Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Criză de caracter la Primăria Slobozia

Criză de caracter la Primăria Slobozia

Primarul Adrian Mocioniu este îngrijorat de criza de caracter cu care se confruntă Primăria Slobozia. El a declarat public că se află în căutarea acestui rara avis (pardon de expresie!) pentru a-l oferi reporterilor ziarului nostru, care nu au înțeles și, pe cale de consecință, nu au relatat corect informațiile privitoare la scopul turneului asiatic de 3 săptămâni...

Primarul Mocioniu caută caracter
Milos din fire și filotim cum îl știe tot electoratul feminin al urbei, primarul Adrian Mocioniu și-a manifestat public îngrijorarea privitoare la lipsa de caracter. Deranjat de modul... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2017, 17:05 (17465 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Regulament nou pentru Festivalul de la Amara

Regulament nou pentru Festivalul de la Amara

Anul acesta, Festivalul de la Amara va marca a 50-a ediție. La sfârșitul acestei săptămâni, Consiliul Județean Ialomița va aproba noul regulament de desfășurare a acestei manifestări.

Reguli noi pentru Trofeul Tinereții
A 50-a ediție a Festivalului de la Amara «Trofeul Tinereții» se va desfășura în perioada 3-6 august 2017. Așa cum a anunțat încă de anul trecut, președintele Victor Moraru a modificat regulamentul concursului. Astfel, evenimentul va dura 3 zile, iar în cadrul acestuia va fi inclusă o nouă secțiune, «Amara Junior», destinată participării copiilor între 7 și 15 ani... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2017, 13:15 (5725 vizualizări - 2 comentarii)

POLITICĂ

Căutări fără Țintă pentru Prefectura Ialomița

PSD vrea prefect, dar nu are de unde

Căutări fără Țintă pentru Prefectura Ialomița

bonus: Martin vine pe turnantă

Pironit în cuiele administrației guvernamentale, Gigi Petre se dovedește greu de urnit din funcția de prefect a județului Ialomița. Și, cu toată silința PSD de a debloca acest post, până la acest moment nu a fost identificată o soluție legală de schimbare a lui din funcție. Surse administrative mai bine informate decât noi susțin că ea nici nu va apărea atâta timp cât Organizația PSD Ialomița nu a identificat un candidat eligibil pentru această funcție...

Doamne ferește până nimerește
Deciziile Guvernului Grindeanu de schimbare din funcție a prefecților și subprefecților decapitează... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2017, 11:55 (9367 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ștefu, administrator public la Consiliul Județean Ialomița? Ștefu, administrator public la Consiliul Județean Ialomița?

Larisa are concurență

Ștefu, administrator public la Consiliul Județean Ialomița?

Viorel Ștefu, ex-comandant al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița și ex-secretar de stat în cadrul Ministerului Afacerilor Interne ar putea fi noul administrator public al Consiliului Județean. Cel puțin așa susțin surse administrative...

O idee fixă prinde contur Funcția de administrator public al Consiliului Județean devine o certitudine. Pe ordinea de zi a următoarei ședințe a Consiliului Județean Ialomița figurează și proiectul de hotărâre privind organizarea unui concurs de angajare a unui administrator public. Potrivit criteriilor care urmează să fie aprobate în plen... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2017, 18:40 (9842 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comisarul șef Marian Neagu este noul șef al Poliției ialomițene!

IPJ Ialomița și-a schimbat conducerea

Comisarul șef Marian Neagu este noul șef al Poliției ialomițene!

Începând de miercuri, 26 aprilie 2017, Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița are un nou inspector șef. Este vorba despre comisarul șef Marian Neagu, fostul șef al Serviciului de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița. Acesta l-a înlocuit pe comisarul șef Valentin Dorian Condruz, detașat, în octombrie 2016, de la Brăila, să conducă interimar instituția.

