Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Impozitarea neconstituțională a pensiilor magistraților, sesizată de o judecătoare a Tribunalului Ialomița

Impozitarea neconstituțională a pensiilor magistraților, sesizată de o judecătoare a Tribunalului Ialomița

În martie 2024, judecătoarea Mioara Iancu, din cadrul Tribunalului Ialomița, sesiza Curtea Constituțională a României cu privire la neconstituționalitatea modali­tății de impozitarea a pensiilor magistraților. La un an distanță, excepția ridicată de magistrata Tribunalului Ialomița a fost avizată favorabil de CCR, la aproape un an de la deschiderea acțiunii.

 

Decizie a Curții Constituționale a României În martie 2024, Tribunalul Ialomița a fost sesizat de către fosta președintă a Secției Civile a Tribunalului Călărași, judecătoarea pensionară Sevastița... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2025, 10:20 (9336 vizualizări - 4 comentarii)

REPORTAJ

Povestea Conacului neoromânesc de la Făcăeni

File de istorie

Povestea Conacului neoromânesc de la Făcăeni

Unul dintre cei mai vi­zibili oameni politici ai Ialomiței interbelice, avocatul Aurelian Bentoiu, a ridicat în anul 1937, în comuna Făcăeni, un conac. Clădirea se remarcă datorită arhitecturii sale, fiind construită în stil neoromânesc. Deși este trecut pe lista bu­nurilor de patrimoniu ale județului Ialomița, Conacul are în prezent un regim juridic incert, dar poate fi vizitat de orice temerar care se aventurează prin acest colț de lume.

 

Istoria unui conac Povestea Conacului din Făcăeni începe în anul 1937, când avocatul... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2025, 09:50 (9157 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Epurarea necorespunzătoare a apelor uzate, în atenția autorităților ialomițene

Epurarea necorespunzătoare a apelor uzate, în atenția autorităților ialomițene

În noiembrie 2024, România a ajuns în fața Curții Europene de Justiție din cauza neîndeplinirii unei directive comunitare privind gestionarea ineficientă a apelor uzate, riscând aplicarea unei măsuri de infringement. Problema gestionării apelor uzate, în special a celor rezultate în urma acti­vităților industriale, a intrat de câteva săptămâni și în atenția autorităților locale și județene din Ialomița. O comisie specială întrunită la nivelul Prefecturii Ialomița analizează modalitatea prin care se realizează colectarea apelor uzate, în special prin intermediul stației de epurare a operatorului regional de... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2025, 09:50 (6465 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Țările europene plătesc pensii ialomițenilor

Țările europene plătesc pensii ialomițenilor

Ialomițenii care au lucrat cu forme legale în țările din spațiul comunitar beneficiază de pensii. În această situație se află aproape 300 de ialomițeni, potrivit date­lor furnizate de Casa Județeană de Pensii Ialomița. Valoarea estimativă a indemnizațiilor lunare de care aceștia beneficiază depășește 500 mii de lei.

 

În ce state europene au lucrat ialomițenii? Potrivit informațiilor oficiale, cei aproximativ 300 de ialomițeni care primesc pensii din spațiul co­munitar au fost angajați cu forme legale în state precum Italia sau Spania. În ceea... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2025, 12:10 (6385 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Regulament nou pentru administrarea parcărilor de reședință

La Slobozia

Regulament nou pentru administrarea parcărilor de reședință

Considerat ineficient de către cetățeni, Regulamentul privind administrarea parcărilor de reședință din Slobozia va fi modificat. În urmă cu o săptămână, administrația locală a lansat în dezbatere publică Proiectul de Hotărâre cu noile modificări ale Regulamentului. Într-o declarație publică, Alexandru Potor, primarul municipiului Slobozia, a precizat faptul că va încerca să elimine probleme întâmpinate de cetățeni în legătură cu procedura de atribuire a locurilor de parcare. Deși se dorește a fi un document în favoarea cetățenilor, Regulamentul li­mitează însă dreptul de a obține un loc de parcare pentru persoanele juridice... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2025, 07:50 (30630 vizualizări - 35 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Dragostea administrativă a edilului de la Ciochina

