Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: Incompetență administrativă de 2 milioane euro

«Carpe diem» cu președintele Ciupercă

Ialomița: Incompetență administrativă de 2 milioane euro

Spitalul Județean Ialomița a pierdut oportunitatea unei finanțări de 2 milioane de euro pentru informatizarea a trei spitale din Ialomița. Dezastrul a fost posibil cu concursul larg al reprezentanților Consiliului Județean Ialomița, care au uitat să asigure cofinanțarea acestui proiect. Cererea de finanțare pentru proiectul de informatizare a celor trei spitale este rătăcită în prezent în hățișurile birocrației guvernamentale fără șanse de aprobare. Oficialii județeni susțin că nu sînt vinovați și că responsabilitatea aparține managerului Spitalului Județean de Urgență Slobozia...

Clientelism și incompetență administrativ În Ialomița, investițiile europene cu cofinanțare... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2012, 12:05 (15829 vizualizări - 2 comentarii)

REPORTAJ

Dincoace și dincolo de «a doua șansă»

Dincoace și dincolo de «a doua șansă»

Dincolo de poartă sînt băieții de băieți, manelele lui Salam și bagaboantele care visează să ajungă fete tunate. Dincoace de poartă sînt ei, de 18, 20 ori 40 de ani, oameni pe care nu-i mai obligă nimeni să fie aici. Dincolo de poartă e viața, așa cum e ea, strîmbă și nedreaptă... Dincoace de poarta ruginită de metal e Grupul Școlar «Înălțarea Domnului» (fosta Școală 6) cu singura clasă de învățămînt pentru adulți din Slobozia. Și cea de-a doua șansă pentru ei și pentru societatea care i-a pierdut cîndva, din nepăsare sau prostie. Sînt 15 și s-au întors la școală ca să învețe carte...

Clasa cu elevi de nota 9 Clasa e una obișnuită, cu parchet și calorifere... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2012, 11:56 (19565 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

RAJA Constanța construiește un masterplan de 1,15 miliarde lei

Serviciile de furnizare a apei din Ialomița au viitor

RAJA Constanța construiește un masterplan de 1,15 miliarde lei

După 20 de ani de așteptare, Ialomița devine contemporană cu viitorul. Posibilitatea este oferită de către RAJA Constanța, firmă care prin contractele de furnizare a serviciilor de apă reușește să reducă decalajul uriaș dintre standardele locale și cele europene. Potrivit informațiilor furnizate de către firmă, aceste investiții sînt posibile grație unor contracte care fac parte din Programul Operațional Sectorial de Mediu Axa 1 «Extinderea și modernizarea sistemelor de apă și apă uzată». Valoarea acestui ambițios proiect derulat de RAJA Constanta se ridică la 1,15 miliarde lei (aproximativ 271 milioane euro).

Primii beneficiari ialomițeni ai POS Deși RAJA Constanța... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2012, 09:53 (26158 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Edilii vandalizează bugetele comunităților

Ce vrăji au mai făcut primarii ialomițeni

Edilii vandalizează bugetele comunităților

Administrația locală ialomițeană a prejudiciat statul cu peste 4,4 milioane lei din bugetele alocale pentru anul 2010. Constatarea aparține Camerei de Conturi Ialomița în urma controalelor efectuate în anul 2011, pentru exercițiul financiar administrativ din 2010. Recent, instituția a făcut public Raportul de control, document ce evidențiază, încă o dată, modul absolut haotic de întrebuințare a resurselor financiare publice locale. Iar de data aceasta plățile ilegale se ridică la peste 4,4 milioane lei, doar la administrațiile locale!

