Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Comunicat de presă

Medicii de familie declanșează protestele

În ciuda faptului că am solicitat de la CNAS și MS formele actualizate ale celor două acte normative care stau la baza contractării noastre: Contractul-Cadru (Hotărîrea de Guvern nr. 161/2016, pentru aprobarea pachetelor de servicii și a Contractului-cadru care reglementează condițiile acordării asistenței medicale, a medicamentelor și a dispozitivelor medicale, în cadrul sistemului de asigurări sociale de sănătate pentru anii 2016-2017) și Normele sale de aplicare, sîntem ignorați în continuare! Nici pînă în acest moment nu au fost făcute publice documentele pe baza cărora ar trebui să semnăm următoarele contracte bianuale cu casele de asigurări, deși mai sînt doar două săptămîni până la momentul... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2016, 16:55 (4548 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Fermierii ialomițeni așteaptă în continuare subvențiile APIA

Fermierii ialomițeni așteaptă în continuare subvențiile APIA

Situația în ceea ce privește acordarea subvențiilor oferite de Uniunea Europeană, prin intermediul Agenției de Plăți și Intervenție în Agricultură, rămîne incertă. Peste 2200 de fermieri din Ialomița așteaptă și în prezent să primească sprijinul financiar. Scandalul a fost generat de sistemul informatic al APIA, neadaptat la noile tipuri de subvenții acordate de UE, prin PNDR 2014-2020. Dacă situația nu va fi dezamorsată pînă la sfîrșitul acestei luni, există riscul ca reprezentanții Comisiei Europene de la Bruxelles să retragă autorizația de funcționare a APIA. Între timp, fermierii din județ susțin faptul că deja sînt în blocaj financiar. «Mulți dintre noi și-au făcut credite în bancă pentru... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2016, 16:10 (8680 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicul Vladimir Turcuman, noul director medical al Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Medicul Vladimir Turcuman, noul director medical al Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia și-a desemnat recent un nou director medical. Decizia a fost adoptată după ce medicul Dan Malincenco a renunțat la această funcție. În urma ședinței Consiliului de Administrație al unității sanitare, acesta a fost înlocuit cu medicul Vladimir Turcuman. «Va rămîne în funcție interimar, pînă la organizarea unui nou concurs...» ne-a declarat Violeta Șapira, managerul celui mai mare spital din Ialomița.

Eforturi zadarnice Spitalul Județean de Urgență Slobozia încearcă de mai bine un an să găsească un director medical. La toate concursurile organizate... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2016, 15:30 (40583 vizualizări - 23 comentarii)

POLITICĂ

Liviu Cazan, «primar» la Urziceni

Liviu Cazan, «primar» la Urziceni

Ședința de constituire a Consiliului Local Urziceni va fi, de departe, cea mai disputată ședință din cele 66 care urmează să se desfășoare în următoarele 3 zile. Conform rezultatelor alegerilor, în lipsa lui Constantin Sava (PNL), care nu își poate exercita prerogativele funcției, orașul va fi condus de către Liviu Cazan (PSD), viitor viceprimar ales.

De la DNA citire Deși a cîștigat alegerile locale, primarul Constantin Sava nu-și poate exercita atribuțiile funcției pînă pe 9 august. Motivul îl reprezintă decizia instanței de prelungire a controlului judiciar, coroborată cu interdicția... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2016, 14:50 (20386 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Maratonul validării Consiliilor Locale din Ialomița

Maratonul validării Consiliilor Locale din Ialomița

Prefectura Ialomița are la dispoziție 3 zile pentru a valida cele 66 de Consilii Locale din Ialomița. Potrivit prefectului Gigi Petre, eforturile instituției se vor concentra asupra «respectării legalității». Conform Legii 215, Legea Administrației Publice Locale, în Ialomița 11 reprezentanți ai prefectului vor participa la toate cele 66 de ședințe de Consilii Locale din Ialomița.

