Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Investițiile pentru drumurile județene mai așteaptă

Consiliul Județean este blocat de contestații

Săptămîna precedentă, Consiliul Județean Ialomița a anunțat public cîștigătorii licitațiilor pentru drumurile județene DJ 313 Călărași-Axintele și DJ 306 Ciochina-Crunți. Valoarea cumulată a acestor două investiții este de aproximativ 19,5 de milioane de lei, iar oficialii Consiliului Județean au declarat că sînt convinși de «necesitatea și oportunitatea acestor lucrări».

Infrastructura rutieră județeană rămîne prioritară
Miercuri, 3 decembrie 2014, în cadrul unei conferințe de presă, președintele Silvian Ciupercă a reconfirmat preocuparea administrației județene pentru reabilitarea... [citește_tot_articolul]

11 Decembrie 2014, 20:05 (5410 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Juristul Vasile Zamfir «a concesionat» ilegal curtea școlii

Devenit recent și consilier local

Juristul Vasile Zamfir «a concesionat» ilegal curtea școlii

Juristul Spitalului Județean de Urgență Slobozia, Vasile Zamfir este acuzat de vecinii săi din cartierul Gării Noi că «a concesionat» ilegal cîțiva metri pătrați din curtea viitoarei școli. Terenul respectiv a fost împrejmuit de un gard de beton, iar lucrările la casa proaspătului oficial local sînt în plină desfășurare. Întrebat despre această întîmplare de reporterii Independent, juristul Zamfir a declarat: «Nu știu, că n-am fost acolo... Băiatul a greșit cînd a măsurat!».

O concesiune prea mică pentru un jurist atît de mare
... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2014, 18:50 (19758 vizualizări - 32 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

TARTORUL descentralizaților

Descentralizații noștri cei de toate zilele

TARTORUL descentralizaților

Rubrica de față are din ce în ce mai mulți adepți. În aceste condiții, patronatul publicației a decis extinderea rubricii la nivelul tuturor instituțiilor publice din județ. De asemenea, vom avea în vedere și mediatizarea eșaloanelor secunde ale acestor instituții, respectiv directorii adjuncți, acolo unde aceștia există. Pentru moment însă, vă propunem să facem o haltă în biroul prefectului Gigi Petre, cel în coordonarea căruia se află, teoretic, toate descentralizatele județului.

Sînt prefect, dar mă tratez
Pe prefectul Gigi Petre opinia publică locală îl știe de 20 de ani.... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2014, 17:35 (19599 vizualizări - 17 comentarii)

SPORT

Fotbal în stare de îngheț

Fotbal, Liga a II-a, ACS Berceni-Unirea Slobozia 0-0

Fotbal în stare de îngheț

Liga a II-a și-a spus ultimul cuvînt pe 2014 sîmbătă, 6 decembrie. În această ultimă etapă, Unirea Slobozia s-a deplasat la Berceni, acolo unde se simțea ca peștele în apă. Iar acum apa a fost din belșug. Din păcate, faptul că sezonul de toamnă a mușcat și din luna decembrie a pus stavilă spectacolului. A ieșit un joc de uzură, cu o încleștare surdă la mijlocul terenului. Prima acțiune mai consistentă o are Berceniul, cu Pătrașcu centrînd bine în careu (’4), dar reluarea lui Mihai este respinsă de Soare. De la Unirea iese la rampă Ivașcă. Acesta are două execuții peste poartă (’18, ’21), iar apoi îl pune la încercare pe veteranul din poarta Berceniului, Andreescu, (’29), dar acesta reține. Revenit... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2014, 16:45 (9167 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pomană europeană cu efect întârziat în Ialomița

Săracii continuă să aștepte alimentele promise

Pomană europeană cu efect întîrziat în Ialomița

Noile reglementări legale în ceea ce privește distribuția alimentelor oferite săracilor de Uniunea Europeană încurcă planurile autorităților județene. Ialomița s-a alăturat la rîndu-i în haosul național generat de făina, mălaiul, uleiul sau zahărul care anul acesta se acordă doar pe tichete. La acest moment, oficialii ialomițeni nu știu exact ce cantități urmează a fi distribuite în teritoriu sau numărul total al beneficiarilor...

