Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Stație de tratare de 7,84 milioane de lei la Slobozia

Primarul Mocioniu a semnat

Stație de tratare de 7,84 milioane de lei la Slobozia

Investiția în extinderea stației de tratare a apei din municipiul Slobozia devine realitate. Miercuri, 14 august 2019, primarul Adrian Mocioniu a semnat un contract în valoare de 7,84 milioane de lei pentru «extinderea stației de tratare apă a municipiului Slobozia, în vederea creșterii gradului de siguranță a tratării apei». Investiția reduce concentrația de sodiu în apă de la «277 mg/l în prezent până la 1,8 mg/l».

Nu aduce mandatul ce aduce vara 2019
În septembrie 2018, Consiliul Județean Ialomița a aprobat un proiect de hotărâre prin care... [citește_tot_articolul]

22 August 2019, 11:40 (6112 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Alexandru Potor, secretar de stat la Ministerul Fondurilor Europene

Se întâmplă din nou!

Alexandru Potor, secretar de stat la Ministerul Fondurilor Europene

După ce în luna ianuarie 2017 ialomițeanul Alexandru Potor a fost desemnat secretar de stat la Ministerul Agriculturii, printr-o decizie a premierului Viorica Dăncilă același Alexandru Potor este din nou desemnat secretar de stat. De această dată la Ministerul Fondurilor Europene!

Potor, bun la Agricultură, bun și la Fonduri Europene Se întâmpla la jumătatea lunii ianuarie 2017 când, printr-o decizie a premierului de atunci, Sorin Grindeanu, ialomițeanul Alexandru Potor era nominalizat la funcția de secretar de stat în Ministerul Agriculturii. Decizia de la momentul respectiv nu a surprins... [citește_tot_articolul]

21 August 2019, 20:55 (7123 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urziceni are moț la tichia de mărgăritar

Borduri de granit la 100 de lei bucata pe Calea București!

În urmă cu o săptămână, Primăria Urziceni anunța victorioasă pe pagina sa de socializare că orașul va deveni european prin montarea unor borduri de... granit. Prețul unitar pentru aceste borduri este de minim 100 de lei pentru o bucată! În urmă cu 4 luni, în ședința de aprobare a bugetului local, primarul Constantin Sava anunța un deficit de 4 milioane de lei pentru anul 2019...

Raiul bordurilor de la Urziceni
După mandate întregi în care a promis investiții de anvergură europeană, primarul Constantin Sava reușește să demareze o investiție vizibilă. La începutul lunii august ... [citește_tot_articolul]

21 August 2019, 11:10 (5971 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Grad de intervenție scăzut în spitalele din Ialomița

Grad de intervenție scăzut în spitalele din Ialomița

Lipsa medicilor din spitale își pune amprenta și asupra complexității intervențiilor și consultațiilor de care beneficiază pacienții. De cele mai multe ori, oamenii sunt nevoiți să apeleze la medicii din Capitală, pentru că în județul nostru nu are cine să le aplice un diagnostic corespunzător sau să le recomande investigații amănunțite. Gradul scăzut al intervențiilor medicale acordate pacienților afectează economic unitățile medicale.

Mai puțini bani pentru spitale
În județul Ialomița, există 4 spitale. Fiecare dintre acestea primește fonduri de la Casa Județeană de Asigurări... [citește_tot_articolul]

20 August 2019, 12:20 (7624 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Bonusuri de lux» pentru implementarea proiectelor europene

Se întâmplă în Ialomița

«Bonusuri de lux» pentru implementarea proiectelor europene

bonus: Studiu de caz la Primăria Slobozia: 111 mii de lei pentru 28 de «specialiști în anticorupție»

Pe lângă fondurile alocate pentru realizarea proiectelor, Uniunea Europeană plătește oameni care să asigure succesul investițiilor. Aceștia fac parte din organisme specializate numite «echipe de implementare». Pentru mulți dintre cei intră în componența acestor echipe tot ceea ce contează sunt sporurile pe care le primesc în plus la salarii... Iar în administrația publică din Ialomița există zeci de angajați care suprave­ghează pe banii Uniunii Europene implementarea proiectelor. La Consiliul Județean Ialomița, de exemplu, președintele Victor Moraru, împreună cu vicepre­șe­dinții Ionel Gae și Cătălin Grigore, sunt manageri în 6 din cele 11 proiecte cu finanțare europeană pe care instituția le... [citește_tot_articolul]

