Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Datoriile de 2,9 milioane lei ale Unirii Urziceni, «transferate» în solidar conducerii clubului

Fiscul poate rămîne cu buzele umflate

Datoriile de 2,9 milioane lei ale Unirii Urziceni, «transferate» în solidar conducerii clubului

Statul îi execută silit pe Dumitru Bucșaru și Gheorghe Babagianu. Fostul președinte și vicepreședinte al echipei Unirea Urziceni trebuie să plătească din buzunarul propriu peste 29 milioane lei la buget în urma desființării clubului sportiv! Și toate acestea întrucît, în urma vînzării  bunurilor scoase la licitație, nu a fost posibilă stingerea întregii datorii pe care clubul a acumulat-o la bugetul statului. Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița a început deja procedura de «atragere a răspunderii în solidar» a celor doi...

Unirea Urziceni, între mărire și decădere
... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2012, 16:12 (12413 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Percheziție la Reviga: Locuința preoților Pandelică, «călcată» de mascați

Percheziție la Reviga: Locuința preoților Pandelică, «călcată» de mascați

Mascații au descins în locuința foștilor preoți de la Reviga, în seara zilei de joi, 8 noiembrie 2012. Forțele de ordine au ridicat peste 200 de obiecte de cult despre care se presupune că fostele fețe bisericești le-au luat în momentul în care au fost caterisite...

Biserică devalizată Icoane, candele, cădelnițe, veșminte preoțești, cărți de cult, precum și acte de evidență contabilă. Toate aceste bunuri au fost descoperite de mascați și procurori ai Parchetului Local Slobozia în urma percheziției desfășurate în seara zilei de joi, 8 noiembrie a.c., la locuința foștilor preoților Casian și Gheorghe Pandelică.
În momentul în... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2012, 10:10 (50400 vizualizări - 45 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Botez «electoral» de grup în cartierul Bora din Slobozia

Liderii PSD Ialomița, alături de oficiali din cadrul Primăriei Slobozia și voluntari vor boteza peste 40 de copii și adulți romi. Evenimentul se va petrece joi, 29 noiembrie 2012, cu 10 zile înainte de finele campaniei electorale. Inițiativa aparține preotului parohiei Bora, Nicolae Gangă...

Avanpremieră la botezul «electoral»
Miercuri, 7 noiembrie a.c., la orele 16,00, conducerea PSD Ialomița, prefectul Constantin Atanasiu, oficiali din cadrul Primăriei Slobozia și cadre didactice ale Școlii Bora s-au întîlnit la biserica din cartier pentru a-și alege finii. Inițiativa acestui... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2012, 15:57 (22116 vizualizări - 26 comentarii)

EVENIMENT

Administrație penală în Ialomița

Primari ialomițeni, acuzați de incompatibilitate

Administrație penală în Ialomița

În urmă cu mai bine de un an, prefectul de la acel moment, Mădălin Teculescu, declanșa o campanie publică fără precedent împotriva primarilor ialomițeni aflați în conflict cu legea. Potrivit afirmațiilor sale de la acel moment, nu mai puțin de o treime dintre edilii administrațiilor locale aveau probleme! De la abuzuri și neglijență în serviciu și pînă la deturnare de fonduri europene acuzele împotriva primarilor au curs lanț și au făcut obiectul unor dosare penale sau al unor anchete administrative fără rezultat. Cel puțin pînă în vara acestui an...

ANI acuză primarii ialomițeni de incompatibilitate... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2012, 10:10 (8550 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Agamiță Dandanache de la Centru...

Ialomița are o lungă tradiție a candidaților impuși!

Agamiță Dandanache de la Centru...

