Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Gîlceava trecerilor de pietoni

În urmă cu o săptămînă, pe adresa on-line a publicației noastre, un cetățean plătitor de taxe și impozite din Slobozia semnala modul defectuos de marcare a trecerilor de pietoni. În replică la remarcile contribuabilului slobozean, Direcția de Administrare a Domeniului Public Slobozia oferă propriul set de explicații.

Cititorii Independent au simț civic
Textul trimis pe adresa redacției este suficient de explicit pentru a nu mai avea nevoie de explicații sau comentarii suplimentare. «Mergînd zilele acestea prin oraș am văzut că au început lucrări de marcare a drumurilor și a trecerilor... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2015, 15:50 (4471 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

«Acum se practică o politică de grup, care nu urmărește interesul oamenilor!»

Ionașcu revine în politică

«Acum se practică o politică de grup, care nu urmărește interesul oamenilor!»

La 3 ani de la eliminarea sa de pe scena politică, ex-primarul Gabi Ionașcu revine în atenția opiniei publice. La sfîrșitul săptămînii precedente, acesta a participat, ca voluntar, la împădurirea a 2 hectare de teren la marginea orașului Slobozia. Deși nu consideră gestul său o declarație politică, Gabi Ionașcu confirmă că «este o reacție la ceea ce se întîmplă în oraș». Gabi Ionașcu este membru al Partidului Conservator de aproape 2 ani...

Nu aduce anul ce aduce… voluntariatul
După o pauză de 3 ani, Gabi Ionașcu revine în atenția opiniei publice slobozene. La sfîrșitul săptămînii... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2015, 15:05 (9110 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Doja a zdrobit Abatorul

«1 Mai» Muncitoresc a picat destul de nefast pentru unii dintre fotbaliștii angrenați în competiția județeană de fotbal. Grătarele consumate li s-au pus de-a curmezișul în ghete, făcîndu-i ca pe 2 mai, ziua în care Basarab și compania au programat etapa XXIII, să joace cu mult sub așteptări. Cei de la Abatorul, de exemplu, au ținut să ne asigure că, cel puțin din punctul lor de vedere, Slobozia nu va avea din vară echipă în Liga a III-a. I-au ajutat cu argumente solide jucătorii de la Recolta Gheorghe Doja, care le-au administrat un 5-0 greu de uitat. În aceste condiții, putem s-o spunem răspicat: și anul acesta Ialomița va fi reprezentată în barajul pentru promovare de Unirea Fierbinți care,... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2015, 14:15 (6278 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița investește în siguranța locuințelor

Ialomița investește în siguranța locuințelor

Potrivit informațiilor oficiale, prezentate pe un site de specialitate, ialomițenii investesc în asigurarea locuințelor. Statisticile arată că, în luna martie a anului în curs, au fost asigurate peste 15 mii de locuințe din întreg județul. Cea mai mare pondere o reprezintă imobilele destinate locuirii din mediul urban. În funcție de materialul din care este construită locuința, prețul unei polițe variază între 10 și 20 de euro pe an.

Peste 15 mii de locuințe asigurate Instituție cu capital privat, Pool-ul de Asigurare Împotriva Dezastrelor Naturale a fost creat ca urmare a asocierii... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2015, 13:15 (3508 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

Alexandra Iordache este finalistă la Dobrich

Secția de tenis a CSS Slobozia continuă să surprindă plăcut. Ultimul nume pe lista descoperirilor profesorului Ion Savu este Alexandra Iordache. Micuța sportivă uimește de un an prin ascensiunea sa pe plan național, iar de ceva timp au apărut rezultate frumoase și la turneele internaționale. Concret, în perioada 27-29 aprilie 2015, la Dobrich, Bulgaria, s-a desfășurat o astfel de competiție. Au participat sportivi din Bulgaria, Grecia, Ucraina, Moldova, Germania și România. Alexandra Iordache a depășit tur după tur la categoria 12 ani, oprindu-se în finală. Aici s-a confruntat cu reprezentanta țării gazdă, Velizara Fileva. Din păcate urmașa Magdalenei Maleeva s-a impus în 3 seturi în fața Alexandrei... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2015, 12:40 (5239 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Elevii de clasă primară și gimnaziu se pregătesc de examene

Ialomița: Elevii de clasă primară și gimnaziu se pregătesc de examene

Este al doilea an școlar în care elevii claselor a II-a, a IV-a și a VI-a simt emoțiile unui examen. Iar în județul Ialomița, peste 7600 de copii vor fi evaluați începînd din mai la discipline precum Limba Română, Matematică sau Științele Naturii.

