Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

PSD Ialomița a aruncat oficial buzduganele

Ciupercă pentru județ, Stoica pentru Slobozia

După 6 luni de scenarii și două săptămîni de la anunțul public, PSD Ialomița a primit oficial aprobarea de la Centru pentru candidaturile proprii. Astfel, candidatura lui Silvian Ciupercă este reconfirmată pentru Consiliul Județean Ialomița, iar Alexandru Stoica devine candidatul USL pentru alegerile locale din Slobozia.

Comunicate oficiale și nu numai
Comunicatul oficial remis redacției (ce coincidență, cu o oră înaintea celui trimis de Gabi Ionașcu!) confirmă ceea ce toată Ialomița știa de la începutul lui martie. «Biroul Permanent Național al PSD a aprobat candidatura domnului Silvian Ciupercă pentru un nou mandat de președinte... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2012, 10:10 (10058 vizualizări - 6 comentarii)

REPORTAJ

Slobozia: Biblioteca-fantomă de la Casa de Cultură

Slobozia: Biblioteca-fantomă de la Casa de Cultură

Ca să ajungi la ea trebuie să treci pe lîngă ușa de lemn a unui bar insalubru, un hol de termopan în care joi, 8 martie, niște întreprinzători particulari vindeau «haine din piele de damă», iar la subsolul unde era cîndva un pisoar public s-a deschis o cîrciumă nouă care oferă lounge drinks... E cea mai veche bibliotecă din oraș, biblioteca Casei de Cultură a Sindicatelor. O bibliotecă în care nu s-a mai făcut achiziție de carte nouă de mai bine de 20 de ani...

O tempora, o mores
Holurile Casei de Cultură a Sindicatelor de la etajul I sînt reci și neiluminate. Ușa bibliotecii... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2012, 10:05 (8926 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Meriți mai mult! Meriți un AgroCredit!

Procera, partenerul fermierilor ialomițeni

Meriți mai mult! Meriți un AgroCredit!

Miercuri, 14 martie 2012, reprezentanții grupului Procera au organizat un simpozion agricol pentru fermierii din județul Ialomița. La eveniment, desfășurat la Slobozia, au participat peste 50 de fermieri interesați de portofoliul de produse al Procera. Prezentarea inițială a fost susținută de către Mihai Radu, director tehnic al grupului Procera.
Scopul principal al întîlnirii a fost însă acela de a prezenta programul AgroCredit, unul dintre cele mai noi concepte ale Procera. Imediat după întîlnire, Constantin Florea, directorul zonal al Procera, a declarat: «Sîntem pe piața ialomițeană pentru a sprijini și orienta corect deciziile fermierilor locali. În acest context, programul Agrocredit... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2012, 09:28 (10150 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«ÎMPREUNĂ» pentru 1000 de femei rome

Egalitate de șanse pentru grupuri vulnerabile

«ÎMPREUNĂ» pentru 1000 de femei rome

Vineri, 16 martie a.c., la sala de ședințe a Direcției de Sănătate Publică Ialomița, s-a lansat proiectul «Împuternicirea femeilor rome pe piața muncii». Proiectul este promovat de către Agenția de Dezvoltare Comunitară «ÎMPREUNĂ», în parteneriat cu Ministerul Muncii, Familiei și Protecției Sociale, Confederația FRĂȚIA și Institutul Național de Cercetare Științifică în Domeniul Muncii și Protecției Sociale. Obiectivul general al proiectului este acela de a dezvolta capacitatea organizațiilor sindicale de a promova egalitatea de șanse pe piața muncii pentru femeile aparținînd grupurilor vulnerabile.

Femeile în oglinda societății
Vineri, 16 martie, la orele 1... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2012, 09:13 (10083 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Referendum politic pentru apă apolitică la Slobozia

Referendum politic pentru apă apolitică la Slobozia

Asasinat politic de propria creație, primarul Gabi Ionașcu cere să se întoarcă la popor. Concret, după ce a cheltuit 50 milioane de lei pentru o sursă de apă menajeră fără să întrebe pe nimeni, Gabi Ionașcu cere referendum pentru a amaneta viitorul SC Urban...

