Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Anne Boll, laleaua olandeză din poarta CSS Slobozia

Privire spre viitorul handbalului

Anne Boll, laleaua olandeză din poarta CSS Slobozia

A prins rădăcini în urmă cu 14 ani în orașul olandez Den Bosch. A venit apoi împreună cu familia în România, tatăl său punînd bazele unei frumoase ferme în apropiere de localitatea Gheorghe Lazăr. Moștenește pasiunea tatălui în privința agriculturii, dar și dragostea acestuia pentru sport. Iar dacă domnul Boll a făcut baschet timp de 16 ani, fiica sa s-a oprit într-un final la handbal. Totul a început în urmă cu 4 ani, cînd Anne a răspuns prezent selecției efectuată de profesorul Marian Simion. «Am făcut și puțin baschet, și atletism, dar m-am oprit asupra handbalului, pentru că aici se urmărește performanța și acest lucru cred eu că mă va ajuta în viitor!» ne spune Anne Boll, portarul de la ... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2016, 15:40 (7944 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

Nicolae Sitaru a demisionat din Consiliul Județean Ialomița

Nicolae Sitaru a demisionat din Consiliul Județean Ialomița

Săptămîna trecută, consilierul județean PNL Nicolae Sitaru și-a dat demisia din cadrul Consiliului Județean Ialomița. Deși rămîne membru PNL, Nicolae Sitaru a declarat că este implicat într-un proiect politic nou, care vizează construirea unei formațiuni politice reprezentată de primarii județului. «Este un proiect politic pentru viitor...» a declarat Nicolae Sitaru.

Un om de cuvînt
În luna noiembrie a anului 2015, o fracțiune din cadrul PNL Ialomița formată din 11 primari a dezavuat public modul în care deputatul Gheorghe Tinel a reușit să obțină controlul asupra fostei Organizații... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2016, 15:20 (7366 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Casă, dulce casă...

Casă, dulce casă...

Noile blocuri ANL de pe Nordului sînt gata. O parte dintre beneficiarii celor 48 de apartamente și garsoniere s-au mutat. Ceilalți așteaptă prudenți. Au și de ce. În urma constructorilor, locul arată ca după bombardamente. Trotuarele se termină în noroi, subsolul poate fi oricînd inundat, parcările sînt inutilizabile, pe scările de bloc nu e curent electric. Și exemplele pot continua...

După o lună la casă nouă De departe, noile blocuri ANL din Slobozia arată strălucitor. Culorile sînt vesele, afară e soare, la geamuri deja au apărut primele ghivece cu flori. Dacă te apropii însă, realitatea... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2016, 14:55 (3673 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Șeful Penitenciarului Slobozia aplică legile arbitrar

Șeful Penitenciarului Slobozia aplică legile arbitrar

O întîmplare petrecută în 2015 la Penitenciarul Slobozia scoate în evidență ineficiența directorului unității în ceea ce privește cunoașterea regulamentelor interne. Comisarul Marian Dobrică a decis demiterea din funcție a unuia dintre angajați, acuzîndu-l de dispariția a două kilograme de carne alterată, din frigiderul bucătăriei instituției. Situația devine și mai ridicolă în contextul în care procurorii care l-au anchetat pe angajatul suspectat de furt au precizat că este nevinovat. Cu toate acestea, directorul Dobrică a decis totuși să-l lase pe om fără loc de muncă. Cazul a ajuns în atenția Tribunalului Ialomița, instanță care a decis reintegrarea în muncă a respectivului angajat.
... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2016, 13:10 (9197 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

SPORT

Unirea Ion Roată, lider solitar

Fotbal, Liga a IV-a

Unirea Ion Roată, lider solitar

Prima etapă a returului Ligii a IV-a a bulversat multe din calculele echipei din fruntea clasamentului. Cel mai rău s-a încurcat Rapid Fetești. După ce a iernat pe locul 2, la egalitate de puncte cu liderul, echipa alb-vișinie a pierdut la scor derbyul cu Victoria Munteni Buzău. A fost o etapă grea și pentru Olimpia Rădulești. Aceasta a fost ținută în șah etern de Recolta Gheorghe Lazăr și a pierdut astfel contactul cu podiumul. Țăndăreiul a clacat, de asemenea, la Gheorghe Doja. Pe lîngă Munteni Buzău au mai fost două fruntașe care și-au respectat blazonul. Andrias Andrășești a făcut scor cu FC Traian și urcă pe locul 2, în vreme ce Unirea Ion Roată s-a impus la Fierbinți. Astfel, cu 38 de puncte... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2016, 12:20 (4824 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Misiune imposibilă a Primăriei Slobozia

