Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Parlament Transparent, «Big Brother» pentru deputații ialomițeni

Un site pentru liniștea alegătorilor

Parlament Transparent, «Big Brother» pentru deputații ialomițeni

Vă întrebați ce mai fac deputații  pe care i-ați trimis în Parlamentul României? Dacă răspunsul este «nu știu», trebuie doar să accesați internetul și, pe google, să tastați «parlament transparent». Site-ul parlament.openpolitics.ro vă va lămuri cu totul despre activitatea celor șase deputați aleși în Colegiile Ialomiței.

Pentru monitorizarea parlamentarilor
Cei mai mulți dintre parlamentarii ialomițeni nu au mai fost văzuți în Ialomița de prin decembrie 2012, cînd și-au preluat mandatul în... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2015, 11:15 (8785 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Ucraineni repatriați ca urmare a unui accident de circulație

Ialomița: Ucraineni repatriați ca urmare a unui accident de circulație

Situație fără precedent la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. O familie de ucraineni, implicată într-un accident rutier în dimineața zilei de luni, 22 iunie 2015, pe șoseaua care leagă comuna Iazu de municipiul Slobozia, urmează să fie repatriată din spital, la cererea medicilor. Oamenii au rămas fără documente de identitate, după ce mașina avariată în evenimentul rutier a luat foc...

Vizită consulară la Slobozia
Din informațiile polițiștilor, în mașină se aflau un bărbat și o femeie, de 40 și 28 de ani, precum și copiii acestora, un băiețel de doar 6 luni și fetița acestora... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2015, 20:40 (11017 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița nu impozitează vilele țigănești

Ialomița nu impozitează vilele țigănești

Dezinteresul administrațiilor locale din orașele și comunele unde sînt construite «vile cu turnulețe» este de notorietate. La Bărbulești, administrația locală nici măcar nu a încercat vreodată să reglementeze această situație. La Fetești și Urziceni, vilele «în construcție» sfidează de zeci de ani spațiul public sub ochii îngăduitori ai autorităților. Iar la Țăndărei, unde numărul vilelor de acest gen se apropie de 200, practica reînnoirii autorizaților de construcție a devenit tradiție, funcționarii Primăriei fiind aceia care roagă proprietarii să intre astfel «în legalitate». Potrivit datelor furnizate de către Direcția Județeană de Statistică Ialomița, la nivelul anului 2014 au fost eliberate... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2015, 20:15 (15411 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Investiții inutile în stațiile de apă din Ialomița

Timp de 10 ani

Investiții inutile în stațiile de apă din Ialomița

Puține la număr, investițiile reale executate în Ialomița în ultimii 10 ani își dovedesc ineficiența. Un exemplu în acest sens sînt stațiile de apă, dotate cu echipamente de potabilizare, existente în județ. Construite bucată cu bucată ca urmare a faptului că banii au fost trimiși în teritoriu eșalonat, multe dintre aceste obiective se dovedesc inutile din cauza lipsei de personal calificat. Iar calitatea apei care curge la robinetele ialomițenilor este îndoielnică. Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița supun periodic analizei apa din incinta stațiilor, iar rezultatele arată că se înregistrează depășiri la parametrii fizico-chimici sau microbiologici. Depășiți de situație, primarii... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2015, 17:55 (6135 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Strategiile de dezvoltare locală, o afacere de milioane

Ialomița ciclului programatic european 2014-2020

Strategiile de dezvoltare locală, o afacere de milioane

De 5 ani și mai bine, administrațiile județene și locale se întrec în redactarea unor strategii de dezvoltare al căror scop declarat este «de a realiza o cît mai bună reglementare și planificare strategică (...) în vederea identificării problemelor comunității, prioritizării lor, formulării viziunii și analizei de scenarii de dezvoltare». În realitate, aceste strategii reprezintă încă o formă de drenare a fondurilor publice către firme înființate de cele mai multe ori special în acest scop. Dincolo de declarații și sutele de pagini realizate în sistem «copy-paste», comunitățile județului continuă să subziste în același mediu social și economic nesigur, tributare incompetenței și indiferenței aleșilor... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2015, 14:10 (7606 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Profesoare «șpăgare», propuse pentru gradația de merit

