Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Senatorul PSD Marian Pavel nu vrea președinte la Senat

Senatorul PSD Marian Pavel nu vrea președinte la Senat

Senatorul PSD Marian Pavel a declarat că nu dorește funcția de președinte al Senatului, ce urmează a se vacanta după demisia actualului președinte, Călin Popescu Tăriceanu. Șeful PSD Ialomița susține că «am prea mult de lucru în teritoriu...».

Pavel rămâne în umbră Secretar al Senatului României, senatorul PSD Marian Pavel este unul dintre potențialii candidați pentru funcția lăsată vacantă de Călin Popescu Tăriceanu, după demisia acestuia de la șefia Camerei Superioare a Parlamentului. Senatorul PSD Marian Pavel susține însă că nu își dorește această funcție. «În momentul de față sunt unul dintre liderii informali ai PSD... Dar nu voi candida la președinția Senatului! Eu îmi cunosc locul și competențele, consider că este o pălărie prea mare pentru capul meu... În schimb, vă pot spune cine sunt oamenii pe care îi voi susține. Robert Cazanciuc pentru președinția Senatului și Radu Cosmin Preda pentru funcția de lider de grup!»... [citește_tot_articolul]

28 August 2019, 18:40 (6532 vizualizări - 5 comentarii)

POLITICĂ

«Partidul va decide cine vine primar la Slobozia!»

Ex-primarul PSD Alexandru Stoica

«Partidul va decide cine vine primar la Slobozia!»

Alegerile Locale de anul viitor se apropie și, implicit, PSD Ialomița își manifestă preocuparea pentru identificarea unui candidat viabil pentru (re)câștigarea fotoliului de primar al Sloboziei. Suplimentar, conducerea social-democrată a decis și realizarea unui sondaj în acest sens... Revenind, singurul candidat cu suficientă notorietate pe care PSD îl are ar fi ex-primarul Alexandru Stoica. Acesta nu declină oferta, dar susține că «partidul este cel care decide!».

Mult a fost, puțin a mai rămas Scenariile privind nominalizarea unui candidat pentru Alegerile Locale din 2020 la Slobozia... [citește_tot_articolul]

28 August 2019, 18:15 (13512 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Firimituri bugetare pentru reparațiile școlilor și grădinițelor din Slobozia

Firimituri bugetare pentru reparațiile școlilor și grădinițelor din Slobozia

Pregătirile pentru noul an școlar au intrat în linie dreaptă în municipiul Slobozia. Cele 14 școli și grădinițe din oraș lucrează la foc continuu pentru a-i putea primi pe elevi și preșcolari în cele mai bune condiții. Anul acesta, instituțiile au fost nevoite să se descurce cu resturile financiare rămase în urma redistribuirii fondurilor pentru Învățământ de către Primăria Slobozia...

Pregătiri pe ultima sută de metri
Peste aproximativ o lună debutează noul an școlar. Tocmai de aceea școlile și grădinițele din Slobozia lucrează la foc automat pentru a-și finaliza lucrările de... [citește_tot_articolul]

27 August 2019, 13:10 (6728 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Investigații medicale «prin corespondență» la Spitalul Slobozia

Investigații medicale «prin corespondență» la Spitalul Slobozia

Dotat cu 3 aparate Computer Tomograf, Spitalul Județean de Urgență Slobozia realizează cu greu investigații cu aceste echipamente. Nu de puține ori, pacienții au fost obligați să meargă la spitalele din București sau Constanța pentru examene CT. Reprezentanții instituției au găsit totuși o soluție pentru remedierea acestei probleme... Ei încearcă să apeleze la sistemul de Teleradiologie, care presupune interpetarea la distanță a imaginilor imprimate pe filmele de aparatele Computer Tomograf. Cât privește costurile acestor servicii, oficialii Spitalului Slobozia nu au făcut nicio declarație. Casa Județeană de Asigurări de Sănătate susține că nu există fonduri pentru a plăti acest tip de servicii... [citește_tot_articolul]

26 August 2019, 11:05 (5611 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O tânără din Slobozia a murit înecată în apele Ialomiței...

