Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Medicul Violeta Șapira a renunțat la șefia Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Medicul Violeta Șapira a renunțat la șefia Spitalului Județean de Urgență Slobozia

Reprezentanții Consiliului Județean Ialomița au făcut public faptul că medicul Violeta Șapira a renunțat la funcția de manager al Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Ea înaintat instituției o solicitare privind desfacerea contractului de muncă, începînd cu data de 31 iulie 2015.

Se caută manager la Spitalul Slobozia
Potrivit informațiilor, medicul Violeta Șapira a înaintat Consiliului Județean Ialomița, în data de 24 iunie 2015, o solicitare prin care și-a manifestat intenția de a renunța la funcția de manager al Spitalului Județean de Urgență Slobozia, cu acordul părților... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2015, 19:20 (25554 vizualizări - 26 comentarii)

EVENIMENT

Ograda: Un bărbat a murit, iar altul a fost rănit într-un grav accident de muncă

Ograda: Un bărbat a murit, iar altul a fost rănit într-un grav accident de muncă

Un grav accident de muncă s-a petrecut în zona localității Ograda. Un bărbat a murit, iar altul a ajuns la spital, după ce un stîlp de înaltă tensiune a căzut la pămînt. Oamenii efectuau lucrări la rețeaua de energie electrică. O anchetă a fost deschisă în acest caz, privind infracțiunea de «ucidere din culpă».

Cercetări în plină desfășurare
Din primele informații cei doi bărbați erau angajați în cadrul unei firme și efectuau lucrări de reparații la un stîlp de înaltă tensiune al Transelectrica. Din motive neelucidate încă, stîlpul s-a prăbușit, iar unul dintre cei doi angajați... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2015, 16:15 (23504 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Interdicțiile lui Silvian Ciupercă

Începe judecata președintelui

Interdicțiile lui Silvian Ciupercă

Trimiterea în judecată a lui Silvian Ciupercă de către procurorii DNA în urmă cu o săptămînă, reprezintă doar o etapă în calea demonstrării vinovăției sale. Concomitent cu primirea dosarului, magistrații Tribunalului București, instanța care va judeca această cauză, au decis menținerea măsurii controlului judiciar în cazul său. Astfel, în următoarele 60 de zile, judecătorii din București i-au impus președintelui Ciupercă o serie de interdicții, cea mai importantă dintre acestea vizînd întreruperea exercitării funcției în care a fost ales în 2012. Decizia va fi rejudecată la sfîrșitul lunii august.

Drepturile și obligațiile lui Silvian Ciupercă... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2015, 22:40 (10466 vizualizări - 27 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița trimite la liceu peste 2400 de elevi

Ialomița trimite la liceu peste 2400 de elevi

Înscrierea absolvenților de clasa a VIII-a din Ialomița la liceu s-a încheiat la începutul acestei săptămîni. Datele Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că un număr total de 2437 de elevi vor începe de la toamnă clasa a IX-a. În topul preferințelor elevilor s-au aflat Colegiul Național «Mihai Viteazul» din Slobozia sau Colegiul Național «Grigore Moisil» din Urziceni.

Cine merge la liceu Oferta educațională a liceelor teoretice, tehnologice și a școlilor profesionale din județul Ialomița cuprinde un număr de 73 de clase (profil teoretic și tehnologic), precum și alte 22 (învățămînt... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2015, 22:10 (5911 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Consiliul Județean Ialomița își modernizează curtea interioară

Bani aruncați pe apa Sîmbetei

Consiliul Județean Ialomița își modernizează curtea interioară

Obsesia autorităților județene pentru investiții inutile devine patologică. Joi, 2 iulie 2015, în cadrul ședinței Consiliului Județean Ialomița, plenul a decis alocarea a 30 mii de lei pentru un studiu de fezabilitate destinat modernizării curții interioare a instituției. «Vom amenaja un spațiu de așteptare pentru persoanele care intră în instituția noastră. Astfel, nu vor mai fi nevoite să aștepte pe coridoarele instituției» declarat Ștefan Mușoiu, inițiatorul acestei investiții.

Un proiect marca Ștefan Mușoiu
Joi, 2 iulie 2015, în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Județean... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2015, 21:25 (6042 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Ialomița: Crunți, satul din buricul civilizației

Ialomița: Crunți, satul din buricul civilizației

Crunți, un sat cu puțin peste 1000 de suflete se chinuie să supraviețuiască tranziției. Comunitatea, săracă și îmbătrînită, trăiește de pe o zi pe alta abandonată, în inima județului Ialomița, fără asistență medicală. Un singur doctor trece o dată la două săptămîni să îngrijească de sănătatea șubredă a vîrstnicilor, iar în caz de urgență aceștia fie  apelează Ambulanța, fie străbat cîte 7 kilometri pînă la cel mai apropiat dispensar medical.