Un nou șef la IPJ Ialomița Comisarul șef Valentin Dorian Condruz a preluat conducerea Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița în octombrie 2016, după ce comisarul Viorel Ștefu a fost numit șef al Direcției Arme... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2017, 15:20 (15266 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

SPORT

Calificare entuziasmantă

Handbal, CSS Slobozia, Junioare III

Calificare entuziasmantă

Fluierul final dinamitează banca Sloboziei, iar bucuria victoriei invadează sonor sala din Oradea. Handbalistele și antrenorul Marian Simion se dezlănțuie după un meci perfect și un succes categoric cu CSM București. Era a doua victorie și mai erau două jocuri, dar calificarea în faza următoare era deja palpabilă!

Victorii pe linii Turneul semifinal I disputat la Oradea a fost pentru junioarele III de la CSS Slobozia prilejul perfect să arate că sunt pregătite pentru orice adversar, iar seria de 14 victorii din faza zonală n-a fost o întâmplare. Primul meci a însemnat încălzirea și... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2017, 14:05 (8072 vizualizări - 2 comentarii)

POLITICĂ

Amara, Fierbinți și Țăndărei își caută primar

PNL și PSD se pregătesc de alegeri în Ialomița

Amara, Fierbinți și Țăndărei își caută primar

După aproape 1 an de la alegerile locale, Ialomița are 3 administrații «libere de contract», respectiv Amara, Țăndărei și Fierbinți. Potrivit unei decizii a Guvernului României de joi, 20 aprilie a.c., alegerile în aceste localități au fost stabilite pentru data de 11 iunie 2017. PNL și PSD se află în plină campanie de desemnare a candidaților pentru aceste localități.

Trei Doamne, și toate trei!
Amara a a rămas fără primar ca urmare a metamorfozării lui Victor Moraru din primar de oraș-stațiune în președinte european al tuturor ialomițenilor. Imediat după plecarea lui, o bună... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2017, 11:35 (9808 vizualizări - 12 comentarii)

SPORT

Așa vă vrem și la baraj!

Handbal, Danubius Galați-CSM Unirea Slobozia 20-26 (5-14)

Așa vă vrem și la baraj!

În minutul 22 era 10-3 pentru Unirea Slobozia, iar Krnic din 7 metri punea capăt unei secete de 19 minute în dreptul ofensivei gălățene. Acolo s-a scris istoria acestui meci jucat de echipa slobozeană cu accentul spre perfecțiune. Linia de 9 metri a mers ca unsă, Enescu, Pătuleanu, Georgescu și Ivan manifestând o mare poftă de joc. Horobeț și-a regăsit pătrunderile, iar Toma a scos 7 metri și eliminări pe bandă rulantă. A fost bine și datorită excelentelor parade ale Lăcrămioarei Stan, portar exploatat insuficient în acest retur de Dumitru Muși. A ieșit cea mai bună primă repriză jucată de Unirea în acest prim sezon, încheiată cu scorul de 14-5.

Au conservat avantajul... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2017, 10:50 (6922 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Președintele Moraru vrea 150 de angajați

Consiliul Județean Ialomița angajează personal

Președintele Moraru vrea 150 de angajați

Administrația Moraru vrea să ocupe schema de personal a instituției cu 150 de angajați. Anunțul a fost făcut de către președintele instituției în cadrul unei conferințe de presă desfășurată vineri, 21 aprilie 2017. «Trebuie să ne gândim serios... Ne creăm o infrastructură umană serioasă, care să ne aducă rezultate, sau stăm și ne lamentăm?! Dacă rămânem așa, vom fi întotdeauna într-un cerc vicios care nu ne permite să performăm...» a declarat Victor Moraru. La acest moment, numărul angajaților din cadrul Consiliului Județean Ialomița se ridică la 93 de persoane.