A început campania electorală! Oficial! Va fi lungă, va fi murdară, va fi mincinoasă. Și va fi una a celor care fură mai mult electorat. Vorba ăluia de vorbește singur pe sticla televizorului: hoții acestora se vor bate cu hoții celorlalți pentru voturile noastre. De dragul cititorilor, amînăm cu o săptămînă inevitabilul oferind un expozeu al trecerii prin viața politică locală a candidaților impuși de la Centru. Istoria acestora începe cu celebrul Gabriel Bivolaru, cel care-l trimitea pe actualul președinte al Consiliului Județean Ialomița, Silvian Ciupercă, să-i cumpere țigări și se termină cu actualul candidat la o funcție de senator Ion Toma, despre care se zvonește că a venit să-l «înlocuiască... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2012, 09:51 (9895 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Sentințe în dosarul «Sexgate cu politicieni și VIP-uri»

Ion «Tera» Tămîrjan, Relu Costan, Ștefan Nicola și Gabriel Voicu, acuzații dosarului «Sexgate cu politicieni și VIP-uri» și-au primit marți, 6 noiembrie a.c., sentințele. Judecătorii Tribunalului Ialomița i-au condamnat la 3 și, respectiv, 2 ani cu suspendare pentru comiterea infracțiunii de «trafic de persoane». Decizia magistraților nu este însă definitivă, aceasta putînd fi atacată cu recurs la Curtea de Apel București...

Povești cu trei de «X»…
Anul de grație 2010 a fost momentul în care un imens scandal cu tentă sexuală a lovit lumea oamenilor cu bani. Principalii «actori... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2012, 17:21 (8872 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

DGASPC Ialomița a dat «pomană» asistaților morți peste 30000 lei!

DGASPC Ialomița a dat «pomană» asistaților morți peste 30000 lei!

Direcția Generală de Asistență Socială și Protecție a Copilului Ialomița acordă protecție socială morților! Timp de 3 ani, pentru 35 de persoane trecute la cele veșnice au fost acordate indemnizațiile, fără să se cunoască faptul că acestea au murit. Totul a ieșit la iveală în urma controlului de audit financiar pe anul 2011, efectuat de Camera de Conturi Ialomița. «Este vina noastră pentru că nu am corelat baza de date cu cea a Evidenței Persoanelor...» au declarat laconic reprezentații DGASPC. Valoarea sumelor acordate asistaților decedați depășește suma de 30000 lei... Și abaterile nu se opresc aici! Angajaților din sistem le-au fost acordate ilegal sporuri salariale, în cuantum de peste 20... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2012, 17:20 (10518 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Festival de ratări

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Dunărea Galați 1-1

Festival de ratări

1000-1500 spectatori. Puțini, dar tot mai gălăgioși. Teren prost, probabil din cauza ploii. Mihalcea pe bancă, iar Roșu, unul dintre cei mai în formă oameni ai lui Dună, în afara lotului pentru cumul de cartonașe. Sub aceste auspicii începea sîmbătă, 3 noiembrie, meciul cu Dunărea Galați. Un meci în care uniriștii își puneau mari speranțe și în care au ratat într-o repriză cît pentru trei partide...

Le-a cîntat Cucu-n noiembrie
Macare a tras semnalul de luptă și un șut pe lîngă poarta lui Măstăcan, chiar în primul minut. Noi, cei din tribună, ne-am gîndit că-i floare la ureche... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2012, 17:13 (8498 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Axintele-Dunărea Călărași 2-1

Dedu, cap de trei puncte

Dunărea Călărași rămîne o echipă incomodă, mai ales în meciurile cu echipe  ialomițene. Așa s-a întîmplat și sîmbătă, 3 noiembrie a.c., cînd dunărenii s-au deplasat la Axintele. Viitorul a pus din start stăpînire pe joc, dar golul nu a venit. Și, cum ocaziile au cîteodată chef de răzbunare, o contră a oaspeților și o ieșire hazardată a lui Răduță a dus mingea la punctul cu var. Penalti pentru Dunărea și Ștefan face 1-0. Călărășenii apucă să se bucure doar 4 minute. Au grijă fundașii centrali ai Viitorului. Oprișan centrează, iar Simion reia cu stîngul pentru egalare. Golul victoriei vine în repriza secundă. Daniel Florea, foarte bun în postura inedită de fundaș stînga, centrează și Cosmin... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2012, 17:10 (7570 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, Rapid CFR București-CSM Unirea Slobozia 34-40 (18-18)