Guvernul strică socotelile
De 7 ani, de cînd România a devenit stat membru al Uniunii Europene, țara noastră este beneficiară a Programului European... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2014, 15:25 (5516 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița fără RAJA,  Ialomița cu RAJA

Realități în oglindă

Ialomița fără RAJA, Ialomița cu RAJA

De aproape 5 ani, majoritatea oficialilor din administrația ialomițeană trăiesc complexul rudei sărace și de la țară. Astfel, eforturile constante ale oficialilor RAJA de a sprijini modernizarea serviciilor de apă și canalizare în toate localitățile județului au întîmpinat în ultimii ani o rezistență acerbă. Perdanți, ca de obicei, rămîn ialomițenii. Încercăm astăzi să oferim o imagine comparată a unei realități despre care nimeni nu vorbește oficial, dar pe care toată lumea o cunoaște.

Un colos care deservește 3 milioane de oameni
RAJA Constanța este cel mai mare operator regional... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2014, 14:50 (6484 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Sensei MORO la Slobozia

Aikido

Sensei MORO la Slobozia

La sfîrșitul săptămînii precedente, Clubul Sportiv Olimpia Slobozia a organizat un stagiu de pregătire intensiv care l-a avut ca invitat pe sensei Gabriel George Moroianu, cunoscut printre vechii săi prieteni din Galați, iar de curînd și printre noii săi prieteni din Slobozia, drept «Moro». Stagiul a contat pentru examenele de grad ale elevilor Clubului Olimpia, examene care urmează să se desfășoare la începutul anului viitor. Jovial, deschis la dialog și profesionist, sensei Moro a încîntat audiența prin demonstrațiile sale, dovedind încă o dată că Aikido nu este doar un sport, ci și un mod de viață. «Sînt aici la invitația prietenului meu Mihai Dinu. Aikido are un loc aparte în rîndul artelor... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2014, 13:35 (5836 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Pepiniera de dansatori sportivi de la Palatul Copiilor

Pepiniera de dansatori sportivi de la Palatul Copiilor

Apreciate de părinți și cunoscute doar la concursurile de profil, zeci de fetițe din Slobozia fac performanță dansînd. Lecțiile se desfășoară la Palatul Copiilor, sub îndrumarea profesorului Mihai Timofte. Pe ritmul muzicii, totul plutește în jurul lui. Iar, la cursuri, micuțele visează cu ochii deschiși la scenă, public și aplauze. Pînă cînd vor ajunge dansatoare profesioniste, ele își împart timpul între școală, orele de Cha Cha și prietenele de la cursurile de dans sportiv...

Ora de dans
Din spatele unei uși aflată la demisolul Palatului Copiilor Slobozia, ritmurile muzicii... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2014, 12:20 (9139 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Locul I pentru atleții CSM

Atletism, Cupa «1 DECEMBRIE» Focșani

Locul I pentru atleții CSM

În data de 29 noiembrie s-a desfășurat, la Focșani, concursul interjudețean de atletism rezervat copiilor III, II și I, ultima competiție de profil a anului 2014. La startul concursului s-au aliniat sportivi reprezentînd 9 cluburi. Secția de Atletism din cadrul Clubului Sportiv Municipal Slobozia a aliniat la startul concursului 7 sportivi în probele de 50 m, 60 m și săritura în lungime, fete și băieți. Dovedind o pregătire bună, micii atleți slobozeni au obținut rezultate remarcabile, 6 dintre ei urcînd pe podium. Performerii competiției au fost Andreea Ilie, locul I la 60 de m, cu o performanță de 7 secunde și 4 sutimi și tot locul I la săritura în lungime. Reamintim că sportiva este campioana... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2014, 11:45 (6976 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ministerul Educației, dator către elevii ialomițeni

Aproximativ 2800 de elevi navetiști din Ialomița așteaptă de 2 ani ca Ministerul Educației să le deconteze abonamentele în baza cărora au ajuns la școală. Valoarea datoriei este de 1,7 milioane de lei, iar prima tranșă de bani a fost acordată în urmă cu o săptămînă. Oficialii de la București mai au de transmis în teritoriu încă 638 mii de lei.

