Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Răspopitul Casian Pandelică își vrea sutana înapoi

Episcopia Sloboziei și Călărașilor, acționată în instanță

Răspopitul Casian Pandelică își vrea sutana înapoi

Războiul purtat de preoții Pandelică din Reviga cu Episcopia Sloboziei și Călărașilor este departe de a se încheia. După acuzațiile publice, fețele bisericești își caută dreptatea pe la ușile Tribunalului Ialomița. Preotul Casian Pandelică cere judecătorilor să-i dea înapoi slujba pe care a pierdut-o în 2011... «Este un abuz ceea ce a făcut Episcopia!» susține cel răspopit. În replică, oficialii din cadrul Episcopiei susțin că «măsura este una definitivă».

Confruntarea dintre «Bine» și «Rău» de la Reviga
Sînt 4 ani de cînd opinia publică este silită să asiste la acest scandal... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2013, 18:45 (11101 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Administrațiile ialomițene refuză insolvența!

Datoare vîndute în numele comunităților

Administrațiile ialomițene refuză insolvența!

Teoretic, Legea insolvenței este în vigoare din anul 2006. Ea este, de fapt, Legea 273/2006, privind finanțele publice locale și, potrivit art. 85, în termen de 6 luni de la intrarea în vigoare, Ministerul Administrației și Internelor împreună cu Ministerul Finanțelor Publice aveau obligația să elaboreze un proiect de lege referitor la insolvența unităților administrativ-teritoriale. Practic, în Monitorul Oficial de vineri, 24 mai 2013, a fost publicată o Ordonanța de Urgență privind insolvența unităților administrativ-teritoriale. Conform ei, primăriile pot declara starea de «criză financiară» sau, în cazul în care datoriile depășesc 50% din bugetul anual, insolvența. În Ialomița, deși situația... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2013, 16:40 (9598 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

O mare de luptători în sala de la Amara

Lupte libere, «Cupa Ialomiței»

O mare de luptători în sala de la Amara

Sîmbătă, 22 iunie a.c., sala de sport a orașului Amara a fost practic neîncăpătoare. 160 de sportivi, plus oficiali și spectatori, au participat la a doua ediție a «Cupei Ialomiței», competiție organizată de Direcția Județeană pentru Sport Ialomița și Primăria Orașului Amara. Au fost prezenți luptători de la cluburi din București, Mangalia, Constanța, Călărași, Cislău, Buzău și, bineînțeles, Amara. Luptătorii de la CS Amara pregătiți de profesorul Marian Moraru au avut evoluții foarte bune la acest eveniment și s-au distins prin 10 clasări pe podium. Astfel, la 38 de kilograme, Adrian Dumitru a obținut locul I. Pe aceeași poziție s-au clasat Cristian Lungu, la 47 kilograme, și Robert Cîlțea, la... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2013, 15:58 (9588 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Abonamente la suprataxă pentru elevii navetiști

Ialomița: Abonamente la suprataxă pentru elevii navetiști

La început de vacanță, oficialii din cadrul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au făcut un bilanț al cheltuielilor instituției. Conform rapoartelor, Inspectoratul Școlar Ialomița a cheltuit cele mai multe dintre fonduri pentru decontarea abonamentelor elevilor navetiști... Conducerea instituției reclamă faptul că, în ultimi 3 ani, firmele de transport au mărit nejustificat prețurile respectivelor abonamente. În anul școlar care tocmai s-a încheiat transportul școlar a costat peste 300000 de lei...

Creșteri substanțiale
Calculele pe care le-au efectuat reprezentații Inspectoratului... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2013, 14:38 (8526 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Mihalcea îl vrea secund pe Bolohan

Fotbaliștii Unirii continuă vacanța, dar la nivelul conducerii tehnico-administrative se lucrează intens la strategia pentru sezonul următor, care îi va găsi pe galben-albaștri tot în Liga a II-a. Iar de lucru este destul... Îndepărtarea lui Dună și instalarea lui Mihalcea în funcția de antrenor duc la permutări nu numai în lotul de jucători, ci și la nivelul băncii tehnice. După ce, pe lîngă Marin Dună, de la Unirea a plecat și Victor Ene, alături de Adrian Mihalcea are șanse serioase să vină ca secund un alt fost fotbalist al Ligii I, Mugur Bolohan. Originar din Suceava, Bolohan a evoluat ca fotbalist în special pe postul de fundaș dreapta la echipe ca Progresul, Rapid, Dinamo, FCM Bacău, U... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2013, 13:57 (6824 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița pierde lupta cu apele...

