Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Doja a zdrobit Abatorul

«1 Mai» Muncitoresc a picat destul de nefast pentru unii dintre fotbaliștii angrenați în competiția județeană de fotbal. Grătarele consumate li s-au pus de-a curmezișul în ghete, făcîndu-i ca pe 2 mai, ziua în care Basarab și compania au programat etapa XXIII, să joace cu mult sub așteptări. Cei de la Abatorul, de exemplu, au ținut să ne asigure că, cel puțin din punctul lor de vedere, Slobozia nu va avea din vară echipă în Liga a III-a. I-au ajutat cu argumente solide jucătorii de la Recolta Gheorghe Doja, care le-au administrat un 5-0 greu de uitat. În aceste condiții, putem s-o spunem răspicat: și anul acesta Ialomița va fi reprezentată în barajul pentru promovare de Unirea Fierbinți care,... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2015, 14:15 (6278 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița investește în siguranța locuințelor

Ialomița investește în siguranța locuințelor

Potrivit informațiilor oficiale, prezentate pe un site de specialitate, ialomițenii investesc în asigurarea locuințelor. Statisticile arată că, în luna martie a anului în curs, au fost asigurate peste 15 mii de locuințe din întreg județul. Cea mai mare pondere o reprezintă imobilele destinate locuirii din mediul urban. În funcție de materialul din care este construită locuința, prețul unei polițe variază între 10 și 20 de euro pe an.

Peste 15 mii de locuințe asigurate Instituție cu capital privat, Pool-ul de Asigurare Împotriva Dezastrelor Naturale a fost creat ca urmare a asocierii... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2015, 13:15 (3508 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

Alexandra Iordache este finalistă la Dobrich

Secția de tenis a CSS Slobozia continuă să surprindă plăcut. Ultimul nume pe lista descoperirilor profesorului Ion Savu este Alexandra Iordache. Micuța sportivă uimește de un an prin ascensiunea sa pe plan național, iar de ceva timp au apărut rezultate frumoase și la turneele internaționale. Concret, în perioada 27-29 aprilie 2015, la Dobrich, Bulgaria, s-a desfășurat o astfel de competiție. Au participat sportivi din Bulgaria, Grecia, Ucraina, Moldova, Germania și România. Alexandra Iordache a depășit tur după tur la categoria 12 ani, oprindu-se în finală. Aici s-a confruntat cu reprezentanta țării gazdă, Velizara Fileva. Din păcate urmașa Magdalenei Maleeva s-a impus în 3 seturi în fața Alexandrei... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2015, 12:40 (5239 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița: Elevii de clasă primară și gimnaziu se pregătesc de examene

Ialomița: Elevii de clasă primară și gimnaziu se pregătesc de examene

Este al doilea an școlar în care elevii claselor a II-a, a IV-a și a VI-a simt emoțiile unui examen. Iar în județul Ialomița, peste 7600 de copii vor fi evaluați începînd din mai la discipline precum Limba Română, Matematică sau Științele Naturii.

Emoțiile încep din clasele primare Evaluările elevilor din clasele a II-a, a IV-a și a VI-a sînt coordonate de Ministerul Educației prin Centrul Național de Evaluare și Examinare (CNEE) și Comisiile de evaluare din cadrul fiecărei unități de învățămînt. Testele pe care le vor primi copiii sînt elaborate la nivel național de către CNEE și țin... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2015, 12:10 (8970 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița este «zonă cu constrângeri naturale specifice»

Sprijin european pentru fermierii ialomițeni

Ialomița este «zonă cu constrîngeri naturale specifice»

Un document postat pe site-ul Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale încadrează Ialomița în categoria zonelor care se confruntă «cu constrîngeri naturale sau cu alte constrîngeri specifice». Această încadrare aduce fermierilor ialomițeni un sprijin suplimentar de 54 de euro pe hectar. Oficialii Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița susțin că politicile europene în domeniul agriculturii au un grad de accesibilitate mult mai mare «în condițiile în care fermierii înțeleg că trebuie să respecte regulile stabilite de comun acord». Singurele localități din Ialomița care nu au obținut statutul de «zonă cu constrîngeri naturale specifice» sînt Valea Ciorii, Movila și Giurgeni... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2015, 00:10 (5905 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Sclavii» de la poarta instituțiilor publice ialomițene

Primăvara se numără contractele de pază

«Sclavii» de la poarta instituțiilor publice ialomițene

De mai bine de 10 ani, agenții de pază de la poarta instituțiilor publice au fost transformați în «sclavi». La adăpostul unei legislații precare și sub ochii îngăduitori ai instituțiilor cu atribuții de control în domeniu, agenții de pază sînt exploatați «zi-lumină» în schimbul unui salariu de mizerie. Ca de obicei, cele care profită de acest sistem sînt firmele de protecție și pază, abonate de ani buni la banii publici.