Slujbe la stat
... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2017, 21:25 (7588 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

SPORT

Iulian Teodosiu, bronz la Europeanul de Tineret

Scrimă

Iulian Teodosiu, bronz la Europeanul de Tineret

În aceste zile, capitala Belarusului, Minsk, a găzduit Campionatul European de Scrimă pentru Tineret. În proba de sabie masculin s-au înscris 51 de sportivi, patru dintre aceștia fiind români, iar trei dintre ei venind din Slobozia: Iulian Teodosiu, Mădălin Bucur și Sorin Eftimie. Cea mai bună evoluție a avut-o Iulian Teodosiu. Legitimat actualmente la CS Dinamo, sabrerul slobozean a intrat direct pe tabloul de 32, unde a trecut de polonezul Mikolaj Grzegork, cu 15-4. În optimi și în sferturi, i-a învins pe italienii Francesco Bonsanto și Federico Ricardi, cu 15-9, respectiv, 15-8. Din păcate, în semifinale, a pierdut tot în fața unui peninsular, Francesco D’Armiento, cu 14-15. Și, astfel, sportivul... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2017, 19:45 (5769 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Duminica Tomii în Cimitirul Deportaților

Duminica Tomii în Cimitirul Deportaților

În dimineața de Rusalii, pe 18 iunie 1951, au fost lepădați în colbul uscat al Bărăganului peste 40 de mii de oameni. Bănățeni, macedoneni, basarabeni ori de cine mai știe unde, ei au umplut câmpurile județelor Ialomița, Călărași și Brăila, căpătând «domiciliu obligatoriu» lângă țărușul bătut în pământ de soldații care-i păzeau cu puștile. De-atunci au trecut 66 de ani. Iar ei sunt tot mai puțini, din ce în ce mai puțini...

Cimitirul cel viu În Duminca Tomii, la Cimitirul Deportaților de la Fundata nimic nu s-a schimbat de-acum un an... Sau din anii din urmă, sau din anii dinaintea... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2017, 17:20 (5902 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Axiopolis Cernavodă-Unirea Slobozia 2-0

Reconectați la realitate

Unirea Slobozia suferă în această perioadă de «sindromul găștii nebune»: poate bate și poate pierde cu oricine. Elevii lui Ion Ionescu au învins liderul Metaloglobus, au surclasat imprevizibilul satelit al Viitorului, iar, sâmbătă, 22 aprilie 2017, au pierdut suprinzător la Axiopolis Cernavodă. Cu atacul ciuntit de suspendarea lui Khalil, galben-albaștrii au avut o primă repriză bună, în care Răduca și Adăscăliței au trecut pe rând pe lângă deschiderea scorului. Golul a venit în partea a doua însă, din păcate, în poarta lui Cristică. În minutul 58, Lazăr pierde o minge, iar Soare face un fault discutabil în careu. Arbitrul dictează penalty, iar Gheorghe transformă. Gazdele dublează avantajul în... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2017, 14:40 (6038 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Bani europeni pentru sistemele de irigații din Ialomița

Organizațiile Utilizatorilor de Apă pentru Irigații din Ialomița au o nouă șansă

Bani europeni pentru sistemele de irigații din Ialomița

Fondurile europene reprezintă în acest moment singura soluție viabilă de reabilitare a sistemelor de irigații existente în Ialomița. Pentru atingerea acestui obiectiv ar fi însă nevoie de Organizații ale Utilizatorilor de Apă pentru Irigații puternice, dispuse să acceseze fondurile oferite în cadrul măsurii 4.3 în perioada 2016-2020. Potrivit datelor oficiale, acestea pot primi până la 1,5 milioane de euro pentru fiecare proiect care vizează amenajarea stațiilor de pompare și repompare.

Un dezastru moderat
La începutul anilor ’90, Ialomița avea capacitatea de a iriga circa 10... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2017, 12:15 (8968 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița nu are secretari de primărie

Ialomița nu are secretari de primărie

De ani buni, o treime dintre administrațiile locale din Ialomița funcționează fără secretari. Situația este cu atât mai gravă cu cât, în unele cazuri, activitatea Primăriei este paralizată. Mai mult decât atât, din cauza unor condiții restrictive impuse de către Agenția Națională a Funcționarilor Publici, nici posibilii aspiranți la această funcție nu pot fi angajați fără... studii de masterat!

