Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Senatorul de Manhattan

Feisbuc administrativ

Senatorul de Manhattan

Un studiu al nu mai ținem minte căror specialiști în Sociologie a confirmat că fotografiile postate pe Facebook de utilizator au darul de a-i neferici pe cei care le văd. Explicația e simplă, susțin autorii studiului. Oamenii conștientizează că nu vor ajunge niciodată unde au ajuns postacii și trăiesc un sentiment de neîmplinire. Iată de ce am ales pentru această săptămînă să mediatizăm o fotografie dintr-un lung șir pe care senatorul PSD de Ialomița, Marian Pavel, a ales să îl impartă cu electoratul său virtual...

Un pepenar la New York
Despre senatorul Marian Pavel, pînă mai... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2014, 08:05 (10784 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

IONUȚ POPESCU, directorul «glonț»

Descentralizații noștri cei de toate zilele

IONUȚ POPESCU, directorul «glonț»

Continuăm seria dedicată șefilor de instituții descentralizate cu directorul Agenției Naționale de Îmbunătățiri Funciare Ialomița, Ionuț Popescu. Aflat în fruntea instituției de aproape 2 ani, descentralizatul nostru s-a remarcat prin eficiența cu care rezolvă treburile instituției înainte de prînz. Nici n-ar putea fi altfel, pentru că PSD l-a importat pe directorul ANIF Ialomița din mediul privat, unde, e lucru știut, eficiența e un criteriu de bază.

Un director fără pedigree social-democrat Despre Ionuț Popescu vorbesc mai mult angajații decît realizările personale în fruntea instituției... [citește_tot_articolul]

29 Septembrie 2014, 07:25 (14876 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia replantează arbori seculari

Primăria Slobozia replantează arbori seculari

Acuzată că taie ilegal arborii din parcuri, Primăria Slobozia a schimbat macazul. Acum arborii seculari sînt smulși din pămînt și replantați în parcul de est al orașului. În felul acesta, susține primarul Alexandru Stoica, «legea este respectată!». În parcul respectiv însă, doi dintre stejarii smulși din rădăcini de angajații DADP se usucă. Iar alții, încă nesmulși, se pregătesc să devină lemne de foc...

Cine n-are DADP, să-l ia pe al nostru
De ani buni, Direcția de Administrare a Domeniului Public taie arborii din parcurile Sloboziei conform bunului plac al angajaților și «indicațiilor... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2014, 16:40 (24289 vizualizări - 34 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«M-au operat, dar tumoarea e tot în mine!»

O slobozeancă acuză sistemul medical

«M-au operat, dar tumoarea e tot în mine!»

Derapajele din întreg sistemul medical românesc sînt tot mai numeroase. Mărturiile pacienților despre modul în care sînt tratați de medici sînt cutremurătoare. Cazul Mădălinei Colesnicenco, de 51 de ani, din Slobozia, este similar cu alte cîteva mii care se petrec zilnic în spitalele din țara noastră. De aproape un an, femeia încearcă să afle ce boală are și de ce a trebuit să plătească 13000 de lei pentru o operație... Femeia reclamă faptul că medicii care ar fi trebuit s-o vindece i-au pus un diagnostic eronat și că a fost supusă unei intervenții chirurgicale inutile. A cerut explicații tuturor specialiștilor care au tratat-o, însă răspunsurile întîrzie să apară.

Joaca de-a pacientul... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2014, 14:50 (9801 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Suspiciuni de evaziune fiscală la Amonil Slobozia

Suspiciuni de evaziune fiscală la Amonil Slobozia

Trasă pe «linie moartă» și cu bunurile vîndute la bucată de Fiscul ialomițean, SC Amonil SA Slobozia a intrat în atenția organelor de cercetare penală. La sesizarea reprezentanților Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița, societatea este acuzată de evaziune fiscală. Toate acestea întrucît reprezentanții firmei au refuzat să contribuie la bugetul consolidat al statului cu suma de 700 mii de lei, reprezentînd contravaloarea stopajului la sursă...