Firmele de pază au reinventat «sclavia»
Valoarea medie per oră a serviciilor oferite de către firmele de protecție și pază pentru instituțiile publice din județ... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2015, 22:55 (8573 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Primăvara «roșie» din Consiliul Local Slobozia

Majoritatea decide

Primăvara «roșie» din Consiliul Local Slobozia

După 3 ani de lupte politice și dispute intestine, în Consiliul Local Slobozia s-a lăsat liniștea. Consilierii PSD votează fără rezerve proiectele de hotărîre indicate de către edilii locali, consilierii Opoziției, cîți au mai rămas, blochează fără discernămînt toate proiecte de hotărîre care au nevoie de două treimi din voturile plenului pentru a fi validate, iar consilierul independent Mădălin Teculescu rămîne o notă discordantă în acest concert public de interese de grup fără început și fără de sfîrșit. Pentru toate acestea, ca de oblicei, plătesc contribuabilii. Iar printre picături, cu totul și cu totul accidental, este slujit și interesul public. Pînă la alegerile din 2016 a mai rămas un... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2015, 19:45 (3730 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Administrația ialomițeană a sărbătorit greva prin muncă

Administrația ialomițeană a sărbătorit greva prin muncă

Joi, 30 aprilie 2015, administrația ialomițeană ar fi trebuit să se alăture acțiunii de protest organizată de Federația Națională a Sindicatelor din Administrație, «ca urmare a nepăsării și dezinteresului manifestate de Guvern față de problemele generate de salarizarea deficitară a angajaților din administrația publică locală». În locul grevei, funcționarii din administrația ialomițeană au ales să muncească...

La greva lăudată să nu te duci cu sacul
Anunțată încă de la începutul anului, «greva de o zi» stabilită pentru data de 30 aprilie 2015 s-a dovedit a fi doar una declarativă... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2015, 17:30 (3414 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Canalizare fără cămine de racord la Slobozia Nouă

Administrație după ureche

Canalizare fără cămine de racord la Slobozia Nouă

La sfîrșitul lunii precedente, Consiliul Local Slobozia a alocat noi fonduri pentru finalizarea investiției la rețeaua de canalizare din Cartierul Slobozia Nouă. Decizia a resuscitat o dispută mai veche declanșată în perioada administrației Ionașcu. Conform acuzațiilor, lipsa căminelor de racord face inutilă investiția în rețeaua de canalizare realizată pînă la acest moment. Primarul Alexandru Stoica susține că situația poate fi remediată prin investirea altor 1,27 milioane de lei. Consilierii PNL din cadrul Consiliului Local susțin că, în acest fel, «administrația locală ascunde risipirea banilor publici!».

Canalizare fără cămine de racord... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2015, 14:05 (8088 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Rugăciuni sub supravegherea Poliției, la Mânăstirea Hagieni

Rugăciuni sub supravegherea Poliției, la Mînăstirea Hagieni

Loc de pelerinaj și rugăciune, la Mînăstirea Hagieni credincioșii pot ajunge doar sub escorta polițiștilor. Oamenii legii sînt somați să intervină din cauza repetatelor dispute iscate între pelerini și ciobanii care au stîne în zona lăcașului de cult. Problema este cunoscută atît nivelul administrației locale din Mihail Kogălniceanu, de care aparține satul Hagieni, cît și la nivelul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor. Deși se poartă discuții ferme pe această temă, deocamdată nu au fost adoptate măsuri ferme pentru ca scandalul să fie stopat.

Credință cu scandal
Departe, pe malul... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2015, 12:20 (7987 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Sclavii» Codului Fiscal

«Sclavii» Codului Fiscal

Statul român demonstrează încă o dată faptul că legile după care se ghidează sînt de-a dreptul aberante. Iar Codul Fiscal nu face rabat de la regulă. Potrivit actului normativ, persoanele care au încasat venituri din alte surse decît salarii sau pensii trebuie să contribuie la plata CAS. În cazul în care sumele de care au beneficiat sînt mai mici decît valoarea salariului minim pe economie, cei vizați trebuie să plătească suma de 468 lei, aferentă CAS pentru acest tip de remunerație. Iar în Ialomița există aproape 5000 de persoane care trebuie să scoată din buzunare acești bani, deși veniturile lor au fost cuprinse între 1 și 10 lei!