Ionașcu aruncă mănușa
Într-un comunicat de presă remis publicității marți, 20 martie 2012, primarul Gabi Ionașcu își anunță intenția de a organiza un referendum care să decidă viitorul firmei SC Urban.
După ce trece în revistă, pentru prima oară în ultimii doi ani, ofertele primite de administrația locală (vezi paginile... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2012, 17:35 (17076 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Accident între Slobozia și Iazu: Bărbat acroșat de o Dacie Logan!

Accident de circulație în după-amiaza zilei de vineri, 23 martie a.c., între Slobozia și Iazu. Deoarece nu a fost atent în momentul în care a vrut să traverseze strada, un bărbat a fost lovit de o mașină. El a fost transportat de urgență la Spitalul Județean Slobozia, pentru acordarea de îngrijiri medicale. Șoferul care l-a lovit pe respectivul bărbat susține că circula regulamentar, din direcția Slobozia-Brăila. La un moment dat, pe cealaltă parte a carosabilului, a observat un bărbat care stătea de vorbă cu șoferul unui camion și care s-a angajat să traverseze șoseaua, fără să se asigure. De la acea clipă și pînă la tragedie a mai fost decît un pas. «Stătea cu ochii la camion și tot gesticula... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2012, 16:50 (9195 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Inimă de Stejar

Al nouălea român care a supraviețuit unui transplant de cord

Inimă de Stejar

Singurul ialomițean care are o inimă nouă trăiește la Urziceni. După aproape 10 ani de la intervenția chirurgicală, care i-a schimbat viața, el a povestit clipele pe care le-a trăit pe masa de operație și riscurile pe care le presupune un astfel de procedeu medical. Mai mult, conform statisticilor, este al nouălea român care a supraviețuit unui transplant de cord realizat în România...

A acostat definitiv...
Pentru Jenică Stejar marea a însemnat totul, tocmai de aceea s-a hotărît să îi dedice toată viața și să devină navigator. A străbătut de nenumărate ori mările și oceanele... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2012, 16:43 (12414 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

PD-L continuă campania de racolare a primarilor PSD

DEZERTAREA, episodul II

PD-L continuă campania de racolare a primarilor PSD

Joi 22 martie a.c., în cadrul unei conferințe de presă, președintele PDL Ialomița, Cazacu Marinică, a anunțat oficial că alți doi primari PSD vor candida pe listele PD-L la alegerile din 10 iunie 2012. Este vorba despre primarul din Sălcioara, Ionel Frițu, și cel din Munteni-Buzău, Gheorghe Soare.

Sprijiniți să vină la PD-L
Cei doi primari PSD au precizat faptul că motivul pentru care au ales să intre în cursa electorală alături de PDL, îl reprezintă ignorarea proiectelor locale de către conducerea partidului din care au făcut parte.
«Domnul Cazacu ne-a spus că ne ajută... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2012, 16:15 (10998 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un tânăr susține că a fost bătut de forțele speciale ale Poliției. Oamenii legii au altă variantă...

Scandal cu mascați la Slobozia!

Un tînăr susține că a fost bătut de forțele speciale ale Poliției. Oamenii legii au altă variantă...

Un tînăr de 24 de ani din Slobozia susține că în noaptea de duminică spre luni, 18/19 martie a.c., a fost bătut de forțele de intervenție ale Poliției, după ce a fost legitimat. De cealaltă parte, oamenii legii susțin că el a fost prins băut la volanul unei mașini și că nu l-au agresat...

A fost sau n-a fost?
În noaptea în care susține că a încasat pumni în cap de la mascați, tînărul venea de la o petrecere alături de prietena sa. Pe o stradă din Cartierul 500 s-a întîlnit cu un alt amic și au intrat într-o discuție contradictorie. În acel moment, o patrulă de Poliție le-a cerut... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2012, 12:20 (23550 vizualizări - 34 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Escroaca care a jefuit casa de amanet din București locuiește în Slobozia!

