Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Ultimul pantofar pentru dame

Ultimul pantofar pentru dame

Întâi am adus papuci de plastic de la turci. Apoi ne-am cumpărat adidași în locul tenișilor de Drăgășani. Apoi s-au închis atelierele, apoi cizmăriile din oraș... Dinu Carcalete le-a văzut pe toate. Și s-a încăpățânat să facă meseria asta. Până a ajuns ultimul pantofar din Slobozia...

Dinu Carcalete face pantofi de 35 de ani Dinu Carcalete are 51 de ani și e ultimul pantofar pentru dame din Slobozia. A fost și pentru bărbați, dar a renunțat... Nu era rentabil. Face meseria asta de 35 de ani! Iar acum, la 51 de ani, l-am găsit într-un atelier închiriat pe Strada Independenței, așteptându... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2019, 12:50 (9941 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

golgota Legii în Ialomița

În fiecare zi suntem dați cu capul de Lege. Suntem loviți de ea sistematic, zdra­văn, până facem cucuie. Dacă înțelegem imediat, ne resemnăm. Dacă nu, o luăm de la capăt. A doua oară suntem loviți de Lege cu sălbăticie, până la sânge, ca să pricepem! Aceasta este prima etapă a trierii. Cei care supraviețuim, ajungem la Primărie. Acolo ni se explică că se poate numai dacă respecți Legea și variantele ei. Cel mai invocat articol din Lege e: «Să vedem dacă se poate!» sau «Nu re­nunțați așa ușor!». Pe măsură ce urcăm, către insti­­tuțiile publice de exemplu, Legea devine mai aspră. E și normal, acolo nu sunt aleși, sunt numiți. Nu au nimic de pierdut, nu au aparențe de salvat. Aici... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2019, 16:35 (3994 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Camere și microfoane montate de procurori în cabinetele medicilor corupți

S-a întâmplat la Spitalul Slobozia

Camere și microfoane montate de procurori în cabinetele medicilor corupți

Cazurile de corupție în care au fost implicați medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia au fost monito­rizate atent de procurorii și polițiștii care au coordonat aceste anchete. Organele judiciare au montat în cabinetele doctorilor tehnică de supraveghere audio și video. Datorită ima­ginilor surprinse, anchetatorii au putut să probeze faptele și să-i tragă la răspundere pe cei vinovați. Cel mai recent caz este cel al medicului Doru Didiță, pe care procurorii l-au suprave­gheat cu ajutorul camerelor montate în cabinetul său...

Medicul Doru Didiță, filat timp de 3 luni
În... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2019, 13:20 (5233 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Pet Star investește 20 milioane de euro într-o fabrică de reciclare a deșeurilor din plastic

Un proiect pentru «Slobozia verde»

Pet Star investește 20 milioane de euro într-o fabrică de reciclare a deșeurilor din plastic

Firma ialomițeană Pet Star a pornit la drum în anul 1994, cu echipamente în valoare de 45 mii de euro și a ajuns să producă, în 2018, aproximativ 1 miliard de preforme! Între timp, valoarea investițiilor directe în facilitățile de producție a depășit 30 milioane de euro... Iar acum firma se pregătește să investească într-o fabrică de reciclare a deșeurilor de plastic în valoare de 20 milioane de euro. «Investiția noastră va sigura recupe­rarea a 20% din deșeurile de plastic din piață!» susține Mirela Drăgoi.

O firmă dezvoltată «organic»
Pet Star este «o firmă de familie», pornită... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2019, 12:05 (11474 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Creierul» afacerii «Texas Oyl», trimis în judecată într-un nou dosar al Direcției Naționale Anticorupție

«Creierul» afacerii «Texas Oyl», trimis în judecată într-un nou dosar al Direcției Naționale Anticorupție

Procurorii Direcției Naționale Anticorupție Constanța au anunțat recent trimiterea în judecată a incupatului Peter Attila Racz. Noile acuzații vizează tot fapte de «evaziune fiscală», cu un prejudiciu adus bugetului de stat de peste 31 milioane de euro! Bihorean la origine, Peter Attila Racz a fost considerat «creierul» afa­cerii «Texas Oyl», în urma căreia 16 persoane au fost trimise în judecată de procurorii Direcției Naționale Anticorupție-structura centrală, în 2011. Afacerea «Texas Oyl» a adus statului român prejudicii de peste 20 milioane de euro, precizează procurorii DNA.

