Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Salarii mărite ilegal la Primăria Amara

Salarii mărite ilegal la Primăria Amara

Aplicarea Legii 153/2017, privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, a fost înțeleasă eronat de mulți aleși locali din Ialomița. Controlul de legalitate al Prefecturii Ialomița a scos la iveală faptul că administrația locală din Amara a interpretat greșit articolele cuprinse în acest act normativ. Așa se face că salarizarea unitară s-a transformat într-o adevărată harababură pe care edilii nu știu cum să o rezolve. Contactat pentru un punct de vedere oficial, primarul Ion Măiță nu a răspuns la telefon până la închiderea ediției.

Unde-i lege, nu-i tocmeală!
Legea... [citește_tot_articolul]

19 Septembrie 2017, 12:35 (8778 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Internatele liceelor din Slobozia fac eforturi pentru a rămâne deschise

Internatele liceelor din Slobozia fac eforturi pentru a rămâne deschise

Cele 4 internate școlare care funcționează în cadrul liceelor din Slobozia fac eforturi pentru a-i atrage pe elevi. Reprezentanții unităților de învățământ susțin faptul că oferă condiții decente și sigure, chiar dacă mulți părinți preferă să-și lase copiii în grija persoanelor care închiriază camere în incinta apartamentelor sau garsoniere. De cele mai multe ori însă prețul perceput de privați este mai mare decât cel impus de școli.

Viața la internat
La Slobozia dețin internate Liceul Tehnologic «Al. Ioan Cuza», Liceul Tehnologic «Mihai Eminescu», Liceul Pedagogic «Matei Basarab... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2017, 18:35 (9250 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Restaurantul Oskar usucă rufe pe aleile pietonale

La Slobozia este posibil

Restaurantul Oskar usucă rufe pe aleile pietonale

În urmă cu 3 luni reluam in extenso o investigație jurnalistică realizată în anul 2014. Potrivit informațiilor oficiale, la acel moment Restaurantul Oskar din Slobozia funcționa ilegal și ocupa abuziv 3 alei pietonale cu o lățime de 6 metri! De la apariția articolului au trecut alte 3 luni, iar pe una dintre aleile ocupate abuziv, proprietarul Restaurantului a ajuns să usuce... rufe!

O ilegalitate flagrantă Ridicată în anul 2009, clădirea care adăpostește Restaurantul Oskar are un regim de înălțime superior celui stabilit în PUZ, respectiv P+2 în loc de P+1. De asemenea, Restaurantul... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2017, 14:25 (6462 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Apa de la robinete, pericol real pentru sănătatea ialomițenilor

Apa de la robinete, pericol real pentru sănătatea ialomițenilor

La solicitarea ziarului nostru, Direcția de Sănătate Publică Ialomița a făcut o prezentare detaliată a calității apei care curge la robinetele gospodăriilor din întreg județul Ialomița. Datele prezentate de inspectorii DSP vizează perioada ianuarie-august 2017 și scot în evidență faptul că, în cele mai multe cazuri, lichidul vital este impropriu consumului. Dincolo de acest aspect, informațiile date publicității evidențiază și lipsa de interes a reprezentanților autorităților locale în privința distribuirii în rețelele de aducțiune a apei un produs finit de calitate. Toate acestea în condițiile în care multe dintre localitățile unde apa are probleme au investit sume enorme pentru realizarea de... [citește_tot_articolul]

18 Septembrie 2017, 11:05 (8988 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

«Fabrica de goji» a familiei Began

«Fabrica de goji» a familiei Began

Lucreția Began are o tarabă în piață. O are de 25 de ani și vinde, ca toată lumea, roșii, și ardei, și vinete... Trandafiri în sezon, pătrunjel tot anul, frunză de țelină acum toamna, când e sezonul murăturilor... De câțiva ani însă, oamenii o caută pentru altceva. Căci Lucreția e singurul producător de goji din Piața Agroalimentară a Sloboziei. Deși scump, goji produs de Lucreția Began împreună cu soțul ei, Constantin, se vinde ca pâinea caldă. Iar dacă vrei, trebuie să ai rezervare sau să îl cultivi tu însuți. Noi am ales a doua cale și am bătut la poarta familiei Began de la Munteni Buzău...

