Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Parlament Transparent, «Big Brother» pentru deputații ialomițeni

Un site pentru liniștea alegătorilor

Parlament Transparent, «Big Brother» pentru deputații ialomițeni

Vă întrebați ce mai fac deputații  pe care i-ați trimis în Parlamentul României? Dacă răspunsul este «nu știu», trebuie doar să accesați internetul și, pe google, să tastați «parlament transparent». Site-ul parlament.openpolitics.ro vă va lămuri cu totul despre activitatea celor șase deputați aleși în Colegiile Ialomiței.

Pentru monitorizarea parlamentarilor
Cei mai mulți dintre parlamentarii ialomițeni nu au mai fost văzuți în Ialomița de prin decembrie 2012, cînd și-au preluat mandatul în... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2015, 11:15 (8786 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Ucraineni repatriați ca urmare a unui accident de circulație

Ialomița: Ucraineni repatriați ca urmare a unui accident de circulație

Situație fără precedent la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. O familie de ucraineni, implicată într-un accident rutier în dimineața zilei de luni, 22 iunie 2015, pe șoseaua care leagă comuna Iazu de municipiul Slobozia, urmează să fie repatriată din spital, la cererea medicilor. Oamenii au rămas fără documente de identitate, după ce mașina avariată în evenimentul rutier a luat foc...

Vizită consulară la Slobozia
Din informațiile polițiștilor, în mașină se aflau un bărbat și o femeie, de 40 și 28 de ani, precum și copiii acestora, un băiețel de doar 6 luni și fetița acestora... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2015, 20:40 (11018 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița nu impozitează vilele țigănești

Ialomița nu impozitează vilele țigănești

Dezinteresul administrațiilor locale din orașele și comunele unde sînt construite «vile cu turnulețe» este de notorietate. La Bărbulești, administrația locală nici măcar nu a încercat vreodată să reglementeze această situație. La Fetești și Urziceni, vilele «în construcție» sfidează de zeci de ani spațiul public sub ochii îngăduitori ai autorităților. Iar la Țăndărei, unde numărul vilelor de acest gen se apropie de 200, practica reînnoirii autorizaților de construcție a devenit tradiție, funcționarii Primăriei fiind aceia care roagă proprietarii să intre astfel «în legalitate». Potrivit datelor furnizate de către Direcția Județeană de Statistică Ialomița, la nivelul anului 2014 au fost eliberate... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2015, 20:15 (15413 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Investiții inutile în stațiile de apă din Ialomița

Timp de 10 ani

Investiții inutile în stațiile de apă din Ialomița

Puține la număr, investițiile reale executate în Ialomița în ultimii 10 ani își dovedesc ineficiența. Un exemplu în acest sens sînt stațiile de apă, dotate cu echipamente de potabilizare, existente în județ. Construite bucată cu bucată ca urmare a faptului că banii au fost trimiși în teritoriu eșalonat, multe dintre aceste obiective se dovedesc inutile din cauza lipsei de personal calificat. Iar calitatea apei care curge la robinetele ialomițenilor este îndoielnică. Reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița supun periodic analizei apa din incinta stațiilor, iar rezultatele arată că se înregistrează depășiri la parametrii fizico-chimici sau microbiologici. Depășiți de situație, primarii... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2015, 17:55 (6136 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Strategiile de dezvoltare locală, o afacere de milioane

Ialomița ciclului programatic european 2014-2020

Strategiile de dezvoltare locală, o afacere de milioane

De 5 ani și mai bine, administrațiile județene și locale se întrec în redactarea unor strategii de dezvoltare al căror scop declarat este «de a realiza o cît mai bună reglementare și planificare strategică (...) în vederea identificării problemelor comunității, prioritizării lor, formulării viziunii și analizei de scenarii de dezvoltare». În realitate, aceste strategii reprezintă încă o formă de drenare a fondurilor publice către firme înființate de cele mai multe ori special în acest scop. Dincolo de declarații și sutele de pagini realizate în sistem «copy-paste», comunitățile județului continuă să subziste în același mediu social și economic nesigur, tributare incompetenței și indiferenței aleșilor... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2015, 14:10 (7607 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Profesoare «șpăgare», propuse pentru gradația de merit