Unde-i lege nu-i tocmeală!... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2015, 10:25 (5936 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«1 Mai Muncitoresc» la Slobozia, o sărbătoare a tinerilor

Vama Veche s-a mutat în Pădurea Peri

La Slobozia, ziua de «1 Mai» a fost mai degrabă o sărbătoare a tinerilor. Față de anii trecuți, în Pădurea Peri de la marginea orașului, zeci de adolescenți au întreținut atmosfera. În stilul lor, cu manele date la maxim, alcool și dansuri lascive. Rătăciți printre ei, veteranii au criticat atitudinea petrecăreților.

Mici, grătare, manele și… tineri
Aproape de orele prînzului, Pădurea Peri de la marginea orașului seamănă mai degrabă cu plaja din Vama Veche. Zeci de tineri au venit aici să petreacă ziua de «1 Mai». Și-au adus cu ei prietenii, grătarele, micii, berea rece, dar și... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2015, 17:05 (12113 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Avocatul Claudiu Drăgănoiu, noul decan al Baroului Ialomița

Avocații din Ialomița și-au ales șeful

Avocatul Claudiu Drăgănoiu, noul decan al Baroului Ialomița

De o săptămînă, Baroul Ialomița are un nou decan. El a fost ales în urma voturilor avocaților din Ialomița, scrutinul fiind organizat în cadrul Adunării Generale Ordinare a Baroului Județean. Pentru această funcție și-au depus candidaturile avocații Mariana Soare și Claudiu Drăgănoiu, ultimul fiind ales cu o majoritate de 46 de voturi.

Predare de ștafetă la Baroul Ialomița
La fiecare 4 ani, Adunarea Generală a Baroului Ialomița se întrunește pentru ca instituția care apără interesele avocaților la nivel județean să-și aleagă un nou decan. Pînă în urmă cu o săptămînă, această funcție... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2015, 20:15 (12603 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gropile de gunoi scapă de sub controlul autorităților

Se întîmplă în Ialomița

Gropile de gunoi scapă de sub controlul autorităților

Oficial, cele 150 de gropi de gunoi înregistrate în Ialomița au fost închise în anul 2009. În realitate, toate aceste gropi continuă să fie folosite sub ochii îngăduitori ai autorităților locale și instituțiilor cu atribuții de îndrumare și control ale statului. Pe lîngă acestea însă, crește îngrijorător numărul gropilor de gunoi apărute peste noapte.

O poveste administrativă de adormit UE
În urmă cu 6 ani, în iulie 2009, cele 150 de gropi de deșeuri neconforme de pe teritoriul județului au fost, oficial, închise. Decizia, survenită ca urmare a unei reglementări UE prost negociată... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2015, 16:05 (6634 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

6 ani de închisoare cu executare pentru Viorel «Pralea» Duțu

Judecătorii Curții de Apel București au decis luni, 27 aprilie 2015, să dea răspuns favorabil apelului făcut de procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia, în cazul Viorel «Pralea» Duțu. Inculpatul, cercetat penal de organele judiciare din Slobozia, a fost condamnat la 6 ani de închisoare cu executare, iar decizia instanței este definitivă.

Un caz controversat În luna ianuarie a anului trecut, sediul Primăriei Slobozia a fost asaltat de mascați și procurori. Primele informații scoteau la iveală faptul că angajați ai unității ar fi fost urmăriți penal într-o anchetă privind... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2015, 13:25 (8246 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Ministerul Sănătății lasă Spitalul Județean fără RMN

Slobozia: Ministerul Sănătății lasă Spitalul Județean fără RMN

Una dintre cele mai importante investiții din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia, achiziționarea unui dispozitiv RMN, a fost blocată de către Ministerul Sănătății. Acesta a promis că va co-finanța această investiție, însă «a uitat» să vireze fondurile în conturile Spitalului Județean. Violeta Șapira, managerul acestei unități medicale, așteaptă și acum răspunsul Ministerului. «Așteptăm răspunsul Ministerului la solicitarea noastră!» ne-a declarat aceasta laconic.