Trufandale de la Lucreția... [citește_tot_articolul]

17 Septembrie 2017, 13:20 (6661 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Voluntari în lupta cu moartea

Ialomița: Voluntari în lupta cu moartea

Programul de voluntariat inițiat de Inspectoratul General pentru Situații de Urgență funcționează și în Ialomița. Potrivit informațiilor oferite de reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița, în cadrul instituției își desfășoară activitatea cinci voluntari. Aceștia participă la misiunile de acordare a primului ajutor alături de paramedicii Serviciului Medical de Urgență Reanimare și Descarcerare (SMURD) din cadrul Gărzii de Intervenție Slobozia.

Un Ordin pentru voluntari Deși reglementată prin lege, activitatea de voluntariat nu... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2017, 12:45 (5277 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Guvernul României lasă elevii din Ialomița fără «Corn și Lapte»

Guvernul României lasă elevii din Ialomița fără «Corn și Lapte»

Așa cum era de așteptat, elevii din Ialomița încep din nou școala fără corn și fără lapte, alimentele distribuite în școli prin tradiționalul Program «Cornul și Laptele». Dacă până acum responsabilitatea cădea pe umerii Consiliului Județean Ialomița, de data aceasta neplăcuta situație este generată direct de Guvernul României. Cu câteva săptămâni înainte de debutul noului an școlar, oficialii Guvernului au decis să schimbe Normele de Aplicare a Programului, astfel că autoritățile locale au fost nevoite să reia toate procedurile. Cel mai probabil, elevii din județ vor primi alimentele aproape de sfârșitul primului semestru al anului în curs.

Autoritățile județene, luate prin surprindere... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2017, 19:20 (5006 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Primarul Mocioniu vrea spor de 25% la salariu

Se întâmplă din nou la Slobozia

Primarul Mocioniu vrea spor de 25% la salariu

La o lună de la majorarea salariului la 13000 lei, primarul Adrian Mocioniu beneficiază de o nouă creștere salarială. Profitând de semnarea unui proiect european care va aduce comunității 50 mii de euro, primarul Sloboziei a semnat o dispoziție prin care își majorează, lui și celor doi viceprimari, o creștere de 25% la salariul de bază. Dispoziția emisă de către edilul local așteaptă avizul de legalitate al Instituției Prefectului Ialomița și are toate șansele să fie respinsă.

Fără număr pentru Mocioniu&Comp.
Nici nu s-a uscat bine semnătura de pe primul stat de plată încasat... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2017, 19:15 (20634 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

SPORT

Junioarele și-au aflat adversarele

Handbal, CSS Slobozia

Junioarele și-au aflat adversarele

A doua jumătate a lunii septembrie aduce startul în campionatele de handbal feminin rezervate junioarelor. CSS Slobozia participă în noul sezon competițional atât la junioare II, cât și la junioare III. Ambele echipe sunt la primul sezon al acestor categorii de vârstă. Echipa junioarelor II, pregătită de profesorul Marian Simion, este alcătuită, în marea majoritate, din jucătoare care în sezonul trecut au terminat pe locul 4 în campionatul junioarelor III. Lor li se adaugă pivotul Emanuela Nicolae și, după perioada de recuperare, Cristina Irimescu. Grupa din care fac parte mai cuprind echipele HM Buzău, Muntenia București, CSS 2 București, CSM București, Activ Plopeni. O serie destul de dificilă... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2017, 17:25 (4360 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Festivalurile din Amara au înghițit 100 mii de lei

Bani publici cheltuiți inutil

Festivalurile din Amara au înghițit 100 mii de lei

Primăria Amara a dat publicității sumele pe care le-a cheltuit vara trecută pentru organizarea «Festivalului de Agrement și Turism Balnear», «Festivalului Nămolului» și «Festivalului Clătitelor». Plătite exclusiv din bani publici, aceste evenimente au costat 100 mii de lei. Deși organizatorii au creat aceste manifestări cu scopul de a promova stațiunea Amara, ca și la edițiile anterioare, și la cele de anul acesta publicul nu s-a înghesuit să umple până la refuz Grădina de Vară a stațiunii balneare.