În seara zilei de miercuri, 21 martie a.c., polițiști din cadrul Poliției Slobozia și Secției 3 București au percheziționat locuința Rafaelei Preda, în vîrstă de 40 ani, suspectă în cazul tîlhăriei de la o casă de amanet din Capitală. La plecare, oamenii legii au luat cu ei mai multe bunuri și un calculator, ce au aparținut suspectei.
În urmă cu aproximativ o săptămînă, un bărbat și o femeie au pătrus într-o casă de amanet din București și, folosindu-se de pretextul că sînt comisari ai Gărzii Financiare, au fraudat proprietarul respectivei societăți cu suma de 100.000 de euro.
Imediat, oamenii legii au mers pe firul întîmplării și au încercat să le dea de urmă suspecților. Așa au ajuns... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2012, 10:39 (18125 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Raport oficial privind deszăpezirea

Ialomița: Diferențe însemnate la cheltuieli în anumite localități!

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență a finalizat raportul privind cheltuielile efectuate de către autoritățile locale în perioada viscolelor din lunile ianuarie-februarie 2012. Potrivit concluziilor acestuia, multe dintre administrații au solicitat sume mai mari decît au cheltuit, pe ansamblu, cheltuielile efectuate depășind alocările bugetare cu 309154 de lei. Surprinzător, o analiză comparativă a costurilor în diferite localități ale județului relevă diferențe de pînă la 5 ori mai mari pentru același tip de servicii de deszăpezire prestate. De exemplu, în timp ce la Alexeni o oră de lucrări efectuate cu utilaje tip wola a costat 57 de lei, la Jilavele, aceeași oră de intervenție a costat... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2012, 10:33 (8892 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Descinderi ale Poliției

Falșii comisari ai Gărzii Financiare care au jefuit casa de amanet din București sînt din Slobozia!

În urmă cu cîteva minute, polițiști din cadrul Poliției Slobozia și din cadrul Secției 3 București au descins într-un apartament din municipiul Slobozia unde o caută pe Rafaela Preda, o femeie de 40 ani, suspectă în cazul tîlhăriei de la casa de amanet din București. Oamenii legii au intrat în apartamentul femeii situat în blocul C3 și încearcă să afle amănunte despre aceasta. În respectiva locație se află în acest moment o bătrînă, mama suspectei și cei doi copii ai individei, un băiat și o fetiță.
Potrivit unor surse din cadrul anchetatorilor, bărbatul, însoțitor al femeii în timpul tîlhăriei, i se spune Dan Americanu și ar fi tot un slobozean.
... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2012, 18:45 (29210 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Copiii nimănui, o bombă socială cu efect întârziat

673 de drame oficiale așteaptă intervenția noastră

Copiii nimănui, o bombă socială cu efect întîrziat

Parenting reprezintă procesul de susținere psihică, emoțională, socială și dezvoltare intelectuală a copiilor de la cele mai mici vîrste pînă la maturitate. În Ialomița, cei mai afectați de lipsa acestui suport sînt copiii părinților plecați în străinătate. Oficial, numărul lor este de 673, dintre care 332 sînt băieți, iar 341 sînt fete. Pentru ei, nici administrația, nici școala și nici societatea nu au făcut pînă acum nimic. Sînt copiii nimănui și, conform opiniei specialiștilor, reprezintă tot atîtea drame ale căror efecte se vor răsfrînge asupra societății. Adică asupra fiecăruia dintre noi...

