Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

1000 de funcționari din administrația locală își cer drepturile în instanță

Val de procese la Tribunalul Ialomița

1000 de funcționari din administrația locală își cer drepturile în instanță

Activitatea secției Contencios Administrativ a Tribunalului Ialomița este asaltată de un val de procese intentate de funcționarii din primăriile ialomițene. De 4 luni, 1000 de oameni cer statului al 13-lea salariu aferent anului 2010. Acțiunile sînt abia la început, primele termene fiind stabilite pentru sfîrșitul lunii în curs. «Este dreptul oamenilor de a beneficia de această facilitate. Noi îi vom sprijini pentru a-și recupera banii!» a declarat Răzvan Bordeianu, președintele Federației Naționale a Sindicatelor din Administrația Locală Ialomița.

Funcționarii publici, duși de nas... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2014, 14:20 (8430 vizualizări - 4 comentarii)

REPORTAJ

Lecția de îndreptat oase

Lecția de îndreptat oase

Liceul «Mihai Eminescu» din Slobozia s-a hotărît să lupte împotriva scoliozei, cifozei și bolilor de oase pe care elevii le dezvoltă în mediul școlar. Luni, 24 martie 2014, în sala de sport a acestei unități școlare a debutat un proiect-pilot prin care se încearcă depistarea elevilor cu disfuncții ale coloanei vertebrale. Inițiativa a fost posibilă cu ajutorul terapeutului Ionel Neagu, specializat în terapia Yumeiho. Potrivit oficialilor instituției, peste 50% dintre elevi suferă de probleme ale coloanei vertebrale, nedepistate pînă în prezent...

Un proiect unic în județ
Luni... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2014, 10:00 (7195 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Soarta vechiului spital din Urziceni rămâne incertă

Salvarea unui monument istoric, blocată în hîrtii

Soarta vechiului spital din Urziceni rămîne incertă

În urmă cu o săptămînă, Independent relata pe larg despre intenția autorităților locale din Urziceni de a demola o clădire cu o valoare istorică. Vorbim despre vechiul spital al municipiului, a cărui vechime depășește un secol... Reprezentații Asociației «Urziceniul Tău» au somat Direcția de Cultură Ialomița să efectueze o inspecție la locul unde se află imobilul, în speranța că obiectivul ar putea fi trecut pe lista monumentelor istorice din județ. Vizita oficialilor din cadrul instituției în teren s-a rezumat doar la cîteva recomandări pe care susținătorii vechiului spital trebuie să le respecte pentru a putea demara procedura de clasare a... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2014, 08:40 (6707 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ministerul Culturii abandonează patrimoniul județului Ialomița

Ministerul Culturii abandonează patrimoniul județului Ialomița

Luptă instituțională între Direcția de Cultură Ialomița și ministerul de resort pentru includerea în patrimoniul național a unor obiective de o deosebită importanță istorică. Este vorba despre 4 fîntîni amenajate în satul Patru Frați, comuna Adîncata, între secolele XVIII-XIX. Monumentele sînt construite din piatră de Buzău și reprezintă cea mai vie mărturie a tradițiilor folclorice. În ciuda eforturilor autorităților județene de a le transforma în obiective culturale, Ministerul Culturii a considerat că acest
demers este inutil...

Demersuri contestate de Ministerul Culturii
... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2014, 16:35 (5418 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Județul Ialomița organizează faza națională a Olimpiadei de Informatică pentru Gimnaziu

Elitele Informaticii din toată țara vin la Slobozia

Județul Ialomița organizează faza națională a Olimpiadei de Informatică pentru Gimnaziu

Ministerul Educației a acreditat județul Ialomița pentru a organiza faza națională a Olimpiadei de Informatică pentru elevii de Gimnaziu. Concursul școlar se desfășoară în perioada 10-14 aprilie 2014 la Slobozia, iar la întrecerea educațională vor participa 220 de elevi din clasele V-VIII din întreaga țară. Este a patra olimpiadă națională pe care județul Ialomița o găzduiește...

IT-iștii de gimnaziu se întrec la Slobozia Potrivit statisticii oferite de reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, la Olimpiada Națională de Informatică pentru Gimnaziu sînt așteptați să participe... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2014, 11:30 (8279 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Megalomania administrativă naște strategii de dezvoltare

Slobozia: Megalomania administrativă naște strategii de dezvoltare

La sfîrșitul săptămînii precedente, administrația locală a organizat una dintre dezbaterile publice obligatorii pentru finalizarea noii strategii de dezvoltare a Sloboziei în perioada 2014-2020. Dezbaterea, un simulacru la care au participat angajați ai administrației locale și județene, a fost încă un prilej pentru oficiali de a-și face campanie electorală. Printre zecile de inepții rostite cu acest prilej se numără și promisiunea realizării unui al doilea pod peste rîul Ialomița. Strategia de dezvoltare a orașului este un document obligatoriu din perspectiva accesării fondurilor europene.