O situație imposibilă
Obligați să desfășoare o activitate administrativă tot mai complexă, primarii localităților ialomițene încearcă de ani buni să obțină o relaxare a condițiilor de angajare... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2017, 16:20 (8382 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Misleanu: Băut bine, un bărbat a amenințat că își dă foc la casă

Misleanu: Băut bine, un bărbat a amenințat că își dă foc la casă

Scandal într-o gospodărie din satul Misleanu, duminică, 23 aprilie 2017. Un bărbat cu probleme psihice, amator de alcool, a pus pe jar pompierii și polițiștii amenințând că dă foc casei în care locuiește. Bărbatul a fost imobilizat de oamenii legii și internat într-un spital de psihiatrie.

Scandalagiul satului
Din primele informații se pare că bărbatul nu este la prima abatere de acest gen. Vecinii acestuia susțin faptul că, de fiecare dată când se îmbată, omul amenință că se omoară și că dă foc locuinței. Duminică, 23 aprilie 2017, acesta și-a ieșit din nou din fire, după ce... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2017, 12:56 (8801 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autoritățile nu garantează «Groapa lui Stoica»

Slobozeni, câți bani ne va costa întreținerea?

Autoritățile nu garantează «Groapa lui Stoica»

Incinta parcării subterane din fața Prefecturii Ialomița a fost finalizată. Potrivit informațiilor oficiale, urmează etapa construirii tunelului care va face legătura cu cele 98 de locuri de parcare din subteran. Pe cealaltă parte a străzii, surse autorizate din Primărie confirmă că în scurt timp va demara procesul de placare cu andezit a agorei grecești.

Greul de-abia acum începe
Finalizată cu 2 ani întârziere față de grafic, «groapa lui Stoica» generează probleme noi. După ce a făcut de râs autoritățile în prime-time, la «România, te iubesc!», investiția se extinde... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2017, 11:05 (6340 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

EXCLUSIV: Țenea s-a reîntors în fruntea Finanțelor ialomițene! EXCLUSIV: Țenea s-a reîntors în fruntea Finanțelor ialomițene!

EXCLUSIV: Țenea s-a reîntors în fruntea Finanțelor ialomițene!

Schimbări în fruntea Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița. Gheorghe Dorobăț a fost înlocuit din funcția de conducere cu Petrică Țenea, fost director executiv al instituției în urmă cu 3 ani. Până la revenirea în această poziție, Țenea a condus Serviciul Fiscal Municipal Fetești.

La vremuri noi, șefi vechi Decizia de numire survine ca urmare a expirării interimatului lui Gheorghe Dorobăț în fruntea Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița. Începând de vineri, 21 aprilie 2017, funcția de conducere i-a fost atribuită lui Petrică Țenea. După desființarea Gărzii... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2017, 14:05 (14195 vizualizări - 29 comentarii)

SPORT

Handbal, Liga Națională, CSM Unirea Slobozia-CSM București 20-28 (13-14)

Învinse de Campioana Europei

Joi, 20 aprilie 2017, Sala «Andreea Nica» a fost gazda confruntării dintre CSM Unirea Slobozia și CSM București, campioana en-titre a României și a Europei. Prima repriză a stat sub semnul echilibrului, echipa noastră reușind să se mențină la același nivel cu oaspetele. Ce-i drept, sudezeul Per Johanson le-a menajat pe Martin, Manea, Mehmedovic sau Ungureanu. De la echipa noastră s-au evidențiat Enescu, Ivan și portarul Petrescu, prin 4 intervenții reușite. La pauză a fost 13-14, iar în a doua repriză CSM București și-a etalat valoarea superioară, reușind să se desprindă chiar și la 9 goluri. Belorusa Lobach a fost principala marcatoare a echipei campioane, cu 8 reușite, în vreme ce pentru Unirea... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2017, 13:25 (4000 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Scandalul diabetului în Ialomița

