Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Ștefan Andreescu, în Finala Turneului ATP «M15» din Antalya/Turcia

Tenis de câmp

Ștefan Andreescu, în Finala Turneului ATP «M15» din Antalya/Turcia

Duminică, 16 martie 2025, slobo­zeanul Ștefan Andreescu, legitimat la CSM Unirea Slobozia, a jucat Finala Turneului ATP «M15», desfășurat în Antalya/Turcia. Tenismenul de 23 de ani, Ștefan Andreescu a trecut cu 2-0 la seturi în meciul de deschidere cu francezul Thomas Faurel, tot cu 2-0 de jucătorul uzbek Sergey Fomin, același scor înre­gistrându-se și cu neamțul John Sperle. În Semifinală, Ștefan Andreescu a trecut de favoritul numărul 1 al Turneului, olandezul Ryan Nijboer, locul 400 ATP, cu un categoric 6-2, 6-0. Finala, jucată contra rusului Svyatoslav Gulin, a fost foarte disputată, Andreescu reușind să câștige setul a doilea, cu... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2025, 09:40 (2606 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Fără posturi scoase la concurs pentru medicii rezidenți

La Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Fără posturi scoase la concurs pentru medicii rezidenți

Pentru anul universitar 2024-2025, cel mai mare spital din județul Ialomița, Spitalul Județean de Urgență Slobozia, nu a mai scos posturi la concurs pentru medicii rezidenți. Oficialii unității medicale își motivează decizia prin faptul că foarte puțini dintre rezidenții care ocupau respectivele posturi alegeau să profeseze în cadrul spitalului după încheierea sta­giilor de pregătire. «Nici din actualii rezidenți, care încă sunt în curs de formare profesio­nală, nu știm câți vor reveni la posturi...» declară repre­zentanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

 

Spitalele de provincie, neatrăgătoare pentru medici... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2025, 12:35 (4566 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Înșelați prin metoda «Împrumutul», 15 slobozeni cer sprijinul marilor Parchete

Anchetă clasată la Slobozia

Înșelați prin metoda «Împrumutul», 15 slobozeni cer sprijinul marilor Parchete

Cu 2 ani în urmă, ziarul nostru relata cazul a 15 persoane din Slobozia, înșelate de un tânăr din oraș, pe numele său Alin Ionuț Dinu. Păgubiții susțin că tânărul le-a solicitat bani împrumut, pe care a «uitat» să-i mai returneze. Astfel, s-a întocmit la nivelul organelor judiciare locale dosarul «Împrumutul». Procu­rorii din Slobozia au ajuns însă la concluzia că «fapta penală sesizată nu există»! În prezent, persoanele înșelate au făcut noi demersuri judiciare, depunând plângeri către Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție și Direcția Națională de... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2025, 07:55 (8417 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Iazu: Și-a înjunghiat prietenul de pahar

Iazu: Și-a înjunghiat prietenul de pahar

Un bărbat, domiciliat în localitatea Iazu, a fost arestat preventiv, în urmă cu o săptămână, sub acuzația de «tentativă la omor». După ce s-a îmbătat, acesta a luat un cuțit și l-a înjunghiat pe un apropiat de-al său.

 

Alcoolul i-a întunecat mintea Prezenți la o petrecere organizată într-o gospodărie din localitatea Iazu, victima și agresorul său s-au apucat să bea. După ce au uitat numărul paharelor cu alcool pe care le-au dat pe gât, cei doi au început să se certe, aducându-și aminte de o problemă mai veche... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2025, 10:10 (3462 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Istoria Fermei Model din localitatea Perieți

Istoria Fermei Model din localitatea Perieți

Istoria agrară a județului Ialomița este strâns legată de cea a Fermei Model din Perieți. În perioada interbelică, acest monument istoric a fost cel mai mare producător de semințe de legume și flori din Europa de Est. Astăzi, se află în grija Consiliului Județean Ialomița, printr-o donație făcută de fostul său proprietar, Muzeul Național al Agriculturii. Administrația județeană ar putea iniția un proiect de reabilitare și modernizare, așa cum a făcut și cu alte imobile de patrimoniu din județ.