Dragostea administrativă a edilului de la Ciochina

Relația administrativă dintre eternul primar de Ciochina, pe numele său Vasile Câmpulungeanu și Nicoleta Fotache, un fel de dopamină pentru edil, se pierde în negura timpurilor. Adică, noi ne amintim despre această relație admi­nistrativă încă din timpurile în care umi­litor, la doar 2 (două) voturi, primarul Ciochinei, Vasile Câmpulungeanu, își pierdea mandatul în 2012. Cu siguranță însă, date fiind alte 4 legislaturi ale edi­lului de dinainte, Câmpulungeanu fiind primar parcă de prin 1996, au contribuit la nașterea idilei ad-mi-nis-tra-ti-ve înainte de acel moment fatidic din 2012.... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2025, 10:50 (5424 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

În derivă

Fotbal, SuperLiga, Rapid București-Unirea Slobozia 2-1

În derivă

Unirea Slobozia a bifat o nouă înfrângere în meciul contra Rapidului disputat marți, 4 februarie a.c., contând pentru etapa a 25-a din SuperLigă. Rapid a câștigat în Giulești cu 2-1, partida reprezentând a treia înfrângere, consecutivă, a Unirii, în tot atâtea meciuri oficiale disputate la nivelul primului eșalon în 2025. Rezumând, când neputința este completată de ghinion, tabloul dezastrului pare întregit la Slobozia.

 

Un nou meci, o nouă înfrângere Meciul cu Rapid a î... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2025, 08:35 (4862 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Bani europeni pentru modernizarea a 12 licee tehnologice și școli profesionale din Ialomița

Sprijin financiar pentru viitorii meseriași

Bani europeni pentru modernizarea a 12 licee tehnologice și școli profesionale din Ialomița

În timp ce piața forței de muncă din Ialomița caută angajați calificați într-o meserie, liceele tehnologice din județ au fost lăsate într-un con de umbră. În majoritatea cazurilor elevii erau obligați să efectueze orele practice în ateliere care aveau nevoie de modernizare. Datorită inițiativei Consiliului Județean Ialomița de a îmbu­nătăți condițiile de studiu în unitățile de învățământ din județ, 12 licee tehnologice și școli profesionale din Ialomița au beneficiat de bani europeni pentru a-și schimba baza materială folosită în timpul orelor practice. Primele echipamente didactice destinate Atelierelor de lucru au ajuns la Liceele... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2025, 16:20 (4601 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Meciul a trecut, «problemele» rămân

Fotbal, SuperLiga, Unirea Slobozia-Dinamo București 1-3

Meciul a trecut, «problemele» rămân

Când Unirea Slobozia a promovat în primul eșalon al fotbalului românesc, SuperLiga, euforia momentului a depășit granițele micuței reședințe a județului Ialomița. Nu mai erau importante calculele de buget, problemele de lot, nu se discutau condițiile de îndeplinit pentru prima ligă, toată lumea manifestându-și din plin beatitudinea clipei... De principiu, se cunoștea că nu vom îndeplini criteriile stadionului, «1 Mai» neridicându-se la standardele de primă divizie. Acesta a fost principalul motiv pentru care meciu­rile de «acasă» ale Unirii Slobozia s-au decis, pe baza unui contract, a se desfășura la Clinceni, în ... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2025, 13:40 (6039 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban SA Slobozia, premiată la «Gala Excelenței în Industria Apei»

Eveniment al Asociației Română a Apei (ARA)

Urban SA Slobozia, premiată la «Gala Excelenței în Industria Apei»

Asociația Română a Apei (ARA) a organizat joi, 30 ianuarie 2025, prima ediție a «Galei Excelenței în Industria Apei». Evenimentul a reunit peste 150 de invitați -reprezentanți ai autorităților publice, lideri din sectorul apei, specialiști, parteneri și furnizori de tehnologie- pentru a celebra excelența, inovația și colaborarea în sectorul de apă din România.
Evenimentul a marcat un moment important pentru întreaga industrie, aducând în prim-plan realizările profesioniștilor care contribuie la dezvoltarea unui sector vital pentru sănătatea publică, mediu și economia națională.
«Provocările legate de gestionarea sustenabilă a resurselor de apă și de modernizarea infrastructurii sunt de o importanță strategică pentru România și pentru întreaga lume. Prin aceste evenimente, vrem să creăm un spațiu în care liderii din domeniul apei, autoritățile și furnizorii de tehnologie să își unească forțele pentru un viitor mai sustenabil. Industria apei nu este doar un sector tehnic: este un motor al economiei, reunind peste 60.000 de angajați și o cifră de afaceri de 1 miliard de euro!»... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2025, 11:55 (6531 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

«Play-off», venim!

