Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Spitalul Municipal Urziceni a fost amendat din cauza lipsei igienei

Radiografia Sănătății ialomițene

Spitalul Municipal Urziceni a fost amendat din cauza lipsei igienei

Un raport oficial arată că cele 4 spitale ialomițene au fost verificate de 3 ori în 2024 de către Direcția de Sănătate Publică Ialomița. Controalele nu au fost inopinate, pe baza sesizărilor pacienților, ci se înscriu în seria verificărilor tematice transmise în teritoriu de către Ministerul Sănătății. Chiar dacă unitățile medicale știau de aceste controale planificate, proble­mele au ieșit la iveală. Conform DSP Ialomița, cele mai multe deficiențe au fost constatate la Spitalul Municipal Urziceni, unitate medicală care a primit și 4 amenzi de 6000 de lei.

 

Controale în spitale... [citește_tot_articolul]

3 Ianuarie 2025, 10:15 (7516 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ajutoare de căldură pentru 11 mii de persoane defavorizate

Ajutoare de căldură pentru 11 mii de persoane defavorizate

Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița a definitivat colectarea dosarelor beneficiarilor de ajutoare pentru încălzirea locuinței. Estimativ, aproximativ 11 mii de persoane vulnerabile vor beneficia de sprijinul financiar acordat de Stat, în sezonul rece 2024-2025. Anul trecut, valoarea indemnizațiilor acordate în Ialomița a depășit 2,5 milioane de lei.

 

Sprijin pentru oamenii nevoiași Ajutoarele pentru încălzirea locuinței reprezintă un sprijin financiar acordat de Statul român tuturor persoanelor care nu dispun de bani suficienți... [citește_tot_articolul]

2 Ianuarie 2025, 09:50 (4862 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

DSP Ialomița nu poate sancționa poluarea olfactivă prin Legea Mirosurilor

DSP Ialomița nu poate sancționa poluarea olfactivă prin Legea Mirosurilor

În ultimul an și jumătate, Direcția de Sănătate Publică Ialomița a fost sesizată de nenumărate ori cu privire la poluarea olfactivă rezultată în urma activității industriale desfă­șurată de fabricile din jurul Sloboziei. Toate reclamațiile aveau la bază Legea Mirosurilor, act normativ care dă dreptul inspectorilor DSP de a face verificări. În realitate, actul normativ nu poate fi utilizat pentru că nu are norme de aplicare, deși a fost promulgat cu 4 ani în urmă. Lipsa normelor de aplicare este generată de opi­niile contrare ale Ministerului Mediului și Ministerului Sănătății față de stabilirea «nivelului de disconfort olfactiv».

 

... [citește_tot_articolul]

1 Ianuarie 2025, 10:15 (9916 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Grădiniță realizată cu fonduri europene în Cartierul Bora al Sloboziei

Grădiniță realizată cu fonduri europene în Cartierul Bora al Sloboziei

La finalul anului 2024 a fost dată în folosință grădinița din Cartierul Bora al Sloboziei, construită cu fonduri europene. Investiția a costat peste 2,8 milioane de lei. Unitatea de învățământ va avea «program prelungit», este prevăzută cu 50-60 de locuri și a fost inclusă în rețeaua școlară a orașului pentru anul școlar 2025-2026.

 

Sprijin pentru preșcolarii din Cartierul Bora Administrație locală a Sloboziei, condusă de fostul primar liberal Dragoș Soare, a făcut demersuri pentru construirea unei grădinițe destinată preșcolarilor din Cartierul... [citește_tot_articolul]

31 Decembrie 2024, 09:50 (7129 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Judecătoarea Tăncuța Mușat din cadrul Tribunalului Ialomița s-a pensionat!

După 31 de ani în slujba Justiției

Judecătoarea Tăncuța Mușat din cadrul Tribunalului Ialomița s-a pensionat!

În cadrul ședinței Secției pentru Judecători a Consiliului Superior al Magistraturii, din data de 14 noiembrie 2024 a fost aprobată eliberarea din funcție, prin pensionare, a judecătoarei Tăncuța Mușat, președinta Secției Penale a Tribunalului Ialomița. Tăncuța Mușat este cel mai longeviv magistrat ialomițean, desfășurându-și activitatea în cadrul instanței vreme de 31 de ani. «Colectivul din care am făcut parte mi-a dat putere să-mi continui activitatea. Acești oameni au fost ca o fa­milie pentru mine!» a declarat Tăncuța Mușat pentru ziarul nostru.

