Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Handbal, Liga Națională

CSM Unirea Slobozia, în focurile barajului

Echipa de handbal CSM Unirea Slobozia trăiește din nou periculos finalul de sezon. Privirile iubitorilor de handbal se vor îndrepta, în perioada 24-27 mai 2017, către Sfântu Gheorghe, localitate unde se va desfășura barajul pentru menținere/promovare în Liga Națională. Pentru echipa noastră «momentul 0» în această competiție va fi joi, 25 mai, când handbalistele antrenate de Dumitru Muși se vor duela cu Dinamo București. Dacă în ultimii 2 ani Unirea a avut parte la baraj de adversari relativ facili, de data aceasta va întâlni o echipă cu intenții clare de promovare. Dinamo București se anunță a fi în câțiva ani o adversară serioasă, la supremația în Ligă, pentru CSM București. Antrenorul Dumitru... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2017, 14:40 (5533 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Acuzații de «abuz în serviciu» la Primăria Slobozia

Aviz de la Ministerul Finanțelor pentru o renovare de apartament

Acuzații de «abuz în serviciu» la Primăria Slobozia

Primăria Slobozia a cerut unui proprietar de apartament din Slobozia «un acord din partea Statului Român reprezentat prin Ministerul Finanțelor» pentru renovarea unui apartament! Florina Stancu Drăgoi a formulat împotriva semnatarilor Certificatului de Urbanism care prevede (și) această aberație o plângere penală. În fapt, susține petenta, autoritățile locale se fac vinovate de «abuz în serviciu»: «De 5 luni așteptăm o autorizație de construire pentru care am cheltuit până acum peste 5000 de lei! E un abuz care nu poate fi explicat și nici tolerat. Practic, tot noi suntem vinovați pentru că am vrut să construim legal...».

Istoria sordidă a unei autorizații... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2017, 13:20 (9796 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are depozite necontrolate de deșeuri

Dezastru ecologic oficial

Ialomița are depozite necontrolate de deșeuri

Un raport oficial al Gărzii de Mediu Ialomița confirmă dezastrul ecologic de la nivelului județului. Potrivit datelor statistice, Ialomița are 31 hectare de depozite necontrolate de deșeuri! De asemenea, în 51 de localități din Ialomița serviciile de salubritate funcționează parțial, iar în celelalte 15 aceste servicii nu sunt funcționale. Daniel Popescu, șeful Gărzii de Mediu Ialomița, susține că situația s-ar putea îmbunătăți. «Există o anumită preocupare a autorităților, dar nu suficient ca să fim mulțumiți. Vom relua controalele pentru a vedea dacă s-au aplicat măsurile de conformare!» a declarat acesta pentru ziarul nostru.

Estimări oficiale alarmante... [citește_tot_articolul]

23 Mai 2017, 10:45 (6769 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Vijelie puternică la Făcăeni

Vijelie puternică la Făcăeni

Codul Galben emis de meteorologi în județul Ialomița a făcut prăpăd în comuna Făcăeni. Din cauza vântului puternic, acoperișurile a mai multor gospodării au fost parțial afectate, iar câțiva copaci au fost doborâți. Reprezentanții Comitetului pentru Situații de Urgență se află la fața locului pentru a face o evaluare corespunzătoare a pagubelor.

Pagube în evaluare
Ialomița s-a aflat luni, 22 mai 2017, după orele amiezii sub avertizare Cod Galben de vreme rea. Din primele informații, o furtună s-a abătut asupra localității Făcăeni. Vântul puternic a afectat acoperișurile unui număr... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2017, 21:34 (8435 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Daune materiale de 1000 de lei pe zi pentru Atlantic Studio

9 ani de procese pentru un drept legal

Slobozia: Daune materiale de 1000 de lei pe zi pentru Atlantic Studio

Vechi de aproape 9 ani, războiul administrativ dintre societatea Atlantic Studio și Primăria Slobozia este departe de a se finaliza. Deși instanța a admis definitiv includerea în Planurile Urbanistice Zonal și de Detaliu a terenului concesionat de firmă în anul 2008, dispoziția nu a fost pusă în aplicare. Anul trecut, prin intermediul unui executor judecătoresc, Atlantic Studio a obligat Primăria Slobozia să îndeplinească dispozițiile magistraților, însă nici de această dată demersul nu s-a concretizat! Astfel, administratorii firmei au intentat un nou proces împotriva municipalității, solicitând plata unor despăgubiri materiale în valoare de 1000 de lei pe zi de la data rămânerii definitive a... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2017, 17:25 (7714 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Alegeri pe Facebook la Amara

Imitatio in integrum

Alegeri pe Facebook la Amara

bonus: Selfie cu maladia Președintelui

Suntem în campanie electorală și la Amara hoardele de pesedei au luat cu asalt casele europene ale electoratului Președintelui. Spunem asta pentru că din fotografiile postate pe Facebook, candidatul PSD nu se prea distinge. În schimb Președintele...