Evenimentele nimănui
Cele 3 festivaluri anonime organizate de Primăria Amara în... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2017, 15:10 (7643 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

EXCLUSIV: Manuela Zainea, noua șefă a Învățământului ialomițean

EXCLUSIV: Manuela Zainea, noua șefă a Învățământului ialomițean

Miercuri, 13 septembrie 2017, printr-un Ordin al ministrului Educației, Manuela Zainea a fost numită la conducerea Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Ea a înlocuit-o pe Steluța Mitrea, cea care, înainte de debutul anului școlar, a fost numită în această funcție pentru o perioadă de 60 de zile.

Un nou șef la IȘJ Ialomița Potrivit informațiilor, Ministerul Educației a emis un Ordin prin care a numit-o pe Manuela Zainea, profesor și consilier local PSD în Consiliul Local Slobozia, inspector școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. Simultan cu Ordinul de numire... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2017, 19:20 (33464 vizualizări - 82 comentarii)

Click aici

SPORT

Apără Mădălina!!!

Handbal, Danubius Galați-HCM Slobozia 20-21 (12-11)

Apără Mădălina!!!

HCM Slobozia a plecat la Galați cu gândul la primele 3 puncte din noul sezon, dar oarecum cu inima îndoită. Adversara Danubius a învins în prima etapă vicecampioana Dunărea Brăila și pornea cu prima șansă. Iar în minutul 14, când Mădălina Conache dădea golul de 8-4 pentru gazde, puțini slobozeni mai sperau la reabilitare. Cu toate acestea, elevele lui Dumitru Muși au revenit în joc, iar extrema Mădălina Toma a fixat scorul la pauză la 12-11 pentru Galați.

Succes pe muchie de cuțit
Aceeași jucătoare aduce în premieră Slobozia în avantaj, 15-14, în minutul 41. Mădălina Predoi asigură... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2017, 17:45 (4053 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul Sorin Gafițoi a renunțat la demisie

La Fetești

Primarul Sorin Gafițoi a renunțat la demisie

După ce a anunțat public faptul că renunță la funcția de primar al municipiului Fetești, Sorin Gafițoi a revenit asupra deciziei. Astfel, la sfârșitul săptămânii precedente, acesta s-a hotărât să nu mai demisioneze. În schimbul revenirii, edilul a solicitat șefilor Organizației PSD Ialomița excluderea din Primăria Fetești a viceprimarului Silica Tudor.

Scandal politic la Fetești Ales în urma scrutinului electoral din 5 iunie 2016, Sorin Gafițoi și-a prezentat public demisia din funcția de primar al municipiului Fetești în urmă cu 2 săptămâni. Edilul și-a motivat decizia explicând faptul... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2017, 16:40 (7924 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Progresul Spartac București-Unirea Slobozia 4-1

Săptămână neagră

La mijlocul săptămânii trecute Slobozia pierdea cu 4-2 mult așteptatul derby cu Farul. Toma și Bucă punctau pentru echipa noastră, în vreme ce trupa lui Petre Grigoraș replica prin golurile lui Botea, Dragu și Raphael Stănescu. Ultimul mai reușise o dublă contra Sloboziei, când evolua pentru Dinamo 2 în Liga Secundă. N-a fost cel mai rău meci pentru elevii lui Enache Costea, dar rezultatul de pe terenul din Techirghiol avea să aducă după sine un alt eșec ale cărui proporții nu le prevedea nimeni.

Regresul din meciul cu Progresul
Echipa care se vrea continuatoarea legendarei Progresul... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2017, 15:10 (3104 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ciochina-n sărbătoare!

Ciochina-n sărbătoare!

De peste 150 de ani, aproape neîntrerupt, Ciochina marchează printr-un bâlci tradițional data de 8 septembrie, numită popular Sfânta Maria Mică. Anul acesta, Sărbătoarea a reunit mii de oameni, venite din toate zonele țării. Autoritățile locale consideră evenimentul drept cel mai important din întreg anul, drept pentru care îi acordă o atenție sporită. «Practic, nu există locuitor al comunei care să nu fi venit măcar o dată la bâlciul de Sfânta Marie. Iar dacă a venit o dată, vine mereu!» explică primarul comunei Ciochina, Vasile Câmpulungeanu.