Afaceri cu firme-fantomă la Slobozia... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2019, 18:30 (5363 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«PSD majorează tariful la apa nepotabilă, în timp ce slobozenii cară apa potabilă cu sacaua din supermarket-uri!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel protestează

«PSD majorează tariful la apa nepotabilă, în timp ce slobozenii cară apa potabilă cu sacaua din supermarket-uri!»

Vineri, 1 martie 2019, deputatul PNL Gheorghe Tinel, în cadrul unei declarații de presă, a precizat că «este inadmisibil ca PSD să majoreze prețul... apei „nepotabile“!». Decizia a fost adoptată joi, 28 februarie, în cadrul ședinței AGA a SC Urban de către consilierii locali ai municipiului Slobozia. De asemenea, Gheorghe Tinel s-a delimitat public de poziția unora dintre consilierii PNL din cadrul Consiliului Local Slobozia. Iată conținutul integral al declarației sale:
«Dragi slobozeni,
Trebuie să știți că, într-o ședință a AGA Urban Slobozia, desfășurată cu ușile închise și fără presa căreia administrația publică locală nu-i mai permite accesul de multă vreme, s-a votat majorarea prețului la apă. Acesta a crescut la valoarea de 9 lei/mc. Într-o unitate care are peste 400 de angajați, în loc ca administrația publică locală să restructureze activitatea pentru a elimina pierderile, ea apelează la un mijloc mârșav de a se acoperi mărind tarifele la apa care și așa este nepotabilă. Este incredibil până unde poate merge tupeul! Consilierul local PNL Miu Ecaterina a votat împotrivă, ceilalți consilieri municipali liberali, nu! Trebuie să știți cu toții că nu sunt de acord cu această majorare de tarif și că toți consilierii locali ai PNL vor primi mandat din partea partidului ca în plenul ședinței Consiliului Local Municipal să voteze împotriva acestui proiect. NU SE POATE MĂRI PREȚUL PE MC LA O APĂ CARE NU ESTE POTABILĂ! Aleșii locali ai PNL care nu vor vota împotriva majorării tarifului la apă sunt așteptați la partid cu demisia scrisă! Nu voi tolera niciodată un astfel de comportament și atitudine! Trebuie să știți că suntem pentru dezvoltarea municipiului Slobozia, dar nu prin mârșăviile pe care le face administrația PSD. Nu putem fi de acord cu majorarea tarifelor serviciilor de utilitate publică pentru a se acoperi pierderile unor servicii neeficiente!»
... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2019, 18:05 (9392 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Primarul liberal al Urziceniului se implică în alegerea președintelui PSD Ialomița!

USL trăiește

Primarul liberal al Urziceniului se implică în alegerea președintelui PSD Ialomița!

Primarul liberal al Urziceniului, Constantin Sava, susține candidatura lui Victor Moraru la președinția PSD Ialomița. Îndemnul lui către primarii din Vestul județului  este: «Nu îl votați pe Pavel, că Moraru e mai bun!».

USL a înviat! Fascinat de modelul Putin, primarul Constantin Sava încearcă să influențeze rezultatul alegerilor interne din PSD Ialomița, programate pentru 9 martie 2019. De câteva săptămâni acesta se află în «turneu» prin Vestul județului, în încercarea de a influența primarii să-l voteze pe Victor Moraru, președintele Consiliului Județean Ialomița. Unele dintre... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2019, 11:20 (6121 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Urban a cerut majorarea prețului la apă cu 1 leu/mc. Consilierii locali au aprobat!