Transfer de imagine
Pe candidatul PSD de la Amara îl cheamă Măiță Ion. Lumea îl știe mai mult după neamuri, că despre el nu e mare lucru de spus. Adică a făcut umbră pământului și n-a deranjat pe nimeni pănă nu s-a lăsat convins că ar fi bun de primar... E drept, prin presă se scrie că firma lui a vândut pantofi la suprapreț la DA... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2017, 13:45 (10237 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicul Vasile Olaru, vizat de un nou scandal penal

Se întâmplă tot la Spitalul Slobozia!

Medicul Vasile Olaru, vizat de un nou scandal penal

Scos pe ușa din spate a Spitalului Județean de Urgență Slobozia din cauza numeroaselor scandaluri publice în care a fost implicat, medicul Vasile Olaru revine în atenția opiniei publice. În urmă cu o săptămână, acesta s-a prezentat la Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița pentru a da declarații într-o nouă anchetă penală în care ar avea calitatea de suspect. Dosarul se află în lucru la Serviciul de Investigare a Criminalității Economice și ar avea ca obiect achiziția fictivă de softuri anti-virus pentru calculatoarele Spitalului Slobozia. «Nu le-am declarat nimic polițiștilor pentru că nu am știut de ce m-au chemat! O să se rezolve totul prin intermediul avocatului meu...» a declarat... [citește_tot_articolul]

22 Mai 2017, 11:05 (14056 vizualizări - 14 comentarii)

REPORTAJ

Robert vrea casă de la primar

Robert vrea casă de la primar

Robert Muti Rominel vine de un an la audiențele saptămânale ale primarului Adrian Mocioniu și cere un loc de casă: «Să fac și eu o bucătărioară, domnu’ primar, că așa mi-ați promis când ați venit să vă votez!». Și tot de un an, Robert primește invariabil același răspuns: «Nu se poate!». Admirabil din punct de vedere legal, răspunsul primarului Adrian Mocioniu denotă, în realitate, cinismul absolut cu care autoritățile locale tratează cetățenii. Am fost curioși să aflăm ce se ascunde în spatele acestui dialog și am căutat terenul unde Robert vrea să-și ridice «bucătărioara»...

La bucătărioara lui Robert... [citește_tot_articolul]

21 Mai 2017, 12:25 (6273 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Afaceri «verzi» pe bani europeni

Ialomița: Afaceri «verzi» pe bani europeni

Cele 19 arii protejate de interes comunitar din Ialomița sunt o adevărată sursă de venit pentru entitățile care le-au luat în custodie. În ultimii 4 ani, Uniunea Europeană a investit sume uriașe în proiecte lipsite de oportunități concrete. Un exemplu în acest sens este proiectul «Elaborarea planului de management al ariei de protecție specială avifaunistică Lacul Strachina», realizat de Societatea Ornitologică Română, care a fost finanțat cu 2,7 milioane de lei. În total, planuri similare există pentru alte 7 arii protejate din județ, realizate chiar și de instituții ale statului precum Romsilva, prin intermediul filialelor din Constanța sau Brăila.

Ialomița verde... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2017, 14:05 (9845 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«L'amour du théître» la Slobozia

Corifeii lui Matei Vișniec

«L'amour du théâtre» la Slobozia

În ianuarie 2016, la Suceava, dramaturgul Matei Vișniec anunța că scrie o piesă de teatru în limba franceză despre valul de imigranți musulmani, el exprimându-și îngrijorarea că «Europa se sinucide cultural». În luna mai 2016, la celălalt capăt al țării, la Slobozia, un grup de 8 elevi din cadrul Colegiului Național «Mihai Viteazul», coordonați de profesorul de Limba Franceză, Elena Mocanu, începeau neștiuți de nimeni repetițiile pentru aceeași piesă. La sfârșitul acestei săptămâni, în cadrul unui concurs de teatru francofon desfășurat la Casa de Cultură Municipală din Slobozia, trupa «Les Francforts» performează pentru ultima dată...

