Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Primarul Constantin Sava NU poate exercita funcția de primar

Rămîne cum am stabilit!

Primarul Constantin Sava NU poate exercita funcția de primar

Reales în funcție pe 5 iunie 2016, primarul Constantin Sava nu-și poate exercita prerogativele funcției. Potrivit unui comunicat al Direcției Naționale Anticorupție, măsura controlului judiciar și interzicerea exercitării funcției au fost prelungite pînă la data de 9 august 2016. Prefectul Gigi Petre a remis deja o adresă către Primăria Municipiului Urziceni prin care confirmă faptul că «urmează ca atribuțiile primarului să fie exercitate în conformitate cu prevederile legale de către viceprimar».

Funcția bate gradul
Constantin Sava (PNL) este... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2016, 15:55 (7815 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Prețul pentru colectarea deșeurilor menajere a crescut la 4,3 lei

Slobozia a cedat

Prețul pentru colectarea deșeurilor menajere a crescut la 4,3 lei

Marți, 7 iunie 2016, plenul Consiliul Local Slobozia a decis majorarea tarifelor de colectare a deșeurile menajere de la populație. Prețul stabilit de către aparatul de specialitate din cadrul Primăriei este de 4,3 lei pentru fiecare locuitor. Decizia a fost adoptată în prezența reprezentanților firmei Vivani Salubritate și Polaris M Holding. Concluzia întîlnirii este că această creștere de preț reprezintă doar o primă etapă de majorare a tarifelor, Vivani Salubritate urmînd să ajungă la un preț final de 72,48 lei per tonă.

O ședință imorală
Marți, 7 iunie 2016, Consiliul Local... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2016, 21:15 (14878 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspecția Socială verifică școlile din Ialomița

Inspecția Socială verifică școlile din Ialomița

Pînă la toamnă, Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială trebuie să finalizeze un amplu program de verificare a condițiilor în care școlile din Ialomița respectă accesul elevilor cu dizabilități în interior. Pînă în prezent, la nivelul județului, au fost descoperite 8 abateri.

Verificările sînt în curs Acțiunea de control a inspectorilor din cadrul Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială face parte dintr-o campanie desfășurată la nivel național, sub numele de «Verificarea accesului neîngrădit al persoanelor cu dizabilități la mediul fizic, informațional și comunicațional... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2016, 15:40 (5665 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Clostridium Difficile, cea mai răspândită bacterie din spitalele ialomițene

Clostridium Difficile, cea mai răspîndită bacterie din spitalele ialomițene

În baza raportărilor făcute de spitalele din județ, reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița au prezentat informații publice cu privire la virusurile și bacteriile răspîndite în unitățile medicale. Estimările statistice arată că, la nivelul județului, cele mai multe cazuri de infecții nosocomiale au avut drept cauză bacteria Clostridium Difficile, microorganism care provoacă Enterocolita. Deși Ministerul Sănătății a elaborat o metodologie specială de supraveghere și combatere a bacteriei, Ialomița pare să lupte «cu mîinile goale» împotriva ei.

Situații statistice... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2016, 13:20 (9983 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Taxe exclusive la «Sărbătorile Sloboziei»

Taxe exclusive la «Sărbătorile Sloboziei»

Țigănia «Sărbătorilor Sloboziei» s-a încheiat apoteotic duminică, 12 iunie 2016, cu o ploaie torențială aproape de miezul nopții. Fix cam cînd Primăria dorea să-și lanseze artificiile prin care Alexandru Stoica să-și predea mandatul... În tonul obișnuit al evenimentelor de gen din fiecare an, «Sărbătorile Sloboziei» ediția 2016 a venit totuși cu un element de noutate. Adică, pe final de mandat al administrației Stoica, Primăria Slobozia a încheiat un soi de contract-Acord de Parteneriat cu o firmă de prin București, societate comercială delegată să organizeze evenimentul «Sărbătorile Sloboziei» din acest an.

Acord de Parteneriat... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2016, 20:40 (6811 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autoritățile ialomițene ignoră «alerta Zika»

Autoritățile ialomițene ignoră «alerta Zika»

Un comunicat de presă al Institutului Național de Sănătate Publică, făcut public în luna martie 2016, a recomandat «revizuirea de către autoritățile publice locale a programelor de combatere a dăunătorilor, inclusiv a țînțarilor, în contextul anunțului Oganizației Mondiale a Sănătății privind măsurile de prevenție pentru virusul Zika». La nivelul județului Ialomița, adoptarea acestor măsuri a fost amînată pentru o dată neprecizată. Slobozia și Amara sînt primele orașe amenințate de o potențială invazie a țînțarilor în următoarea lună. «Autoritățile locale sînt total nepregătite pentru dezinsecție!» declară sub protecția anonimatului surse din cadrul Primăriei Slobozia.