Apărarea împotriva inundațiilor lasă de dorit

Ialomița pierde lupta cu apele...

Planul de apărare împotriva inundațiilor este ineficient. În ciuda eforturilor investiționale de consolidare și reabilitare a digurilor care protejează Ialomița de apele Dunării, lucrările se dovedesc a fi ineficiente. Conform estimărilor oficiale, digurile care apără localitățile situate pe malurile Brațului Borcea «sînt depășite moral și fizic». Totuși autoritățile județene sunt încrezătoare în eforturile lor. «Ne luptăm cu apa și apa cu noi, dar vom ieși învingători...» susțin însă oficialii responsabili să protejeze Ialomița în caz de inundații.

Stare de alertă pe Dunăre
... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2013, 12:32 (6962 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, liga a IV-a

Unirea Sărățeni, ultima strigată în Liga lui Basarab

Week-end canicular în fotbalul ialomițean. Sîmbătă, 22 iunie a.c., s-au desfășurat barajele pentru Liga a IV-a. Astfel, la Țăndărei, Unirea Sărățeni a zdrobit-o pe Unirea Grivița ca la tenis: 6-1. Sărățeniul face pasul către Liga lui Basarab alături de Unirea Fierbinți și Andrias Andrășești. În celălalt baraj, disputat la Munteni Buzău, AS Căzănești s-a impus în fața Viitorului Platonești cu 5-1 și își asigură locul la masa privilegiaților. Din sezonul viitor, o dată cu retrogradarea cu iz de gafă AJF-istă a Rapidului Fetești, Liga a IV-a se va compune din 16 echipe. Vor munci cu spor spre bucuria noastră: Voința Cocora, Victoria Țăndărei, Viticola Fetești, Rapid Fetești, Victoria Munteni Buzău... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2013, 11:55 (8434 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Supracontrol la Bacalaureat

Măsuri extreme

Supracontrol la Bacalaureat

Ca să nu mai ia mită și anul acesta la Bacalaureat, Inspectoratul Școlar Ialomița impune reguli stricte profesorilor corectori și supraveghetori. Dascălii care asigură buna desfășurare a examenului de maturitate nu au voie să intre în săli cu telefoane mobile sau alte obiecte personale... De asemenea, ofițerii Serviciului Județean Anticorupție Ialomița i-au instruit pe dascăli cu privire la conduita pe care trebuie să o adopte în momentul în care ar fi tentați să încalce legea.

Istoria unui scandal
Imediat după afișarea rezultatelor finale ale sesiunii de vară a Bacalaureatului... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2013, 10:22 (25798 vizualizări - 43 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Unirea Slobozia

Fabrica de juniori turează motoarele

Juniorii Unirii Slobozia încep să lege tot mai bine jocul și rezultatele. Cu ceva ani în urmă un capitol trecut la «și altele», viitorul fotbalistic slobozean se încheagă și dă semne că poate produce pentru prezent elemente importante. Cel puțin la juniori A, nume de tradiție ca Sportul Studențesc, FC Argeș, Progresul au rămas în urma Unirii Slobozia în ediția de campionat recent încheiată. Nici juniorii B, plombați pe alocuri cu juniori C nu au mers rău, deși au plătit tribut faptului că o parte dintre ei au mers să întărească garnitura juniorilor A. Una peste alta, responsabil cu acest sector, profesorul Ion Ionescu, este mulțumit de prestația elevilor săi. «Ca evoluție, campionatul a avut pentru... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2013, 09:07 (8201 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Buești: Muzeul de Religie de la grădiniță

Buești este o comună uitată pe celălalt mal al Ialomiței, peste care trei rînduri de administrații județene au promis să construiască un pod. Singurul fapt memorabil legat de această localitate este «bulevardul lu’ Mihăilă» și faptul că, în fiecare zi, subprefectul Costică o traversează. Începînd de astăzi, este singura comună din Ialomița despre care știm că are un... Muzeu de Religie. La grădiniță!

Muzeul de la grădiniță
Grădinița din Buești e la o cădelniță distanță de zidul Bisericii și, văzută din afară, pare la fel de banală ca toate grădinițele din județ. Poate doar faptul... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2013, 08:15 (7195 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

S-a aruncat de pe pod să caute trupul băiețelului înecat...