Viața la Crunți Aflat în administrarea comunei Reviga, satul Crunți este o așezare unde totul pare că s-a întors în timp cu aproape jumătate... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2015, 21:10 (15644 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Ioan Martin vrea și la Primăria Sloboziei, vrea și președinte de Consiliu Județean

Cine-aleargă după doi iepuri...

Ioan Martin vrea și la Primăria Sloboziei, vrea și președinte de Consiliu Județean

Teoretic, PNL se pregătește pentru cîștigarea alegerilor locale și județene în Ialomița. Practic, la sfîrșitul acestei luni, filiala locală va nominaliza candidații pentru funcțiile de primari, consilieri locali și județeni, precum și pentru funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița. Ioan Martin, președintele PNL Ialomița vizează atît funcția de primar al Sloboziei, cît și pe cea de președinte al Consiliului Județean...

PNL visează funcții
Pînă la sfîrșitul acestei luni, PNL Ialomița va desemna candidații pentru funcțiile de primari, consilieri locali și județeni... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2015, 20:25 (6200 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

În Ialomița procentul de promovabilitate a crescut la 68,79%!

Rezultatele finale ale examenului de Bacalaureat

În Ialomița procentul de promovabilitate a crescut la 68,79%!

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a făcut publice rezultatele finale ale sesiunii iunie-iulie 2015 a examenului de Bacalaureat. După contestații, promovabilitatea la nivelul județului a crescut la 68,79%.

Peste 400 de elevi au făcut contestații
Marți, 7 iulie 2015, elevii de clasa a XII-a care au susținut Bacalaureatul au avut la dispoziție cîteva ore pentru a depune contestații. La nivelul județului au contestat notele obținute un  număr total de 456 de elevi. Lucrările lor au fost recorectate în județul Constanța. Datele arată că procentul de promovabilitate a crescut... [citește_tot_articolul]

10 Iulie 2015, 19:25 (4201 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

EXCLUSIV: Anchetă penală la Primăria Urziceni

EXCLUSIV: Anchetă penală la Primăria Urziceni

Organele de urmărire penală sînt cu ochii în patru după primarii din județ. Surse judiciare apreciază faptul că o anchetă penală ar fi în plină desfășurare la Primăria Urziceni, iar printre persoanele vizate s-ar număra chiar edilul Constantin Sava. Acuzațiile vizează fapte de corupție, infracțiuni de fals și abuz în serviciu.

Primăriile penale din Ialomița După trimiterea în judecată a primarului Sloboziei, Alexandru Stoica sau arestul la domiciliu al viceprimarului din Fetești, Gheorghe Mitache, organele de urmărire penală au ajuns la Primăria Urziceni. Sediul administrației locale... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2015, 21:55 (7823 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: «Groapa lui Stoica» are costuri ascunse

Slobozia: «Groapa lui Stoica» are costuri ascunse

În urmă cu un an, administrația locală anunța cîștigarea licitației pentru reabilitare Pieței Revoluției din Slobozia la valoarea de 37 milioane de lei. Panoul care străjuiește investiția confirmă însă faptul că valoarea totală a proiectului este de 51,6 milioane de lei! Diferența, recunoaște cu jumătate de gură primarul Alexandru Stoica, este suportată din bugetul local.

Ce i-a trebuit chelului
La acest moment, «groapa lui Stoica» a devenit o piatră de moară de gîtul administrației locale. În zadar declară primarul Alexandru Stoica: «Eu am moștenit groapa de la Ionașcu»... Degeaba... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2015, 20:05 (11277 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

EXCLUSIV: Elevii din Giurgiu s-au făcut de râs în Ialomița

EXCLUSIV: Elevii din Giurgiu s-au făcut de rîs în Ialomița

Dezastrul rezultatelor pe care le-au obținut la Bacalaureat elevii din Giurgiu a fost confirmat de profesorii din județul  Ialomița. Lucrările absolvenților de la malul Dunării au fost corectate în județul nostru. Statistica arată faptul că Giurgiu s-a clasat pe ultimul loc în ceea ce privește promovabilitatea la Bacalaureat, la nivel național, cu un procent de 36%.