Hîrtii în loc de măsuri concrete... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2016, 19:25 (4416 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sală de sport cu probleme la Școala Nr. 3 Slobozia

Sală de sport cu probleme la Școala Nr. 3 Slobozia

Pereți cu mucegai și vopseaua căzută, echipamente învechite și pardoseală neîntreținută. Sînt condițiile în care elevii Școlii Nr. 3 din Slobozia participă la orele de Educație Fizică de ani buni... Totul a ieșit la iveală în urma unui accident suferit de o elevă de clasa a III-a, în timpul orei de Sport. Părinții au sesizat printr-o petiție toate aceste aspecte. Valentin Cilibeanu, directorul unității de învățămînt, susține că ar avea nevoie de fonduri pentru întreținerea sălii, însă deocamdată aceasta corespunde cu normele Ministerului Educației.

Nereguli în sala de sport
În... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2016, 18:10 (31552 vizualizări - 58 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Elevii de clasa a VIII-a intră în focurile Evaluării Naționale

Ialomița: Elevii de clasa a VIII-a intră în focurile Evaluării Naționale

Urmează o perioadă încărcată de emoții pentru absolvenții de gimnaziu din Ialomița. Peste 2 săptămîni, aceștia vor susține Evaluarea Națională, la Limba și Literatura Română și Matematică. La nivelul județului Ialomița vor participa la testări 2508 elevi.

21 de centre de examen în Ialomița
Potrivit calendarului, Evaluarea Națională debutează în această săptămînă cu înscrierea candidaților. Astfel, potrivit informațiilor oferite de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, la nivelul județului vor participa la această testare națională 2508 elevi. Aceștia vor susține Evaluarea Națională... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2016, 17:35 (6299 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

«Cine investește în tineri are de câștigat!»

Ilie Lemnaru, director sportiv Unirea Slobozia

«Cine investește în tineri are de cîștigat!»

Este omul fără de aportul căruia fenomenul fotbalistic și chiar handbalistic din Slobozia nu ar fi luat amploarea din ultimii ani. Sîngele său galben-albastru clocotește febril pe bancă, în vestiar, în cantonament sau printre sutele de copii și juniori ai Unirii. În interviul pe care ni l-a oferit, Ilie Lemnaru nu-și ascunde bucuria pentru faptul că Unirea Slobozia își continuă drumul la seniori, dar mai ales pentru că infuzia de tineri din pepiniera proprie s-a dovedit un succes.
-Domnule Lemnaru, sînteți mulțumit de locul 4 și de evoluția echipei în acest sezon de Liga a III-a?
-Pînă la revenirea la viață a echipei de seniori trebuie spus că, după ce ne... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2016, 16:20 (8923 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Demersuri pentru reabilitarea Conacului Bolomey

După 10 ani

Demersuri pentru reabilitarea Conacului Bolomey

Soarta monumentelor istorice abandonate din Ialomița pare să se schimbe în bine. Un exemplu în acest sens este Conacul Bolomey, din Cosîmbești. După mai bine de 10 ani în care obiectivul a fost abandonat, acesta urmează să fie inclus într-un program cu finanțare europeană pentru a fi reparat. Reprezentanții Direcției Județene pentru Cultură Ialomița precizează că în momentul de față se fac demersuri pentru realizarea unui proiect tehnic în baza căruia să fie accesate liniile de finanțare necesare deschiderii șantierului.

Istoria județului s-a scris la Cosîmbești Construit aproape de... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2016, 15:30 (5437 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Optimism la Andrășești înaintea barajului

Fotbal, Liga a IV-a

Optimism la Andrășești înaintea barajului

Datele de 18 și 25 iunie sînt extrem de importante pentru echipa comunei Andrășești. Pornită ca outsider în competiția Ligii a IV-a, Andrias a făcut un retur excelent, iar la final și-a adjudecat de o manieră categorică titlul de campioană a județului Ialomița. «Ca să vă spun sincer, la început nu am avut drept obiectiv locul I... A contat foarte mult omogenitatea lotului, seriozitatea băieților, plus cele cîteva transferuri pe care le-am făcut între tur și retur... Am căutat să facem o pregătire cît mai bună și pentru asta am organizat un cantonament la Bușteni și două antrenamente pe săptămînă...» povestește finanțatorul echipei, Robert Tereacă, cel care se află la cîrma celor de la Andrășești... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2016, 14:15 (4091 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița rurală nu este racordată la rețeaua de canalizare