Ialomița: Profesoare «șpăgare», propuse pentru gradația de merit

Gradațiile de merit oferite profesorilor nu sînt acordate celor care se pregătesc, ci mai degrabă celor care se nimeresc. Așa se face că, în acest an școlar, printre numele de dascăli ale căror dosare au fost acceptate să primească bonificația acordată de stat întru buna desfășurare a activităților didactice la catedră, se numără și două dintre profesoarele acuzate de DNA că au fraudat sesiunea din iunie-iulie a Bacalaureatului în anul 2012. Potrivit informațiilor, este vorba despre Lucia Popa și Nica Balaciu. Dosarele celor două vor fi analizate și de reprezentanții Ministerului Educației, validarea definitivă a propunerilor urmînd  să se facă în luna august.

Recompensate de șefi că au luat șpagă... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2015, 19:05 (26447 vizualizări - 52 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Aeroportul Alexeni, «copilul din flori» al Guvernului României

Aeroportul Alexeni, «copilul din flori» al Guvernului României

De mai bine de 25 de ani, Guvernul României încearcă să consolideze fosta unitate militară de aviație de la Alexeni, județul Ialomița, în speranța că aici ar putea ateriza în condiții ca-n Occident avioane civile. Transferat de la un minister la altul, aeroportul a rămas însă la fel. O ruină în adevăratul sens al cuvîntului, de unde nici hoții nu mai au ce fura. Cu toate acestea, statul român plătește lunar servicii de pază și protecție pentru acest obiectiv...

Scenarii guvernamentale la Alexeni pe pistă
În anii săi de glorie, dinainte de 1989, unitatea militară de la Alexeni... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2015, 17:55 (12143 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

«Veți vedea handbal frumos la Slobozia. E o promisiune!»

Handbal, CSM Unirea Slobozia, Victorina Bora

«Veți vedea handbal frumos la Slobozia. E o promisiune!»

Cu două victorii în cele două meciuri de baraj, Unirea Slobozia și-a păstrat locul în prima ligă. A fost un campionat lung și greu, cu un final de foc. Acum s-a intrat în binemeritata vacanță, dar din 9 iulie se reiau pregătirile cu ceva jucătoare noi și speranțe pentru o prestație superioară celei din sezonul recent încheiat, primul de Ligă pentru Slobozia. Salvarea de la retrogradare i se datorează în mare măsură și antrenoarei Victorina Bora, cea care ne-a acordat interviul de mai jos, chiar înainte de plecarea în vacanță. Nu va fi deloc o vacanță liniștită pentru că, veți vedea!, ambițiile pentru viitoarea toamnă handbalistică sînt mari.
-V-a fost vreun moment teamă de acest baraj?... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2015, 16:40 (9398 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Apel public către membrii Asociației Vânătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița

Apel public către membrii Asociației Vînătorilor și Pescarilor Sportivi Ialomița

La sfîrșitul săptămînii precedente, la Consiliul AGVPS din România, Neagu Adrian, președinte al AJVPS Ialomița, a cerut acestui organ, fără a avea la bază și propunerea Consiliului Asociației noastre, avizul pentru destituirea din funcție a directorului AJVPS Ialomița, Marius Dumitrescu. Raportul în baza căruia a fost solicitat acest aviz nu a fost prezentat, conform statutului, Consiliului AJVPS Ialomița și, de asemenea, a fost aprobat ilegal, fără respectarea statutului, de către directorul general al AGVPS, Șelaru Neculai. Ca urmare a acestor abuzuri repetate la adresa sa și a Asociației pe care o reprezintă în calitate de director, Marius Dumitrescu face public un apel la cei peste 1000 de... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2015, 15:35 (16421 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Un foișor info-turistic de 600 mii de lei

Unde se duc fondurile europene, cînd se duc

Un foișor info-turistic de 600 mii de lei

În luna iunie a anului 2011, Consiliul Local Slobozia aproba implicarea municipalității într-un proiect de accesare a unor fonduri europene care să transforme orașul într-un punct turistic național. La 4 ani distanță, proiectul a prins contur. După cum puteți vedea în imaginea de mai sus, așa arată un Centru Național de Informare Turistică în valoare de 630 mii de lei.

