Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Rechinii agricoli fac legea la Amara

Războiul arendașilor

Rechinii agricoli fac legea la Amara

După 25 de ani de tranziție și vreo 4-5 ani agricoli «foarte buni pentru toată lumea», afacerile cu terenuri se transformă într-un război deschis între arendașii care exploatează suprafețe agricole. Dintre zecile de cazuri semnalate în ultima vreme alegem să mediatizăm unul absolut clasic, la Amara, între SC Lăstun, o societate care exploatează 400 de hectare și SC Tritipan, un colos agricol care exploatează peste 5000 de hectare. Motivul oficial al conflictului îl reprezintă 5,7 hectare de teren agricol, revendicate la acest moment de ambele societăți. În spatele acestui litigiu, susține Constanța Scutelnicu, administratorul SC Lăstun, se ascunde dorința lui Valeriu Bulibașa, reprezentantul ... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2015, 12:40 (20652 vizualizări - 18 comentarii)

EVENIMENT

«Lăsați vânătoarea vânătorilor!»

Marius Dumitrescu, directorul AJVPS Ialomița

«Lăsați vînătoarea vînătorilor!»

De o lună de zile încoace, lupta pentru controlul Asociației Județene a Vînătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița îmbracă forme penale. După ce au aruncat în derizoriu statutul, impunînd o nouă conducere, oamenii din umbra președintelui Adrian Neagu, în frunte cu acesta, au decis să calce în picioare statutul Asociației, indiferent de consecințe. Scopul declarat al activității lor ilegale îl reprezintă eliminarea din sistem a lui Marius Dumitrescu, actualul director al AJVPS. Consecințele acestui război fratricid sînt subminarea activităților curente ale Asociației, falimentarea acesteia și distrugerea principiilor statutare la care au aderat toți cei peste 1000 de vînători și pescari din Ialomița.... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2015, 11:05 (6964 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Urban SA are datorii de 25 milioane de lei

Furnizorul serviciului de apă moare, dar nu predă gestiunea

Urban SA are datorii de 25 milioane de lei

După 10 ani de la preluarea societății de către Valentin Cilibeanu&Comp., Urban SA are debite de 25 milioane și se confruntă cu iminenta perspectivă a dizolvării. Situația a fost prezentată consilierilor municipali din Slobozia în cadrul Adunării Generale a Acționarilor de miercuri, 10 iunie 2015. «Soluția pentru redresarea societății o reprezintă eșalonarea datoriilor. Avem nevoie de măsuri rapide ca să nu ne vedem puși în fața unui fapt împlinit!» a declarat, pentru Independent, directorul Urban SA, Valentin Cilibeanu.

Urban se află în pragul dizolvării... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2015, 23:35 (11306 vizualizări - 6 comentarii)

SPORT

Alexandra Iordache, vicecampioană. Rareș Bordei, locul 3!

Tenis de cîmp, Campionatul Național U12

Alexandra Iordache, vicecampioană. Rareș Bordei, locul 3!

În perioada 14-21 iunie 2015, Sibiul a găzduit Campionatul Național de Vară la Tenis de Cîmp, la categoria de vîrstă 12 ani. Tenismenii slobozeni au avut evoluții foarte bune, soldate cu două clasări pe podium. La feminin, Alexandra Iordache de la CSS Slobozia și-a onorat statutul de favorită ajugînd pînă în finala competiției. În primul joc, sportiva pregătită de profesorul Ion Savu a trecut 6-2, 7-6 de Alexia Habric, pentru ca apoi să o depășească, cu 6-2, 6-2, pe Alexia Todoni din Timișoara. Andreea Lila a fost victima Alexandrei în sferturi, aceasta impunîndu-se cu 6-2, 6-4. În semifinale, slobozeanca a trecut de Andreea Stanciu scor 6-3, 7-6. În finală a pierdut în fața Mariei Moglan cu ... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2015, 20:10 (6149 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Oamenii cavernelor urbane

Oamenii cavernelor urbane

În interiorul centralelor termice dezafectate din Slobozia există viață. Cîțiva oameni trăiesc de pe o zi pe alta din mila locatarilor blocurilor care le înconjoară sau scormonind în containerele din apropiere. Nu încurcă pe nimeni, nu fac scandal și visează cu ochii deschiși la o viață mai bună...