Ev mediu în an electoral

Ialomița rurală nu este racordată la rețeaua de canalizare

De peste 25 ani, în Ialomița se investește în rețele de apă și canalizare. Și totuși... Un raport solicitat de ANRSC (Autoritatea Națională de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilități Publice) autorităților județene confirmă faptul că doar puțin peste jumătate dintre localitățile rurale ale județului au sisteme funcționale de alimentare cu apă, iar dintre acestea doar cele în care există rețea de canalizare se pot număra pe degetele unei singure mîini. Raportul autorităților județene survine în contextul în care termenul scadent impus de directivele Uniunii Europene pentru «racordarea integrală la sistemele de canalizare și epurare» este sfîrșitul anului 2018.

Istoria recentă la galop... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2016, 12:55 (3340 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Două medalii de aur pentru Mihai Geantă

Tenis de cîmp, Jocurile Mondiale ale Medicinei și Sănătății

Două medalii de aur pentru Mihai Geantă

La începutul lunii iunie 2016, la Maribor-Slovenia, s-au desfășurat Jocurile Mondiale ale Medicinei și Sănătății, eveniment sportiv aflat la a 37-a ediție, care se adresează celor ce activează în aceste domenii. Este abordată o paletă largă de discipline sportive, printre acestea numărîndu-se și tenisul de cîmp. Aici s-a remarcat Mihai Geantă, președintele CJAS Ialomița, acesta adăugînd în palmaresul delegației României două medalii de aur. Geantă s-a impus la simplu, unde a concurat la categoria de vîrstă 55+, unde a trecut în finală de un tenismen argentinian. De asemenea, proba de dublu a categoriei 45+ a adus aur unei echipe 100% slobozene. Mihai Geantă a evoluat alături de concitadinul său... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2016, 11:20 (8131 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Apropiați ai clanului Ritaxon s-au luat la bătaie în miezul nopții

Scandal cu împușcături și pietre la Urziceni

Apropiați ai clanului Ritaxon s-au luat la bătaie în miezul nopții

Scandal pe străzile din Urziceni în noaptea de duminică spre luni, 12/13 iunie 2016. Un grup de etnici romi din oraș, apropiați ai clanului Ritaxon, s-au atacat folosind arme de letale și pietre. O persoană a ajuns la spital, iar alte 6 riscă acum să aibă dosare penale. La fața locului a fost nevoie de intervenția unui echipaj SMURD și a medicilor Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița.

Minciuna provoacă scandal
Din primele cercetări, la momentul de față a fost demarată o anchetă in rem de către procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița. Anchetatorii... [citește_tot_articolul]

13 Iunie 2016, 17:25 (12846 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandalul deșeurilor menajere se amână cu 30 de zile

Criză evitată la Slobozia

Scandalul deșeurilor menajere se amînă cu 30 de zile

Timp de 3 zile, în perioada 31 mai-2 iunie a.c., Vivani Salubritate a blocat accesul autoutilitarelor de colectare a deșeurilor menajere la depozitul zonal de gunoi. Situația reprezintă rezultatul previzibil al unui conflict comercial care a debutat în luna martie. Polaris M Holding, operatorul local de salubritate, a cerut încă o dată sprijinul autorităților locale. Pînă la acest moment, acestea nu au reacționat în niciun fel. Pentru deblocarea situației, autoritățile locale au fixat o nouă ședință de Consiliu Local pentru marți, 7 iunie 2016...

Situație de criză la Slobozia
... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2016, 20:40 (6280 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: S-a înscris la Bacalaureat după 20 de ani

Situație mai puțin obișnuită la înscrierile pentru examenul de Bacalaureat, desfășurate în urmă cu o săptămînă. După ce a absolvit liceul în urmă cu 20 de ani, un candidat s-a decis abia anul acesta că vrea să participe la examenul de maturitate. Dosarul său nu a fost însă validat de comisia Inspectoratului Școlar Județean, întrucît una dintre probele pe care le susțin în prezent absolvenții de liceu nu exista la momentul în care respectivul candidat a terminat studiile. Pentru a dezamorsa situația, a fost cerut un punct de vedere și Ministerului Educației.