Dosar penal la Amonil Din defuncta SC Amonil SA Slobozia a mai rămas o instalație care se chinuie, de 3 ani, cu eforturi zadarnice... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2014, 13:30 (10860 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Cupa României, Viitorul Axintele-CFR Cluj 0-2

Sărbătoare în alb și verde

Baloane, role de hîrtie, fete frumoase și tribune pline de spectatori care n-au pregetat în repetate rînduri să-și susțină la unison echipa favorită. Sărbătoare în alb și verde la Axintele încălzită de un soare puternic pregătit să dea o ultimă lovitură toamnei. Axintenii s-au pregătit cum se cuvine pentru ziua de miercuri, 24 septembrie 2014, una importantă în istoria localității. A fost ziua în care Viitorul a intrat în fotbalul mare, o dată cu accederea în șaisprezecimile Cupei României. Cele întîmplate pe stadionul comunal din Axintele sînt, de altfel, rezumate în declarația oferită la finalul meciului de Vasile Miriuță, antrenorul echipei vizitatoare, CFR Cluj, locul 2 în primul eșalon: ... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2014, 11:15 (6518 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Circuitul bunurilor sechestrate

Holdingul Vlase, protejat de Codul Fiscal

În timp ce micii administratori de firme din Ialomița sînt executați pînă la ultimul leu de Fisc, marile firme beneficiază de reinterpretarea legii pentru a-și continua afacerile fără probleme. Un caz «de manual», relatat pe surse din interiorul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița, demonstrează cum se face circuitul bunurilor executate silit în cadrul Holdingului Vlase. 4 automobile puse sub sechestru, aparținînd unei societăți falimentare din cadrul grupului, au fost achiziționate prin licitație publică de către o altă entitate comercială, aflată sub aceeași umbrelă!

Misterele Codului Fiscal... [citește_tot_articolul]

25 Septembrie 2014, 09:20 (20413 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Infrastructura feroviară județeană așteaptă vremuri mai bune

Sistemul feroviar, în derivă

Infrastructura feroviară județeană așteaptă vremuri mai bune

Deși există destul loc pentru mai bine, oficialii CFR de la București dau asigurări că, deocamdată, șinele care tranzitează județul de la un capăt la altul «corespund cerințelor de siguranță». Mai mult, se fac eforturi pentru reabilitarea punctelor vulnerabile, cum este cazul liniilor dintre stațiile Căzănești-Andrășești sau Țăndărei-Movila. De reparații va beneficia și podul CFR dintre gările Slobozia Veche-Ciulnița. Lucrarea, în valoare de 1,5 milioane lei, a debutat la începutul lunii septembrie și se va încheia în decembrie. Între realitatea prezentată în hîrtiile oficiale și cea văzută prin ochii călătorilor există însă o discrepanță uriașă. Potrivit oamenilor, starea căii ferate din Ialomița... [citește_tot_articolul]

24 Septembrie 2014, 13:10 (6047 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

URBAN este «cămătarul» orașului Slobozia

URBAN este «cămătarul» orașului Slobozia

Un slobozean acuză Urban de «cămătărie». Potrivit declarațiilor acestuia, pentru o datorie de 2300 de lei, SC Urban SA a încasat de la acesta, în decurs de 2 ani, peste 3300 de lei. Diferența de sumă rezultă din distribuirea defectuoasă a plăților lunare. Concret, angajații SC Urban sînt instruiți să acopere întîi datoriile restante. În acest fel, debitele curente se transformă, pe parcursul «angajamentului de plată» în debite restante, generînd noi penalități și restanțe. «În felul ăsta, ești dator la ei toată viața!» explică slobozeanul Romeo Pascu.

