Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Sănătatea ialomițeană rămîne subfinanțată

Spitalele județului semnează «în genunchi» contractul cu Casa de Sănătate

La 6 luni de la începutul anului și după mai multe serii de negocieri eșuate, contractul dintre spitalele județene și Casa Județeană de Sănătate Ialomița a fost semnat. Săptămîna trecută, în cadrul unei conferințe de presă, directorul instituției, Mihai Geantă, a declarat: «Practic, în aprilie s-a derulat procesul de contractare aferent anului 2013. Aceasta activitate a fost laborioasă, dar noi sîntem mulțumiți de rezultate...». În pofida declarațiilor oficiale, spitalele județene rămîn subfinanțate și într-un permanent pericol de intrare în insolvență.

O victorie smulsă cu forcepsul... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2013, 11:55 (4631 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Școala nevăzută

Școala nevăzută

În fiecare an, cîteva școli din Slobozia se întrec în rezultate spectaculoase. Sute de premii la concursuri județene, zeci de locuri pe podium la competiții naționale, elevi eminenți, investiții municipale  pentru săli de clasă super-performante, sponsorizări de la copiii de familie bună... La umbra acestora, școlile de cartier, tot mai sărace, tot mai puțin dorite, se ofilesc practicînd un învățămînt de «subzistență», un învățămînt pentru cei săraci și fără «șanse egale» în societate. Este și cazul Școlii nr. 4 din Slobozia, o școală care nu își mai dorește nimic pentru că vineri, 21 iunie, a cîștigat tot ce-și poate dori o instituție de învățămînt: dragostea și respectul elevilor care învață... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2013, 08:54 (6182 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Răspopitul Casian Pandelică își vrea sutana înapoi

Episcopia Sloboziei și Călărașilor, acționată în instanță

Răspopitul Casian Pandelică își vrea sutana înapoi

Războiul purtat de preoții Pandelică din Reviga cu Episcopia Sloboziei și Călărașilor este departe de a se încheia. După acuzațiile publice, fețele bisericești își caută dreptatea pe la ușile Tribunalului Ialomița. Preotul Casian Pandelică cere judecătorilor să-i dea înapoi slujba pe care a pierdut-o în 2011... «Este un abuz ceea ce a făcut Episcopia!» susține cel răspopit. În replică, oficialii din cadrul Episcopiei susțin că «măsura este una definitivă».

Confruntarea dintre «Bine» și «Rău» de la Reviga
Sînt 4 ani de cînd opinia publică este silită să asiste la acest scandal... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2013, 18:45 (11101 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Administrațiile ialomițene refuză insolvența!

Datoare vîndute în numele comunităților

Administrațiile ialomițene refuză insolvența!

Teoretic, Legea insolvenței este în vigoare din anul 2006. Ea este, de fapt, Legea 273/2006, privind finanțele publice locale și, potrivit art. 85, în termen de 6 luni de la intrarea în vigoare, Ministerul Administrației și Internelor împreună cu Ministerul Finanțelor Publice aveau obligația să elaboreze un proiect de lege referitor la insolvența unităților administrativ-teritoriale. Practic, în Monitorul Oficial de vineri, 24 mai 2013, a fost publicată o Ordonanța de Urgență privind insolvența unităților administrativ-teritoriale. Conform ei, primăriile pot declara starea de «criză financiară» sau, în cazul în care datoriile depășesc 50% din bugetul anual, insolvența. În Ialomița, deși situația... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2013, 16:40 (9598 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

O mare de luptători în sala de la Amara

Lupte libere, «Cupa Ialomiței»

O mare de luptători în sala de la Amara

Sîmbătă, 22 iunie a.c., sala de sport a orașului Amara a fost practic neîncăpătoare. 160 de sportivi, plus oficiali și spectatori, au participat la a doua ediție a «Cupei Ialomiței», competiție organizată de Direcția Județeană pentru Sport Ialomița și Primăria Orașului Amara. Au fost prezenți luptători de la cluburi din București, Mangalia, Constanța, Călărași, Cislău, Buzău și, bineînțeles, Amara. Luptătorii de la CS Amara pregătiți de profesorul Marian Moraru au avut evoluții foarte bune la acest eveniment și s-au distins prin 10 clasări pe podium. Astfel, la 38 de kilograme, Adrian Dumitru a obținut locul I. Pe aceeași poziție s-au clasat Cristian Lungu, la 47 kilograme, și Robert Cîlțea, la... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2013, 15:58 (9588 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Abonamente la suprataxă pentru elevii navetiști

