Polițiștii ialomițeni încearcă să identifice autorii a 50 de infracțiuni comise în zona Popasului Sinești
Scandalul jafului din zona Popasului Sinești povestit pe internet scoate la iveală indiferența cu care polițiștii ialomițeni au tratat faptele penale comise în această zonă. Într-un singur an, la Sinești au fost deschise 50 de anchete, fiind identificați doar trei autori. Restul dosarelor zac însă în sertarele polițiștilor și procurorilor care au în supraveghere această zonă.
Deficiențe pe bandă rulantă La finalul minivacanței de 1 Mai, un bărbat care se îndrepta spre București a oprit în zona Popasului Sinești și a fost atacat de o bandă de hoți care «operează» în această zonă. Omul...
[citește_tot_articolul]
22 Mai 2018, 14:40
(11492 vizualizări - 18 comentarii)
Panoul de măsurare a calității aerului din Slobozia s-a stricat
Panoul care măsoară calitatea aerului din Slobozia, montat cu 10 ani în urmă de Ministerul Mediului, s-a defectat. Reprezentanții Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița susțin că oficialii de la București cunosc situația și, deși le-a fost raportată, aceștia nu au alocat fonduri pentru reparații. Probleme în privința gestionării calității aerului întâmpină și reprezentanții Consiliului Județean Ialomița. Conform normelor europene, aceștia trebuie să întocmească un Plan Integrat de Gestionare a Calității Aerului, document pe care administrația județeană din Ialomița l-a greșit până acum de 5 ori. Fără acest Plan, eventualele măsuri privind reducerea noxelor nu pot fi aplicate.
Pericolul Rujeolei persistă la nivelul județului Ialomița
Ialomița încă nu a scăpat de pericolul Rujeolei. La momentul de față, la Fetești există încă un focar de boală activ, iar numărul copiilor nevaccinați depășește cifra 500. Oficialii Direcției de Sănătate Publică Ialomița atrag atenția cu privire la faptul că dozele de vaccin se împuținează de la o zi la alta. Mai mult, despre modul în care măsurile dispuse pentru eradicarea bolii la nivelul județului Ialomița au fost aplicate, oficialii Comitetului Județean pentru Situații de Urgență din cadrul Prefecturii Ialomița par să nu știe foarte multe amănunte.
La sfârșitul lunii aprilie 2018, a expirat perioada de contractare pentru serviciile de «televiziune» achiziționate de către Consiliul Județean Ialomița în ultimul an și jumătate. Noile oferte ale pseudo-televiziunilor locale îl vizează exclusiv pe Președintele Moraru! Acesta a declarat în cadrul unei conferințe de presă că va încheia contracte noi, «potrivit cutumei». Singura televiziune care are licență de emisie în Ialomița este Antena 1 Slobozia...
Trăim decenii de-mpliniri mărețe Timp de un an și jumătate, administrația Moraru a plătit ilegal, din fonduri publice pseudo-producții...
[citește_tot_articolul]
21 Mai 2018, 10:55
(4317 vizualizări - 8 comentarii)
Ciclic, în România apar vremuri ca astea pe care le trăim în prezent. Cele în care instituțiile cu rol de control sau ordine sunt de decor și așteaptă doar ziua de leafă pentru a se trezi din letargie. Astfel, infractorii de rând și de seamă sunt invitați la hoții mici sau mari. De la banalele furturi și tâlhării până la abuzuri financiare de sute de mii sau milioane de lei, toate se produc rapid, neîndrăznind nimeni să deranjeze liniștea infractorilor. Spre exemplu, polițiștii sunt ocupați până peste cap să-și rezolve propriile probleme interne, măcelărindu-se ritos în spațiul public. Și chiar dacă și-ar face ceva timp pentru hoți și hoții, angajările prin concurs de împrejurări din sursă externă...