Ialomița: Profesoare «șpăgare», propuse pentru gradația de merit

Gradațiile de merit oferite profesorilor nu sînt acordate celor care se pregătesc, ci mai degrabă celor care se nimeresc. Așa se face că, în acest an școlar, printre numele de dascăli ale căror dosare au fost acceptate să primească bonificația acordată de stat întru buna desfășurare a activităților didactice la catedră, se numără și două dintre profesoarele acuzate de DNA că au fraudat sesiunea din iunie-iulie a Bacalaureatului în anul 2012. Potrivit informațiilor, este vorba despre Lucia Popa și Nica Balaciu. Dosarele celor două vor fi analizate și de reprezentanții Ministerului Educației, validarea definitivă a propunerilor urmînd  să se facă în luna august.

Recompensate de șefi că au luat șpagă... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2015, 19:05 (26438 vizualizări - 52 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Aeroportul Alexeni, «copilul din flori» al Guvernului României

Aeroportul Alexeni, «copilul din flori» al Guvernului României

De mai bine de 25 de ani, Guvernul României încearcă să consolideze fosta unitate militară de aviație de la Alexeni, județul Ialomița, în speranța că aici ar putea ateriza în condiții ca-n Occident avioane civile. Transferat de la un minister la altul, aeroportul a rămas însă la fel. O ruină în adevăratul sens al cuvîntului, de unde nici hoții nu mai au ce fura. Cu toate acestea, statul român plătește lunar servicii de pază și protecție pentru acest obiectiv...

Scenarii guvernamentale la Alexeni pe pistă
În anii săi de glorie, dinainte de 1989, unitatea militară de la Alexeni... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2015, 17:55 (12143 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

«Veți vedea handbal frumos la Slobozia. E o promisiune!»

Handbal, CSM Unirea Slobozia, Victorina Bora

«Veți vedea handbal frumos la Slobozia. E o promisiune!»

Cu două victorii în cele două meciuri de baraj, Unirea Slobozia și-a păstrat locul în prima ligă. A fost un campionat lung și greu, cu un final de foc. Acum s-a intrat în binemeritata vacanță, dar din 9 iulie se reiau pregătirile cu ceva jucătoare noi și speranțe pentru o prestație superioară celei din sezonul recent încheiat, primul de Ligă pentru Slobozia. Salvarea de la retrogradare i se datorează în mare măsură și antrenoarei Victorina Bora, cea care ne-a acordat interviul de mai jos, chiar înainte de plecarea în vacanță. Nu va fi deloc o vacanță liniștită pentru că, veți vedea!, ambițiile pentru viitoarea toamnă handbalistică sînt mari.
-V-a fost vreun moment teamă de acest baraj?... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2015, 16:40 (9398 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Apel public către membrii Asociației Vânătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița

Apel public către membrii Asociației Vînătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița

La sfîrșitul săptămînii precedente, la Consiliul AGVPS din România, Neagu Adrian, președinte al AJVPS Ialomița, a cerut acestui organ, fără a avea la bază și propunerea Consiliului Asociației noastre, avizul pentru destituirea din funcție a directorului AJVPS Ialomița, Marius Dumitrescu. Raportul în baza căruia a fost solicitat acest aviz nu a fost prezentat, conform statutului, Consiliului AJVPS Ialomița și, de asemenea, a fost aprobat ilegal, fără respectarea statutului, de către directorul general al AGVPS, Șelaru Neculai. Ca urmare a acestor abuzuri repetate la adresa sa și a Asociației pe care o reprezintă în calitate de director, Marius Dumitrescu face public un apel la cei peste 1000 de... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2015, 15:35 (16421 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Un foișor info-turistic de 600 mii de lei

Unde se duc fondurile europene, cînd se duc

Un foișor info-turistic de 600 mii de lei

În luna iunie a anului 2011, Consiliul Local Slobozia aproba implicarea municipalității într-un proiect de accesare a unor fonduri europene care să transforme orașul într-un punct turistic național. La 4 ani distanță, proiectul a prins contur. După cum puteți vedea în imaginea de mai sus, așa arată un Centru Național de Informare Turistică în valoare de 630 mii de lei.