 

CSM a aprobat pensionarea... [citește_tot_articolul]

30 Decembrie 2024, 09:55 (11348 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Istoria agrară a Bărăganului, expusă la Muzeul Național al Agriculturii

Istoria agrară a Bărăganului, expusă la Muzeul Național al Agriculturii

Muzeul Național al Agriculturii din Româ­nia/Slobozia este singurul loc din țară care spune povestea agriculturii românești și a Bărăganului. Cu peste 14000 de exponate, Muzeul ne arată evoluția agriculturii, cel mai important dome­niu de activitate al județului Ialomița.

 

În vizită la Muzeul Național al Agriculturii din România Istoria Muzeului Național al Agriculturii din România/Slobozia începe imediat după 1990, când a fost înființat de fostul director Răzvan Ciucă. 6 ani mai târziu, în anul 1996, Muzeul... [citește_tot_articolul]

29 Decembrie 2024, 10:15 (7290 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Focuri de armă la Țăndărei. Femeie  la un pas de a fi împușcată de soț!

Focuri de armă la Țăndărei. Femeie la un pas de a fi împușcată de soț!

Un bărbat din Țăndărei, în vârstă de 30 de ani, a fost arestat preventiv, după ce a încercat să-și împuște soția cu un pistol. Din fericire, femeia în vârstă de 32 de ani a reușit să se refugieze în mașină și a scăpat nevătămată. În cauză a fost întocmit un dosar penal, aflat în prezent în instrumentare la Parchetul de pe lângă Judecătoria Fetești. 

 

Arestat preventiv pentru 3 infracțiuni 
Din primele informații, între femeia de 32 de ani și soțul său, în vârstă de 30 de ani... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2024, 16:00 (5074 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, pe locul 5 în Regiunea Sud-Muntenia la depunerea de proiecte finanțate de Uniunea Europeană

Ialomița, pe locul 5 în Regiunea Sud-Muntenia la depunerea de proiecte finanțate de Uniunea Europeană

O analiză a Agenției Regionale de Dezvoltare Sud-Muntenia, din care fac parte județele Argeș, Călărași, Dâmbovița, Giurgiu, Ialomița, Prahova și Teleorman, plasează Ialomița pe locul 5 în ceea ce privește depunerea de proiecte cu finanțare europeană la nivelul anului 2024.

 

Investiții europene în Educație Experții ADR Sud-Muntenia au arătat că, în 2024, la nivelul județului Ialomița, prin intermediul acestui organism, au fost depuse 101 proiecte cu finanțare europeană, 90% dintre acestea aparținând mediului privat. Restul de 10% au fost inițiate de... [citește_tot_articolul]

28 Decembrie 2024, 10:05 (8417 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

3,9 milioane de lei, bani acordați de Consiliul Județean Ialomița fotbalului ialomițean

3,9 milioane de lei, bani acordați de Consiliul Județean Ialomița fotbalului ialomițean

Administrația județeană a stabilit sumele de bani ce vor fi acordate fotbalului ialomițean în sezonul competițional ce se desfășoară în perioada ianuarie-iunie 2025. Suma oferită este de 3,9 milioane de lei, cei mai mulți bani fiind direcționați către prim-divizionara Unirea Slobozia.

 

Bani publici pentru fotbal  Din cele 3,9 milioane de lei acordate fotbalului ialomițean pentru competițiile care se vor desfășura în perioada ianuarie-iunie 2025, puțin peste 3,3 milioane de lei vor fi acordate Asociației Fotbal Club Unirea 04 Slobozia, numele complet al prim... [citește_tot_articolul]

27 Decembrie 2024, 10:20 (3144 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Nașterii Domnului

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Nașterii Domnului

† VINCENȚIU
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor

Iubitului meu cler și popor, 
har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru, 
iar, din parte-mi, arhierești binecuvântări!

Hristos Se naște, slăviți-L!