Povestea fiecărui slobozean
... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2014, 15:20 (8102 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Descătușare

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-FC Balotești 4-0

Descătușare

Unirea Slobozia ne-a adus aminte, în sfîrșit, de echipa care în sezonul trecut speria granzii. După un start de campionat ezitant a venit și ziua descătușării. S-a întîmplat sîmbătă, 20 septembrie 2014, în jocul cu nou promovata FC Balotești. În afara lui Hristu Chiacu pe foaia de joc, ilfovenii nu au arătat mare lucru, partida fiind la discreția Sloboziei. După cele 90 de minute, grijile lui Mihalcea s-au spulberat cel puțin într-o privință: avem atac!

Repriza lui Tănasă
Intențiile clar ofensive ale lui Mihalcea au fost trădate încă din startul jocului. Unirea a pornit cu doi... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2014, 11:45 (6943 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Avocatul Gabriela Petre este nevinovată!

Agenția Națională de Integritate a fost din nou înfrîntă

Avocatul Gabriela Petre este nevinovată!

La începutul anului 2011, avocatul Gabriela Petre, la acel moment consilier local din partea PD-L, a fost implicată într-un scandal public în urma căruia și-a pierdut calitatea de oficial local. La mai bine de 3 ani distanță, Gabriela Petre face public un răspuns al Parchetului de pe lîngă Curtea de Apel București, prin care acesta dispune «clasarea cauzei». Dovada prezentată de Gabriela Petre anulează încă o evaluare a Agenției Naționale de Integritate, solicitată la momentul respectiv de către ex-prefectul Mădălin Teculescu să se pronunțe cu privire acuzația de «conflict de interese».

ANI a greșit din nou... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2014, 11:10 (11574 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Primărița de Sfântu Gheorghe vrea în natură

Feisbuc administrativ

Primărița de Sfîntu Gheorghe vrea în natură

De cînd Mark Zuckerberg a inventat Facebook-ul, grădina lui Dumnezeu a devenit, parcă, mai mare. De la citate motivaționale și rețete de cozonac, totul e acolo și continuă să se înmulțească. Și dacă în cazul oamenilor obișnuiți, putem fi de acord, sub tortură, că totul e permis, în cazul persoanelor publice credem că tipul acesta de publicitate este de neiertat. Prin urmare, începînd cu acest număr, vom organiza un serviciu de poliție a feisbucului în care vom înfiera, proletar, toate derapajele descoperite.

Livia, primărița cu inimă de 24 K
Dintre zecile de fotografii... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2014, 10:05 (12124 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

SPORT

Victorie cu «fainoșag»

Handbal, Liga Națională, Unirea Slobozia-U Alexandrion Cluj 29-25 (15-13)

Victorie cu «fainoșag»

După ce joi, 18 septembrie a.c., elevele lui Liviu Paraschiv trecuseră greu, dar meritat, cu 28-25 de Mureșul Tîrgu Mureș, meciul cu Universitatea «Alexandrion» Cluj, venit la doar 3 zile distanță, se anunța drept unul foarte dificil. Jucătoare cu experiență, ca Ani Senocico sau Chintoan, puteau oricînd să le mobilizeze pe mai tinerele lor coechipiere, astfel încît să facă zile grele Unirii. Slobozencele au pornit cu toate acestea jocul cu gîndul la încă 3 puncte luate unei echipe din zona Ardealului. Și, cum ar spune ardeleanul, a ieșit un meci cu «fainoșag», o victorie frumoasă obținută de Unirea în urma celei mai bune prestații avute în Liga Națională pînă în acest moment. Moroianu, Carabulea... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2014, 09:15 (7848 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Mihai Geantă, omul tuturor guvernărilor

Descentralizații noștri cei de toate zilele

Mihai Geantă, omul tuturor guvernărilor

Tot azi, stranie coincidență, inaugurăm și rubrica dedicată șefilor de instituții descentralizate de prin județ. Și nu numai, ne permitem noi să supralicităm, pentru că nominalizările pe care le vom face nu au legătură doar cu funcțiile, ci, mai degrabă, cu modul în care titularii lor au ocupat aceste funcții.