Bani europeni pentru un prepeleac
De cîteva săptămîni bune, în fața Muzeului Agriculturii Slobozia, deranjant de aproape de biserica de lemn, se înalță un prepeleac. Potrivit panoului însă, șantierul a fost deschis... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2015, 14:55 (21673 vizualizări - 31 comentarii)

Click aici

SPORT

Axintele a făcut scorul campionatului

Fotbal, Liga a IV-a

Axintele a făcut scorul campionatului

În ciuda faptului că s-au retras din Liga a III-a, la Axintele continuă să se întîmple lucruri demne de luat în seamă, chiar și în Liga a IV-a. În ultima etapă din «județeană», Viitorul a făcut scorul campionatului, un neverosimil 15-3 cu Unirea Fierbinți. Cu gînduri mai degrabă la meciul de baraj, campioana reconfirmată a județului s-a deplasat la Axintele cu o echipă încropită pe genunchi lăsînd să se odihnească piesele importante. Altfel, am înregistrat succese pe linie ale echipelor angrenate în lupta pentru rămînerea în Liga a IV-a. Traian, Colelia și Reviga au învins mai mult sau mai puțin credibil pe Doja, Abatorul sau Bărcănești. Ca atare, Traianul s-a salvat, iar în momentul de față ... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2015, 13:20 (5269 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Aurul negru din lacul Fundata

Ialomița: Aurul negru din lacul Fundata

Aflat la o aruncătură de băț de Slobozia, lacul Fundata ar putea reprezenta o adevărată sursă de venit pentru bugetul statului, prin valorificarea nămolului sapropelic. Deși viabilă pentru comercializare, resursa naturală nu are însă vad. Potențialii clienți evită însă să facă solicitări pentru achiziționarea nămolului de Fundata.

Nămolul de la Fundata caută clienți
Administrat pe jumătate de Apele Române Ialomița, lacul Fundata ar putea fi o adevărată mină de aur pentru bugetul statului. Totul prin valorificarea nămolului sapropelic care există pe fundul apei. Din nefericire... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2015, 12:35 (8079 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Sclavele sexuale ale «mamei Bistrița»

Rețea de proxeneți, destructurată de DIICOT

Sclavele sexuale ale «mamei Bistrița»

Procurorii DIICOT-Structura Centrală, au reușit să destructureze o amplă rețea infracțională specializată în fapte de proxenetism. 9 inculpați au fost prezentați cu propunere de arestare preventivă, în fața judecătorilor din Capitală. Surse judiciare apreciază faptul că rețeaua își avea nucleul în Urziceni și era coordonată de Marioara Constantin, zisă și «Mama Bistrița», împreună cu fiii ei, Marius și Cosmin Constantin. Alături de aceștia s-a aflat și concubina unuia dintre frați, pe numele său Florentina Văduva. În spatele dosarului se ascunde o poveste cu dispariții misterioase și minore traficate în scop sexual pe străzile din București și din Spania. Mai mult, fetele racolate erau adesea... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2015, 11:25 (8901 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Doctorul Vasile Olaru, vizat de procurorii Parchetului Județean

Scandal cu iz penal la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Doctorul Vasile Olaru, vizat de procurorii Parchetului Județean

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, alături de polițiști ai Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au descins în dimineața zilei de luni, 15 iunie a.c., la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Anchetatorii au în vizor 5 suspecți, angajați ai unității medicale, acuzați că ar fi comis fapte penale.

Descinderi la spital
Printre suspecții care urmează să fie audiați la sediul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița se numără și doctorul Vasile Olaru. Toate acestea într-un dosar penal al cărui obiect sînt fapte de «abuz în serviciu» și «fals intelectual... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2015, 11:40 (25217 vizualizări - 37 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dezinsecția Sloboziei, asigurată de DADP

Autoritățile lasă orașul pradă țînțarilor

Dezinsecția Sloboziei, asigurată de DADP

În mai puțin de o săptămînă, explică specialiștii în dezinsecție și deratizare, Slobozia va fi asediată de țînțari. Arma secretă pentru contracararea acestui fenomen de către autoritățile locale o reprezintă Direcția de Administrare a Domeniului Public. Aflată la prima experiență de acest gen, DADP este lipsită de experiență și incapabilă să gestioneze problema dezinsecției. În aceste condiții (și în cazul fericit în care procesul de dezinsecție va demara în această vară!), municipalitatea va cheltui inutil și ineficient fonduri publice, lăsînd Slobozia pradă țînțarilor.