O investiție de 4 milioane de lei
La aprobarea bugetului județean pentru anul în curs, oficialii Consiliului... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2015, 20:20 (14299 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Fetiță de 4 ani, diagnosticată cu o formă gravă de cancer

Caz umanitar la Țăndărei

Fetiță de 4 ani, diagnosticată cu o formă gravă de cancer

UPDATE Spectacol caritabil pentru Andreea

Părinții unei fetițe de doar 4 ani din Țăndărei au nevoie de sprijinul semenilor pentru a o putea salva pe micuță. Copila a fost diagnosticată cu o tumoare la rinichiul drept, iar familia are nevoie de bani pentru a o opera în Milano, Italia. Orice ajutor, oricît de mic, i-ar putea reda micuței Andreea șansa la viață.

S-o ajutăm pe Andreea
Drama familiei Ion a început în toamna anului trecut, în momentul în care Andreea Luciana, în vîrstă de 4 ani, a intrat la grădiniță. În urma unui control medical, părinții fetiței au rămas fără cuvinte. Medicii le-au comunicat faptul că micuța... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2015, 19:05 (6519 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Podul de la Dridu va fi finalizat în 12 luni

Podul de la Dridu va fi finalizat în 12 luni

Reabilitarea podului de la Dridu, investiție blocată în anul 2013, redevine o certitudine. Licitația a fost adjudecată de către firma Strabenbau Logistic SRL, iar lucrările de execuție au fost deja demarate. «La acest moment lucrările au fost reluate și sperăm să fie finalizate în termen!» a declarat Ștefan Mușoiu, vicepreședintele Consiliului Județean Ialomița. Valoarea la care au fost adjudecate lucrările de reabilitare a podului  este de 2,8 milioane de lei.

Atenție, pod în lucru! Închis de mai bine de un an, podul de la Dridu a devenit una dintre principalele probleme ale administrației... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2015, 18:45 (7994 vizualizări - 2 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

«Bunici online» la Azilul din Balaciu

«Bunici online» la Azilul din Balaciu

Calculatorul și telefonul inteligent nu mai au secrete pentru beneficiarii de servicii sociale din cadrul Centrului pentru Vîrstnici Balaciu. Persoanele de vîrsta a treia iau lecții de informatică în cadrul proiectului «Bunici online», demarat de conducerea instituției, cu ajutorul elevilor de la Școala Generală Balaciu, implicați voluntar în cadrul programului.

Bătrînețe alungată de calculator
Scopul programului «Bunici online» este acela de a-i face pe vîrstnicii beneficiari de servicii sociale în cadrul Azilului de la Balaciu de a stabili relații sociale în mediul virtual,... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2015, 18:10 (8323 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

«Avem șanse foarte mari să rămânem în Ligă!»

Handbal, Liga Națională, Victorina Bora, primul interviu în calitate de antrenor al Unirii Slobozia

«Avem șanse foarte mari să rămînem în Ligă!»

După mai bine de 2 ani petrecuți la cîrma echipei Liviu Paraschiv și-a luat «la revedere» într-un mod emoționant de la Unirea Slobozia, la finalul meciului cu HCM Roman, pierdut de echipa noastră cu 25-29. În locul său, așa cum Independent a anunțat în premieră, a fost instalată Victorina Bora. Aceasta vine la Unirea o dată cu debutul play-out-ului și are ca misiune păstrarea echipei în Liga Națională. Mai multe despre această misiune plus primele impresii lăsate de Unirea Slobozia în interviul acordat de Victorina Bora ziarului nostru.
-În trecut au mai fost discuții între dumneavoastră și Unirea Slobozia. Cum de v-ați hotărît să preluați echipa acum, într-un moment oarecum delicat?... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2015, 17:25 (5047 vizualizări - 6 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
278 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Protopopiatul Urziceni: Vacanță pentru copii defavorizați

Protopopiatul Urziceni: Vacanță pentru copii defavorizați

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a organizat un pelerinaj pentru copiii de la grupul ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 16:41
(7420 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Incendii la Glodeanu Siliștea și Jilavele

Un apel primit la dispeceratul Inspectoratului pentru Situații de Urgență anunța izbucnirea unui incendiu la rezerva de furaje a unui cetățean din localitatea Glodeanu Siliștea. La fața locului s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 16:29
(8681 vizualizări - 0 comentarii)


Finala Campionatului de tenis de câmp al MAI, câștigată de un jandarm slobozean

Finala Campionatului de tenis de cîmp al MAI, cîștigată de un jandarm slobozean

Finala Campionatului de tenis de cîmp al Ministerului Administrației și Internelor, care s-a desfășurat la Alba Iulia, în perioada 3-07 septembrie 2012, a fost cîștigată la categoria «sub 35 de ani» de ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 16:27
(6973 vizualizări - 2 comentarii)