Povestea unui tăietor de lemne
Amiaza arsă de soare amorțește Slobozia. De la un capăt la altul al orașului totul este împietrit. O ușă de fier a unei centrale termice dezafectate este dată de perete de mîinile soioase ale unui bărbat. Sprijinit de un baston, omul se îndreaptă către... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2015, 19:20 (3902 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Junioarele IV, locul 7 în finala Campionatului Național

Handbal, CSS Slobozia

Junioarele IV, locul 7 în finala Campionatului Național

Junioarele IV ale CSS Slobozia, antrenate de profesorul Marian Simion, au participat, în perioada 17-21 iunie 2015, la Turneul Final al Campionatului Național de Handbal Feminin, adresat acestei categorii de vîrstă. Rezultatele echipei slobozene în competiția găzduită de Tîrgu Mureș au fost foarte bune. Astfel, în grupa preliminară, CSS a obținut victorii pe linie: 20-15, cu HCM Torok Rîmnicu Vîlcea, 26-15, cu LPS Suceava și 25-18, cu HCM Baia Mare. Slobozia s-a calificat astfel de pe primul loc în grupa principală. Din păcate, CSS a înregistrat aici două înfrîngeri: 17-21, cu United Galați și 23-25, cu Chimia Rîmnicu Vîlcea. În fapt, cele două echipe aveau să dispute finala competiției. În finala... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2015, 18:55 (6220 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Baraj pentru Liga a III-a, Petrolistul Boldești-Unirea Fierbinți 3-0

Campionii continuă să spere

Cum am scris și săptămîna trecută, în meciul tur de baraj a cîntărit mult experiența competițională. Petrolistul Boldești vine dintr-un fotbal prahovean cu un plus de tradiție net superior celui ialomițean. Campioana județului nostru, Unirea Fierbinți, s-a bazat pe ambiția patronului Sorin Petre, dar și pe dorința jucătorilor de a se afirma la un nivel superior. Aceste aspecte nu au fost suficiente, din păcate, pentru ca echipa care domină de două sezoane competiția județeană să se impună. Mai mult, ialomițenii au pierdut la scor de neprezentare. Fierbințiul a evoluat în formula: Bănică-Costache, Grigore, Gradea, Stoian-Anca, Popescu, Pandele, Petală-Munteanu, Babagianu. Au mai jucat Celpan, ... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2015, 18:10 (4870 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Start estival pe plajele din Amara

Start estival pe plajele din Amara

De două săptămîni, sezonul estival a debutat și la Amara. Văzută în ochii turiștilor, stațiunea rămîne și în această vară o alternativă doar pentru ialomițenii care nu au bani de un concediu «all inclusiv» pe litoralul românesc, în Bulgaria sau Turcia. În schimb, autoritățile locale au în plan proiecte ambițioase, menite să scoată stațiunea din anonimatul în care s-a cufundat în ultimii ani...