19 August 2019, 11:40 (9982 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Plimbare cu trenul din 1965

Jurnal de călător pe ruta Slobozia-Ciulnița

Plimbare cu trenul din 1965

În vreme ce municipiul Slobozia are în dotare o gară de 6 milioane de euro, trenurile lasă de dorit... Pe ruta Slobozia-Ciulnița circulă trei tipuri de trenuri: «săgeata albastră», un tren cu mai multe vagoane și trenul din 1965 cu un singur compartiment... Deși este conștientă de nemulțumirile călătorilor, conducerea CFR nu face nimic!

Nemulțumiri de călător
Pe ruta Slobozia-Ciulnița circulă trei tipuri de trenuri. De 5 ori pe zi «săgeata albastră», un tren cu vagoane și trenul din 1965 cu un singur compartiment transportă călătorii pe aceeași rută. O călătoare își afirmă nemulțumirile... [citește_tot_articolul]

18 August 2019, 11:20 (7374 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Ultima romantică a Bibliotecii Județene

Ultima romantică a Bibliotecii Județene

«Singurătatea este cea mai grea boală...» susține doamna Iulia Stoica. În bucătăria ei mică, 10 borcane cu dulceață stau alături de ultimele 3 romane împrumutate de la Bibliotecă. Merge des acolo, pentru cărți de împrumut... Că pensia-i mică tare! Și pentru că atât i-a mai rămas de la viață: cititul! Și bucuria de a trăi în poveștile pe care le descoperă în cărți.

Viața bate cartea Doamna Iulia locuiește într-un apartament micuț în centrul orașului. Singura rudă în viața este o nepoată, la București. Dar a uitat-o și ea... «Rar deschid cuiva ușa. Nici vecinii nu mai sunt cum erau înainte... [citește_tot_articolul]

17 August 2019, 13:20 (5793 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Poliția Locală, «bau-bau» pentru populația din Slobozia și Urziceni

Ipocrizie administrativă

Poliția Locală, «bau-bau» pentru populația din Slobozia și Urziceni

bonus: Unde dai și unde crapă

Primarii din Slobozia și Urziceni folosesc Poliția Locală pentru disciplinarea populației. Ei le-au cerut polițiștilor locali să amendeze cetățenii care depozitează ilegal gunoiul. Oficial, deciziile celor doi edili au rolul de a descuraja depozitarea necontrolată a deșeurilor menajere. În realitate, măsura are un pronunțat caracter electoral.

Foamea de voturi nu are limite
Primarii Adrian Mocioniu și Constantin Sava vor să transforme polițiștii locali în paznici ai pubelelor de gunoi și gropilor de deșeuri menajere ilegale. Pe 30 iulie 2019, în cadrul ședinței Consiliului Local... [citește_tot_articolul]

16 August 2019, 12:10 (37529 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

SPORT

«Întotdeauna îmi propun să mă autodepășesc!»

Handbal, HCM Slobozia, Gabriela Moldoveanu

«Întotdeauna îmi propun să mă autodepășesc!»

Gabriela Moldoveanu este extremă în adevăratul sens al cuvântului, iar aruncările sale cu mâna stângă duc spectacolul handbalistic la cele mai frumoase cote. A arătat-o la Constanța, când i-a făcut zile fripte Sloboziei, a demonstrat-o și în angrenajul HCM, în partidele amicale desfășurate în Sala «Andreea Nica». Publicul slobozean, tot mai bun cunoscător al handbalului, a admirat-o pe Gabi chiar și atunci când era adversara echipei noastre. Un impuls semnificativ pentru un sezon bun al Gabrielei Moldoveanu în Liga Națională...