550 de familii, 673 de drame
Un raport public al Direcției pentru... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2012, 13:21 (10151 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Furtuna galben-albastră

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Eolica Baia 4-0

Furtuna galben-albastră

Uniriștilor nu le tremură deloc picioarele, deși se află mulți dintre ei în fața celei mai mari realizări a carierei. La debutul returului, în meciul cu Eolica Baia, elevii lui Ion Ionescu și-au făcu planul la puncte și au oferit un spectacol agreabil tribunelor. A ieșit bine și, grație jocului rezultatelor, distanța față de locul II s-a mărit...

Căpitanul a dat startul
Eolica Baia s-a dovedit o echipă foarte bătăioasă. Cu experimentatul Vlas în poartă și fostul dinamovist Cosmin Pașcovici în apărare, tulcenii nu s-au sfiit să apeleze la durități. Astfel, în startul partidei mai... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2012, 12:47 (9446 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, FC Voluntari-Viitorul Axintele 0-2

Sus, tot mai sus!

Viitorul Axintele a mers la Buftea pentru meciul cu FC Voluntari disputat sîmbătă, 17 martie a.c., după ce traversase încă o pauză competițională cu schimbări masive în lot. «Ne dorim să prindem la finele Campionatului un loc în prima jumătate a clasamentului» spunea în iarnă o persoană din conducerea Clubului. «Vise, tată!» am putea spune gîndindu-ne că ialomițenii s-au zbătut mult timp în subsolul clasamentului. Din fericire, meciul cu ilfovenii care a marcat debutul returului pare să dea dreptate optimiștilor...

Multe schimbări în prima echipă
Trupa aliniată de Ion Nica la... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2012, 12:41 (11032 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Viticola și Lazăr, desprindere de moment

Fotbal, Liga a IV-a

Viticola și Lazăr, desprindere de moment

Gata! S-au uscat terenurile, iar băieții din Liga a IV-a au pornit caravana returului. S-au scos echipamentele de la naftalină, legitimațiile din sertare și, pe alocuri, s-au actualizat speranțele unui cules de vie într-un aer mai ozonificat: în Liga a III-a. Una va fi în final trupa care va ataca barajul, dar gurile rele susțin în continuare că experiența trăită în vara lui 2011 de Viitorul Axintele este, cel puțin în acest sezon, imposibil de repetat. Le puteți contrazice?

Lăzărenii, performerii etapei
Acum, după ce am strecurat puțină sămînță de polemică (doar e vremea semănatului, nu?) să ne concentrăm pe ce s-a întîmplat... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2012, 12:27 (9118 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Autoturismul senatorului PD-L Tudor Panțuru, vandalizat

Senatorul PD-L Tudor Panțuru, în dimineața zilei de marți, 20 martie a.c., și-a găsit autoturismul Mercedes vandalizat. Cel sau cei care au lovit mașina senatorului PD-L nu au furat nimic din interior, ci doar i-au spart luneta. «Din fericire, este vorba doar despre un geam spart. Bine că nu au furat ceva din ea...» a declarat Tudor Panțuru. Autoturismului Mercedes, cu an de fabricație 1997, i-a fost spartă luneta în parcarea din fața blocului unde locuiește senatorul. La fața locului au sosit și polițiștii care au întocmit în cauză un dosar penal pentru distrugere.... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2012, 10:18 (7828 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Bucu: Bătrână de 72 ani, batjocorită de un tânăr

Bucu: Bătrînă de 72 ani, batjocorită de un tînăr

În noaptea de luni spre marți, 19/20 martie a.c., o bătrînă de 72 ani din localitatea Bucu a trecut prin clipe de coșmar. Femeia ar fi fost violată de un localnic, în vîrstă de 22 ani. Agresorul riscă acum ani grei de închisoare...
Pe ulițele din Bucu, gura satului vuiește de vești cutremurătoare referitoare la nenorocirea care s-a petrecut noaptea trecută. Tînărul de 22 ani ar fi intrat în casa femeii, iar apoi ar fi sărit peste ea și ar fi violat-o. Încercarea bătrînei de a scăpa din brațele agresorului a fost în zadar. Surse din cadrul anchetatorilor susțin faptul că acesta i-ar fi pus mîna la gură în timp ce ea striga cu disperare după ajutor. În puterea nopții, abia cînd violatorul... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2012, 09:16 (11137 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Bucu viol bătrână