Bani europeni pentru un prepeleac
De cîteva săptămîni bune, în fața Muzeului Agriculturii Slobozia, deranjant de aproape de biserica de lemn, se înalță un prepeleac. Potrivit panoului însă, șantierul a fost deschis... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2015, 14:55 (21674 vizualizări - 31 comentarii)

Click aici

SPORT

Axintele a făcut scorul campionatului

Fotbal, Liga a IV-a

Axintele a făcut scorul campionatului

În ciuda faptului că s-au retras din Liga a III-a, la Axintele continuă să se întîmple lucruri demne de luat în seamă, chiar și în Liga a IV-a. În ultima etapă din «județeană», Viitorul a făcut scorul campionatului, un neverosimil 15-3 cu Unirea Fierbinți. Cu gînduri mai degrabă la meciul de baraj, campioana reconfirmată a județului s-a deplasat la Axintele cu o echipă încropită pe genunchi lăsînd să se odihnească piesele importante. Altfel, am înregistrat succese pe linie ale echipelor angrenate în lupta pentru rămînerea în Liga a IV-a. Traian, Colelia și Reviga au învins mai mult sau mai puțin credibil pe Doja, Abatorul sau Bărcănești. Ca atare, Traianul s-a salvat, iar în momentul de față ... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2015, 13:20 (5269 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Aurul negru din lacul Fundata

Ialomița: Aurul negru din lacul Fundata

Aflat la o aruncătură de băț de Slobozia, lacul Fundata ar putea reprezenta o adevărată sursă de venit pentru bugetul statului, prin valorificarea nămolului sapropelic. Deși viabilă pentru comercializare, resursa naturală nu are însă vad. Potențialii clienți evită însă să facă solicitări pentru achiziționarea nămolului de Fundata.

Nămolul de la Fundata caută clienți
Administrat pe jumătate de Apele Române Ialomița, lacul Fundata ar putea fi o adevărată mină de aur pentru bugetul statului. Totul prin valorificarea nămolului sapropelic care există pe fundul apei. Din nefericire... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2015, 12:35 (8080 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Sclavele sexuale ale «mamei Bistrița»

Rețea de proxeneți, destructurată de DIICOT

Sclavele sexuale ale «mamei Bistrița»

Procurorii DIICOT-Structura Centrală, au reușit să destructureze o amplă rețea infracțională specializată în fapte de proxenetism. 9 inculpați au fost prezentați cu propunere de arestare preventivă, în fața judecătorilor din Capitală. Surse judiciare apreciază faptul că rețeaua își avea nucleul în Urziceni și era coordonată de Marioara Constantin, zisă și «Mama Bistrița», împreună cu fiii ei, Marius și Cosmin Constantin. Alături de aceștia s-a aflat și concubina unuia dintre frați, pe numele său Florentina Văduva. În spatele dosarului se ascunde o poveste cu dispariții misterioase și minore traficate în scop sexual pe străzile din București și din Spania. Mai mult, fetele racolate erau adesea... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2015, 11:25 (8901 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Doctorul Vasile Olaru, vizat de procurorii Parchetului Județean

Scandal cu iz penal la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Doctorul Vasile Olaru, vizat de procurorii Parchetului Județean

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița, alături de polițiști ai Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au descins în dimineața zilei de luni, 15 iunie a.c., la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Anchetatorii au în vizor 5 suspecți, angajați ai unității medicale, acuzați că ar fi comis fapte penale.

Descinderi la spital
Printre suspecții care urmează să fie audiați la sediul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița se numără și doctorul Vasile Olaru. Toate acestea într-un dosar penal al cărui obiect sînt fapte de «abuz în serviciu» și «fals intelectual... [citește_tot_articolul]

15 Iunie 2015, 11:40 (25219 vizualizări - 37 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dezinsecția Sloboziei, asigurată de DADP

Autoritățile lasă orașul pradă țînțarilor

Dezinsecția Sloboziei, asigurată de DADP

În mai puțin de o săptămînă, explică specialiștii în dezinsecție și deratizare, Slobozia va fi asediată de țînțari. Arma secretă pentru contracararea acestui fenomen de către autoritățile locale o reprezintă Direcția de Administrare a Domeniului Public. Aflată la prima experiență de acest gen, DADP este lipsită de experiență și incapabilă să gestioneze problema dezinsecției. În aceste condiții (și în cazul fericit în care procesul de dezinsecție va demara în această vară!), municipalitatea va cheltui inutil și ineficient fonduri publice, lăsînd Slobozia pradă țînțarilor.