Se caută soluții
Domiciliat... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2016, 18:15 (6914 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

«Elevii de aur» ai școlii ialomițene

«Elevii de aur» ai școlii ialomițene

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a făcut publică lista elevilor din județ care au obținut rezultate deosebite la faza națională a olimpiadelor și concursurilor școlare, organizate anul acesta. 33 de elevi din tot județul au reușit să revină acasă cu medalii de aur și de bronz sau cu premii speciale.

Performanțe în Educație
Potrivit Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, cîștigători la etapele naționale ale olimpiadelor și concursurilor școlare din Ialomița sînt 33 de elevi din întreg județul. În ceea ce privește unitățile de învățămînt unde elevii studiază, pentru ciclul... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2016, 16:25 (9096 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

«Sărbătorile Sloboziei» durează o săptămână

În 2016

«Sărbătorile Sloboziei» durează o săptămînă

Nici nu s-a uscat bine cerneala de pe ștampilele de vot și Slobozia a îmbrăcat haine de sărbătoare. Fixate de fiecare dată în preajma Înălțării Domnului, Sărbătorile Sloboziei reprezintă pentru administrația locală un bun prilej pentru a oferi comunității «pîine și circ». Anul acesta însă, postelectoral. Și, spre deosebire de anii interiori, cea de-a XVI-a ediție a acestei manifestări durează o săptămînă, desfășurîndu-se în perioada 6-12 iunie 2016.

Sărbători maraton
Ajunsă la cea de-a XVI-a ediție, manifestarea din acest an a «Sărbătorilor Sloboziei» se anunță a fi una plină... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2016, 13:25 (12802 vizualizări - 18 comentarii)

REPORTAJ

Alegeri de unul singur

S-a întîmplat la Sărățeni

Alegeri de unul singur

Eugen Tocileanu a cîștigat pentru a patra oară alegerile locale la Sărățeni. Niciodată pe aceeași siglă, după cum mărturisește... Dar alegătorilor nu le-a păsat! Ei nu fac politică, aleg doar omul. Iar Eugen Tocileanu și-a asumat responsabilitatea de a fi om. Un om cu păcatele lui, ca fiecare... Dar unul prin fața căruia, de două mandate, nimeni nu-i trece pe dinainte!

Candidat unic de două mandate
La orele prînzului, în ziua alegerilor, Eugen Tocileanu stă de vorbă în ușa Primăriei. E ora la care satul iese de la biserică și intră «la vot». Eugen Tocileanu nu are emoții, doar... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2016, 12:50 (7960 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ultima arie a administrației Stoica

Dormiți liniștiți, Consiliul Local votează!

Ultima arie a administrației Stoica

În vreme ce alegerile locale băteau la ușă, iar orașul era inundat de gunoaie, 14 din cei 15 consilieri rămași în Consiliul Local Slobozia s-au reunit joi, 2 iunie, în cadrul unei ședințe ordinare. Pe agenda legislativului local s-au numărat o serie de proiecte care vizau modificarea organigramei și ștatul de funcții al instituției, organizarea și funcționarea aparatului de lucru al primarului, precum și modul în care urmează să fie ocupate funcțiile publice în cadrul Primăriei. De asemenea, cosilierii prezenți au adoptat un proiect de hotărîre prin care Păun Ialomițeanu devine cetățean de onoare al municipiului Slobozia. Însă cel mai important proiect de hotărîre rămîne cel prin care viceprimarul... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2016, 11:05 (8530 vizualizări - 8 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
301 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Țăndărei!

Pentru remedierea unei avarii survenită la vana de legătură de pe conducta principală de alimentare cu apă, cu diametrul de 100 mm, de la intersecția străzii Soarelui cu Șoseaua Brăilei, din orașul Țăndărei ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2019, 15:15
(4892 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune preventivă pentru reducerea accidentelor rutiere

IPJ Ialomița: Acțiune preventivă pentru reducerea accidentelor rutiere

Serviciul Poliției Rutiere Ialomița desfășoară, până duminică, 7 aprilie 2019, o acțiune cu caracter preventiv cu scopul de a reduce accidentele rutiere. Acțiunea oamenilor legii se înscrie în seria de ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2019, 20:50
(4847 vizualizări - 9 comentarii)