Cadou pentru slobozeni de Mărțișor de la primarul Mocioniu

Urban a cerut majorarea prețului la apă cu 1 leu/mc. Consilierii locali au aprobat!

Joi, 28 februarie 2019, Adunarea Generală a Acționarilor Urban SA s-a întrunit în cadrul unei ședințe. În cadrul acesteia, a fost aprobată majorarea prețului la apa furnizată slobozenilor cu 1 leu/mc.

Apa «menajeră» s-a scumpit cu 1 leu/mc Apa «menajeră» furnizată slobozenilor s-a scumpit cu 1 leu/mc. Joi, 28 februarie 2019, conducerea Urban SA a solicitat în cadrul unei ședințe AGA mjorarea tarifelor pentru apa furnizată în rețea cu 1 leu/mc. Concret, de la 3,54 lei prețul crește la 4,44 lei/mc. Explicația oferită de Memoriul Justificativ întocmit de conducerea Urban SA este că «prețurile pentru apă și costurile de producție nu mai corespund  celor avizate la momentul preluării activității de furnizare a apei»... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2019, 10:50 (13104 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia, orașul Mărțișorului

De ani buni, comercianții vând aceeași marfă

Slobozia, orașul Mărțișorului

Orașul Slobozia înregistrează în anul 2019 un record insolit. Primăria municipiului Slobozia a semnat 80 autorizații pentru ocuparea domeniului public. Cele mai multe tarabe cu mărțișoare se află în zona Școlii Gimnaziale «Sfântul Andrei». Pe de altă parte, cei mai mulți dintre comercianți le vând pe cele de anii trecuți, dar se vând și produse handmade...

Afacere cu marfă veche A devenit o afacere în Slobozia ca, la sfârșit de februarie, comercianții să își întindă tarabele cu mărțișoare. Anul acesta, vremea este de partea vânzătorilor de mărțișoare. Brățări, broșe, eșarfe... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2019, 10:05 (6204 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fosta directoare a Poștei Fetești a furat banii pensionarilor

Fosta directoare a Poștei Fetești a furat banii pensionarilor

Scandal la Poșta Fetești după ce fosta șefă a instituției a fost trimisă în judecată pentru «dela­pidare». Procurorii care au an­chetat-o au explicat faptul că femeia a sustras din bugetul instituției o parte din banii destinați plății pensiilor vârstnicilor din oraș.

Judecată în stare de libertate Faptele reținute de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Fetești s-au petrecut în luna ianuarie a anului 2016. Potrivit actelor de urmărire penală, inculpata, pe numele său Iuliana Adela Cristea, și-a însușit din gestiune suma de 30 mii de lei, din tota­tul de 170 mii de lei ce... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2019, 19:25 (13654 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pompierii din Ialomița folosesc tehnică învechită

În lupta cu flăcările

Pompierii din Ialomița folosesc tehnică învechită

Deși au beneficiat în ultimii ani de dotări, pompierii din Ialomița încă sunt nevoiți să participe la misiuni cu tehnică învechită. Oficial, aceștia au în dotare mașini de intervenție care funcționează de 4 decenii neîntrerupt...

În misiune cu mașini vechi Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița are în subordine 4 Gărzi de Intervenție, la Slobozia, Urziceni, Țăndărei și Fetești. Fiecare dintre aceste compartimente aflate în subordinea ISU beneficiază de tehnică de intervenție achiziționată în baza unor programe de finanțare derulate prin Consiliul... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2019, 13:50 (5125 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Firmă din Ialomița, executată de Fisc pentru o datorie de 1 leu

Firmă din Ialomița, executată de Fisc pentru o datorie de 1 leu

Persoane juridice sau fizice sunt anual executate silit de Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița pentru datorii către stat de 1 leu. Într-o astfel de situație se află și o firmă din județ ai cărei reprezentanți trebuie să plă­tească o datorie de 1 leu, acumulată de către un debitor cu care societatea s-a aflat într-o relație contractuală. Juridic, procedura se numește «poprire la terți». În încercarea de a recupera aceste sume derizorii, Fiscul iese în pierdere...