Datorie de 3 milioane de lei, greu de recuperat

Misiune imposibilă a Primăriei Slobozia

O datorie veche și încă nerecuperată reprezintă o misiune imposibilă pentru angajații din cadrul Primăriei Slobozia. Concret, este vorba despre redevența aferentă perioadei 2012-2013, neachitată de societatea Timis Investment, firmă care a dorit să deschidă la Slobozia supermarketul Cora. Cu tot cu penalități, debitul însumează 3 milioane de lei... Dacă ar fi colectată la buget, suma ar putea fi utilizată pentru o serie de investiții de care orașul are mare nevoie.

Șantierul nimănui Din marele hipermarket Cora care urma să fie inaugurat la Slobozia a rămas doar un colos de fier și beton... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2016, 11:35 (5404 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

George Dragomir, la o sabie de medalia europeană

Scrimă

George Dragomir, la o sabie de medalia europeană

Săptămîna trecută, orașul sîrb Novi Sad a fost capitala scrimei juvenile. Aici s-a desfășurat Campionatul European pentru Cadeți și Juniori. Printre cei 69 de sportivi care au luat startul în proba de sabie masculin cadeți s-a numărat și sabrerul CSS Slobozia, George Dragomir. Acesta a avut o evoluție lăudabilă, fiind la un vîrf de sabie să se concretizeze în medalie. Dragomir a avut cele mai bune rezultate ale delegației noastre, el fiind, de altfel, singurul dintre cei patru sabreri români care a trecut de tabloul de 64, după ce l-a învins cu 15-9 pe ucraineanul Oleksandr Cumpanski. În șaisprezecimi George l-a depășit cu 15-11 pe ungurul Mor Milassin. A venit apoi victoria în fața francezului... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2016, 10:20 (4710 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița nu are un plan județean de gestionare a deșeurilor

Cu sabia deasupra capului

Ialomița nu are un plan județean de gestionare a deșeurilor

Luna trecută, administrația județeană a fost alarmată de anunțul făcut de Vivani Salubritate privind intenția de majorare a tarifelor pentru colectarea gunoiului menajer, de la 9 la 16 euro per tonă. Deși pericolul iminent a fost îndepărtat, problema de fond rămîne. La acest moment, județul Ialomița nu are un plan județean de gestionare a deșeurilor, iar autoritățile nu au o soluție alternativă de stocare a acestora «în cazul în care operatorul va intra în faliment».

Dezastrul bate la ușă
Legislația națională și europeană prevede obligativitatea elaborării planurilor de gestionare... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2016, 18:15 (9694 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Politica de Bărăgan și primarii de vânzare

Politica de Bărăgan și primarii de vînzare

La nici 3 luni pînă la debutul campaniei locale, politica ialomițeană a dat în fiert. Tonul la cîntec l-au dat anul trecut cîțiva primari și o ciurdă de consilieri locali. Anul acesta însă, jupînii filialelor locale au ieșit la vînătoare de mistreți. Mistreți administrativi, evident, că altceva nici nu se poate vîna prin primăriile ialomițene. Deputatul Gheorghe Tinel conduce detașat în clasament, el fiind doctor în «recreare turistică» și vînător pasionat. Dar nici PSD nu se lasă și, eficient, cumpără primarii la legătură, ca pe pătrunjel...