Emoțiile încep din clasele primare Evaluările elevilor din clasele a II-a, a IV-a și a VI-a sînt coordonate de Ministerul Educației prin Centrul Național de Evaluare și Examinare (CNEE) și Comisiile de evaluare din cadrul fiecărei unități de învățămînt. Testele pe care le vor primi copiii sînt elaborate la nivel național de către CNEE și țin... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2015, 12:10 (8970 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița este «zonă cu constrângeri naturale specifice»

Sprijin european pentru fermierii ialomițeni

Ialomița este «zonă cu constrîngeri naturale specifice»

Un document postat pe site-ul Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale încadrează Ialomița în categoria zonelor care se confruntă «cu constrîngeri naturale sau cu alte constrîngeri specifice». Această încadrare aduce fermierilor ialomițeni un sprijin suplimentar de 54 de euro pe hectar. Oficialii Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița susțin că politicile europene în domeniul agriculturii au un grad de accesibilitate mult mai mare «în condițiile în care fermierii înțeleg că trebuie să respecte regulile stabilite de comun acord». Singurele localități din Ialomița care nu au obținut statutul de «zonă cu constrîngeri naturale specifice» sînt Valea Ciorii, Movila și Giurgeni... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2015, 00:10 (5905 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Sclavii» de la poarta instituțiilor publice ialomițene

Primăvara se numără contractele de pază

«Sclavii» de la poarta instituțiilor publice ialomițene

De mai bine de 10 ani, agenții de pază de la poarta instituțiilor publice au fost transformați în «sclavi». La adăpostul unei legislații precare și sub ochii îngăduitori ai instituțiilor cu atribuții de control în domeniu, agenții de pază sînt exploatați «zi-lumină» în schimbul unui salariu de mizerie. Ca de obicei, cele care profită de acest sistem sînt firmele de protecție și pază, abonate de ani buni la banii publici.

Firmele de pază au reinventat «sclavia»
Valoarea medie per oră a serviciilor oferite de către firmele de protecție și pază pentru instituțiile publice din județ... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2015, 22:55 (8573 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Primăvara «roșie» din Consiliul Local Slobozia

Majoritatea decide

Primăvara «roșie» din Consiliul Local Slobozia

După 3 ani de lupte politice și dispute intestine, în Consiliul Local Slobozia s-a lăsat liniștea. Consilierii PSD votează fără rezerve proiectele de hotărîre indicate de către edilii locali, consilierii Opoziției, cîți au mai rămas, blochează fără discernămînt toate proiecte de hotărîre care au nevoie de două treimi din voturile plenului pentru a fi validate, iar consilierul independent Mădălin Teculescu rămîne o notă discordantă în acest concert public de interese de grup fără început și fără de sfîrșit. Pentru toate acestea, ca de oblicei, plătesc contribuabilii. Iar printre picături, cu totul și cu totul accidental, este slujit și interesul public. Pînă la alegerile din 2016 a mai rămas un... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2015, 19:45 (3730 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Administrația ialomițeană a sărbătorit greva prin muncă

Administrația ialomițeană a sărbătorit greva prin muncă

Joi, 30 aprilie 2015, administrația ialomițeană ar fi trebuit să se alăture acțiunii de protest organizată de Federația Națională a Sindicatelor din Administrație, «ca urmare a nepăsării și dezinteresului manifestate de Guvern față de problemele generate de salarizarea deficitară a angajaților din administrația publică locală». În locul grevei, funcționarii din administrația ialomițeană au ales să muncească...