Istoria incompetenței administrative... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2015, 19:45 (5737 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

1000 de pietoni, amendați de polițiștii ialomițeni

În 2014

1000 de pietoni, amendați de polițiștii ialomițeni

Regulile de circulație se aplică și în cazul pietonilor, nu doar în cel al șoferilor. O statistică oferită publicității de reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița arată că peste 1000 de persoane din județ au fost sancționate anul trecut pentru că au încălcat legislația rutieră.

Cu ochii în patru după pietonii contravenienți Cele mai multe abateri constatate de polițiștii Serviciului Poliției Rutiere Ialomița din cadrul IPJ în rîndurile pietonilor vizează traversarea prin locuri neamenajate și nemarcate corespunzător sau traversarea prin intersecții fără a respecta... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2015, 18:55 (5551 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Integrarea romilor ialomițeni, exemplu de bună practică la nivel național

Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița a reușit

Integrarea romilor ialomițeni, exemplu de bună practică la nivel național

În urmă cu un an și jumătate, Consiliul Județean Ialomița aproba implicarea Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița în 2 proiecte cu finanțare europeană, care presupuneau integrarea romilor ialomițeni pe piața muncii. Derularea celor 2 proiecte se apropie acum de final, iar unul dintre ele, denumit «calificarea meseriașilor romi» a fost propus la nivel național ca exemplu de bună practică. Paul Marcu, directorul instituției, declară că această recunoaștere confirmă utilitatea indiscutabilă a finanțării: «Mulți spun că sînt bani cheltuiți inutil. Dar acești bani sînt purtători de taxe și impozite, intră în sistem. Și, înainte de toate, oferi acestor oameni șansa... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2015, 16:50 (9004 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

«Festivalul Florilor», în curtea Liceului «Iordache Zossima» Armășești

«Festivalul Florilor», în curtea Liceului «Iordache Zossima» Armășești

A devenit deja o tradiție pentru elevii Liceului Tehnologic «Iordache Zossima» din Armășești ca, la fiecare început de vară, să organizeze «Festivalul Florilor». Manifestarea a adunat în curtea unității de învățămînt peste 200 de elevi din toate localitățile apropiate comunității. Momentul culminant al evenimentului l-a reprezentat parada copiilor, îmbrăcați în costume care imită florile de mai și iunie.

Cartea de vizită a unei școli
De 6 ani, «Festivalul Florilor» a devenit cartea de vizită a Liceului Tehnologic «Iordache Zossima» din Armășești. O zi întreagă copii de toate vîrstele... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2015, 14:05 (5400 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia a cerut dizolvarea Urban!

Dată fiind situația dezastruoasă a operatorului de apă

Primăria Slobozia a cerut dizolvarea Urban!

Miercuri, 10 iunie 2015, consilierii municipali s-au întîlnit în cadrul Adunării Generale a Acționarilor Urban SA pentru a dezbate situația societății. Printre temele dezbătute s-a numărat și cea privind «dificultățile majore cu care se confruntă societatea». Conform documentației supuse dezbaterii, datoriile Urban SA către Primăria Slobozia și Amonil se ridică la aproximativ 20 milioane de lei, situație în care «orice persoană interesată poate cere dizolvarea societății».