Lucrări foarte slabe Aproape 2000 de lucrări provenite din județul Giurgiu au fost corectate în două centre de evaluare din județul Ialomița. Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița confirmă promovabilitatea... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2015, 18:50 (12994 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

SPORT

Oțelul vrea pe «1 Mai»

Fotbal, Liga a II-a poate reveni la Slobozia

Oțelul vrea pe «1 Mai»

Dorul iubitorilor de fotbal din Slobozia de meciurile ligii secunde ar putea primi în această toamnă o ușoară alinare. De data aceasta însă, favoriții, dacă le putem spune astfel, nu vor juca în galben-albastrul specific Unirii, ci în roșu-alb-albastru, echipament al unei foste campioane a României. Dezlegarea acestei șarade se găsește în declarația oferită de antrenorul Oțelului Galați, Florin Marin, în cadrul unei emisiuni radiofonice cu temă sportivă: «Am fost zilele acestea împreună cu Ovidiu Burcă (n.red.: președintele Oțelului) la Slobozia să avem o discuție cu factorii de decizie din oraș pentru a juca acolo meciurile de acasă. Cei din Slobozia au fost foarte amabili, au fost de acord să... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2015, 18:15 (5243 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița fondurilor europene

Ialomița fondurilor europene

Un raport oficial, postat pe site-ul Instituției Prefectului Ialomița, centralizează investițiile cu fonduri europene derulate în perioada 2007-2013 la nivelul județului. Conform acestuia, un număr de 39 de administrații locale și 8 instituții publice din județ au accesat sume cuprinse între 50 de mii și 50 milioane de lei pentru proiecte care au vizat de la integrarea socială a persoanelor defavorizate și pînă la investiții megalomanice în reabilitarea spațiilor publice, trecînd prin reabilitarea sistemelor de apă, a infrastructurii rutiere sau a celei agricole. Deși discutabil sub aspectul fondurilor europene accesate, raportul Instituției Prefectului oferă pentru prima oară o imagine globală... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2015, 17:35 (2876 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

A semnat și Andreea Mărginean

Handbal, Liga Națională, CSM Unirea Slobozia

A semnat și Andreea Mărginean

Echipa de handbal a Unirii Slobozia continuă să-și împrospăteze lotul în vederea celui de-al doilea sezon în Liga Națională. Principala sursă de achiziții, pentru diriguitorii echipei slobozene, rămîne retrogradata CSU Neptun Constanța. Se pare că și în acest sezon vor fi preferate posibilele explozii surprinză cum au fost în campionatul trecut Ana Maria Drăguț și Raluca Dăscălete, în locul jucătoarelor consacrate care se lasă greu ademenite către Slobozia. Astfel, după ce și le-a asigurat drept eleve pe Lorena Ostase, Mădălina Toma și Cristina Strahan, Victorina Bora se va putea baza în stagiunea viitoare pe serviciile Andreei Mărginean. În vîrstă de 25 de ani, Andreea poate evolua atît coordonator... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2015, 16:05 (6601 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școala veche din Vlădeni a fost transformată în muzeu

Școala veche din Vlădeni a fost transformată în muzeu

În timp sediile unora dintre unitățile de învățămînt din județ scoase din rețeaua școlară sînt lăsate în paragină, altele sînt folosite în scop cultural. Autoritățile locale din Vlădeni au transformat vechea școală din comunitate într-un muzeu. Obiectivul a fost reabilitat cu fonduri locale în totalitate și se pregătește să intre în rețeaua turistică a județului.

Școli vechi, transformate în ruine
În ultimii ani, sediile a peste 20 de unități școlare din județul Ialomița au fost scoase din funcțiune. În majoritatea cazurilor, a fost vorba despre acele instituții, vechi de aproape... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2015, 15:20 (8268 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

Rareș Bordei a cîștigat Cupa «Petstar Tenis Con»

La finele săptămînii precedente s-a desfășurat, la Slobozia, Cupa «Petstar Tenis Con», competiție ce a aliniat la start copii din categoriile de vîrstă 10, 12 și 14 ani. Au fost jocuri interesante, mai cu seamă că am putut urmări mici jucători de tenis la început de drum despre ale căror performanțe vom scrie, cu siguranță, în viitor. Cel mai interesant duel s-a disputat între combatanții categoriei 14 ani masculin. Aici, sportivii ajunși pe tabloul de 4 au jucat în sistem fiecare cu fiecare. S-a detașat în cîștigător, cu victorii pe linie, jucătorul pregătit la Tenis Con de Ionel Iordache, Rareș Bordei. Acesta a trecut de timișoreanul Udrea-Tautzenbergher, cu 6-2, 6-2, de brăileanul Adrian Gheorghe... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2015, 14:40 (5415 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Nicu Jumătate, urmașul baronului de Münchhausen