La greva lăudată să nu te duci cu sacul
Anunțată încă de la începutul anului, «greva de o zi» stabilită pentru data de 30 aprilie 2015 s-a dovedit a fi doar una declarativă... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2015, 17:30 (3414 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Canalizare fără cămine de racord la Slobozia Nouă

Administrație după ureche

Canalizare fără cămine de racord la Slobozia Nouă

La sfîrșitul lunii precedente, Consiliul Local Slobozia a alocat noi fonduri pentru finalizarea investiției la rețeaua de canalizare din Cartierul Slobozia Nouă. Decizia a resuscitat o dispută mai veche declanșată în perioada administrației Ionașcu. Conform acuzațiilor, lipsa căminelor de racord face inutilă investiția în rețeaua de canalizare realizată pînă la acest moment. Primarul Alexandru Stoica susține că situația poate fi remediată prin investirea altor 1,27 milioane de lei. Consilierii PNL din cadrul Consiliului Local susțin că, în acest fel, «administrația locală ascunde risipirea banilor publici!».

Canalizare fără cămine de racord... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2015, 14:05 (8088 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Rugăciuni sub supravegherea Poliției, la Mânăstirea Hagieni

Rugăciuni sub supravegherea Poliției, la Mînăstirea Hagieni

Loc de pelerinaj și rugăciune, la Mînăstirea Hagieni credincioșii pot ajunge doar sub escorta polițiștilor. Oamenii legii sînt somați să intervină din cauza repetatelor dispute iscate între pelerini și ciobanii care au stîne în zona lăcașului de cult. Problema este cunoscută atît nivelul administrației locale din Mihail Kogălniceanu, de care aparține satul Hagieni, cît și la nivelul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor. Deși se poartă discuții ferme pe această temă, deocamdată nu au fost adoptate măsuri ferme pentru ca scandalul să fie stopat.

Credință cu scandal
Departe, pe malul... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2015, 12:20 (7987 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Sclavii» Codului Fiscal

«Sclavii» Codului Fiscal

Statul român demonstrează încă o dată faptul că legile după care se ghidează sînt de-a dreptul aberante. Iar Codul Fiscal nu face rabat de la regulă. Potrivit actului normativ, persoanele care au încasat venituri din alte surse decît salarii sau pensii trebuie să contribuie la plata CAS. În cazul în care sumele de care au beneficiat sînt mai mici decît valoarea salariului minim pe economie, cei vizați trebuie să plătească suma de 468 lei, aferentă CAS pentru acest tip de remunerație. Iar în Ialomița există aproape 5000 de persoane care trebuie să scoată din buzunare acești bani, deși veniturile lor au fost cuprinse între 1 și 10 lei!

Unde-i lege nu-i tocmeală!... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2015, 10:25 (5936 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«1 Mai Muncitoresc» la Slobozia, o sărbătoare a tinerilor

Vama Veche s-a mutat în Pădurea Peri

La Slobozia, ziua de «1 Mai» a fost mai degrabă o sărbătoare a tinerilor. Față de anii trecuți, în Pădurea Peri de la marginea orașului, zeci de adolescenți au întreținut atmosfera. În stilul lor, cu manele date la maxim, alcool și dansuri lascive. Rătăciți printre ei, veteranii au criticat atitudinea petrecăreților.

Mici, grătare, manele și… tineri
Aproape de orele prînzului, Pădurea Peri de la marginea orașului seamănă mai degrabă cu plaja din Vama Veche. Zeci de tineri au venit aici să petreacă ziua de «1 Mai». Și-au adus cu ei prietenii, grătarele, micii, berea rece, dar și... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2015, 17:05 (12113 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Avocatul Claudiu Drăgănoiu, noul decan al Baroului Ialomița

Avocații din Ialomița și-au ales șeful

Avocatul Claudiu Drăgănoiu, noul decan al Baroului Ialomița

De o săptămînă, Baroul Ialomița are un nou decan. El a fost ales în urma voturilor avocaților din Ialomița, scrutinul fiind organizat în cadrul Adunării Generale Ordinare a Baroului Județean. Pentru această funcție și-au depus candidaturile avocații Mariana Soare și Claudiu Drăgănoiu, ultimul fiind ales cu o majoritate de 46 de voturi.

Predare de ștafetă la Baroul Ialomița
La fiecare 4 ani, Adunarea Generală a Baroului Ialomița se întrunește pentru ca instituția care apără interesele avocaților la nivel județean să-și aleagă un nou decan. Pînă în urmă cu o săptămînă, această funcție... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2015, 20:15 (12603 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gropile de gunoi scapă de sub controlul autorităților

Se întîmplă în Ialomița

Gropile de gunoi scapă de sub controlul autorităților

Oficial, cele 150 de gropi de gunoi înregistrate în Ialomița au fost închise în anul 2009. În realitate, toate aceste gropi continuă să fie folosite sub ochii îngăduitori ai autorităților locale și instituțiilor cu atribuții de îndrumare și control ale statului. Pe lîngă acestea însă, crește îngrijorător numărul gropilor de gunoi apărute peste noapte.