3 zile de maraton
În perioada 22-26 iunie 2016, cei 788 de consilieri locali și cei 31 de consilieri județeni din Ialomița se vor întîlni pentru constituirea Consiliilor Locale, respectiv a Consiliului... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2016, 12:15 (5930 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Slobozia, despăgubiri de 4,7 milioane lei

Eroare medicală, sancționată de instanță

Spitalul Slobozia, despăgubiri de 4,7 milioane lei

După 6 ani de procese și anchete, familia Raisei Uzea, fetița schilodită de medicul care a asistat-o la naștere, și-a cîștigat drepturile în instanță. În urmă cu o săptămînă, Judecătoria Slobozia a decis ca Spitalul Județean de Urgență să plătească soților Uzea și micuței Raisa suma de 4,7 milioane lei, reprezentînd daune morale. Deși sentința poate fi atacată la o instanță superioară, este pentru a doua oară în ultimii 26 de ani cînd o instanță din Ialomița sancționează o eroare medicală. Mai mult, magistrații din Slobozia au condamnat-o pe Valentina Dinu, medicul care a adus-o pe lume pe Raisa, la pedeapsa de 3 ani închisoare, cu suspendare sub supraveghere pe o perioadă de 6 ani. De asemenea... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2016, 22:55 (8611 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Unirea Slobozia, obligată să achite un prejudiciu de 1 MILION DE EURO

Unirea Slobozia, obligată să achite un prejudiciu de 1 MILION DE EURO

Administrația locală a Sloboziei a cheltuit ilegal suma de 1 milion de euro pentru a susține activitatea echipei de fotbal a orașului, Unirea Slobozia. Situația a fost confirmată oficial și definitiv de Curtea de Apel București. Situația banilor folosiți fără drept de echipa de fotbal a orașului  a ieșit la iveală în urma unui control al Camerei de Conturi Ialomița, desfășurat în martie 2015. Reprezentanții Asociației Fotbal Club Unirea ’04 Slobozia, la care fotbaliștii locali sînt legitimați, susțin că vor face demersuri pentru a acoperi întreg prejudiciul. Măsura este una de durată, iar soluțiile par numărate pe degete.

Slobozia a jucat fotbal ilegal... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2016, 19:10 (7393 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Pregătiri pentru Crăciun Pregătiri pentru Crăciun

Handbal, Liga Națională, Victorina Bora a plecat de la CSM Unirea Slobozia

Pregătiri pentru Crăciun

După 14 luni la comanda Unirii Slobozia, timp în care a salvat în două rînduri echipa de la retrogradare, Victorina Bora a părăsit banca tehnică a echipei noastre. Din cîte se pare, despărțirea dintre cele două părți s-a făcut pe cale amiabilă, fără zgomot, în ciuda divergențelor din ultima perioadă. De altfel, Victorina Bora a declarat în presa centrală: «Vreau să mulțumesc jucătoarelor alături de care am lucrat și suporterilor care m-au susținut necondiționat. Sînt mulțumită că am reușit să mențin echipa în Liga Națională, în ciuda problemelor apărute pe tot parcursul anului...». Victorina Bora preferă să lase trecutul în urmă, de acum fosta antrenoare a Unirii declarînd că se va concentra asupra... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2016, 17:35 (7904 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Criza medicilor lasă spitalele ialomițene fără fonduri

Criza medicilor lasă spitalele ialomițene fără fonduri

Situație delicată la nivelul spitalelor din Ialomița. Din cauza lipsei de medici, unitățile sanitare se află în imposibilitatea de a accesa fondurile oferite de Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița. Criza specialiștilor a făcut ca numărul serviciilor medicale oferite pacienților să scadă, principalul efect al acestui aspect fiind diminuarea fondurilor. Un raport al CJAS Ialomița arată că, în primele 5 luni ale anului în curs, spitalele din județ au raportat un minus de 1000 de servicii medicale nedecontate. Pierderile financiare în acest caz se apropie de suma de 1 milion de lei.

De ce pierd spitalele banii?... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2016, 16:40 (5213 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Marea «desțânțărizare» se amână până la noi ordine

Așa-i în Ialomița

Marea «desțînțărizare» se amînă pînă la noi ordine

La 4 luni de la alerta oficială a Organizației Mondiale a Sănătății, autoritățile județene refuză să adopte o decizie care să permită «declanșarea acțiunii de combatere a vectorilor țînțari în propagarea virusului Zika». Decizia trebuie adoptată în baza unui Plan de Analiză și Acoperire a Riscurilor care ar trebui realizat de către Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița.