Iubiți frați și surori în Domnul,

Prezența Dreptului Iosif în istoria Nașterii Domnului, în calitate de logodnic, căruia Dumnezeu i-a încredințat-o pe Fecioara Maria, pentru ocrotirea ei și a Pruncului dumnezeiesc, este plină de înțelesuri duhovnicești. Sfântul Evanghelist Matei, în relatarea Nașterii... [citește_tot_articolul]

25 Decembrie 2024, 09:20 (14271 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Teste de rezistență pentru «podul lui Mihăilă» de la Buești

Teste de rezistență pentru «podul lui Mihăilă» de la Buești

La finele lunii octombrie 2024, apreciam că podul peste râul Ialomița din apropierea comunei Buești este aproape de finalizare. «În scurt timp urmează a fi așezate grinzile!» declara la acel moment primarul localității Buești, Nicolae Mihăilă. După cum am mai consemnat, proiectul construcției, cu o lungime de 82,20 m și o lățime de 7,80 m, a fost demarat la începutul anului 2023, la 31 octombrie 2023 fiind deschise ofertele aferente licitației. Astfel, la 10 ianuarie 2024 s-a semnat Contractul de lucrări cu o firmă gălățeană, Luconsa BM SRL fiind cea care urma să ridice «Podul lui Mihăilă» de la Buești, cu o valoare de 10 milioane de lei. «Grinzile... [citește_tot_articolul]

24 Decembrie 2024, 09:55 (3624 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Deputatul social-democrat Ștefan Țintă, vicelider al Grupului PSD din Camera Deputaților

Deputatul social-democrat Ștefan Țintă, vicelider al Grupului PSD din Camera Deputaților

Deputatul social-democrat Ștefan Țintă a fost nominalizat drept vicelider al Grupului Parlamentar PSD din Camera Deputaților. Proaspăt ales deputat pe listele PSD Ialomița, tânărul parlamentar ialomițean Ștefan Țintă și-a preluat mandatul în noua legislatură 2024-2028 depunând jurământul sâmbătă, 21 decembrie 2024. «Acest mandat nu este doar o responsabilitate, ci și o oportunitate de a demonstra că prin muncă, dialog și implicare putem construi o Românie mai bună pentru toți. Voi fi mereu deschis să ascult și să reprezint interesele comunităților noastre, rămânând fidel valorilor social-democrate. Împreună, putem face mai mult!»... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2024, 16:10 (7575 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Diplome de Excelență» pentru medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia, acordate de administrația județeană

«Diplome de Excelență» pentru medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia, acordate de administrația județeană

Trei medici care profesează în cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia au primit «Diplome de Excelență» din partea Consiliului Județean Ialomița, drept recunoștință pentru activitatea profesională desfășurată. Medicii care au primit o astfel de recunoaștere a activității sunt dr Violeta Șapira, șeful Secției Neurologie din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slobozia, dr Tudor Tuhari, medic primar chirurg și dr Mihai Pîrva, medic ORL.

 

Răsplătiți pentru activitatea desfășurată Consiliul Județean Ialomița a inițiat numeroase programe de susținerea... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2024, 09:40 (4242 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

SPORT

Mihalcea vrea de la Moș Crăciun trei jucători noi!

Fotbal, SuperLiga, Petrolul Ploiești-Unirea Slobozia 2-1

Mihalcea vrea de la Moș Crăciun trei jucători noi!

Ultimul meci din 2024 al Unirii Slobozia, cel din etapa a 21-a a SuperLigii de duminică, 22 decembrie 2024, a consemnat o nouă înfrângere pentru slobozeni, fiind înregistrat același scor din tur, 2-1 pentru Petrolul Ploiești. La Ploiești, pe Stadionul «Ilie Oană», ialomițenii au sesizat că poate exista un gazon mai prost precum cel de «acasă», de la Clinceni. Și asta chiar din debutul unei partide. În mare, acesta a fost și motivul pentru care cel puțin două goluri ale acestui meci au fost considerate în directă cauzalitate cu starea gazonului. În mare, a fost o partidă anostă, cu puține faze de poartă și goluri apărute din senin.... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2024, 09:05 (3542 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Campanie anticorupție a Direcției Generale Anticorupție

Campanie anticorupție a Direcției Generale Anticorupție

Direcția Generală Anticorupție, în parteneriat cu platforma «Stop Contrabanda», inițiată de BAT România, a lansat pe 13 decembrie 2024 campania națională de prevenire a co­rupției «E timpul să NU mai dăm și noi ceva». Această inițiativă își propune să crească gradul de conștientizare asupra fenomenului corupției în rândul cetățenilor. La nivel ju­dețean, campania este susținută și promovată de Serviciul Județean Anticorupție Ialomița.

 

Prevenirea corupției, prioritate a DGA Scopul principal al campaniei este de a crește... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2024, 09:35 (2130 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Premii pentru performanță în Educație, oferite de Consiliul Județean Ialomița

Premii pentru performanță în Educație, oferite de Consiliul Județean Ialomița

În perioada 11-13 decembrie a.c., elevii cu rezultate deosebite la concursurile și olimpia­dele școlare, alături de profesorii lor, au fost premiați de Consiliul Județean Ialomița, în cadrul unor ceremonii speciale. Evenimentele s-au desfășurat la Fetești, Slobozia și Urziceni, valoarea totală a pre­miilor fiind de aproape 300 mii de lei.

