Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Stație de tratare de 7,84 milioane de lei la Slobozia

Primarul Mocioniu a semnat

Stație de tratare de 7,84 milioane de lei la Slobozia

Investiția în extinderea stației de tratare a apei din municipiul Slobozia devine realitate. Miercuri, 14 august 2019, primarul Adrian Mocioniu a semnat un contract în valoare de 7,84 milioane de lei pentru «extinderea stației de tratare apă a municipiului Slobozia, în vederea creșterii gradului de siguranță a tratării apei». Investiția reduce concentrația de sodiu în apă de la «277 mg/l în prezent până la 1,8 mg/l».

Nu aduce mandatul ce aduce vara 2019
În septembrie 2018, Consiliul Județean Ialomița a aprobat un proiect de hotărâre prin care... [citește_tot_articolul]

22 August 2019, 11:40 (6112 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Alexandru Potor, secretar de stat la Ministerul Fondurilor Europene

Se întâmplă din nou!

Alexandru Potor, secretar de stat la Ministerul Fondurilor Europene

După ce în luna ianuarie 2017 ialomițeanul Alexandru Potor a fost desemnat secretar de stat la Ministerul Agriculturii, printr-o decizie a premierului Viorica Dăncilă același Alexandru Potor este din nou desemnat secretar de stat. De această dată la Ministerul Fondurilor Europene!

Potor, bun la Agricultură, bun și la Fonduri Europene Se întâmpla la jumătatea lunii ianuarie 2017 când, printr-o decizie a premierului de atunci, Sorin Grindeanu, ialomițeanul Alexandru Potor era nominalizat la funcția de secretar de stat în Ministerul Agriculturii. Decizia de la momentul respectiv nu a surprins... [citește_tot_articolul]

21 August 2019, 20:55 (7123 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urziceni are moț la tichia de mărgăritar

Borduri de granit la 100 de lei bucata pe Calea București!

În urmă cu o săptămână, Primăria Urziceni anunța victorioasă pe pagina sa de socializare că orașul va deveni european prin montarea unor borduri de... granit. Prețul unitar pentru aceste borduri este de minim 100 de lei pentru o bucată! În urmă cu 4 luni, în ședința de aprobare a bugetului local, primarul Constantin Sava anunța un deficit de 4 milioane de lei pentru anul 2019...

Raiul bordurilor de la Urziceni
După mandate întregi în care a promis investiții de anvergură europeană, primarul Constantin Sava reușește să demareze o investiție vizibilă. La începutul lunii august ... [citește_tot_articolul]

21 August 2019, 11:10 (5971 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Grad de intervenție scăzut în spitalele din Ialomița

Grad de intervenție scăzut în spitalele din Ialomița

Lipsa medicilor din spitale își pune amprenta și asupra complexității intervențiilor și consultațiilor de care beneficiază pacienții. De cele mai multe ori, oamenii sunt nevoiți să apeleze la medicii din Capitală, pentru că în județul nostru nu are cine să le aplice un diagnostic corespunzător sau să le recomande investigații amănunțite. Gradul scăzut al intervențiilor medicale acordate pacienților afectează economic unitățile medicale.

Mai puțini bani pentru spitale
În județul Ialomița, există 4 spitale. Fiecare dintre acestea primește fonduri de la Casa Județeană de Asigurări... [citește_tot_articolul]

20 August 2019, 12:20 (7623 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Bonusuri de lux» pentru implementarea proiectelor europene

Se întâmplă în Ialomița

«Bonusuri de lux» pentru implementarea proiectelor europene

bonus: Studiu de caz la Primăria Slobozia: 111 mii de lei pentru 28 de «specialiști în anticorupție»