O tânără din Slobozia a murit înecată în apele Ialomiței...

Gest necugetat al unei tinere din Slobozia. În cursul zilei de vineri, 23 august 2019, aceasta s-a sinucis înecându-se în râul Ialomița... Trupul femeii a fost observat de un trecător, plutind pe apă în zona podului rutier de la intrarea în oraș. Polițiștii au deschis o anchetă în acest caz.

Cercetările sunt în curs Potirivit medicilor Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița, vineri, 23 august 2019, în jurul orelor 15,00, un bărbat a sunat la 112 și a declarat faptul că a văzut plutind pe apa râului Ialomița un trup uman. Medici, dar și paramedici SMURD s-au deplasat la fața locului... [citește_tot_articolul]

24 August 2019, 13:20 (12627 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Pentru mine, comunitatea contează cel mai mult!»

Primarul comunei Ograda, Lilian Badea

«Pentru mine, comunitatea contează cel mai mult!»

Primarii localităților din Ialomița implementează proiecte de asfaltare, canalizare, lucrări de extindere alimentare cu apă ori stații de epurare... Prin intermediul proiectelor de investiții pe care le dezvoltă, și primarul Lilian Badea își dorește să realizeze din comuna Ograda o comună europeană. «Pentru mine, comunitatea contează cel mai mult! Eu trebuie să las ceva în urma mea, ca primar, că de aceea am fost ales de oameni...» susține edilul.

O comună sănătoasă Edilii localității Ograda se pregătesc de începerea noului an școlar. Astfel, pentru Școala Gimnazială «Ionel Perlea»... [citește_tot_articolul]

24 August 2019, 12:55 (3906 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

S-a întâmplat la Slobozia: Bruscați de polițiști!

S-a întâmplat la Slobozia: Bruscați de polițiști!

Intervenție cu scandal a polițiștilor în centrul Sloboziei. Doi agenți ai Serviciului Rutier au fost filmați în timp ce încearcă să imobilizeze doi cetățeni, folosind forța. Imaginile au devenit virale pe rețelele de socializare și au provocat un val de reacții în rândul opiniei publice. Șefii agenților s-au sesizat și au demarat o anchetă internă (vezi aici filmul integral).

«Când nu te supui, asta pățești!» Potrivit imaginilor, doi agenți ai Serviciului Poliției Rutiere se... [citește_tot_articolul]

23 August 2019, 18:40 (19115 vizualizări - 63 comentarii)

EVENIMENT

«Politică în interesul Învățământului», în școlile din Ialomița

«Politică în interesul Învățământului», în școlile din Ialomița

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a demarat procedurile pentru «detașarea în interesul Învățământului» a directorilor și directorilor adjuncți de școli și grădinițe. 33 de șefi ai instituțiilor de învățământ din județ vor fi evaluați în această perioadă. De asemenea, de la 1 septembrie a.c., o parte dintre inspectorii de specialitate ai Inspectoratului Școlar Județean Ialomița vor fi înlocuiți din funcție. Pentru această schimbare, oficialii Învățământului ialomițean așteaptă avizul Ministerului Educației. Surse din cadrul instituției au explicat faptul că vor fi păstrați doar inspectorii apropiați PSD Ialomița...

Procedură în plină desfășurare... [citește_tot_articolul]

23 August 2019, 12:10 (10068 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Stație de tratare de 7,84 milioane de lei la Slobozia

Primarul Mocioniu a semnat

Stație de tratare de 7,84 milioane de lei la Slobozia

Investiția în extinderea stației de tratare a apei din municipiul Slobozia devine realitate. Miercuri, 14 august 2019, primarul Adrian Mocioniu a semnat un contract în valoare de 7,84 milioane de lei pentru «extinderea stației de tratare apă a municipiului Slobozia, în vederea creșterii gradului de siguranță a tratării apei». Investiția reduce concentrația de sodiu în apă de la «277 mg/l în prezent până la 1,8 mg/l».