Primul an în Ligă Gabriela a început handbalul la Brăila... [citește_tot_articolul]

15 August 2019, 15:10 (4758 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Incompetența primarului Sloboziei ne costă 8 milioane de euro!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel contabilizează

«Incompetența primarului Sloboziei ne costă 8 milioane de euro!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel a susținut marți, 13 august a.c., în cadrul unei confe­rințe de presă că «incompetența lui Adrian Mocioniu costă Slobozia 8 milioane de euro!». Parlamentarul ialomi­țean susține că cei vinovați de acest eșec administrativ trebuie să plă­tească cu funcțiile și din buzunarele proprii...

Bilanțul e dezastruos
Deputatul liberal Gheorghe Tinel continuă să monitorizeze activitatea administrativă a edililor locali. El susține că nota de plată a guvernării Mocioniu se ridică la 8 milioane de euro! «La cele 2 mili­oane pe care trebuie să le returnăm pentru... [citește_tot_articolul]

15 August 2019, 11:20 (8155 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Manasia: Și-a omorât concubinul și i-a dat foc

Manasia: Și-a omorât concubinul și i-a dat foc

UPDATE: Procurorii au o altă pistă în acest caz

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița și polițiștii criminaliști au deschis o anchetă într-un posibil caz de omor, petrecut în comuna Manasia. Din primele informații, se pare că o femeie din localitate și-ar fi ucis concubinul, iar apoi i-a incendiat trupul. Oamenii legii se află la fața locului și fac cercetări.

Verificările sunt în curs
Surse judiciare au explicat faptul că femeia este cunoscută cu afecțiuni psihice. După ce și-ar fi înjunghiat concubinul, un bătrân de aproximativ 73 de ani, aceasta i-ar fi acoperit trupul cu o pătură și i-ar fi dat foc. La... [citește_tot_articolul]

14 August 2019, 22:09 (13570 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia vrea să concesioneze iluminatul public

Până la 1 milion de lei anual din banii contribuabililor

Primăria Slobozia vrea să concesioneze iluminatul public

bonus: Din greșeală în greșeală spre victoria finală

La sfârșitul lunii precedente, Con­siliul Local Slo­bozia a aprobat un proiect de hotărâre privind «delegarea prin concesionare a gestiunii serviciului de iluminat public». Decizia vine după 4 ani de funcționare în condiții ilegale a sistemului de iluminat public la ni­velul municipiului Slo­bozia. Concesionarea iluminatului public pune în pericol un proiect similar în valoare de 3,38 milioane de lei pentru modernizarea sistemului de iluminat pu­blic, finanțat din fonduri europene...

Un proiect controversat Consiliul Local Slobozia a votat marți, 30 iulie a.c., un proiect de... [citește_tot_articolul]

14 August 2019, 15:40 (6773 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Constructorii refuză reabilitarea podului rutier peste râul Ialomița

Constructorii refuză reabilitarea podului rutier peste râul Ialomița

bonus: Deputatul Mușoiu și pasajul de la Drajna

Autoritățile sunt fără soluții în ceea ce privește reparația po­dului rutier peste râul Ialomița din zona Cartie­rului Bora al Sloboziei. Anul acesta au fost organizate două licitații pentru realizarea in­vestiției, însă niciun constructor nu a fost in­teresat de acest proiect. Între timp, construc­ția se degra­dează de la o zi la alta, chiar dacă administratorii podului dau asigu­rări că nu reprezintă un pericol pentru mașinile care îl traversează.

Un proiect ratat Aflat în administrarea Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere, prin Direcția Regională de Drumuri... [citește_tot_articolul]

14 August 2019, 11:10 (8897 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

USR Ialomița își școlește pepiniera de cadre

Lecții politice la Amara

USR Ialomița își școlește pepiniera de cadre

bonus: blitz-interviu cu Liviu Mălureanu, director financiar al USR și consilier local la Sectorul 3 București

Sâmbătă, 10 august a.c., la Amara, s-a desfășurat primul eveniment public al USR Ialomița. Membrii filialelor din Ialomița și Călărași ale USR s-au reunit pentru a participa la un curs despre politică și administrație, susținut de membrii marcanți ai USR. Printre ei s-a numărat și senatorul Silvia-Monica Dinică. «Lupta noastră din Parlament trebuie susținută de activitatea filialelor locale!» a declarat aceasta celor prezenți.