Nicu Jumătate, urmașul baronului de Münchhausen

E mărunt de statură, uscățiv și... vesel. Are un acordeon mic atîrnat de gît și o gură slobodă, care-i dă de mîncare «într-o lume plină de proști și creduli». Se recomandă Nicu Jumătate, cu buletinul în mînă. Dar numele lui de scenă, ne spune aparte, e «Soarele Sudului»! Pentru că unde cîntă el se face senin. Dacă ar trebui să vă spunem ce face, am recunoaște că cerșește cu acordeonul în brațe. Dar n-ar fi drept, pentru că darul lui e altul. Nicu Jumătate e povestitor. Un povestitor mai talentat decît ilustrul său înaintaș, baronul de Münchhausen. Iar poveștile lui, furate de peste tot și de nicăieri, au ajuns să-i țină loc de identitate.

Urmașul lui Münchhausen... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2015, 14:05 (7234 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Promovabilitate de 67,74% în județul Ialomița

Bacalaureat 2015, un examen reușit

Promovabilitate de 67,74% în județul Ialomița

Rezultatele preliminarii la examenul de Bacalaureat, înainte de contestații, arată că procentul de promovabilitate înregistrat la nivelul județului Ialomița a fost de 67,74%. Astfel, 1285 de absolvenți de clasa a XII-a au primit note între 6,00 și 9,99.

Fără medii maxime
Chiar dacă procentul de promovabilitate a fost considerabil mai mare decît cel de anul trecut, în județul Ialomița niciun absolvent de liceu nu a reușit să obțină medii maxime. Rezultatele preliminarii arată că cea mai mare medie obținută la Bacalaureat în Ialomița a fost 9,95, rezultat primit din partea profesorilor... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2015, 13:50 (6634 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Miloșești: Și-a ucis ginerele cu un cuțit

Un socru de coșmar

Miloșești: Și-a ucis ginerele cu un cuțit

Crimă la sfîrșitul săptămînii precedente în comuna ialomițeană Miloșești. Un bărbat de 49 de ani i-a luat viața ginerelui său cu un cuțit. Bărbatul s-a îmbătat și și-a înjunghiat victima în zona pieptului, lăsînd-o fără viață. Criminalul a fost arestat la solicitarea procurorilor Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița.

Omorît în puterea nopții
Potrivit anchetei, fapta s-a petrecut în noaptea de sîmbătă spre duminică, 4/5 iulie 2015. Autorul, identificat în persoana numitului Stan Neagu, după ce a uitat numărul paharelor cu băutură turnate pe gît,  a început să se certe... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2015, 17:35 (8066 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Scandalul de 1 milion de euro a ajuns în instanță

Primarul Alexandru Stoica, pasibil de răspundere penală

Scandalul de 1 milion de euro a ajuns în instanță

Scandalul public declanșat în urma controlului întreprins de Camera de Conturi Ialomița la Clubul Sportiv Unirea Slobozia se adîncește. La o săptămînă distanță de expirarea datei la care trebuia acoperit prejudiciul de 1 milion de euro descoperit de auditorii Camerei de Conturi Ialomița, Primăria Slobozia contestă Raportul instituției în instanță. Dosarul a fost înregistrat pe Secția Contencios Administrativ al Tribunalului Ialomița. Gurile rele spun că administrația locală încearcă, de fapt, să-l protejeze pe Alexandru Stoica de un nou dosar penal, instrumentat de această dată de procurorii DNA!

Raport contestat pe ultima sută de metri... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2015, 11:35 (13949 vizualizări - 25 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
306 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Polița Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 75000 de lei

La sfîrșitul de săptămînă precedent, 6/8 februarie 2015, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2015, 17:25
(4296 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infracțiuni la regimul rutier

Doi tineri, de 24 și 32 de ani, din Slobozia, respectiv Sinești, au fost depistați în trafic, în timp ce conduceau autoturisme deși anterior consumaseră băuturi alcoolice. Ambii conducători auto au fost ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2015, 16:15
(3670 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Termen limită la depunerea cererilor pentru subvenția la motorină