Sălbăticia de la UGSR
Plaja UGSR din Amara era în trecut una dintre cele mai apreciate. Astăzi, arată ca un hățiș. Vegetația a crescut pe nisip, apa este murdară, iar pe toate cearșafurile... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2015, 17:25 (11091 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Întăriri de la Neptun Constanța

În lotul primdivizionarei CSM Unirea Slobozia mutările sînt în toi. După ce au adus-o pe Lorena Ostase, conducătorii slobozeni au perfectat săptămîna trecută alte două transferuri. Vizate au fost jucătoare care, în sezonul recent încheiat, au evoluat pentru retrogradata Neptun Constanța: Mădălina Toma și Cristina Strahan. Toma, în vîrstă de 23 de ani, este de meserie extremă dreapta, iar în ultimul joc dintre Unirea și Neptun a fost foarte eficientă pe partea sa pînă ce, în urma unei accidentări, a fost nevoită să părăsească terenul. Cristina Strahan împlinește, chiar pe 24 iunie, 23 de ani și poate juca pe orice post pe linia de 9 metri. În meciul mai sus amintit a fost cea mai bună jucătoare... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2015, 16:35 (5209 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Cupa României

Victoria Munteni Buzău a cîștigat Cupa

Sîmbătă, 20 iunie 2015, la Munteni Buzău s-a disputat ultimul act al fazei județene din Cupa României. Combatante au fost Victoria Munteni Buzău și Abatorul Slobozia. Spectatorii au avut parte de un duel încrîncenat care, după 90 de minute, a consemnat remiza albă, iar după minutele de prelungire scorul de 1-1. Au marcat Vizuroiu pentru Abatorul și Anton Bogdan pentru Munteni Buzău. Loteria penaltyurilor a decis în cele din urmă cîștigătoarea. Aceasta a fost Victoria Munteni Buzău, echipă care va reprezenta județul Ialomița în fazele superioare ale Cupei României.... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2015, 15:45 (5513 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița a ratat Planul Național de Dezvoltare Locală

În 2015

Ialomița a ratat Planul Național de Dezvoltare Locală

Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice a șters de pe listă județul Ialomița în privința acordării fondurilor necesare investițiilor demarate în județ, conform Planului Național de Dezvoltare Locală (PNDL) pentru anul în curs. Singurele fonduri acordate de Guvern în teritoriu în baza acestei strategii au fost distribuite anul trecut, însă valorile lor sînt infime față de nevoile administrațiilor locale din județ.

Ialomița a rămas fără bani
Planul Național de Dezvoltare Locală este un program coordonat de Ministerul Dezvoltării Regionale și Administrației Publice... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2015, 15:20 (3380 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Unirea Slobozia, copii

Două victorii la «Summer Cup»

Grupa de copii 2005 a Unirii Slobozia, antrenată de Ion Ionescu, a participat în perioada 17-21 iunie, alături de alte 19 echipe, la «Summer Cup», competiție organizată la București, de Asociația «Sport Team». Cele 20 de formații au fost împărțite în 4 grupe. Unirea Slobozia a jucat astfel 4 meciuri, soldate cu două înfrîngeri și două victorii. Slobozenii au pierdut cu Sport Team, scor 0-4, și cu Galactica , scor 0-2. Au trecut în schimb de FC Junior, cu 2-1, prin dubla lui Justin Ștefan. De asemenea, au învins pe FC Dănilescu, cu 3-1, goluri Andrei Iancu, Alin Popa și Filip Mihălțeanu. În urma acestor rezultate, Unirea s-a clasat pe locul 3 în grupă.... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2015, 14:50 (3461 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Lupte libere

Cristian Lungu, victorios la Mangalia

Sîmbătă, 20 iunie 2015, la Mangalia s-a desfășurat Memorialul «Ioan Dima», competiție internațională adresată copiilor. CS Amara, echipă pregătită de Marian Moraru, s-a clasat în topul pe medalii pe poziția a treia, după Mangalia și bulgarii de la Dobrich. Amărenii au devansat echipe de tradiție, cum ar fi Steaua sau Rapid. Cel mai bun rezultat al ialomițenilor a fost obținut de Cristian Lungu, la categoria 59 kilograme. Marian Subțirică a bifat locul 2 la categoria 32 kilograme, pe o poziție similară, dar la 28 kilograme feminin, clasîndu-se Ana Maria Stoica. Ana Maria a fost urmată, pe treapta a treia a podiumului, de Steluța Subțirică. Tot pe locul 3 s-a situat, la 42 de kilograme, Marian ... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2015, 14:10 (3715 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proces tergiversat din cauza inculpaților