Ultimu hop al turului, trecut cu brio

Unirea Slobozia a întîlnit în etapa a X-a desfășurată duminică, 4 noiembrie, în deplasare, pe Rapid București. În ciuda rezultatului final, meciul nu a fost deloc unul ușor. Ca de obicei, prima repriza s-a arătat a fi una de acomodare cu adevrsarul. Am ratat mult, atît din acțiune cît și de la 7 metri. Pe parcursul întregii partide, fetele noastre au irosit nu mai puțin de 14 ocazii de gol din poziție 1 la 1, precum și 4 din cele 10 aruncări de la 7 metri. Pe alocuri ne-a scos poarta. Andreea Tîlvăru a avut 10 intervenții, iar Andreea Nica 8. Așa cum ne-am obișnuit, iureșul reprizei secunde a făcut diferența în favoarea echipei noastre. 40-34 pentru Unirea și ultimul hop al turului este depășit... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2012, 17:06 (6250 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Rapid Fetești-Victoria Chirnogi 1-1

Ghinionul punctului cu var

Feteștiul este în creștere de formă iar suporterii Rapidului așteptau din nou un succes al favoriților în meciul de vineri, 2 noiembrie, cu Victoria Chirnogi. Echipa a apărut pentru a doua oară consecutiv în aceeași distribuție. Din păcate, în prima parte, golul a venit în poarta lui Iulian Gîndac. A marcat pentru Victoria Chirnogi, Cristi Panait, fost jucător la Unirea Slobozia. Pauza a fost un sfetnic bun. Jocul Feteștiului a devenit mult mai ofensiv, mult mai agresiv. În căutarea golului, banca tehnică a rapidiștilor a renunțat la un mijlocaș la acoperire, Marius Ureche și a plusat cu al doilea atacant, Viorel Stanciu. Ocazia egalării a venit în minutul 70. 11 metri pentru ialomițeni, dar ... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2012, 17:02 (7310 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Victorii pe linie ale fruntașelor

Etapa a XI- a a Ligii a IV-a a fost una liniștită la vîrful clasamentului. Țăndăreiul și-a conservat poziția de lider, după victoria la limită obținută la Rădulești. Cocora ține aproape, obținînd trei puncte mari la Viticola Fetești. Recolta Gheorghe Lazăr a trecut de șocul usturătoarei înfrîngeri de la Țăndărei și s-a răzbunat pe una dintre codașe, Unirea Grivița. În duelul gloriilor de altă dată, CS Amara a bătut la Abatorul Slobozia, cu 3-2. Etapa viitoare are drept cap de afiș meciul dintre Manasia și Gheorghe Lazăr. Celelalte aspirante la supremație vor avea, pînă la proba contrarie, misiuni mai ușoare...

LIGA a 4-a, Rezultate etapa a 11-a, sîmbătă, 3 noiembrie 2012, ora 14,00... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2012, 16:56 (5688 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tupeu de «țepari»

Urziceni: Evaziuni fiscale și înșelăciuni de milioane...

Cazul celor cinci administratori de firme-fantomă din Urziceni, specializați în infracțiuni economice, ia amploare. Surse apropiate anchetei au declarat în exclusivitate pentru Independent faptul că Dragoș Stănescu, Adrian Iancu, Florian Alin Ene, Constantin Mihai și Crișan Ene sînt cercetați în mai multe dosare de evaziune fiscală și înșelătorie. Fiecare dintre aceștia au reușit să păcălească zeci de societăți comerciale din țară, aducînd respectivelor firme prejudicii importante! De cele mai multe ori, «țepele» depășeau valoarea de 1000000 lei...

«Țepuitul», o meserie profitabilă...... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2012, 16:54 (14279 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Cine câștigă alegerile parlamentare în Ialomița?

Cine cîștigă alegerile parlamentare în Ialomița?