La Sănătate, că-i mai bună decît toate! Mihai Geantă se consideră un șef de instituție corect, cinstit și responsabil, sub conducerea căruia Casa de Asigurări de Sănătate a reușit, după lungi scandaluri publice, să redevină o instituție respectabilă. Singurul lui păcat capital... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2014, 09:05 (9099 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

În timp ce prefectul Gigi Petre se joacă de-a PLR, subprefectul Costică a devenit interfața politică a PSD

În timp ce prefectul Gigi Petre se joacă de-a PLR, subprefectul Costică a devenit interfața politică a PSD

Plictisit de-atîta administrație ISO 9001, prefectul Gigi Petre se joacă de-a politica. La începutul lunii august, excitat de valul schimbărilor politice, acesta a vrut să devină fondatorul filialei Partidului Liberal Reformator, inventat de ex-premierul Tăriceanu «Inimă zburdalnică». Rezultatul efortului său tinde, ca de obicei, către... Ce?!
Un prefect numit dorință Pentru cei care nu știu, prefectul Gigi Petre este unul dintre fondatorii Partidului Național Liberal în Ialomița și președinte al acestei filiale în vremurile imemoriale cînd politica se făcea, nu se impunea de la ... [citește_tot_articolul]

23 Septembrie 2014, 08:20 (12641 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cardurile de sănătate înghit bani publici

Medicină în sistem binar

Cardurile de sănătate înghit bani publici

Digitalizarea sistemului sanitar atentează la banii publici. În urmă cu o săptămînă, în cadrul unei conferințe de presă, oficialii Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița, au anunțat că în județ vor fi distribuite primele 80000 de carduri de  sănătate. Costurile de distribuție, în prima tranșă, se ridică la peste 200 mii de lei. Dincolo de cheltuieli, rămîne problema achiziționării echipamentelor electronice cu ajutorul cărora cardurile să fie utilizate. În momentul de față, infrastructura prin care respectivele carduri să devină funcționale lipsește din cabinetele medicilor specialiști și de familie ialomițeni.

Sănătate pe card electronic... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2014, 17:55 (7240 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Piersica, satul de la capătul lumii…

Piersica, satul de la capătul lumii…

În timp ce la Slobozia administrația județeană vorbește despre dezvoltare economică, la cîțiva kilometri distanță, în satul Piersica, viața a rămas blocată în timp. Tineri și bătrîni, 50 de oameni trăiesc de pe o zi pe alta într-un loc uitat pînă și de Dumnezeu... Iar în Ialomița există și alte exemple asemănătoare.

Viața în Piersica
Potrivit Recensămîntului din anul 2011, Piersica este localitatea din Ialomița cu cel mai mic număr de locuitori. Oficial, pe hîrtie, în acest sat locuiesc 112 persoane. La fața locului lucrurile se văd însă altfel. Cei cîțiva oameni care trăiesc... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2014, 15:05 (14244 vizualizări - 6 comentarii)

SPORT

Fotbal, Cupa României

Axintele așteaptă CFR-ul din Cluj

Cupa României este o competiție care oferă deseori surprize nebănuite. Una dintre acestea este, în actuala ediție, Viitorul Axintele. Chiar dacă sînt doar reprezentanți ai Ligii a III-a, ialomițenii au meritul de a fi trecut în fazele preliminare de trupe din eșalonul secund, ca FC Balotești sau Unirea Slobozia. Victoria zbuciumată în fața echipei lui Adrian Mihalcea i-a propulsat pe axinteni acolo unde, dacă în urmă cu 3 ani se războiau cu Andrășeștiul sau Colelia, nu credeau că vor ajunge vreodată: șaisprezecimile Cupei României. Astfel, ziua de 24 septembrie va fi una istorică pentru comuna Axintele. Pe micuța arenă a localității va poposi nimeni alta decît CFR Cluj, triplă campioană națională... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2014, 13:50 (8285 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Școlile, pregătite pentru elevi!»