Politică de Bărăgan
La începutul de... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2016, 16:55 (10487 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița vrea Master Plan pentru apă și apă uzată

Consiliul Județean Ialomița vrea Master Plan pentru apă și apă uzată

La sfîrșitul lunii octombrie 2015, conducerea Consiliului Județean Ialomița propunea plenului adoptarea documentului strategic «Master Plan pentru reabilitarea și Modernizarea sistemului de alimentare cu apă și de canalizare în regiunea Constanța-Ialomița». Proiectul a fost retras însă de pe ordinea de zi pentru «fundamentarea lui și acordarea votului în cunoștință de cauză». La 5 luni distanță, în ședința de la sfîrșitul lunii martie 2016, proiectul urmează să fie readus în atenția consilierilor județeni. De această dată, conducerea Consiliului Județean Ialomița dorește să devină «proprietar al Master Planului (...) și solicită modificarea condițiilor de acordare a Avizului de Conformitate către... [citește_tot_articolul]

4 Martie 2016, 14:10 (7171 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elevii ialomițeni au adunat 600000 de absențe

Într-un singur semestru

Elevii ialomițeni au adunat 600000 de absențe

Absenteismul școlar rămîne una dintre problemele greu de rezolvat ale Învățămîntului ialomițean. Cei aproximativ 40 mii de elevi înscriși la școală în septembrie 2015 au adunat, la finalul semestrului I, un număr de peste 600 mii de absențe. Reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița precizează faptul că principalul efect al absenteismului este renunțarea definitivă la școală. Puncte vulnerabile din acest punct de vedere au fost considerate localitățile Fetești, Bărcănești, Căzănești și Bărbulești. În acest sens au fost demarate o serie de proiecte strategice prin care se încearcă reducerea numărului de absențe și, implicit, a riscului de abandon școlar.

Statistici îngrijorătoare... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2016, 12:25 (8873 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Legislativul Sloboziei intră în colaps

Ultimele luni ale guvernării Stoica

Legislativul Sloboziei intră în colaps

Au trecut 26 de ani de la Revoluție. Și tot atîția de cînd Slobozia este guvernată de comuniști sau urmași ai acestora, altoiți prin pepinierele altor partide politice. În urma tuturor consilierilor  care s-au succedat în forul legislativ local rămîne «groapa lui Stoica», apa menajeră pe care o plătim pe post de apă potabilă, o economie ruinată, o administrație putredă, un viitor nesigur și un oraș depopulat. Iar această situație s-a reflectat joi, 25 februarie 2016, în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia. Pe ordinea de zi a ședinței s-au aflat proiecte de hotărîre care au stîrnit controverse, proiecte considerate ilegale sau proiecte care vor afecta în următorii ani comunitatea, indiferent... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2016, 11:15 (7018 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Este un eveniment de factură personală, pe care îl regret...»

Marian Neacșu nu demisionează

«Este un eveniment de factură personală, pe care îl regret...»

Săptămîna trecută, joi, 25 februarie 2016, președintele PSD Ialomița, deputatul Marian Neacșu a susținut o conferință de presă în care a declarat că nu intenționează să demisioneze ca urmare a recentei condamnări penale definitive decisă de Înalta Curte de Casație și Justiție. El a mai declarat că dorește să se concentreze în perioada imediat următoare asupra campaniei naționale a PSD, fără a neglija situația din Ialomița, județ care are nevoie de proiectele sociale și investiționale cărora le-a dedicat ultimii 4 ani de mandat ca deputat de Ialomița...

Președinte pînă la capăt
... [citește_tot_articolul]

3 Martie 2016, 09:10 (14198 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Afacerea Agrofam Holding a fost protejată de Consiliul Județean Ialomița

Afacerea Agrofam Holding a fost protejată de Consiliul Județean Ialomița

Afacerile cu terenurile agricole aflate în domeniul public sau privat al Consiliului Județean ialomița au efect de bumerang. La un an de la suspendarea din funcție a lui Silvian Ciupercă pentru afacerea «Green Harvest», un nou scandal este pe cale să izbucnească. Declicul acestui nou scandal îl reprezintă decizia Consiliului Județean Ialomița de a transfera din domeniul privat al județului în domeniul public o suprafață de 3300 de hectare. Terenurile au fost exploatate de către firma Green Harvest, favorizată de fostul președinte al Consiliului Județean Ialomița, potrivit DNA, dar și de una dintre firmele lui Ștefan Poienaru, un client mai vechi al ziarului nostru, dedulcit de zeci de ani la fondurile... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2016, 20:15 (14818 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Continuă asaltul tinerilor