La începutul săptămînii, USL Ialomița încă mai juca țintar politic cu mandatele de parlamentar în fața Prefecturii! ARD (adică PD-L) depusese deja lista de candidați încă de săptămîna trecută, iar restul partidelor, cu tot cu candidați, nu mai contează nici cît un alegător a doua zi după vot... În aceste condiții, singurul lucru care mai poate fi spus, înainte de minciunile electorale inerente următoarei perioade, este cine va cîștiga! Independent are două variante de lucru. Prima este cea pesimistă, în care USL cîștigă 50%+1 în toate colegiile din județ, și la Senat, și la Camera Deputaților. Dacă această previziune sumbră se împlinește, Ialomița se întoarce oficial în Evul Mediu politic, adică... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2012, 16:15 (19082 vizualizări - 29 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Start reușit pentru cele 21 de comunități ale Grupului de Acțiune Locală «Dunărea de Jos»

2,8 milioane euro își caută beneficiarii

Start reușit pentru cele 21 de comunități ale Grupului de Acțiune Locală «Dunărea de Jos»

Miercuri, 17 octombrie 2012, la Țăndărei, GAL «Dunărea de Jos» a organizat o întîlnire de lucru la care au participat autoritățile locale din toate cele 21 de comunități implicate în accesare celor 2,8 milioane euro oferite prin intermediul acestei structuri. Cei prezenți au dezbătut stadiul de implementare a Planului de Dezvoltare Locală al GAL, au prezentat activitățile care se vor derula în viitorul apropiat și au reliefat «rezultatele preconizate și aplicabilitatea lor asupra nevoilor actorilor sociali din teritoriul parteneriatului GAL». Alături de președintele GAL, Alexandru Potor, la întîlnirea de lucru a participat și prefectul județului Ialomița, Constantin Atanasiu. Acesta a declarat... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2012, 16:10 (9039 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Prelungim calendarul pentru Măsura 413!»

Pop Dumitru, directorul executiv al Asociației Grupul de Acțiune Locală «Ialomița Centrală» Balaciu-Căzănești-Reviga

«Prelungim calendarul pentru Măsura 413!»

Asociația  Grupul de Acțiune Locală «Ialomița Centrală» Balaciu-Căzănești-Reviga anunță modificarea calendarului pentru Măsura 413 prin Măsura 322 «Renovarea, dezvoltarea satelor, îmbunătățirea serviciilor de bază pentru economia și populația rurală și punerea în valoare a moștenirii rurale». Dumitru Pop, președintele Asociației, susține că măsura se impune ca urmare a creșterii numărului de proiecte anunțate de către membrii Asociației.

Termene modificate
Asociația Grupul de Acțiune Locală «Ialomița Centrală» Balaciu-Căzănești-Reviga a fost înființată în anul 2010. Dar ea... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2012, 16:06 (6159 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Au fost (re)prinși de polițiști după ce au fugit la expirarea ordonanțelor de reținere!

Slobozia: Au fost (re)prinși de polițiști după ce au fugit la expirarea ordonanțelor de reținere!

În urmă cu o săptămînă, mai precis în noaptea de 23/24 octombrie a.c., polițiști slobozeni și procurori ai Parchetului Local Sobozia au descins într-un imobil din București, de unde au ridicat trei ialomițeni acuzați de «furt calificat». Reținuți pentru 24 de ore, doi dintre hoți au reușit să fugă înainte de a fi judecați! Anchetatorii au plecat din nou pe urmele lor și au reușit să-i prindă, tot la București. De data aceasta, polițiștii și procurorii i-au trimis direct după gratii, pentru următoarele 30 de zile...
FERARU GABRIEL, zis «Șatalac», CHIRCIU DUMITRU IULIAN, zis «Brunetu» și COSTINEA FLORIN CRISTIAN sînt cunoștințe vechi ale oamenilor legii. Aceștia au la activ o sumedenie de... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2012, 15:00 (9474 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Scandal la Școala Generală din Alexeni

Învățătoare acuzată de «abuz în serviciu»