Povești de adormit contribuabilii
Autoritățile județene refuză să adopte o decizie care să permită «declanșarea acțiunii de combatere a vectorilor țînțari în propagarea virusului Zika». Deși Instituția... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2016, 15:55 (3913 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Petrescu, Iovănescu, Horobeț

Handbal, Liga Națională, Primele achiziții la CSM Unirea Slobozia

Petrescu, Iovănescu, Horobeț

Dacă pînă acum am vorbit numai despre plecări, săptămîna trecută au venit primele vești referitoare la achizițiile în vederea sezonului 2016-2017. Slobozia s-a înțeles cu trei jucătoare, toate venite de la SCM Craiova. Portarul Diana Petrescu, pivotul Alexandra Iovănescu și extrema dreaptă Ana Maria Horobeț. Diana Petrescu are 26 de ani, a mai jucat la Constanța și Craiova, iar în decembrie 2015 a făcut parte din lotul României la Campionatul Mondial din Danemarca. Pivotul Alexandra Iovănescu va împlini în decembrie 29 de ani, iar pînă acum a mai evoluat la Timișoara, Constanța, Ploiești și Craiova. Provine dintr-o familie de sportivi, mama ei, Simona Iovănescu, fiind la rîndu-i o foarte bună... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2016, 15:10 (10448 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Voluntari pentru «un sorriso»

Voluntari pentru «un sorriso»

În 2005, la propunerea medicului dentist italian Lionello Gerossise s-a născut proiectul Overland for Smile al cărui scop a fost acela de a oferi ajutor stomatologic gratuit copiilor instituționalizați din Sud-Estul Europei. După 2 ani în România, oficialii misiunii Overland for Smile au decis să-și canalizeze eforturile exclusiv aici. În 10 ani au oferit ajutor stomatologic pentru peste 26 mii de copii români, în 34 de județe ale țării. În această vară a venit rîndul Ialomiței și, cu sprijinul Direcției Generale pentru Protecția Copilului, sînt gata să ofere ajutor specializat tuturor copiilor care nu-și permit o vizită la medicul stomatolog... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2016, 14:25 (7381 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal, FCM Alexandria-Andrias Andrășești 3-1

Încă mai au șanse!

Cu 28 de ore înainte de catastrofala înfrîngere a României din meciul cu Albania, la Alexandria orgoliile se măsurau la alt nivel, dar cu la fel de mult patos. FCM din localitate primea vizita campioanei județului Ialomița, Andrias Andrășești. Se juca turul barajului pentru Liga a III-a, iar foamea de fotbal în Teleorman e mare. Astfel se explică faptul că băieții lui Robert Tereacă au fost întîmpinați la intrarea în teren de peste 1500 de spectatori uniți în jurul Alexandriei. «Trebuie să recunosc că echipa gazdă a arătat un grad superior de pregătire fizică. Să nu uităm ca am jucat împotriva unui oraș reședință de județ care, din cîte am înțeles, are un buget de 1,1 milioane lei pe sezon. Nu... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2016, 13:50 (4573 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

A făcut cumpărături pe banii unei colege

Elevă de clasa a XII-a, anchetată de DIICOT

A făcut cumpărături pe banii unei colege

O elevă de clasa a XII-a din Fetești va da Bacalaureatul sub supravegherea organelor de cercetare penală. În urmă cu o săptămînă, aceasta a fost trimisă în judecată de procurorii DIICOT după ce a sustras ilegal de pe cardul electronic al unei colege 1170 de lei. Acuzată de comiterea infracțiunii de obținere de bunuri și informații, prin accesarea fără drept a unor sisteme informatice, tînăra a cheltuit banii pentru a-și cumpăra haine și cosmetice.