Un curs de vară Sâmbătă, 10 august a.c., la Sala «Viena» a Complexului Hotelier «Ialomița», s-a desfășurat primul curs de politică și administrație organizat... [citește_tot_articolul]

13 August 2019, 20:15 (6123 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

SPORT

Unirea și Recolta și-au aflat adversarele

Fotbal, Liga a III-a

Unirea și Recolta și-au aflat adversarele

La finele săptămânii trecute, Federația Română de Fotbal a stabilit componența celor 5 serii care alcătuiesc Liga a III-a. Repre­zentantele Ialomiței, Unirea Slobozia și Recolta Gheorghe Doja, vor face parte din seria a doua, alături de Metalul Buzău, CSM Medgidia, Poseidon Limanu, Axiopolis Cernavodă, Înainte Modelu, Agricola Borcea, Mostiștea Ulmu, Dacia Unirea Brăila, CS Făurei, Viitorul Ianca, FCSB II, CS Afumați, SC Popești Leordeni, CS Tunari. După cum se vede, Unirea a scăpat în lupta pentru locurile fruntașe de Progresul Spartac București, dar rămâne în serie cu CS Afumați, CS Tunari și chiar Metalul Buzău... FRF a stabilit luni, 12 august 2019, țintarul Ligii a III-a. Iată programul echipelor... [citește_tot_articolul]

13 August 2019, 16:50 (4752 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, HCM Slobozia

Dublă victorie cu Știința București

HCM Slobozia a continuat seria jocurilor de verificare cu o dublă confruntare pe teren propriu contra celor de la Știința București. Lipsa emoțiilor, intervențiile lui Polocoșer, dar și contribuția achizițiilor din această vară au făcut ca echipa noastră să controleze cele două jocuri, aceasta în compa­rație cu disputa de la turneul semifinal, unde Știința ne-a dat serioase bătăi de cap mai bine de 50 de minute... Slo­bozia a învins cu 27-21 în meciul de vineri, 9 august a.c., și cu 28-24, în cel de sâmbătă, 10 august 2019. Au fost momente bune, alternate de slăbiciuni așa cum se întâmplă în partidele de pregătire. Spre exemplu, nou venita Ștefania Bălăceanu, a greșit mai toate acțiunile de atac... [citește_tot_articolul]

13 August 2019, 15:55 (4702 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Bisericile din Ialomița au nevoie de preoți

Bisericile din Ialomița au nevoie de preoți

Valul de pensionări din sistemul de stat afectează și activitatea bise­ricească, nu doar pe cea din admi­nistrația publică. Zeci de biserici din Ialomița și Călărași au rămas fără personal, după ce foștii preoți s-au pensionat. Reprezentanții Episcopiei Sloboziei și Călărașilor au făcut publică o listă a tuturor lăcașurilor de cult unde este nevoie de personal clerical. Posturile sunt destinate absolvenților Facultății de Teologie care, pentru a le ocupa, trebuie să susțină examenul de «capacitate preoțească».

Posturi scoase la concurs
Potrivit declarațiilor reprezen­tanților... [citește_tot_articolul]

13 August 2019, 15:05 (9717 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

Criză de personal calificat pe piața muncii din Ialomița

Criză de personal calificat pe piața muncii din Ialomița

Ialomița este un județ care nu poate să ofere angajați competitivi pe piața muncii. O arată o analiză a forței de muncă, realizată chiar de reprezentanții Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă. Datele oficiale au fost pre­zentate într-un Raport înaintat Prefecturii Ialomița...

Angajați dezinteresați și fără experiență
Estimativ, în Ialomița, există peste 6000 de persoane care se află în căutarea unui loc de muncă. Șansele pentru a-l obține sunt infime, în condițiile în care profilul angajatului din județul nostru este necorespunzător față de cerințele pieței de muncă... [citește_tot_articolul]

13 August 2019, 10:55 (7285 vizualizări - 11 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Eminescu să vă judece!

Eminescu să vă judece!