Fotbal, Liga III, Unirea Slobozia

Continuă asaltul tinerilor

Pauza competițională se apropie de final și în Liga a III-a. Unirea Slobozia a susținut sîmbătă, 27 februarie 2016, un ultim meci de pregătire, oferindu-le cu acest prilej revanșa celor de la Metalosport Galați. A fost din nou victorie la limită pentru trupa lui Ion Ionescu, aceasta profitînd și de avantajul terenului propriu. Slobozia s-a impus cu 2-1, prin golurile semnate de Alexe și Teodorescu. Ion Ionescu a început meciul cu următorii jucători: Măstăcan-Topor, Lazăr, Hristian, Bucurică-Macare, Alexe-Ibrian, Teodorescu, Toma-Khalil. Din nou a fost folosită o formulă cu patru jucători sub 19 ani. Vrînd-nevrînd, Ionescu va trebui să adopte această alcătuire și în jocurile oficiale, forțat de... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2016, 19:20 (4854 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Orașul-fantomă de la marginea județului

Povești urbane din Fetești

Orașul-fantomă de la marginea județului

Fetești, cel mai mare oraș de la marginea estică a județului, reprezintă un exemplu grăitor al indiferenței administrative care bîntuie de 26 de ani localitățile ialomițene. În acest loc, prezentul e sumbru, iar viitorul pare să rămînă neschimbat. Rata ridicată a șomajului și numărul mare de asistați sociali reprezintă o provocare prea mare, pe care aleșii orașului nu sînt încă pregătiți să o depășească. Feteștiul este deficitar la capitolul infrastructură, atragerea investitorilor și asigurarea unui climat de confort urban pentru cetățenii săi. În ultimul an, singurele aspecte notabile prin care orașul a ieșit în evidență sînt scandalurile penale care au zguduit din temelii întreaga administrație... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2016, 18:10 (23563 vizualizări - 16 comentarii)

SPORT

Pauză binevenită

Handbal, SCM Craiova-CSM Unirea Slobozia 30-26 (14-11)

Pauză binevenită

O nouă înfrîngere s-a înnodat în lanțul care ține Unirea Slobozia pe locul 11, la tot mai mare distanță de salvarea din emoțiile barajului. Sîmbătă, 27 februarie 2016, Victorina Bora a revenit la Craiova, echipa pe care o promova în Ligă acum 7 ani, de data aceasta în postură de adversar. Antrenoarea Sloboziei a reușit să le imprime elevelor sale răutatea care le-a însoțit și în meciul cu HCM Roman dar, ca și atunci, nu a fost suficient pentru a pleca din capitala Olteniei cu puncte. Ca și în întîlnirea cu echipa moldavă, arbitrele au înclinat în momente cheie balanța în favoarea Craiovei. Scenariul s-a păstrat chiar și în privința cursei de urmărire de după pauză. Prima repriză s-a sfîrșit cu... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2016, 17:40 (6066 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Patricia Drăghici, asul din poarta junioarelor...

Privire spre viitorul handbalului

Patricia Drăghici, asul din poarta junioarelor...

Într-unul din rarele momente în care își dă în vileag satisfacția cu privire la evoluția echipei pe care o antrenează, Marian Simion declară: «Patricia Drăghici a făcut din nou un meci foarte bun. Prin aceasta dovedește că s-a înscris pe drumul ascendent pe care au mers înaintea ei Andreea Nica, Elena Voicu, Lăcrămioara Stan și Cristina Oancea...». Pentru Marian Simion, ca de altfel pentru majoritatea antrenorilor de handbal, portarul joacă unul dintre cele mai importante roluri într-o echipă. De aceea, pe umerii Patriciei Drăghici, portar al junioarelor III de la CSS Slobozia, apasă o responsabilitate imensă, de inspirația ei depinzînd în multe rînduri soarta unui meci. De curînd a împlinit ... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2016, 16:05 (8004 vizualizări - 1 comentariu)

REPORTAJ

Operațiunea «Adeziunea»

Operațiunea «Adeziunea»

Filialele ialomițene ale partidelor politice se resuscitează. De săptămîni bune fac conferințe de presă, înființează organizații în mediul rural, își caută prozeliți... Noi am avut curiozitatea de a le vizita sediile județene. Am solicitat de fiecare dată o adeziune și un argument pentru a ne înscrie în partid. Și, evident, nu recomadăm această experieță minorilor!