Scandalul permiselor contrafăcute se adîncește

Proces tergiversat din cauza inculpaților

În urmă cu o săptămînă, Judecătoria Slobozia ar fi trebuit să dea o primă sentință în dosarul privind cele 49 de permise falsificate cu 8 ani în urmă de angajații Serviciului Public Comunitar Regim Permise și Înmatriculări Ialomița. La termen, doar 11 din cei 39 de inculpați ai cauzei și-au recunoscut faptele. Pentru restul a fost necesară disjungerea cauzei și organizarea unui nou proces...

Spectacol în sala de judecată Procesul permiselor englezești contrafăcute a făcut vîlvă în sălile Judecătoriei Slobozia. În urmă cu o săptămînă, toți cei 39 de inculpați ai cauzei au fost chemați... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2015, 13:25 (7526 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Șah

Suceveanul Mihai Bursuc a cîștigat «Cupa Ialomiței»

În perioada 20-21 iunie 2015, la Amara, s-a desfășurat «Cupa Ialomiței» la Șah, ediția a VI-a, competiție de șah adresată nevăzătorilor, organizată de Direcția Județeană pentru Sport Ialomița. Au participat jucători de șah din București, Ilfov, Constanța, Călărași, Suceava și Ialomița. Competiția a fost cîștigată de Mihai Bursuc, din Suceava. De remarcat că Bursuc, campion național în 2013, este component al echipei naționale, alături de care a participat recent la campionatul mondial de la Seul. Locul 2 i-a revenit lui Victor Cioană, din București. Pe locul 3 s-a clasat Gheorghe Burdușel, din Amara.... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2015, 12:15 (3358 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Parlament Transparent, «Big Brother» pentru deputații ialomițeni

Un site pentru liniștea alegătorilor

Parlament Transparent, «Big Brother» pentru deputații ialomițeni

Vă întrebați ce mai fac deputații  pe care i-ați trimis în Parlamentul României? Dacă răspunsul este «nu știu», trebuie doar să accesați internetul și, pe google, să tastați «parlament transparent». Site-ul parlament.openpolitics.ro vă va lămuri cu totul despre activitatea celor șase deputați aleși în Colegiile Ialomiței.

Pentru monitorizarea parlamentarilor
Cei mai mulți dintre parlamentarii ialomițeni nu au mai fost văzuți în Ialomița de prin decembrie 2012, cînd și-au preluat mandatul în... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2015, 11:15 (8785 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Ucraineni repatriați ca urmare a unui accident de circulație

Ialomița: Ucraineni repatriați ca urmare a unui accident de circulație

Situație fără precedent la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. O familie de ucraineni, implicată într-un accident rutier în dimineața zilei de luni, 22 iunie 2015, pe șoseaua care leagă comuna Iazu de municipiul Slobozia, urmează să fie repatriată din spital, la cererea medicilor. Oamenii au rămas fără documente de identitate, după ce mașina avariată în evenimentul rutier a luat foc...

Vizită consulară la Slobozia
Din informațiile polițiștilor, în mașină se aflau un bărbat și o femeie, de 40 și 28 de ani, precum și copiii acestora, un băiețel de doar 6 luni și fetița acestora... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2015, 20:40 (11014 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița nu impozitează vilele țigănești