Un șofer beat a intrat cu mașina în stîlp la Urziceni, în timp ce un biciclist turmentat a fost acroșat la Fetești

Un bărbat de 52 ani, a aflat sub influența băuturilor alcoolice a provocat joi, 13 septembrie a.c., un accident rutier pe strada 1918 din Urziceni. În fapt, șoferul s-a urcat la volan avînd o îmbibație ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:45
(7311 vizualizări - 0 comentarii)


Scuter furat din București, găsit la Sinești

Joi, 13 septembrie, a.c., în jurul orelor 18,30, polițiștii din cadrul Secției Rurale Coșereni au organizat și executat o acțiune pe raza comunei Sinești pentru depistarea autovehiculelor ce figurează urmărite ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:40
(7364 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Bătrîn de 82 ani, înșelat la telefon

În cursul zilei de joi, 13 septembrie a.c., un bărbat de 82 ani, din Fetești, a sesizat Poliția cu privire la faptul că a fost înșelat prin telefon de o persoană necunoscută, care s-a recomandat a fi reprezentantul ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:24
(8148 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Mai puține încasări la bugetul de stat

În luna august 2012 au fost încasate la bugetul general consolidat aproximativ 42,29 milioane lei, cu 13,54% mai puțin decît în aceeași lună a anului trecut. Menționăm că, în luna august 2012, de la bugetul ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:21
(6716 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți»

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 28 septembrie 2012, ora 9,00, «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți». Evenimentul se va desfășura la ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:10
(8049 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Andrășești și Ciulnița

Incendii la Andrășești și Ciulnița

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, locuința unui cetățean din localitatea Andrășești a fost cuprinsă de flăcări. La fața locului s-au deplasat atît pompierii militari de la Garda ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:08
(9096 vizualizări - 0 comentarii)


Persoane trimise în judecată pentru «trafic și consum ilicit de droguri» pe raza județelor Ialomița, Ilfov și a municipiului București

Două persoane, cu vîrste de 24 respectiv 34 ani, au fost trimise în judecată,  pentru comiterea infracțiunilor de trafic și consum ilicit de droguri. Așadar, polițiștii Serviciului de Combatere a ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:05
(8056 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A găsit un telefon mobil, l-a păstrat și folosit, apoi l-a vîndut. Acum are dosar penal!

Este cazul unui tînăr de 21 ani, din Slobozia, care a găsit pe stradă un telefon mobil pe care, probabil, foarte fericit că norocul i-a surîs, l-a păstrat și l-a folosit, iar ulterior l-a vîndut unei alte ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 17:04
(11331 vizualizări - 0 comentarii)


Criminal internațional, prins la Slobozia

Descindere în forță a trupelor DIAS în seara zilei de miercuri, 12 septembrie a.c., într-o locuință din Slobozia. Forțele de ordine au reținut un tînăr de 25 ani, din localitate, căutat internațional pentru ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 09:32
(11850 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia criminal


ISU Ialomița în sărbătoare: 164 de ani de la Bătălia din Dealu Spirii

ISU Ialomița în sărbătoare: 164 de ani de la Bătălia din Dealu Spirii

În urmă cu 164 de ani, pompierii români au luptat pe Dealu Spirii pentru a ține piept oștirilor otomane venite să abolească mișcarea de emancipare națională. Evenimentul a fost marcat și de către pompierii ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 09:00
(8462 vizualizări - 2 comentarii)


Tenis de câmp: Sorin Iordache, vicecampion la Timișoara

Tenis de cîmp: Sorin Iordache, vicecampion la Timișoara

Începînd de marți, 11 septembrie a.c., la Timișoara s-a desfășurat un puternic turneu internațional de tenis pentru juniorii pîna în 14 ani, Ialomița fiind reprezentată de un singur sportiv, Sorin Iordache ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 07:05
(5599 vizualizări - 3 comentarii)


Făcăeni: Gălățean prins la braconat

Poliția Fetești a fost sesizată de paznicul unei asociații de vînătoare despre faptul că a depistat pe fondul de vînătoare o persoană neautorizată, care deține o armă cu alice. În temeiul sesizării o echipă ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 07:03
(8848 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tînăr suprins în timp ce încerca să «spargă» o mașină