Scandalul diabetului în Ialomița

De luni bune, zeci de pacienți bolnavi de diabet, dintre cei aproape 9000 înregistrați la nivelul județului Ialomița, reclamă la Casa Județeană de Asigurări de Sănătate problemele întâmpinate. Cauza ar fi numărul redus de medici specialiști, cei trei medici diabetologi din județ fiind practic «depășiți» de numărul pacienților. Astfel, medicul Simona Berbece susține că este «suprasolicitat» și nu poate trata toate cazurile nou apărute, asigurând consultații regulate la peste 6000 de pacienți. Cel de-al doilea, Roman Constantin,  endocrinologul Spitalului Județean de Urgență Slobozia, refuză, potrivit propriilor declarații, să respecte Ordinul nr. 1061/2006, care obligă la reexaminarea bolnavilor... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2017, 12:50 (10819 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Parcul IMM Slobozia a schimbat indicatorii de performanță

Parcul IMM Slobozia a schimbat indicatorii de performanță

În urma unei corespondențe purtată la începutul anului 2017 cu Ministerul Dezvoltării Regionale, Administrației Publice și Fondurilor Europene, indicatorii de performanță ai Parcului Industrial IMM Slobozia au fost modificați. Potrivit noilor indicatori, gradul de ocupare al parcului a scăzut la 65%, iar numărul firmelor mijlocii a fost redus la una singură. De asemenea, autoritățile locale au identificat o soluție pentru evitarea rambursării integrale a sumei în cazul în care numărul locurilor de muncă din parc nu va fi de 775.

O realitate necosmetizată
Parcul IMM Slobozia a... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2017, 18:05 (6064 vizualizări - 0 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
290 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Prins după ce a încercat să spargă un bancomat

Joi, 1 octombrie, polițiștii din Urziceni au fost sesizați asupra faptului că persoane necunoscute încercau să sustragă bani dintr-un bancomat. În urma cercetărilor, s-a stabilit că hoții intraseră în sediul ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 08:52
(15927 vizualizări - 0 comentarii)


Teculescu, instalat cu «viteza luminii»

Teculescu, instalat cu «viteza luminii»

Mădălin Teculescu, fost primar al comunei Sf. Gheorghe și fost subprefect al județului Ialomița, a fost instalat în funcția de prefect vineri, 2 octombrie 2009. În prezența părții democrat-liberale a directorilor ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2009, 19:23
(16067 vizualizări - 7 comentarii)


Știucă moare dar nu se predă: «Rămân la Prefectură»

Știucă moare dar nu se predă: «Rămîn la Prefectură»

Cu toate că nominalizarea sa ca prefect a fost făcută de social-democrați, iar miniștrii PSD din Guvernul Boc au demisionat în bloc, prefectul Știucă ne-a declarat că va rămîne la Prefectură. «Alături de ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2009, 15:08
(31435 vizualizări - 22 comentarii)


Procurorii ialomițeni renunță la grevă

Procurorii ialomițeni renunță la grevă

Începînd de astăzi, 1 octombrie, procurorii ialomițeni au decis renunțarea la grevă. Hotărîrea a fost adoptată în cadrul Adunării Generale a Procurorilor din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2009, 09:45
(13978 vizualizări - 0 comentarii)


Noi generații de karatiști, așteptate pe tatami

Clubul Satori din Slobozia anunță inaugurarea unei noi perioade de căutări a tinerelor talente din Slobozia. Înscrierile se vor finaliza pe 10 octombrie, iar vîrsta minimă de participare e 7 ani. Antrenamentele ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2009, 17:48
(14884 vizualizări - 0 comentarii)


Luna cărții

În perioada 1-31 octombrie, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» inaugurează Salonul anual de carte. Potrivit organizatorilor, anul acesta Salonul anual de carte a ajuns la ediția a șaptesprezecea și ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2009, 17:48
(17796 vizualizări - 3 comentarii)


Foto Splendid Axinte

Luni, 28 spetembrie, la Muzeul Județean Ialomița, Costică Axinte, artistul fotograf născut acum 100 de ani a fost serbat, încă o dată, prin vernisarea unei expoziții de fotografie. Vernisajul a fost prilejuit ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2009, 17:47
(17078 vizualizări - 0 comentarii)