 

Administrația susține elevii olimpici Ca în fiecare an, și în 2024 Consiliul Județean Ialomița a recunoscut public performanța în Educație a elevilor ialomițeni, dar și a profesorilor care i-au pregătit... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2024, 10:10 (3754 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Țăndăreiul, orașul fără Consiliu Local dar cu primar instalat

Țăndăreiul, orașul fără Consiliu Local dar cu primar instalat

Primarul orașului Țăndărei, Cristian Roman a fost într-un final instalat în noul mandat miercuri, 11 decembrie 2024. La nivelul județului Ialomița, este ultimul primar (re)confirmat în funcție care își preia mandatul 2024-2028, manda­tul său nefiind validat urmare a unei contestații înaintate instanței de un cetățean care a mai produs o astfel de situație și în 2020. Primarul Țăn­dăreiului, Cristian Roman, a câștigat detașat Alegerile Locale din 9 iunie 2024, obținând 1996 de voturi (55,93%). «Situația validării noului mandat ca primar al Țăndăreiului este similară cu anul electoral 2020, când același cetățean a contestat ... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2024, 09:40 (6965 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Primăria Slobozia, fără fonduri pentru viitoare investiții europene

Primăria Slobozia, fără fonduri pentru viitoare investiții europene

Administrația locală a municipiului Slobozia a început demersurile pentru creionarea bugetului reședinței județului Ialomița în 2025. Potrivit unei declarații a primarului Sloboziei, Alexandru Potor, «municipalitatea nu va putea iniția viitoare investiții europene din cauza faptului că fondurile disponibile pentru acest domeniu vor fi redirecționate pentru a continua cele 13 proiecte europene în implementare».

 

Fără proiecte europene viitoare Cele 13 proiecte cu finanțare europeană au fost inițiate în perioada 2016-2020, când la conducerea... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2024, 09:50 (10269 vizualizări - 23 comentarii)

EVENIMENT

O nouă numire la conducerea Poliției ialomițene

O nouă numire la conducerea Poliției ialomițene

Pe 20 noiembrie 2024, Inspectoratul General al Poliției Române îl numea în funcția de comandat al Poliției ialomițene pe comisarul șef Anton Cristian Gheorghe, directorul Oficiului Național pentru Protecția Martorilor. La nici o lună distanță, acesta a fost înlocuit din funcție de către reprezentanții Poliției Române cu șeful Direcției de Ordine Publică a IGPR, comi­sarul șef Cătălin Georgescu. Oficialii IPJ Ialomița susțin faptul că noul comandant își va exercita funcția pe o perioadă de două luni, însă surse din cadrul instituției au precizat pentru ziarul nostru faptul că va elibera funcția încă din primele zile ale anului viitor, pentru... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2024, 10:10 (11805 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

ADI ECOO 2009 suspendă temporar colectarea deșeurilor în localitățile rurale ale județului Ialomița

ADI ECOO 2009 suspendă temporar colectarea deșeurilor în localitățile rurale ale județului Ialomița

Operatorul regional de salubritate ADI ECOO 2009 suspendă până pe 20 decembrie 2024 serviciul de colectare a deșeurilor la nivelul ad­ministrațiilor locale care fac parte din această asociație, din mediul rural. Reprezen­tanții societății au anunțat faptul că măsura se impune ca urmare a unei revizii generale a întregii flote de mașini folosite în activitatea de colectare. Procesul va fi reluat începând de luni, 23 decembrie 2024, după cum au anunțat oficialii ADI ECOO 2009.