Noul an școlar a debutat fără surprize

«Școlile, pregătite pentru elevi!»

Oficialii Inspectoratului Școlar Ialomița au declarat că debutul anului școlar a fost unul lipsit de surprize neplăcute. Potrivit informațiilor oficiale, 97% din cele 250 de unități școlare din județ au aviz sanitar de funcționare, igienizarea spațiilor școlare a fost finalizată, iar cadrele didactice au fost pregătite pentru un nou an școlar. «Școlile sînt pregătite pentru elevi! Mai există probleme tehnice care nu țin de noi și, deocamdată, nu pot fi rezolvate... Dar, per ansamblu, ne-am prezentat bine!» a declarat Ileana Condruț, inspectorul general școlar.

Declarații de început de an... [citește_tot_articolul]

22 Septembrie 2014, 12:30 (9477 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Peste 1500 de credincioși, în pelerinaj la Slobozia

Patriarhul Biericii Ortodoxe Române a sfințit pictura Catedralei Episcopale

Eveniment religios de mare amploare la Slobozia. Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române a oficiat duminică, 21 septembrie 2014, liturghia de sfințire a picturii Catedralei Episcopale din Slobozia. Prezenți la manifestare au fost premierul Victor Ponta, liderul grupului parlamentar din Senat, Ilie Sârbu, dar și președintele democrat-liberalilor, Vasile Blaga, alături de peste 15000 de credincioși...

Slujba liturgică a început la ora 9,00 Împreună cu Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, au oficiat ceremonialul religios 14 ierarhi... [citește_tot_articolul]

21 Septembrie 2014, 17:15 (14520 vizualizări - 19 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
311 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Balaciu: Minor la volanul autoturismului bunicii

În cursul nopții de joi spre vineri, respectiv 22 spre 23 aprilie a.c., în jurul orei 00,20, polițiștii din Balaciu au oprit pentru control un autoturism înmatriculat în județul Ialomița. În urma legitimării ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2010, 08:29
(24573 vizualizări - 0 comentarii)


Șofer în stare de ebrietate

Un bărbat de 37 de ani, din Fetești, s-a ales cu dosar penal după ce a fost depistat de polițiști conducînd un autoturism pe raza localității de domiciliu, deși se afla în stare de ebrietate. Autoturismul ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2010, 08:26
(23626 vizualizări - 0 comentarii)


S-a înecat în Ialomița?

Polițiști și pompieri au desfășurat joi, 22 aprilie a.c., eforturi comune pentru a depista un bărbat, de 66 de ani, din Urziceni, a cărui dispariție a fost sesizată de către familia acestuia. Ultimele informații ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:56
(23140 vizualizări - 2 comentarii)


Conducea tractorul cu permisul suspendat

Joi, 22 aprilie, în jurul orei 23,30, polițiștii au identificat în trafic, pe strada Călărași, din Fetești, un bărbat, de 45 de ani, din județul Constanța, care se deplasa la volanul unui autotractor ce ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:55
(20269 vizualizări - 0 comentarii)


Fierul vechi, în atenția polițiștilor

Polițiștii din Țăndărei au acționat joi, 22 aprilie, în intervalul orar 09,00-12,00, pe raza de competență, pentru respectarea prevederilor privind gestionarea deșeurilor industriale reciclabile și pentru ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:55
(13875 vizualizări - 0 comentarii)


10 baruri și 9 săli de jocuri, controlate

În cursul după-amiezii de joi, 22 aprilie, în intervalul orar 18,00-21,00, efective din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, în colaborare cu efective ale Inspectoratului Județean de Jandarmi și din cadrul ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:55
(22323 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni în zonele rurale