Un spectacol de adio... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2017, 17:50 (6757 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bătaie între medici la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Bătaie între medici la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Scandal de proporții la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Doi medici specialiști s-au luat la bătaie în timpul programului. Victima este Anca Telehuz, șefa Unității Primiri Urgențe, iar medicul care a agresat-o este Nina Turcuman, specialist în cadrul secției Boli Interne a Spitalului Slobozia. Mai grav este faptul că actuala conducere a unității medicale încearcă să ascundă ceea ce s-a întâmplat. Incidentul a intrat deja în atenția organelor de urmărire penală. 

Anchetă penală la Spitalul Slobozia
Din primele informații, incidentul s-a petrecut la Unitatea Primiri ... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2017, 18:45 (56726 vizualizări - 37 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are nevoie de Referendum

Ialomița are nevoie de Referendum

bonus: DECLARAȚIILE UNUI MITOMAN

Administrația Moraru adoptă decizii investiționale care afectează bugetul județului Ialomița pentru următorii 10 ani. Administrația Mocioniu continuă proiecte investiționale falimentare care afectează economic orașul pentru următorii 20 de ani. Iar administrațiile rurale sunt obligate, direct sau indirect, să facă parte din aceste aventuri economice ale administrației județene. Totul se întâmplă pentru și în numele cetățenilor județului Ialomița! Niciunul dintre oficialii ialomițeni, indiferent de nivel și de gradul de reprezentare, nu știe care este agenda publică a cetățeanului ialomițean. În aceste condiții, ziarul nostru pledează pentru o formă de manifestare permisă de lege, respectiv Referendumul... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2017, 15:20 (10036 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

SPORT

Când fotbalul mic e frumos

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Delta Tulcea 3-3

Când fotbalul mic e frumos

Microbiștii care au hotărât să vadă fotbal «pe viu» sâmbătă după amiază și pentru aceasta au ales stadionul «1Mai» nu au avut decât un singur motiv de regret: Unirea Slobozia și-a mai pus un obstacol în calea locului 2. În rest, a fost un spectacol reușit, cu multe goluri și ratări de ambele părți. Totuși, cu puțină atenție, Tulcea putea fi învinsă...

Oaspeții au lovit primii Nici n-am apucat să ne așezăm bine în tribune că dobrogenii au și deschis scorul prin reușita semnată chiar în minutul 2 de Andrei Apetrei. Tulcenii profită de șocul creat și se mențin în atac. Tot Apetrei este... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2017, 14:15 (5838 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gradul de înregistrare a cererilor pentru subvențiile APIA a fost de peste 90%

În Ialomița

Gradul de înregistrare a cererilor pentru subvențiile APIA a fost de peste 90%

Dacă la nivel național termenul limită de depunere a cererilor pentru subvenția aferentă plății pe suprafață a creat un adevărat haos, în Ialomița nu au fost înregistrate probleme. Oficialii Agenției pentru Plăți și Intervenție în Agricultură Ialomița susțin faptul că procedura de înregistrare s-a desfășurat fără situații deosebite, gradul de depunere depășind 90%. «Am prelungit programul până la  miezul nopții și am desfășurat activitatea în condiții normale! La nivelul județului au mai fost de înregistrat la termenul limită doar 300 de fermieri...» ne-a declarat Florea Stoian, directorul executiv al APIA Ialomița.

Grad ridicat de înregistrare... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2017, 12:40 (9534 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Școala Nr. 2 Slobozia, locul 4 pe țară

Handbal, Faza finală a Olimpiadei Gimnaziilor

Școala Nr. 2 Slobozia, locul 4 pe țară

Râmnicu Vâlcea a găzduit, în perioada 11-14 mai 2017, faza finală a Olimpiadei Gimnaziilor la handbal feminin. Școala Nr. 2 din Slobozia a adus pentru a doua oară orașul nostru la acest nivel și, mai mult, a reușit o performanță remarcabilă: locul 4 în clasamentul final. Reprezentanta județului Ialomița a fost singura instituție școlară prezentă la acest turneu care nu avea profil sportiv. Doar 8 jucătoare pe care din cele 12 pe care le-a deplasat Școala Nr. 2 La Râmnicu Vâlcea activează ca handbaliste cu acte în regulă la Clubul Sportiv Școlar din orașul nostru, unde se pregătesc sub îndrumarea lui Marian Simion. Celelalte 7 echipe au reprezentat instituții cu profil sportiv, având loturi alcătuite... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2017, 12:05 (11028 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Viceprimarul municipiului Urziceni, Liviu Cazan, trimis în judecată de DNA Constanța

Viceprimarul municipiului Urziceni, Liviu Cazan, trimis în judecată de DNA Constanța

Într-un comunicat de presă remis publicității, Direcția Națională Anticorupție informează cu privire la trimiterea în judecată a lui Liviu Cazan, actualul viceprimar al municipiului Urziceni. Acuzațiile procurorilor fac referire la perioada în care acesta a deținut funcția de director general al Autorității Navale Române.