Nu aduce mandatul ce aduce vara 2019
În septembrie 2018, Consiliul Județean Ialomița a aprobat un proiect de hotărâre prin care... [citește_tot_articolul]

22 August 2019, 11:40 (6113 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Alexandru Potor, secretar de stat la Ministerul Fondurilor Europene

Se întâmplă din nou!

Alexandru Potor, secretar de stat la Ministerul Fondurilor Europene

După ce în luna ianuarie 2017 ialomițeanul Alexandru Potor a fost desemnat secretar de stat la Ministerul Agriculturii, printr-o decizie a premierului Viorica Dăncilă același Alexandru Potor este din nou desemnat secretar de stat. De această dată la Ministerul Fondurilor Europene!

Potor, bun la Agricultură, bun și la Fonduri Europene Se întâmpla la jumătatea lunii ianuarie 2017 când, printr-o decizie a premierului de atunci, Sorin Grindeanu, ialomițeanul Alexandru Potor era nominalizat la funcția de secretar de stat în Ministerul Agriculturii. Decizia de la momentul respectiv nu a surprins... [citește_tot_articolul]

21 August 2019, 20:55 (7130 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urziceni are moț la tichia de mărgăritar

Borduri de granit la 100 de lei bucata pe Calea București!

În urmă cu o săptămână, Primăria Urziceni anunța victorioasă pe pagina sa de socializare că orașul va deveni european prin montarea unor borduri de... granit. Prețul unitar pentru aceste borduri este de minim 100 de lei pentru o bucată! În urmă cu 4 luni, în ședința de aprobare a bugetului local, primarul Constantin Sava anunța un deficit de 4 milioane de lei pentru anul 2019...

Raiul bordurilor de la Urziceni
După mandate întregi în care a promis investiții de anvergură europeană, primarul Constantin Sava reușește să demareze o investiție vizibilă. La începutul lunii august ... [citește_tot_articolul]

21 August 2019, 11:10 (5972 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Grad de intervenție scăzut în spitalele din Ialomița

Grad de intervenție scăzut în spitalele din Ialomița

Lipsa medicilor din spitale își pune amprenta și asupra complexității intervențiilor și consultațiilor de care beneficiază pacienții. De cele mai multe ori, oamenii sunt nevoiți să apeleze la medicii din Capitală, pentru că în județul nostru nu are cine să le aplice un diagnostic corespunzător sau să le recomande investigații amănunțite. Gradul scăzut al intervențiilor medicale acordate pacienților afectează economic unitățile medicale.

Mai puțini bani pentru spitale
În județul Ialomița, există 4 spitale. Fiecare dintre acestea primește fonduri de la Casa Județeană de Asigurări... [citește_tot_articolul]

20 August 2019, 12:20 (7629 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Bonusuri de lux» pentru implementarea proiectelor europene

Se întâmplă în Ialomița

«Bonusuri de lux» pentru implementarea proiectelor europene

bonus: Studiu de caz la Primăria Slobozia: 111 mii de lei pentru 28 de «specialiști în anticorupție»

Pe lângă fondurile alocate pentru realizarea proiectelor, Uniunea Europeană plătește oameni care să asigure succesul investițiilor. Aceștia fac parte din organisme specializate numite «echipe de implementare». Pentru mulți dintre cei intră în componența acestor echipe tot ceea ce contează sunt sporurile pe care le primesc în plus la salarii... Iar în administrația publică din Ialomița există zeci de angajați care suprave­ghează pe banii Uniunii Europene implementarea proiectelor. La Consiliul Județean Ialomița, de exemplu, președintele Victor Moraru, împreună cu vicepre­șe­dinții Ionel Gae și Cătălin Grigore, sunt manageri în 6 din cele 11 proiecte cu finanțare europeană pe care instituția le... [citește_tot_articolul]

19 August 2019, 11:40 (9984 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Plimbare cu trenul din 1965

Jurnal de călător pe ruta Slobozia-Ciulnița

Plimbare cu trenul din 1965

În vreme ce municipiul Slobozia are în dotare o gară de 6 milioane de euro, trenurile lasă de dorit... Pe ruta Slobozia-Ciulnița circulă trei tipuri de trenuri: «săgeata albastră», un tren cu mai multe vagoane și trenul din 1965 cu un singur compartiment... Deși este conștientă de nemulțumirile călătorilor, conducerea CFR nu face nimic!