Pe lângă fondurile alocate pentru realizarea proiectelor, Uniunea Europeană plătește oameni care să asigure succesul investițiilor. Aceștia fac parte din organisme specializate numite «echipe de implementare». Pentru mulți dintre cei intră în componența acestor echipe tot ceea ce contează sunt sporurile pe care le primesc în plus la salarii... Iar în administrația publică din Ialomița există zeci de angajați care suprave­ghează pe banii Uniunii Europene implementarea proiectelor. La Consiliul Județean Ialomița, de exemplu, președintele Victor Moraru, împreună cu vicepre­șe­dinții Ionel Gae și Cătălin Grigore, sunt manageri în 6 din cele 11 proiecte cu finanțare europeană pe care instituția le... [citește_tot_articolul]

19 August 2019, 11:40 (9981 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Plimbare cu trenul din 1965

Jurnal de călător pe ruta Slobozia-Ciulnița

Plimbare cu trenul din 1965

În vreme ce municipiul Slobozia are în dotare o gară de 6 milioane de euro, trenurile lasă de dorit... Pe ruta Slobozia-Ciulnița circulă trei tipuri de trenuri: «săgeata albastră», un tren cu mai multe vagoane și trenul din 1965 cu un singur compartiment... Deși este conștientă de nemulțumirile călătorilor, conducerea CFR nu face nimic!

Nemulțumiri de călător
Pe ruta Slobozia-Ciulnița circulă trei tipuri de trenuri. De 5 ori pe zi «săgeata albastră», un tren cu vagoane și trenul din 1965 cu un singur compartiment transportă călătorii pe aceeași rută. O călătoare își afirmă nemulțumirile... [citește_tot_articolul]

18 August 2019, 11:20 (7374 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Ultima romantică a Bibliotecii Județene

Ultima romantică a Bibliotecii Județene

«Singurătatea este cea mai grea boală...» susține doamna Iulia Stoica. În bucătăria ei mică, 10 borcane cu dulceață stau alături de ultimele 3 romane împrumutate de la Bibliotecă. Merge des acolo, pentru cărți de împrumut... Că pensia-i mică tare! Și pentru că atât i-a mai rămas de la viață: cititul! Și bucuria de a trăi în poveștile pe care le descoperă în cărți.

Viața bate cartea Doamna Iulia locuiește într-un apartament micuț în centrul orașului. Singura rudă în viața este o nepoată, la București. Dar a uitat-o și ea... «Rar deschid cuiva ușa. Nici vecinii nu mai sunt cum erau înainte... [citește_tot_articolul]

17 August 2019, 13:20 (5793 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Poliția Locală, «bau-bau» pentru populația din Slobozia și Urziceni

Ipocrizie administrativă

Poliția Locală, «bau-bau» pentru populația din Slobozia și Urziceni

bonus: Unde dai și unde crapă

Primarii din Slobozia și Urziceni folosesc Poliția Locală pentru disciplinarea populației. Ei le-au cerut polițiștilor locali să amendeze cetățenii care depozitează ilegal gunoiul. Oficial, deciziile celor doi edili au rolul de a descuraja depozitarea necontrolată a deșeurilor menajere. În realitate, măsura are un pronunțat caracter electoral.

Foamea de voturi nu are limite
Primarii Adrian Mocioniu și Constantin Sava vor să transforme polițiștii locali în paznici ai pubelelor de gunoi și gropilor de deșeuri menajere ilegale. Pe 30 iulie 2019, în cadrul ședinței Consiliului Local... [citește_tot_articolul]

16 August 2019, 12:10 (37527 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

SPORT

«Întotdeauna îmi propun să mă autodepășesc!»

Handbal, HCM Slobozia, Gabriela Moldoveanu

«Întotdeauna îmi propun să mă autodepășesc!»

Gabriela Moldoveanu este extremă în adevăratul sens al cuvântului, iar aruncările sale cu mâna stângă duc spectacolul handbalistic la cele mai frumoase cote. A arătat-o la Constanța, când i-a făcut zile fripte Sloboziei, a demonstrat-o și în angrenajul HCM, în partidele amicale desfășurate în Sala «Andreea Nica». Publicul slobozean, tot mai bun cunoscător al handbalului, a admirat-o pe Gabi chiar și atunci când era adversara echipei noastre. Un impuls semnificativ pentru un sezon bun al Gabrielei Moldoveanu în Liga Națională...