Ialomița: Abonamente la suprataxă pentru elevii navetiști

La început de vacanță, oficialii din cadrul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au făcut un bilanț al cheltuielilor instituției. Conform rapoartelor, Inspectoratul Școlar Ialomița a cheltuit cele mai multe dintre fonduri pentru decontarea abonamentelor elevilor navetiști... Conducerea instituției reclamă faptul că, în ultimi 3 ani, firmele de transport au mărit nejustificat prețurile respectivelor abonamente. În anul școlar care tocmai s-a încheiat transportul școlar a costat peste 300000 de lei...

Creșteri substanțiale
Calculele pe care le-au efectuat reprezentații Inspectoratului... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2013, 14:38 (8527 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Mihalcea îl vrea secund pe Bolohan

Fotbaliștii Unirii continuă vacanța, dar la nivelul conducerii tehnico-administrative se lucrează intens la strategia pentru sezonul următor, care îi va găsi pe galben-albaștri tot în Liga a II-a. Iar de lucru este destul... Îndepărtarea lui Dună și instalarea lui Mihalcea în funcția de antrenor duc la permutări nu numai în lotul de jucători, ci și la nivelul băncii tehnice. După ce, pe lîngă Marin Dună, de la Unirea a plecat și Victor Ene, alături de Adrian Mihalcea are șanse serioase să vină ca secund un alt fost fotbalist al Ligii I, Mugur Bolohan. Originar din Suceava, Bolohan a evoluat ca fotbalist în special pe postul de fundaș dreapta la echipe ca Progresul, Rapid, Dinamo, FCM Bacău, U... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2013, 13:57 (6824 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița pierde lupta cu apele...

Apărarea împotriva inundațiilor lasă de dorit

Ialomița pierde lupta cu apele...

Planul de apărare împotriva inundațiilor este ineficient. În ciuda eforturilor investiționale de consolidare și reabilitare a digurilor care protejează Ialomița de apele Dunării, lucrările se dovedesc a fi ineficiente. Conform estimărilor oficiale, digurile care apără localitățile situate pe malurile Brațului Borcea «sînt depășite moral și fizic». Totuși autoritățile județene sunt încrezătoare în eforturile lor. «Ne luptăm cu apa și apa cu noi, dar vom ieși învingători...» susțin însă oficialii responsabili să protejeze Ialomița în caz de inundații.

Stare de alertă pe Dunăre
... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2013, 12:32 (6962 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, liga a IV-a

Unirea Sărățeni, ultima strigată în Liga lui Basarab

Week-end canicular în fotbalul ialomițean. Sîmbătă, 22 iunie a.c., s-au desfășurat barajele pentru Liga a IV-a. Astfel, la Țăndărei, Unirea Sărățeni a zdrobit-o pe Unirea Grivița ca la tenis: 6-1. Sărățeniul face pasul către Liga lui Basarab alături de Unirea Fierbinți și Andrias Andrășești. În celălalt baraj, disputat la Munteni Buzău, AS Căzănești s-a impus în fața Viitorului Platonești cu 5-1 și își asigură locul la masa privilegiaților. Din sezonul viitor, o dată cu retrogradarea cu iz de gafă AJF-istă a Rapidului Fetești, Liga a IV-a se va compune din 16 echipe. Vor munci cu spor spre bucuria noastră: Voința Cocora, Victoria Țăndărei, Viticola Fetești, Rapid Fetești, Victoria Munteni Buzău... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2013, 11:55 (8434 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Supracontrol la Bacalaureat

Măsuri extreme

Supracontrol la Bacalaureat

Ca să nu mai ia mită și anul acesta la Bacalaureat, Inspectoratul Școlar Ialomița impune reguli stricte profesorilor corectori și supraveghetori. Dascălii care asigură buna desfășurare a examenului de maturitate nu au voie să intre în săli cu telefoane mobile sau alte obiecte personale... De asemenea, ofițerii Serviciului Județean Anticorupție Ialomița i-au instruit pe dascăli cu privire la conduita pe care trebuie să o adopte în momentul în care ar fi tentați să încalce legea.