Ialomița nu impozitează vilele țigănești

Dezinteresul administrațiilor locale din orașele și comunele unde sînt construite «vile cu turnulețe» este de notorietate. La Bărbulești, administrația locală nici măcar nu a încercat vreodată să reglementeze această situație. La Fetești și Urziceni, vilele «în construcție» sfidează de zeci de ani spațiul public sub ochii îngăduitori ai autorităților. Iar la Țăndărei, unde numărul vilelor de acest gen se apropie de 200, practica reînnoirii autorizaților de construcție a devenit tradiție, funcționarii Primăriei fiind aceia care roagă proprietarii să intre astfel «în legalitate». Potrivit datelor furnizate de către Direcția Județeană de Statistică Ialomița, la nivelul anului 2014 au fost eliberate... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2015, 20:15 (15410 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Investiții inutile în stațiile de apă din Ialomița

Timp de 10 ani

Investiții inutile în stațiile de apă din Ialomița

Puține la număr, investițiile reale executate în Ialomița în ultimii 10 ani își dovedesc ineficiența. Un exemplu în acest sens sînt stațiile de apă, dotate cu echipamente de potabilizare, existente în județ. Construite bucată cu bucată ca urmare a faptului că banii au fost trimiși în teritoriu eșalonat, multe dintre aceste obiective se dovedesc inutile din cauza lipsei de personal calificat. Iar calitatea apei care curge la robinetele ialomițenilor este îndoielnică. Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița supun periodic analizei apa din incinta stațiilor, iar rezultatele arată că se înregistrează depășiri la parametrii fizico-chimici sau microbiologici. Depășiți de situație, primarii... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2015, 17:55 (6133 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Strategiile de dezvoltare locală, o afacere de milioane

Ialomița ciclului programatic european 2014-2020

Strategiile de dezvoltare locală, o afacere de milioane

De 5 ani și mai bine, administrațiile județene și locale se întrec în redactarea unor strategii de dezvoltare al căror scop declarat este «de a realiza o cît mai bună reglementare și planificare strategică (...) în vederea identificării problemelor comunității, prioritizării lor, formulării viziunii și analizei de scenarii de dezvoltare». În realitate, aceste strategii reprezintă încă o formă de drenare a fondurilor publice către firme înființate de cele mai multe ori special în acest scop. Dincolo de declarații și sutele de pagini realizate în sistem «copy-paste», comunitățile județului continuă să subziste în același mediu social și economic nesigur, tributare incompetenței și indiferenței aleșilor... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2015, 14:10 (7605 vizualizări - 4 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
249 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Articole pirotehnice comercializate fără autorizație, depistate de jandarmii ialomițeni

Articole pirotehnice comercializate fără autorizație, depistate de jandarmii ialomițeni

Duminică, 22 iunie a.c., în cadrul misiunilor executate cu ocazia desfășurării evenimentului cultural «Drăgaica» din Căzănești, jandarmii ialomițeni au identificat o persoană care comercializa ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2026, 13:15
(258 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la intersecția străzii 1 Decembrie cu Șoseaua București din orașul Țăndărei!

Pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul conductei de alimentare cu apă, cu diametrul de 225 mm, de la intersecția străzii 1 Decembrie cu Șoseaua București din orașul Țăndărei, echipele RA ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2026, 12:40
(240 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie în localitatea Țăndărei!

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii survenite la nivelul conductei de alimentare cu apă, cu diametrul de 350 mm, de pe strada Gării din orașul Țăndărei, echipele RAJA Constanța sistează ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2026, 09:55
(346 vizualizări - 0 comentarii)


1097 persoane, angajate prin intermediul AJOFM Ialomița în perioada ianuarie-mai 2026

În primele 5 luni ale anului 2026, ca urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 1097 persoane, dintre care 414 femei.  ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2026, 08:25
(249 vizualizări - 0 comentarii)


Nu ratați...

...Secțiunea BÂRFE fiindcă
nici nu știți ce pierdeți! :-)

16 Iunie 2026, 18:10


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Secțiunea Mica Publicitate
a fost actualizată!
Cele mai noi anunțuri din Ialomița.
Se pot introduce anunțuri on-line!