Arierate în Educație
Lista arieratelor Inspectoratului Școlar Județean Ialomița cuprinde și decontarea transportului elevilor navetiști. Raportat la nivelul județului Ialomița, aceștia trebuie să primească 1,7 milioane de lei, prețul abonamentelor... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2014, 11:25 (4538 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia este un oraș neguvernabil

Consiliul Local, o păpușă dezarticulată

Slobozia este un oraș neguvernabil

Ședința Consiliului Local Slobozia de joi, 27 noiembrie 2014, confirmă încă o dată concluzia la care electoratul a ajuns după alegerile din 2012. Împărțit între o majoritate PSD care conduce discreționar și o Opoziție minoritară care funcționează haotic, orașul este neguvernabil. În aceste condiții, cele mai importante dintre proiectele de hotărîri supuse votului în plen, riscă să fie sabotate de conflictele permanente dintre cele două fracțiuni. Iar starea de fapt surprinsă joi reprezintă doar debutul unui nou război fără învinși și fără învingători. Doar cu un singur perdant: Slobozia!

Dezinsecția se amînă pînă la noi ordine... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2014, 10:45 (10472 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Ploaie de goluri la finalul turului

Unirea Fierbinți este și în sezonul acesta în prim-planul fotbalului județean. După ratarea barajului de promovare, echipa din localitatea făcută celebră de PRO TV a realizat un tur de campionat care a confirmat pînă la un punct valoarea acesteia. Pînă la ce punct? Ei, bine, pînă la punctul de întîlnire cu satelitul Viitorului Axintele, petrecut în ultima etapă a turului desfășurată sîmbătă, 6 decembrie 2014. Constrînși de penuria de puncte care i-a așezat pe un loc ce miroase a retrogradare, axintenii au strîns rîndurile și au detonat bomba chiar la Fierbinți, unde au bătut cu 4-0! «Această înfrîngere a fost o întîmplare, cei de la Axintele au venit determinați și, mai cu seamă, întăriți cu cel... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2014, 10:10 (4497 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Claudiu. Epileptic. Caut un loc de muncă!»

«Claudiu. Epileptic. Caut un loc de muncă!»

Claudiu Ologu are 38 de ani și este diagnosticat cu epilepsie. În luna noiembrie a acestui an, ca urmare a reevaluării stării sale de sănătate de către Comisia de Evaluare a Persoanelor Adulte cu Handicap, a fost încadrat ca «persoană cu grad de handicap mediu». În acest mod, din cei 230 de lei de care beneficia anterior, mai are dreptul la 33 de lei. Acești bani reprezintă acum singura lui sursă de venit. «Din banii ăștia plătesc lunar consultația, 20 de lei, cumpăr medicamente de 10 lei și îmi rămîn doar trei lei. Uneori nici ăia...» explică Claudiu. Pentru că refuză să fie o povară pentru familie și societate, Claudiu caută un loc de muncă. Așa a ajuns să bată la ușa publicației Independent... [citește_tot_articolul]

9 Decembrie 2014, 09:15 (9960 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Percheziții DIICOT la contrabandiștii cu țigări