Bursa Generală a Locurilor de Muncă-12 aprilie 2019

Agenția Județeană pentru
Ocuparea Forței de Muncă Ialomița

va organiza în data de 12 aprilie 2019
«Bursa Generală
a Locurilor de Muncă»
,
eveniment ce va avea loc la Slobozia
-Centrul Cultural UNESCO
«Ionel Perlea», începând cu orele 9,00
În vederea participării
la această acțiune,
persoanele aflate în căutarea unui
loc de muncă sunt așteptate
să se înscrie la sediul
Agenției Locale Slobozia,
str. Matei Basarab, bl. F1, parter
sau la Punctele de Lucru din
Urziceni, Fetești și Țăndărei
Agenții economici care dispun de
locuri de muncă și doresc încadrarea
de personal calificat sau necalificat,
sunt așteptați să depună
oferta de locuri de muncă vacante
la sediul AJOFM Ialomița
sau la sediile punctelor de lucru,
precum și la adresa de
e-mail [email protected]
sau fax 0243/231.785
Pentru relații suplimentare,
vă puteți adresa
AJOFM Ialomița la numerele de
telefon 0243/231.809, 0243/230.224
sau direct în locațiile susmenționate

4 Aprilie 2019, 20:40


Slobozean cercetat pentru «deținere ilegală de arme»

Un bărbat, de 52 de ani, din Slobozia, este cercetat de polițiștii ialomițeni pentru «deținere ilegală de arme». Bărbatul în cauză deținea o pușcă de vânătoare cu alice, deși avea suspendat dreptul de deținere ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2019, 19:45
(4276 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pesticide expirate

Administratorii a două firme din Ialomița sunt cercetați pentru comiterea infracțiunii de neluare a măsurilor corespunzătoare de eliminare totală a substanțelor și preparatelor periculoase care au devenit ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2019, 19:40
(4357 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan și fără permis

Doi bărbați, de 20 și 40 de ani, din Slobozia, au fost depistați de polițiștii ialomițeni în timp ce circulau ilegal pe drumurile publice. Primul bărbat, de 40 de ani, a fost depistat de polițiști în timp ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2019, 19:35
(4638 vizualizări - 0 comentarii)


Prevenirea delincvenței juvenile la Grivița

Peste 300 elevi de la 7 unități de învățământ gimnaziale și postliceale și 18 repezentanți ai unităților școlare au participat la activități de prevenire a delincvenței juvenile și victimizarea minorilor ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2019, 19:30
(5487 vizualizări - 0 comentarii)


deces

deces

Ne exprimăm regretul față de trecerea
în neființă a doamnei
MARIOARA CHIRIAC,
o prietenă deosebită, desăvârșită,
care a însemnat pentru noi
adevărata omenie.
Înmormântarea va avea loc
sâmbătă, 6 aprilie 2019, orele 11,30,
la Cimitirul «Sf. Ilie»,
Prelungirea Ghenca, București
Sincere condoleanțe familiei îndoliate
din partea pensionarilor
și cadrelor didactice
de la Școala Gimnazială
«Sf. Andrei» Slobozia

4 Aprilie 2019, 18:10


Tânăr din Movilița, arestat pentru furt din locuință

Un tânăr de 31 de ani, din localitatea Movilița, a fost arestat de polițiștii ialomițeni pentru «furt». Concret, polițiștii au demarat cercetările după ce un bărbat, de 57 de ani, a sesizat faptul că în ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2019, 18:45
(5414 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Dăruiește din suflet pentru un zâmbet de copil»

Joi, 4 aprilie a.c., începând cu orele 14,00, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița organizează acțiunea «Dăruiește din suflet pentru un zâmbet de copil». Acțiunea este una de voluntariat dedicată ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2019, 18:40
(5080 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Cantitate de peste 800 kg pește, confiscată

În perioada februarie-martie a.c., inspectorii DSVSA Ialomița, împreună cu reprezentanții IPJ Ialomița, au efectuat 13 acțiuni de control a mijloacelor de transport și 3 verificări în unități de depozitare ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2019, 18:35
(5084 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: TIR lovit de un tren de marfă

Pompierii Gărzilor Fetești și Slobozia au intervenit în cazul unui accident rutier petrecut la trecerea la nivel de cale ferată de la intrarea în municipiu. Potrivit informațiilor, un tren de marfă s-a ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2019, 21:50
(4562 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Două focare de Pestă Porcină Africană la Axintele

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/ deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale, cât și din gospodăriile populației că, în data de ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2019, 19:40
(5876 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente, trei răniți

Luni, 1 aprilie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente de circulație soldate cu rănirea a trei persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orelor 13,00, pe DN21, la ieșire din ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2019, 19:35
(3613 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Drăgoești, reținut pentru furt din locuință