Istoria incompetenței administrative... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2015, 19:45 (5737 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

1000 de pietoni, amendați de polițiștii ialomițeni

În 2014

1000 de pietoni, amendați de polițiștii ialomițeni

Regulile de circulație se aplică și în cazul pietonilor, nu doar în cel al șoferilor. O statistică oferită publicității de reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița arată că peste 1000 de persoane din județ au fost sancționate anul trecut pentru că au încălcat legislația rutieră.

Cu ochii în patru după pietonii contravenienți Cele mai multe abateri constatate de polițiștii Serviciului Poliției Rutiere Ialomița din cadrul IPJ în rîndurile pietonilor vizează traversarea prin locuri neamenajate și nemarcate corespunzător sau traversarea prin intersecții fără a respecta... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2015, 18:55 (5551 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Integrarea romilor ialomițeni, exemplu de bună practică la nivel național

Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița a reușit

Integrarea romilor ialomițeni, exemplu de bună practică la nivel național

În urmă cu un an și jumătate, Consiliul Județean Ialomița aproba implicarea Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița în 2 proiecte cu finanțare europeană, care presupuneau integrarea romilor ialomițeni pe piața muncii. Derularea celor 2 proiecte se apropie acum de final, iar unul dintre ele, denumit «calificarea meseriașilor romi» a fost propus la nivel național ca exemplu de bună practică. Paul Marcu, directorul instituției, declară că această recunoaștere confirmă utilitatea indiscutabilă a finanțării: «Mulți spun că sînt bani cheltuiți inutil. Dar acești bani sînt purtători de taxe și impozite, intră în sistem. Și, înainte de toate, oferi acestor oameni șansa... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2015, 16:50 (9004 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

«Festivalul Florilor», în curtea Liceului «Iordache Zossima» Armășești

«Festivalul Florilor», în curtea Liceului «Iordache Zossima» Armășești

A devenit deja o tradiție pentru elevii Liceului Tehnologic «Iordache Zossima» din Armășești ca, la fiecare început de vară, să organizeze «Festivalul Florilor». Manifestarea a adunat în curtea unității de învățămînt peste 200 de elevi din toate localitățile apropiate comunității. Momentul culminant al evenimentului l-a reprezentat parada copiilor, îmbrăcați în costume care imită florile de mai și iunie.

Cartea de vizită a unei școli
De 6 ani, «Festivalul Florilor» a devenit cartea de vizită a Liceului Tehnologic «Iordache Zossima» din Armășești. O zi întreagă copii de toate vîrstele... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2015, 14:05 (5400 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia a cerut dizolvarea Urban!

Dată fiind situația dezastruoasă a operatorului de apă

Primăria Slobozia a cerut dizolvarea Urban!

Miercuri, 10 iunie 2015, consilierii municipali s-au întîlnit în cadrul Adunării Generale a Acționarilor Urban SA pentru a dezbate situația societății. Printre temele dezbătute s-a numărat și cea privind «dificultățile majore cu care se confruntă societatea». Conform documentației supuse dezbaterii, datoriile Urban SA către Primăria Slobozia și Amonil se ridică la aproximativ 20 milioane de lei, situație în care «orice persoană interesată poate cere dizolvarea societății».

Primăria, obligată să dizolve SC Urban
Documentația prezentată miercuri în cadrul ședinței ordinare a AG... [citește_tot_articolul]

11 Iunie 2015, 13:20 (10958 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Control ministerial la Spitalul de Urgență Slobozia

Control ministerial la Spitalul de Urgență Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a intrat, pentru a doua oară, în atenția Corpului de Control al Ministerului Sănătății. Dacă primul audit a fost «orchestrat» de Silvian Ciupercă, de această dată el s-ar fi efectuat în baza unei plîngeri. Timp de 3 zile, organele abilitate ale Ministerului de Resort au verificat maniera în care s-a desfășurat concursul de manager în baza căruia medicul Violeta Șapira a fost confirmată în funcție, dar și situația arieratelor. Reprezentanții Spitalului de la Slobozia nu au oferit însă explicații certe cu privire la acțiunea Corpului de Control. «Au verificat Compartimentul RUNOS și arieratele» a declarat laconic medicul Violeta Șapira. La fel de limitați în... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2015, 23:20 (8834 vizualizări - 15 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
323 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