[citește_tot_articolul]
20 Mai 2018, 11:05
(4612 vizualizări - 3 comentarii)
Copiii fără «umbră» de la Școala nr. 3 «Dimitrie Cantemir» Fetești
Șapte copii din Fetești, diagnosticați cu autism, merg la școală în fiecare zi. Clasa în care învață este integrată într-o școală obișnuită, în care «acești» copii învață alături de «ceilalți», de-o seamă cu ei. Performanța a fost posibilă grație unui efort de peste 3 ani al Centrului de Zi «Lucia», inițiatorul proiectului. Este al doilea an când copiii se duc la școală, iar progresele înregistrate sunt remarcabile. Însă cea mai mare reușită înregistrată e că toți cei șapte copii merg la școală fără... «umbră».
O realizare unică în județ «Umbrele» sunt părinții copiilor cu autism...
[citește_tot_articolul]
19 Mai 2018, 12:35
(7438 vizualizări - 2 comentarii)
Istoria scandalurilor care au zguduit Poliția ialomițeană
O radiografie a ultimilor 15 ani arată că activitatea Poliției ialomițene a fost puternic afectată de scandaluri publice, care au luat rapid amploare națională. Sexul, corupția sau legăturile strânse cu interlopii locali au fost factorii declanșatori. Agenți, ofițeri, șefi de servicii și comandanți au devenit peste noapte eroii negativi ai unor întâmplări care au generat repulsie și neîncredere din partea opiniei publice față de Poliție, instituție creată cu rolul de a le apăra drepturile. Toate aceste scandaluri scot în evidență faptul că Poliția ialomițeană are nevoie de o mână de fier care să o redreseze...
Inaugurat în 2014, Parcul Industrial IMM Slobozia continuă să rămână pustiu. Conform declarațiilor autorităților, primele investiții reale urmau să demareze în această primăvară. La acest moment, 16 dintre loturile existente au fost concesionate, iar pentru două dintre firme au fost eliberate autorizații de construcție. Una dintr ele a decopertat săptămâna trecută unul dintre loturile concesionate și... s-a oprit!
Informațiile publice de până acum Parcul Industrial IMM Slobozia a costat 17,5 milioane de lei. În cei 4 ani trecuți de la finalizarea lucrărilor, administrația locală...
[citește_tot_articolul]
17 Mai 2018, 17:05
(4970 vizualizări - 4 comentarii)
Pentru cei care nu ne cred că domnul Președinte chiar a fost la Ierusalim pentru a se reculege, suntem în măsură să publicăm o fotografie de grup (preluată de pe basilica.ro) în care acesta apare într-o ipostază inedită. După cum puteți observa dacă veți folosi o lupă, domnia sa apare în stânga, ultimul din rând, cu ochelarii de Ierusalim la ochi. Surpriză însă, în dreapta fotografiei apare și Larisa Mihai, administratorul public al județului Ialomița. Fiindcă am stabilit deja că Președintele nu s-a aflat acolo într-o călătorie «de plăcere», precizăm pentru posteritate că Larisa Mihai l-a însoțit în interes de serviciu. Pentru că, obsedat cum îl știm, de muncă, suntem...
[citește_tot_articolul]
17 Mai 2018, 15:15
(7660 vizualizări - 14 comentarii)
Artiști de 30 mii de euro la Sărbătorile Sloboziei
În perioada 14-20 mai 2018, Slobozia organizează a XVIII-a ediție a Sărbătorilor Sloboziei. Artiștii care vor concerta în cele 3 seri de «sărbătoare» costă municipalitatea aproximativ 30 mii de euro. Capetele de afiș sunt BUG Mafia și Lidia Buble.
An nou, același bâlci administrativ După repetiția generală de acum două săptămâni, administrația locală pregătește din nou Slobozia de sărbătoare. Pentru a evita eșecul de anul trecut, când a plătit peste 40 mii de euro organizând «în regie proprie» Sărbătorile, autoritățile locale au decis să revină la contractul standard cu «o firmă de...