Filiale-fantomă Filiala Partidului Mișcarea Populară e în Ansamblul PECO, peste drum de sediul Poliției. Geamurile sînt acoperite cu afișe, nimeni nu știe ce-i înăuntru. Iar înăuntru e ca-ntr-o văgăună. Nu tu scaune, nu tu... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2016, 14:20 (6932 vizualizări - 7 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Arena micilor ambiții, redeschisă

Sîmbătă, 5 martie 2016, fotbalul județean turează din nou motoarele. Echipele s-au încălzit copios încă de sîmbătă, 27 februarie, cînd s-au desfășurat 16-imile Cupei României, faza județeană. A fost o încleștare strașnică în urma căreia 6 reprezentante ale Ligii a IV-a «și-au rupt dinții». Din 5 martie, lupta va fi și mai crîncenă. Asistăm practic la cel mai interesant retur al diviziei județene din ultimii ani, cu primele 6 echipe despărțite de doar 4 puncte. Prin urmare, fiecare echipă dintre Fetești, Ion Roată, Rădulești, Andrășești, Țăndărei sau Munteni Buzău are șansa ca la finalul sezonului să bea din cupa supremației. Cum Mutu și Marica au fost luați de alții, echipele s-au primenit cu... [citește_tot_articolul]

1 Martie 2016, 12:35 (4207 vizualizări - 0 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
274 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Acțiuni preventive la Școala Ciochina

Un ofițer specializat în Analiză și Prevenire a Criminalității și efective ale Biroului Rutier Slobozia au demarat o acțiune preventivă la Școala Ciochina. Elevii unității au învățat cum să circule regulamentar ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2015, 14:20
(5716 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șoferi sancționați de polițiști

Polițiștii Rutieri și de Ordine Publică au acționat pe arterele rutiere județene, în scopul prevenirii și combaterii infracțiunilor pe linie de circulație rutieră. Cu această ocazie au fost constatate ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2015, 12:35
(5179 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC TROTA România SRL Cluj
organizează
interviuri joi, 22 ianuarie 2015
și vineri, 23 ianuarie 2015,

Hotel IBIS Gara de Nord,
str. Calea Victoriei, nr. 143, București,

pentru a selecționa
tineri șoferi profesioniști
cu categoriile C+E,
preferabil cu cel puțin 2 ani de experiență pe TIR
Se lucrează numai în echipaj,
pentru efectuarea de transporturi frigorifice
în Comunitatea Europeană

După fiecare 2 luni pe comunitate,
se dă o săptămînă de concediu,
firma asigurînd transportul cu avionul, dus și întors
Se asigură un minim între
salariul de bază și diurne,
care depinde de categoria profesională
și de vechimea în firmă

Informații la telefon 0740/295.418
numai după trimiterea la [email protected] a unui CV
și copii de pe următoarele documente:
• Buletin
• Pașaport
• Permis de conducere
• Cartela tahograf
• Atestat de marfă
• Cazier judiciar și cazier auto
• Caracterizare de la ultimul loc de muncă
• fotografie 3/4

20 Ianuarie 2015, 18:10


Sudiți: A furat o mașină și a intrat în gardul unul consătean!