Bâlciul la care trebuie să participi
... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2017, 14:25 (4012 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Abatorul, lider solitar

Așa cum anticipam, startul de sezon este foarte reușit pentru Abatorul Slobozia. Cu lot îmbunătățit și Ion Ionescu pe bancă, este singura care a obținut maximum de puncte după cele 3 etape disputate în Campionatul Ligii a IV-a. În ultima etapă jucată sâmbătă, 9 septembrie 2017, Abatorul a învins clar la Scânteia și, pe lângă cele 9 puncte, se bucură și de un golaveraj excelent, 14-4. Pe locul 2 urcă Secunda Adâncata care, după egalul de la Amara, a reușit să surprindă din nou prin victoria clară de la Țăndărei. Podiumul este completat de Unirea Ion Roată care a adunat, la rându-i, 7 puncte după victoria cu Spicul Colelia. De notat și prima victorie stagională a campioanei CS Amara, care s-a impus... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2017, 13:10 (3380 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia, terorizată de un hoț de 15 ani

Slobozia, terorizată de un hoț de 15 ani

Un adolescent de 15 ani a terorizat întreaga Slobozie. Tânărul este campion la dosare penale pentru numeroase furturi pe care le-a comis. În evidențele Poliției numele său apare în aproximativ 100 de anchete, instrumentate numai în ultimii 2 ani. Surse judiciare susțin faptul că este printre cei mai mari hoți care-și fac veacul prin oraș. Deși îl cunosc destul de bine, oamenii legii nu-l pot trage la răspundere din cauza procedurii anevoioase care implică efectuarea de expertize medicale și psihiatrice, greu de pus în practică.

Recordman la dosare penale
Un adolescent de 15 ani... [citește_tot_articolul]

13 Septembrie 2017, 11:20 (7574 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița este acoperită de gunoaie

Ialomița este acoperită de gunoaie

Salubrizarea este una dintre problemele pe care localitățile din Ialomița încă nu le-au rezolvat. De la începutul anului și până în prezent, Garda de Mediu Ialomița a scos la lumină problemele de mediu ale administrațiilor locale. Un nou raport al instituției arată că situația este neschimbată.

O problemă greu de gestionat În numeroase ediții, ziarul nostru a prezentat pe larg modul în care administrațiile locale din Ialomița înțeleg să asigure salubrizarea în comunitățile pe care le reprezintă. Din păcate, în ciuda numeroaselor controale și verificări, aleșii ialomițenilor au lăsat... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2017, 15:05 (5047 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Juristul Vasile Zamfir execută silit Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Juristul Vasile Zamfir execută silit Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Acuzat în spațiul public de multe ori cu privire la faptul că a participat la prejudicierea bugetului Spitalului Județean de Urgență Slobozia, juristul Vasile Zamfir cere acum și executarea silită a unității medicale! Acțiunea lui Zamfir își are temeiul în baza unei sentințe a Tribunalului Ialomița, prin care instanța a obligat cel mai mare spital din județ să plătească angajaților tichetele de masă din perioada 2013-2016. Suma pentru care Vasile Zamfir vrea să execute Spitalul Slobozia este de 4000 de lei. Contactat telefonic pentru un punct de vedere, Vasile Zamfir nu a răspuns la telefon.

Prins pe picior greșit... [citește_tot_articolul]

12 Septembrie 2017, 11:05 (12927 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

15 școli din Ialomița, fără autorizații sanitare de funcționare

Real pericol pentru elevi

15 școli din Ialomița, fără autorizații sanitare de funcționare

A devenit deja o tradiție ca în Ialomița anul școlar să înceapă cu stângul. Un Raport al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, transmis Prefecturii Ialomița, scoate la lumină problemele din școlile și grădinițele județului la câteva zile distanță de momentul în care elevii și preșcolarii trebuie să intre în clase. La momentul de față, 15 unități de învățământ nu dețin autorizații sanitare de funcționare, iar alte câteva zeci duc lipsă de autorizații ISU împotriva incendiilor. Mai grav este faptul că atât primăriile care le au în administrare, cât și directorii acestor instituții au avut la dispoziție mai bine de un an pentru a remedia deficiențele.