Nu aduce strategia ce aduce pensionarul... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2014, 15:30 (9784 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Medicii, asistentele și infirmierele mi-au alinat suferința!»

Se întîmplă la Spitalul Slobozia

«Medicii, asistentele și infirmierele mi-au alinat suferința!»

O pacientă internată la Spitalul Județean de Urgență Slobozia face mărturii surprinzătoare despre modul în care a fost tratată de medicii, asistentele și infirmierele unității. De pe patul de spital, Iulia Berciu, o bolnavă internată pe Secția Chirurgie, a ținut să le mulțumească public specialiștilor care au avut grijă de sănătatea ei. «Am fost bine tratată. Spitalul Slobozia are medici de care omul suferind are nevoie...» ne-a declarat pacienta.

Recunoștința unui pacient În urmă cu o săptămînă, Iulia Berciu, din Slobozia, era internată la spitalul din municipiu ca urmare a unui accident... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2014, 13:45 (15340 vizualizări - 33 comentarii)

EVENIMENT

Onoruri pentru polițiștii ialomițeni

192 de ani de atestare documentară a Poliției Române

Onoruri pentru polițiștii ialomițeni

Marți, 25 martie 2014, cu ocazia aniversării a 192 de ani de atestare documentară a Poliției Române, polițiștii din cadrul tuturor structurilor Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au participat la o ședință festivă. Evenimentul s-a desfășurat în incinta Casei de Cultură Municipală din Slobozia și s-a bucurat de prezența reprezentanților instituțiilor publice.

Manifestări dedicate Zilei Poliției Române Evenimentele dedicate zilei de 25 martie au debutat încă de săptămîna precedentă. Special pentru preșcolarii și elevii din Slobozia, Inspectoratul de Poliție al Județului... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2014, 09:40 (6593 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Ruinele primarului Constantin Sava

La Urziceni, obiectivele de importanță locală au fost abandonate

Ruinele primarului Constantin Sava

De 12 ani, primarul Constantin Sava susține că administrația condusă de el construiește o imagine europeană a celui mai uitat dintre tîrgurile de provincie din Ialomița. În ultimii ani, ieșirile megalomanice ale edilului local se reflectă direct asupra calității vieții locuitorilor. În ultimul an, investiția de 25 milioane de lei în reabilitarea rețelei de apă și canalizare a orașului a transformat municipiul într-un cîmp de luptă minat. Mai mult decît atît, în vreme ce complexul de bazine de înot continuă să-și aștepte clienții, două dintre cele mai reprezentative obiective ale municipiului se transformă în ruine. Este vorba despre fostul spital al orașului, lăsat în paragină și stadionul fostei... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2014, 17:25 (11500 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

SPORT

Stan și Măstăcan, eroii de sub Grant. Slobozia, pe loc promovabil!

Fotbal, Liga a II-a, Rapid București-Unirea Slobozia 0-1

Stan și Măstăcan, eroii de sub Grant. Slobozia, pe loc promovabil!

Unirea Slobozia pare de neoprit în acest sezon. Jucătorii lui Mihalcea au mai comis o ispravă răsunătoare miercuri, 26 martie 2014. Uniriștii au învins Rapidul, iar acest rezultat face din Slobozia un oraș tot mai important pe harta fotbalului românesc (în ciuda faptului că teveristul Bogdan Tomulică ne-a plimbat în cele 90 de minute prin Brăila, Galați sau alte orașe fără nicio legătură cu Ialomița!). Partida, una încărcată de miză, a avut o primă repriză care n-a oferit prea multe aspecte spectaculoase. Mihalcea i-a avut în primul 11 pe o parte dintre absenții de la partida cu Buzăul. Au reintrat Soare, Toma, Ivașcă sau Nanu, iar Măstăcan a fost titular în premieră în poarta echipei noastre... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2014, 17:20 (8697 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Război instituțional la Țăndărei pentru rețeaua de apă și canalizare

Întîrzieri majore la lucrările executate de Ludwing Pfeiffer und Tiefbau GmbH&Co KG