Polițiștii Secției Rurale Platonești au fost sesizați de către un cetățean al comunei Sudiți cu privire la faptul că un autoturism i-a distrus gardul locuinței sale pe o porțiune de 4 m, iar conducătorul ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2015, 17:25
(8665 vizualizări - 2 comentarii)


Movilița: Femeie acroșată pe trecerea de pietoni

Luni, 19 ianuarie a.c., în jurul orei 12,00, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza localității Movilița s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2015, 16:10
(5831 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Italieni la braconaj

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au acționat luni, 19 ianuarie a.c., pe linia combaterii braconajului cinegetic pe fondul de vînătoare Giurgeni. Pe parcursul derulării activităților ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2015, 15:15
(8341 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Giurgeni braconaj


anunț angajare

SC Germino SA
angajează
merchandiser local
în Slobozia
Relații la 0729/771.930,
CV la [email protected]

20 Ianuarie 2015, 14:45


Albești: Rezervă de furaje, mistuită de flăcări

Folosirea intenționată a sursei de aprindere de către o persoană rămasă neidentificată a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la două șire de furaje ale unui cetățean din localitatea ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2015, 13:40
(6148 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Albești incendiu


544 de elevi ialomițeni, participanți la ECOlimpiadă

Pentru al treilea an consecutiv, Eco-Rom Ambalaje, în parteneriat cu Ministerul Educației și Cercetării Științifice aduce proiectul educațional «ECOlimpiada elevilor în școlile din România». Noua ediție ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2015, 13:05
(4323 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Recital vocal-instrumental cu soprana Bianca Ionescu

Vineri, 23 ianuarie 2015, de la orele 17,00, la Sala de Concerte a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia, Consiliul Județean Ialomița vă invită la un recital vocal-instrumental. Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2015, 11:55
(5503 vizualizări - 0 comentarii)


Ziua Unirii, sărbătorită la Slobozia

În organizarea Instituției Prefectului Ialomița, a Consiliului Județean Ialomița, a Garnizoanei Slobozia și a Consiliului Local Slobozia, sîmbătă, 24 ianuarie 2015, în municipiul reședință de județ se vor ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2015, 10:35
(6066 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC Car4Me Auto SRL
angajează
MECANICI AUTO
cu experiență
Relații la telefon
0736/650.891

19 Ianuarie 2015, 18:20


Ialomița: Două accidente, trei persoane rănite

Sîmbătă, 17 ianuarie 2015, pe șoselele ialomițene s-au produs două accidente de circulație, soldate cu rănirea a trei persoane. Primul dintre acestea a fost sesizat Poliției în jurul orei 15,00.  ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2015, 16:50
(5466 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise la volan

Polițiștii Biroului Rutier Fetești au depistat doi bărbați, de 29 și 32 de ani, din Fetești, respectiv Constanța, care conduceau autovehicule, deși aveau valabilitatea numerelor de înregistrare provizorii ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2015, 15:25
(4240 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Peste 100 de șoferi sancționați, 20 de permise reținute, amenzi de aproape 100000 de lei!

În acest sfîrșit de săptămînă, 16-18 ianuarie 2015, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2015, 13:55
(6667 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Comerț cu produse contrafăcute

Un bărbat, de 34 de ani, din Urziceni, a fost surprins de jandarmi în timp ce comercializa, fără documente legale, produse care poartă o marcă identică cu o marcă înregistrată. Astfel, membrii grupei de ...[citește_toată_știrea]

19 Ianuarie 2015, 12:40
(5833 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Reținuți pentru contrabandă cu țigări

Urziceni: Reținuți pentru contrabandă cu țigări

Aproximativ 200000  de țigarete de contrabandă au fost confiscate de polițiștii ialomițeni de la doi bărbați care le transportau cu o autoutilitară. Cei doi au fost reținuți, iar autovehiculul folosit ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2015, 13:30
(7179 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Bătrînă de 70 de ani, găsită decedată în cadă

Joi seara, 15 ianuarie a.c., în jurul orei 19,00, fiica unei femei, în vîrstă de 70 de ani, din Slobozia a sunat la 112, după ce bătrîna nu a mai răspuns la telefon și la ușă încă de dimineață. Un echipaj ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2015, 19:10
(5299 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură

Uniunea Artiștilor Plastici Filiala Ialomița și Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» îi invită pe slobozeni și nu numai la o expoziție de pictură aparținînd artistului Teodor Vișan. Vernisajul expoziției ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2015, 13:05
(5528 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Procent infim de vaccinare antirabică la cîini și pisici