Naivitatea naște monștri Faptele reținute de procurorii DIICOT în numele elevei de clasa a XII-a din Fetești s-au petrecut în luna martie... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2016, 12:35 (6368 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

Tenismenii slobozeni, specialiști la dublu

Săptămîna trecută a fost una plină pentru tinerii jucători de tenis de cîmp slobozeni. Trei dintre aceștia au căutat să cucerească Cupa TCH, turneu de dublu ce s-a desfășurat la București. Ei sînt Alexandra Iordache (CSS), Liviu Zamfirache (CSS) și Rareș Bordei (CSM Unirea Slobozia). Aceștia au reușit să formeze combinația perfectă atît la dublu mixt, cît și la dublu masculin. La dublu mixt, Alexandra Iordache și Rareș Bordei au cîștigat finala în 3 seturi: 6-3, 3-6, 14-12. De partea cealaltă a fileului s-au aflat Liviu Zamfirache și coechipiera acestuia Daniela Roșca. La dublu-masculin, perechea Bordei-Zamfirache a cîștigat competiția de o manieră categorică, fără să piardă niciun set. În aceste... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2016, 11:15 (4330 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Răfuială între două familii de romi, în mahalaua din Bora

Răfuială între două familii de romi, în mahalaua din Bora

Mahalaua țigănească Bora, din Slobozia, a fost în noaptea de vineri spre sîmbătă, 17/18 iunie a.c., asaltată de forțe de ordine. Polițiștii și jandarmii au intervenit pentru a stinge un scandal monstru iscat între două familii de romi. Din primele informații răfuiala a izbucnit pe fondul unor neînțelegeri mai vechi. În acest caz a fost deschisă o anchetă de Parchetul de pe lîngă Judecătoria Slobozia.

Bătuți și aruncați într-un canal
Potrivit informațiilor, scandalul petrecut în Cartierul Bora ar fi izbucnit spontan. Membrii unei familii s-au trezit cu rivalii lor peste ei în casă... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2016, 13:20 (16792 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia plătește «groapa lui Stoica» din bani publici

Minciuni electorale

Slobozia plătește «groapa lui Stoica» din bani publici

Înainte de sfîrșitul campaniei electorale, tandemul Moraru-Mocioniu anunța în cadrul unei conferințe de presă că investiția din Piața Revoluției din Slobozia va fi finalizată «din banii Uniunii Europene pînă la 31 decembrie 2018». La două săptămîni distanță, afirmațiile celor doi oficiali se dovedesc nefondate. Potrivit informațiilor oficiale, fondurile necesare finalizării investiției trebuie identificate de către autoritățile locale, iar termenul scadent pentru restituirea fondurilor deja cheltuite a fost amînat pentru 2 ani. La acest moment, valoarea cheltuielilor pentru această investiție se ridică la 45% din totalul de 51 milioane de lei alocați inițial.

Minciuna are picioare scurte... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2016, 20:20 (9790 vizualizări - 10 comentarii)

POLITICĂ

Primarul Constantin Sava NU poate exercita funcția de primar

Rămîne cum am stabilit!

Primarul Constantin Sava NU poate exercita funcția de primar

Reales în funcție pe 5 iunie 2016, primarul Constantin Sava nu-și poate exercita prerogativele funcției. Potrivit unui comunicat al Direcției Naționale Anticorupție, măsura controlului judiciar și interzicerea exercitării funcției au fost prelungite pînă la data de 9 august 2016. Prefectul Gigi Petre a remis deja o adresă către Primăria Municipiului Urziceni prin care confirmă faptul că «urmează ca atribuțiile primarului să fie exercitate în conformitate cu prevederile legale de către viceprimar».

Funcția bate gradul
Constantin Sava (PNL) este... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2016, 15:55 (7815 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Prețul pentru colectarea deșeurilor menajere a crescut la 4,3 lei

Slobozia a cedat

Prețul pentru colectarea deșeurilor menajere a crescut la 4,3 lei

Marți, 7 iunie 2016, plenul Consiliul Local Slobozia a decis majorarea tarifelor de colectare a deșeurile menajere de la populație. Prețul stabilit de către aparatul de specialitate din cadrul Primăriei este de 4,3 lei pentru fiecare locuitor. Decizia a fost adoptată în prezența reprezentanților firmei Vivani Salubritate și Polaris M Holding. Concluzia întîlnirii este că această creștere de preț reprezintă doar o primă etapă de majorare a tarifelor, Vivani Salubritate urmînd să ajungă la un preț final de 72,48 lei per tonă.

O ședință imorală
Marți, 7 iunie 2016, Consiliul Local... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2016, 21:15 (14878 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Inspecția Socială verifică școlile din Ialomița

Inspecția Socială verifică școlile din Ialomița

Pînă la toamnă, Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială trebuie să finalizeze un amplu program de verificare a condițiilor în care școlile din Ialomița respectă accesul elevilor cu dizabilități în interior. Pînă în prezent, la nivelul județului, au fost descoperite 8 abateri.