Slobozia: Salvat de la moarte într-o fracțiune de secundă

Gest extrem al unui localnic din cartierul Bora, în seara zilei de luni, 24 iunie a.c. Bărbatul a sărit în gol de pe podul rutier direct în apele Ialomiței... Martorii prezenți la fața locului susțin că omul le-a mărturisit că încearcă să-l găsească pe băiețelul de 10 ani, înecat duminică seară în același loc. La un pas de moarte, bărbatul a fost salvat de pompierii Gărzii Slobozia.

Intervenție la secundă Malul drept al rîului Ialomița a fost împînzit de localnicii din cartierul Bora. Oamenii căutau cu disperare trupul bărbatului care s-a aruncat de pe pod la lăsarea întunericului.... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2013, 22:33 (5209 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiții dezastruoase în drumurile județene

Războiul expertizelor

Investiții dezastruoase în drumurile județene

De aproape 10 ani, prioritatea declarată a administrației Ciupercă o reprezintă infrastructura rutieră. Și tot de atîta timp, drumurile județene reabilitate se degradează în mai puțin de 2 ani de la recepție... Ultimul scandal legat de această practică este investiția de pe DJ212 și DJ213, în comuna Gura Ialomiței. Demarată în urmă cu un an, lucrarea s-a blocat la acest moment din cauza unor... expertize. Potrivit declarațiilor oficialilor Consiliului Județean Ialomița, expertizele au rolul de a stabili cine se face vinovat de calitatea execrabilă a lucrărilor executate...

Oyl Company e în tot și în toate... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2013, 17:35 (11488 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Nicu Pericli desființează calea ferată

Autogara Nana, construită în disprețul legii

Nicu Pericli desființează calea ferată

Săptămîna trecută explicam cum a fost posibil ca SC Nick Touring SRL să-și adjudece serviciul de transport public local printr-o licitație trucată. Astăzi, continuăm să explicăm cum același patron de firmă, Nicu Pericli reușește să construiască un sediu de autogară în zona de protecție a căii ferate din imediata vecinătate a gării... Deși ilegală potrivit reglementărilor legale în vigoare, construcția noii autogări este avansată și urmează să fie finalizată pînă la sfîrșitul acestui an...

OUG 12 din ’98 spune că e ilegal
Săptămîna trecută, reprezentanții administrației locale... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2013, 13:33 (13946 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

EXCLUSIV: Paul Toma-ELDAGA, găsit în Spania

Urmează să fie extrădat

EXCLUSIV: Paul Toma-ELDAGA, găsit în Spania

Poate cel mai căutat ialomițean de după Revoluție, l-am numit aici pe fostul patron al firmei ELDAGA, Paul Cristian Toma, a fost găsit de polițiști. Paul Toma se ascundea într-o mică localitate din Spania, autoritățile locale spaniole solicitînd informații polițiștilor ca urmare a unor activități mai puțin legale ale fostului patron ELDAGA în Spania. Potrivit unor surse, polițiștii erau pe urmele lui Paul Toma de cîteva luni, așteptîndu-se momentul prielnic pentru a fi arestat și extrădat în țara de origine.
Revenind, să precizăm că Paul Toma-ELDAGA era dat dispărut de la sfîrșitul lunii septembrie 2009. Acesta dispăruse după ce în prealabil a făcut o plîngere-autodenunț, la momentul respectiv... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2013, 10:36 (13138 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

EXCLUSIV: Frații Frusin și Gigi Piticu, arestați în Austria EXCLUSIV: Frații Frusin și Gigi Piticu, arestați în Austria

EXCLUSIV: Frații Frusin și Gigi Piticu, arestați în Austria

Fuga lui Toma Gheorghe zis Gigi Piticu în Austria a adus lumea interlopă din Slobozia în atenția autorităților austriece. Interlopul Toma Gheorghe, zis Gigi Piticu a încălcat interdicția impusă de instanțele judecătorești de a nu părăsi localitatea de domiciliu și a fugit din țară, pentru a fi alături de fratele său Toma Frusin, zis Frusin. Ambii interlopi sînt acum arestați de anchetatorii austrieci și urmează să fie predați autorităților din România...