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) Centrul Județean Ialomița informează potențialii beneficiari că, pînă la 27 februarie 2015 (inclusiv), se depun cererile de plată ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2015, 15:25
(7054 vizualizări - 0 comentarii)


Scînteia: Bătrîn de 77 de ani, mort după un incendiu izbucnit de la o țigare

În cursul nopții duminică spre luni, 8/9 februarie 2015, puțin trecut de miezul nopții, pompierii au fost solicitați să intervină pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la o locuință din localitatea ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2015, 14:05
(5672 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Tineri înșelați cu telefoane cumpărate pe internet

Polițiștii ialomițeni au fost sesizați de către doi tineri, din localitățile  Slobozia și Traian, despre faptul că au fost victimele unor înșelăciuni. Aceștia au comandat în cursul lunilor ianuarie ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2015, 15:35
(5222 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA, pregătită să intervină

În urma atenționărilor meteorologice de Cod Galben de ninsori abundente și viscol, cu intensificări ale vîntului ce pot depăși 60 km/h, pentru a interveni cu promptitudine în rezolvarea problemelor ce pot ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2015, 14:20
(4913 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Biciclist acroșat de un autoturism

Poliția a fost sesizată joi, 5 februarie a.c., în jurul orei 11,00, cu privire la faptul că pe DN2 s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 62 de ani ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2015, 11:10
(5125 vizualizări - 0 comentarii)


Doi tineri, din Fetești și Movila, bănuiți de furt

Polițiștii de Investigații Criminale cercetează doi tineri din localitățile Fetești și Movila, sub aspectul comiterii infracțiunii de furt calificat. Primul dintre aceștia, un tînăr de 19 ani, din comuna ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2015, 10:25
(5141 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești Movila furt


DSVSA Ialomița: Trichineloză depistată la porci mistreți

În perioada 30.01-01.02.2015 au fost organizate, pe teritoriul județului Ialomița, 3 partide de vînătoare la mistreți. În urma acestora, au fost vînați 8 mistreți. S-au prelevat probe de la toți mistreții ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2015, 19:50
(5772 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Polițiștii de proximitate, alături de slobozeni

IPJ Ialomița: Polițiștii de proximitate, alături de slobozeni

La inițiativa IPJ Ialomița, la data de 4 februarie 2015, la Centrul Comunitar al Persoanelor în Vîrstă Slobozia s-a desfășurat o întîlnire preventiv-informativă susținută de ofițerul de proximitate din ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2015, 19:45
(6290 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: Tîlhar reținut la scurt timp după comiterea faptei

Polițiștii au identificat și reținut un bărbat bănuit că ar fi sustras bunuri din curtea unei persoane la cîteva ore de la comiterea faptei. Astfel, la data de marți, 3 februarie a.c., în jurul orei 18 ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2015, 08:45
(5358 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Traian tâlhărie


Pompierii, în sprijin la Giurgeni pentru evacuarea apei din gospodăriile cetățenilor

O solicitare primită în cursul dimineții de miercuri, 4 februarie 2015, de la Primăria Giurgeni sesiza cu privire la faptul că precipitațiile abundente din ultima perioadă și topirea zăpezii din zonă au ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2015, 08:05
(7685 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Opt scandalagii, trimiși în judecată

Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au trimis în judecată opt bărbați acuzați de comiterea infracțiunilor de încăierare și tulburare a ordinii și liniștii publice. Fapta în care au fost ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 16:25
(5779 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Deținea ilegal mai multe arme

Ialomița: Deținea ilegal mai multe arme

În urma a două percheziții domiciliare, desfășurate pe raza localităților ialomițene Urziceni și Grindu, polițiștii au descoperit în casa unui bărbat, de 39 de ani, o armă de vînătoare cu alice, un pistol ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 13:35
(7399 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Fetiță de 2 ani lovită de mașină

Lăsată nesupravegheată de părinți, o fetiță a fost lovită de o mașină. Micuța a ajuns la spital, unde a primit îngrijiri medicale de urgență. Din primele cercetări, se pare că minora a traversat strada ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 12:25
(4509 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Poliția Rutieră Ialomița: Abateri sancționate de polițiști

Polițiștii Serviciului Rutier au fost din nou la datorie pe arterele din județ. Șoferii prinși în ilegalitate au fost sancționați. În urma acțiunilor, polițiștii au constatat 69 de contravenții, valoarea ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 11:05
(4954 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Beat mangă la volan