Handbal, Divizia A, CSM Unirea Slobozia-HCF Piatra Neamț 42-19 (20-8)

«Play-off», venim!

bonus: Victorii pe linie ale junioarelor 1/3

Sâmbătă, 1 februarie 2025, de la orele 11,00, Sala «Andreea Nica» din Slobozia a găzduit un nou meci al CSM Unirea Slobozia, o partidă contând pentru etapa a 16-a a Diviziei A de handbal feminin. Adversarele elevelor antrenate de Ion Ivan au fost handbalistele de la HCF Piatra Neamț, echipă pe care CSM Unirea Slobozia a mai întâlnit-o de două ori în acest sezon competițional. Revenind, meciul cu HCF Piatra Neamț a fost un adevărat galop de sănătate pentru handbalistele Clubului Sportiv Municipal Slobozia, la pauză tabela înregistrând 20-8 pentru slobozence. A fost la propriu o ploaie de goluri și în a doua repriză, meciul încheindu... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2025, 10:10 (5741 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Conferință Extraordinară a PSD Ialomița pentru susținerea lui Crin Antonescu la Președinția României

Conferință Extraordinară a PSD Ialomița pentru susținerea lui Crin Antonescu la Președinția României

Duminică, 2 februarie a.c., membri ai Organizației PSD Ialomița au fost convocați pentru o Conferință Extraordinară. Alături de celelalte Organizații social-democrate, PSD Ialomița și-a stabilit delegații pentru Congresul Extraordinar desfășurat tot duminică, 2 februa­rie a.c., Congres inițiat pentru susținerea de către social-democrați a candidatului Crin Antonescu la Președinția României. Ca element de noutate, desemnarea delegaților social-de­mocrați la Congres ca urmare a Conferințelor Extraordinare județene a fost urmată ulterior de participarea acestora «on-line» la evenimentul de la nivel Central. Drept urmare, Crin Antonescu va fi candidatul comun PSD-PNL-... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2025, 08:10 (18051 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Funcția de președinte al PNL reprezintă doar o miză personală pentru unii!»

«Ascultăm și nu judecăm!» cu Dragoș Soare, președintele PNL Ialomița

«Funcția de președinte al PNL reprezintă doar o miză personală pentru unii!»

Istoria politică locală consemnează despre «învinși» și «învingători». Uneori și despre «învingătorii învinși» sau «învinșii învingători». Oricum, la politică și la fotbal ne pricepem cu toții. Și, în acest caz, e firesc «să ascultăm și să nu judecăm», cu atât mai mult cu cât politica, ca și fotbalul, se joacă pe puncte și goluri înscrise în poarta adversarului. Așadar, revenind la articolul nostru, Dragoș Soare este președintele ales al Organizației Ialomița a Partidului Național Liberal. A fost ales în cadrul unei Conferințe de alegeri prin iulie 20... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2025, 12:25 (2172 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Peste 35 mii de ialomițeni au primit îngrijiri medicale la UPU Slobozia

În 2024

Peste 35 mii de ialomițeni au primit îngrijiri medicale la UPU Slobozia

Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia a înregistrat, în 2024, un nou record în ceea ce privește numărul ialomițenilor care au primit îngrijiri medicale în cadrul acestei entități sanitare. Statistica UPU Slobozia arată că au beneficiat de sprijin medical peste 35 mii de ialomițeni. Mai bine de jumătate dintre aceștia nu reprezentau însă urgențe medicale și puteau fi tratați fie în cabinetele medicilor specialiști, fie în cele ale medicilor de familie. Acordarea consultațiilor în sistemul de medicină primară este însă afectat de nu­mărul tot mai scăzut al medicilor de familie.

 

... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2025, 07:55 (11352 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Istoria podurilor de la Fetești construite de inginerul Anghel Saligny

Istoria podurilor de la Fetești construite de inginerul Anghel Saligny

Pe lista obiectelor de patrimoniu ale județului Ialomița, Direcția de Cul­tură a Județului Ialomița a inclus și podurile de la Fetești, construite aproape de sfârșitul secolului al XIX-lea de inginerul Anghel Saligny. Anul acesta, podurile împlinesc 138 de ani de la momentul în care au fost date în folosință. În cinstea marelui inginer român și a realizărilor sale, la Fetești există Muzeul Municipal «Anghel Saligny», aflat în admi­nistrarea Primăriei orașului.

 

Podurile care au legat două provincii românești ... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2025, 10:25 (9679 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Europarlamentarul PSD Ștefan Mușoiu vrea să interzică rețelele de socializare pentru tinerii sub 15 ani!

