Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Ștefan Andreescu, în Finala Turneului ATP «M15» din Antalya/Turcia

Tenis de câmp

Ștefan Andreescu, în Finala Turneului ATP «M15» din Antalya/Turcia

Duminică, 16 martie 2025, slobo­zeanul Ștefan Andreescu, legitimat la CSM Unirea Slobozia, a jucat Finala Turneului ATP «M15», desfășurat în Antalya/Turcia. Tenismenul de 23 de ani, Ștefan Andreescu a trecut cu 2-0 la seturi în meciul de deschidere cu francezul Thomas Faurel, tot cu 2-0 de jucătorul uzbek Sergey Fomin, același scor înre­gistrându-se și cu neamțul John Sperle. În Semifinală, Ștefan Andreescu a trecut de favoritul numărul 1 al Turneului, olandezul Ryan Nijboer, locul 400 ATP, cu un categoric 6-2, 6-0. Finala, jucată contra rusului Svyatoslav Gulin, a fost foarte disputată, Andreescu reușind să câștige setul a doilea, cu... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2025, 09:40 (2606 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Fără posturi scoase la concurs pentru medicii rezidenți

La Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Fără posturi scoase la concurs pentru medicii rezidenți

Pentru anul universitar 2024-2025, cel mai mare spital din județul Ialomița, Spitalul Județean de Urgență Slobozia, nu a mai scos posturi la concurs pentru medicii rezidenți. Oficialii unității medicale își motivează decizia prin faptul că foarte puțini dintre rezidenții care ocupau respectivele posturi alegeau să profeseze în cadrul spitalului după încheierea sta­giilor de pregătire. «Nici din actualii rezidenți, care încă sunt în curs de formare profesio­nală, nu știm câți vor reveni la posturi...» declară repre­zentanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

 

Spitalele de provincie, neatrăgătoare pentru medici... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2025, 12:35 (4564 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Înșelați prin metoda «Împrumutul», 15 slobozeni cer sprijinul marilor Parchete

Anchetă clasată la Slobozia

Înșelați prin metoda «Împrumutul», 15 slobozeni cer sprijinul marilor Parchete

Cu 2 ani în urmă, ziarul nostru relata cazul a 15 persoane din Slobozia, înșelate de un tânăr din oraș, pe numele său Alin Ionuț Dinu. Păgubiții susțin că tânărul le-a solicitat bani împrumut, pe care a «uitat» să-i mai returneze. Astfel, s-a întocmit la nivelul organelor judiciare locale dosarul «Împrumutul». Procu­rorii din Slobozia au ajuns însă la concluzia că «fapta penală sesizată nu există»! În prezent, persoanele înșelate au făcut noi demersuri judiciare, depunând plângeri către Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție și Direcția Națională de... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2025, 07:55 (8417 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Iazu: Și-a înjunghiat prietenul de pahar

Iazu: Și-a înjunghiat prietenul de pahar

Un bărbat, domiciliat în localitatea Iazu, a fost arestat preventiv, în urmă cu o săptămână, sub acuzația de «tentativă la omor». După ce s-a îmbătat, acesta a luat un cuțit și l-a înjunghiat pe un apropiat de-al său.

 

Alcoolul i-a întunecat mintea Prezenți la o petrecere organizată într-o gospodărie din localitatea Iazu, victima și agresorul său s-au apucat să bea. După ce au uitat numărul paharelor cu alcool pe care le-au dat pe gât, cei doi au început să se certe, aducându-și aminte de o problemă mai veche... [citește_tot_articolul]

16 Martie 2025, 10:10 (3461 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Istoria Fermei Model din localitatea Perieți

Istoria Fermei Model din localitatea Perieți

Istoria agrară a județului Ialomița este strâns legată de cea a Fermei Model din Perieți. În perioada interbelică, acest monument istoric a fost cel mai mare producător de semințe de legume și flori din Europa de Est. Astăzi, se află în grija Consiliului Județean Ialomița, printr-o donație făcută de fostul său proprietar, Muzeul Național al Agriculturii. Administrația județeană ar putea iniția un proiect de reabilitare și modernizare, așa cum a făcut și cu alte imobile de patrimoniu din județ.