Nemulțumiri de călător
Pe ruta Slobozia-Ciulnița circulă trei tipuri de trenuri. De 5 ori pe zi «săgeata albastră», un tren cu vagoane și trenul din 1965 cu un singur compartiment transportă călătorii pe aceeași rută. O călătoare își afirmă nemulțumirile... [citește_tot_articolul]

18 August 2019, 11:20 (7375 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Ultima romantică a Bibliotecii Județene

Ultima romantică a Bibliotecii Județene

«Singurătatea este cea mai grea boală...» susține doamna Iulia Stoica. În bucătăria ei mică, 10 borcane cu dulceață stau alături de ultimele 3 romane împrumutate de la Bibliotecă. Merge des acolo, pentru cărți de împrumut... Că pensia-i mică tare! Și pentru că atât i-a mai rămas de la viață: cititul! Și bucuria de a trăi în poveștile pe care le descoperă în cărți.

Viața bate cartea Doamna Iulia locuiește într-un apartament micuț în centrul orașului. Singura rudă în viața este o nepoată, la București. Dar a uitat-o și ea... «Rar deschid cuiva ușa. Nici vecinii nu mai sunt cum erau înainte... [citește_tot_articolul]

17 August 2019, 13:20 (5793 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Poliția Locală, «bau-bau» pentru populația din Slobozia și Urziceni

Ipocrizie administrativă

Poliția Locală, «bau-bau» pentru populația din Slobozia și Urziceni

bonus: Unde dai și unde crapă

Primarii din Slobozia și Urziceni folosesc Poliția Locală pentru disciplinarea populației. Ei le-au cerut polițiștilor locali să amendeze cetățenii care depozitează ilegal gunoiul. Oficial, deciziile celor doi edili au rolul de a descuraja depozitarea necontrolată a deșeurilor menajere. În realitate, măsura are un pronunțat caracter electoral.

Foamea de voturi nu are limite
Primarii Adrian Mocioniu și Constantin Sava vor să transforme polițiștii locali în paznici ai pubelelor de gunoi și gropilor de deșeuri menajere ilegale. Pe 30 iulie 2019, în cadrul ședinței Consiliului Local... [citește_tot_articolul]

16 August 2019, 12:10 (37548 vizualizări - 19 comentarii)

SPORT

«Întotdeauna îmi propun să mă autodepășesc!»

Handbal, HCM Slobozia, Gabriela Moldoveanu

«Întotdeauna îmi propun să mă autodepășesc!»

Gabriela Moldoveanu este extremă în adevăratul sens al cuvântului, iar aruncările sale cu mâna stângă duc spectacolul handbalistic la cele mai frumoase cote. A arătat-o la Constanța, când i-a făcut zile fripte Sloboziei, a demonstrat-o și în angrenajul HCM, în partidele amicale desfășurate în Sala «Andreea Nica». Publicul slobozean, tot mai bun cunoscător al handbalului, a admirat-o pe Gabi chiar și atunci când era adversara echipei noastre. Un impuls semnificativ pentru un sezon bun al Gabrielei Moldoveanu în Liga Națională...

Primul an în Ligă Gabriela a început handbalul la Brăila... [citește_tot_articolul]

15 August 2019, 15:10 (4758 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

«Incompetența primarului Sloboziei ne costă 8 milioane de euro!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel contabilizează

«Incompetența primarului Sloboziei ne costă 8 milioane de euro!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel a susținut marți, 13 august a.c., în cadrul unei confe­rințe de presă că «incompetența lui Adrian Mocioniu costă Slobozia 8 milioane de euro!». Parlamentarul ialomi­țean susține că cei vinovați de acest eșec administrativ trebuie să plă­tească cu funcțiile și din buzunarele proprii...