Școli fără autorizații... [citește_tot_articolul]

11 Septembrie 2017, 15:10 (7085 vizualizări - 13 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
315 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: 14 sesizări penale pentru firme întocmite de Finanțe

Potrivit unei informări, în ultima lună a anului precedent, reprezentanții Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița au efectuat 341 de verificări ale bazei de impozitare, ale legalității declarațiilor ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2011, 17:03
(11127 vizualizări - 0 comentarii)


Mită în arestul IPJ Ialomița

Un agent al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița a fost arestat după ce a luat mită 250 de euro. Polițistul a introdus în arestul poliției un telefon mobil pentru a înlesni convorbiri ale unui ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2011, 16:28
(12371 vizualizări - 5 comentarii)


Fetești: I s-a făcut rău în sala de judecată

Unui bărbat din Fetești i s-a făcut rău în sala de ședințe a Tribunalului Fetești. S-a întîmplat marți, 11 ianuarie, Octavian S., bărbatul de 62 de ani solicitînd ajutor medical de urgență. Echipajul S ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2011, 13:19
(16244 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Au spart un magazin

În cursul nopții de marți spre miercuri, 11 spre 12 ianuarie, agenți din cadrul Poliției Comunitare Slobozia, pe fondul unei informații obținute de unul dintre sectoriști, au depistat în jurul orei 3.3 ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2011, 09:55
(14063 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2011, 18:54
(6773 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2011, 18:44
(7147 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractori prinși și arestați

La începutul săptămînii, luni, 10 ianuarie, polițiștii din Urziceni și cei din Borănești au reușit prinderea unui tînăr de 24 de ani, din localitate, pe numele căruia exista un mandat de arestare. Tînărul ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2011, 18:24
(8783 vizualizări - 0 comentarii)


Grindu: Au încercat să fure porumbul unui consătean

Trei bărbați din localitatea Grindu au fost prinși de polițiștii din localitate în timp ce încercau să fure mai mulți saci de cereale din gospodăria unui consătean în vîrstă de 76 ani. Pe scurt, cei trei ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2011, 18:23
(10458 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grind furt


Produsele accizabile, în atenția polițiștilor

Luni, 10 ianuarie, polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune de amploare al cărei scop principal l-a constituit prevenirea faptelor de natură penală, dar și verificarea legalităților în domeniul transporturilor ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2011, 18:22
(11878 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată din Franța, într-o curte din Bărbulești

Mașină furată din Franța, într-o curte din Bărbulești

La sfîrșitul săptămînii precedente, vineri, 7 ianuarie a.c., polițiști din Urziceni în colaborare cu agenții Postului de Poliție Bărbulești au organizat și executat o acțiune pentru depistarea autoturismelor ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2011, 20:04
(12626 vizualizări - 5 comentarii)


Ialomița: Incendii și oameni căzuți în stradă

Echipajul SMURD de la Fetești a fost alertat vineri, 7 ianuarie 2011, pentru a acorda ajutor unui cetățean, de 49 de ani, care, după ce a consumat băuturi alcoolice, căzuse în stradă. După ce i-a fost acordat ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2011, 20:01
(9852 vizualizări - 0 comentarii)


Oferte de muncă în Germania pentru studenți

Agenția Municipală pentru Ocuparea Forței de Muncă București anunță organizarea selecției pentru studenții care doresc să muncească în vacanța de vară în Germania. Selecția se va desfășura în perioada ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2011, 19:59
(10990 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Hoți prinși și arestați

După ce vineri, 7 ianuarie, la Amara au fost furate mai multe bunuri de peste 30000 lei, polițiștii au reușit să prindă hoții, doi bărbați, de 32 de ani și 22 de ani, ambii din comuna Grivița. Mai mult ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2011, 19:58
(12711 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara hoți


Ialomița: Rata șomajului, în creștere

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru ocuparea Forței de Muncă, în ultima lună a anului precedent rata șomajului a fost în creștere. «La sfîrșitul lunii decembrie 2010, în evidențele ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2011, 19:56
(10888 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Băuți și fără permis la volan

Un bărbat de 39 de ani a fost prins de polițiști în timp ce se deplasa cu mașina deși băuse. Individul a fost identificat pe raza localității Jilavele, vineri, 7 ianuarie a.c., și pentru faptul că a condus ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2011, 19:50
(11586 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Noi reglementări fiscale

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele juridice române plătitoare de impozit pe profit că au posibilitatea de a opta pentru plata impozitului pe veniturile microîntreprinderilor ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2011, 19:48
(9114 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Subvenții pentru crescătorii de animale

Potrivit unui comunicat de presă, «Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița informează că a fost demarată a treia etapă de depunere a cererilor de plată, cu termen limită 21 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2011, 17:05
(13039 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cursuri gratuite pentru electricieni la Camera de Comerț