Gigi Piticu, interlopul care sfidează legea
La începutul lunii martie 2013, polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2013, 08:50 (36141 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

La a-XIII-a ediție, Slobozia a reușit o performanță remarcabilă

SĂRBĂTORILE HAOSULUI

Începute cuminte, sub semnul Cezarilor din Episcopie și administrație, Sărbătorile Sloboziei, a XIII-a ediție, s-au transformat rapid în sărbători ale haosului. Timp de 3 zile, în pofida eforturilor evidente ale organizatorilor, dezordinea, debandada și haosul s-au înstăpînit peste oraș. Au existat, incontestabil, și evenimente lăudabile... Dar și acestea au fost umbrite de festivism deșănțat, mediocritate ridicată la rang de virtute și discursuri oficiale în tradiționala limbă de lemn a administrației ialomițene...

«Pane et circus» pentru slobozeni
Teoretic, Sărbătorile Sloboziei... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2013, 15:52 (9145 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Secție de îngrijiri paleative la Spitalul Județean de Urgență

Secție de îngrijiri paleative la Spitalul Județean de Urgență

Cea mai mare unitate spitalicească din Ialomița va înființa o secție pentru îngrijiri paleative. Secția specială este destinată bolnavilor cronici care nu au posibilitatea de a primi asistență medicală în condiții optime. Suferinzii vor fi îngrijiți de 3 medici, iar consultațiile sînt gratuite...

Tratament asistat la domiciliu
În urma unui raport întocmit de medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia s-a stabilit faptul că tot mai mulți bolnavi cronici din Ialomița nu beneficiază de asistența medicală de care au nevoie. Vorbim despre cazurile de cancer aflate în ultimul stadiu... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2013, 11:50 (14569 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

«Război civil» pentru câinii comunitari din Slobozia

«Război civil» pentru cîinii comunitari din Slobozia

Slobozia este, practic, sub asediul cîinilor comunitari. În haite sau solitari, aceștia au ajuns să terorizeze cartiere, parcuri, spații de joacă, scări de bloc... Sufocată de numărul reclamațiilor, primăria a cerut singurei echipe de hingheri din subordine să prindă 30 de cîini comunitari zilnic. De cealaltă parte a baricadei, iubitorii de animale protestează, uneori cu o violență dusă la extrem...

Comunitarii, în varianta oficială
Poziția autorităților slobozene este una «politically correct». Cîinii comunitari sînt tranchilizați, prinși, sterilizați, deparazitați, consultați... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2013, 09:22 (42815 vizualizări - 140 comentarii)

REPORTAJ

«Nunta de aur»...

«Nunta de aur»...

De cîțiva ani, cu ocazia «Sărbătorilor Municipiului Slobozia», edilii orașului omagiază cele mai în vîrstă cupluri. Independent este alături de această inițiativă și vă prezintă povestea unuia dintre cuplurile longevive ale Sloboziei, care anul acesta va fi premiat de municipalitate...

Dragoste la prima vedere
Iulian și Florina Vasiliu sînt împreună de jumătate de veac, însă timpul nu i-a schimbat deloc. Își poartă același respect și se privesc în ochi cu aceeași încredere ca în trecut. S-au cunoscut întîmplător pe Strada Mare... [citește_tot_articolul]

19 Iunie 2013, 08:44 (7867 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Energia verde din fonduri publice, un vis îngropat

Povești de adormit contribuabilul

Energia verde din fonduri publice, un vis îngropat

În urmă cu 2 ani, autoritățile județene anunțau debutul unei noi ere administrative, guvernată de energia verde obținută din centrale eoliene și panouri fotovoltaice. Se estima atunci, la nivel oficial, că Ialomița ar putea produce pînă la 600 de MW de energie verde. La 2 ani distanță, din declarațiile inițiale s-a ales praful... Iar singurul proiect finanțat din bani publici, unul de numai 2 MW, are 6 luni întîrziere!

Inflație de proiecte, niciunul finalizat
În 2011, cel puțin o treime dintre localitățile județului se puteau lăuda cu proiecte de investiții în energia verde. ... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2013, 17:48 (14658 vizualizări - 12 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
315 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Muzeul Național al Agriculturii din România: Expoziție dedicată mașinii de cusut «Singer»

O nouă expoziție va fi inaugurată la Muzeul Național al Agriculturii pe 14 februarie 2024, orele 14,00, destinată tuturor categoriilor de public, dar, în special, cunoscătorilor domeniului textilelor ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2025, 12:40
(12466 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Școala Altfel» cu polițiști