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de cîini și pisici că, în conformitate cu prevederile Ordinului Autorității Naționale Sanitare ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2015, 16:10
(6548 vizualizări - 1 comentariu)


Protopopiatul Slobozia: 15 ianuarie-Ziua Culturii Naționale

Joi, 15 ianuarie 2015, sub semnul Zilei Culturii Naționale și aniversării a 165 de ani de la nașterea poetului național Mihai Eminescu, la Casa de Cultură Municipală s-au desfășurat o serie de manifestări ...[citește_toată_știrea]

15 Ianuarie 2015, 13:20
(6578 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Noi reguli pentru a beneficia de subvenții

Ministerul Agriculturii si Dezvoltării Rurale a postat, pe pagina oficială de internet www.madr.ro, proiectul unei Ordonanțe de Guvern pentru aprobarea schemelor de plăți directe pe suprafață ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2015, 20:15
(13972 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Ieșean fără permis, prins la volanul unei mașini furate din Constanța

Un control de rutină al polițiștilor din Fetești a scos la iveală faptul că mașina la volanul căreia se afla un tînăr, de 22 de ani, din județul Iași, ar fi fost furată de pe raza municipiului Constanța ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2015, 18:40
(5930 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Doi tineri, de 16 și 17 ani, hoți din locuințe

Doi tineri, de 16 și 17 ani, din Amara, sînt acuzați de faptul că au pătruns în casa unui localnic și au furat bijuterii în valoare de 700 de lei. Polițiștii au fost sesizați de proprietarul locuinței prădate ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2015, 15:50
(4853 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Frigul era să-l omoare

Un cioban din zona Urziceniului era la un pas de moarte din cauza temperaturilor scăzute înregistrate afară. Din fericire, el a fost preluat de paramedicii SMURD și transportat la spital. Bărbatul, în vîrstă ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2015, 14:40
(3712 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni frig cioban


Slobozia: Persoană rănită într-un accident rutier

Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN21 s-a produs un accident rutier, soldat cu rănirea unei persoane. În cauză s-a întocmit un dosar penal. Astfel, în timp ce o femeie, în vîrstă de 4 ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2015, 13:10
(5036 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Mașină cuprinsă de flăcări pe șosea

Un autoturism care se deplasa pe raza localității Glodeanu Sărat din județul Buzău a fost cuprins de flăcări. Șoferul acestuia a reușit să oprească și a sunat la 112, iar la fața locului s-au deplasat pompierii ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2015, 11:20
(3287 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Condamnat pentru furt calificat, prins de polițiști

Polițiștii din Stelnica au reușit să identifice, pe raza comunei Bordușani, un tînăr de 22 de ani, din localitate, pe numele căruia exista un mandat de executare a pedepsei, el reușind să se sustragă prevederilor ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2015, 10:50
(5699 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC TROTA România SRL Cluj
selecționează
tineri șoferi profesioniști,
cu categoriile C+E,
preferabil cu cel puțin
2 ani de experiență pe TIR
Se lucrează numai în echipaj,
pentru efectuarea de
transporturi frigorifice
în Comunitatea Europeană.
După fiecare 2 luni pe Comunitate,
se dă o săptămînă de concediu,
firma asigurînd transportul
cu avionul, dus și întors.
Se asigură un minim
între salariul de bază și diurne,
care depinde de categoria
profesională și de vechimea în firmă
.
Informații despre locul și
ora interviului la tel. 0740/295.418,
numai după trimiterea,
la [email protected], a unui CV
și copii de pe următoarele documente:
• Buletin
• Pașaport
• Permis de conducere
• Cartela tahograf
• Atestat de marfă
• Cazier judiciar și cazier auto
• Caracterizare de la ultimul loc de muncă
A se abține toți cei ce nu întrunesc
condițiile mai sus arătate!

13 Ianuarie 2015, 10:10


Ialomița: Obiective și bunuri lăsate nesupravegheate

Polițiștii ialomițeni au derulat acțiuni referitoare la modul în care obiectivele sau transporturile de valori sînt asigurate împotriva hoților. Oamenii legii au descoperit mai multe nereguli, fiecare abatere ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2015, 09:05
(3683 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...