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Ialomița anunță implementarea proiectului european «Formare profesională în vederea obținerii calificărilor de electrician în construcții și electrician de întreținere ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2011, 17:04
(10802 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pompierii, prezenți la Bobotează

Pentru a preveni eventualele incendii, pompierii ialomițeni au supravegheat buna desfășurare a slujbelor bisericești în ziua de Bobotează. Potrivit reprezentanților Inspectoratului pentru Situații de Urgență ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2011, 17:03
(10675 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «Șoferi» fără permise, depistați în trafic

Miercuri, 5 ianuarie a.c., în jurul orei 16.00, polițiștii slobozeni, în timp ce se aflau în executarea atribuțiilor de serviciu, au oprit pentru control pe strada Viitor, un autoturism condus de un bărbat ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2011, 17:19
(12523 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Siguranța în școli, în atenția Poliției

În cursul zilei de miercuri, 5 ianuarie a.c., polițiști din cadrul Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Urban au desfășurat activități preventive în incinta și în zona adiacentă unităților de învățămînt ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2011, 17:18
(13882 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Prinși la scurt timp după ce au furat mai multe bunuri

În după-amiaza zilei de miercuri, 5 ianuarie a.c., în timp ce se afla în executarea atribuțiilor de serviciu pe raza municipiului Fetești, o echipă mixtă de patrulare a depistat doi localnici, în vîrstă ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2011, 17:17
(11058 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești hoț


DGFP Ialomița: Se poate reveni la statutul de neplătitor de TVA!

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că prin modificarea și completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul Fiscal și reglementarea unor măsuri financiar-fiscale, va fi ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2011, 17:08
(16655 vizualizări - 0 comentarii)


Piețele din Fetești, la control

Polițiștii feteșteni, împreună cu trei elevi ai Școlii de Agenți de Poliție «Vasile Lascăr»-Cîmpina, aflați în practică, au organizat și executat, începînd cu orele 10.00, timp de două ore, acțiuni punctuale ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2011, 17:01
(10663 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Fetiță de 9 ani, lovită în plin de o mașină

O fetiță de 9 de ani, din Coșereni, a fost transportată de urgență la spitalul din Urziceni după ce a fost rănită în urma unui accident rutier produs joi, 6 ianuarie a.c., în jurul orei 11.45, în centrul ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2011, 14:08
(10964 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai ix20 prezintă cea mai mare valoare reziduală a segmentului

Hyundai ix20 prezintă cea mai mare valoare reziduală a segmentului

Noul Hyundai ix20 este liderul segmentului său în ceea ce privește eficiența, siguranța... și acum, valoarea reziduală. Conform analizei desfășurate pe principalele piețe europene, cel ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2011, 17:23
(11179 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: 4 infracțiuni la doar 18 ani

Un tînăr de numai 18 ani din comuna Traian este cercetat pentru comiterea infracțiunilor de violare de domiciliu, amenințare, viol și furt. Potrivit declarațiilor victimelor, în noaptea de 2 spre 3 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2011, 17:09
(10792 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: 1 la mie alcool pur în aerul expirat

Țăndărei: 1 la mie alcool pur în aerul expirat

Marți, 4 ianuarie, un bărbat din orașul Țăndărei a fost surprins de polițiști conducînd sub influența alcoolului. Bărbatul a fost oprit de în urma unui control de rutină la intersecția străzilor Avalanșei ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2011, 17:08
(11353 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: I-a furat lemnele din curte

Duminică, 2 ianuarie, un țăndărean a rămas fără lemnele aflate într-o anexă a gospodăriei. Cele 300 kilograme de lemne de fag au fost recuperate de polițiști de la un localnic, suspectat de comiterea furtului ...[citește_toată_știrea]

4 Ianuarie 2011, 16:47
(9154 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiunea «Foc de Artificii»: 137 kg de petarde, confiscate

În cadrul acțiunii «Foc de artificii», polițiștii ialomițeni au constatat 30 de infracțiuni, pentru săvîrșirea cărora sînt cercetate tot atîtea persoane, au confiscat 27417 articole pirotehnice și au aplicat ...[citește_toată_știrea]

4 Ianuarie 2011, 16:43
(12546 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...