Ialomița, în atenția organelor de anchetă

Percheziții DIICOT la contrabandiștii cu țigări

Luni, 8 decembrie 2014, în Ialomița, au fost efectuate percheziții domiciliare ca urmare a unei acțiuni demarată de procurorii DIICOT-Serviciul Teritorial Galați. Acțiunea oamenilor legii a vizat destructurarea unei grupări infracționale specializată în contrabandă cu țigarete. De asemenea, acțiuni similare s-au desfășurat și în județele Galați, Brăila și Constanța. Potrivit informațiilor, 25 de persoane au fost conduse la audieri. Operațiunea procurorilor DIICOT de la Galați a fost sprijinită de ofițerii Serviciului de Crimă Organizată al Județului Ialomița și a vizat un număr de 27 de percheziții.
Potrivit unui comunicat de presă al IGPR, «polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Galați, sub coordonarea procurorilor DIICOT-ST Galați au efectuat 27 de percheziții domiciliare, pe raza județelor Galați, Constanța, Ialomița și Brăila, pentru depistarea unor persoane bănuite de contrabandă cu țigarete. De asemenea, a fost percheziționată o navă (barjă cu împingător), sub pavilion ucrainean, ce a fost oprită pe Dunăre, în dreptul municipiului Brăila. La acțiune au participat și polițiști din structurile de crimă organizată de pe raza județelor Constanța, Ialomița și Brăila, precum și jandarmi. În urma perchezițiilor, polițiștii au ridicat în vederea confiscării 100.000 de țigarete, descoperite pe navă și 120.000 de țigarete de la locuințele percheziționate. Din cercetări a reieșit că mai multe persoane ar fi constituit un grup infracțional organizat, specializat în introducerea în România prin punctele de trecere ale frontierei de stat și prin alte locuri decît cele stabilite pentru controlul vamal a peste 45.000 de pachete de țigarete, care ulterior ar fi fost comercializate în mai multe județe. Țigaretele ar fi fost introduse ilegal în țară, din Ucraina, prin intermediul convoaielor de barje care tranzitau România, pe Dunăre, către Serbia. 25 de persoane au fost conduse la audieri. Patru dintre acestea (1 cetățean ucrainean și 3 cetățeni români) au fost reținute pentru 24 de ore, sub aspectul săvîrșirii infracțiunilor de constituirea unui grup infracțional organizat și contrabandă calificată cu țigarete, în formă continuată. Persoanele reținute urmează să fie prezentate magistraților, cu propunere de arestare preventivă. Documentarea activității grupării s-a realizat cu sprijinul de specialitate al Direcției Operațiuni Speciale din cadrul IGPR și al SRI».... [citește_tot_articolul]

8 Decembrie 2014, 23:10 (14620 vizualizări - 17 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița luptă zadarnic împotriva violenței domestice

Mărturii din infern

Ialomița luptă zadarnic împotriva violenței domestice

Normele privind combaterea violenței domestice sînt ambigue și greoaie. Legiferarea ordinelor de protecție, prin care agresorii sînt ținuți la distanță de victime, rezolvă problema doar pe jumătate. În multe cazuri, femeile care au cerut să fie apărate de abuzurile soților au rămas fără speranțe. Celor care au reușit să învingă sistemul, statul le-a pus tot felul de piedici. Ca să-și demonstreze dramele de-acasă le-au fost solicitate probe temeinice și obligate să aștepte luni bune. În tot acest timp, teama că abuzurile s-ar putea repeta pîndea la tot pasul. Iar județul Ialomița nu este străin de aceste situații. La tot acest tablou se adaugă și refuzul efectiv al victimelor de a iniția astfel... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2014, 21:10 (12672 vizualizări - 26 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Laurențiu Ghiauru, omul care autorizează mediul... politic!

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Laurențiu Ghiauru, omul care autorizează mediul... politic!

Pe măsură ce trece timpul, rubrica de față capătă un plus de popularitate. Pentru că pe adresa redacției am primit nenumărate reproșuri legate de modul în care ne tratăm subiecții, vom face publică, în premieră, rețeta. Atunci cînd subiectul își ignoră statutul de persoană publică, îi aducem aminte că fotoliul pe care îl ocupă nu e moștenire de familie. Atunci cînd colaborează, îi respectăm dreptul la libera exprimare. Și sperăm că, și într-un caz și în celălalt, dacă greșim, cititorii vor judeca singuri. Și pe noi, și pe descentralizații din dotarea județului!