Război instituțional la Țăndărei pentru rețeaua de apă și canalizare

Declanșat în toamna anului trecut, războiul dintre Primăria Țăndărei și antreprenorul Ludwing Pfeiffer und Tiefbau GmbH&Co KG a atins apogeul. Potrivit declarațiilor autorităților, «lucrările executate sînt de proastă calitate, iar întîrzierile sînt inadmisibile». Conform contractului, reabilitarea rețelei de apă și canalizare din Țăndărei trebuia finalizată pe 19 martie 2014, însă firma a cerut o prelungire a contractului de 147 de zile. Primarul Cristian Roman declară că această stare de fapt nu mai poate continua și că, în aceste condiții, va refuza să semneze recepția lucrărilor!

Istoria neagră a unei investiții necesare... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2014, 15:50 (11074 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Războiul administrațiilor

Administrațiile locale din Gura Ialomiței și M. Kogălniceanu se războiesc în instanță pentru 700 hectare de teren agricol. Concret, primarul Cristinel Lambru de la Gura Ialomiței dorește ca terenurile cedate în 2005 de către fostul primar să revină în patrimoniul comunei sale. Alexandru Dinu, primarul comunei M. Kogălniceanu, l-a sfătuit să se adreseze instanței de contencios administrativ. Miza acestei retrocedări o reprezintă taxe și impozite estimate la aproximativ 100 mii de lei anual...

Primarul care cere cuiul lui Pepelea
Au trecut aproape 10 ani de la înființarea comunei... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2014, 15:30 (7950 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Improvizații de succes

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Gloria Buzău 1-0

Improvizații de succes

Deplasările de la Berceni și Constanța s-au lăsat cu puncte dar și cu sechele pentru lotul Unirii Slobozia. Astfel, cartonașele i-au lăsat pe Soare, Toma, Ivașcă și Nanu în imposibilitatea de a da piept cu Buzăul. Colac peste pupăză, chiar înaintea meciului cu Gloria, apărătorul central, Florentin Tudorache, s-a căptușit cu gripa specifică, pare-se, Echinocțiului de primăvară. Dacă îl mai socotim și pe Lazăr... mai fă echipă, dacă poți!

Tandem defensiv inedit: Stan+Hristian Formula de start alcătuită de Adrian Mihalcea a dat multe bătăi de cap chibiților înainte de startul jocului dintre... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2014, 13:30 (5612 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Căzănești, orașul condamnaților

Căzănești, orașul condamnaților

Devenit oraș peste noapte, Căzănești se confruntă de 10 ani încoace cu probleme insurmontabile: politici administrative incoerente, taxe și impozite exagerate, oameni spoliați cu acordul autorităților... La Căzănești totul a fost și este posibil! În așteptarea unei administrații providențiale, cei 3300 de țărani, deveniți orășeni peste noapte, plîng în fața porților și pe la ușile autorităților județene...

Blestemul pămîntului
Condus după ureche de administrații ineficiente și predispuse la ilegalități, orașul a devenit o piatră de moară pentru locuitorii săi. Pauperizați permanent... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2014, 12:15 (5199 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Etapa liniei a doua

Sîmbătă, 22 martie 2014, Campionatul Ligii a IV-a a bifat în desfășurător etapa a 19-a. A fost o rundă cuminte, doar prin faptul că podiumul a rămas intact, însă echipele de acolo au primit piedici serioase. Așa cum susțineau, fotbaliștii din Munteni Buzău s-au pus de-a curmezișul celor din Fierbinți, smulgînd liderului un punct. Tot de un egal s-a bucurat și Victoria Țăndărei, în deplasarea de la Viticola Fetești, în vreme ce Voința Reviga a lăsat toate cele 3 puncte la Gheorghe Lazăr. Scorul etapei s-a înregistrat la Rădulești, acolo unde Recolta Ghe. Doja a administrat gazdelor un usturător 9-2. Și pentru ca surprizele să meargă pînă la capăt, nu doar echipele din linia a doua și-au făcut treaba... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2014, 11:15 (6562 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Rateuri pentru Programul «Cornul Și Laptele»

Oficial, nu ne pasă!

Rateuri pentru Programul «Cornul Și Laptele»

După un semestru de școală, desfășurarea programului «Cornul și Laptele» în școlile ialomițene continuă să fie deficitară. Comisarii Oficiului pentru Protecția Consumatorilor Ialomița au aplicat numeroase sancțiuni și au constatat o serie întreagă de neregului. Cornel Ianuș, comisar șef adjunct al OJPC Ialomița declară că, teoretic, «distribuitorii amendați nu mai pot participa la viitoarele licitații!»...