Bilanțul e dezastruos
Deputatul liberal Gheorghe Tinel continuă să monitorizeze activitatea administrativă a edililor locali. El susține că nota de plată a guvernării Mocioniu se ridică la 8 milioane de euro! «La cele 2 mili­oane pe care trebuie să le returnăm pentru... [citește_tot_articolul]

15 August 2019, 11:20 (8158 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Manasia: Și-a omorât concubinul și i-a dat foc

Manasia: Și-a omorât concubinul și i-a dat foc

UPDATE: Procurorii au o altă pistă în acest caz

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița și polițiștii criminaliști au deschis o anchetă într-un posibil caz de omor, petrecut în comuna Manasia. Din primele informații, se pare că o femeie din localitate și-ar fi ucis concubinul, iar apoi i-a incendiat trupul. Oamenii legii se află la fața locului și fac cercetări.

Verificările sunt în curs
Surse judiciare au explicat faptul că femeia este cunoscută cu afecțiuni psihice. După ce și-ar fi înjunghiat concubinul, un bătrân de aproximativ 73 de ani, aceasta i-ar fi acoperit trupul cu o pătură și i-ar fi dat foc. La... [citește_tot_articolul]

14 August 2019, 22:09 (13573 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia vrea să concesioneze iluminatul public

Până la 1 milion de lei anual din banii contribuabililor

Primăria Slobozia vrea să concesioneze iluminatul public

bonus: Din greșeală în greșeală spre victoria finală

La sfârșitul lunii precedente, Con­siliul Local Slo­bozia a aprobat un proiect de hotărâre privind «delegarea prin concesionare a gestiunii serviciului de iluminat public». Decizia vine după 4 ani de funcționare în condiții ilegale a sistemului de iluminat public la ni­velul municipiului Slo­bozia. Concesionarea iluminatului public pune în pericol un proiect similar în valoare de 3,38 milioane de lei pentru modernizarea sistemului de iluminat pu­blic, finanțat din fonduri europene...

Un proiect controversat Consiliul Local Slobozia a votat marți, 30 iulie a.c., un proiect de... [citește_tot_articolul]

14 August 2019, 15:40 (6773 vizualizări - 5 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
321 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJOFM Ialomița: Angajatorii din Spania caută forță de muncă

Serviciul European de Ocupare a Forței de Muncă EURES oferă 800 de locuri de muncă în Spania, pentru recoltatul căpșunilor. Durata contractului de muncă este de aproximativ 3 luni, data estimată de angajare ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2017, 21:05
(4205 vizualizări - 0 comentarii)


Enel Distribuție: Mai multe localități rămân fără curent

Enel Distribuție Dobrogea anunță sistarea temporară a furnizării energiei electrice în mai multe localități din Ialomița, în perioada 9-14 octombrie 2017, în intervalul orar 08,00-16,00. Vizate sunt municipiile ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2017, 20:45
(7338 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: A crescut numărul incendiilor de vegetație uscată

Oficialii Inspectoratului pentru Situații de Urgență atrag atenția cu privire la faptul că numărul incendiilor de vegetație a crescut considerabil. Numai în ultimele 2 luni, pompierii au intervenit pentru ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2017, 20:25
(4219 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Curtea Europeană de Conturi a verificat fermele din județ

Auditorii Curții Europene de Conturi au făcut o amplă verificare cu privire la modul în care Uniunea Europeană a întreprins în România acțiunile privind bunăstarea animalelor de fermă. Auditorii europeni ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2017, 20:10
(5201 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Vindea lemne fără drept

Un bărbat de 36 de ani din județul Vrancea a fost identificat pe raza comunei Gheorghe Lazăr, încercând să vândă lemne de fag, în mod ilegal. Bărbatul nu a reușit să prezinte polițiștilor documente legale ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2017, 19:52
(4728 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Dosare penale pentru pescuit ilegal

Doi ialomițeni, de 61 și 65 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost surprinși pescuind fără drept. Unul dintre ei se afla în zona lacului Bentul Mare, iar celălalt pe malul brațului Borcea. ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2017, 19:51
(4352 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Atenție, se închid gazele!