Primul an în Ligă Gabriela a început handbalul la Brăila... [citește_tot_articolul]

15 August 2019, 15:10 (4758 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Incompetența primarului Sloboziei ne costă 8 milioane de euro!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel contabilizează

«Incompetența primarului Sloboziei ne costă 8 milioane de euro!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel a susținut marți, 13 august a.c., în cadrul unei confe­rințe de presă că «incompetența lui Adrian Mocioniu costă Slobozia 8 milioane de euro!». Parlamentarul ialomi­țean susține că cei vinovați de acest eșec administrativ trebuie să plă­tească cu funcțiile și din buzunarele proprii...

Bilanțul e dezastruos
Deputatul liberal Gheorghe Tinel continuă să monitorizeze activitatea administrativă a edililor locali. El susține că nota de plată a guvernării Mocioniu se ridică la 8 milioane de euro! «La cele 2 mili­oane pe care trebuie să le returnăm pentru... [citește_tot_articolul]

15 August 2019, 11:20 (8155 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Manasia: Și-a omorât concubinul și i-a dat foc

Manasia: Și-a omorât concubinul și i-a dat foc

UPDATE: Procurorii au o altă pistă în acest caz

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița și polițiștii criminaliști au deschis o anchetă într-un posibil caz de omor, petrecut în comuna Manasia. Din primele informații, se pare că o femeie din localitate și-ar fi ucis concubinul, iar apoi i-a incendiat trupul. Oamenii legii se află la fața locului și fac cercetări.

Verificările sunt în curs
Surse judiciare au explicat faptul că femeia este cunoscută cu afecțiuni psihice. După ce și-ar fi înjunghiat concubinul, un bătrân de aproximativ 73 de ani, aceasta i-ar fi acoperit trupul cu o pătură și i-ar fi dat foc. La... [citește_tot_articolul]

14 August 2019, 22:09 (13570 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia vrea să concesioneze iluminatul public

Până la 1 milion de lei anual din banii contribuabililor

Primăria Slobozia vrea să concesioneze iluminatul public

bonus: Din greșeală în greșeală spre victoria finală

La sfârșitul lunii precedente, Con­siliul Local Slo­bozia a aprobat un proiect de hotărâre privind «delegarea prin concesionare a gestiunii serviciului de iluminat public». Decizia vine după 4 ani de funcționare în condiții ilegale a sistemului de iluminat public la ni­velul municipiului Slo­bozia. Concesionarea iluminatului public pune în pericol un proiect similar în valoare de 3,38 milioane de lei pentru modernizarea sistemului de iluminat pu­blic, finanțat din fonduri europene...

Un proiect controversat Consiliul Local Slobozia a votat marți, 30 iulie a.c., un proiect de... [citește_tot_articolul]

14 August 2019, 15:40 (6773 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Constructorii refuză reabilitarea podului rutier peste râul Ialomița

Constructorii refuză reabilitarea podului rutier peste râul Ialomița

bonus: Deputatul Mușoiu și pasajul de la Drajna

Autoritățile sunt fără soluții în ceea ce privește reparația po­dului rutier peste râul Ialomița din zona Cartie­rului Bora al Sloboziei. Anul acesta au fost organizate două licitații pentru realizarea in­vestiției, însă niciun constructor nu a fost in­teresat de acest proiect. Între timp, construc­ția se degra­dează de la o zi la alta, chiar dacă administratorii podului dau asigu­rări că nu reprezintă un pericol pentru mașinile care îl traversează.