Adolescentă dispărută de acasă

Adolescentă dispărută de acasă

Duminică, 27 septembrie 2009, a dispărut de la domiciliu TINCU CORINA-GEORGIANA, în vîrstă de 17 ani, din municipiul Fetești, bolnavă psihic. Potrivit polițiștilor din localitate, adolescenta ar fi plecat ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2009, 13:00
(14657 vizualizări - 0 comentarii)


Populația județului scade încet, dar sigur

O statistică a Direcției Județene de Statistică Ialomița confirmă faptul că populația județului Ialomița scade anual cu peste 1000 de locuitori. Astfel, în ultimii 5 ani, populația totală a județului a ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2009, 09:08
(15862 vizualizări - 2 comentarii)


Angajatorii, neinteresați de Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița a organizat vineri, 25 septembrie, Bursa locurilor de muncă pentru absolvenții ialomițeni. Pentru desfășurarea acțiunii, la nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2009, 15:46
(16914 vizualizări - 1 comentariu)


Mircea Geoană a confundat Făureiul cu Țăndăreiul

Mircea Geoană a confundat Făureiul cu Țăndăreiul

Mircea Geoană, prezent astăzi la Slobozia la Conferința Județeană Extraordinară a PSD Ialomița, a transformat evenimentul într-o circotecă ieftină, interesul vădit al acestuia pentru apariția în presa ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2009, 18:36
(22488 vizualizări - 26 comentarii)


Conferința Județeană a PSD Ialomița

Conferința Județeană a PSD Ialomița

Joi, 24 septembrie 2009, începînd cu orele 15,00, la Casa de Cultură a Sindicatelor din Slobozia se desfășoară Conferința Județeană a PSD Ialomița. Evenimentul, de fapt, se va înscrie în seria de «lansări ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2009, 09:44
(16981 vizualizări - 0 comentarii)


A încercat să mituiască un polițist

În urma unui flagrant, ofițerii Direcției Generale Anticorupție au prins în flagrant un cetățean în timp ce încerca să mituiască un agent de poliție cu suma de 300 lei. Flagrantul a fost organizat marți ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2009, 09:43
(17673 vizualizări - 2 comentarii)


Accidente auto

Marți, 22 seprembrie, în timp ce un tînăr în vîrstă de 22 ani, din Slobozia, conducea un autoturism spre Urziceni, nu s-a asigurat la efectuarea virajului la stînga pentru a schimba direcția de mers pe ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2009, 09:42
(16879 vizualizări - 3 comentarii)


Șapte proiecte administrative pentru un județ sărac

Prefectura județului Ialomița anunță în cadrul unei informări de presă remise la începutul acestei săptămîni că la nivelul instituției există 7 proiecte administrative aflate în diferite stadii de derulare ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2009, 17:11
(18561 vizualizări - 2 comentarii)


Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă va organiza vineri, 25 septembrie 2009, la orele 9,00, «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți». Acțiunea se va desfășura la sediul instituției din ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2009, 17:11
(17040 vizualizări - 1 comentariu)


Depunerea declarațiilor la Fisc

Potrivit unui comunicat de presă, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița atrage atenția contribuabililor persoane juridice sau fizice, plătitori de salarii și de venituri asimilate salariilor, ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2009, 12:23
(17362 vizualizări - 3 comentarii)


Primăriile, la raport

Marți, 22 septembrie, primarii județului se vor întîlni cu reprezentanții Prefecturii Ialomița pentru a dezbate principalele probleme cu care se confruntă administrațiile locale. Întîlnirea va avea loc ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2009, 07:55
(16797 vizualizări - 1 comentariu)


La volan fără permis

La acțiunile organizate în cursul zilei de joi, 18 septembrie 2009, în baza planului național de acțiune «Tunetul», au participat 245 de polițiști din toate structurile operative ale Inspectoratului de ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2009, 17:59
(18182 vizualizări - 0 comentarii)