 

Povești din inima fermei Ferma Model de la Perieți a fost î... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2025, 09:40 (5260 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Gigantul american Ingredion, parteneriat cu austriecii de la Agrana pentru fabrica AGFD Țăndărei

Gigantul american Ingredion, parteneriat cu austriecii de la Agrana pentru fabrica AGFD Țăndărei

Gigantul american Ingredion, cu acționari două dintre cele mai mari fonduri de investiții din lume, respectiv BlackRock și The Vanguard, va achiziționa 49% din acțiunile AGFD Țăndărei SRL de la Agrana Starke GmbH. Tranzacția este supusă aprobării autorităților de concurență, acordul de joint venture dintre Agrana Starke GmbH, filială a Agrana Beteiligungs-AG, și cel mai mare procesator de porumb din lume, Ingredion, fiind parafat pentru a produce amidon în România, la Țăndărei. În context, România are cea mai mare suprafață cultivată cu porumb (2,5 milioane ha), ocupând primul loc în Uniunea Europeană la producție, cu peste 10 milioane de tone anual, prin... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2025, 12:20 (6012 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Reabilitarea Poliției Municipiului Slobozia se amână

Reabilitarea Poliției Municipiului Slobozia se amână

În iulie 2022, reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița anunțau reabilitarea cu fonduri europene a sediului Poliției Munici­piului Slobozia. La 2 ani și jumătate distanță, implementarea acestui proiect nu s-a realizat, deși ar fi trebuit să se încheie la finele anului 2023. În prezent, ace­lași proiect așteaptă evaluarea din partea Agenției de Dezvoltare Regională Sud-Muntenia pentru ca șan­tierul să fie deschis. Dacă proiectul nu va fi considerat oportun, IPJ Ialomița va pierde 8,2 milioane de lei.

 

Un proiect cu «probleme»... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2025, 08:05 (3295 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Raluca Dumitrescu, noul președinte al Agenției Naționale pentru Protecția Mediului 

Raluca Dumitrescu, noul președinte al Agenției Naționale pentru Protecția Mediului 

După ce a pierdut cursa pentru Parlamentul României, Raluca Dumitrescu, fost deputat PSD de Ialomița, a fost numită la conducerea Agenției Naționale pentru Protecția Mediului. Președintele instituției are rang de secretar de stat.

 

Din Parlament, în fruntea ANPM Raluca Dumitrescu a fost deputat de Ialomița, din partea Partidului Social Democrat, în legislatura 2020-2024. La Alegerile Parlamentare de anul trecut, aceasta s-a înscris din nou în cursa electorală, fiind pe poziția a doua pentru Cameră. Din păcate, Raluca Dumitrescu nu a reușit să obțină... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2025, 11:50 (10632 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Povestea conacului uitat din satul Hagiești

Povestea conacului uitat din satul Hagiești

Satul Hagiești, din județul Ialomița, păstrează la marginea sa o adevărată bijuterie arhitectonică, specifică celei de a doua jumătăți a secolului al XIX-lea. Este vorba despre Conacul Marghiloman. Printre puținele monumente istorice aflate în administrarea Institutului Național al Patrimoniului, conacul este astăzi o ruină deși, potrivit documentelor oficiale, a fost inclus pe lista obiectivelor de importanță națională. Adminis­tratorul clădirii a încercat în repetate rânduri să îl reabiliteze, însă eforturile au fost zădărnicite de mai multe litigii în instanță. Ultimul proces s-a încheiat la începutul anului precedent, când... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2025, 11:05 (7251 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dragoș Costin Telehuz nu mai este secretar de stat în Ministerul Agriculturii!

Dragoș Costin Telehuz nu mai este secretar de stat în Ministerul Agriculturii!

La începutul acestei săptămâni, liberalul ialomițean Dragoș Costin Telehuz a fost eliberat din funcția de secretar de stat în Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale. În locul său a fost numit un alt liberal, de această dată din județul vecin, Călărași. Este vorba despre Florian-Emil Dumitru care, în trecut, a mai deținut această poziție.

 

A plecat Telehuz, a venit Dumitru Liberalul ialomițean Dragoș Costin Telehuz a fost numit în funcția de secretar de stat în Ministerul Agriculturii în martie 2022. Înainte de a ajunge... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2025, 10:20 (5210 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Masă Sănătoasă» cu sendvișuri și servicii de catering

Realitatea din școlile ialomițene

«Masă Sănătoasă» cu sendvișuri și servicii de catering

Programul Național «Masă Sănătoasă» implementat de Guvernul României a fost creat cu scopul de a reduce abandonul școlar și de a le oferi elevilor alimente calde și sănătoase. În Ialomița, numărul unităților de învățământ care se înscriu în acest proiect destinat atragerii elevilor către școală crește semnificativ, chiar dacă problemele pe care le întâmpină rămân neschimbate. Surprinzător, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița prezintă aceste sincope într-o radiografie a ultimilor ani în care acest program a fost implementat și în județul nostru.