Un proiect ratat Aflat în administrarea Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere, prin Direcția Regională de Drumuri... [citește_tot_articolul]

14 August 2019, 11:10 (8897 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

USR Ialomița își școlește pepiniera de cadre

Lecții politice la Amara

USR Ialomița își școlește pepiniera de cadre

bonus: blitz-interviu cu Liviu Mălureanu, director financiar al USR și consilier local la Sectorul 3 București

Sâmbătă, 10 august a.c., la Amara, s-a desfășurat primul eveniment public al USR Ialomița. Membrii filialelor din Ialomița și Călărași ale USR s-au reunit pentru a participa la un curs despre politică și administrație, susținut de membrii marcanți ai USR. Printre ei s-a numărat și senatorul Silvia-Monica Dinică. «Lupta noastră din Parlament trebuie susținută de activitatea filialelor locale!» a declarat aceasta celor prezenți.

Un curs de vară Sâmbătă, 10 august a.c., la Sala «Viena» a Complexului Hotelier «Ialomița», s-a desfășurat primul curs de politică și administrație organizat... [citește_tot_articolul]

13 August 2019, 20:15 (6123 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

SPORT

Unirea și Recolta și-au aflat adversarele

Fotbal, Liga a III-a

Unirea și Recolta și-au aflat adversarele

La finele săptămânii trecute, Federația Română de Fotbal a stabilit componența celor 5 serii care alcătuiesc Liga a III-a. Repre­zentantele Ialomiței, Unirea Slobozia și Recolta Gheorghe Doja, vor face parte din seria a doua, alături de Metalul Buzău, CSM Medgidia, Poseidon Limanu, Axiopolis Cernavodă, Înainte Modelu, Agricola Borcea, Mostiștea Ulmu, Dacia Unirea Brăila, CS Făurei, Viitorul Ianca, FCSB II, CS Afumați, SC Popești Leordeni, CS Tunari. După cum se vede, Unirea a scăpat în lupta pentru locurile fruntașe de Progresul Spartac București, dar rămâne în serie cu CS Afumați, CS Tunari și chiar Metalul Buzău... FRF a stabilit luni, 12 august 2019, țintarul Ligii a III-a. Iată programul echipelor... [citește_tot_articolul]

13 August 2019, 16:50 (4752 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, HCM Slobozia

Dublă victorie cu Știința București

HCM Slobozia a continuat seria jocurilor de verificare cu o dublă confruntare pe teren propriu contra celor de la Știința București. Lipsa emoțiilor, intervențiile lui Polocoșer, dar și contribuția achizițiilor din această vară au făcut ca echipa noastră să controleze cele două jocuri, aceasta în compa­rație cu disputa de la turneul semifinal, unde Știința ne-a dat serioase bătăi de cap mai bine de 50 de minute... Slo­bozia a învins cu 27-21 în meciul de vineri, 9 august a.c., și cu 28-24, în cel de sâmbătă, 10 august 2019. Au fost momente bune, alternate de slăbiciuni așa cum se întâmplă în partidele de pregătire. Spre exemplu, nou venita Ștefania Bălăceanu, a greșit mai toate acțiunile de atac... [citește_tot_articolul]

13 August 2019, 15:55 (4702 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Bisericile din Ialomița au nevoie de preoți

Bisericile din Ialomița au nevoie de preoți

Valul de pensionări din sistemul de stat afectează și activitatea bise­ricească, nu doar pe cea din admi­nistrația publică. Zeci de biserici din Ialomița și Călărași au rămas fără personal, după ce foștii preoți s-au pensionat. Reprezentanții Episcopiei Sloboziei și Călărașilor au făcut publică o listă a tuturor lăcașurilor de cult unde este nevoie de personal clerical. Posturile sunt destinate absolvenților Facultății de Teologie care, pentru a le ocupa, trebuie să susțină examenul de «capacitate preoțească».

Posturi scoase la concurs
Potrivit declarațiilor reprezen­tanților... [citește_tot_articolul]

13 August 2019, 15:05 (9717 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

Criză de personal calificat pe piața muncii din Ialomița

Criză de personal calificat pe piața muncii din Ialomița

Ialomița este un județ care nu poate să ofere angajați competitivi pe piața muncii. O arată o analiză a forței de muncă, realizată chiar de reprezentanții Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă. Datele oficiale au fost pre­zentate într-un Raport înaintat Prefecturii Ialomița...