Situație revoltătoare
Firma din cauza căreia societatea din Ialomița trebuie să plătească debitul... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2019, 10:05 (8298 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

«Doamnă ministru, sunteți vinovată!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel acuză ministrul Educației

«Doamnă ministru, sunteți vinovată!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel a cerut ministrului Educației, Ecaterina Andronescu, să pună în executare sentința civilă prin care inspectorul general școlar din Ialomița, Luminița Barcari, a fost repusă în funcție. Interpelarea a fost făcută marți, 26 februarie 2019, în plenul Camerei Deputaților. Deputatul PNL Gheorghe Tinel declară că ministrul Ecaterina Andronescu se face vinovată de tergiversarea acestei decizii și o acuză de «abuz în serviciu». Iată conținutul integral al interpelării:

Stimată doamnă ministru,
Curtea de Apel București Secția a IX Contencios Administrativ și Fiscal, prin sentința civilă nr. 27, pronunțată în ședința publică din data de 13.02.2019 obligă Ministerul Educației Naționale, în mod provizoriu, în temeiul art. 997 Cod procedură civilă, ca până la soluționarea definitivă a dosarului civil nr. 511/2/2019 al Curții de Apel București-Secția de Contencios Administrativ și Fiscal, având ca obiect reintegrarea doamnei Barcari Rodica-Luminița în funcția de inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița și prelungirea contractului de management educațional nr. 8971/07.04.2015 încheiat cu Ministerul Educației Naționale, cu perioada de timp în care contractul nu a produs efecte, între 26.04.2018 și 26.04.2019, să procedeze după cum urmează:
... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2019, 18:40 (9516 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

SPORT

Ultima repetiție amicală

Fotbal, Oțelul Galați-Unirea Slobozia 1-3

Ultima repetiție amicală

După ce a pierdut la limită cu Gloria Buzău și a trecut de Metalul Buzău, Unirea s-a duelat sâmbătă, 23 februarie a.c., cu altă echipă de frunte a Seriei I din Liga a III-a. Este vorba de Oțelul Galați, fostă campioană a României, care trage din greu să revină la gloria de altă dată. Gălățenii se găsesc pe locul 2, poziție similară celei ocupată de slo­bozeni la finalul turului, dar în Seria a II-a. Elevii lui Enache Costea au arătat o poftă de joc îmbucurătoare, având în vedere că peste doar două zile se reia campionatul. Antrenorul Unirii a început meciul cu Oțelul cu următorii jucători: Călinoiu-Topor, Ibrian, Soare, Comșa-Răduca, Teodorescu, Adăscăliței, Toma-Năstase, Bucă. În repriza secundă... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2019, 17:15 (3910 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Greu în «Grupa de Valoare»!

Handbal, Junioare II, CSS Slobozia-CSM Galați 18-29 (8-13)

Greu în «Grupa de Valoare»!

bonus: Handbal, Junioare III, CSS Slobozia-CSS Galați 28-18 (12-9)/Victoria care confirmă calificarea

Junioarele 2 ale CSS Slobozia au făcut duminică, 24 februarie a.c., în fața propriilor suporteri unul dintre cele mai slabe meciuri din acest campionat. Ele­vele lui Marian Simion au etalat un joc în care au abundat greșelile perso­nale. Practic, pe toată durata partidei senzația a fost că pe teren este o singură echipă, cea gălă­țeană. S-a văzut din plin că oaspetele dispun de un lot valoros, cu patru jucătoare care fac parte din lotul lărgit al Naționalei de junioare. La noi, jucătoarele exponen­țiale ale acestei generații, cum ar fi Ana Maria Neagu, nu au prins deloc o zi bună, ba dimpotrivă. Galațiul conducea la pauză cu 13-8, iar startul re­prizei secunde a risipit orice speranță pentru echipa... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2019, 16:05 (6201 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Abatorul, locul 2 la «Winter Stars Cup»