[citește_tot_articolul]
16 Mai 2018, 19:35
(9647 vizualizări - 11 comentarii)
Europarlamentarul Norica Nicolai supervizează activitatea ALDE Ialomița
Organizația ALDE Ialomița a fost vizitată la sfârșitul săptămânii precedente de europarlamentarul Norica Nicolai. Membru în cadrul structurii centrale a ALDE, aceasta a precizat că prin vizita sa intenționează să realizeze o radiografie a Organizației ALDE Ialomița, pentru a o repoziționa pe scena politicii județene. De asemenea, europarlamentarul român a făcut și câteva declarații referitoare la modul în care se observă România de la Bruxelles.
Planuri mărețe pentru ALDE Ialomița Aflată la momentul de față într-un con de umbră, Organizația ALDE Ialomița încearcă să-și reconsolideze...
[citește_tot_articolul]
16 Mai 2018, 17:15
(7690 vizualizări - 2 comentarii)
Fotbal, Liga 3, FC Voluntari II-Unirea Slobozia 1-1
Locul 3, securizat
Meciul dintre satelitul Voluntariului și Unirea Slobozia disputat vineri, 11 mai 2018, a avut o desfășurare inedită. Echipa antrenată de Enache Costea a turat motoarele la maxim din start, iar în minutul 2, Nelu Bucă a deschis scorul pe traiectorie, implicându-se decisiv cu unul dintre apărătorii ilfoveni. Meciul a fost controlat în cea mai mare parte de slobozeni, dar ca de obicei aceștia au ratat nepermis de mult. Și pentru că o lege nescrisă a fotbalului spune că ocaziile se răzbună, gazdele au reușit egalarea în finalul jocului dintr-un penalty transformat de Mario Dumitru. A fost așadar al 7-lea meci consecutiv în care Unirea nu a luat gol din acțiune. Un egal care nu ne mulțumește, dar asigură...
[citește_tot_articolul]
16 Mai 2018, 16:40
(3815 vizualizări - 0 comentarii)
Handbal, Liga Națională, Universitatea Cluj-HCM Slobozia 22-20 (11-10)
(H)andbalul (C)ade-n (M)ediocritate
Lekic, Cvijic sau Radunovic sunt jucătoare de talie mondială care vor evolua din sezonul viitor în Liga Națională. Din păcate nu le vom vedea și la Slobozia pentru că sâmbătă, 12 mai 2018, la Cluj, HCM Slobozia a pierdut și și-a semnat condamnarea la munca de jos a ligii secunde. În vara trecută, în loc să se încerce formarea unui lot competitiv, s-a bătut pasul pe loc cu trecerea de la CSM Unirea Slobozia la HCM, proiect care s-a dovedit un fiasco. Prin noua identitate sportivă s-a dorit atragerea finanțării din partea Consiliului Județean, deși era arhicunoscută fobia președintelui Victor Moraru față de sportul de performanță. S-a mers un sezon întreg exclusiv pe combativitatea și tinerețea...
[citește_tot_articolul]
16 Mai 2018, 15:25
(5003 vizualizări - 9 comentarii)
În perioada 16-20 mai a.c, la Sfântu Gheorghe se va desfășura faza semifinală a Campionatului Național adresat junioarelor II, seria a 4-a. Din această serie face parte și CSS Slobozia, care are de înfruntat adversari dificili. Echipa antrenată de Marian Simion va juca cu LPS Iași pe 16 mai, cu Marta Baia Mare, pe 17 mai, cu Unirea Sânnicolau Mare, pe 18 mai, cu CSS 6 București, pe 19 mai și cu Chimia Râmnicu Vâlcea, pe 20 mai. Așadar o serie extrem de grea, cu adversari obișnuiți să evolueze în fazele finale ale turneelor de junioare. Calificarea la turneul final o vor obține doar primele două clasate. «Vom merge la această competiție pentru a face o figură cât mai frumoasă, fără a avea pe umerii...