Angajați dezinteresați și fără experiență
Estimativ, în Ialomița, există peste 6000 de persoane care se află în căutarea unui loc de muncă. Șansele pentru a-l obține sunt infime, în condițiile în care profilul angajatului din județul nostru este necorespunzător față de cerințele pieței de muncă... [citește_tot_articolul]

13 August 2019, 10:55 (7285 vizualizări - 11 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Eminescu să vă judece!

Eminescu să vă judece!

«Se născu deci foarte curând un raport juridic nou (...) dau votul dacă îmi dai cutare lucru. Acest cutare lucru e foarte deosebit. Unii cereau câte trei-patru funcții, pe lângă postul de deputat, alții întreprinderi, alții moșii de ale statului, cu supoziția păsuielii, până ce în fine guvernul central scăpă cu totul frânele din mână, încât toate numirile în funcțiuni se fac nu după titlu ori merit, ci după cum ordonă deputații, cari la rândul lor atârnă de comitete de politiciani de profesie, formate în fiece centru de județ. Aceste comitete își împart toate în familie. Ele creează din banii județelor burse pentru copiii patrioților trimiși în străinătate să numere pietrele de pe bulevarde, ele decid a se face drumuri județene pe unde patrioții au câte un petec de moșie, încât toată munca publică, fie sub formă de contribuție, fie sub cea de prestațiune, se scurge direct ori indirect în buzunarul unui patriot. Partidul roșu a devenit o companie de exploatare, care se 'nțelege că nu suferă ca altcineva să se mai bage în ea. Chiar dacă cineva ar da concursul său politic guvernului, el nu devine prin asta părtaș la foloasele materiale ale companiei.(...)».... [citește_tot_articolul]

12 August 2019, 16:50 (4895 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia trebuie să returneze Uniunii Europene 2 milioane de euro

«Groapa lui Stoica», un eșec administrativ

Primăria Slobozia trebuie să returneze Uniunii Europene 2 milioane de euro

bonus: Efectul de bumerang al minciunilor administrative

Eșecul proiectului privind reabilitarea Pieței Revoluției din Slobozia va fi resimțit din plin de locuitorii orașului. Administrația locală a fost somată de Ministerul Dezvoltării, instituția prin intermediul căreia s-a derulat proiectul, să returneze Uniunii Europene cele 2 milioane de euro pe care le-a primit pentru realizarea investiției. În momentul de față, aleșii caută soluții pentru a putea achita debitul. «Sunt mai multe scenarii pe care trebuie să le luăm în calcul...» a explicat situația Adrian Mocioniu, primarul orașului Slobozia. Calculele estimative arată că în viitorii 9 ani Slobozia va plăti aproximativ 1 milion de lei anual pentru a acoperi această datorie. Neachitarea debitului... [citește_tot_articolul]

12 August 2019, 10:50 (13772 vizualizări - 19 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
286 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Gura Ialomiței: «Rapsozii la ei acasă»

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, în colaborare cu Primăria comunei Gura Ialomiței, organizează sâmbătă, 17 noiembrie 2018, în această localitate manifestarea ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 11:25
(2908 vizualizări - 0 comentarii)


Diplomă de Bună Practică pentru Consiliul Județean Ialomița

Agenția Națională a Funcționarilor Publici a organizat ce-a de-a XI- ediție a Competiției celor mai bune practici din administrația publică din România, cu scopul de a identifica și disemina inițiative ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 11:15
(3264 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM: Locuri de muncă în Danemarca și Portugalia

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă, prin intermediul Serviciului EURES din cadrul AJOFM Ialomița, promovează oferta unui angajator din Danemarca de 200 locuri de muncă (100 locuri pentru Danemarca și 100 locuri pentru Portugalia), pentru munca sezonieră, cules de mazăre, campania 2019. Durata contractului este pe perioada iunie-octombrie 2019, programul de lucru fiind de 30-40 ore, 6 zile/săptămână. ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2018, 10:05
(2582 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița recrutează personal din sursă externă

Inspectoratul pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița organizează concurs de recrutare din sursă externă pentru ocuparea a 6 funcții vacante (4 ofițeri și 2 subofițeri). Înscrierile se desfășoară ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2018, 19:20
(5732 vizualizări - 0 comentarii)


E-Distribuție Dobrogea: Atenție, se întrerupe curentul!