Fotbal, copii și juniori

Abatorul, locul 2 la «Winter Stars Cup»

De un an și jumătate, Abatorul Slobozia a demarat un entuziast proiect vizând copiii și juniorii. Au aderat la această inițiativă tinerii profesori Ștefan Matache, Mihai Florea și, mai nou, Mihai Lemnaru. Deși timpul a fost scurt, rezultatele au început să apară. La finele săptămânii trecute, s-au remarcat mezinii de la grupa 2012, pregătiți de Ștefan Matache. Aceștia au participat, în perioada 22-24 februarie a.c., la «Winter Stars Cup» , competiție găzduită în București la baza sportivă a foștilor fotbaliști ai Stelei și ai echipei naționale, Petre Marin și Sorin Ghionea. Au luat startul 12 echipe repartizate în 3 grupe. Micii fotbaliști ai Abatorului au impresio­nat încă de la primul joc.
... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2019, 15:25 (5994 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Lupte libere

CS Amara, rezultate foarte bune la Craiova

În perioada 22-23 februarie a.c., luptătorii CS Amara au participat la Memorialul «Ilie Marinescu», competiție desfă­șurată la Craiova. La acest tur­neu, Oana Dumitru a obținut locul 1 la categoria 30 kg. Re­zultate similare au bifat Gabriel Neagu-35 kg și Constantin Morar-52 kg. Pe locul 2 s-au clasat Alexandru Minea-29 kg, Cristian Toader-52 kg, Valentina Mihăescu-58 kg și Raluca Manole-73 kg. Pe ultima treaptă a podiumului au urcat Georgian Teodorescu-29 kg și Ștefan Stancu-38 kg. În altă ordine de idei, Marian Subțirică a participat, alături de lotul României, la un turneu internațional desfășu­rat în loca­litatea slovacă Snina. Subțirică a luptat la categoria 55 kg și a obținut medalia de... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2019, 14:15 (3450 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

ADI ECOO Țăndărei a ieșit din insolvență

Progres administrativ

ADI ECOO Țăndărei a ieșit din insolvență

Cotată cu ultima șansă pe piața furnizorilor de servicii de salubritate, firma ADI ECOO Țăndărei și-a revenit miraculos. Ea a reușit să iasă din insolvență la începutul lunii februarie 2019 și speră să intre într-un proces de reteh­nologizare în următorul an. «Căutăm soluții pentru achiziția de utilaje noi. Cele existente sunt vechi și depășite tehnologic...» susține primarul orașului Țăndărei, Nicoleta Toma. ADI ECOO Țăndărei deservește 11 administrații locale și a fost înființată în 2009, ca urmare a accesării unei finanțări europene de 2 milioane de euro.

Prima veste bună În luna... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2019, 13:45 (5561 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Dosarul «Klevek» a fost trimis spre rejudecare la Tribunalul Ialomița

Dosarul «Klevek» a fost trimis spre rejudecare la Tribunalul Ialomița

O decizie definitivă a Curții de Apel București a întors la Slobozia dosarul «Klevek», în care administratorii fostei societăți Horticons din Fetești, devenită Klevek, au fost urmăriți penal și trimiși în judecată pentru comiterea de infracțiuni economice. Ancheta a fost coordonată de procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism -Biroul Teritorial Ialomița (DIICOT) și a reprezentat cea mai amplă acțiune de acest gen a procurorilor locali din Slobozia. Dosarul a fost judecat în primă instanță la Tribunalul Ialomița, instanță care a dispus condamnarea inculpaților cauzei la pedepse cu executare și suspendare. Curtea de Apel București a dispus însă... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2019, 10:25 (9690 vizualizări - 3 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Micii politicii de Slobozia