Un tânăr de 23 de ani, din comuna Drăgoești, a fost reținut pentru 24 ore de polițiștii Secției Rurale Coșereni pentru săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». Astfel, în perioada 10 ianuarie-3 februarie ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2019, 19:30
(5469 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,56%-rata șomajului în luna februarie 2019

La sfârșitul lunii februarie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 5262 șomeri (din care 2197 femei), rata șomajului fiind de 5,56%. Din totalul ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2019, 17:40
(5627 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Jandarmeriei Române», sărbătorită și la Slobozia

Jandarmeria Ialomița marchează momentul aniversar, 3 aprilie, printr-o activitate care îi are în prim-plan pe oamenii de arme. Astfel, sâmbătă, 30 martie a.c., începând cu orele 11,00, în Parcul Ialomița ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2019, 17:35
(4772 vizualizări - 0 comentarii)


Handbal, HCM Slobozia. Turneul semifinal se joacă la Făgăraș!

Federația Română de Handbal a decis miercuri, 27 martie a.c., ca turneul semifinal al diviziei secunde să se desfășoare în perioada 9-12 mai 2019, la Făgăraș-Brașov. HCM Slobozia va porni în această competiție ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 20:10
(5627 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Fetești, arestat pentru spargeri de locuințe

Un tânăr de 21 de ani din Fetești este cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de «furt calificat», «tentativă la furt calificat în formă continuată», «furt în scop de folosință» și «conducere fără permis ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 18:15
(4662 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Percheziție la un suspect de contrabandă cu țigări

Marți, 26 martie a.c., polițiștii de Investigare a Criminalității Economice au efectuat o percheziție pe raza municipiului Fetești, la domiciliul unui bărbat, de 52 de ani, bănuit de contrabandă cu țigări ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 18:10
(4411 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Reținut pentru «delapidare». A furat din conturile școlilor!

Marți, 26 martie 2019, polițiștii de Investigare a Criminalității Economice din cadrul IPJ Ialomița au pus în aplicare 3 mandate de percheziție domiciliară în municipiul Urziceni, într-un dosar privind ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 18:05
(6341 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Doi constănțeni, arestați pentru «înșelăciune în formă continuată»

Marți, 26 martie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au pus în aplicare două mandate de executare a pedepsei cu închisoarea emise de Tribunalul Constanța, pe numele a doi ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 18:00
(4415 vizualizări - 0 comentarii)


Descinderi ale polițiștilor și procurorilor din Londra în județul Ialomița

Descinderi ale polițiștilor și procurorilor din Londra în județul Ialomița

Percheziții în 4 localități din Ialomița desfășurate de reprezentanți ai autorităților judiciare din Londra, Marea Britanie, și ofițerii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 15:41
(7533 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa la Dridu!

În cursul zilei de astăzi, 27 martie 2019, Uzina de Apă din comuna Dridu a înregistrat o avarie la sistemul de alimentare cu energie electrică, fapt ce a condus la imposibilitatea furnizării apei potabile ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2019, 10:30
(4435 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Stingere focare de Pestă Porcină Africană la Amara

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale, cât și din gospodăriile populației că, în data de ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 18:25
(4619 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Exercițiu la Spitalul Slobozia

Joi, 28 martie 2019, începând cu orele 10,00, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița organizează un exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace în teren în care ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 18:20
(3681 vizualizări - 1 comentariu)


Urmăriți internațional, reținuți de polițiștii ialomițeni

În perioada 22-24 martie 2019, polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 44 de ani, din comuna Sinești, urmărit internațional. Autoritățile austriece au emis un mandat european de arestare ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 12:30
(4473 vizualizări - 0 comentarii)


Biciclist acroșat de o mașină la Țăndărei

Sâmbătă, 23 martie a.c., în jurul orelor 8,00, s-a produs un accident rutier pe raza localității Țăndărei. În timp ce un bărbat, de 33 de ani, din Țăndărei, conducea un autoturism pe raza localității de ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 12:25
(4298 vizualizări - 0 comentarii)


Cotorca: Accident produs de un derapaj

Duminică, 24 martie a.c., în apropiere de localitatea Cotorca s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea a două persoane. Din verificările efectuate de polițiști s-a stabilit faptul că, în timp ce ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 12:20
(4408 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cotorca derapaj


Ialomița: Șase bărbați beți la volan

În perioada 22-24 martie a.c., șase bărbați, cu vârste cuprinse între 29 și 50 de ani, au fost depistați de polițiști în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior au consumat băuturi ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2019, 12:15
(3070 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...