Verificările sînt în curs Acțiunea de control a inspectorilor din cadrul Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială face parte dintr-o campanie desfășurată la nivel național, sub numele de «Verificarea accesului neîngrădit al persoanelor cu dizabilități la mediul fizic, informațional și comunicațional... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2016, 15:40 (5665 vizualizări - 3 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
255 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: Evenimentele lunii decembrie la Biblioteca Județeană

Lansări de carte și spectacole de muzică veche românească sunt principalele evenimente care se vor desfășura în această perioadă la Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» din Slobozia. Astfel, miercuri ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2021, 11:30
(2395 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 2 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Luni, 13 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19440, fiind înregistrate 2 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2021, 15:45
(4829 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale ITM Ialomița

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a desfășurat, în luna noiembrie 2021, acțiuni de control în domeniul relațiilor de muncă în urma cărora s-au aplicat sancțiuni contravenționale în valoare totală ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2021, 12:40
(2827 vizualizări - 9 comentarii)


Muzeul Național al Agriculturii din România: Expoziția «Roșu»

Marți, 14 decembrie 2021, de la orele 14,00, Muzeul Național al Agriculturii din România vernisează expoziția «Roșu». «Epoziția este o retrospectivă a anilor de comunism, cu frânturi de viață așa cum au ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2021, 12:25
(1687 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Au fost aprobate cuantumurile pentru sprijinul cuplat în sectorul zootehnic

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că au fost stabilite cuantumurile aferente Sprijinului cuplat în sectorul zootehnic (SCZ) pentru anul de cerere 2021, urmând să fie demarat ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2021, 11:25
(7072 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1 nou caz de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 12 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19438, fiind înregistrate 1 nou caz față de ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2021, 15:55
(4869 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Accident rutier între Iazu și Slobozia Nouă

ISU Ialomița: Accident rutier între Iazu și Slobozia Nouă

Accident rutier între localitățile Iazu și Slobozia Nouă, petrecut în seara zilei de sâmbătă, 11 decembrie 2021. Evenimentul rutier s-a produs în urma impactului dintre o mașină și o căruță. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2021, 22:30
(4497 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 5 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 11 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19437, fiind înregistrate 5 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2021, 16:05
(2567 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 6 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 10 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19432, fiind înregistrate 6 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2021, 16:20
(2465 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiuni preventive desfășurate de polițiști și jandarmi

Forțe de ordine ale Poliției și Jandarmeriei au acționat în cursul zilei de joi, 9 decembrie a.c., pe raza municipiului Slobozia, pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19 și diminuarea ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2021, 14:25
(6663 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Produse alimentare periculoase, comercializate în supermarketuri

Controalele efectuate de către inspectorii DSVSA Ialomița în luna noiembrie 2021 au scos la iveală o serie de nereguli privind calitatea produselor alimentare comercializate în supermarketurile, magazinele ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2021, 12:50
(6638 vizualizări - 1 comentariu)


AJFP Ialomița: Vineri, 10 decembrie 2021, termen limită pentru depunerea unor formulare

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele impozabile, înregistrate în scopuri de TVA conform art. 316 din Legea 227/2015, care nu au depășit plafonul de scutire și care ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2021, 12:10
(19111 vizualizări - 0 comentarii)


Adâncata: Tânăr rănit într-un accident rutier

Adâncata: Tânăr rănit într-un accident rutier

În seara zilei de joi, 9 decembrie a.c., în afara localității Adâncata s-a produs un accident de circulație, soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate a reieșit că în timp ce un tânăr ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2021, 10:30
(3965 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: Sprijin pentru micuța Maria Gabriela

IJJ Ialomița: Sprijin pentru micuța Maria Gabriela

Joi, 9 decembrie a.c., jandarmii ialomițeni s-au alăturat unei campanii umanitare și au donat sânge pentru a susține cauza micuței Maria Gabriela. Fetița are 12 ani și este internată la Institutul Clinic ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2021, 17:40
(2628 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Bijuterii confiscate de polițiști