Istoria unui scandal
Imediat după afișarea rezultatelor finale ale sesiunii de vară a Bacalaureatului... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2013, 10:22 (25798 vizualizări - 43 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Unirea Slobozia

Fabrica de juniori turează motoarele

Juniorii Unirii Slobozia încep să lege tot mai bine jocul și rezultatele. Cu ceva ani în urmă un capitol trecut la «și altele», viitorul fotbalistic slobozean se încheagă și dă semne că poate produce pentru prezent elemente importante. Cel puțin la juniori A, nume de tradiție ca Sportul Studențesc, FC Argeș, Progresul au rămas în urma Unirii Slobozia în ediția de campionat recent încheiată. Nici juniorii B, plombați pe alocuri cu juniori C nu au mers rău, deși au plătit tribut faptului că o parte dintre ei au mers să întărească garnitura juniorilor A. Una peste alta, responsabil cu acest sector, profesorul Ion Ionescu, este mulțumit de prestația elevilor săi. «Ca evoluție, campionatul a avut pentru... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2013, 09:07 (8201 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Buești: Muzeul de Religie de la grădiniță

Buești este o comună uitată pe celălalt mal al Ialomiței, peste care trei rînduri de administrații județene au promis să construiască un pod. Singurul fapt memorabil legat de această localitate este «bulevardul lu’ Mihăilă» și faptul că, în fiecare zi, subprefectul Costică o traversează. Începînd de astăzi, este singura comună din Ialomița despre care știm că are un... Muzeu de Religie. La grădiniță!

Muzeul de la grădiniță
Grădinița din Buești e la o cădelniță distanță de zidul Bisericii și, văzută din afară, pare la fel de banală ca toate grădinițele din județ. Poate doar faptul... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2013, 08:15 (7195 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

S-a aruncat de pe pod să caute trupul băiețelului înecat...

Slobozia: Salvat de la moarte într-o fracțiune de secundă

Gest extrem al unui localnic din cartierul Bora, în seara zilei de luni, 24 iunie a.c. Bărbatul a sărit în gol de pe podul rutier direct în apele Ialomiței... Martorii prezenți la fața locului susțin că omul le-a mărturisit că încearcă să-l găsească pe băiețelul de 10 ani, înecat duminică seară în același loc. La un pas de moarte, bărbatul a fost salvat de pompierii Gărzii Slobozia.

Intervenție la secundă Malul drept al rîului Ialomița a fost împînzit de localnicii din cartierul Bora. Oamenii căutau cu disperare trupul bărbatului care s-a aruncat de pe pod la lăsarea întunericului.... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2013, 22:33 (5209 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiții dezastruoase în drumurile județene

Războiul expertizelor

Investiții dezastruoase în drumurile județene

De aproape 10 ani, prioritatea declarată a administrației Ciupercă o reprezintă infrastructura rutieră. Și tot de atîta timp, drumurile județene reabilitate se degradează în mai puțin de 2 ani de la recepție... Ultimul scandal legat de această practică este investiția de pe DJ212 și DJ213, în comuna Gura Ialomiței. Demarată în urmă cu un an, lucrarea s-a blocat la acest moment din cauza unor... expertize. Potrivit declarațiilor oficialilor Consiliului Județean Ialomița, expertizele au rolul de a stabili cine se face vinovat de calitatea execrabilă a lucrărilor executate...

Oyl Company e în tot și în toate... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2013, 17:35 (11488 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Nicu Pericli desființează calea ferată

Autogara Nana, construită în disprețul legii

Nicu Pericli desființează calea ferată

Săptămîna trecută explicam cum a fost posibil ca SC Nick Touring SRL să-și adjudece serviciul de transport public local printr-o licitație trucată. Astăzi, continuăm să explicăm cum același patron de firmă, Nicu Pericli reușește să construiască un sediu de autogară în zona de protecție a căii ferate din imediata vecinătate a gării... Deși ilegală potrivit reglementărilor legale în vigoare, construcția noii autogări este avansată și urmează să fie finalizată pînă la sfîrșitul acestui an...