O poveste administrativă de adormit UE
În urmă cu 6 ani, în iulie 2009, cele 150 de gropi de deșeuri neconforme de pe teritoriul județului au fost, oficial, închise. Decizia, survenită ca urmare a unei reglementări UE prost negociată... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2015, 16:05 (6634 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

6 ani de închisoare cu executare pentru Viorel «Pralea» Duțu

Judecătorii Curții de Apel București au decis luni, 27 aprilie 2015, să dea răspuns favorabil apelului făcut de procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia, în cazul Viorel «Pralea» Duțu. Inculpatul, cercetat penal de organele judiciare din Slobozia, a fost condamnat la 6 ani de închisoare cu executare, iar decizia instanței este definitivă.

Un caz controversat În luna ianuarie a anului trecut, sediul Primăriei Slobozia a fost asaltat de mascați și procurori. Primele informații scoteau la iveală faptul că angajați ai unității ar fi fost urmăriți penal într-o anchetă privind... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2015, 13:25 (8246 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Ministerul Sănătății lasă Spitalul Județean fără RMN

Slobozia: Ministerul Sănătății lasă Spitalul Județean fără RMN

Una dintre cele mai importante investiții din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia, achiziționarea unui dispozitiv RMN, a fost blocată de către Ministerul Sănătății. Acesta a promis că va co-finanța această investiție, însă «a uitat» să vireze fondurile în conturile Spitalului Județean. Violeta Șapira, managerul acestei unități medicale, așteaptă și acum răspunsul Ministerului. «Așteptăm răspunsul Ministerului la solicitarea noastră!» ne-a declarat aceasta laconic.

O investiție de 4 milioane de lei
La aprobarea bugetului județean pentru anul în curs, oficialii Consiliului... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2015, 20:20 (14299 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Fetiță de 4 ani, diagnosticată cu o formă gravă de cancer

Caz umanitar la Țăndărei

Fetiță de 4 ani, diagnosticată cu o formă gravă de cancer

UPDATE Spectacol caritabil pentru Andreea

Părinții unei fetițe de doar 4 ani din Țăndărei au nevoie de sprijinul semenilor pentru a o putea salva pe micuță. Copila a fost diagnosticată cu o tumoare la rinichiul drept, iar familia are nevoie de bani pentru a o opera în Milano, Italia. Orice ajutor, oricît de mic, i-ar putea reda micuței Andreea șansa la viață.

S-o ajutăm pe Andreea
Drama familiei Ion a început în toamna anului trecut, în momentul în care Andreea Luciana, în vîrstă de 4 ani, a intrat la grădiniță. În urma unui control medical, părinții fetiței au rămas fără cuvinte. Medicii le-au comunicat faptul că micuța... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2015, 19:05 (6519 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Podul de la Dridu va fi finalizat în 12 luni

Podul de la Dridu va fi finalizat în 12 luni

Reabilitarea podului de la Dridu, investiție blocată în anul 2013, redevine o certitudine. Licitația a fost adjudecată de către firma Strabenbau Logistic SRL, iar lucrările de execuție au fost deja demarate. «La acest moment lucrările au fost reluate și sperăm să fie finalizate în termen!» a declarat Ștefan Mușoiu, vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița. Valoarea la care au fost adjudecate lucrările de reabilitare a podului  este de 2,8 milioane de lei.

Atenție, pod în lucru! Închis de mai bine de un an, podul de la Dridu a devenit una dintre principalele probleme ale administrației... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2015, 18:45 (7994 vizualizări - 2 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
304 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Fără permise sau beți la volan

Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele județului doi bărbați de 27, respectiv 56 de ani, care conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior consumaseră băuturi alcoolice. Cei în cauză au ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2015, 12:20
(6374 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Peste 100 de șoferi vitezomani, sancționați