APIA: Stadiul plăților în avans aferente Campaniei 2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, în perioada 18 octombrie-01 noiembrie 2021, a fost autorizat la plată în cadrul Campaniei de plăți în avans pentru anul 2021 un număr ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2021, 10:55
(11210 vizualizări - 0 comentarii)


Un minor la volan a produs un accident la Bărbulești

Sâmbătă, 30 octombrie a.c., în jurul orei 1,00, polițiștii din cadrul Secției Nr. 5 Poliție Rurală Jilavele au fost sesizați prin apel 112 cu privire la faptul că pe raza comunei Bărbulești s-a produs un ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2021, 16:35
(4717 vizualizări - 0 comentarii)


Petreceri private la Alexeni și Bărbulești, întrerupte și amendate de polițiști

La sfârșit de săptămână, polițiștii ialomițeni au desfășurat acțiuni pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică, respectiv pentru verificarea modului în care sunt respectate reglementările ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2021, 16:25
(4748 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă și în luna noiembrie 2021

Ministerul Finanțelor a emis, începând de luni, 1 noiembrie 2021, noi emisiuni de titluri de stat în cadrul Programului «Tezaur», cu maturități de 1, 3 și 5 ani și dobânzi de 3,75%, 4,25% și 4,65%. Titlurile ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2021, 16:15
(8802 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 128 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Luni, 1 noiembrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 17756, fiind înregistrate 128 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2021, 16:05
(10023 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în Cartierul Fetești Oraș

Pentru executarea lucrărilor de remediere a unei avarii pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 90 mm, de la intersecția străzilor Călărași cu Nucilor din municipiul Fetești, RAJA Constanța a ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2021, 13:15
(3872 vizualizări - 0 comentarii)


Antrenorul de Lupte Nicolae Pârvu a pierdut lupta cu boala COVID-19

Antrenorul de Lupte Nicolae Pârvu a pierdut lupta cu boala COVID-19

Boala infecțioasă COVID-19 i-a luat viața profesorului de lupte Nicolae Pârvu, din localitatea Perieți. Acesta a decedat în dimineața zilei de luni, 1 noiembrie 2021, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2021, 12:40
(10198 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: «Salonul de toamnă 2021»

Miercuri, 3 noiembrie 2021,  ora 14,00,  la Galeriile «Arcadia» din incinta Centrului Cultural «Ionel Perlea»Slobozia, va avea loc vernisajul expoziției «Salonul de toamnă 2021» al Uniunii Artiștilor ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2021, 12:25
(8894 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Intervenții la 5 accidente rutiere

În dimineața zilei de luni, 1 noiembrie a.c., trei echipaje de pompieri din Slobozia au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o descarcerare și o ambulanță SMURD la un accident rutier ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2021, 12:10
(3167 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 93 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 31 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 17628, fiind înregistrate 93 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

31 Octombrie 2021, 16:40
(7215 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 86 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 30 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 17535, fiind înregistrate 86 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2021, 17:05
(5258 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Tânăr de 20 de ani, mort într-un accident rutier

Slobozia: Tânăr de 20 de ani, mort într-un accident rutier

O persoană a murit și alte trei au fost rănite într-un accident rutier petrecut în dimineața zilei de sâmbătă, 30 octombrie 2021, în apropiere de Slobozia, pe DN21. Din verificările efectuate a reieșit ...[citește_toată_știrea]

30 Octombrie 2021, 13:45
(6250 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: 3370 de tichete de masă, distribuite către centrele de vaccinare

Direcția de Sănătate Publică Ialomița a achiziționat 3370 de tichete de masă, urmând a fi distribuite către centrele de vaccinare, cabinetele medicilor de familii și ambulatoriile de specialitate, unde ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2021, 18:25
(12122 vizualizări - 4 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 284 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 29 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 17449, fiind înregistrate 284 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2021, 16:35
(4139 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Hăinuțe tricotate pentru nou-născuți

Protopopiatul Urziceni: Hăinuțe tricotate pentru nou-născuți

Cu sprijinul Protopopiatului Urziceni, tinerele mame care și-au adus pe lume bebelușii în cadrul Spitalului Municipal Urziceni au beneficiat de hăinuțe tricotate, donate de către Fundația «Copii în Dificultate ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2021, 16:20
(6080 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Modalitatea de transmitere a documentelor pentru solicitarea șomajului tehnic