OUG 12 din ’98 spune că e ilegal
Săptămîna trecută, reprezentanții administrației locale... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2013, 13:33 (13946 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

EXCLUSIV: Paul Toma-ELDAGA, găsit în Spania

Urmează să fie extrădat

EXCLUSIV: Paul Toma-ELDAGA, găsit în Spania

Poate cel mai căutat ialomițean de după Revoluție, l-am numit aici pe fostul patron al firmei ELDAGA, Paul Cristian Toma, a fost găsit de polițiști. Paul Toma se ascundea într-o mică localitate din Spania, autoritățile locale spaniole solicitînd informații polițiștilor ca urmare a unor activități mai puțin legale ale fostului patron ELDAGA în Spania. Potrivit unor surse, polițiștii erau pe urmele lui Paul Toma de cîteva luni, așteptîndu-se momentul prielnic pentru a fi arestat și extrădat în țara de origine.
Revenind, să precizăm că Paul Toma-ELDAGA era dat dispărut de la sfîrșitul lunii septembrie 2009. Acesta dispăruse după ce în prealabil a făcut o plîngere-autodenunț, la momentul respectiv... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2013, 10:36 (13138 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

EXCLUSIV: Frații Frusin și Gigi Piticu, arestați în Austria EXCLUSIV: Frații Frusin și Gigi Piticu, arestați în Austria

EXCLUSIV: Frații Frusin și Gigi Piticu, arestați în Austria

Fuga lui Toma Gheorghe zis Gigi Piticu în Austria a adus lumea interlopă din Slobozia în atenția autorităților austriece. Interlopul Toma Gheorghe, zis Gigi Piticu a încălcat interdicția impusă de instanțele judecătorești de a nu părăsi localitatea de domiciliu și a fugit din țară, pentru a fi alături de fratele său Toma Frusin, zis Frusin. Ambii interlopi sînt acum arestați de anchetatorii austrieci și urmează să fie predați autorităților din România...

Gigi Piticu, interlopul care sfidează legea
La începutul lunii martie 2013, polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2013, 08:50 (36141 vizualizări - 21 comentarii)

EVENIMENT

La a-XIII-a ediție, Slobozia a reușit o performanță remarcabilă

SĂRBĂTORILE HAOSULUI

Începute cuminte, sub semnul Cezarilor din Episcopie și administrație, Sărbătorile Sloboziei, a XIII-a ediție, s-au transformat rapid în sărbători ale haosului. Timp de 3 zile, în pofida eforturilor evidente ale organizatorilor, dezordinea, debandada și haosul s-au înstăpînit peste oraș. Au existat, incontestabil, și evenimente lăudabile... Dar și acestea au fost umbrite de festivism deșănțat, mediocritate ridicată la rang de virtute și discursuri oficiale în tradiționala limbă de lemn a administrației ialomițene...

«Pane et circus» pentru slobozeni
Teoretic, Sărbătorile Sloboziei... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2013, 15:52 (9145 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Secție de îngrijiri paleative la Spitalul Județean de Urgență

Secție de îngrijiri paleative la Spitalul Județean de Urgență

Cea mai mare unitate spitalicească din Ialomița va înființa o secție pentru îngrijiri paleative. Secția specială este destinată bolnavilor cronici care nu au posibilitatea de a primi asistență medicală în condiții optime. Suferinzii vor fi îngrijiți de 3 medici, iar consultațiile sînt gratuite...

Tratament asistat la domiciliu
În urma unui raport întocmit de medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia s-a stabilit faptul că tot mai mulți bolnavi cronici din Ialomița nu beneficiază de asistența medicală de care au nevoie. Vorbim despre cazurile de cancer aflate în ultimul stadiu... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2013, 11:50 (14574 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

«Război civil» pentru câinii comunitari din Slobozia

«Război civil» pentru cîinii comunitari din Slobozia

Slobozia este, practic, sub asediul cîinilor comunitari. În haite sau solitari, aceștia au ajuns să terorizeze cartiere, parcuri, spații de joacă, scări de bloc... Sufocată de numărul reclamațiilor, primăria a cerut singurei echipe de hingheri din subordine să prindă 30 de cîini comunitari zilnic. De cealaltă parte a baricadei, iubitorii de animale protestează, uneori cu o violență dusă la extrem...