Elevii clasei a II-a de la Școala Generală Alexeni sînt în pragul analfabetismului. Vorbim despre un număr de 25 de copii care abia știu să scrie și să citească... Totul din cauza învățătoarei care îi terorizează! Femeia refuză categoric să le predea lecțiile și-i pedepsește fără motiv, ori de cîte ori are ocazia. Micuții au avut parte de ultima mustrare în urmă cu o săptămînă, cînd învățătoarea Paula Ion le-a predat tabla înmulțirii... sub cerul liber. «A motivat că-i pedepsește pentru că nu au îmbrăcat uniformele!» declară revoltați părinții copiilor. Incidentul a degenerat într-un scandal și doar polițiștii au putut potoli spiritele încinse. De «angoasele» învățătoarei-problemă nu au scăpat... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2012, 16:40 (18516 vizualizări - 25 comentarii)

EVENIMENT

Vivani a finalizat o investiție de 22 milioane euro

Ialomița găzduiește cea mai mare instalație de incinerare a deșeurilor din S-E Europei

Vineri, 26 octombire 2012, SC Vivani Salubritate SA a inaugurat oficial cel mai mare incinerator de deșeuri industriale, periculoase, speciale și medicale din sud-estul Europei. Evenimentul reprezintă încununarea a doi ani de muncă și o investiție de peste 22 milioane  euro în ceea ce oficialii firmei consideră a fi «cel mai mare și mai modern incinerator de acest gen de pe piață». Capacitatea de incinerare a instalației realizate la Perieți-Ialomița este de 23 mii de tone anual, iar numărul total de angajați se ridică la 150.

Un punct nodal pe harta neutralizării deșeurilor europene... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2012, 16:39 (20258 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

4 handbaliste de la CSM Unirea Slobozia, acuzate de «furt calificat»

4 handbaliste de la CSM Unirea Slobozia, acuzate de «furt calificat»

Noile achiziții ale echipei de handbal CSM Unirea Slobozia sînt arătate cu degetul. Vorbim despre jucătoarele Mihaela Popescu, Alexandra Băeșu, Alexandra Bocean și Cosmina Cosma, care au activat la echipa Terom Iași. Fostul președinte al formației desființate în această vară, imediat după promovarea în Liga Națională, le acuză de furt calificat! «Sunt niște hoațe! Au venit la Slobozia cu echipamentele noastre!» reclamă Florin Zamfir. Oficialii din cadrul CSM Unirea infirmă toate acuzațiile, declarînd că «jucătoarele au venit la noi libere de orice contract. Sînt nevinovate!».

Acuzații grave...... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2012, 16:25 (11192 vizualizări - 4 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
241 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Doi feteșteni, încarcerați

Polițiștii feteșteni au prins și încarcerat doi bărbați din localitate pe numele cărora instanța a emis, în luna ianuarie a acestui an, mandate de executare a pedepsei cu închisoarea. Unul dintre cazuri ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2010, 17:59
(11980 vizualizări - 0 comentarii)


APIA plătește a doua tranșă din subvențiile pe cap de animal

Începînd de miercuri, 10 februarie 2010, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură va plăti suma de 184,8 milioane de lei, reprezentînd tranșa a doua din prima pe cap de animal pentru specia ovine ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2010, 17:04
(12654 vizualizări - 0 comentarii)


O femeie însărcinată din Brazii, preluată de un elicopter SMURD

Un elicopter al MAI avînd la bord un echipaj SMURD a preluat astăzi, 9 februarie a.c., în jurul orelor 11,15, o femeie însărcinată din comuna ialomițeană Brazii, pentru a o transporta la un spital din ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2010, 12:35
(15046 vizualizări - 0 comentarii)


Ziua Siguranței pe Internet, marcată și la Slobozia

Uniunea Europeană sărbătorește ziua de 9 februarie drept Ziua Siguranței pe Internet. «În acest context, ofițerii Institutului de Prevenire și Psihosociologie din cadrul Inspectoratului General al Poliției ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2010, 10:53
(12118 vizualizări - 0 comentarii)


S-a ridicat Codul Portocaliu

Codul Portocaliu pentru județul Ialomița a fost ridicat luni seara, la orele 19,00. Autoritățile atrag însă atenția că în patru județe, respectiv Tulcea, Constanța, Ialomița și Călărași este posibil să ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2010, 08:04
(12779 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiști în discoteci