Firmele de distribuție sînt sancționate
În perioada 16 septembrie 2013-31 ianuarie 2014, comisarii Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor au verificat modul de... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2014, 09:45 (6609 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Axintele-Conpet Cireșu 2-0

Spre Voluntari, cu lotul decimat

Partida cu brăilenii de la Conpet Cireșu nu a constituit un hop prea mare pentru elevii lui Ion Nica. Axintenii au dominat jocul și au marcat chior și în inferioritate. Primul gol a picat în minutul 32, cînd Matei a fructificat cornerul executat de Bogorodiță. A doua reușită i-a aparținut lui Cosmin Dedu (’52), după o acțiune personală. Victorie facilă, dar plătită scump. Luca a văzut roșu în minutul 40 iar Badea și Bogorodiță s-au accidentat serios. Toți trei, alături de mai vechii indisponibili Șelaru și Vasile, vor lipsi de la importanta confruntare cu FC Voluntari în deplasare, vineri, 28 martie 2014. În meciul cu Cireșu, Ion Nica, a folosit următoarea echipă: Răduță-Cioceanu, Matei, Pavelescu... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2014, 08:40 (5759 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

În sfârșit, au marcat!

Fotbal, Liga a III-a, Rapid Fetești-Progresul Cernica 1-2

În sfîrșit, au marcat!

Rapid Fetești își continuă povestea din Liga a III-a și ar puteau-o extinde și din toamna următoare, dacă se bate în cuie ideea ca din acest eșalon să nu pice nimeni în stagiunea actuală. Sîmbătă, 22 martie 2014, elevii lui Gigel Stoica, au întîlnit acasă Progresul Cernica, adversar pe care sperau să-l ciupească de puncte. Lucrurile au stat bine pînă în minutul 61, cînd Stoicescu a intrat imprudent în careu la un adversar, iar Oae a transformat penalty-ul pentru ilfoveni. Lisandru a făcut apoi 2-0 (’64), scor remontat parțial de feteșteni la doar un minut distanță. Tudorel Ivan i-a pasat excelent lui Petruș Neculai, iar acesta a trecut în contul ceferiștilor prima reușită din această primăvară... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2014, 06:10 (3581 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Administrația locală din Slobozia, acuzată de abuz în serviciu

Anchetă penală în plină desfășurare

Administrația locală din Slobozia, acuzată de abuz în serviciu

Trimiterea în judecată a interlopului Viorel Duțu-Pralea scoate la iveală noi detalii despre dosarul «Ștampila». Surse judiciare confirmă oficial faptul că activitatea infracțională a acestuia a fost susținută de funcționari publici din cadrul Primăriei Slobozia! Oricît ar nega implicarea instituției în acest scandal, declarațiile reprezentanților administrației locale sînt demontate de probele procurorilor. Organele judiciare dețin o serie de fișe de înmatriculare pe care s-ar regăsi ștampilele primăriei și pe care Pralea le-ar fi folosit pentru ca limuzinele sale să fie radiate din sistemul electronic de plată al taxelor și impozitelor. Datate în 2011, cu ajutorul respectivelor documente Pralea... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2014, 14:45 (25614 vizualizări - 24 comentarii)

EVENIMENT

32 de cadre MAI, cercetate pentru luare de mită

Serviciul Județean Anticorupție Ialomița, la raport

32 de cadre MAI, cercetate pentru luare de mită

În urmă cu o săptămînă, ofițerii de poliție judiciară din cadrul Serviciului Județean Anticorupție Ialomița și-au prezentat activitatea întreprinsă în anul precedent. Raportul a fost făcut public în cadrul unei conferințe de presă susținută chiar de șeful Serviciului, Mihai Dima, eveniment organizat la sediul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița...