 

Povești din inima fermei Ferma Model de la Perieți a fost î... [citește_tot_articolul]

15 Martie 2025, 09:40 (5260 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Gigantul american Ingredion, parteneriat cu austriecii de la Agrana pentru fabrica AGFD Țăndărei

Gigantul american Ingredion, parteneriat cu austriecii de la Agrana pentru fabrica AGFD Țăndărei

Gigantul american Ingredion, cu acționari două dintre cele mai mari fonduri de investiții din lume, respectiv BlackRock și The Vanguard, va achiziționa 49% din acțiunile AGFD Țăndărei SRL de la Agrana Starke GmbH. Tranzacția este supusă aprobării autorităților de concurență, acordul de joint venture dintre Agrana Starke GmbH, filială a Agrana Beteiligungs-AG, și cel mai mare procesator de porumb din lume, Ingredion, fiind parafat pentru a produce amidon în România, la Țăndărei. În context, România are cea mai mare suprafață cultivată cu porumb (2,5 milioane ha), ocupând primul loc în Uniunea Europeană la producție, cu peste 10 milioane de tone anual, prin... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2025, 12:20 (6012 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Reabilitarea Poliției Municipiului Slobozia se amână

Reabilitarea Poliției Municipiului Slobozia se amână

În iulie 2022, reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița anunțau reabilitarea cu fonduri europene a sediului Poliției Munici­piului Slobozia. La 2 ani și jumătate distanță, implementarea acestui proiect nu s-a realizat, deși ar fi trebuit să se încheie la finele anului 2023. În prezent, ace­lași proiect așteaptă evaluarea din partea Agenției de Dezvoltare Regională Sud-Muntenia pentru ca șan­tierul să fie deschis. Dacă proiectul nu va fi considerat oportun, IPJ Ialomița va pierde 8,2 milioane de lei.

 

Un proiect cu «probleme»... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2025, 08:05 (3294 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Raluca Dumitrescu, noul președinte al Agenției Naționale pentru Protecția Mediului 

Raluca Dumitrescu, noul președinte al Agenției Naționale pentru Protecția Mediului 

După ce a pierdut cursa pentru Parlamentul României, Raluca Dumitrescu, fost deputat PSD de Ialomița, a fost numită la conducerea Agenției Naționale pentru Protecția Mediului. Președintele instituției are rang de secretar de stat.

 

Din Parlament, în fruntea ANPM Raluca Dumitrescu a fost deputat de Ialomița, din partea Partidului Social Democrat, în legislatura 2020-2024. La Alegerile Parlamentare de anul trecut, aceasta s-a înscris din nou în cursa electorală, fiind pe poziția a doua pentru Cameră. Din păcate, Raluca Dumitrescu nu a reușit să obțină... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2025, 11:50 (10632 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Povestea conacului uitat din satul Hagiești

Povestea conacului uitat din satul Hagiești

Satul Hagiești, din județul Ialomița, păstrează la marginea sa o adevărată bijuterie arhitectonică, specifică celei de a doua jumătăți a secolului al XIX-lea. Este vorba despre Conacul Marghiloman. Printre puținele monumente istorice aflate în administrarea Institutului Național al Patrimoniului, conacul este astăzi o ruină deși, potrivit documentelor oficiale, a fost inclus pe lista obiectivelor de importanță națională. Adminis­tratorul clădirii a încercat în repetate rânduri să îl reabiliteze, însă eforturile au fost zădărnicite de mai multe litigii în instanță. Ultimul proces s-a încheiat la începutul anului precedent, când... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2025, 11:05 (7251 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dragoș Costin Telehuz nu mai este secretar de stat în Ministerul Agriculturii!

Dragoș Costin Telehuz nu mai este secretar de stat în Ministerul Agriculturii!

La începutul acestei săptămâni, liberalul ialomițean Dragoș Costin Telehuz a fost eliberat din funcția de secretar de stat în Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale. În locul său a fost numit un alt liberal, de această dată din județul vecin, Călărași. Este vorba despre Florian-Emil Dumitru care, în trecut, a mai deținut această poziție.