 

A crescut numărul școlilor înscrise... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2025, 07:55 (3981 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița va avea un buget de 525,8 milioane de lei

În 2025

Consiliul Județean Ialomița va avea un buget de 525,8 milioane de lei

Marți, 11 martie 2025, Consiliul Județean Ialomița a organizat o dezbatere publică referitoare la proiectul de buget pe anul în curs. Bugetul va fi supus spre aprobarea aleșilor județeni în cadrul unei ședințe ordinare ce se va desfășura miercuri, 19 martie 2025. Pentru 2025, administrația județeană și-a propus un buget de 525,8 milioane de lei. Peste 60% din banii disponibili vor fi direcționați către secțiunea «Dezvoltare». Prioritate pentru admi­nistrația județeană vor fi drumurile, dar și infrastructura de Sănătate.

 

Fonduri pentru drumuri și Sănătate... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2025, 10:20 (7801 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Lipsă de transparență privind proiectul de buget al Primăriei Slobozia din 2025

Acuzații publice aduse primarului Alexandru Potor

Lipsă de transparență privind proiectul de buget al Primăriei Slobozia din 2025

Luni, 10 martie 2025, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» Slobozia, Alexandru Potor, primarul reședinței județului, a organizat o dezbatere publică în care a fost prezentat proiectul de buget al orașului pentru anul 2025. Inițiativa a iscat numeroase discuții în spațiul public legat de transparența acestui demers. Consilierul local USR Mihail Tănănescu l-a acuzat public pe edilul orașului că a omis să informeze Consiliul Local Slobozia cu privire la această întâlnire și despre existența proiectului de buget. Ceea ce se știe cu certitudine este că aleșii locali ai orașului sunt așteptați să voteze bugetul Sloboziei pe anul în curs joi, 13 martie 2025... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2025, 19:05 (8147 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiții intrate în atenția procurorilor, descoperite de Camera de Conturi Ialomița la Primăria Bărbulești

Investiții intrate în atenția procurorilor, descoperite de Camera de Conturi Ialomița la Primăria Bărbulești

Periodic, Curtea de Conturi a României face publice rapoartele de audit ale structurilor sale teritoriale. Recent, pe pagina de internet a instituției a fost pu­blicat un astfel de document ce vizează misiunea de audit efectuată de Camera de Conturi Ialomița la Primăria Bărbulești. În urma verificărilor, pe lângă alte abateri financiare, auditorii au descoperit faptul că investiții de peste 12 milioane de lei fac obiectul unui dosar penal, instrumentat, se pare, de Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița.

 

Stare de legalitate zero Misiunea de audit... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2025, 14:50 (5777 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Penultimul play-out

Fotbal, SuperLiga, FC Botoșani-Unirea Slobozia 1-0

Penultimul play-out

La finalul sezonului regulat din SuperLiga și consemnarea rezulta­tului din etapa 30, Unirea Slobozia ocupă poziția 15, cu 26 de puncte. Victoria clară a botoșănenilor de luni, 10 martie 2025, a definitivat intrarea în play-out a Unirii de pe penultimul loc al clasamentului SuperLigii, slobozenii așteptând deznodământul meciurilor viitoare împăcați. Revenind la partida din deplasarea de la Botoșani, Unirea Slobozia cu al său tehnician Adrian Mihalcea a început cu Krell-Ibrian, Pospielov, Antoche, Șerbănică-Perianu, Akhkmatov-Afalna, Aganovic, Bărbuț-Yusov. Încă de la începutul meciului, Botoșani s-a instalat în jumătatea Unirii, atac... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2025, 13:45 (4576 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

ACS Recolta Gheorghe Doja, în play-off

Fotbal, Liga 3

ACS Recolta Gheorghe Doja, în play-off

În ultima etapă din Liga 3, Seria 3, ACS Recolta Gheorghe Doja a dispus în deplasare de CS Gloria Băneasa cu scorul 3-1, prin golurile înscrise de atacantul Mihăiță Năstase. Matematic, ACS Recolta Gheorghe Doja este calificată în play-off-ul din Liga 3, ocupând poziția secundă în clasamentul Seriei 3, după SC Popești-Leordeni, cu 32 de puncte. CSM Fetești ocupă ultima poziție a ierarhiei, cu 1 punct acumulat în cele 17 partide jucate.

... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2025, 12:20 (4413 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Turneu Semifinal la Sala «Andreea Nica»

Handbal, CSM Unirea Slobozia, Junioare 3

Turneu Semifinal la Sala «Andreea Nica»

În perioada 13-15 martie 2025, Sala «Andreea Nica» din Slobozia va găzdui Turneul Semifinal 1 Valoare, Grupa 1, pentru Junioare 3 handbal feminin. Competiția va debuta joi, 13 martie 2025, de la orele 14,00, cu meciul dintre LPS Suceava și HC Dunărea Brăila, la orele 16,00 fiind programată partida dintre CSM Unirea Slobozia și ACS Viitorul Oțelul Galați. Vineri, 14 martie 2025, de la orele 14,00, va fi confruntarea dintre LPS Suceava și ACS Viitorul Oțelul Galați, în timp ce de la orele 16,00 CSM Unirea Slobozia va da piept cu handbalistele Junioare 3 ale HC Dunărea Galați. Sâmbătă, de la orele 14,00, CSM Unirea Slobozia va întâlni LPS Suceava, de la... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2025, 11:10 (3712 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Irina Cârstea și David Moldovan, campioni naționali

Kempo, CSM Unirea Slobozia

Irina Cîrstea și David Moldovan, campioni naționali

Sâmbătă, 8 martie 2025, Sala «Apollo» din Capitală a fost locația unde s-a desfășurat Campionatul Național de Semi-Kempo. Micuții sportivi ai CSM Unirea Slobozia, antrenați de Mihai Manea, au performat, Irina Cîrstea și David Moldovan cucerind titlurile de campioni naționali. Să-i remarcăm și pe Cristian Copilău și Eduard Ștefan, sportivi care au ocupat locul 3, în timp ce Alexandru Ionescu și Costin Copilău s-au poziționat pe locul 5.

... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2025, 09:50 (4263 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Bronz pentru scrimerul Radu Negoiță

Scrimă, CSM Unirea Slobozia

Bronz pentru scrimerul Radu Negoiță

La competiția «Cupa Campionilor», organizată la București în Sala Flo­reasca, sportivul CSM Unirea Slobozia, Radu Negoiță, a urcat pe treapta a treia a podiumului. Micuțul sabrer a concurat la categoria sub 10 ani. Daniel Nădrag este antrenorul talentatului scrimer Radu Negoiță.

... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2025, 08:15 (4066 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Penitenciarul Slobozia a încasat 80 mii de lei din munca deținuților

În 2024

Penitenciarul Slobozia a încasat 80 mii de lei din munca deținuților

Deținuții aflați în regimul de detenție deschis sau semi-deschis, ale căror pedepse cu închisoarea sunt de maximum 3 ani, pot ieși la muncă. Pentru activitățile pe care le desfășoară aceștia primesc bani și câștigă zile care se scad din pedeapsă. Anul trecut, de acest drept au beneficiat 15 deținuți din cadrul Penitenciarului Slobozia. Aceștia au desfășurat diferite activități pe baza contractelor pe care instituția le-a încheiat cu Spitalul Județean de Urgență Slobozia și Cooperativa Agricolă Gheorghe Doja. Potrivit legii, o parte din banii obținuți de persoanele private de libertate au ajuns în conturile Penitenciarului Slobozia.

 

Bani pentru munca prestată... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2025, 12:20 (4862 vizualizări - 4 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
260 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

26 Septembrie 2012, 17:36


Accidente la Luciu și Lilieci

Marți, 25 septembrie, în jurul orei 10,30, Poliția a fost sesizată că pe raza localității Luciu s-a produs un accident rutier. Din cercetările efectuate de polițiști s-a stabilit că în timp ce un bărbat ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 17:24
(11306 vizualizări - 0 comentarii)


Deputatul Neacșu sună goarna în Parlament: Mobilizare generală pentru o nouă sesiune parlamentară!