În cursul nopții trecute, respectiv 22/23 aprilie, agenții Posturilor de Poliție Albești, Ciochina și Buești au organizat o acțiune comună intercomunală, sub coordonarea ofițerilor din cadrul Poliției ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 15:54
(13590 vizualizări - 0 comentarii)


Depunerea situațiilor financiare, obligatoriu la Registrul Comerțului

Oficiul Național al Registrului Comerțului reamintește comercianților că, începînd cu anul 2010, situațiile financiare anuale se depun numai la Registrul Comerțului. Avînd în vedere că data limită pentru ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 13:42
(21035 vizualizări - 0 comentarii)


Perdelele forestiere de protecție, în atenția Prefecturii

Joi, 22 aprilie a.c., la sediul Prefecturii Ialomița s-a desfășurat o ședință de lucru a Comandamentului județean de analiză a realizării Programului de înființare a perdelelor forestiere de protecție. ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 10:13
(19982 vizualizări - 1 comentariu)


Festivalul Județean de Folclor «Zărzărică, zărzărea»-ediția a XVIII-a

Festivalul Județean de Folclor «Zărzărică, zărzărea»-ediția a XVIII-a

În organizarea Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, vineri, 16 aprilie 2010, s-a desfășurat faza zonală a celei de-a XVIII-a ediții a Festivalului Județean ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 20:18
(20888 vizualizări - 0 comentarii)


A dat cu tractorul peste un bătrîn

Poliția Urziceni a fost sesizată miercuri, 21 aprilie a.c., prin 112, despre faptul că pe raza localității Hagiești s-a produs un accident de circulație, un pieton fiind implicat. Din cercetări s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 18:56
(20045 vizualizări - 0 comentarii)


Recidivist încarcerat după ce a tîlhărit un tînăr în stare de ebrietate

Un tînăr în vîrstă de 28 de ani, din Slobozia, recidivist, a fost încarcerat în arestul Inspectoratului după ce Judecătoria Slobozia a emis pe numele său un mandat de arestare preventivă pentru 29 de zile ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 18:39
(25137 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit general, identificat

Miercuri, 21 aprilie a.c., polițiștii l-au identificat și reținut, pe raza comunei Frumușani-Călărași, pe un tînăr, în vârstă de 28 ani, din Fetești, care lucra în cadrul unei vulcanizări din localitate ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 17:58
(13722 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis

Polițiștii au constatat o infracțiune comisă de un bărbat, de 32 de ani, din localitatea Săveni, care se deplasa la volanul unui autoturism cu numere de înmatriculare străine, fără a poseda permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 17:42
(25526 vizualizări - 0 comentarii)


Firmă sancționată pentru nerespectarea regimului materialului lemnos

În urma verificărilor efectuate la un agent economic din comuna Făcăeni s-a constatat că acesta comercializa material lemnos pentru construcții fără a utiliza sistemul informatic integrat de urmărire a ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 17:40
(14976 vizualizări - 0 comentarii)


Bursa generală a locurilor de muncă

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 23 aprilie 2010, începînd cu ora 9.00, Bursa generală a locurilor de muncă. Acțiunea se va desfășura în Slobozia la Clubul ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 12:48
(21232 vizualizări - 0 comentarii)


22 aprilie, ziua Pământului: 200 de preșcolari au salvat Planeta la Slobozia

22 aprilie, ziua Pămîntului: 200 de preșcolari au salvat Planeta la Slobozia

Joi, 22 aprilie, la orele 10,00, preșcolarii Grădiniței «Junior» din Slobozia au organizat marșul annual de Ziua Pămîntului. Însoțiți de educatori și oficiali locali (l-am remarcat, în treacăt, pe nelipsitul ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 12:24
(17491 vizualizări - 0 comentarii)