Europarlamentarul PSD Ștefan Mușoiu vrea să interzică rețelele de socializare pentru tinerii sub 15 ani!

Printr-o alocuțiune în Parlamentul European, eurodeputatul PSD Ștefan Mușoiu atrage atenția asupra efectului mesajelor negative de pe rețelele de socializare asupra copiilor, solicitând aplicarea «mo­delului francez» de interzicere a accesului la rețelele sociale pentru tinerii sub 15 ani. «Să ne protejăm copiii de mesajele de pe platformele de socializare!» precizează eurodeputatul social-democrat Ștefan Mușoiu într-un apel lansat în plenul Parlamentului European. Mușoiu consideră că «tulburările comportamentale ale tinerilor, automutilarea și chiar sinuci­derile sau crimele înfăptuite de copii» reprezintă consecințe... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2025, 14:40 (9224 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Proiectele Primăriei Amara pentru 2025

Proiectele Primăriei Amara pentru 2025

Încă de la începutul lunii decembrie 2024, noul primar al orașului-stațiune Amara, Valentin Moraru aducea în discuție un proiect deosebit de important pentru comunitatea locală. Astfel, primarul Amarei anunța că «facem demersuri pentru preluarea admi­nistrării Lacului Amara», Primăria depunând documente în acest sens la Institutul Național de Recuperare, Medicină Fizică și Balneoclimatologie. «Administrația locală este interesată de acest obiectiv, exploatarea nămolului Lacului Amara la nivel local fiind de impact, atât din punct de vedere economic, cât și social!» a mai declarat primarul loca­lității Amara, Valentin... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2025, 09:40 (6494 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Orașul Țăndărei are Consiliu Local!

Orașul Țăndărei are Consiliu Local!

Într-un final, marți, 21 ianuarie 2025, a fost învestit noul Consiliu Local al orașului Țăndărei, localitatea fiind singura din Ialomița unde mandatele consilierilor locali obținute după Alegerile Locale din 9 iunie 2024 nu au fost preluate. După cum am precizat, a existat o serie de procese în instanță, un cetățean împie­dicând procedura de preluare a mandatelor de consilieri locali, precum și preluare funcției de către primarul Cristian Roman. Revenind, primarul orașului Țăndărei, Cristian Roman, prezent la ședința de învestitură, a salutat noul Consiliu Local. «Am avut onoarea să particip, în calitate de primar al orașului, la această ședință... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2025, 12:35 (6020 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița are peste 4500 de persoane pensionate pe caz de boală

Ialomița are peste 4500 de persoane pensionate pe caz de boală

Datele Casei Ju­dețene de Pensii Ialomița arată că în evidențele instituției există peste 4500 de persoane pensionate pe caz de boală. Cancerul sau bolile psihice sunt afec­țiunile care îi pensionează frecvent pe ialomițeni.

 

Statistică îngrijorătoare Conform statisticilor oficiale, la nivelul județului Ialomița, există peste 55 mii de pensionari, peste 4500 dintre aceștia ieșind la pensie din cauza bolilor de care suferă. Datele Casei de Pensii Ialomița arată faptul că, numai în 2024, media dosarelor de pensionare pe caz de boală a fost de 50 pe... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2025, 07:50 (2902 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Construcția noului sediu al Primăriei Fetești, în linie dreaptă

Construcția noului sediu al Primăriei Fetești, în linie dreaptă

După cum am mai precizat, Compania Națională de Investiții a scos la licitație proiectul de investiții privind construcția unui sediu nou pentru Primăria Fetești, investiția fiind așteptată de administrația locală de peste 15 ani. Miercuri, 22 ianuarie 2025, primarul municipiului Fetești, Laurențiu Șonchereche a predat amplasamentul către constructorul care, în scurt timp, va demara edificiul noului sediu al Primăriei Fetești. Să reamintim că, încă din luna martie 2023, Compania Națională de Investiții a înștiințat administrația locală din Fetești cu privire la faptul că poate finanța construcția sediului nou al Pri­măriei Fetești, valoarea fondurilor dispo­nibile... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2025, 12:40 (7936 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
241 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Sinești: Beat la volan

Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit pentru control, pe raza comunei Sinești, un autoturism condus de un bărbat, de 30 de ani, din București. Întrucât șoferul emana halenă alcoolică a fost ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2020, 14:35
(2582 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: Lemne confiscate de polițiști