Deputatul ialomițean Marian Neacșu a declarat că «este absolut necesară o mobilizare generală pentru actuala sesiune parlamentară», care «deși este cea mai scurtă, este sesiunea pe umerii căreia fosta conducere ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 17:19
(8123 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Romi la expoziție

Muzeul Județean Ialomița, în parteneriat cu Asociația pentru Dezvoltare și Incluziune Socială și cu Inspectoratul Școlar Județean Ialomița organizează vineri, 28 septembrie a.c., începînd cu orele 11,0 ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 17:14
(25690 vizualizări - 43 comentarii)


Pocora nu minte, e parlamentar cuminte: «Am reparat încă o nedreptate făcută românilor în guvernarea PD-L!»

Printr-un comunicat de presă, parlamentarul ialomițean Cristina Ancuța Pocora anunță că, în sfîrșit, activitatea ei de parlamentar a dat roade. După 4 ani, deputatul de Fetești-Țăndărei anunță electoratul ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 17:08
(9257 vizualizări - 1 comentariu)


Săptămînă plină pentru pompierii ialomițeni

În urma ploilor căzute în data de 21 septembrie a.c, gospodăria unui cetățean din cartierul Bora al municipiului Slobozia a fost inundată. Un echipaj de pompieri s-a deplasat la fața locului cu o autospecială ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 17:06
(7288 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Arestată pentru că a furat un telefon mobil

O tînără de 27 ani, din Urziceni, a fost arestată preventiv pentru 29 de zile pentru comiterea infracțiunii de furt calificat. Fapta a fost sesizată Poliției sîmbătă, 22 septembrie a.c., de către un bărbat ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 17:05
(8022 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: 8 persoane, reținute în urma conflictului din cartierul Vlașca

În urma cercetărilor efectuate de polițiștii ialomițeni cu privire la conflictul ce a avut loc în zilele de 19 și 20 septembrie, în cartierul Vlașca din Fetești, 8 persoane au fost reținute. Potrivit datelor ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 16:57
(9480 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Furt calificat în familie

Polițiștii efectuează cercetări față de trei femei, cu vîrste cuprinse între 23 și 38 ani, toate domiciliate în comuna Vlădeni, suspecte de comiterea infracțiunii de furt calificat. Sîmbătă, 22 septembrie ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 16:55
(9689 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Vlădeni furt


IPJ Ialomița: «Săptămîna prevenirii criminalității»

În săptămîna 24-28 septembrie a.c., Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița desfășoară o serie de acțiuni specifice prin care marchează «Săptămâna Prevenirii Criminalității». Sub acest slogan «Săptămîna ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 16:54
(9782 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fraude de milioane depistate de polițiști

Luni, 24 septembrie a.c., polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor Ialomița au dispus începerea urmăririi penale față de patru bărbați, cu vîrste cuprinse între 27 și 44 ani, doi ialomițeni, un ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 16:50
(6738 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 urmăriți internațional, prinși de polițiști

Polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale, Birourile de Investigații Criminale Slobozia și Fetești, în colaborare cu Secțiile Rurale de Poliție Slobozia și Grivița și Serviciul de Intervenție ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 16:47
(8902 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: A furat de două ori din aceeași biserică

Polițiștii au reținut vineri, 21 septembrie a.c., un tînăr de 27 ani, din comuna Grivița, cercetat sub aspectul comiterii infracțiunii de furt calificat. Suspectul a pătruns în noaptea de 19/20 septembrie ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 16:46
(9390 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu la Amara

Incendiu la Amara

O dependință a unei gospodării din localitatea Amara a fost mistuită de flăcări în după amiaza zilei de marți, 25 septembrie. Focul a fost provocat din cauza unei pîini lăsată prea mult la cuptor... Proprietarul ...[citește_toată_știrea]

26 Septembrie 2012, 16:11
(7993 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Amara incendiu


Scrimă: Iulian Teodosiu și echipa CSS Slobozia, campioni naționali de juniori la sabie

În perioada 12-16 septembrie 2012, Sala Sporturilor din Iași a găzduit Finalele Campionatului Național de Scrimă-Juniori, în organizarea FRS și DJST Iași. Pentru a doua oară consecutiv, echipa masculină ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2012, 10:11
(11632 vizualizări - 2 comentarii)


Tenis de cîmp: Sorin Iordache, în primii 70 din Europa

Începînd cu 11 septembrie 2012, Sorin Iordache, tenismenul slobozean legitimat la TenisCon Slobozia, s-a aflat la Chișinău, unde a participat la două foarte puternice turnee internaționale de tenis. Într ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2012, 10:10
(23948 vizualizări - 32 comentarii)