Comunitarii, în varianta oficială
Poziția autorităților slobozene este una «politically correct». Cîinii comunitari sînt tranchilizați, prinși, sterilizați, deparazitați, consultați... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2013, 09:22 (42815 vizualizări - 140 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
322 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
IJJ Ialomița: Evenimente dedicate «Zilei Jandarmeriei Române»

IJJ Ialomița: Evenimente dedicate «Zilei Jandarmeriei Române»

Pe data de 3 aprilie se împlinesc 172 de ani de la înființarea Jandarmeriei Române. Pentru a marca acest eveniment, Inspectoratul Județean de Jandarmi Ialomița organizează o serie de manifestări. Astfel ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2022, 17:00
(1740 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Reținut pentru «tâlhărie calificată»

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au depistat miercuri, 23 martie a.c., un bărbat bănuit de comiterea unei infracțiuni de «tâlhărie calificată» asupra unei persoane ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2022, 16:40
(3501 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 16 noi cazuri de COVID-19

Joi, 24 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26904, fiind înregistrate 16 de noi cazuri față de ziua de miercuri, 2 ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2022, 15:15
(2977 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Movilița

Incendiu la o casă din Movilița

Miercuri, 23 martie, în jurul orelor 22,45, Detașamentul de Pompieri Urziceni a intervenit pentru stingerea unui incendiu produs la o locuință din comuna Movilița. Pompierii s-au deplasat la locul intervenției ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2022, 11:55
(8111 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Este interzisă arderea miriștilor și a resturilor vegetale pe terenul arabil!

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează fermierii cu privire la obligația de a respecta normele de ecocondiționalitate. Ecocondiționalitatea este o componentă a Politicii Agricole ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2022, 11:40
(13738 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Razie de amploare a polițiștilor

Țăndărei: Razie de amploare a polițiștilor

Peste 130 de autoturisme au fost controlate, 28 de sancțiuni contravenționale aplicate și 2 proprietari de imobile, racordate ilegal la rețeaua de energie electrică, au fost depistați în flagrant. Este ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2022, 17:30
(5592 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Țăndărei razie


ISU Ialomița: 3 incendii produse în gospodăriile unor cetățeni

ISU Ialomița: 3 incendii produse în gospodăriile unor cetățeni

Marți, 22 martie a.c., pompierii ialomițeni au intervenit în cazul a 3 incendii produse în incinta a 3 gospodării de pe raza localităților ialomițene Valea Ciorii, Fetești și Movilița. În cazul incendiului ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2022, 15:50
(3023 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Peste 1600 fermieri ialomițeni au depus Cereri Unice de Plată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) se află în plină Campanie de primire a cererilor unice de plată pentru anul 2022. Astfel, în perioada 1-22 martie 2022, în județul Ialomița au fost ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2022, 15:40
(2234 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 30 de noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 23 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26888, fiind înregistrate 30 de noi cazuri față de ziua de marți, ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2022, 15:15
(1329 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni de control ale DSVSA Ialomița

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează cu privire la faptul că, în intervalul 23.03.2022-01.05.2022, vor fi dispuse măsuri specifice, precum intensificarea controalelor ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2022, 15:00
(10167 vizualizări - 0 comentarii)


Exercițiu de simulare a unui cutremur la Liceul Teoretic «Paul Georgescu» Țăndărei

Exercițiu de simulare a unui cutremur la Liceul Teoretic «Paul Georgescu» Țăndărei

Joi, 24 martie a.c., în cadrul Liceului Teoretic Paul Georgescu» Țăndărei se va desfășura un exercițiu tactic de simulare a unui cutremur. Exercițiile de acest tip sunt absolut necesare și urmăresc modul ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2022, 12:30
(22643 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 43500 de lei

În ultimele 24 de ore, polițiștii au intervenit la 77 de evenimente, dintre care 73 au fost sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112 și au constatat 19 infracțiuni. Din totalul acestora, ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2022, 15:50
(8968 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 18 noi cazuri de COVID-19