EVENIMENT

Evreii vin la Slobozia aduși de primarul Ionașcu

Evreii vin la Slobozia aduși de primarul Ionașcu

Primarul Gabi Ionașcu vrea să demonstreze că nu lasă baltă orașul în fruntea căruia încă se află. Zilele acestea el s-a aflat într-o vizită de lucru tocmai în Israel pentru a încerca să atragă la Slobozia investitori din Țara Sfîntă...

Sfinte sînt intențiile sale...
Gabi Ionașcu și-a luat zborul spre Israel în noaptea de duminică, 19 martie a.c. Scopul vizitei sale în respectiva țară este acela de a atrage cît mai mulți investitori evrei, care să reîmprospăteze viața economică a orașului. El are sprijin solid în acest demers. Nu vă gîndiți că este vorba despre vreun membru de... [citește_tot_articolul]

20 Martie 2012, 18:40 (8880 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Protocol între Prefectura Ialomița și Avocatul Poporului

Protocol între Prefectura Ialomița și Avocatul Poporului

Luni, 19 martie a.c., la Prefectura Ialomița, în cadrul unei ședințe, a fost semnat un protocol între reprezentanții Guvernului în teritoriu și instituția Avocatul Poporului. Întîlnirea de la Prefectură a fost prezidată de prefectul Mădălin Teculescu și profesorul universitar doctor Gheorghe Iancu, reprezentantul instituției Avocatul Poporului. Protocolul semnat le dă posibilitatea ialomițenilor să se adreseze mult mai ușor Avocatului Poporului. Potrivit respectivului document, oamenii trebuie să înainteze petiții către Prefectură, care își asumă angajamentul de a trimite mai departe aceste demersuri către instituția cu care a semnat acordul. Prefectul Mădălin Teculescu a declarat faptul că ialomițenii... [citește_tot_articolul]

20 Martie 2012, 18:34 (9059 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
269 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Accidente

Neadaptarea vitezei la condițiile unui carosabil acoperit cu zăpadă a fost cauza a două evenimente rutiere produse pe arterele județului. Unul dintre conducătorii auto a părăsit locul accidentului, dar ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2010, 19:26
(13896 vizualizări - 0 comentarii)


Fără carnet și depistat la volanul unui autoturism fără drept de circulație în România

În după-amiaza zilei de marți, 5 ianuarie 2010, pe raza municipiului Urziceni, în cadrul activităților curente desfășurate, polițiștii au oprit pentru control un autoturism înmatriculat în străinătate la ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2010, 12:26
(13959 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția rutieră, în stradă pentru siguranța circulației

Polițiștii au acționat pe raza municipiului Slobozia în scopul prevenirii și combaterii incidentelor rutiere. Activitățile desfășurate de polițiști au vizat urmărirea modului în care participanții la trafic ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2010, 12:22
(12029 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune de prevenire și combatere a infracționalității

În cursul zilei de marți, 5 ianuarie 2010, în intervalele orare 14,30-18,30, respectiv 19,30-21,30, în municipiul Slobozia a fost organizată o acțiune cu efective mărite, urmărindu-se în principal prevenirea ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2010, 12:19
(11301 vizualizări - 0 comentarii)


Au plecat la Revelion și bunicul le-a dat dispărute

În prima zi a anului 2010, în jurul orelor 10,15, Poliția Orașului Țăndărei a fost sesizată asupra unor dispariții. Un bătrîn, de 73 ani, le-a spus polițiștilor că nepoatele sale, în vîrstă de 14, respectiv ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 14:37
(13093 vizualizări - 2 comentarii)