Micii politicii de Slobozia

La sfârșitul săptămânii trecute, Slobozia a înghesuit pe Stadionul «1 Mai» a X-a ediție a Târgului Apicol. Evenimentul a fost un prilej pentru ca politrucii tineri ai PSD Ialomița să se scalde în borcanul cu miere electorală, după cum au învățat ei la cursurile de comunicare, seral și fără frecvență. Din păcate fotografia, altfel executată impecabil, transmite o serie în­treagă de gânduri negative. Primul gând e acela că deputatul Pop și primarul Mocioniu s-au așezat lângă «gardul părăsit și neisprăvit», cel unde au fost exilate grătarele cu mici. Al doilea e că singurii din Slobozia care și-au permis doi mici și o sticlă de Brifcor american la litru de la buticul din colț sunt ei doi. Iar al... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2019, 18:10 (7963 vizualizări - 9 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
278 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

APIA Ialomița: Vizarea carnetelor de rentă viageră

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează că, pentru a intra în posesia rentei viagere cuvenite pentru anul 2012, rentierii trebuie să se prezinte la centrele ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2013, 08:42
(8094 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Cinci persoane, trimise în judecată pentru trafic de minori

Cinci persoane au fost trimise în judecată de oamenii legii pentru trafic de minori. Suspecții au recrutat, transportat și găzduit o minoră, fugită de la domiciliu, profitînd de starea ei de vulnerabilitate ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2013, 18:54
(9873 vizualizări - 0 comentarii)


Tragedia de la Fetești se mută în instanță. Rudele muncitorilor prinși sub malul de pămînt se pregătesc de procese!

Scandalul public iscat o dată cu accidentul de muncă petrecut la Fetești, în urmă cu o săptămînă, ia amploare. Rudele muncitorilor acoperiți de malul de pămînt al șanțului pe care-l săpau se pregătesc de ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2013, 09:01
(9746 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Copil de 8 ani, accidentat de o mașină

Un copil de 8 ani a fost la un pas de moarte, după ce a fost lovit de o mașină. Vina pentru producerea accidentului îi aparține minorului care a traversat strada prin loc nepermis. Cel care a provocat accidentul ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2013, 16:15
(7450 vizualizări - 0 comentarii)


Ciulnița: Înșelată prin metoda «accidentul»

O bătrînă de 81 de ani a rămas fără suma de 1000 de euro, după ce un escroc a înșelat-o la telefon. Femeii i s-a comunicat că nepotul său a rănit într-un accident rutier o persoană și că trebuie să trimită ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2013, 11:14
(8932 vizualizări - 1 comentariu)


Manasia: Fată de 15 ani, înecată în Ialomița

Tragedie în comuna ialomițeană Manasia. O adolescentă de 15 ani a pierit înghițită de apele rîului Ialomița. Tînăra plecase la scăldat, dar nu s-a mai întors acasă. A intrat în apă, a înotat de cîteva ori ...[citește_toată_știrea]

23 Iulie 2013, 09:14
(9251 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Manasia înecată


Tragedie pe litoralul Mării Negre. Doi frați din Slobozia, înecați!

Doi frați din Slobozia au murit în dimineața zilei de duminică, 21 iulie a.c., în stațiunea Olimp, de pe litoralul românesc al Mării Negre. Deși marea era extrem de agitată, cei doi au intrat în apă și ...[citește_toată_știrea]

21 Iulie 2013, 12:33
(9551 vizualizări - 11 comentarii)


anunț angajare

SC Eurobike Universal SRL
angajează urgent
-vopsitori
cu calificare și experiență
(de preferat vopsitorie în cîmp electromagnetic)
pentru Fabrica de Biciclete
din com. Movilița,
sat Movilița, jud. Ialomița
-muncitori necalificați
pentru Fabrica de Biciclete din
com. Movilița, sat Movilița, jud. Ialomița
Telefon de contact 0725/558.577
departament Resurse Umane