16 Iunie 2026, 17:35


Slobozia: Expoziția de pictură «TEMPO RUBATO», la Centrul Cultural «Ionel Perlea»

Luni, 15 iunie 2026, la Galeriile «Arcadia» din cadrul Centrului Cultural «Ionel Perlea» va fi vernisată expoziția de pictură «TEMPO RUBATO-natură și proiect», semnată ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2026, 11:20
(1104 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

Un bărbat de 51 de ani, din Bărbulești, a fost prins în flagrant delict de polițiștii de investigații criminale din Urziceni, imediat după ce ar fi primit 1000 de euro, bani pretinși prin amenințări ...[citește_toată_știrea]

11 Iunie 2026, 10:25
(592 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Urziceni, reținut de polițiști pentru infracțiuni rutiere

Un tânăr de 28 de ani, din Urziceni, a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii rutieri ialomițeni după ce a fost depistat la volan deși avea permisul de conducere suspendat. Cercetările au ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 17:20
(839 vizualizări - 0 comentarii)


Call Center RAJA Constanța

Call Center RAJA Constanța

Interacțiunea cu utilizatorul serviciilor de alimentare cu apă și/sau de canalizare este extrem de importantă pentru RAJA Constanța. De aceea, serviciul Call Center pus la dispoziția acestora vine î ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 12:50
(428 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale și amenzi de peste 132 mii de lei. Peste 1000 kg de produse alimentare, retrase de la comercializare!

În perioada 25 mai5 iunie 2026, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a desfășurat 58 de acțiuni de control în unități din domeniul alimentar, având ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2026, 10:15
(772 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în localitatea Căzănești!

Marți, 9 iunie 2026, echipele RAJA Constanța intervin pentru remedierea unui branșament avariat de pe strada Prunului din orașul Căzănești. Astfel, în intervalul orar 09,30-13,00, sunt afectați ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2026, 10:20
(516 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa în localitățile Dridu-Snagov și Moldoveni!

Miercuri, 10 iunie 2026, în intervalul orar 09,00-16,00, RAJA Constanța va sista furnizarea apei în localitățile Dridu-Snagov și Moldoveni, pentru realizarea operațiunilor ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2026, 15:05
(869 vizualizări - 0 comentarii)


«Pe pământ și pe apă: locuitorii Deltei Dunării acum 6500 de ani», expoziție vernisată la Muzeul Județean Ialomița

Muzeul Județean Ialomița invită publicul pasionat de istorie și patrimoniu să participe joi, 11 iunie 2026, începând cu orele 11,00, la vernisajul expoziției «Pe pământ și pe ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2026, 12:50
(813 vizualizări - 0 comentarii)


Dosar privind «deținerea ilegală de arme», percheziții la Țăndărei

Dosar privind «deținerea ilegală de arme», percheziții la Țăndărei

Joi, 4 iunie 2026, polițiștii ialomițeni au pus în aplicare 5 mandate de percheziție domiciliară în orașul Țăndărei. Activitățile au fost desfășurate în cadrul unui dosar penal î ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:40
(1219 vizualizări - 0 comentarii)


Soluții digitale de la RAJA Constanța

Soluții digitale de la RAJA Constanța

Pe lângă misiunile principale de a aduce apă de calitate la robinetele tuturor utilizatorilor și de a asigura servicii de canalizare eficiente, o preocupare constantă a societății RAJA Constanța ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:30
(804 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Reținut pentru consum de alcool la volan și lipsa permisului auto

Polițiștii din Fetești au reținut pentru 24 de ore un bărbat în vârstă de 41 de ani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de «conducere a unui vehicul sub influența alcoolului ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:20
(1101 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Mașină de Poliție, vandalizată. Autorii au fost reținuți!