În noaptea de vineri spre sîmbătă, respectiv 6 spre 7 februarie a.c., polițiștii din mai multe structuri au acționat în mediul rural urmărind în principal prevenirea și combaterea infracțiunilor cu violență ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2010, 17:42
(13005 vizualizări - 0 comentarii)


Drumurile comunale rămîn blocate, elevii stau acasă și marți, 9 februarie

«Avînd în vedere condițiile meteorologice deosebite, Comitetul Județean pentru Situații de Urgență al județului Ialomița a dispus tuturor Comitetelor Locale pentru Situații de Urgență din județ ca toate drumurile comunale care acced în localitățile unităților administrativ-teritoriale să fie blocate ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2010, 17:06
(13526 vizualizări - 0 comentarii)


Mandate executate

La finalul săptămînii trecute, în data de 5 februarie, polițiștii din Țăndărei au depistat pe raza orașului un localnic de 32 de ani, pe numele căruia exista un mandat european de arestare. Persoana în ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2010, 16:38
(13036 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor la Urziceni

Sîmbătă, 6 februarie a.c., polițiștii din Urziceni au acționat pe raza municipiului pentru creșterea gradului de siguranță a cetățenilor, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale și pentru asigurarea ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2010, 15:29
(12351 vizualizări - 0 comentarii)


Ziua Europeană 112, sărbătorită și în România

Data de 11 februarie 2010 marchează cea de-a doua ediție a Zilei Europene 112. Numărul de urgență 112 este comun în toate cele 27 de state ale Uniunii Europene și se folosește pentru a contacta gratuit ...[citește_toată_știrea]

8 Februarie 2010, 11:59
(10913 vizualizări - 0 comentarii)


Codul portocaliu în Ialomița se prelungește până luni seara

Codul portocaliu în Ialomița se prelungește pînă luni seara

Meteorologii au prelungit duminică atenționarea cod portocaliu de ninsori abundente și viscol pînă luni, la orele 20,00, anunță ANM. Avertizarea extinsă este valabilă pentru nouă județe din sudul și sud ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2010, 15:31
(11275 vizualizări - 0 comentarii)


Apa lui Ionașcu, subiect de anchetă la Ministerul Sănătății

Surse din cadrul Ministerului Sănătății au ținut să precizeze că în următoarele zile pe subiectul apei din Slobozia va fi demarată o anchetă. Ancheta ar fi fost ordonată chiar de ministrul Sănătății, Attila ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2010, 12:13
(13710 vizualizări - 0 comentarii)


Drumuri înzăpezite

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că, în prezent, se acționează în toate localitățile județului, pentru a fluidiza circulația pe toate drumurile și a facilita accesul utilajelor ...[citește_toată_știrea]

7 Februarie 2010, 12:10
(14154 vizualizări - 10 comentarii)


Subvenții acordate de APIA

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a repartizat Centrelor Județene APIA, vineri, 5 februarie 2010, aproximativ 150 milioane lei, fonduri de la bugetul național destinate sectoarelor zootehnic ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2010, 09:11
(13486 vizualizări - 0 comentarii)


La închisoare pentru ultraj

Joi, 4 februarie a.c., polițiștii l-au încarcerat în Penitenciarul Slobozia pe Dănuț B., de 35 de ani, din comuna Sudiți, județul Ialomița. Pe numele bărbatului, la data de 26 ianuarie 2010 Judecătoria ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2010, 18:12
(16863 vizualizări - 1 comentariu)


Atenționare cod galben: Ialomița se întoarce sub zăpadă

Atenționare cod galben: Ialomița se întoarce sub zăpadă

În după-amiaza zilei de vineri, 5 februarie a.c., Administrația Națională de Meteorologie a emis cod galben pentru mai multe județe, printre care și Ialomița. Reprezentanții ANM avertizează ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2010, 17:10
(12455 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor

În cursul zilei de joi, 4 februarie, în intervalul orar 12,00-16,00, în municipiul Slobozia a fost organizată o acțiune în sistem integrat, urmărindu-se în principal prevenirea și combaterea criminalității ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2010, 16:32
(13939 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton omorît de un tractor