[citește_tot_articolul]
16 Mai 2018, 14:10
(2848 vizualizări - 0 comentarii)
În Sala Polivalentă din Iași s-a desfășurat, în perioada 10-12 mai a.c., Campionatul Național de Lupte Libere, rezervat sportivilor sub 23 de ani. La această competiție, CS Amara a participat cu trei sportivi: Cristian Lungu, Marian Stanciu și Cristian Miu. Surpriza plăcută a oferit-o, la categoria 65 kilograme, Cristian Lugu, cel care a adus Amarei medalia de bronz, o premieră pentru clubul ialomițean. «Determinarea pe care a arătat-o Cristi și faptul că mi-a promis un rezultat bun, m-a făcut să iau hotărârea de a participa la această competiție. Sunt mândru de rezultatul obținut de sportivul nostru, îi felicit și pe ceilalți doi luptători care au participat la acest eveniment și mă bucur că...
[citește_tot_articolul]
16 Mai 2018, 13:25
(2693 vizualizări - 0 comentarii)
A 24-a etapă a Ligii a IV-a a adunat o zestre de 45 de goluri marcate în cele 7 meciuri, doar unul terminându-se cu remiză albă. Marea surpriză s-a consemnat la Scânteia, acolo unde codașa Unirea a surclasat-o pe Olimpia Rădulești, stabilind scorul etapei. A surprins și proporția scorului din meciul jucat între Abatorul și Ciulnița, toată lumea așteptându-se ca liderul să aibă mai mult de furcă. Pentru băieții lui Bunea și Ionescu, viața în ultimele 6 etape a devenit mult mai ușoară. Aceștia s-au desprins la 7 puncte de urmăritoarea Recolta Gheorghe Doja, echipa de pe locul 2 cedând neașteptat de clar la Urziceni.
Mobilizare generală pentru blocarea autorizării depozitului de deșeuri periculoase al Vivani Salubritate SA
Slobozenii se mobilizează pentru a participa la dezbaterea publică privitoare la autorizarea unui depozit de deșeuri menajere în cadrul depozitului zonal deținut de către Vivani Salubritate SA. Manifestarea este una fără precedent la nivel local și a generat, în premieră, reacția autorităților locale. Primarul Adrian Mocioniu a semnat un comunicat oficial privitor la întâlnirea anunțată de către Vivani Salubritate SA în presa locală. Ziarul nostru a semnalat în repetate rânduri pericolul reprezentat de acest depozit de deșeuri periculoase.
După nici 4 luni de la preluarea mandatului de președinte al PMP Ialomița, Nicu Pericli e pe cale să pună lacătul pe ușa sediului. Senatorul Ionașcu s-a retras în munții Parlamentului României, filiala a luat-o la vale către firimiturile promise de alte partide, iar Pericli a ajuns să se lupte de unul singur cu visul de a ajunge primar al Sloboziei...
O filială-fantomă PMP Ialomița are, oficial, acoperire județeană. În realitate însă, umbrela filialei abia acoperă sediile de partid de prin orașe și cam o duzină dintre localitățile rurale ale județului. Ultimul eveniment care a adus...
[citește_tot_articolul]
15 Mai 2018, 16:35
(8650 vizualizări - 12 comentarii)
Scandal public la Școala de Arte și Meserii din Fierbinți
Reabilitarea SAM Fierbinți a costat 12,8 milioane de lei și a durat 3 ani. Pentru finalizarea investiției, Primăria Fierbinți s-a împrumutat 11,1 milioane de lei, îndatorând bugetul localității până în 2025! Recent, unitatea de învățământ a fost transformată în SRL de către directorul Maftei Gică, consilier județean PSD. Acesta a închiriat ilegal 70 mp de construcție uneia dintre fiicele sale, pentru deschiderea unei croitorii. Pentru legalizarea tranzacției, contractul a fost dublat de un acord de parteneriat prin care elevii din cadrul SAM pot face practică în cadrul croitoriei. Tot în cadrul liceului, cealaltă fiică a directorului Maftei ocupă un chioșc alimentar pentru care plătește o chirie...
[citește_tot_articolul]
15 Mai 2018, 13:15
(6764 vizualizări - 6 comentarii)
Gabriel Modrea, directorul DSP Ialomița, către o angajată: «Nu fi obraznică! Ești oricum proastă din naștere!»