«Se născu deci foarte curând un raport juridic nou (...) dau votul dacă îmi dai cutare lucru. Acest cutare lucru e foarte deosebit. Unii cereau câte trei-patru funcții, pe lângă postul de deputat, alții întreprinderi, alții moșii de ale statului, cu supoziția păsuielii, până ce în fine guvernul central scăpă cu totul frânele din mână, încât toate numirile în funcțiuni se fac nu după titlu ori merit, ci după cum ordonă deputații, cari la rândul lor atârnă de comitete de politiciani de profesie, formate în fiece centru de județ. Aceste comitete își împart toate în familie. Ele creează din banii județelor burse pentru copiii patrioților trimiși în străinătate să numere pietrele de pe bulevarde, ele decid a se face drumuri județene pe unde patrioții au câte un petec de moșie, încât toată munca publică, fie sub formă de contribuție, fie sub cea de prestațiune, se scurge direct ori indirect în buzunarul unui patriot. Partidul roșu a devenit o companie de exploatare, care se 'nțelege că nu suferă ca altcineva să se mai bage în ea. Chiar dacă cineva ar da concursul său politic guvernului, el nu devine prin asta părtaș la foloasele materiale ale companiei.(...)».... [citește_tot_articolul]

12 August 2019, 16:50 (4896 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia trebuie să returneze Uniunii Europene 2 milioane de euro

«Groapa lui Stoica», un eșec administrativ

Primăria Slobozia trebuie să returneze Uniunii Europene 2 milioane de euro

bonus: Efectul de bumerang al minciunilor administrative

Eșecul proiectului privind reabilitarea Pieței Revoluției din Slobozia va fi resimțit din plin de locuitorii orașului. Administrația locală a fost somată de Ministerul Dezvoltării, instituția prin intermediul căreia s-a derulat proiectul, să returneze Uniunii Europene cele 2 milioane de euro pe care le-a primit pentru realizarea investiției. În momentul de față, aleșii caută soluții pentru a putea achita debitul. «Sunt mai multe scenarii pe care trebuie să le luăm în calcul...» a explicat situația Adrian Mocioniu, primarul orașului Slobozia. Calculele estimative arată că în viitorii 9 ani Slobozia va plăti aproximativ 1 milion de lei anual pentru a acoperi această datorie. Neachitarea debitului... [citește_tot_articolul]

12 August 2019, 10:50 (13773 vizualizări - 19 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
297 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: Stop violenței!

Polițiștii ialomițeni au lansat un mesaj preventiv și informativ prin care încearcă să reducă fenomenul violenței. Oamenii legii precizează faptul că violența, indiferent de formă, este nejustificată. ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2017, 19:35
(4817 vizualizări - 0 comentarii)


Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică la Slobozia, Munteni Buzău și Traian

Enel Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în perioada 24- ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2017, 19:25
(7107 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale ITM Ialomița

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița  a desfășurat, în trimestrul I 2017, în domeniul relațiilor de muncă, 322 de acțiuni de control  în urma cărora  au fost dispuse 472 de măsuri pentru ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2017, 17:20
(3910 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în Cartierul Fetești-Oraș!

Pentru realizarea lucrărilor de cuplare a rețelei noi de alimentare cu apă, reabilitată prin programul POS Mediu I, la sistemul de alimentare cu apă al municipiului Fetești, SC RAJA SA este nevoită ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2017, 14:10
(5691 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

angajăm casier
Condițiile angajării sunt
-cunoștințe operare PC: Excell Word
-experiență în domeniu, minim 3 ani
Persoanele interesate pot depune CV
la adresa de e-mail
office.ialomita@bere-băuturi.ro
Pentru detalii suplimentare
apelați tel. 0751/078.718

20 Aprilie 2017, 21:05


RAJA Constanța: Lucrări de întreținere rețele în Cartierul Fetești-Gară

Pentru executarea lucrărilor de spălare a rețelei de apă din Cartierul Fetești-Gară, din municipiul Fetești, SC RAJA SA este nevoită să furnizeze apă cu presiuni scăzute pe timpul nopții, în perioada 24-28 aprilie 2017 ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2017, 20:20
(5074 vizualizări - 0 comentarii)