Nouă accidente în cinci zile: 3 morți, 15 răniți

Nouă accidente în cinci zile: 3 morți, 15 răniți

În pofida activităților cu caracter preventiv desfășurate de polițiști, pe arterele județului, în perioada 30 decembrie 2009-3 ianuarie 2010, s-au produs nouă accidente rutiere, evenimente în urma cărora ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 14:27
(12195 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecții mai multor furturi, identificați

În noaptea de 29/30 decembrie 2009, o echipă de polițiști din Fetești l-a depistat pe raza municipiului pe un tînăr, de 21 ani, din comuna Bordușani. Asupra acestuia, cu ocazia controlului efectuat, au ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 14:01
(12002 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive în discotecile rurale

În noaptea de 2 spre 3 ianuarie a.c., polițiștii slobozeni, în colaborare cu agenții Posturilor de Poliție Grivița și Miloșești, au acționat pe raza celor două comune. În acțiunile întreprinse, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 13:53
(15514 vizualizări - 0 comentarii)


Intervenții ale pompierilor

Intervenții ale pompierilor

În primele zile ale noului an, pompierii militari din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență au avut de furcă. Astfel, în două situații s-a acordat primul ajutor cu echipaje SMURD, s-a intervenit ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2010, 13:41
(14907 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis

Polițiștii au întocmit un dosar penal pe numele unui tînăr în vîrstă de 23 ani, din Slobozia, acesta fiind depistat la volanul unui autoturism în prima zi de Crăciun deși nu poseda permis de conducere. ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2009, 14:58
(13031 vizualizări - 0 comentarii)


Prinși în flagrant la furat din autoturisme

În noaptea de 24 spre 25 decembrie a.c., în jurul orei 23,40, doi bărbați au fost surprinși în flagrant de polițiști în timp ce încercau să sustragă doi acumulatori ai unui autocamion. Autovehiculul era ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2009, 14:58
(13021 vizualizări - 0 comentarii)


Sărbători Fericite!

Sărbători Fericite!

Redacția Independent vă dorește un Crăciun liniștit, alături de cei dragi. ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2009, 21:00
(12507 vizualizări - 0 comentarii)


Eleve, victime ale traficului de minori

Procurorii din cadrul Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Biroul Teritorial Ialomița, împreună cu polițiștii din cadrul Serviciului de Combatere a Criminalității ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2009, 18:01
(11923 vizualizări - 0 comentarii)


Șoferi băuți implicați în accident

Doi conducători auto, aflați sub influența băuturilor alcoolice, au fost implicați într-un accident rutier. De reținut că unul dintre aceștia nu poseda permis de conducere. Așadar, miercuri, 23 decembrie ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2009, 17:12
(14258 vizualizări - 0 comentarii)


S-a predat singur

Miercuri, 24 decembrie a.c., în jurul orei 7.30, la Poliția Municipiului Slobozia s-a prezentat Marian P., de 36 ani, din municipiul Slobozia, urmărit din luna februarie 2009. Bărbatul se sustrăgea executării ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2009, 15:00
(14296 vizualizări - 2 comentarii)


Moș Crăciun jandarm

Moș Crăciun jandarm

Cu ocazia Sărbătorilor Crăciunului, jandarmii ialomițeni i-au luat locul lui Moș Crăciun și au împărțit cadouri copiilor cu dizabilități din cadrul Fundației «Trebuie» Fetești. Copiii, într-un cadru emoționant ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2009, 14:27
(12382 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție la bani!

Marți, 23 decembrie, o femeie din Urziceni a fost victima unei tîlhării. Femeia, în vîrstă de 36 ani, administrator a două magazine din localitate, a fost atacată de doi indivizi ce, prin violență, i-au ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2009, 16:06
(11644 vizualizări - 0 comentarii)


Expoziție stradală dedicată Revoluției

Expoziție stradală dedicată Revoluției

Cele mai importante 48 de fotografii exclusive realizate de AGERPRES în timpul Revoluției din Decembrie 1989 pot fi văzute începînd din 21 decembrie 2009, pînă pe 12 ianuarie 2010, în cadrul expoziției ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2009, 16:04
(11027 vizualizări - 0 comentarii)