Miercuri, 3 iunie 2026, polițiștii ialomițeni au reținut, pentru 24 de ore, doi bărbați cercetați pentru săvârșirea infracțiunii de «distrugere». Din cercetările efectuate a reieșit ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 15:00
(1807 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,72%, rata șomajului la sfârșitul lunii aprilie 2026

La sfârșitul lunii aprilie 2026, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4487 de șomeri (din care 2114 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

4 Iunie 2026, 11:30
(1035 vizualizări - 0 comentarii)


Informare privind plata facturilor RAJA Constanța prin rețeaua PayPoint

RAJA Constanța informează clienții societății că, urmare a noilor condiții comerciale și operaționale implementate la nivel național de către procesatorul de plăți PayPoint, la achitarea facturilor prin ...[citește_toată_știrea]

3 Iunie 2026, 13:20
(1146 vizualizări - 0 comentarii)


Trafic feroviar blocat în zona Fetești din cauza unui accident. O femeie și un copil au fost loviți de tren!

Trafic feroviar blocat în zona Fetești din cauza unui accident. O femeie și un copil au fost loviți de tren!

Luni, 1 iunie 2026, o femeie de aproximativ 70 de ani și un minor de aproximativ 5 ani au fost loviți în plin de trenul InterRegio Constanța-București în timp ce traversau neregulamentar ...[citește_toată_știrea]

1 Iunie 2026, 17:00
(3325 vizualizări - 2 comentarii)


Programul RAJA Constanța de 1 Iunie 2026

Casieriile RAJA Constanța și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi închise luni, 1 Iunie 2026, cu prilejul Zilei Copilului și Rusaliilor. Abonații societății au ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2026, 10:20
(3086 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Expoziția Absolvenților 2026»

Slobozia: «Expoziția Absolvenților 2026»

Consiliul Județean Ialomița, Muzeul Național al Agriculturii, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, Uniunea Artiștilor Plastici-Filiala Slobozia/Ialomița și Liceul de Arte «Ionel Perlea» ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2026, 15:55
(1790 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Dealer de cocaină, arestat preventiv

Țăndărei: Dealer de cocaină, arestat preventiv

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Ialomița, împreună cu procurorii DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița, au documentat activitatea infracțională a unei persoane, de ...[citește_toată_știrea]

28 Mai 2026, 15:50
(11497 vizualizări - 0 comentarii)


854 persoane, angajate prin intermediul AJOFM Ialomița în primele 4 luni ale anului 2026

În primele 4 luni ale anului 2026, urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 854 persoane ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2026, 13:20
(1592 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Taina vindecării trupești și sufletești la Parohia «Sf. Ev. Matei»

Slobozia: Taina vindecării trupești și sufletești la Parohia «Sf. Ev. Matei»

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, preoții Cercului Pastoral Nr.1 s-au întrunit în rugăciune la Parohia «Sf. Ev. Matei» ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2026, 11:05
(1781 vizualizări - 0 comentarii)


APIA eliberează adeverințe pentru beneficiarii Campaniei 2026 din sectorul zootehnic

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că eliberează adeverințe pentru fermierii crescători de animale care doresc să acceseze credite bancare în cadrul intervențiilor ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2026, 10:15
(1185 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: «2026-Anul omagial al  pastorației familiei creștine»

Protopopiatul Urziceni: «2026-Anul omagial al  pastorației familiei creștine»

Biroul de Asistență Socială al Protopopiatului Urziceni a organizat tradiționalele sesiuni de informare din cadrul Programului «Tinerii și Hristos» în liceele din Urziceni. Conținutul ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2026, 10:40
(1735 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Controale soldate cu amenzi de 316,8 mii de lei

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a continuat acțiunile de verificare a operatorilor din domeniul alimentar, unul dintre obiectivele acestor acțiuni fiind analiza ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2026, 16:05
(1061 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Substanțe interzise ascunse în șosete

Vineri, 22 mai a.c., în jurul orelor 22,00, la Slobozia, pe timpul executării unei misiuni de patrulare, jandarmii ialomițeni au observat un grup format din patru tineri care manifestau un comportament ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2026, 15:05
(914 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...