Scandal la Direcția de Sănătate Publică Ialomița. Gabriel Modrea, directorul instituției, apare într-o înregistrare audio în care îi adresează cuvinte jignitoare unei angajate. Acesta nu ezită să uzeze cuvinte precum «proastă», «incapabilă» sau «analfabetă». Subordonații lui Gabriel Modrea au reclamat în repetate rânduri atitudinea abuzivă a directorului însă, până acum, nicio instituție abilitată nu a luat măsuri în acest sens.
Comportament abuziv la DSP Ialomița Fost jurist al Direcției de Sănătate Publică Ialomița...
[citește_tot_articolul]
14 Mai 2018, 18:20
(22054 vizualizări - 28 comentarii)
Ministrul Raluca Turcan, chemată de USR în Parlament ca să dea explicații despre distrugerea instituțiilor de cultură din țară
Ministrul Culturii Raluca Turcan a fost chemată de USR la comisia de Cultură din Camera Deputaților pentru a da explicații despre modificările aduse sistemului cultural din România prin inițiativele recente
...[citește_toată_știrea]
21 August 2023, 17:05
(12669 vizualizări -
0 comentarii)
Anexă în flăcări la Borănești, incendiu la o casă din Perieți
Sâmbătă, 19 august a.c., Detașamentul de Pompieri Urziceni a intervenit pentru stingerea unui incendiu produs la o anexă a unui cetățean din localitatea Borănești. Forțele alocate au fost o autospecială
...[citește_toată_știrea]
21 August 2023, 15:55
(8441 vizualizări -
0 comentarii)
RAJA Constanța: Soluții de digitalizare
O preocupare constantă a societății RAJA Constanța a fost menținerea unui punct stabil de comunicare cu clienții săi pentru a satisface nevoile și dorințele acestora. De aceea, în timp
...[citește_toată_știrea]
21 August 2023, 15:50
(1961 vizualizări -
0 comentarii)
Stația de Pompieri Țăndărei a intervenit la un accident rutier produs în orașul Țăndărei, în care au fost implicate 2 camioane, unul încărcat cu cereale, iar cel de-al doilea cu ulei comestibil. În urma
...[citește_toată_știrea]
21 August 2023, 15:45
(4893 vizualizări -
0 comentarii)
AJFP Ialomița: Încasări la buget de 119,91 milioane de lei, în luna iulie 2023
Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna iulie a anului 2023, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 119,91 milioane de lei, cu 2
...[citește_toată_știrea]
21 August 2023, 13:20
(7460 vizualizări -
0 comentarii)
AJPF Ialomița: Peste 4400 de agenți economici pe lista contribuabililor bun-platnici
Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează că ANAF a publicat lista contribuabililor persoane juridice care au declarat și au achitat la scadență obligațiile fiscale de plată și care
...[citește_toată_știrea]
18 August 2023, 13:40
(10725 vizualizări -
0 comentarii)
RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă soluțiile digitale pentru că sunt simple și ușor accesibile. Factura electronică este și ea o opțiune rapidă
...[citește_toată_știrea]
18 August 2023, 12:05
(4999 vizualizări -
0 comentarii)
Campanie de donare de sânge a Protopopiatului Urziceni
Pentru a veni în sprijinul semenilor, joi, 17 august a.c., Protopopiatul Urziceni a organizat o nouă acțiune în cadrul campaniei naționale susținută de Patriarhia Română, «Donează sânge, salvează o viață
...[citește_toată_știrea]
17 August 2023, 17:40
(5625 vizualizări -
0 comentarii)
Ialomița: Proteste spontane în cadrul instituțiilor din subordinea Ministerului Muncii
Angajații din cadrul instituțiilor aflate în subordinea Ministerului Muncii, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, Agenția Județeană pentru Plăți si Inspecție Socială Ialomița, Casa
...[citește_toată_știrea]
17 August 2023, 15:50