DNA i-a blocat conturile bancare
Pentru corecta informare a opiniei publice redăm integral comunicatul de presă al Direcției Naționale Anticorupție
«Procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție-Serviciul Teritorial Constanța au dispus trimiterea... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2017, 17:35 (13014 vizualizări - 3 comentarii)

REPORTAJ

Maestrul cifrelor

Maestrul cifrelor

Profesorul de Matematică Nicolae Papacu este unul dintre cei mai apreciați dascăli ai școlii ialomițene. Recent, Societatea de Științe Matematice l-a recompensat cu o distincție onorifică pentru întreaga carieră în domeniul Matematicii. Pentru el, drumul spre succes a început în urmă cu aproximativ 40 de ani, când a intrat pentru prima dată într-o sală de clasă...

Matematica profesorului Papacu «Lucrez din 1979 și am ales Matematica datorită profesorului meu de gimnaziu Iulian Chiriac... După primele ore cu dânsul am zis că în viață eu vreau să fiu profesor de Matematică!» ne mărturisește... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2017, 14:10 (14216 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Blestemul pământului» la Căzănești

«Blestemul pământului» la Căzănești

Un proprietar de teren agricol din Căzănești acuză autoritățile locale de dezinteres în rezolvarea problemei cu care se confruntă. El susține că, în anul agricol 2016-2017, nu va putea exploata o suprafață de 5,46 ha de teren, achiziționată în 2009 de către firma Nutre Farming, și a reclamat această situație la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia. Firma a intrat în posesia terenului după ce, ani la rând, a solicitat Primăriei Căzănești o soluție amiabilă care să-i permită cultivarea terenului. În replică la acuzațiile aduse, autoritățile locale susțin că sunt preocupate de situație și că vor acorda tot sprijinul necesar pentru soluționarea litigiului...

Turnul Babel agricol... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2017, 11:25 (6747 vizualizări - 2 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Adrian Mocioniu a vrut să mute Înălțarea Domnului

Lui Iisus i-a trecut glonțul pe la ureche

Adrian Mocioniu a vrut să mute Înălțarea Domnului

Primarul Adrian Mocioniu a cerut aprobarea plenului Consiliului Local pentru a muta Sărbătorile Municipiului Slobozia o săptămână mai târziu. Prin tradiție, manifestarea se desfășoară în a șasea săptămână după Paște, înainte de Sărbătoarea Înălțării Domnului. Surse administrative susțin că, în această perioadă, primarul Adrian Mocioniu are angajamente pe care trebuie musai să le onoreze pentru că, știți vorba aia... implementezi, nu implementezi, vremea trece! Iar el, de-acum, nu mai e ca la 20 de ani, chiar dacă roiesc consilierele în jurul lui ca muștele, pardon de expresie...

Până la Dumnezeu te mănâncă sfinții... [citește_tot_articolul]

15 Mai 2017, 18:10 (10195 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Tichete de masă în valoare de 300 mii de lei pentru sindicaliștii din Sănătate

Datorii noi pentru Spitalul Slobozia

Tichete de masă în valoare de 300 mii de lei pentru sindicaliștii din Sănătate

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a pierdut procesul intentat de sindicaliștii SANITAS Ialomița. Cea mai mare unitate medicală din județ este obligată să acorde unui număr de 300 de angajați contravaloarea tichetelor de masă aferente perioadei 2013-2016, al cărei cuantum este de 300 mii de lei. Sentința este definitivă și a fost emisă de Curtea de Apel București.