Alegeri locale parțiale la Amara, Fierbinți Târg și Țăndărei-11 iunie 2017

Guvernul a stabilit în data de 11 iunie 2017 organizarea scrutinului local parțial pentru alegerea primarului în 49 de localități în care această funcție a rămas vacantă ca urmare a demisiilor unor titulari ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2017, 19:55
(7757 vizualizări - 2 comentarii)


Sistare temporară a alimentării cu gaze naturale la Slobozia

Reprezentanții Distrigaz Sud Rețele anunță faptul că vineri, 21 aprilie 2017, la Slobozia furnizarea gazelor naturale se va închide pe bulevardele Chimiei, Unirii și Matei Basarab, precum și pe strada ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2017, 19:15
(5404 vizualizări - 0 comentarii)


Braconaj piscicol în zona Fetești. A fost prins un morun de 2,3 m și 75 de kilograme!

Braconaj piscicol în zona Fetești. A fost prins un morun de 2,3 m și 75 de kilograme!

Procurorii și polițiștii din Slobozia au pus în mișcare acțiunea penală pe numele a nouă persoane din zona Fetești, sub acuzația de «braconaj». Actele de urmărire penală arată faptul că, în perioada 20 ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2017, 16:35
(11423 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Bibliotecarului», sărbătorită la Slobozia

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» organizează luni, 24 aprilie 2017, evenimentul intitulat «Ziua Bibliotecarului din România». În cadrul manifestării care se va desfășura la Slobozia, cei prezenți ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2017, 15:45
(5118 vizualizări - 1 comentariu)


SC Agromas Grup SRL

furnizor de produse
și servicii agricole

angajează
GESTIONAR DEPOZIT
Principalele responsabilități
-gestiunea stocurilor de marfă
-gestionarea documentelor
de intrare-ieșire
-verificarea calitativă și cantitativă
a mărfurilor
-recepția și livrarea mărfurilor
-participarea la inventare
Cerințe
-studii medii
-experiență în domeniu minim 1 an
-cunoștințe operare calculator
(word, excel)
-cunoștințe operare documente gestiunea materialelor
-constituie avantaj:
experiență în poziția de gestionar
Beneficii
-pachet salarial atractiv
CV-urile se pot depune la
sediul societății din Cosâmbești,
Șoseaua Slobozia-Țăndărei,
nr. 154, jud. Ialomița
sau la adresa de e-mail [email protected]

19 Aprilie 2017, 19:50


Sistare temporară a alimentării cu gaze naturale la Fetești și Slobozia

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Astfel, Distrigaz ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2017, 19:10
(5582 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: În luna martie 2017 s-au încasat 44,85 milioane de lei la buget

Potrivit unui comunicat de presă, «Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a încasat, în luna martie 2017, la bugetul general consolidat suma de 44,85 milioane lei». «Menționăm că, din bugetul ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2017, 16:25
(5177 vizualizări - 0 comentarii)


Hramul Mânăstirii Slobozia

În perioada 19-23 aprilie 2017, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Izvorul ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2017, 10:55
(4794 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni în ziua de Paște

Pentru siguranța cetățenilor, în Duminica de Paște, Poliția Română a continuat acțiunile pentru prevenirea evenimentelor nedorite și pentru fluidizarea traficului și diminuarea riscului rutier. Astfel, ...[citește_toată_știrea]

18 Aprilie 2017, 10:20
(4852 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: Bătrână de 78 de ani, carbonizată într-un incendiu

Casa femeii a fost cuprinsă de flăcări joi, 13 aprilie 2017, în jurul orelor 15,00, când s-a primit sesizarea la dispeceratul 112. La locul intervenției au acționat pompierii voluntari ai localității și ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2017, 20:05
(4665 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grivița incendiu


Ialomița: 40 mc lemne, confiscați

Polițiștii de Ordine Publică din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea delictelor silvice. Astfel, în urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2017, 18:25
(4717 vizualizări - 4 comentarii)