Angajatorii care se încadrează în categoria domeniilor supuse restricțiilor, conform HG nr. 1090/2021, și a căror activitate a fost întreruptă total sau parțial, vor depune la AJOFM Ialomița, în luna curentă ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2021, 16:05
(13958 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Reținuți pentru «tulburarea ordinii publice» și «distrugere»

Polițiștii ialomițeni au emis joi, 28 octombrie a.c., 3 mandate de reținere pentru 24 de ore, pe numele a trei tineri, cu vârste cuprinse între 21 și 26 de ani. Aceștia sunt acuzați de comiterea infracțiunilor ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2021, 15:05
(3036 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive desfășurate de polițiști

În ultimele 24 de ore au fost verificate 314 obiective de interes, dintre care 171 de societăți comerciale, unde polițiștii, alături de celelalte structuri cu care acționează în sistem integrat, au instruit ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2021, 14:55
(2466 vizualizări - 0 comentarii)


Tineri din Bărbulești, cercetați pentru «furt calificat»

Polițiștii ialomițeni au deschis un dosar penal pe numele a doi tineri de 16 ani, din comuna Bărbulești, sub acuzația de «furt calificat». Din cercetări a reieșit faptul că tinerii ar fi pătruns, în timpul ...[citește_toată_știrea]

29 Octombrie 2021, 14:50
(1889 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi pentru nerespectarea măsurilor de protecție sanitară

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au efectuat acțiuni privind modul în care, la nivelul județului, sunt respectate măsurile de prevenire a răspândirii virusului SARS-CoV-2. Ca urmare a abaterilor ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2021, 19:15
(7868 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinții de Jos: A intrat cu mașina într-un gard

Polițiștii au fost solicitați să intervină în cazul unui accident rutier petrecut în seara zilei de miercuri, 27 octombrie a.c., pe raza localității Fierbinții de Jos. Aflat la volanul unui autovehicul ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2021, 19:00
(2401 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 150 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 28 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 17165, fiind înregistrate 150 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2021, 16:20
(6617 vizualizări - 0 comentarii)


Rata de vaccinare anti-COVID-19 la Slobozia a depășit 50%

Conform datelor oficiale avansate de autoritățile județene, Slobozia are cea mai mare rată de vaccinare din întreg județul. La 26 octombrie 2021, procentul înregistrat oficial era de 50,09%. Următoarele ...[citește_toată_știrea]

28 Octombrie 2021, 15:05
(10808 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Centrul de testare gratuită COVID-19, deschis

Slobozia: Centrul de testare gratuită COVID-19, deschis

Miercuri, 27 octombrie a.c., în Piața Revoluției din Slobozia s-a deschis Centrul de testare gratuită COVID-19. Încă de la primele ore ale dimineții, zeci de slobozeni s-au așezat la rând pentru a se testa ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2021, 18:10
(3904 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Percheziții la persoane bănuite de furt de electricitate

Țăndărei: Percheziții la persoane bănuite de furt de electricitate

Miercuri, 27 octombrie a.c., în intervalul orar 6,00-10,00, 55 de polițiști din structurile de Ordine Publică, Poliție Rutieră, Investigații Criminale, Investigarea Criminalității Economice, Serviciului ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2021, 17:25
(4527 vizualizări - 1 comentariu)


Persoană urmărită la nivel național, depistată de polițiștii ialomițeni

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2021, 17:10
(3259 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 329 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 27 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 17015, fiind înregistrate 329 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2021, 16:55
(1792 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Sancțiuni pentru nerespectarea măsurilor sanitare

Marți, 26 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au organizat noi acțiuni pentru creșterea gradului de siguranță al cetățenilor, menținerea ordinii și liniștii publice și verificarea respectării măsurilor ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2021, 16:45
(2224 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Stadiul plăților în avans aferente Campaniei 2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, în cele 9 zile care s-au scurs de la startul Campaniei 2021 de plată în avans, a autorizat la plată suma de 745,29 milioane de euro ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2021, 13:05
(9831 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în Cartierul Coloniști din Fetești

Pentru remedierea unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 125 mm, de pe strada Independenței, din localitatea Fetești, echipele RAJA vor fi nevoite să întrerupă furnizarea ...[citește_toată_știrea]

27 Octombrie 2021, 12:40
(8514 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...