Instanțele le-au dat dreptate Scandalul neacordării tichetelor de masă la Spitalul Județean de Urgență Slobozia a debutat în octombrie 2016 când, susținuți de sindicaliștii SANITAS Ialomița, 300 de angajați ai unității... [citește_tot_articolul]

15 Mai 2017, 15:25 (10212 vizualizări - 1 comentariu)

Luni 22 Iun 2026
302 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Furturile se înmulțesc

În dimineața zilei de joi, 14 octombrie, un feteștean a reclamat la Poliție faptul că în cursul nopții persoane necunoscute au pătruns în curtea locuinței sale de unde au furat mai multe păsări. În urma ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2010, 17:51
(18605 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ialomița furt


Fetești: La furat de cereale din TIR

În noaptea de miercuri spre joi, respectiv 13 spre 14 octombrie, un echipaj de poliție din Fetești a surprins în flagrant doi tineri în timp ce încercau să fure bunuri dintr-un autotren staționat. La vederea ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2010, 17:47
(14662 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Ședința Colegiului Prefectural

Joi, 21 octombrie, Colegiul Prefectural se întrunește în ședința lunară de lucru, avînd o ordine de zi formată din patru teme de dezateri. Pe scurt, membrii Colegiului Prefectural vor asista la prezentarea ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2010, 18:22
(18136 vizualizări - 1 comentariu)


Soț și soție din Slobozia, acuzați de trafic de persoane

Trafic de minori și trafic de persoane sînt acuzațiile care se rețin în sarcina a doi slobozeni, soț și soție, după ce timp de aproximativ șapte luni au exploatat zece persoane fără adăpost. «Cei doi au ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2010, 13:40
(18328 vizualizări - 3 comentarii)


Țigări de contrabandă la Fetești

În baza unor informații și a unei autorizații de percheziție emisă de Judecătoria Fetești polițiști, inspectori ai Gărzii Financiare Ialomița, cu sprijinul lucrătorilor Serviciului de Intervenție Rapidă ...[citește_toată_știrea]

14 Octombrie 2010, 13:39
(16265 vizualizări - 0 comentarii)


Firmele, obligate să-și anunțe locurile de muncă vacante

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița reamintește agenților economici care își au sediul sau domiciliul pe raza județului Ialomița faptul că, în conformitate cu prevederile legale, ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:25
(14155 vizualizări - 1 comentariu)


Fiscul ialomițean, locul 5 pe țară la încasări

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că în luna septembrie 2010 a fost încasată la bugetul general consolidat suma de 50,39 milioane lei, în procent de 113,72% față de plan, procentul ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:21
(16596 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Copil de 13 ani încerca să fure din magazin!

Un minor de 13 ani, instituționalizat într-un centru de plasament din Slobozia, a fost prins în flagrant în timp ce încerca să fure bunuri dintr-un magazin. Fapta s-a produs în noaptea de 12 spre 13 octombrie ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:20
(14659 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia copil hoț


Fetești: «Șofer» fără permis

În noaptea de marți spre miercuri, respectiv 12 spre 13 octombrie, polițiștii feteșteni au oprit în trafic un autoturism întrucît se deplasa cu farurile stinse. În urma verificărilor polițiștii au constatat ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:19
(13332 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Hoț încarcerat

Un tînăr de 27 ani a fost prins marți, 12 septembrie, după ce timp de doi ani a fost urmărit. Infractorul a fost prins în urma unei acțiuni polițienești în localitatea Sinești. În anii 2008 și 2009, Judecătoria ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:18
(12675 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești arestare


Cocora: Cercetat penal pentru deținerea de deșeuri periculoase

Polițiștii ialomițeni au descoperit în depozitul unei societăți comerciale din Cocora o cantitate semnificativă de produse de uz fitosanitar cu termenul de valabilitate expirat. Acțiunea s-a desfășurat ...[citește_toată_știrea]

13 Octombrie 2010, 15:17
(13047 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 18:29
(8420 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 18:13
(8460 vizualizări - 0 comentarii)


Cultura romani, pe scena Festivalului «Identitate și cultură romă»

«Identitate și cultură romă» este titlul unui nou Festival pus în scenă, joi, 14 octombrie la Fetești. Aflat la prima ediție, evenimentul reunește reprezentanți ai autorităților publice locale, județene ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 15:08
(15630 vizualizări - 1 comentariu)


Vitezomanii, amendați cu peste 66000 de lei

Șoferii ialomițeni au încasat în week-endul precedent peste 270 de contravenții la regimul circulației, valoarea amenzilor depășind 66 mii de lei. Cele mai multe abateri constatate de polițiști s-au concretizat ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 15:06
(11999 vizualizări - 0 comentarii)


Lemnele, în atenția polițiștilor feteșteni

Luni, 11 octombrie, polițiștii feteșteni au desfășurat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii comerțului ilegal de lemne. Polițiștii organizați în filtre rutiere au verificat 14 mașini și au legitimat ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 15:05
(12562 vizualizări - 2 comentarii)