Jandarmii grupei de intervenție Slobozia care executau o misiune de asigurare a ordinii publice pe raza municipiului, au surprins un tînăr care încerca să deschidă portiera unui autoturism parcat în zona ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 07:01
(7123 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: I-a furat telefonul în curtea școlii

Poliția Fetești a fost sesizată de un minor, de 15 ani, din localitate, despre faptul că, în timp ce se afla în curtea unei școli generale din localitate, i-a fost sustras telefonul mobil. În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2012, 06:18
(6937 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

12 Septembrie 2012, 20:05


Anunț de angajare

SC Urban SA angajează
-instalatori pentru lucrări de instalații apă
-muncitori necalificați

pentru reabilitare rețele de apă
Încadrarea se face pe perioadă determinată
Cererile de angajare se depun la sediul societății din Slobozia, str. Vasile Alecsandri, nr. 14

12 Septembrie 2012, 19:50


Slobozia: Din nou înșelăciuni la telefon!

În cursul zilei de marți, 4 septembrie a.c., un bărbat de 63 ani, din Slobozia, s-a prezentat la sediul Poliției și a sesizat faptul că a fost prejudiciat cu suma de 132 euro de către persoane necunoscute ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 14:58
(7008 vizualizări - 0 comentarii)


Andrășești: Au furat banii din casă unor bătrîni

Polițiștii ialomițeni au înregistrat un furt din locuință, comis de autori necunoscuți, prin distragerea atenției părții vătămate... Victimele, un bărbat de 82 ani și soția acestuia, o femeie de 79 ani ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 14:53
(11109 vizualizări - 0 comentarii)


Marian Neacșu, liderul Grupului PSD din Camera Deputaților

În data de 3 septembrie 2012, Grupul Parlamentar al Partidului Social-Democrat din Camera Deputaților și-a ales un nou lider, în persoana deputatului de Ialomița Marian Neacșu, acesta asigurînd interimatul ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 14:50
(7772 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Doi tineri din Borănești, «tîlhari» la drumul mare

Doi tineri cu vîrstele de 19, respectiv 30 ani, au fost reținuți pe bază de ordonanță de reținere, fiind cercetați pentru comiterea infracțiunii de «tîlhărie». Fapta, aflată în evidențele Poliției cu autori ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 14:49
(9046 vizualizări - 0 comentarii)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Concursul Național de Muzică Bisericească «Lăudați pe Domnul!», ediția a V-a, 2012

Marți, 11 septembrie 2012, începînd cu ora 17,00, cu binecuvîntarea și în prezența Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, la Mînăstirea «Sfinții Voievozi» din municipiul ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 14:18
(10679 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale DSVSA Ialomița

În perioada 1-31 august 2012, inspectorii DSVSA Ialomița au efectuat 85 de inspecții, 7 la centre de prelucrare lapte independente, 27 inspecții în exploatații, 11 la ferme comerciale, 7 inspecții pentru ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 13:44
(7872 vizualizări - 0 comentarii)


Condeești: Bărbat găsit spînzurat în curte

Miercuri, 5 septembrie a.c., în jurul orei 14,25, un bărbat în vîrstă de 68 ani, din satul Condeești, a fost găsit spînzurat în curtea casei în care locuia. Un vecin care se afla în trecere a văzut trupul ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 13:42
(8098 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Proiectil descoperit la culesul viei

Un proiectil perforant de artilerie de calibru 100 mm a fost descoperit în după-amiaza zilei de miercuri, 5 septembrie a.c, de doi cetățeni care se aflau la culesul viei, pe raza cartierului Buliga al municipiului ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 13:40
(9723 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Modificare legislativ-fiscală la achizițiile intracomunitare

Persoanele juridice și fizice care desfășoară activități economice în mod independent sau exercită profesii libere și au efectuat achiziții intracomunitare de bunuri în luna iulie 2012 sînt obligate să ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 13:37
(11273 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Bătrînă de 77 ani, izbită de o mașină

În județul Ialomița, traversarea pietonilor prin locuri nesemnalizate și nemarcate corespunzător a stat la baza producerii în luna august a.c. a 7 accidente rutiere, în urma cărora 3 persoane au decedat ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 13:34
(9215 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: 4,52 milioane lei, TVA de rambursat

În luna septembrie2012, la nivelul Direcției Generale a Finanțelor Publice a județului Ialomița se va rambursa taxă pe valoarea adăugată în suma de 4,52 milioane lei, din care s-a propus pentru compensare ...[citește_toată_știrea]

7 Septembrie 2012, 13:32
(7618 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...