 

A plecat Telehuz, a venit Dumitru Liberalul ialomițean Dragoș Costin Telehuz a fost numit în funcția de secretar de stat în Ministerul Agriculturii în martie 2022. Înainte de a ajunge... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2025, 10:20 (5208 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Masă Sănătoasă» cu sendvișuri și servicii de catering

Realitatea din școlile ialomițene

«Masă Sănătoasă» cu sendvișuri și servicii de catering

Programul Național «Masă Sănătoasă» implementat de Guvernul României a fost creat cu scopul de a reduce abandonul școlar și de a le oferi elevilor alimente calde și sănătoase. În Ialomița, numărul unităților de învățământ care se înscriu în acest proiect destinat atragerii elevilor către școală crește semnificativ, chiar dacă problemele pe care le întâmpină rămân neschimbate. Surprinzător, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița prezintă aceste sincope într-o radiografie a ultimilor ani în care acest program a fost implementat și în județul nostru.

 

A crescut numărul școlilor înscrise... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2025, 07:55 (3980 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița va avea un buget de 525,8 milioane de lei

În 2025

Consiliul Județean Ialomița va avea un buget de 525,8 milioane de lei

Marți, 11 martie 2025, Consiliul Județean Ialomița a organizat o dezbatere publică referitoare la proiectul de buget pe anul în curs. Bugetul va fi supus spre aprobarea aleșilor județeni în cadrul unei ședințe ordinare ce se va desfășura miercuri, 19 martie 2025. Pentru 2025, administrația județeană și-a propus un buget de 525,8 milioane de lei. Peste 60% din banii disponibili vor fi direcționați către secțiunea «Dezvoltare». Prioritate pentru admi­nistrația județeană vor fi drumurile, dar și infrastructura de Sănătate.

 

Fonduri pentru drumuri și Sănătate... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2025, 10:20 (7801 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Lipsă de transparență privind proiectul de buget al Primăriei Slobozia din 2025

Acuzații publice aduse primarului Alexandru Potor

Lipsă de transparență privind proiectul de buget al Primăriei Slobozia din 2025

Luni, 10 martie 2025, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» Slobozia, Alexandru Potor, primarul reședinței județului, a organizat o dezbatere publică în care a fost prezentat proiectul de buget al orașului pentru anul 2025. Inițiativa a iscat numeroase discuții în spațiul public legat de transparența acestui demers. Consilierul local USR Mihail Tănănescu l-a acuzat public pe edilul orașului că a omis să informeze Consiliul Local Slobozia cu privire la această întâlnire și despre existența proiectului de buget. Ceea ce se știe cu certitudine este că aleșii locali ai orașului sunt așteptați să voteze bugetul Sloboziei pe anul în curs joi, 13 martie 2025... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2025, 19:05 (8147 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiții intrate în atenția procurorilor, descoperite de Camera de Conturi Ialomița la Primăria Bărbulești

Investiții intrate în atenția procurorilor, descoperite de Camera de Conturi Ialomița la Primăria Bărbulești

Periodic, Curtea de Conturi a României face publice rapoartele de audit ale structurilor sale teritoriale. Recent, pe pagina de internet a instituției a fost pu­blicat un astfel de document ce vizează misiunea de audit efectuată de Camera de Conturi Ialomița la Primăria Bărbulești. În urma verificărilor, pe lângă alte abateri financiare, auditorii au descoperit faptul că investiții de peste 12 milioane de lei fac obiectul unui dosar penal, instrumentat, se pare, de Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița.

 

Stare de legalitate zero Misiunea de audit... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2025, 14:50 (5774 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Penultimul play-out

Fotbal, SuperLiga, FC Botoșani-Unirea Slobozia 1-0

Penultimul play-out

La finalul sezonului regulat din SuperLiga și consemnarea rezulta­tului din etapa 30, Unirea Slobozia ocupă poziția 15, cu 26 de puncte. Victoria clară a botoșănenilor de luni, 10 martie 2025, a definitivat intrarea în play-out a Unirii de pe penultimul loc al clasamentului SuperLigii, slobozenii așteptând deznodământul meciurilor viitoare împăcați. Revenind la partida din deplasarea de la Botoșani, Unirea Slobozia cu al său tehnician Adrian Mihalcea a început cu Krell-Ibrian, Pospielov, Antoche, Șerbănică-Perianu, Akhkmatov-Afalna, Aganovic, Bărbuț-Yusov. Încă de la începutul meciului, Botoșani s-a instalat în jumătatea Unirii, atac... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2025, 13:45 (4576 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

ACS Recolta Gheorghe Doja, în play-off

Fotbal, Liga 3

ACS Recolta Gheorghe Doja, în play-off

În ultima etapă din Liga 3, Seria 3, ACS Recolta Gheorghe Doja a dispus în deplasare de CS Gloria Băneasa cu scorul 3-1, prin golurile înscrise de atacantul Mihăiță Năstase. Matematic, ACS Recolta Gheorghe Doja este calificată în play-off-ul din Liga 3, ocupând poziția secundă în clasamentul Seriei 3, după SC Popești-Leordeni, cu 32 de puncte. CSM Fetești ocupă ultima poziție a ierarhiei, cu 1 punct acumulat în cele 17 partide jucate.

... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2025, 12:20 (4412 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Turneu Semifinal la Sala «Andreea Nica»

Handbal, CSM Unirea Slobozia, Junioare 3

Turneu Semifinal la Sala «Andreea Nica»

În perioada 13-15 martie 2025, Sala «Andreea Nica» din Slobozia va găzdui Turneul Semifinal 1 Valoare, Grupa 1, pentru Junioare 3 handbal feminin. Competiția va debuta joi, 13 martie 2025, de la orele 14,00, cu meciul dintre LPS Suceava și HC Dunărea Brăila, la orele 16,00 fiind programată partida dintre CSM Unirea Slobozia și ACS Viitorul Oțelul Galați. Vineri, 14 martie 2025, de la orele 14,00, va fi confruntarea dintre LPS Suceava și ACS Viitorul Oțelul Galați, în timp ce de la orele 16,00 CSM Unirea Slobozia va da piept cu handbalistele Junioare 3 ale HC Dunărea Galați. Sâmbătă, de la orele 14,00, CSM Unirea Slobozia va întâlni LPS Suceava, de la... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2025, 11:10 (3711 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Irina Cârstea și David Moldovan, campioni naționali

Kempo, CSM Unirea Slobozia

Irina Cîrstea și David Moldovan, campioni naționali

Sâmbătă, 8 martie 2025, Sala «Apollo» din Capitală a fost locația unde s-a desfășurat Campionatul Național de Semi-Kempo. Micuții sportivi ai CSM Unirea Slobozia, antrenați de Mihai Manea, au performat, Irina Cîrstea și David Moldovan cucerind titlurile de campioni naționali. Să-i remarcăm și pe Cristian Copilău și Eduard Ștefan, sportivi care au ocupat locul 3, în timp ce Alexandru Ionescu și Costin Copilău s-au poziționat pe locul 5.

... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2025, 09:50 (4262 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Bronz pentru scrimerul Radu Negoiță

Scrimă, CSM Unirea Slobozia

Bronz pentru scrimerul Radu Negoiță

La competiția «Cupa Campionilor», organizată la București în Sala Flo­reasca, sportivul CSM Unirea Slobozia, Radu Negoiță, a urcat pe treapta a treia a podiumului. Micuțul sabrer a concurat la categoria sub 10 ani. Daniel Nădrag este antrenorul talentatului scrimer Radu Negoiță.

... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2025, 08:15 (4065 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Penitenciarul Slobozia a încasat 80 mii de lei din munca deținuților

În 2024

Penitenciarul Slobozia a încasat 80 mii de lei din munca deținuților

Deținuții aflați în regimul de detenție deschis sau semi-deschis, ale căror pedepse cu închisoarea sunt de maximum 3 ani, pot ieși la muncă. Pentru activitățile pe care le desfășoară aceștia primesc bani și câștigă zile care se scad din pedeapsă. Anul trecut, de acest drept au beneficiat 15 deținuți din cadrul Penitenciarului Slobozia. Aceștia au desfășurat diferite activități pe baza contractelor pe care instituția le-a încheiat cu Spitalul Județean de Urgență Slobozia și Cooperativa Agricolă Gheorghe Doja. Potrivit legii, o parte din banii obținuți de persoanele private de libertate au ajuns în conturile Penitenciarului Slobozia.

 

Bani pentru munca prestată... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2025, 12:20 (4862 vizualizări - 4 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
254 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Șoferița de 21 ani a pierdut controlul volanului și s-a izbit de un parapet!