Distrigaz Sud Rețele anunță sistarea furnizării gazelor naturale pe străzile Petrolistului și Buzăului din Urziceni, pe data de 10 octombrie 2017, între orele 08,00-12,00. Totul din cauza lucrărilor de ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2017, 19:47
(3949 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru siguranța cetățenilor

Polițiștii ialomițeni au continuat acțiunile demarate cu ocazia campaniei «Săptămâna prevenirii criminalității». Oamenii legii au fost prezenți în piețe, gări și alte zone publice cu scopul de a-i informa ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2017, 19:47
(3857 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Mașină furată din Elveția, descoperită la Slobozia

Polițiștii din Ialomița au reușit să identifice un autoturism care figura în bazele de date ca fiind sustras din Elveția. Mașina a fost descoperită în curtea unei femei de 37 de ani din Slobozia. Automobilul ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2017, 19:46
(4443 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Furt de aparatură electrică

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Urziceni au identificat principalii bănuiți de săvârșirea infracțiunii de «furt», doi tineri de 19 și 24 de ani. Cei în cauză au fost reținuți pe ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2017, 19:25
(5379 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: «Calendarul Obligațiilor Fiscale aferente lunii octombrie 2017»

«Calendarul Obligațiilor Fiscale aferente lunii octombrie 2017» este un instrument de informare a contribuabililor cu privire la termenele limită de declarare a obligațiilor fiscale pentru luna octombrie ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2017, 19:10
(6540 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Razie la Slobozia

Pentru creșterea gradului de siguranță în comunitate și descurajarea comportamentelor de tip infracțional, luni, 2 octombrie 2017, polițiștii slobozeni au organizat și desfășurat o acțiune de amploare pe ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2017, 19:05
(4322 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni a sărbătorit «Ziua Internațională a Persoanelor Vârstnice»

Ziua de 1 octombrie a fiecărui an este dedicată «Zilei Internaționale a Persoanelor Vârstnice», dar și unei mari sărbători, «Acoperământul Maicii Domnului». Luni, 2 octombrie 2017, Protopopiatul Urziceni ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2017, 18:40
(4001 vizualizări - 0 comentarii)


Serviciul de SMS 113 este la dispoziția persoanelor cu dizabilități

Începând cu anul 2015, a fost lansat Serviciul de SMS 113 prin care persoanele cu dizabilități de auz și/sau de vorbire au acces la Sistemul Național Unic pentru Apeluri de Urgență. Persoanele cu dizabilități ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2017, 18:35
(4595 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: A început «Săptămâna Prevenirii Criminalității»

«Săptămâna prevenirii criminalității» a început luni, 2 octombrie 2017, cu «lecții» susținute de polițiști în mijlocul elevilor. Aproximativ 2000 de elevi de la unități de învățământ de pe raza județului ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2017, 18:20
(4208 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinții de Sus: Pieton ucis după ce a fost acroșat de o mașină

Un accident s-a produs sâmbătă, 30 septembrie a.c., pe DJ101, în localitatea Fierbinți de Sus, și s-a soldat cu decesul unei persoane. În urma verificărilor efectuate, polițiștii ajunși la locul accidentului ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2017, 19:25
(4537 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Accident provocat de un șofer beat la volan

Vineri, 29 septembrie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că în localitatea Ograda s-a produs un accident rutier. Astfel, polițiștii ajunși la fața locului au stabilit că în timp ce un bărbat ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2017, 19:10
(7002 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 48000 de lei