IPJ Ialomița: «Școala Altfel» cu polițiști

Săptămâna aceasta, polițiștii ialomițeni au fost prezenți în mijlocul elevilor Liceului Pedagogic «Matei Basarab» din Slobozia, desfășurând activități în cadrul Programului ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2025, 16:05
(4394 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Reținut pentru «furturi»

În cursul zilei de marți, 4 februarie a.c., polițiștii de Investigații Criminale din Slobozia au identificat și reținut, pentru 24 de ore, un tânăr de 22 de ani, bănuit de săvârșirea ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2025, 15:40
(4126 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Comisia Europeană a rambursat oficial României peste 168,65 milioane de euro

În conformitate cu declarația de cheltuieli FEGA, transmisă de Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) către Comisia Europeană, în data de 31 ianuarie 2025, au fost transferate ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2025, 12:20
(6072 vizualizări - 0 comentarii)


2879 de persoane s-au angajat în anul 2024 prin intermediul AJOFM Ialomița

În perioada 1 ianuarie-31 decembrie 2024, urmare a implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 2879 persoane ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2025, 10:35
(6811 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge! Salvează o viață!»

Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge! Salvează o viață!»

Marți, 4 februarie 2025, Protopopiatul Slobozia în parteneriat cu Centrul Județean de Transfuzie Ialomița a organizat o acțiune de donare de sânge la sediul Centrului multifuncțional al ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2025, 10:15
(4512 vizualizări - 0 comentarii)


Adâncata: Percheziții la un braconier

Adâncata: Percheziții la un braconier

Luni, 3 februarie a.c., polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia, au pus în executare ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2025, 16:25
(4924 vizualizări - 0 comentarii)


Infractori în Franța, identificați și reținuți de polițiștii ialomițeni

Sâmbătă, 1 februarie a.c., polițiștii Serviciului de Investigații Criminale au pus în aplicare un mandat de arestare european privind un bărbat, de 60 de ani, din Țăndărei. Pe numele acestuia ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2025, 16:20
(8788 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Ilfovean surprins la volanul unei mașini neînmatriculate

Polițiștii din Fierbinți-Târg, duminică, 2 februarie a.c., în jurul orelor 11,00, au oprit în trafic un șofer în vârstă de 28 de ani, din județul Ilfov, în vederea ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2025, 16:15
(3574 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 6,03%, rata șomajului la sfârșitul lunii decembrie 2024

La sfârșitul lunii decembrie 2024, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4720 șomeri (din care 2128 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2025, 12:05
(14606 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Modalitatea de angajare a persoanelor cu dizabilități

Potrivit prevederilor legale, entitățile publice și private care au cel puțin 50 de angajați sunt obligate să angajeze persoane cu dizabilități într-un procent de cel puțin 4% din numărul total ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2025, 11:30
(6063 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Peste 4500 de agenți economici pe lista contribuabililor bun-platnici

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează că ANAF a publicat lista contribuabililor persoane juridice care au declarat și au achitat la scadență obligațiile fiscale de plată și ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2025, 10:40
(10323 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Reținut pentru «înșelăciune»

În urma unei colaborări judiciare a polițiștilor din județele Ialomița și Galați, miercuri, 29 ianuarie 2025, au fost puse în aplicare două mandate de percheziție domiciliară, dintre care ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2025, 09:30
(5153 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «30 ianuarie-Ziua Internațională a Nonviolenței în Școli»

Joi, 30 ianuarie 2025, polițiști din cadrul Biroului Siguranță Școlară și Compartimentul Analiza și Prevenirea Criminalității au desfășurat activități educative cu un număr de 55 de elevi din cadrul ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2025, 16:10
(10434 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Reținut 24 de ore pentru încălcarea Codului Rutier

Miercuri, 29 ianuarie 2025, în timp ce se aflau în exercitarea atribuțiilor de serviciu, polițiștii din cadrul Biroului de Ordine Publică au efectuat semnal de oprire pentru un autoturism ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2025, 15:30
(5556 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Bătaie în trafic, pe trecerea de pietoni

Incident în zona Stadionului «1 Mai» din Slobozia în seara zilei de marți, 28 ianuarie 2025. În timp ce traversa regulamentar strada pe trecerea de pietoni, un bărbat era ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2025, 20:55
(4799 vizualizări - 0 comentarii)