Vineri, 13 aprilie a.c., în jurul orei 12,00, pe DJ 212 s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a trei persoane. Din cercetări s-a stabilit că în timp ce o tînără, de 21 ani, din comuna ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 13:40
(9208 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Un copil de 12 ani a furat o bicicletă din curtea unui consătean

Un bărbat de 42 ani, din comuna Jilavele, a sesizat Poliția vineri, 13 aprilie a.c., cu privire la faptul că persoane necunoscute au pătruns în curtea locuinței sale și au furat o bicicletă. În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 13:38
(8985 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 85 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, marți, 17 aprilie 2012, sînt disponibile 85 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 13:29
(8361 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Prinși la furat sucuri și băuturi alcoolice din magazia unei firme

Poliția Țăndărei a fost sesizată sîmbătă, 15 aprilie a.c., de către administratorul unei societăți comerciale situată pe raza orașului, cu privire la faptul că agentul de pază a surprins mai mulți tineri ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 13:27
(10031 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Țăndărei furt


DGFP Ialomița: 25 aprilie 2012, termen limită pentru depunerea declarațiilor

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că pînă miercuri, 25 aprilie 2012, trebuie să depună la administrațiile financiare teritoriale următoarele declarații aferente lunii ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 13:25
(9102 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Procesiunea aducerii Sfintei Icoane Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului, asigurată de jandarmi

Peste 50 de jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor asigura, în perioada 18-24 aprilie 2012, măsurile de ordine ce se vor impune la manifestare religioasă de mare importanță ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 12:55
(10319 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Alexeni și Valea Măcrișului

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, dormitorul locuinței unui cetățean din localitatea Alexeni a fost cuprins de flăcări. La fața locului s-au deplasat pompierii de la Secția Urziceni ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 12:40
(9797 vizualizări - 0 comentarii)


46 de intervenții SMURD în primele zile de la inaugurarea unităților mobile de la Slobozia și Țăndărei

Solicitările au fost primite la dispeceratul Inspectoratului în intervalul 13.04.2012-17.04.2012 și au vizat urgențe medicale din cele mai diverse, de la traumatisme, la persoane aflate în stare de ebrietate ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 12:40
(11882 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Bătrînă de 78 ani, omorîtă de o căruță!

O femeie de 78 ani, din Căzănești, și-a pierdut viața după ce a fost lovită de o căruță. Astfel, în timp ce aceasta se deplasa pe strada Dispensarului din Căzănești, din curtea unui localnic în vîrstă de ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 10:22
(9606 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: O rudă i-a furat din curte!

Poliția a fost sesizată de către un bărbat de 67 ani, din Slobozia, despre faptul că în perioada februarie-martie 2012, persoane necunoscute i-au sustras mai multe bunuri de uz gospodăresc dintr-o anexă ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 10:15
(7291 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Căzănești furt


Slobozia: Pieton izbit de o mașină

În timp ce un bărbat, de 61 ani, din Slobozia, s-a angajat în traversarea DN21, la baza podului peste rîul Ialomița, prin loc nepermis și fără să se asigure, a fost acroșat de un autoturism condus de un ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 10:09
(8439 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Ialomița: Autoturism furat din Spania, restituit proprietarului

Ialomița: Autoturism furat din Spania, restituit proprietarului

Un autoturism reclamat furat în luna septembrie 2011, a fost identificat și restituit proprietarului de drept de către polițiști. Urmare a corespondenței purtate cu Centrul de Cooperare Polițienească Internațională ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 09:41
(8565 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: I-a ghicit în palmă și i-a furat bijuteriile!

O femeie din Slobozia a sesizat Poliția că a fost victima unei infracțiuni de înșelăciune. Victima a fost abordată de o persoană necunoscută, care a spus că îi poate ghici în palmă. Fapta a fost sesizată ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 09:16
(7138 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Fără premis, a intrat cu mașina într-un imobil!

Poliția Orașului Căzănești a fost sesizată cu privire la faptul că un autoturism a intrat direct într-un imobil. Din incident a rezultat vătămarea corporală a «șoferului», un localnic de 42 ani. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 09:10
(11040 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Lemne vîndute în Obor fără documente

În Oborul Municipal Slobozia a fost depistată o femeie de 62 ani, din comuna Sita Buzăului-Covasna, care vindea material lemnos fără a elibera factură fiscală ori bon fiscal. Cea în cauză a fost sancționată ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 09:04
(6610 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Autoturism furat din Italia, identificat și indisponibilizat de polițiști

Ialomița: Autoturism furat din Italia, identificat și indisponibilizat de polițiști