Polițiștii din Slobozia au confiscat 1,3 metri cubi de material lemnos, transportat fără documente legale de un tânăr, de 31 de ani, din județul Vrancea. Acesta a fost identificat pe raza localității Bucu ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2020, 14:30
(4462 vizualizări - 0 comentarii)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Hramul Catedralei Episcopale

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Hramul Catedralei Episcopale

Joi, 28 mai 2020, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor va sărbători hramul de primăvară al Catedralei Episcopale «Înălțarea Domnului» din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2020, 17:05
(3870 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive desfășurate de polițiștii ialomițeni

Polițiștii ialomițeni au acționat luni, 25 mai 2020, pe raza întregului județ, pentru prevenirea faptelor antisociale și pentru menținerea ordinii și siguranței publice. În urma activităților desfășurate ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2020, 16:30
(3667 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Bătrân de 87 de ani, mort din cauza COVID-19

Grupul de Comunicare Strategică informează cu privire la decesul unui bătrân, de 87 de ani, din județul Ialomița, din cauza infecției cu noul Coronavirus (SARS-CoV-2). Acesta a fost confirmat pozitiv pentru ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2020, 16:20
(4253 vizualizări - 2 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 354 cazuri de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Marți, 26 mai 2020, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost raportate 354 cazuri de infecții COVID-19. Între timp, la nivelul întregului județ au fost declarate ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2020, 16:10
(4005 vizualizări - 0 comentarii)


Tudorița Ionescu, învestită în funcția de subprefect al Ialomiței

«În ședința de Guvern din data de 21 mai 2020 a fost aprobată Hotărârea nr. 399, publicată în Monitorul Oficial nr. 431 din 22.05.2020, privind exercitarea, cu caracter temporar, în condițiile legii, a ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2020, 19:25
(7039 vizualizări - 3 comentarii)


Accident rutier pe centura Sloboziei

Accident rutier pe centura Sloboziei

Pompierii din Slobozia, împreună cu paramedicii SMURD au intervenit în după amiaza zilei de luni, 25 mai 2020, pentru a acorda îngrjiri medicale victimelor unui accident rutier. Evenimentul s-a petrecut ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2020, 17:10
(4130 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: S-a izbit de un alt autoturism și a fost proiectat cu mașina într-un copac

Sâmbătă, 23 mai 2020, în jurul orelor 17,00, polițiștii rutieri au intervenit, pe raza comunei Movilița, la un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate a reieșit ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2020, 16:35
(8739 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Sâmbătă, 23 mai a.c., în jurul orelor 20,00, polițiștii din Urziceni au depistat în trafic, pe raza municipiului, un șofer de 25 de ani, cu domiciliul în Grivița, în timp ce conducea un autoturism sub ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2020, 16:30
(2555 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 352 cazuri de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Luni, 25 mai 2020, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost raportate 352 cazuri de infecții COVID-19. Între timp, la nivelul întregului județ au fost declarate vindecate ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2020, 16:10
(3365 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 347 cazuri de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Sâmbătă, 23 mai 2020, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost raportate 347 cazuri de infecții COVID-19. Între timp, la nivelul întregului județ au fost declarate ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2020, 16:05
(3105 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: S-a răsturnat cu mașina

Manasia: S-a răsturnat cu mașina

O tânără de 19 ani și un bărbat de 23 de ani au fost victimele unui accident rutier petrecut în dimineața zilei de vineri, 22 mai 2020, pe raza localității Manasia. Aflat la volan, bărbatul de 23 de ani ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2020, 17:40
(3252 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia accident


Audiențe digitale pentru clienții ENEL

Începând de luni, 25 mai 2020, companiile E-Distribuție, operatorii de distribuție a energiei electrice din cadrul Grupului Enel în România, vor introduce o soluție digitală pentru audiențe, prin intermediul ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2020, 17:25
(2571 vizualizări - 0 comentarii)


Rată de vindecare a pacienților COVID-19 de 64% în Spitalul Fetești

Reprezentanții Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești au precizat faptul că 64% dintre pacienții bolnavi de COVID-19 s-au vindecat. Estimativ, în cadrul unității medicale, au fost internați 187 de ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2020, 17:05
(3698 vizualizări - 0 comentarii)