(9503 vizualizări -
1 comentariu)
Sancțiuni de 46 mii de lei aplicate de inspectorii DSVSA Ialomița
Cu ocazia evenimentelor publice organizate în perioada minivacanței dedicate sărbătorii Adormirii Maicii Domnului, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a organizat mai multe
...[citește_toată_știrea]
17 August 2023, 14:00
(15836 vizualizări -
0 comentarii)
AJFP Ialomița: Luni, 21 august 2023, termen-limită pentru depunerea unor declarații fiscale
Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că luni, 21 august 2023, este termenul-limită de depunere al următoarelor declarații fiscale: Formularul 010, Formularul
...[citește_toată_știrea]
17 August 2023, 13:40
(9125 vizualizări -
0 comentarii)
AJFP Ialomița: Venituri fiscale în valoare de 617,85 milioane de lei în primul semestru al anului 2023
Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a realizat de la începutul anului și până la 30 iunie 2023 venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 617,85 milioane
...[citește_toată_știrea]
16 August 2023, 18:20
(26483 vizualizări -
0 comentarii)
Marți, 15 august a.c., pompierii din Urziceni au intervenit în cazul a două incendii, produse la două locuințe din localitățile Rădulești și Moldoveni. În ambele cazuri focul a provocat doar pagube materiale
...[citește_toată_știrea]
16 August 2023, 15:50
(6578 vizualizări -
0 comentarii)
ISU Ialomița: 10 victime în urma a 3 accidente rutiere
În perioada 13-15 august a.c., pompierii ialomițeni, alături de paramedicii SMURD, au fost la datorie și au intervenit în cazul situațiilor de urgență. Astfel, în acest interval de timp, pe DN21, între
...[citește_toată_știrea]
16 August 2023, 15:40
(4749 vizualizări -
0 comentarii)
ISU Ialomița: Incendii de vegetație uscată pe raza județului
În ultimele 5 zile, pompierii au acționat pentru localizarea și stingerea a 9 incendii înregistrate la nivel județean. Din totalul celor 9 incendii care au avut loc în perioada menționată, 7 intervenții
...[citește_toată_știrea]
16 August 2023, 15:00
(6598 vizualizări -
0 comentarii)
Jocuri interactive de «Ziua Micilor Artiști», la Slobozia
Miercuri, 9 august a.c., în Parcul Tineretului, Direcția Educație, Cultură și Tineret Slobozia, împreună cu voluntarii Consiliului Local al Tinerilor Slobozia au organizat evenimentul «Ziua Micilor Artiști
...[citește_toată_știrea]
16 August 2023, 12:00
(1905 vizualizări -
0 comentarii)
IJJ Ialomița: 26000 de participanți la «Zilele Romilor Ialomițeni»
Principalul obiectiv al forțelor de ordine a fost prevenirea incidentelor și verificarea condițiilor de siguranță. Măsurile proactive și dispozitivul preventiv, integrat de ordine publică din zona Festivalului
...[citește_toată_știrea]
14 August 2023, 14:05
(2482 vizualizări -
0 comentarii)
Sâmbătă, 12 august a.c., polițiștii ialomițeni au depistat la volan un minor de 16 ani, domiciliat la Bărbulești. Acesta s-a ales cu un dosar penal pentru «conducerea unui vehicul fără permis de conducere
...[citește_toată_știrea]
13 August 2023, 17:30
(4714 vizualizări -
0 comentarii)
Sâmbătă, 12 august a.c., polițiștii din Urziceni au oprit, pentru control, un autoturism condus de un bărbat, în vârstă de 46 de ani, din București. Întrucât conducătorul auto emana halenă alcoolică, polițiștii
...[citește_toată_știrea]
13 August 2023, 17:10
(2005 vizualizări -
0 comentarii)
IPJ Ialomița: Amenzi de peste 55 mii de lei aplicate de polițiști
Sâmbătă, 12 august a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la 142 de evenimente, 131 dintre acestea fiind sesizate pe numărul unic de urgență 112. În cadrul activităților desfășurate au fost aplicate