17 Iulie 2013, 13:27


IPJ Ialomița: Filtre ale Poliției

În cursul zilei de sîmbătă, 13 iulie a.c., peste 140 de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pentru prevenirea evenimentelor rutiere și a faptelor ce pot tulbura ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2013, 09:17
(8395 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Termen pentru cererile de plată la crescătorii de animale

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița reamintește potențialilor beneficiari că 15 iulie 2013 este ultima zi în care pot depune cererile de plată aferente anului 2 ...[citește_toată_știrea]

14 Iulie 2013, 08:16
(13909 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Eliminată de la Bacalaureat pentru că a încercat să copieze

Ultima probă a Bacalaureatului s-a încheiat prost pentru o elevă din Fetești. Tînăra a fost eliminată din sala de examen pentru că a fost prinsă în timp ce copia. Ea susținea ultima probă a examenului de ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2013, 16:36
(10176 vizualizări - 0 comentarii)


Feteșteanca dispărută și-a anunțat moartea prin SMS! A fost găsită înecată la Stelnica...

La începutul acestei săptămîni, polițiștii ialomițeni informau cu privire la dispariția de la domiciliu a unei tinere de 34 de ani, din Fetești. Recent, ea a fost descoperită înecată în apele Brațului ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2013, 15:34
(11719 vizualizări - 6 comentarii)


Acțiune a Asociației Mediatorilor Autorizați Ialomița

Acțiune a Asociației Mediatorilor Autorizați Ialomița

Miercuri, 26 iunie 2013, membri ai Asociației Mediatorilor Autorizați Ialomița au inițiat o acțiune la nivelul municipiului reședință de județ. Evenimentul a vizat promovarea procedurii de mediere, fiind ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2013, 14:25
(8028 vizualizări - 0 comentarii)


Militarii ISU Ialomița, specializați în «descarcerarea din vehicule»

Vineri, 5 iulie a.c., s-a încheiat faza zonală a competiției de Descarcerare și de Acordare a Primului Ajutor Calificat. Evenimentul s-a desfășurat în stațiunea Amara, iar participarea a fost satisfăcătoare ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2013, 13:23
(7667 vizualizări - 0 comentarii)


29 iunie 2013-4 ani de la Întronizarea Preasfințitului Vincențiu ca Episcop al Sloboziei și Călărașilor

29 iunie 2013-4 ani de la Întronizarea Preasfințitului Vincențiu ca Episcop al Sloboziei și Călărașilor

Praznicul Sfinților Apostoli Petru și Pavel este și sărbătoarea Eparhiei, căci în această zi, în urmă cu 4 ani, Preasfințitul Părinte Vincențiu era instalat de Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2013, 09:22
(14934 vizualizări - 3 comentarii)


Sălcioara: Conducea fără permis o mașină cu numere false

Un tînăr de 23 de ani, din Sălcioara a fost tras pe dreapta și amendat de polițiști. Astfel, în primul rînd, vorbim despre faptul că tînărul șofer nu avea permis, carnetul de conducere fiindu-i reținut ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2013, 17:08
(6894 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două persoane date dispărute, căutate de polițiștii de la Investigații Criminale

Ialomița: Două persoane date dispărute, căutate de polițiștii de la Investigații Criminale

O adolescentă de 17 ani, din Reviga și o tînără de 34 de ani, din Fetești au fost date dispărute de la domiciliu de către rude. Cazurile se află în atenția polițiștilor de la Investigații Criminale...
...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2013, 15:03
(8675 vizualizări - 2 comentarii)


Orașul-stațiune Amara, gazda fazei zonale a Competiției de Descarcerare și de Acordare a Primului Ajutor Calificat

Echipajele de descarcerare din cadrul a 7 Inspectorate pentru Situații de Urgență din țară participă, în zilele de 4-5 iulie 2013, la faza zonală a Competiției de Descarcerare și de Acordare a Primului ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2013, 13:02
(12044 vizualizări - 0 comentarii)