La acest sfîrșit de săptămînă, 22-24 mai a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2015, 11:10
(3417 vizualizări - 1 comentariu)


anunț angajare

SC AMZ SRL Slobozia
angajează șoferi profesioniști
condiții
-posesori permis categ. C+E
-cel puțin 1 an experiență
-deținători atestat de marfă
-fișă medicală și
aviz psihologic valabile
Constituie avantaj cunoștințe
de mecanică și întreținere camioane

Se oferă un loc de muncă stabil
și salariu atractiv

Pentru detalii sunați la
tel. 0724/000.595
adresa e-mail [email protected]

22 Mai 2015, 19:45


25 mai, Ziua Jandarmilor Ialomițeni

Luni, 25 mai, Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița îmbracă strai de sărbătoare, trăind efervescența festivităților dedicate Zilei Unității. «A 120-a aniversare a drumului nostru de continuitate în ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2015, 17:50
(5917 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii ialomițeni păzesc «Ziua localității»

Peste 140 de jandarmi vor asigura, în perioada 21-24 mai 2015, măsurile de ordine și siguranță publică necesare bunei desfășurări a activităților prilejuite de «Ziua Municipiului Slobozia» și «Ziua Municipiului ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2015, 16:10
(5657 vizualizări - 0 comentarii)


LAPAR: Conferința Națională a Agricultorilor-2015

Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România, federație reprezentativă legală a producătorilor agricoli români, organizează Conferința Națională a Agricultorilor-2015, cu tema «Agricultura Romaniei ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2015, 15:20
(4488 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Rezultatele concursurilor «Prietenii Pompierilor» și «Cu viața mea apăr viața»

Vineri, 15 mai 2015, la concursul «Prietenii Pompierilor», ce s-a adresat elevilor din clasele V-VIII, băieți și fete, s-au înscris 4 echipe (băieți și mixt) și 2 echipe (fete), reprezentante ale școlilor ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2015, 13:25
(5943 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți Tîrg: Incendiu la o hală

O hală ce aparține unei societăți comerciale din localitatea Fierbinți Tîrg a fost cuprinsă de flăcări. Cel mai probabil, incendiul a fost generat de suprasolicitarea unui tablou electric sau de o defecțiune ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2015, 12:05
(7751 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Termen limită pentru depunerea Declarațiilor 200 și 230

Administrația Județeana a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că data de 25.05.2015 este termenul limită pentru  depunerea Declarației 200-«Declarație privind ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2015, 11:20
(5637 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: O șoferiță a ajuns cu mașina într-o curte

Slobozia: O șoferiță a ajuns cu mașina într-o curte

Accident rutier la Slobozia, în dimineața zilei de sîmbătă, 16 mai 2015. Se pare că din cauza unui alt conducător auto, o șoferiță a pierdut controlul mașinii și a intrat în gardul care împrejmuia o gospodărie ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2015, 17:05
(9602 vizualizări - 5 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


APIA Ialomița: Ajutor de minimis pentru agricultura ecologică

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că s-a publicat, în Monitorul Oficial, Hotărîrea de Guvern nr. 219 din 29.04.2015, privind modificarea și completarea Hotărîrii de Guvern nr ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2015, 20:25
(6031 vizualizări - 0 comentarii)


Marș al motocicliștilor la Slobozia

În cadrul campaniei derulată de Ministerul Afacerilor Interne prin Poliția Română «Motocicliștii există în trafic», la Slobozia va fi organizat un marș al motocicliștilor. Evenimentul se va produce după ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2015, 18:10
(5452 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: «Lanțul de lectură»

Sîmbătă, 16 mai 2015, simultan în 16 orașe din România se va derula flashmob-ul de promovare a lecturii «Lanțul de lectură». La acest proiect participă și localitatea Vlădeni, devoratorii de cărți fiind ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2015, 16:55
(4643 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: A murit într-un accident rutier

Coșereni: A murit într-un accident rutier

Un bărbat de 57 de ani a murit într-un grav accident rutier petrecut în zona localității Coșereni. Din cauza evenimentului, traficul a fost întrerupt mai bine de o oră. Din primele informații, bărbatul ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2015, 14:15
(11387 vizualizări - 2 comentarii)


Lilieci: Un mort și cinci răniți, într-un accident rutier

Grav accident de circulație în zona localității Lilieci, în dimineața zilei de 13 mai 2015. O persoană a murit și alte cinci au fost rănite în urma nefericitului eveniment. Supraviețuitorii au fost transportați ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2015, 15:10
(9305 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Lilieci accident


DSVSA Ialomița: Campanie de vaccinare antirabică la vulpi

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a anunțat că, în perioada 18.05-10.06.2015, în județul Ialomița se va desfășura campania de vaccinare antirabică de primăvara a vulpilor ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2015, 13:20
(8501 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmeria Ialomița are un nou inspector șef!