Un șofer, de 37 de ani, din Fetești s-a ales cu un dosar penal după ce a fost depistat conducînd sub influența băuturilor alcoolice. Bărbatul avea o alcoolemie de 0,85 miligrame alcool pur în aerul expirat ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 10:20
(4907 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Atenționare privind gripa aviară

Reprezentații Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor atrag atenția cu privire la pericolul extinderii focarelor de gripă aviară. Pînă în prezent niciun caz nu a fost semnalat pe teritoriul ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 09:45
(4902 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Cursuri gratuite de formare profesională pentru șomeri

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Munca Ialomița vine în întîmpinarea persoanelor aflate în căutarea unui loc de muncă, prin organizarea de cursuri de formare profesională. Specialiștii AJOFM ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 08:15
(8017 vizualizări - 2 comentarii)


Studenți ai Academiei de Poliție, în practică la IPJ Ialomița

Luni, 2 februarie 2015, a fost prima zi de practică din acest an pentru 3 ialomițeni (o fată și 2 băieți), studenți în cadrul Academiei de Poliție «Alexandru Ioan Cuza» București. Aceștia au fost repartizați ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 05:50
(6044 vizualizări - 0 comentarii)


Polița Rutieră Ialomița: 133 de șoferi sancționați, amenzi de peste 110000 de lei

În acest sfîrșit de săptămînă, 30 ianuarie-1 februarie 2015, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 04:20
(6466 vizualizări - 1 comentariu)


Incendii la Țăndărei și Căzănești

Un incendiu la o cabană de vînătoare din Țăndărei a alertat pompierii în noaptea de 31.01/1.02.2015, în jurul orei 23,15. Flăcările, alimentate de vîntul puternic, se manifestau cu violență la acoperișul ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 04:10
(6285 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Adeverințe pentru accesarea de credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) Centrul Județean Ialomița informează că începînd cu 29 ianuarie 2015 va elibera adeverințe pentru beneficiarii Măsurii 215-Plăți privind bunăstarea ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2015, 03:05
(7349 vizualizări - 0 comentarii)


Dr Silvia Panțuru s-a stins din viață...

Dr Silvia Panțuru s-a stins din viață...

Familia anunță cu regret trecerea în neființă a celei ce a fost dr Silvia Panțuru, mamă devotată, soție iubitoare și medic de excepție.
Dumnezeu să o odihnească în pace!
...[citește_toată_știrea]

29 Ianuarie 2015, 12:15
(10836 vizualizări - 9 comentarii)


Slobozia: Se redeschide «Tîrgul Apicol»

În perioada 5-7 februarie 2015, la Slobozia, se redeschide «Tîrgul Apicol». Anul acesta a ajuns la ediția cu numărul VI. Evenimentul va debuta joi, 5 februarie 2015, la orele 10,30, cînd se desfășoară deschiderea ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2015, 23:50
(8278 vizualizări - 2 comentarii)


DSVSA Ialomița: Carne confiscată

Inspectorii Direcței Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au confiscat o cantitate de 2586 kg carne provenită de la bovine și ovine. Din aceasta, 1601 kg carne proveneau din sacrificări ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2015, 22:30
(7483 vizualizări - 5 comentarii)


Evaziune fiscală din medicamente. Ialomița, județ vizat de percheziții!

Miercuri, 28 ianuarie 2015, la primele ore ale dimineții, Poliția Română desfășoară o acțiune care vizează destructurarea unei rețele infracționale specializate în săvîrșirea infracțiunilor de evaziune ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2015, 09:35
(8696 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pieton acroșat de o mașină

Un bărbat, de 38 de ani, din Perieți a ajuns la sfîrșitul săptămînii precedente la spital după ce a fost lovit de o mașină. În cauză polițiștii au deschis o anchetă. Pietonul circula pe șosea, moment în ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2015, 19:45
(5304 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Slobozia: Cartierul Tineretului, inundat

Slobozia: Cartierul Tineretului, inundat

Din cauza precipitațiilor din ultimele săptămîni, cîteva străzi din Cartierul Tineretului, amplasat în zona de nord a municipiului Slobozia, au fost inundate. Pompierii din Slobozia au intervenit în vederea ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2015, 18:15
(8249 vizualizări - 2 comentarii)


DSVSA Ialomița: Campanie de eradicare a bolilor la animale

Reprezentații Direcției Sanitară Veterinară și Pentru Siguranța Alimentelor Ialomița va demara, în perioada ianuarie-martie 2015, o serie de acțiuni al căror scop este eradicarea bolilor la animale. Astfel ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2015, 16:50
(4876 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...