Agenția, Mediul și politica celor 11 metri... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2014, 18:40 (26827 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Luciu de apă în fața Centrului Cultural «Ionel Perlea»

DOREL recidivează în Piața Revoluției

Vineri, 5 decembrie 2014, la orele prînzului, muncitorii firmei care execută lucrările de reabilitare a Pieței Revoluției din Slobozia au spart una dintre conductele de alimentare cu apă ale orașului. Incidentul a paralizat activitatea din zonă și a îngreunat traficul rutier și pietonal. Pentru a opri apa care se revărsa în jur, muncitorii au blocat spărtura cu unul dintre utilaje. Pentru remedierea spărturii a fost solicitată o echipă de intervenție din cadrul SC Urban. Șeful echipei a susținut că «problema va fi remediată pînă la sfîrșitul zilei» și a confirmat faptul că «spărtura a fost făcută în conducta de echilibrare». «Nu afectează rețeaua. E o conductă din plastic, au confundat-o cu o... [citește_tot_articolul]

5 Decembrie 2014, 17:10 (17227 vizualizări - 22 comentarii)

EVENIMENT

 Violeta Șapira este noul director al Spitalului Județean Slobozia

PSD și-a securizat instituția

Violeta Șapira este noul director al Spitalului Județean Slobozia

Miercuri, 3 decembrie a.c., în cadrul unei conferințe de presă, președintele Silvian Ciupercă a anunțat oficial numele noului director al Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Așa cum Independent informa încă din săptămînile precedente, aceasta este Violeta Șapira, unul dintre medicii neurologi ai instituției. În cadrul conferinței de presă, Silvian Ciupercă a declarat că noul manager va continua proiectele susținute de către Consiliul Județean Ialomița. Deși a declarat că nu este membru al niciunui partid politic, Violeta Șapira este recunoscută pentru simpatiile sale social-democrate. Reamintim că, alături de medicul Violeta Șapira... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2014, 16:30 (19650 vizualizări - 30 comentarii)

EVENIMENT

Revoluția POLARIS a eșuat

Beneficiarii refuză contractele de salubritate

Revoluția POLARIS a eșuat

Intrarea pe piață a noii firme de salubritate a orașului Slobozia generează dispute publice. Administrațiile de proprietari reclamă faptul că noile contracte de salubritate conțin clauze abuzive. Reprezentanții Primăriei susțin că «problemele vor fi rezolvate pe parcurs...». Negocierile sînt blocate la nivelul POLARS M Holding. Virgil Radu, administratorul firmei susține că nu există motive de îngrijorare!

Asociațiile de proprietari reclamă «contractele abuzive»
Miercuri, 19 noiembrie 2014, reprezentanții administrațiilor de proprietari din Ialomița s-au întîlnit cu oficialii... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2014, 18:20 (16711 vizualizări - 25 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean scoate iarna «la licitație»

Premieră pentru Ialomița

Consiliul Județean scoate iarna «la licitație»

Istoria deszăpezirii drumurilor județene în Ialomița este presărată de scandaluri publice. Din anul 2009 și pînă în prezent, autoritățile au început să aloce sume enorme pentru operațiunile de deszăpezire. Anul acesta însă, în premieră județeană, instituția a decis să scoată contractele de deszăpezire la licitație. Valoarea contractului pentru luna decembrie se ridică la 100 mii de euro, urmînd ca în anul 2015 să se aloce sume suplimentare pentru deszăpezirea drumurilor județene «dacă mai e cazul».

Licitație în premieră la Consiliul Județean Ialomița
În urmă cu 4 ani s-au cheltuit... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2014, 16:40 (7349 vizualizări - 2 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
268 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJOFM Ialomița: 4,13%-rata șomajului în mai 2020

La sfârșitul lunii mai 2020, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3864 șomeri (din care 1777 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2020, 16:20
(2201 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 430 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Marți, 30 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 430, cu 5 cazuri mai mult față de ziua de luni, ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2020, 16:05
(4114 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 425 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Luni, 29 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 425, cu 5 cazuri mai mult față de ziua de vineri, ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2020, 16:05
(2264 vizualizări - 1 comentariu)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în localitatea Dridu!