AJOFM Ialomița: 53 locuri de muncă vacante

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de muncă Ialomița a făcut publică lista locurilor de muncă vacante la data de 21 septembrie 2012. Angajatorii pun la dispozție însă 53 de locuri de muncă... Cele ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2012, 18:17
(7956 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Simpozion pe teme istorice

Baza arheologică de la Orașul de Floci a fost vineri, 21 septembrie a.c., gazda celei de-a XX-a ediție a evenimentului denumit «Zilele europene ale patrimoniului». Astfel, la ruinele fostului oraș medieval ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2012, 18:17
(7257 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Jandarmii vor dona sânge

Ialomița: Jandarmii vor dona sînge

Peste 100 de jandarmi din cadrul Inspectoratului de Județean de Jandarmi Ialomița se vor alătura campaniei «Întinde o mînă-salvează o viață», în cadrul căreia aceștia vor merge la Centrul de Transfuzii ...[citește_toată_știrea]

21 Septembrie 2012, 17:18
(7914 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Se redeschide «Salonul Anual de Carte»

Lumea cărților își redeschide porțile la Slobozia. Mai sînt cel mult două săptămîni și începe «Salonul Anual de Carte». Cel mai important eveniment cultural al Ialomiței a ajuns anul acesta a la cea de ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2012, 19:00
(8522 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «Tipografii» de bani falși, trimiși la răcoare

Falsificatorii de bani din Movilița au fost trimși la închisoare. Magistrații Judecătoriei Slobozia au admis cererea procurorilor de arestare preventivă pentru 29 de zile a trei dintre cei 10 suspecți acuzați ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2012, 17:57
(7666 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Două familii de țigani s-au luat la bătaie pentru fier vechi! 35 de persoane, audiate de polițiști!

Scandal de proporții în seara zilei de miercuri, 19 septembrie a.c., la Fetești. Două familii de romi din cartierul Vlașca s-au luat la bătaie din cauza mai multor componente de fier vechi pe care fiecare ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2012, 17:53
(11811 vizualizări - 0 comentarii)


Lăcusteni: Au săpat după cablu telefonic și i-a prins Poliția

Patru «vînători de comori», cu vîrste cuprinse între 17 și 58 ani, din Fetești, au fost prinși în noaptea de 19/20 septembrie a.c. pe un cîmp din apropierea localității  Lăcusteni, în timp ce săpau ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2012, 16:54
(8895 vizualizări - 2 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

19 Septembrie 2012, 18:23


Slobozia: Se redeschide «Salonul Național de Artă Plastică»

Casa de Cultură Municipală din Slobozia va găzdui vernisajul expoziției de pictură «Atitudini Contemporane», în cadrul Salonului Național de Artă Plastică. Evenimentul a devenit deja o tradiție în rîndul ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 18:11
(6571 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Descoperiți cu o bîtă și un cuțit în mașină

În noaptea de luni spre marți, 17/18 septembrie a.c., polițiștii Serviciului de Ordine Publică din cadrul Poliției Slobozia au identificat pe bulevandrul Matei Basarab doi tineri, de 21 și 27 ani, din ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 17:57
(6339 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Vecina i-a furat poarta!

Poliția a fost sesizată marți, 18 septembrie a.c., de către o femeie de 25 ani, din Fetești, cu privire la faptul că vecina sa i-a sustras poarta de la intrarea în curtea locuinței. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 17:54
(6868 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident de muncă la Mînăstirea Hagieni

Marți, 18 septembrie a.c., în jurul orei 16,00, Poliția a fost sesizată despre faptul că la Mînăstirea Hagieni un perete a căzut peste trei persoane. Din cercetările efectuate de polițiștii deplasați la ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 17:52
(9982 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Perimetrul unităților de învățămînt, patrulat de jandarmi

Începînd cu data de 17 septembrie, efective din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița revin cu misiuni specifice în zona unităților școlare. Patrulările au loc în scopul prevenirii și a contracarării ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 17:50
(6660 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Tînără de 23 ani, rănită grav într-un accident

Marți, 18 septembrie, în jurul orei 16,00, în afara comunei Coșereni s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din cercetările efectuate de polițiștii deplasați la fața locului ...[citește_toată_știrea]

19 Septembrie 2012, 17:50
(8836 vizualizări - 3 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...