În conformitate cu ordinul Inspectorului General al Jandarmeriei Române, cu data de 10 mai 2015, colonelul Ionel Mihailuc, inspector șef la Inspectoratul de Jandarmi Județean Vrancea, se ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 20:15
(6923 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trimiși în judecată pentru infracțiuni economice

Procurori din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpații:
SPIREA MARINEL, pentru săvîrșirea infracțiunilor ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 19:10
(9307 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Simulare a unei ședințe de consiliu local cu tineri

Proiectul «Inițiativă pentru comunitatea mea!» continuă în județul Ialomița cu ultimele două activități: simularea unei ședințe de consiliu local și formarea unui grup de inițiativă locală la Slobozia. ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 17:05
(10003 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Concursurile «Prietenii pompierilor» și «Cu viața mea apăr viața»

Inspecția de Prevenire din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița organizează, cu sprijinul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, competițiile școlare ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 16:15
(9509 vizualizări - 0 comentarii)


Biciclist acroșat de un autoturism la Dridu

Sîmbătă, 9 mai 2015, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DJ101, în comuna Dridu, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. În urma verificărilor efectuate s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 15:35
(5392 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu accident


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 600000 de lei!

La acest sfîrșit de săptămînă, 8-10 mai 2015, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 15:10
(5787 vizualizări - 1 comentariu)


DSVSA Ialomița: Peste 1130 tone de produse, conficate

În ultima perioadă de timp, inspectorii DSVSA Ialomița au urmărit modul în care operatorii economici respectă prevederile legale în ceea ce privește asigurarea condițiilor de igienă, a condițiilor de temperatură ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 14:15
(6388 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Festivalul județean de folclor «Zărzărică, zărzărea» și-a desemnat cîștigătorii

Festivalul-concurs județean de folclor «Zărzărică, zărzărea», organizat de Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița și-a încheiat vineri, 8 mai 2015, cea de-a XX ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 13:40
(6620 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A luat foc o autoutilitară

Un scurtcircuit produs la instalația electrică a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o autoutilitară ce se deplasa duminică după-amiază, 10 mai 2015, pe strada Călărași, din ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 12:40
(7129 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Fetești incendiu


Elemente de muniție, descoperite într-o curte din Sudiți

Două proiectile explozive de calibru 100 mm au fost descoperite în după-amiaza zilei de sîmbătă, 9 mai 2015, de un cetățean din localitatea Sudiți, în timpul unor lucrări agricole în gospodărie. Echipajul ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 12:15
(9704 vizualizări - 0 comentarii)


Deputatul PSD Marian Neacșu, secretar general al Consiliului Național PSD

Joi, 7 mai 2015, cu prilejul reuniunii Comitetului Executiv Național al PSD, deputatul PSD Marian Neacșu a fost ales secretar general al Consiliului Național al Partidului Social-Democrat. De reținut că ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 11:20
(8430 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Precizări privind contribuțiile de asigurări sociale de sănătate

În vederea aplicării unitare a prevederilor Titlul IX2 «Contribuții sociale obligatorii» din Legea nr.571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificările și completările ulterioare, referitoare la stabilirea ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 10:25
(7767 vizualizări - 0 comentarii)


anunț public

Primăria Municipiului Slobozia
dorește să sprijine
activitatea de funcționare
a Asociațiilor de Proprietari
și organizează, în acest sens,
în ziua de miercuri,
13 mai 2015, orele 16,00,

la Casa Municipală de Cultură
(fostul cinematograf Galax),
o Adunare cu toți administratorii
și președinții Asociațiilor de proprietari

8 Mai 2015, 12:05


Ialomița: Un tractor și un autoturism, cuprinse de flăcări

Pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină, în ultimele 24 de ore, pentru lichidarea a două incendii, izbucnite la un tractor și la un autoturism. Primul apel telefonic a fost înregistrat miercuri ...[citește_toată_știrea]

7 Mai 2015, 20:30
(4684 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...