Pentru realizarea operațiunilor periodice de întreținere a rezervorului destinat înmagazinării apei potabile ce deservește localitatea Dridu, RAJA Constanța va sista furnizarea apei marți, 30 iunie 202 ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2020, 14:55
(5574 vizualizări - 0 comentarii)


Razie de amploare la Borănești

Razie de amploare la Borănești

Forțe de ordine cu efective mărite au acționat vineri după amiază, 26 iunie a.c., în comuna Borănești, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale și asigurarea climatului de ordine publică. Au ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2020, 13:40
(2246 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Un bărbat a murit într-un grav accident rutier

Urziceni: Un bărbat a murit într-un grav accident rutier

Un mort și trei răniți, este bilanțul unui accident petrecut în urmă cu aproximativ 40 de minute, în zona Urziceni. Din primele informații, se pare că două mașini s-au ciocnit. La fața locului au intervenit ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2020, 22:15
(3968 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Căruță implicată într-un accident rutier

Trei tineri din Țăndărei, cu vârste cuprinse între 14 și 17 ani, au ajuns la spitalul din oraș fiind victime ale unui accident rutier. Aceștia se aflau într-o căruță care a fost lovită de o mașină. În cauză ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2020, 19:20
(2765 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbat din Scânteia, arestat pentru «conducere fără permis»

Un bărbat, de 49 de ani, din localitatea Scânteia, care se sustrăgea executării unei pedepse de 2 ani și 20 de zile, a ajuns după gratii. El a fost identificat de polițiștii din Grivița vineri, 26 mai ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2020, 19:15
(2772 vizualizări - 0 comentarii)


Bărcănești: 3 hectare de grâu, incendiate

Pompierii din Urziceni au intervenit joi, 25 iunie 2020, pentru stingerea unui incediu produs într-un lan de grâu de pe raza localității Bărcănești. Flăcările au distrus aproximativ 3 hectare de grâu, cauza ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2020, 19:10
(2152 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 420 de cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Vineri, 26 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 420, cu 2 cazuri mai mult față de ziua precedentă ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2020, 16:05
(1950 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Mașini de lux cu defecțiuni tehnice

În urma unei acțiuni desfășurată la Țăndărei miercuri, 24 iunie 2020, polițiștii au descoperit faptul că multe dintre mașinile de lux cu care o parte dintre cetățeni se afișează prin oraș au serioase probleme ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2020, 17:20
(1992 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Abateri la regulile de circulație sancționate de polițiști

5 șoferi din zona Urziceni și Țăndărei au fost sancționați de polițiștii ialomițeni pentru abateri la Codul Rutier. Aceștia au fost identificați în trafic fie sub influența băuturilor alcoolice, fie fără ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2020, 17:10
(2627 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Comandamentul pentru Situații de Urgență, activ până luni, 29 iunie 2020

Ținând cont de avertizările Administrației Naționale de Meteorologie (ANM) de instabilitate atmosferică temporar accentuată în următoarele zile, cu ploi torențiale, vijelii, descărcări electrice și grindină ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2020, 16:40
(4680 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 418 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Joi, 25 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 418, cu 3 cazuri mai mult față de ziua precedentă, ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2020, 16:05
(2241 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozean prins cu arme neletale în portbagajul mașinii

Slobozean prins cu arme neletale în portbagajul mașinii

Un ialomițean de 45 de ani este cercetat penal de polițiști pentru săvârșirea infracțiunilor de «contrabandă calificată» și «nerespectarea regimului armelor și munițiilor», după ce a fost depistat în trafic ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2020, 17:55
(6746 vizualizări - 0 comentarii)


Femeie din Fetești, arestată pentru «evaziune fiscală» și «spălarea banilor»

Marți, 23 iunie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din Fetești au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2020, 17:45
(4515 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Marți, 23 iunie a.c., în jurul orelor 22,00, polițiștii din Slobozia, în timp ce desfășurau activități de control al traficului rutier pe raza municipiului, au oprit un autoturism condus de un bărbat, de ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2020, 17:40
(1909 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Percheziții la domiciliile unor funcționari publici, cercetați pentru fapte de corupție

Miercuri, 24 iunie 2020, ofițeri de Poliție Judiciară din cadrul Direcției Generale Anticorupție-Serviciul Județean Anticorupție Ialomița, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2020, 15:05
(9069 vizualizări - 4 comentarii)