Primăria, obligată să dizolve SC Urban
Documentația prezentată miercuri în cadrul ședinței ordinare a AG... [citește_tot_articolul]

11 Iunie 2015, 13:20 (10959 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Control ministerial la Spitalul de Urgență Slobozia

Control ministerial la Spitalul de Urgență Slobozia

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a intrat, pentru a doua oară, în atenția Corpului de Control al Ministerului Sănătății. Dacă primul audit a fost «orchestrat» de Silvian Ciupercă, de această dată el s-ar fi efectuat în baza unei plîngeri. Timp de 3 zile, organele abilitate ale Ministerului de Resort au verificat maniera în care s-a desfășurat concursul de manager în baza căruia medicul Violeta Șapira a fost confirmată în funcție, dar și situația arieratelor. Reprezentanții Spitalului de la Slobozia nu au oferit însă explicații certe cu privire la acțiunea Corpului de Control. «Au verificat Compartimentul RUNOS și arieratele» a declarat laconic medicul Violeta Șapira. La fel de limitați în... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2015, 23:20 (8834 vizualizări - 15 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
256 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Grupul de Comunicare Strategică: 72 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 23 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9108, cu 72 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2021, 15:20
(3469 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace pentru gestionarea situațiilor de urgență produse de un accident rutier cu victime multiple

Joi, 25 martie a.c, începând cu orele 10,00, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița organizează un exercițiu de cooperare cu forțe și mijloace în teren în care este ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2021, 15:05
(6170 vizualizări - 0 comentarii)


Tânără de 20 de ani din Bordușani, amendată că nu a respectat «izolarea»

Verificările persoanelor care au obligația izolării sau carantinării la o adresă aleasă au dus la identificarea unei tinere de 20 de ani, din comuna Bordușani, care a încălcat această măsură. Reamintim ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2021, 13:50
(4943 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

În cursul zilei de luni, 22 martie a.c., în jurul orei 9,00, polițiștii rutieri din Urziceni au oprit, pentru control, un autoturism care avea o deplasare sinuoasă. La volanul autovehiculului a fost identificat ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2021, 17:20
(3002 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19

În cursul zilei de luni, 22 martie a.c., aproape 100 de forțe de ordine au acționat pe raza județului Ialomița pentru verificarea respectării măsurilor și interdicțiilor impuse în vederea limitării răspândirii ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2021, 17:05
(1806 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 48 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 23 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 9036, cu 48 de cazuri mai mult față de ziua de luni ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2021, 15:15
(3274 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier între Slobozia și Bucu

Accident rutier între Slobozia și Bucu

Un accident rutier s-a petrecut în ziua de marți, 23 martie a.c., pe DN2, între localitățile Slobozia și Bucu. Din primele informații, se pare că evenimentul a avut drept cauză o depășire efectuată neregulamentar ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2021, 14:30
(3142 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: 4 autoturisme implicate într-un accident rutier

Sinești: 4 autoturisme implicate într-un accident rutier

În dimineața zilei de marți, 23 martie a.c., în zona localității Sinești s-a produs un accident rutier. Principala cauză a evenimentului rutier ar fi pătrunderea neregulamentară de pe un drum lateral pe ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2021, 10:30
(2769 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Percheziții de amploare la Fetești

Polițiștii și procurorii au descins în dimineața zilei de marți, 23 martie a.c., la 40 de adrese din Fetești. Descinderile vizează mai multe persoane cercetate de organele judiciare locale într-un amplu ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2021, 10:15
(5140 vizualizări - 5 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge! Salvează o viață!»

Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge! Salvează o viață!»

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, joi, 18 martie 2021, Protopopiatul Slobozia în parteneriat cu Centrul de Transfuzie Sanguină Slobozia continuă Campania ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2021, 18:10
(2762 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Clarificări privind aplicarea sistemului TVA la încasare

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii interesați că, începând cu 1 ianuarie 2021, persoanele impozabile a căror cifră de afaceri în anul calendaristic precedent ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2021, 17:20
(5689 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Amărean surprins de radar cu 149 km/h în localitate. Avea permisul suspendat!

Sâmbătă, 20 martie a.c., în jurul orei 00,30, aflându-se în serviciul de patrulare și supraveghere video pe DN2A-E60, în localitatea Ciochina, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au depistat în trafic ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2021, 17:15
(3484 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Beat la volan, a intrat cu mașina în poarta cimitirului

Duminică, 21 martie a.c., în jurul orelor 16,00, polițiștii din Urziceni au fost sesizați cu privire la faptul că un autoturism ar fi lovit poarta cimitirului din Urziceni și a fugit de la fața locului ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2021, 17:10
(2943 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Țigări de contrabandă, indisponibilizate