Directorii de școli, în alertă

Directorii școlilor din județul Ialomița au fost convocați în această dimineață la Prefectură pentru stabilirea unui plan comun de prevenire a răspîndirii virusului gripei procine. Potrivit declarațiilor ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2009, 14:57
(16887 vizualizări - 0 comentarii)


PD-L vrea sa rupă protocolul cu PSD

PD-L vrea sa rupă protocolul cu PSD

PD-L Ialomița ar putea rupe în următoarea perioadă protocolul încheiat cu PSD la nivel local. Liderul PD-L, Cazacu Marinică a declarat public că acest protocol este unul mai degrabă inexistent și că filialele ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2009, 12:24
(16661 vizualizări - 0 comentarii)


800 de maidanezi, rezidenți la Slobozia

Numărul cîinilor fără stăpîn în Slobozia se apropie de 1000. Potrivit datelor furnizate de autoritățile locale, în ciuda eforturilor serviciului de specialitate al Primăriei, fenomenul înmulțirii cîinilor ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2009, 12:16
(17406 vizualizări - 1 comentariu)


Controalele la subvențiile pentru bovine, finalizate

La începutul săptămînii, marți, 15 septembrie, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a finalizat controlul administrativ pentru bovine, în vederea acordării Plăților Naționale Directe Complementare ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2009, 10:39
(18628 vizualizări - 1 comentariu)


Elevă de la Colegiul «Mihai Viteazul», diagnosticată cu gripă porcină

Alertă în Ialomița. Primul caz de gripă porcină dintr-o unitate de învățămînt a fost confirmat astăzi la Slobozia. Probele prelevate unei eleve a Colegiului «Mihai Viteazul», suspectă de infectarea cu virusul ...[citește_toată_știrea]

16 Septembrie 2009, 19:59
(16709 vizualizări - 0 comentarii)


Jaf armat cu pușca de vînătoare

Un scenariu desprins din filmele de acțiune s-a petrecut marți, 15 septembrie 2009, în comuna Bucu. Un individ necunoscut a pătruns într-un magazin din localitate amenințînd vînzătoarea cu o armă. Amenințarea ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2009, 18:35
(17042 vizualizări - 1 comentariu)


Pichetare de «probă» la Prefectură

Federația Sindicatelor Libere din Învățămînt Ialomița a pichetat marți, 15 septembrie 2009, Prefectura Ialomița într-o nouă încercare de a atrage atenția asupra problemelor cu care se confruntă școlile ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2009, 18:31
(15988 vizualizări - 0 comentarii)


«Ridicați barierele!»

«Ridicați barierele!»

«Ridicați barierele!», așa își începe deputatul PNL Cristina Pocora comunicatul de presă remis presei cu ocazia deschiderii noului an școlar. Deputatul liberal, contestatar declarat al introducerii taxei ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2009, 12:26
(18578 vizualizări - 1 comentariu)


S-a certat cu părinții și a plecat de acasă

S-a certat cu părinții și a plecat de acasă

Joi, 10 spetembrie, în jurul orelor 15,30, polițiștii feteșteni au fost sesizați de o femeie în vîrstă de 33 de ani, din localitate, despre faptul că fiul său minor, Iordan Dănuț Dumitrel, de 14 ani, a ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2009, 18:17
(19825 vizualizări - 7 comentarii)


Treversarea neregulamentară l-a costat viața

Joi seara, 10 septembrie, în comuna Ion Roată, un accident rutier s-a soldat cu decesul unei persoane. Victima, un bărbat de 52 de ani, din localitate, s-a angajat în traversarea străzii în fugă, prin loc ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2009, 18:16
(17773 vizualizări - 1 comentariu)


Copilul dispărut de la Urziceni a fost găsit

Minorul Pîrvu Mihăiță Alin, dispărut de la domiciliu din data de 6 septembrie 2009, a fost găsit. Copilul a fost depistat în gara Ploiești, în după-amiaza zilei de 9 septembrie, de polițiștii prahoveni ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2009, 18:15
(19966 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...