Marți, 22 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26858, fiind înregistrate 18 noi cazuri față de ziua de luni, 21 martie ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2022, 15:35
(3523 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Se efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin Centrele Județene, informează că efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor, solicitat prin cererile de plată aferente ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2022, 15:10
(10424 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: TVA rambursată de peste 7,44 milioane de lei

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în primele două luni ale anului 2022, conform selecției naționale, TVA în valoare de 7,44 milioane ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2022, 11:25
(2295 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Amenzi aplicate la stațiile de distribuție carburanți

În perioada 10-16 martie 2022, inspectorii ITM Ialomița au desfășurat ample acțiuni de control la stațiile de distribuție carburanți. Aceștia au verificat modul în care sunt respectate cerințele minime ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2022, 17:15
(16496 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 noi cazuri de COVID-19

Luni, 21 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26840, fiind înregistrate 4 noi cazuri față de ziua de duminică, 20 martie ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2022, 15:15
(4037 vizualizări - 0 comentarii)


Dridu: Locuință cuprinsă de flăcări

Duminică, 20 martie a.c., pompierii din Urziceni au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la locuința unui cetățean din Dridu. Trei echipaje de pompieri cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2022, 13:00
(8694 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu incendiu


Incendii de vegetație uscată la Moldoveni, Movila, Roșiori, Țăndărei și Dridu

Incendii de vegetație uscată la Moldoveni, Movila, Roșiori, Țăndărei și Dridu

Duminică, 20 martie a.c., pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină în cazul a 6 incendii de vegetație uscată, produse pe raza localităților Moldoveni, Movila, Roșiori, Țăndărei și Dridu. În ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2022, 12:40
(10053 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 25 de noi cazuri de COVID-19

Duminică, 20 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26836, fiind înregistrate 25 de noi cazuri față de ziua de sâmbătă ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2022, 16:05
(2124 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 18 noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 19 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26811, fiind înregistrate 18 noi cazuri față de ziua de vineri, 18 ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2022, 15:50
(1565 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Criza refugiaților ucraineni, în atenția autorităților

Vineri, 18 martie a.c., Instituția Prefectului Ialomița a convocat Comitetul Județean pentru Situații de Urgență. În cadrul întâlnirii oficiale au fost discutate aspecte legate de triajul refugiaților ucraineni ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2022, 16:40
(20289 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Haine contrafăcute, confiscate de polițiști

Joi, 17 martie a.c., polițiștii din Fetești, în timp ce desfășurau acțiuni specifice pe raza de competență, au surprins o persoană în timp ce oferea spre vânzare trecătorilor mai multe articole de îmbrăcăminte ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2022, 15:50
(2133 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: Femeie bătută de concubin

În ziua de joi, 17 martie a.c., polițiștii ialomițeni au emis un ordin de protecție provizoriu, după ce o femeie de 49 de ani, domiciliată în comuna Traian, a sesizat faptul că a fost agresată de concubin ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2022, 15:45
(4363 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Miercuri, 30 martie 2022, termen limită pentru depunerea Formularului 394

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că miercuri, 30 martie 2022, este termenul limită de depunere a Formularului 394. Perioada de raportare este cea declarată ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2022, 15:30
(11087 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 21 de noi cazuri de COVID-19

Vineri, 18 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26793 , fiind înregistrate 21 de noi cazuri față de ziua de joi, 17 ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2022, 15:10
(1738 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița pune la dispoziția șomerilor din județ 442 de noi locuri de muncă. Cele mai multe dintre acestea se sunt destinate persoanelor calificate într ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2022, 12:40
(4136 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: 200 milioane de euro pentru Ajutoarele Naționale Tranzitorii, în 2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) aduce la cunoștința beneficiarilor că până la data curentă a autorizat la plată Ajutoare Naționale Tranzitorii (ANT) în sectoarele vegetal și zootehnic ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2022, 10:30
(9202 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive în școlile din județ

În ultimele 24 de ore, peste 800 de elevi din Fetești și comunele arondate Secției nr. 1 Poliție Rurală Slobozia au participat la acțiunile desfășurate de polițiști, în scopul prevenirii victimizării acestora ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2022, 17:15
(2616 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: 21 de noi cazuri de COVID-19

Joi, 17 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26772, fiind înregistrate 21 de noi cazuri față de ziua de miercuri, 1 ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2022, 15:16
(1203 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...