Traversarea neregulamentară a fost cauza unui grav accident rutier produs miercuri, 3 februarie a.c., în comuna Bărbulești, un bărbat pierzîndu-și viața. Bărbatul, în calitate de pieton, s-a angajat în ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2010, 19:06
(9966 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit general, încarcerat

Miercuri, 3 februarie a.c., polițiștii feteșteni, în urma unei acțiuni desfășurate pe raza municipiului, au identificat și reținut un bărbat de 60 de ani, din localitate, urmărit din luna iulie a anului ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2010, 18:41
(10490 vizualizări - 0 comentarii)


Disciplinizarea traficului rutier, în atenția polițiștilor

Polițiștii Serviciului Rutier au desfășurat o acțiune al cărui scop principal a fost prevenirea accidentelor rutiere. În cadrul acțiunilor au fost aplicate 137 sancțiuni contravenționale, în valoare de ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2010, 18:11
(8498 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi aplicate de polițiști

Polițiștii din Țăndărei și din posturile de poliție arondate municipiului Urziceni au executat acțiuni pentru creșterea gradului de siguranță al cetățenilor, pentru prevenirea și combaterea faptelor antisociale ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2010, 17:02
(10319 vizualizări - 0 comentarii)


Amonil și-a reluat activitatea de producție

Miercuri, 3 februarie, reprezentanții Amonil SA au anunțat reluarea activității de producție, oprită parțial la jumătatea lunii ianuarie 2010 din cauza temperaturilor extrem de scăzute. «În data de 3 februarie ...[citește_toată_știrea]

4 Februarie 2010, 11:07
(11004 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 7000 de fermieri au accesat aplicația IPA Online

Reprezentanții Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că 7100 de fermieri au accesat aplicația IPA Online și au completat electronic declarația pentru o suprafață de peste 170 mii ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2010, 19:17
(10043 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiunea «Năvodul» pentru un pistol de jucărie

Un tînăr în vîrstă de 29 de ani, din comuna Borănești, a fost sancționat contravențional cu amendă în valoare de 500 de lei, în urma unui apel fals prin 112. Pe scurt, un cetățean a sesizat Poliția marți ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2010, 16:42
(8555 vizualizări - 0 comentarii)


Arme deținute ilegal, descoperite de polițiști

Marți, 2 februarie a.c., polițiștii au identificat un bărbat de 39 de ani, care deținea fără drept o armă neletală supusă autorizării, pe care în anul 2009 ar fi vîndut-o unui călărășean. Arma cu aer comprimat ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2010, 15:32
(7613 vizualizări - 0 comentarii)


Elevii, în atenția polițiștilor

În cursul zilei de marți, 2 februarie, între orele 12,00-15,00, efective sporite de polițiști, jandarmi și polițiști comunitari au acționat pe raza municipiului Slobozia pentru prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2010, 14:53
(10180 vizualizări - 0 comentarii)


Cristian Lefter, noul adjunct al IPJ Ialomița din 1 februarie 2010

«Începînd cu data de 1 februarie 2010, în urma promovării concursului organizat de Inspectoratul General al Poliției Române pentru funcția de adjunct șef inspectorat la Inspectoratul de ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2010, 12:35
(11167 vizualizări - 3 comentarii)


Contribuțiile la Bugetul asigurărilor pentru șomaj, neschimbate

În data de 26 ianuarie 2010 a fost adoptată Legea bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2010, act normativ prin care au fost stabilite contribuțiile pe care agenții economici trebuie să le plătească ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2010, 12:32
(8332 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2010, 12:25
(11247 vizualizări - 0 comentarii)


Un minor de 16 ani a încercat să fure geanta unei femei

Luni, 1 februarie, polițiștii Postului de Poliție Transporturi Feroviare Urziceni, aflați în patrulare în stația CFR, au observat un tînăr care agresa o femeie pe peronul stației cu intenția de a-i sustrage ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2010, 20:18
(11137 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...