 

Pregătiri pentru sezonul rece Pentru a face față sezonului rece... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2024, 16:45 (34789 vizualizări - 19 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
262 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

APIA Ialomița: Eliminarea regimului cotelor de lapte

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) Centrul Județean Ialomita informează operatorii care achiziționează lapte, precum și producătorii deținători de cotă de lapte pentru vînzări directe ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2015, 17:20
(4552 vizualizări - 0 comentarii)


LAPAR: Forumul privind Viitorul Agriculturii 2015 (FFA 2015)

O delegatie a Ligii Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România, condusă de președintele Laurențiu Baciu, a participat la cea de a VIII-a ediție a Forumului privind Viitorul Agriculturii, desfășurată ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2015, 16:15
(3680 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR Ialomița: Lansarea primelor măsuri de finanțare din PNDR 2020

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale prin Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale a deschis de miercuri, 25 martie 2015, primele sesiuni de primire a proiectelor de investiții finanțate ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2015, 14:05
(5938 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Ograda și gospodării inundate la Giurgeni

Un scurtcircuit produs la instalația electrică a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o anexă gospodărească a unui cetățean din localitatea Ograda. Evenimentul a fost anunțat în ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2015, 12:45
(8848 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții în Ialomița. Prejudiciu de 5 milioane de euro!

Luni dimineața, 30 martie 2015, peste 150 de polițiști au descins la persoane fizice și firme din București și 3 județe, în 50 de locații, într-un dosar de evaziune fiscală și spălare de bani, cu un prejudiciu ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2015, 10:55
(5959 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: A plecat cu tot cu cărucior de la cumpărături!

Un tînăr, de 20 de ani, din Urziceni, a fost surprins de jandarmi după ce a sustras un cărucior pentru cumpărături. Astfel, jandarmii din cadrul unei patrule de ordine și siguranță publică din cadrul Detașamentului ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2015, 18:30
(9734 vizualizări - 4 comentarii)


ISU Ialomița recrutează candidați

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița recrutează candidați pentru concursul de admitere-sesiunea 2015, pentru  instituțiile de învățămînt ale Ministerului ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2015, 16:30
(6034 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Elemente de muniție, descoperite pe malul Brațului Borcea

Două proiectile explozive de artilerie de calibru 105, respectiv 152 mm, au fost descoperite de un cetățean în dimineața zilei de miercuri, 25 martie 2015, pe malul stîng al brațului Borcea, în zona Fetești ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2015, 14:30
(7706 vizualizări - 0 comentarii)


Ziua Poliției Române, sărbătorită și la Slobozia. 16 ofițeri și 68 de agenți au fost avansați în grad la ceas aniversar!

Unul dintre cele mai așteptate momente dedicate Zilei Poliției Române a fost reprezentat de avansările în grad, făcute publice de comandantul unității, comisarul șef Viorel Ștefu, în cadrul ședinței festive ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2015, 17:50
(9750 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Lansare de carte dedicată Zilei Poliției Române

Miercuri, 25 martie 2015, cu începere de la orele 11,00, la Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» din Slobozia s-a lansat volumul, semnat de Emilia Vlad, «Teste de Istorie pentru admiterea la Academia ...[citește_toată_știrea]

25 Martie 2015, 13:35
(5533 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

Locuitorii gospodăriilor individuale
care plătesc taxa de salubritate
la Primăria Slobozia prin
Direcția de Impozite și Taxe
sînt rugați să se prezinte
la sediul societății
SC POLARIS M HOLDING SRL,
situat în Slobozia,
Șos. Amara, nr. 2 (incinta fost Comcereal),
pentru a ridica pubela
(capacitate 240 l),
pusă la dipoziție de operator

25 Martie 2015, 12:40


«Porți deschise» la sediul IPJ Ialomița

«Porți deschise» la sediul IPJ Ialomița

Poliția Română aniversează, la data de 25 martie 2015, 193 de ani de atestare documentară. A devenit deja o tradiție ca, în contextul aniversării Zilei Poliției Române, oamenii legii să se afle alături ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2015, 19:25
(5015 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiune comună pentru situații de urgență

Slobozia: Acțiune comună pentru situații de urgență

Marți, 24 martie 2015, începînd cu orele 10,00, la sediul Expur SA Slobozia, s-a desfășurat un exercițiu de cooperare cu trupe în teren, ce a fost organizat de cadrele Inspectoratului pentru Situații de ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2015, 17:15
(5238 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa Generală a Locurilor de Muncă

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza, în data de 24 aprilie 2015, orele 9,00, «Bursa Generală a Locurilor de Muncă» care va avea loc la Slobozia-Centrul Cultural UNESC ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2015, 16:25
(5090 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Femeie găsită spînzurată

O intervenție a pompierilor s-a produs în dimineața zilei de luni, 23 martie 2015, în jurul orei 8,20, cînd o femeie, în vîrstă de 63 de ani, din localitatea Gheorghe Lazăr, a fost găsită spînzurată de ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2015, 15:40
(6051 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Incendiu la cabina unui autotractor