AJFP Ialomița: Venituri suplimentare de peste 3,256 milioane de lei

În luna martie 2017, inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul AJFP Ialomița au stabilit venituri suplimentare la bugetul general consolidat în sumă de peste 3,256 milioane de lei, în urma a 56 de ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2017, 14:40
(4435 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Exercițiu național de înștiințare, avertizare și alarmare în situații de protecție civilă-PROCIV 2017

În perioada 18-21.04.2017, în intervalul orar 10,00-15,00, se va desfășura exercițiul național de înștiințare, avertizare și alarmare în situații de protecție civilă-PROCIV 2017. Scenariul exercițiului ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2017, 13:05
(6186 vizualizări - 1 comentariu)


Gheorghe Doja: Marfă fără documente de proveniență

Marți, 11 aprilie 2017, polițiștii au oprit pentru control în trafic, pe raza comunei Gheorghe Doja, o autoutilitară condusă de un tânăr, de 26 de ani, din județul Călărași.În urma controlului efectuat ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2017, 12:25
(3943 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Nu au neutralizat deșeurile periculoase

Administratorii a 3 societăți comerciale de pe raza județului Ialomița sunt cercetați sub aspectul comiterii infracțiunii de neluarea măsurilor de eliminare totală a substanțelor și preparatelor periculoase ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2017, 11:05
(3301 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA de peste 2,144 milioane de lei

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița rambursează, în luna aprilie 2017, TVA conform selecției naționale, în valoare totală de peste 2,144 milioane de lei. Suma include, în ordinea vechimii ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2017, 21:10
(4519 vizualizări - 0 comentarii)


LUNCA SRL Slobozia

comercializează
semințe porumb,
semințe floarea-soarelui

Producători: Pionner, Monsanto, KWS,
Saaten Union, Maisadour Semences,
Procera, Syngenta, Fundulea

Vinde: Fungicide și insecticide pentru
tratat semințe și culturi înființate

IMPORTANT! Posibilitate plată în rate.
Discount, în funcție de cantități
și termen de plată.

Contact: telefon 0722/771.693,
0728/960.471, telefon/fax: 0243/236.423
e-mail [email protected]
Depozit Căzănești, str. Gării
(vis a vis Depozit Cargill)

11 Aprilie 2017, 20:20


Daruri de Paști oferite de credincioșii Catedralei din Urziceni

Daruri de Paști oferite de credincioșii Catedralei din Urziceni

Ca de fiecare dată, în preajma marilor sărbători creștine, comunitatea parohială se mobilizează și, coordonați de preoții slujitori, cercetează credincioșii aflați în dificultate, aducând un strop de bucurie ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2017, 19:05
(7381 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierii din Țăndărei donează sânge

Pompierii din Țăndărei donează sânge

Acțiunea, desfășurată din proprie inițiativă, a avut loc în dimineața zilei de luni, 10 aprilie 2017, la sediul Gărzii de Intervenție, cu sprijinul caravanei mobile a Centrului Județean de Transfuzii, care ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2017, 19:15
(6011 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii martie 2017, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6940 șomeri, din care 1219 șomeri indemnizați, respectiv 5721 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2017, 17:05
(2616 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni ale polițiștilor de Florii

La sfârșitul de săptămână precedent, polițiștii ialomițeni au fost la datorie, pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică și prevenirea producerii oricăror evenimente negative. Au fost ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2017, 16:40
(3409 vizualizări - 0 comentarii)


Informare privind sistarea temporară a alimentării cu gaze naturale la Fetești

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. În acest sens, Distrigaz ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2017, 20:05
(5955 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Fetiță de 12 ani, acroșată de o mașină

Joi, 6 aprilie 2017, pe raza comunei Alexeni s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate, polițiștii au stabilit că în timp ce un bărbat, de 32 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2017, 19:10
(4075 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni accident


AJOFM Ialomița: Rezultate «Bursa Generală a Locurilor de Muncă»

Vineri, 7 aprilie 2017, la nivel național, s-a desfașurat «Bursa Generală a Locurilor de Muncă», acțiune organizată de Agenția  Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă. Acest eveniment a fost organizat ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2017, 17:40
(4324 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...