IPJ Ialomița: Bijuterii confiscate de polițiști

Peste 100 de grame de bijuterii, neînregistrate în evidențele contabile, au fost confiscate de polițiști în ziua de miercuri, 8 decembrie 2021. Produsele au fost descoperite în cadrul unei acțiuni desfășurată ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2021, 16:40
(3206 vizualizări - 0 comentarii)


APIA a efectuat plata rentei viagere

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că a finalizat campania de plată a sumelor cuvenite cu titlul de rentă viageră agricolă aferentă anului 2020, în valoare totală de 4 ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2021, 15:45
(4619 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 5 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 9 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19426, fiind înregistrate 5 noi cazuri față de ziua ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2021, 15:40
(3267 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: 121 de ani de la nașterea dirijorului Ionel Perlea

Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia organizează un eveniment dedicat împlinirii a 121 de ani de la nașterea dirijorului Ionel Perlea. Manifestarea se va desfășura luni, 13 decembrie 2021, de la ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2021, 11:01
(5353 vizualizări - 0 comentarii)


Mărculești: Percheziții domiciliare într-un dosar instrumentat de IGPR

În dimineața zilei de joi, 9 decembrie a.c., polițiștii Direcției Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, din cadrul IGPR, au desfășurat 103 percheziții domiciliare, într-un dosar penal privind contrabanda ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2021, 11:00
(3461 vizualizări - 0 comentarii)


Evadat din Penitenciarul Găești, prins pe raza orașului Căzănești

Evadat din Penitenciarul Găești, prins pe raza orașului Căzănești

Bărbatul care a evadat în data de 25 noiembrie a.c. din Penitenciarul Găești a fost prins în ziua de miercuri, 8 decembrie a.c., de polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița, pe raza ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2021, 20:40
(7575 vizualizări - 1 comentariu)


SJA Ialomița: 9 decembrie-«Ziua Internațională Anticorupție»

Este consacrat faptul că, la data de 9 decembrie, întreaga lume sărbătorește «Ziua Internațională Anticorupție». Evenimentul a fost inițiat prin «Convenția Organizației Națiunilor Unite împotriva Corupției ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2021, 17:50
(3177 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 17 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 8 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19421, fiind înregistrate 17 noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2021, 16:10
(1893 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Se efectuează plata ajutorului de minimis pentru sectorul apicol

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin Centrele Județene, informează că a demarat autorizarea la plată a ajutorului de minimis pentru compensarea efectelor fenomenelor hidrometeorologice ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2021, 15:40
(8484 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Se efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin Centrele Județene, informează că efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor pentru diferențele cererilor aferente ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2021, 13:10
(2889 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive desfășurate de polițiști

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au desfășurat acțiuni preventive, cu scopul de a limita răspândirea noului Coronavirus. Astfel, au fost aplicate 40 de sancțiuni contravenționale pentru nerespectarea ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2021, 16:30
(6260 vizualizări - 0 comentarii)


Reviga: Bătută de concubin cu o țeavă de plastic

Luni, 6 decembrie a.c., o femeie de 39 de ani din localitatea Reviga a sunat la 112 și a cerut ajutorul polițiștilor. Femeia ar fi fost agresată și amenințată de concubinul său, un bărbat de 40 de ani, ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2021, 16:20
(6820 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Șofer de 71 de ani, beat la volan

Luni, 6 decembrie a.c., polițiștii din  Urziceni au oprit în trafic, pentru un control de rutină, un bătrân în vârstă de 71 de ani. Testat cu aparatul Drager, acesta avea o alcoolemie de 0,75mg/l alcool ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2021, 16:15
(3712 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 12 noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 7 decembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 19404, fiind înregistrate 12 noi cazuri față de ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2021, 16:00
(5122 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în Căzănești!

După ce marți, 7 decembrie 2021, RAJA SA întrerupe furnizarea apei potabile către toți consumatorii din orașul Căzănești în intervalul orar 10,30-15.00, pentru executarea lucrărilor de remediere a unui ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2021, 15:05
(3486 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Miercuri, 8 decembrie 2021, termen limită pentru depunerea Formularului 092

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor înregistrați în scop de TVA care utilizează ca perioadă fiscală trimestrul și care au efectuat o achiziție intracomunitară ...[citește_toată_știrea]

7 Decembrie 2021, 14:45
(6230 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...