Slobozia din nou sub ape: Peste 50 de locuințe și gospodării, inundate

Slobozia din nou sub ape: Peste 50 de locuințe și gospodării, inundate

 În contextul prognozei meteorologice de ploi abundente și instabilitate atmosferică de Cod Portocaliu, pompierii militari au acționat încă din seara zilei de marți ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2020, 12:15
(1778 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 415 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Marți, 23 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 415, cu 5 cazuri mai mult față de ziua precedentă ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2020, 16:10
(2402 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Grav accident rutier în zona «Hermes»

Slobozia: Grav accident rutier în zona «Hermes»

O tânără de 20 de ani din orașul Amara a murit în după-amiaza zilei de marți, 23 iunie 2020, după ce mașina în care se afla a fost implicată într-un accident rutier, petrecut la Slobozia, în zona «Hermes ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2020, 16:00
(5707 vizualizări - 7 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie pe strada Principală din Dridu

Pentru remedierea unei avarii pe conducta de alimentare cu apă de pe strada Principală din localitatea Dridu-Ialomița,  RAJA Constanța a fost nevoită să întrerupă furnizarea apei potabile marți, 2 ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2020, 15:35
(3829 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Pompierii au salvat un cal căzut într-o groapă

Movilița: Pompierii au salvat un cal căzut într-o groapă

Luni, 22 iunie 2020, în jurul orelor 17,40, pompierii din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni au fost solicitați să intervină pentru salvarea unui cal căzut într-o groapă din comuna Movilița. Aceștia ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2020, 12:40
(2482 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cantitatea de peste 700 mc de lemne, indisponibilizată de polițiști

Ialomița: Cantitatea de peste 700 mc de lemne, indisponibilizată de polițiști

În cadrul unei acțiuni de prevenire și combatere a delictelor silvice, polițiștii ialomițeni au indisponibilizat peste 700 de metri cub de material lemnos și au confiscat 6 mc de lemn de foc vândut de un ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 17:25
(2492 vizualizări - 0 comentarii)


Ordine de protecție provizorii, emise de polițiști la Ciochina și Albești

Polițiștii ialomițeni au emis la sfârșit de săptămână două ordine de protecție provizorii și au întocmit dosare penale sub aspectul săvârșirii infracțiunii de «violență în familie» pe numele a ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 17:20
(3300 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan. Minori surprinși în flagrant conducând vehicule!

Duminică, 21 iunie a.c., în jurul orei 1,00, polițiștii din cadrul Secției 5 Poliție Rurală Jilavele, în timp ce se aflau în executarea atribuțiunilor de serviciu pe raza comunei Rădulești, au oprit pentru ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 17:15
(2542 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier pe DN2A, între Slobozia și Păltinișu

Accident rutier pe DN2A, între Slobozia și Păltinișu

Luni, 22 iunie a.c., în jurul orelor 11,40, ISU Ialomița a intervenit la un accident rutier produs pe DN2A, între Slobozia și Păltinișu, un autoturism părăsind partea carosabilă și răsturnându-se. În sprijinul ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 16:20
(3132 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 410 cazuri de COVID-19 în județul Ialomița

Luni, 22 iunie 2020, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 410, cu un caz mai mult față de ziua precedentă, duminică ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 16:05
(1740 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța prelungește Comandamentul pentru Situații de Urgență

Având în vedere prelungirea atenționărilor meteorologice de instabilitate atmosferică temporar accentuată, cu frecvente descărcări electrice, averse torențiale, grindină și vijelii, cantitățile de apă putând depăși 25-30 l/mp și pe arii restrânse 40-60 l/mp, Comandamentul pentru Situații de Urgență al RAJA Constanța rămâne activ până joi, 25 iunie 2020, orele 20,00. ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 15:55
(3869 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier la Slobozia

Accident rutier la Slobozia

Sâmbătă, 20 iunie, a.c., în jurul orelor 10,30, ISU Ialomița a fost solicitat să intervină la un accident rutier produs la Slobozia, strada Răzoare, în care au fost implicate două autoturisme. În sprijinul ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2020, 12:30
(1871 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Ultimele comentarii
Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...