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale-Compartimentul Trafic și Furturi Auto, în colaborare cu specialiști ai Registrului Auto Român Ialomița au organizat și executat o acțiune pentru ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 09:04
(9045 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan cu permisul suspendat

O patrulă de siguranță publică a oprit pentru control, pe DJ203E, la intersecția comunei Munteni Buzău cu orașul Căzănești, o autoutilitară condusă de un bărbat de 38 ani, din București. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 08:08
(8166 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Prins beat la volan

Un tînăr de 31 ani, din comuna Ograda, a fost depistat de către un echipaj rutier la volanul unui autoturism în timp ce se afla sub influența băuturilor alcoolice. Acesta a fost testat alcoolscop, rezultatul ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2012, 08:07
(6530 vizualizări - 0 comentarii)


Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului, la Slobozia

În perioada 18 aprilie-24 aprilie 2012, cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2012, 13:31
(11696 vizualizări - 0 comentarii)


Patron constănțean cu firmă la Fetești, cercetat pentru evaziune fiscală

Un constănțean de 55 ani, patron al unei firme din Fetești, este cercetat de polițiștii feteșteni pentru că a prejudiciat bugetul statului cu suma de peste 194000 lei. El nu a virat către buget sumele reprezentînd ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2012, 12:56
(5649 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Accident după ce a intrat în automobilul din față

În cursul zilei de marți, 10 aprilie a.c., un bărbat de 34 ani, din Slobozia, a fost implicat într-un accident rutier. Pentru că nu a respectat distanța regulamentară în mers, el s-a ciocnit de un alt autoturism ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2012, 12:53
(8631 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia accident


Urziceni: Hoață de profesie, a încercat să scape de pușcărie

Polițiștii Biroului de Ivestigații Criminale din cadrul Poliției Urziceni au identificat pe străzile orașului, marți, 10 aprilie a.c., o femeie de 38 de ani pe numele căreia Judecătoria Sector 3 din București ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2012, 12:52
(8320 vizualizări - 0 comentarii)


Axintele: Săpa în curte și a descoperit un revolver din Al Doilea Război Mondial

Un bărbat de 47 de ani a făcut o descoperire mai puțin obișnuită. În timp ce săpa curtea surorii sale din localitatea Axintele, el a descoprit un revolver ce datează din perioada celui de-al Doilea Război ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2012, 12:46
(9154 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Axintele revolver


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 57000 lei

Conducerea sub influența alcoolului, viteza excesivă, precum și neutilizarea centurii de siguranță au fost principalele abateri descoperite de polițiștii rutieri în perioada 6-9 aprilie a.c. Valoarea sancțiunilor ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2012, 12:45
(5661 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2012, 12:35
(6950 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: O baracă de lemn a căzut dintr-o căruță peste un bătrîn de 67 ani!

Un bătrîn de 67 ani din localitatea Siriu-Prahova, era să-și piardă viața, luni 9 aprilie a.c. Bătrînul a fost lovit de o baracă din lemn care era transportată de un căruțaș. În momentul în care s-a produs ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2012, 11:02
(8396 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Valea Ciorii: Tînăr pus pe scandal, arestat

Polițiștii din Țăndărei au reținut luni, 9 aprilie a.c., un tînăr de 22 ani, din localitatea Valea Ciorii, după ce a băgat spaima în tot satul. El a fost acuzat de comiterea infracțiunilor de furt calificat ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2012, 11:01
(8800 vizualizări - 3 comentarii)


AJOFM Ialomița: Cursuri de calificare pentru șomeri

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița organizează pentru anul 2012 un număr de peste 20 de cursuri de calificare. Cele mai multe din aceste cursuri fac parte din domenii de activitate ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2012, 11:00
(9992 vizualizări - 3 comentarii)


Motociclu furat din Spania, descoperit la Slobozia

În urma unei acțiuni a poliților ialomițeni, în colaborare cu inspectorii Registrului Auto Român Ialomița, desfășurată luni 9 aprilie a.c., s-a descoperit un motociclu furat din Spania, pus în circulație ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2012, 10:59
(7864 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Șofer prins băut la volan

Un tînăr slobozean de 26 ani este cercetat de polițiști, după ce luni, 9 aprilie a.c., a fost prins conducînd sub influența băuturilor alcoolice. Oprit în trafic de polițiștii Serviciului Rutier, tînărul ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2012, 10:58
(6925 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...