Gîrbovi: Cercetat penal după ce cîinii săi aproape au sfîșiat un bărbat

Un iubitor de animale din comuna ialomițeană Gîrbovi s-a trezit cu dosar penal din cauza celor doi cîini ciobănești pe care îi crește. Patrupedele aproape că au sfîșiat un om, iar victima a făcut plîngere ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2013, 11:43
(8005 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Gârbovi câine atac


Razie în Bărbulești

Polițiștii ialomițeni au descins din nou la Bărbulești. Oamenii legii au desfășurat o acțiune al cărei scop a fost acela de a combate criminalitatea în mediul rural. La Bărbulești, polițiștii ialomițeni ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2013, 10:27
(8661 vizualizări - 0 comentarii)


Plajele din Amara, supravegheate de jandarmi

Jandarmii ialomițeni încep patrularea pe plajele din stațiunea Amara. Forțele de ordine vor fi cu ochii în patru, astfel încît vacanțele turiștilor să fie ferite de pericole. De asemenea, jandarmii vor ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2013, 09:59
(5105 vizualizări - 2 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

4 Iulie 2013, 08:49


Ialomița: Două accidente, două victime

În cursul zilei de joi, 27 iunie a.c., pe raza județului Ialomița, s-au produs două accidente de circulație soldate cu rănirea a două persoane.
Primul accident s-a produs în jurul orei 7,30, pe raza ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2013, 15:55
(7861 vizualizări - 2 comentarii)


Trupul copilului înecat a fost găsit în zona localității Frățilești

Operațiunile de căutare în cazul copilului înecat în data de 23 iunie 2013 în apele rîului Ialomița au continuat în fiecare zi, pompierii scotocind în această perioadă pe o lungime mai mare de 15 km în ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2013, 10:50
(7249 vizualizări - 1 comentariu)


Fierbinți: Grenadă defensivă descoperită în grădină

Fierbinți: Grenadă defensivă descoperită în grădină

O grenadă defensivă, ce datează cel mai probabil din timpul celui de Al Doilea Război Mondial, a fost descoperită de un cetățean în timp ce executa lucrări în gospodărie. Întîmplarea a avut loc în dimineața ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2013, 09:37
(7054 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Jandarmii, de pază la Bacalaureat

Efective din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor asigura, în perioada 1-12 iulie a.c., cu ocazia susținerii examenelor scrise de Bacalaureat, paza a 8 centre de examinare și a 2 centre ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2013, 08:36
(7469 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Rețea specializată în furt de combustibil, anihilată de procurorii DIICOT Slobozia

Procurorii din cadrul Direcției de Investigare a Criminalității Organizate și Terorism-Biroul Teritorial Slobozia au reușit să destructureze o rețea infracțională specializată în furt de combustibil. Anchetatorii ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2013, 17:41
(10858 vizualizări - 2 comentarii)


Drapele simbolice pentru toți slobozenii

Drapele simbolice pentru toți slobozenii

Membrii Asociației «Montan Club Excelsior» au sărbătorit miercuri, 26 iunie a.c., «Ziua Drapelului» alături de toți locuitorii Sloboziei. Reprezentanții organizației au împărțit locuitorilor municipiului ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2013, 15:38
(5524 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Accident rutier grav pe DN2

În cursul zilei de marți, 25 iunie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN2, în afara municipiului Urziceni, s-a produs un accident de circulație, soldat cu decesul unei persoane. Cu ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2013, 14:43
(10844 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Ialomița: Două persoane, reținute pentru comiterea de infracțiuni rutiere

Polițiștii au reținut în cursul zilei de marți, 25 iunie a.c., pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, doi bărbați de 18, respectiv 45 de ani, pentru comiterea de infracțiuni la regimul circulației ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2013, 13:51
(8244 vizualizări - 2 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...