Un scurtcircuit produs la instalația electrică a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la cabina unui autotractor, în localitatea Ion Roată. Evenimentul a fost anunțat în seara zilei ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2015, 14:10
(5833 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Adeverințe pentru accesarea de credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) Centrul Județean Ialomița informează că eliberează adeverințe pentru beneficiarii Măsurii 215 Plăți privind bunăstarea animalelor, pachet b-păsări ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2015, 13:25
(6029 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură

Uniunea Artiștilor Plastici filiala Slobozia-Ialomița invită toți iubitorii de artă vineri, 27 martie 2015, începînd cu orele 14,00, la vernisarea expoziției de pictură a artistei Cornelia Camelia Ion. ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2015, 12:35
(4676 vizualizări - 0 comentarii)


Tîlhari din Ion Roată, reținuți după 5 ani de la comiterea faptei

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni au pus în mișcare acțiunea penală și au dispus arestarea preventivă a doi indivizi din comuna Ion Roată, după ce aceștia au tîlhărit un ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2015, 18:55
(8395 vizualizări - 3 comentarii)


Moaștele Sfîntului Ioan Gură de Aur, la Catedrala Urziceni

Jandarmii vor asigura, în perioada 19-22 martie 2015, măsurile de ordine ce se vor impune la evenimentul religios de mare importanță pentru creștinii ialomițeni, respectiv aducerea la Catedrala din Urziceni ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2015, 14:45
(5673 vizualizări - 1 comentariu)


Comisarul Sorin Goagă și trei subordonați, trimiși în judecată

Comisarul Sorin Goagă și trei subordonați, trimiși în judecată

Procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au finalizat cercetările în dosarul deschis pe numele agenților Serviciului Rutier din cadrul Poliției Orașului Țăndărei. Anchetatorii i-au trimis ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2015, 12:05
(7838 vizualizări - 2 comentarii)


anunț de vînzare

societate comercială
vinde autoutilitare
marca MAN, IVECO, MERCEDES

an fabricație 1992-2005
Relații la telefon 0727/221.738

18 Martie 2015, 09:55


ZIUA POLIȚIEI ROMÂNE, sărbătorită de polițiștii ialomițeni în mijlocul cetățenilor

Sărbătorită în fiecare an la data de 25 martie, Ziua Poliției Române va fi marcată la nivelul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița printr-un program de activități de apropiere a cetățeanului ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2015, 18:40
(4562 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni donează sânge

Polițiștii ialomițeni donează sînge

Peste 50 de polițiști au răspuns prezent Campaniei «Donează sînge! Salvează o viață!» desfășurată de Centrul Județean de Transfuzii Sanguine Ialomița în parteneriat cu Inspectoratul de Poliție al Județului ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2015, 15:35
(5449 vizualizări - 1 comentariu)


Beneficiarii privați ai PNDR pot derula achizițiile online, pe pagina de internet a AFIR

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale a modificat metodologia specifică achizițiilor pentru beneficiarii privați ai fondurilor europene acordate pentru agricultură și dezvoltarea mediului rural ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2015, 13:20
(6124 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o clădire din Slobozia

Incendiu la o clădire din Slobozia

În dimineața zilei de duminică, 15 martie a.c, a izbucnit un incendiu la o clădire dezafectată ce aparține unei societăți comerciale, pe raza municipiului Slobozia. Pompierii s-au deplasat la fața locului ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2015, 12:05
(4281 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Amara: Femeie căzută în fîntînă

În urma unui apel telefonic primit în noaptea de vineri spre sîmbătă, 13/14 martie 2015, puțin trecut după miezul nopții, pompierii au fost solicitați să intervină în cazul unei persoane căzute într-o fîntînă ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2015, 10:35
(5253 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC OSMET SRL
Slobozia
angajează
• 5 lăcătuși montator
• 3 lăcătuși mecanic
• 3 sudori electric și autogen

Se cere calificare și experiență
Relații la telefon 0724/054.959

17 Martie 2015, 09:20


Căzănești: Percheziții la contrabandiștii de țigări

Luni, 9 martie a.c., polițiștii ialomițeni au efectuat două percheziții pe raza orașului Căzănești, la locuințele a trei persoane bănuite de contrabandă cu țigări. În urma perchezițiilor, au fost ridicate ...[citește_toată_știrea]

10 Martie 2015, 18:25
(7099 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 93 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, luni, 9 martie 2015, sînt disponibile 93 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt rezervate ...[citește_toată_știrea]

9 Martie 2015, 15:50
(8253 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...