E-Distribuție Dobrogea anunță consumatorii casnici cu privire la faptul că, în perioada 12-16 noiembrie 2018, din cauza lucrărilor de întreținere a rețelelor, alimentarea cu energie electrică va fi sistată ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2018, 19:10
(5523 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Rădulești, arestat pentru «infracțiuni la regimul rutier»

Polițiștii ialomițeni au identificat un bărbat, de 41 de ani, din satul Rădulești, acesta figurând pe lista persoanelor care se sustrăgeau executării unor pedepse privative de libertate. El a fost condamnat ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 20:05
(3408 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Prins la volan fără permis

Un bărbat, de 42 de ani, din comuna Mihail Kogălniceanu s-a ales cu un dosar penal după ce a condus pe drumurile publice, fără a avea permis de conducere. Cercetările în această cauză continuă. ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 19:25
(3734 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: La volan sub influența băuturilor alcoolice

Un bărbat, de 34 de ani, din localitatea Săveni s-a ales cu un dosar penal pentru că a condus sub influența băuturilor alcoolice. Acesta avea o alcoolemie de 0,44 miligrame alcool pur în aerul expirat. ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 19:20
(3584 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infracțiuni la regimul silvic, constatate de polițiști

Doi bărbați, de 38 și 47 de ani, din județele Vrancea și Ialomița, au intrat în atenția polițiștilor după ce au comis infracțiuni la regimul silvic. Primul contravenient transporta cu o mașină o cantitate ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2018, 19:10
(3401 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Expoziție de artă plastică la Muzeul Național al Agriculturii

Uniunea Artiștilor Plastici Ialomița vernisează expoziția de artă plastică «Salonul de Toamnă 2018». Evenimentul se va desfășura la Muzeul Național al Agriculturii din România miercuri, 7 noiembrie 201 ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 10:35
(3305 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Peste 450 de amenzi, 19 de permise reținute

Polițiștii au intervenit, la finele săptămânii precedente, la aproape 100 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112. Polițiștii au aplicat peste 450 de sancțiuni contravenționale, au constatat peste ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 10:20
(4700 vizualizări - 0 comentarii)


Hramul Mânăstirii Slobozia

În perioada 6-12 noiembrie 2018, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Sfinților ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 10:05
(3846 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Acțiune de vaccinare a galinaceelor

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță crescătorii și deținătorii de păsări domestice că, în această perioadă, desfășoară prin medicii veterinari de liberă practică ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2018, 09:50
(4225 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Șapte persoane au fost rănite într-un accident rutier

Amara: Șapte persoane au fost rănite într-un accident rutier

Accident rutier produs în apropiere de orașul Amara în seara zilei de duminică, 4 noiembrie 2018. Șapte persoane au fost rănite, una dintre ele murind la locul incidentului, după ce o căruță a fost lovită ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2018, 21:08
(5731 vizualizări - 0 comentarii)


Nou focar de Pestă Porcină Africană în Cartierul Slobozia Nouă

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că sâmbătă, 27 octombrie 2018, într-o exploatație din Cartierul Slobozia Nouă a fost confirmat un focar de Pestă Porcină ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2018, 10:05
(4118 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Registrul electronic de evidență a contractelor de internship

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă anunță lansarea Registrului electronic de evidență a contractelor de internship. Registrul înființat și gestionat de ANOFM ține evidența tuturor contractelor ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2018, 09:55
(5341 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Produsele contrafăcute, în atenția polițiștilor