Școlile, prioritate pentru polițiștii ialomițeni

«În perioada 11-15 octombrie, la nivel național, polițiștii vor intensifica acțiunile de prevenire și combatere a delincvenței juvenile și asigurarea climatului de siguranță publică în incinta și zona adiacentă ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 15:04
(14177 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive la Urziceni

Prevenirea furturilor din firme și evitarea faptelor violente au fost aspecte urmărite de acțiunea desfășurată de polițiștii din Urziceni, luni, 11 octombrie. Astfel, au fost verificați 16 agenți economici ...[citește_toată_știrea]

12 Octombrie 2010, 15:02
(14841 vizualizări - 0 comentarii)


Patru persoane și-au pierdut viața într-un accident rutier

Tragedie în apropierea localității Sinești, pe DN2, la km 35. Patru persoane și-au pierdut viața și o a cincea a fost grav rănită în urma unui accident rutier. Cumplitul incident s-a produs în timp ce un ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 14:01
(15342 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Sinești accident


Săveni: La plimbare cu mașina furată și beat la volan

Duminică, 10 octombrie, dimineața polițiștii rutieri aflați pe raza comunei Săveni au oprit pentru un control de rutină o mașină înmatriculată în Capitală. Întrucît mirosea a alcool, șoferul, un bucureștean ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 13:51
(15513 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: I-au dat foc la Chrysler

Un autoturism Chrysler a fost cuprins de flăcări duminică noaptea, 10 octombrie a.c., în jurul orei 22.00, pe strada Cărămidari din Slobozia. Întrucît în apropierea autoturismului au fost descoperite două ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 13:33
(13911 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Ialomița: Inconștienți în trafic

În noaptea de vineri spre sîmbătă, respectiv 8 spre 9 octombrie, polițiștii feteșteni au prins un tînăr din localitate care conducea mașina în stare de ebrietate. La testarea cu aparatul Drager a conducătorului ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 10:28
(13408 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți de fier vechi prinși de polițiști

Doi feteșteni, de 30 și 35 de ani, sînt cercetați penal de polițiști pentru furt după ce au fost identificați ca fiind autorii mai multor furturi de obiecte metalice. Furturile au fost anunțate polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 10:25
(14041 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești hoți


Primăriile pot împrumuta bani de la Ministerul Finanțelor pentru a-și achita datoriile

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează agenții economici care înregistreză creanțe neîncasate de la unitățile administrativ-teritoriale și, în acelasi timp, au obligații fiscale neachitate ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 10:23
(18641 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive pe timp de noapte

Sîmbătă, 9 octombrie, polițiștii ialomițeni au desfășurat o amplă acțiune de prevenire a faptelor antisociale în 33 de comune. Rezultatele activităților s-au concretizat în constatarea a 7 infracțiuni pentru ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 10:16
(16739 vizualizări - 0 comentarii)


Viitura toxică de pe Dunăre nu a ajuns în Ialomița

Inspectorii sanitar-veterinari ai DSV Ialomița au monitorizat traseul fluviului Dunărea și brațul Borcea la nivelul județului Ialomița ca urmare a viiturii cu substanțe toxice provenit din Ungaria. Potrivit ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2010, 10:14
(14807 vizualizări - 0 comentarii)


«Salonul Anual de Carte»: Mircea Cărtărescu, la Slobozia

«Salonul Anual de Carte»: Mircea Cărtărescu, la Slobozia

În cadrul «Salonului Anual de Carte», eveniment organizat de Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu», va fi prezent și scriitorul Mircea Cărtărescu. Evenimentul se va produce marți, 12 octombrie 2010, începînd ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2010, 16:03
(14783 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 10,2%, rata șomajului în septembrie 2010

La sfîrșitul lunii septembrie 2010, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrate 10732 persoane, din care 4614 șomeri indemnizați, respectiv 6118 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2010, 12:31
(8624 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată din Ungaria, găsită la Slobozia

Miercuri, 6 octombrie, polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune pentru depistarea în trafic a mașinilor ce figurează urmărite internațional. Acțiunea a fost cu ghinion pentru un slobozean de 43 ani ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2010, 18:45
(16417 vizualizări - 0 comentarii)


Hoț după gratii

Polițiștii slobozeni au reușit capturarea unui infractor, autor a cinci furturi comise la Slobozia. Băcăuanul de 43 ani se află, în prezent, după gratii. Prima faptă a fost sesizată polițiștilor în luna ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2010, 18:44
(19457 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...