Polițiștii și jandarmii, în vizorul SJA Ialomița
În cursul anului precedent, activitatea ofițerilor din cadrul Serviciului Județean Anticorupție a vizat în special prevenirea și combaterea actelor de corupție întreprinse... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2014, 11:05 (7650 vizualizări - 10 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
267 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Combaterea infracționalității, în atenția prefectului Teculescu

Combaterea infracționalității, în atenția prefectului Teculescu

Marți, 25 mai, prefectul Mădălin Teculescu a participat, la sediul primăriei Urziceni, la ședința cu tema combaterea infracționalității în zona de vest a județului Ialomița. La întîlnirea organizată la ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2010, 17:50
(21453 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: «Salonul de primăvară 2010»

Miercuri, 26 mai, la Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» se deschide «Salonul de primăvară 2010». Expoziția, aflată în organizarea Consiliului Județean Ialomița, a Uniunii Artiștilor Plastici din România ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2010, 17:48
(17364 vizualizări - 0 comentarii)


Explozie de butelie la Sudiți

Un incendiu s-a produs vineri, 21 mai, la locuința unui cetățean din comuna Sudiți, principala cauză de aprindere a flăcărilor constituind-o montarea necorespunzătoare a buteliei de alimentare a aragazului ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2010, 17:45
(30070 vizualizări - 1 comentariu)


Razie în municipiul Slobozia

86 de polițiști din toate structurile operative ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, în colaborare cu efective ale Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița au organizat vineri, 21 ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2010, 17:12
(34679 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Agenții de pază au furat 14 găini

Vineri, 21 mai, polițiștii Serviciului Rutier Ialomița și Biroului de Investigații Criminale Slobozia, aflați într-un filtru rutier instituit pe Șoseaua Amara din Slobozia, au oprit pentru control un autoturism ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2010, 16:31
(27435 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Accident cauzat de un șofer băut

Prin Sistemul Național Unic pentru Apeluri de Urgență 112, Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată vineri, 21 mai a.c., în jurul orelor 22.00, despre faptul că pe Strada Călărași din municipiu a avut ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2010, 16:30
(26356 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Urziceni: Combaterea evaziunii

În cursul zilei de vineri, 21 mai, polițiștii Biroului de Investigare a Fraudelor au acționat pe raza municipiului Urziceni și a comunelor limitrofe pentru combaterea faptelor de natură economico-financiară ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2010, 16:29
(28323 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pieton, victima unui accident rutier

În după-amiaza zilei de vineri, 21 mai, în jurul orei 16.45, pe Bulevardul Matei Basarab din Slobozia s-a produs un accident rutier, în urma căruia o persoană a suferit vătămări corporale. Victima, o femeie ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2010, 16:27
(18212 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Suspiciune de fals: Tînăr analfabet cu permis auto eliberat în Marea Britanie

Polițiștii ialomițeni efectuează cercetări pentru a stabili autenticitatea unui permis de conducere prezentat de un tînăr, de 28 de ani, din Țăndărei, cu privire la care există suspiciuni că ar fi fals ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2010, 19:11
(29549 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiune a Poliției

Polițiștii feteșteni au acționat joi, 20 mai, pe linia prevenirii oricăror fapte de natură a tulbura ordinea și liniștea publică. Acțiunea a avut ca principale obiective menținerea climatului de siguranță ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2010, 19:08
(29129 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Lemn confiscat la Oborul Municipal

În după-amiaza zilei de joi, 20 mai, în intervalul orar 14.00-19.00, polițiști din cadrul Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Urban Slobozia și Serviciului de Investigare a Fraudelor, în colaborare ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2010, 19:07
(28427 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii avertizează bancherii

Joi, 20 mai, la sediul Inspectoratului de Poliție Județean s-a desfășurat o întîlnire de lucru între inspectorul șef, Viorel Ștefu, ofițeri din cadrul Serviciului de Ordine Publică și reprezentanții a ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2010, 19:05
(26285 vizualizări - 0 comentarii)


Ciulnița: Prins în flagrant cînd încerca să mituiască un polițist

Ca urmare a unui denunț formulat de un polițist din cadrul Postului de Poliție Ciulnița, ofițerii Direcției Generale Anticorupție-Serviciul Județean Anticorupție Ialomița, în colaborare cu lucrători din ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2010, 13:09
(31003 vizualizări - 0 comentarii)


Anunț

Cafeneaua AXA angajează ospătăriță cu experiență. Telefon 0761389345. ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2010, 21:30
(19220 vizualizări - 0 comentarii)


Exercițiu de alarmare în centrul orașului Slobozia

Exercițiu de alarmare în centrul orașului Slobozia

«Joi, 20 mai, la ora 05,03, în zona Vrancea, la o adîncime de 110 km, a avut loc un cutremur de pămînt cu magnitudinea de 6,5 grade pe scara Richter, în județul Ialomița producînd pagube majore materiale ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2010, 20:00
(29312 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmeria va asigura ordinea la Serbările Municipiului Urziceni

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița va asigura cu aproximativ 40 de jandarmi, măsurile de ordine publică cu ocazia Serbărilor Municipiului Urziceni, în perioada 21-23 mai 2010. Jandarmii vor acționa ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2010, 12:10
(30042 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni jandarm