Achizițiile intracomunitare și importurile de legume-fructe, în atenția polițiștilor

Începînd cu data de 15 decembrie 2009, polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor Ialomița, în colaborare cu comisarii Gărzii Financiare și inspectori ai Oficiului Județean pentru Protecția Consumatorilor ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2009, 18:10
(14100 vizualizări - 0 comentarii)


Dosare pentru produse contrafăcute

Polițiștii feteșteni au început urmărirea penală în șapte dosare penale în care sînt cercetați reprezentanții unor agenți economici, societăți comerciale sau persoane fizice, cu puncte de lucru în localitățile ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2009, 18:05
(13636 vizualizări - 0 comentarii)


Infractori după gratii

Doi ialomițeni, cu domiciliul în comuna Jilavele, pe numele cărora existau mandate de executare a pedepsei cu închisoarea, au fost identificați de polițiștii ialomițeni, fiind încarcerați în Penitenciarul ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2009, 17:59
(11730 vizualizări - 0 comentarii)


APIA notifică fermierii

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură revine cu apelul către fermierii notificați pentru clarificarea datelor declarate în cererea de plată. Aceștia sînt obligați să se prezinte în cel mai ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2009, 17:38
(14249 vizualizări - 0 comentarii)


Unirea Urziceni vs Liverpool

Unirea Urziceni vs Liverpool

Ghinion teribil pentru Unirea Urziceni la tragerea la sorți Europa League. Singura echipă din România calificată în primăvara europeană, Unirea Urziceni, și-a aflat adversarul din «16»-imile Ligii Europa ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2009, 15:09
(12096 vizualizări - 0 comentarii)


ANM-Sîmbătă și duminică, în sud-est reîncep ninsorile

Prognoza meteorologică pe următoarele trei zile, potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, prevede că în cursul zilei sîmbătă, 19 decembrie, în cursul nopții și duminică, 20 decembrie, în sud ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2009, 14:13
(11421 vizualizări - 0 comentarii)


DRUMURI ÎNCHISE

DRUMURI ÎNCHISE

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că peste 150 de polițiști, din care 34 din structurile de siguranță rutieră, sînt angrenați în măsuri de deblocare/dirijare a traficului rutier ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2009, 12:00
(13665 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii ialomițeni, în sprijinul oamenilor înzăpeziți

Jandarmii ialomițeni, în sprijinul oamenilor înzăpeziți

Peste 25 de jandarmi din cadrul Detașamentului Urziceni au acționat, în zilele de 16 și 17 decembrie a.c., pentru deszăpezirea participanților la trafic surprinși de viscol. Pe segmentul de șosea Urziceni ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2009, 11:52
(11782 vizualizări - 1 comentariu)


Brazi confiscați la Fetești

Brazi confiscați la Fetești

8 brazi pentru care nu existau documente de proveniență potrivit legii au fost confiscați de polițiștii feteșteni. Aceștia au acționat joi, 17 decembrie a.c., pe raza municipiului pentru prevenirea și combaterea ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2009, 11:47
(10689 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea SPORT a fost actualizată!

Nu ratați cele mai noi articole despre sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2009, 11:40
(14793 vizualizări - 0 comentarii)


În Ialomița se circulă în condiții de iarnă

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că pe majoritatea arterelor de pe raza județului Ialomița se circulă în condiții de iarnă. Nu există tronsoane de drum închise circulației, traficul ...[citește_toată_știrea]

17 Decembrie 2009, 14:46
(12126 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți din mașini, prinși în flagrant

Hoți din mașini, prinși în flagrant

Polițiștii au identificat un grup format din patru suspecți, acuzați că au acționat pe raza municipiului Slobozia și orașului Țăndărei, săvîrșind zece furturi din autoturisme. În cursul zilei de miercuri ...[citește_toată_știrea]

17 Decembrie 2009, 14:44
(11956 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...