Bilanțul activității Jandarmeriei ialomițene, în anul 2024

Bilanțul activității Jandarmeriei ialomițene, în anul 2024

Potrivit informațiilor oficiale transmise de Biroul de Presă al Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița, în 2024, jandarmii ialomițeni au participat la peste 8800 de misiuni specifice. Pe ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2025, 13:00
(5505 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Joi, 30 ianuarie 2025, termen-limită pentru depunerea Formularului 394

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că joi, 30 ianuarie 2025, este termenul-limită de depunere a «Declarației informative privind livrările/prestările ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2025, 09:30
(23826 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Lansare de carte la Centrul Cultural «Ionel Perlea»

Centrul Cultural «Ionel Perlea» găzduiește joi, 30 ianuarie 2025, lansarea de carte a autorului Sebastian Crăciun. Intitulat «Policromii», volumul cuprinde 30 de interviuri cu ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2025, 09:00
(6707 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Polițiștii l-au depistat vânzând ilegal pește și i-au indisponibilizat mașina!

Polițiștii din Slobozia, vineri, 24 ianuarie a.c., au depistat un slobozean, de 50 de ani, în timp ce comercializa din portbagajul unui autoturism pește din specia crap. În urma verificării ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2025, 16:15
(10412 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infracțiuni rutiere

În perioada 24-26 ianuarie 2025, polițiștii ialomițeni au intervenit la 229 de evenimente, din care 221 au fost sesizate prin intermediului apelului de urgență 112. În urma activităților ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2025, 16:05
(907 vizualizări - 0 comentarii)


Forumul APPR: Congresul Anual «De la fermieri la fermieri», a X-a ediție

Forumul APPR: Congresul Anual «De la fermieri la fermieri», a X-a ediție

Cea de a X-a ediție a Congresului Anual «De la fermieri la fermieri» va avea loc joi, 13 februarie 2025, la Grand Hotel Bucharest, începând cu orele 13,00. «Ediția din acest ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2025, 11:40
(7809 vizualizări - 0 comentarii)


166 de ani de la Unirea Principatelor Române. Hora Unirii, în centrul Sloboziei!

166 de ani de la Unirea Principatelor Române. Hora Unirii, în centrul Sloboziei!

Și la Slobozia au fost organizate evenimente publice vineri, 24 ianuarie 2025, cu ocazia împlinirii a 166 de ani de la Unirea Principatelor Române. În piața din fața sediului Instituției ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2025, 10:40
(19736 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: 411,056 milioane de euro, plăți către fermieri

În perioada 2 decembrie 2024-23 ianuarie 2025, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) a autorizat la plată suma totală de 411,056 milioane de euro (2,045 miliarde de lei), reprezent ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2025, 16:25
(9461 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Dealer de droguri arestat preventiv

Miercuri, 22 ianuarie 2024, polițiștii ialomițeni, împreună cu procurorii DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița, au efectuat două percheziții domiciliare, în Slobozia, vizat fiind un dealer de ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2025, 11:00
(8157 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Județean Ialomița: «24 Ianuarie 1859-Unirea Principatelor Române»

Instituțiile de cultură invită ialomițenii la o manifestare culturală de suflet joi, 23 ianuarie 2025, de la orele 11,00, la sediul din Slobozia al Muzeului Județean Ialomița. Astfel, «Unirea ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2025, 09:50
(8467 vizualizări - 1 comentariu)


Casieriile RAJA Constanța vor fi închise în ziua de 24 ianuarie 2025-«Ziua Unirii Principatelor Române»

Vineri, 24 ianuarie 2025, casieriile RAJA Constanța și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi închise. Abonații pot folosi soluțiile alternative pentru efectuarea ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2025, 09:35
(19119 vizualizări - 0 comentarii)


Rețele Electrice România: Atenție, se întrerupe curentul electric în mai multe localități din Ialomița!

Rețele Electrice România a redus pe cât posibil întreruperile programate pentru a minimiza disconfortul clienților. Acestea au loc când sunt necesare lucrări de mentenanță sau ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2025, 15:55
(15096 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Sprijin financiar de peste 39,707 milioane de lei pentru crescătorii de animale

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin intermediul Centrelor Județene, efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor (ameliorare rase), solicitat ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2025, 10:15
(9382 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 290000 de lei, 16 permise reținute, 24 certificate de înmatriculare retrase

La sfârșitul de săptămână precedent, 18/19 ianuarie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat, pe raza întregului județ, pentru descurajarea săvârșirii unor fapte antisociale și ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2025, 16:15
(5492 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...