Vineri, 19 martie a.c., în jurul orei 8,00, polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Slobozia au oprit, pentru control, pe DN21A, la ieșire din Slobozia spre Drajna, un autoturism condus de un bărbat ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2021, 17:05
(2471 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Indicele prețurilor de consum

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii-plătitori de impozit pe profit, cu unele excepții, că pot opta pentru sistemul de declarare și plată a impozitului pe profit ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2021, 16:10
(5155 vizualizări - 0 comentarii)


Simulare BACALAUREAT 2021 în Ialomița: 1547 de elevi au participat la proba scrisă la Limba și Literatura Română

Luni, 22 martie a.c., s-a organizat prima simulare a Bacalaureatului 2021, cea la Limba și Literatura Română. Datele Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că 1547 de elevi de clasa a XII-a din ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2021, 15:45
(5352 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 20 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 22 martie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8988, cu 20 de cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2021, 15:15
(3047 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 30 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 21 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8968, cu 30 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2021, 15:45
(4844 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: 35 de școli sunt în Scenariul Roșu

O informare a Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată faptul că la nivelul județului Ialomița există 23 de elevi bolnavi de COVID-19. De asemenea, 9 cadre didactice au avut rezultate pozitive la ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2021, 19:50
(4119 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente rutiere grave pe șoselele din Ialomița

Accidente rutiere grave pe șoselele din Ialomița

Două accidente grave s-au produs pe șoselele din Ialomița în ziua de sâmbătă, 20 martie 2021. Primul eveniment rutier a avut loc în zona localității Malu, când o femeie de 42 de ani s-a răsturnat cu mașina ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2021, 19:45
(6094 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Malu Smirna accident


Roșiori: Incidență de 12,62/1000 de locuitori

Localitatea Roșiori înregistrează cea mai mare rată de incidență a cazurilor de COVID-19, de la debutul pandemiei și până în prezent. Datele arată că în această localitate incidența a ajuns la valoarea ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2021, 19:30
(2595 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 51 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 20 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8938, cu 51 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2021, 15:40
(3245 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Noi modele de formulare pentru declararea veniturilor obținute din activități independente

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează că Agenția Națională de Administrare Fiscală a pus la dispoziție mai multe modele pentru completarea formularului pentru venituri independente ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2021, 17:39
(6944 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 6500 de lei pentru nerespectarea măsurilor de protecție sanitară

Polițiștii ialomițeni au aplicat sancțiuni în valoare de 6500 de lei în cadrul unei acțiuni privind felul în care sunt respectate măsurile de protecție sanitară. Acțiunea s-a desfășurat în ziua de joi, ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2021, 15:45
(4737 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 48 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 19 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8887, cu 48 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2021, 15:30
(3756 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți în valoare de 2,51 miliarde de euro, pentru fermieri

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că autorizarea plăților regulare pentru Campania 2020 continuă în ritm susținut. Până la acest moment s-a autorizat la plată un număr ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2021, 15:15
(4444 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: Explozie la o locuință

Gheorghe Doja: Explozie la o locuință

Pompierii din Slobozia au intervenit în dimineața zilei de vineri, 19 martie a.c., pentru a lichida un incendiu, produs în urma unei explozii, care a cuprins o locuință din comuna Gheorghe Doja. Deflagrația ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2021, 11:30
(2938 vizualizări - 0 comentarii)


DSP Ialomița: 24 mii de ialomițeni, vaccinați anti-COVID-19

Potrivit unei informări oficiale, în ultimele 24 de ore, împotriva COVID-19 la nivelul județului Ialomița s-au imunizat 1702 persoane. Statistica Direcției de Sănătate Publică Ialomița arată că de la debutul ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2021, 19:15
(3266 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Controale la firmele care plasează forță de muncă în străinătate

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița desfășoară în această perioadă, sub coordonarea Inspecției Muncii, o acțiune de informare și control cu privire la respectarea dispozițiilor legale de către agenții ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2021, 18:40
(3013 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pentru respectarea măsurilor de protecție sanitară

Miercuri, 17 martie a.c., 82 de polițiști și 22 de polițiști locali au acționat pentru verificarea respectării măsurilor impuse în contextul Stării de Alertă, precum și  pentru prevenirea și limitarea ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2021, 16:25
(2123 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...