Implementarea proiectului de management al deșeurilor în zona de vest a Ialomiței

Miercuri, 19 mai a.c., prefectul Mădălin Teculescu a participat la conferința organizată la Căminul cultural din Dridu, tema dezbaterii fiind proiectul «Managementul Integrat al Deșeurilor Menajere în localitățile ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2010, 12:02
(28038 vizualizări - 0 comentarii)


Parchetul, nemulțumit de decizia instanței în cazul Scandalului de la Bora

Printr-un comunicat de presă, Parchetul de pe lîngă Judecătoria Slobozia aduce la cunoștința publicului decizia proprie în ceea ce privește Scandalul de la Bora din 16 mai 2010, reiterînd faptul că a propus ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2010, 11:20
(30880 vizualizări - 0 comentarii)


Proiecte de peste 3,08 miliarde de lei pentru renovarea și dezvoltarea satelor

Agenția de Plăți pentru Dezvoltare Rurală și Pescuit urmează să contracteze, în perioada următoare, 295 de proiecte selectate pentru finanțare prin Măsura 322 «Renovarea, dezvoltarea satelor, îmbunătățirea ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2010, 10:19
(29906 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: APDRP proiecte


Beat la volan, un polițist de la Crimă Organizată a dat peste un scuter

Miercuri seara, 19 mai, în jurul orelor 19.00, un polițist din cadrul IPJ Ialomița a provocat un accident rutier. Incidentul s-a petrecut pe Șoseaua Amara, zona Expur, din primele cercetări vinovat pentru ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2010, 21:16
(25963 vizualizări - 2 comentarii)


Guvernul a amînat plata drepturilor salariale cîștigate în instanță

«Guvernul a adoptat o ordonanță de urgență privind plata unor sume prevăzute în titluri executorii avînd ca obiect acordarea de drepturi salariale personalului din sectorul bugetar, decizie luată ca urmare ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2010, 19:20
(23875 vizualizări - 0 comentarii)


Reorganizarea Corpului de Control al Prefecturii

În sala de ședințe a Prefecturii Ialomița s-a desfășurat o dezbatere, principalul subiect fiind reorganizarea Corpului de Control al Prefectului. La întîlnire au participat reprezentanți ai serviciilor ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2010, 18:18
(24548 vizualizări - 1 comentariu)


Fată de 12 ani, fugită dintr-un centru de plasament din București, găsită la Fetești cerșind

În cursul zilei de marți, 18 mai, polițiștii Biroului de Investigații Criminale Fetești au identificat și reținut o minoră urmărită la nivel național din luna aprilie 2010. Fata, în vîrstă de 12 ani, domiciliată ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2010, 18:16
(29160 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Țăndărei

Peste 40 de polițiști au acționat în sistem integrat pe raza Orașului Țăndărei pentru asigurarea unui climat de ordine și siguranță publică. În cursul zilei de marți, 18 mai a.c., în intervalul orar 15 ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2010, 18:13
(30644 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Țăndărei razie


Recensămîntul General Agricol, în atenția prefectului Teculescu

Marți, 18 mai, prefectul județului Ialomița, Mădălin Teculescu a participat, la Țăndărei, la ședința organizată pentru instruirea secretarilor și agenților agricoli din cadrul primăriilor arondate zonei ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2010, 16:37
(23379 vizualizări - 0 comentarii)


Cursuri de calificare organizate de AJOFM Ialomița

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița vine în întîmpinarea persoanelor aflate în căutarea unui loc de muncă, oferindu-le posibilitatea de a urma gratuit un curs de formare profesională ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2010, 16:26
(33811 vizualizări - 2 comentarii)


Țăndărei: Hoți de conducte, prinși în flagrant de jandarmi

Țăndărei: Hoți de conducte, prinși în flagrant de jandarmi

Luni 17 mai a.c., în jurul orei 16.30, membrii patrulei de intervenție Țăndărei au fost sesizați despre faptul că, la ieșire din orașul Țăndărei, lîngă un pod de cale ferată, mai multe persoane decopertează ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2010, 11:46
(28095 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2010, 05:01
(15132 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2010, 19:31
(15942 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Salonul Anual de Energie Regenerabilă

De joi, 19 mai, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia se va desfășura manifestarea expozițională Salonul de Tehnologii și Echipamente pentru Energii Regenerabile 2010. În paralel, se va derula ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2010, 18:50
(23612 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...