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat la acest sfârșit de săptămână, 29 septembrie-1 octombrie 2017, acțiuni în locurile și zonele de interes operativ din județ, pentru prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2017, 18:55
(4048 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la case din Vlădeni, Mircea cel Bătrân și Munteni Buzău

Incendii la case din Vlădeni, Mircea cel Bătrân și Munteni Buzău

Duminică, 1 octombrie 2017, în jurul orei 14,30, o femeie din comuna Vlădeni a provocat un incendiu după ce a schimbat butelia ce alimenta mașina de gătit. Ea nu a strâns mecanismul de alimentare al aragazului ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2017, 18:20
(5566 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Protest al profesorilor în Piața Unirii

Slobozia: Protest al profesorilor în Piața Unirii

100 de profesori din Ialomița au protestat luni, 2 octombrie 2017, în Piața Unirii din Slobozia, nemulțumiți de condițiile de salarizare din sistemul de Educație. Dascălii au amenințat că vor îngheța anul ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2017, 18:12
(10503 vizualizări - 22 comentarii)


Accident rutier pe DN2, la ieșire din Ciocârlia

Accident rutier pe DN2, la ieșire din Ciocârlia

Accidentul s-a produs la ieșire din comuna Ciocârlia, vineri, 29 septembrie 2017, în jurul orelor 16,00. În urma impactului violent al autotrenului pe care îl conducea cu un stâlp de înaltă tensiune din ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2017, 21:05
(6457 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru «tentativă la omor»

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpatul Iancu Marin, pentru săvârșirea infracțiunii de «tentativă ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2017, 18:10
(3797 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Contribuabilii vor primi clarificări referitoare la plata defalcată a TVA

Luni, 2 octombrie 2017, începând cu orele 11,00, Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița va organiza o nouă întâlnire dedicată contribuabililor pentru a oferi clarificări și îndrumări referitoare ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2017, 17:10
(5947 vizualizări - 0 comentarii)


Corul Academic «Divina Armonie» va concerta la Hramul Catedralei Episcopale din Slobozia

Duminică, 1 octombrie 2017, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor, va sărbători hramul de toamnă al Catedralei Episcopale «Acoperământul Maicii ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2017, 15:20
(5060 vizualizări - 0 comentarii)


Protest la Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița

Protest la Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița

Joi, 28 septembrie 2017, între orele 11,00-12,00, s-a desfășurat la sediul Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița, «Mitingul de sensibilizare a Guvernului României cu problemele principale ale serviciilor ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2017, 21:50
(4740 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Urziceni

Fumul dens care a inundat casa a alertat-o pe locatară, ce dormea în momentul izbucnirii incendiului alături de un minor. Din fericire, cele două persoane s-au evacuat la timp din locuință, sesizând prin ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2017, 18:05
(4447 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni incendiu


Ialomița: Dosare penale pentru șoferi beți la volan

Doi bărbați de 31, respectiv 54 de ani, din Slobozia și Urziceni, au fost depistați de polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior au consumat băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2017, 16:20
(3231 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Lemne confiscate de polițiști

Marți, 26 septembrie 2017, polițiștii de Ordine Publică din cadrul IPJ Ialomița au acționat pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea delictelor silvice. Astfel, oamenii legii au depistat, pe ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2017, 15:55
(4562 vizualizări - 0 comentarii)


«Școala în siguranță» la Fetești

În cadrul Campaniei «Școala în siguranță», polițiștii au continuat activitățile preventive în unitățile de învățământ, de informare și modelare a comportamentului copiilor în spiritul prevenirii criminalității ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2017, 14:45
(5423 vizualizări - 0 comentarii)


Deputații PSD au votat împotriva majorării alocației pentru copii

Inițiat în mandatul trecut de către senatorii PNL, proiectul de lege ce prevedea majorarea alocației de stat la 200 lei/copil/lună a fost respins în Camera Deputaților. Printre cei care au votat pentru ...[citește_toată_știrea]

27 Septembrie 2017, 13:35
(6542 vizualizări - 3 comentarii)


Ultimele comentarii
Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...