În ultimele 48 de ore, polițiștii de Investigare a Criminalității Economice au efectuat controale la mai mulți agenți economici de pe raza județului Ialomița, pe linia prevenirii și combaterii ilegalităților ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 19:10
(4254 vizualizări - 1 comentariu)


Jilavele: S-a răsturnat cu mașina

În cursul zilei de joi, 25 octombrie a.c, în apropiere de localitatea Jilavele s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de către polițiști s-a stabilit faptul ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 18:55
(4202 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele accident


Slobozia: Arestat pentru «lipsire de libertate»

Joi, 25 octombrie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 18:50
(4662 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Borănești, urmărit de mașina Poliției

Joi, 25 octombrie a.c., un bărbat de 46 de ani, din comuna Manasia, a fost depistat de polițiștii rutieri în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu deși avea acest drept suspendat ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 18:40
(4080 vizualizări - 0 comentarii)


Orboești: A căzut în WC-ul din fundul curții

Orboești: A căzut în WC-ul din fundul curții

O bărtrână de 74 de ani din satul ialomițean Orboești a fost la un pas de moarte după ce a căzut în WC-ul pe care îl avea în fundul curții. Femeia a fost descoperită după 12 ore de o rudă care voia să folosească ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 15:45
(6113 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o locuință din comuna Grivița

Incendiul a fost anunțat joi, 25 octombrie 2018, în jurul orelor 19,30, iar pentru stingerea acestuia a fost alertată subunitatea de intervenție Slobozia. Forțele deplasate la locul evenimentului au acționat ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 15:30
(4568 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grivița incendiu


Urziceni: Bătrână înșelată prin metoda «Accidentul»

O femeie de 68 de ani, din Urziceni, a sesizat Poliția cu privire la faptul că a fost victima infracțiunii de «înșelăciune». Persoana în cauză le-a relatat anchetatorilor că a fost contactată telefonic ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 11:20
(4511 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, în mijlocul copiilor»

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, Protopopiatul Slobozia a desfășurat joi, 25 octombrie 2018, acțiunea «Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, în mijlocul ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 11:10
(6794 vizualizări - 0 comentarii)


«Alături de Oameni... pentru Oameni», program social derulat de Protopopiatul Urziceni

Acest program social a fost inițiat în anul 2009, din dorința de a veni în întâmpinarea problemelor resimțite de persoanele din comunitate aflate în dificultate și care, din motive obiective, nu puteau ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 11:05
(6934 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Refuzul unui loc de muncă duce la pierderea venitului minim garantat

Persoanele apte de muncă beneficiare ale Legii nr. 416/2001, privind venitul minim garantat, pot pierde ajutorul social dacă refuză un loc de muncă sau participarea la serviciile pentru stimularea ocupării ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 10:50
(6104 vizualizări - 0 comentarii)


ACS Viitorul Urziceni, în Divizia A la șah

Rezultat de excepție obținut de clubul ACS Viitorul Urziceni la prima participare la Campionatul Național de Șah pe echipe-Divizia B, defașurat în perioada 5-14 octombrie 2018 în Complexul din strada Mihail ...[citește_toată_știrea]

26 Octombrie 2018, 10:40
(4552 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune preventivă pe tema consumului de droguri

Miercuri, 24 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Compartimentului de Analiză și Prevenirea Criminalității, împreună cu reprezentantul Centrului de Prevenire, Evaluare și Consiliere Antidrog Ialomița au ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2018, 11:25
(4183 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii septembrie 2018, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 5208 șomeri (din care 2260 femei), rata șomajului fiind de 5,5%. Comparativ ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2018, 11:20
(3596 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Beat la volan și fără a avea permis, a acroșat un pieton

În cursul zilei de marți, 23 octombrie a.c, în localitatea Movilița s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la locul accidentului s ...[citește_toată_știrea]

25 Octombrie 2018, 10:50
(7284 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...