Sărbători uitate, sărbători regăsite: Caloianul îngropat la Slobozia

Sărbători uitate, sărbători regăsite: Caloianul îngropat la Slobozia

Caloiene, Iene,
Du-te-n cer și cere
Să deschiză porțile,
Să sloboadă ploile,
Să curgă și gîrlele,
Zilele și nopțile,
Ca să crească grînele!
Iani, Iani, Caloiani,
Ia cerului torțele ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 12:22
(13016 vizualizări - 0 comentarii)


«Activitatea economică în Ialomița a scăzut cu 40-50%»

«Activitatea economică în Ialomița a scăzut cu 40-50%»

În cadrul unei conferințe de presă susținută miercuri, 21 aprilie, reprezentații Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița au dat publicității raportul de activitate al instituției pe anul 2009. ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 06:52
(11708 vizualizări - 1 comentariu)


Pistol de calibru 5,5 mm, deținut ilegal

Polițiștii au depistat marți, 20 aprilie, un ialomițean care deținea, fără drept, o armă neletală din categoria celor supuse autorizării. Bărbatul, de 66 de ani, din Fetești, deținea fără drept un pistol ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:11
(21244 vizualizări - 0 comentarii)


Nu vrea să se întoarcă acasă: Dat dispărut de Poliția Constanța, găsit la Sudiți

Marți, 20 aprilie, polițiștii Postului de Poliție Sudiți au depistat pe islazul comunal un tînăr, de 23 de ani, din județul Tulcea, care lucra ca cioban la stîna de oi a unui bărbat din localitatea Sudiți ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:11
(21216 vizualizări - 0 comentarii)


2340 de pachete cu țigări în portbagajul unei mașini

Marți, 20 aprilie în jurul orei 20,50, polițiștii din Slobozia au blocat și oprit în trafic, pe Strada Nicolae Bălcescu, din localitate, un autoturism înmatriculat în județul Galați cu privire la care existau ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:10
(14206 vizualizări - 0 comentarii)


Hoț prins de un țăndărean

Marți, 20 aprilie, în jurul orei 23,30, Poliția Orașului Țăndărei a fost sesizată prin 112 de un localnic cu privire la faptul că a observat un individ care, după ce a spart geamul unui autoturism, a încercat ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:10
(16764 vizualizări - 1 comentariu)


În primele trei luni, 235 de intervenții ale pompierilor

Pompierii ialomițeni au dat publicității, miercuri, 21 aprilie, sinteza raportului de activitate al instituției pentru primul trimestru al anului în curs. Pe scurt, pompierii au fost chemați să sprijine ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:09
(22403 vizualizări - 0 comentarii)


Siguranța în unitățile de învățămînt, în atenția polițiștilor ialomițeni

La începutul săptămînii, marți 20 aprilie, în municipiile Fetești și Urziceni, au fost desfășurate acțiuni preventive în incinta și în zona adiacentă unităților de învățămînt, avînd ca obiectiv prioritar ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:07
(17489 vizualizări - 0 comentarii)


APIA atenționează

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură face apel către fermieri să respecte data la care au fost programați pentru depunerea cererii în cadrul Campaniei SAPS 2010, astfel încît să se evite ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 15:56
(32749 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 18:36
(15385 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 18:20
(15575 vizualizări - 0 comentarii)


Campania «Un nou început»: SOS pentru un suflet de copil

În cadrul campaniei «Un nou început», campanie inițiată de Protoieria Urziceni, prin Biroul de Asistență Socială și în colaborare cu parohiile din Municipiul Urziceni, respectiv Catedrala Sfinții Împărați ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 18:01
(15586 vizualizări - 0 comentarii)


Pocora condamnă heirupismul guvernanților. Independent o învață CUM!

Într-unul dintre comunicatele de presă furibunde cu care ne-a obișnuit în ultimul an, deputatul PNL Cristina Ancuța Pocora tună și fulgeră împotriva guvernanților care, în opinia ei, se grăbesc să treacă ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:58
(10457 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...