...[citește_toată_știrea]
13 August 2023, 17:00
(2088 vizualizări -
0 comentarii)
AJFP Ialomița: Livrările și prestările de servicii cu cotă TVA de 5%
Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că au fost aduse unele clarificări cu privire la anumite livrări sau prestări de servicii care beneficiază de cota redusă
...[citește_toată_știrea]
11 August 2023, 13:20
(11497 vizualizări -
0 comentarii)
Casieriile și birourile de relații cu publicul ale RAJA Constanța vor fi închise marți, 15 august 2023, de «Sfânta Maria», dar activitatea structurilor care asigură continuitatea serviciilor de alimentare
...[citește_toată_știrea]
10 August 2023, 18:30
(2754 vizualizări -
0 comentarii)
Pompierii, jandarmii și polițiștii ialomițeni, în efective suplimentare
În perioada 12-15 august 2023, cu ocazia minivacanței prilejuită de Sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului, peste 80 de pompieri ialomițeni sunt pregătiți să intervină, zilnic, pentru acordarea asistenței
...[citește_toată_știrea]
10 August 2023, 17:25
(4023 vizualizări -
0 comentarii)
AJFP Ialomița: Termenul-limită pentru depunerea raportărilor contabile la data de 30 iunie este miercuri, 16 august 2023
Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că Raportările contabile la 30 iunie 2023 se depun la unitățile teritoriale ale Ministerului Finanțelor până cel mai târziu
...[citește_toată_știrea]
10 August 2023, 13:50
(11701 vizualizări -
0 comentarii)
Ionuț Moșteanu/USR: «Marcel Ciolacu să spună public dacă PSD susține un om care a tolerat torționarii din azile!»
În contextul în care Gabriela Firea spune că este în continuare candidatul PSD la Primăria Capitalei, USR îi cere președintelui PSD să spună public dacă partidul pe care îl conduce va susține pe cineva
...[citește_toată_știrea]
10 August 2023, 13:20
(11996 vizualizări -
0 comentarii)
Muzeul Județean Ialomița: Situl arheologic «Săveni-La Movile», pe harta cercetărilor sistematice internaționale
Descoperirea vestigiilor trecutului, interpretarea lor spre a determina modul în care au evoluat civilizațiile străvechi ce au avut așezări în această parte a Europei, legăturile de natură economico-socio
...[citește_toată_știrea]
9 August 2023, 15:10
(11155 vizualizări -
0 comentarii)
Interacțiunea cu utilizatorul serviciilor de alimentare cu apă și/sau de canalizare este extrem de importantă pentru RAJA Constanța. De aceea, serviciul de Call Center pus la dispoziția acestora
...[citește_toată_știrea]
9 August 2023, 12:20
(5627 vizualizări -
0 comentarii)
Pompierii din Urziceni au intervenit marți, 8 august a.c., în cazul unui accident rutier produs la Movilița. În urma impactului dintre două autovehicule, au rezultat două persoane decedate și patru rănite
...[citește_toată_știrea]
8 August 2023, 15:15
(8300 vizualizări -
0 comentarii)
Fetești: Copil de 5 ani descoperit în tren de polițiști. Voia să ajungă la mare!
Duminică, 6 august a.c., polițiștii Secției Regionale Poliție Transporturi Constanța-Biroul Siguranță Publică și Protecția Călătorilor au descoperit în trenul IR 1928 București-Constanța, în apropiere de
...[citește_toată_știrea]
7 August 2023, 17:00
(3343 vizualizări -
1 comentariu)
ISU Ialomița: Un mort și șase răniți în urma a două accidente rutiere
Pompierii din Urziceni au intervenit duminică, 6 august a.c., în cazul a două accidente rutiere, produse pe DN2A și DN2, în apropiere de Ciocârlia. În urma evenimentelor rutiere au rezultat șase victime
...[citește_toată_știrea]
6 August 2023, 22:00
(4202 vizualizări -
0 comentarii)