Axintele: Reținut pentru încălcarea ordinului de protecție

Polițiștii din cadrul Secției 4 Poliție Rurală Coșereni au reținut un bărbat, în vârstă de 50 de ani, din comuna Axintele, cercetat sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de «amenințare», «nerespectare ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2020, 16:40
(2638 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Se prelungește perioada de acordare a indemnizației de șomaj

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița informează cu privire la faptul că beneficiarii de indemnizație de șomaj, aflați în plată la data de 22 mai 2020, dreptul la indemnizație de șomaj ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2020, 16:20
(8734 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 346 cazuri de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Vineri, 22 mai 2020, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost raportate 346 cazuri de infecții COVID-19. Între timp, la nivelul întregului județ au fost declarate ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2020, 16:05
(3086 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 342 cazuri de infecții COVID-19 în județul Ialomița

Joi, 21 mai 2020, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost raportate 342 cazuri de infecții COVID-19. Între timp, la nivelul întregului județ au fost declarate vindecate ...[citește_toată_știrea]

21 Mai 2020, 16:10
(3173 vizualizări - 0 comentarii)


Feteși: Lovit de tren la trecerea de cale ferată

Un bărbat de 49 de ani a fost preluat de un elicopter SMURD și transportat la București după ce a fost lovit de un tren de marfă. Accidentul s-a petrecut în dimineața zilei de miercuri, 20 mai 2020, când ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2020, 18:20
(3297 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Modele de bună practică privind educația on-line

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a dat publicității lista localităților unde administrațiile locale au făcut eforturi pentru a-i sprijini pe elevii fără posibilități materiale să aibă acces la resursele ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2020, 18:10
(4207 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Pasagera unui taxi, victimă a unui accident rutier

O femeie de 29 de ani, din Fetești, pasageră a unui taxi, a ajuns la spital după ce mașina în care se afla a fost implicată într-un accident rutier produs miercuri, 20 mai 2020. Șoferul taxiului nu a respectat ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2020, 17:05
(4174 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Țăndărei: Anexă gospodărească cuprinsă de flăcări

Pompierii din Țăndărei au intervenit miercuri, 20 mai 2020, pentru stingerea unui incendiu care a izbucnit în gospodăria unui localnic. Flăcările au cuprins o anexă și au ars aproximativ 5 mp din acoperișul ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2020, 16:45
(2622 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Incendiu de vegetație uscată

Pompierii din Fetești au intervenit marți, 19 mai 2020, pentru stingerea unui incendiu de vegetație produs în zona localității Stelnica. Flăcările au distrus un hectar cultivat cu grâu. Cel mai probabil ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2020, 16:30
(2055 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Stelnica incendiu


ITM Ialomița: Măsuri de prevenire a infectării cu SARS-CoV-2 în căminele pentru bătrâni

Inspectorii Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița informează cu privire la faptul că administratorii centrelor dedicate îngrijirii vârstnicilor trebuie să ia măsuri de prevenire a infectării cu ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2020, 16:20
(3485 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun alt caz de COVID-19 înregistrat în Ialomița în ultimele 24 de ore

Grupul de Comunicare Strategică informează cu privire la faptul că, în ultimele 24 de ore, la nivelul județului Ialomița nu au fost înregistrate cazuri noi de COVID-19. Astfel, numărul îmbolnăvirilor este ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2020, 16:05
(3301 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Panică pe Secția Boli Interne a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Un incendiu a izbucnit în dimineața zilei de miercuri, 20 mai 2020, din cauza unei candele rămasă aprinsă. Flăcările au cuprins o ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2020, 11:05
(3388 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Pomana regelui Cioabă», o nouă metodă de înșelăciune

Polițiștii ialomițeni atrag atenția cu privire la o nouă metodă de înșelăciune pe care escrocii o folosesc. Este vorba despre metoda «Pomana regelui Cioabă». Potrivit oamenilor legii, infractorii acostează ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2020, 19:05
(5364 vizualizări - 0 comentarii)


S-a răsturnat cu mașina într-un șanț între Slobozia și Amara

Un accident rutier s-a produs în după-amiaza zilei de luni, 18 mai 2020. Evenimentul rutier s-a petrecut pe șoseaua care leagă orașele Amara și Slobozia din cauza unui șofer de 45 de ani. Acesta s-a angajat ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2020, 18:55
(3977 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Măsuri de asigurare la locul de muncă

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița informează cu privire la măsurile de protecție pe care trebuie să le ia atât angajatorii, cât și angajații, pentru a preveni riscul infectării cu SARS-CoV-2 în ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2020, 18:50
(3285 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...