Statistici de activitate
Potrivit datelor statistice, Camera de Conturi Ialomița și-a fundamentat concluziile Raportului privind... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2012, 12:28 (19655 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Ștefan Poienaru, milionarul în euro îmbogățit de stat (III)

Agrofam&Vitifam, demonstrații de ilegalități împreună cu Agenția Domeniilor Statului

Ștefan Poienaru, milionarul în euro îmbogățit de stat (III)

Agenția Domeniilor Statului favorizează Vitifam...
Cazul ADS-Agrofam a cimentat relația deosebită a lui Ștefan Poienaru, milionarul (în euro sau dolari?), și angajați ai statului, respectiv ai Agenției Domeniilor Statului. A fost momentul cînd funcționarii ADS au demonstrat că este posibil să te joci cu bunurile statului, erijîndu-se în judecători și schimbînd legi după bunul plac. Ceea ce va urma însă va constitui, probabil, un capitol de seamă în analele ilegalităților comise de slujbașii Agenției...
Să demarăm dezvăluirile. Poienaru-Vitifam a început (re)tatonările cu Agenția Domeniilor Statului pe la sfîrșitul anului 2010, cînd firma sa a inițiat o serie de sesizări... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2012, 10:16 (23568 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Monopol pe domeniul public la Movila

Războiul primarului cu toată lumea

Monopol pe domeniul public la Movila

Primarul PSD Mihai Valeriu, din Movila, este acuzat de către patronul unei firme locale de monopol administrativ asupra... domeniului public. Ovidiu Gavrilă, administratorul SC Ovidiu Star SRL, susține că edilul local blochează de peste un an o propunere de amenajare «din fonduri proprii» a terenului din fața magazinului pe care îl deține.

Un an de așteptare
Anul trecut, în ianuarie 2011, administratorul SC Ovidiu Star SRL din Movila a solicitat administrației locale amenajarea terenului din fața magazinului sătesc pe care îl deține pe drumul județean Fetești-Țăndărei, în interiorul localității. Potrivit adresei, intenția administratorului Gavrilă Ovidiu este... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2012, 10:02 (216890 vizualizări - 154 comentarii)

Click aici

SPORT

Sorin Iordache, triumf la dublu

Tenis de cîmp, International Championships of Romania

Sorin Iordache, triumf la dublu

Săptămîna precedentă a avut loc la București un puternic turneu internațional adresat categoriei 14 ani. Sub sigla International Championships of Romania s-au adunat sportivi din 11 țări. Slobozia a fost reprezentată la această competiție de Sorin Iordache, de la TenisCon și de Irina Nițu, de la CSS. În proba de dublu masculin, Iordache a făcut pereche cu piteșteanul Călin Manda alături de care, în urmă cu o lună, cîștiga titlul național la Campionatele de Iarnă. Nici la acest turneu cuplul Iordache-Manda nu a dezamăgit, ba dimpotrivă, a urcat pe prima treaptă a podiumului. Cei doi s-au duelat în finală cu perechea spaniolă Alex Dominguez Soto-Alberto Roglan. A ieșit o confruntare palpitantă cu... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2012, 09:23 (15380 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

«Voi renunța la candidatură doar dacă dispar fizic!»

Declarație Gabi Ionașcu

«Voi renunța la candidatură doar dacă dispar fizic!»

Umilit drastic de către colegii de partid (retragerea sprijinului politic pentru un viitor mandat s-a făcut la un scor zdrobitor de 69 la 1), Gabi Ionașcu refuză să moară politic. Într-o apariție publică pe sticla televizorului local, domnia sa a declarat ca va lupta pînă la capăt pentru candidatura sa. Din păcate pentru el, singura șansă care i-a mai rămas este aceea de a se lăsa folosit ca vehicul electoral pentru a face jocurile unor lideri locali de partid...

Linia subțire dintre mărire și decădere
Vineri, 24 februarie 2012, primarul Gabi Ionașcu a făcut primele declarații publice pe sticla televizoarelor locale. Într-o pledoarie pro domo demnă de o cauză... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2012, 16:38 (36084 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Competiția scapă de nămeți

Capriciile iernii au încurcat serios calendarul competițional handbalistic al începutului de an. Primele 3 etape ale returului Diviziei A s-au împotmolit în zăpadă și se așteaptă primăvara pentru a fi reprogramate. Astfel, Unirea Slobozia nu a putut disputa jocurile cu HCF Piatra Neamț, Național Rîmnicu Vîlcea și Știința Bacău. Din fericire, condițiile meteo nu se vor mai pune de-a curmezișul competiției și astfel, sîmbătă, 25 februarie, vom avea din nou handbal la Slobozia. Cu începere de la ora 12,00, în Sala Sporturilor va avea loc meciul dintre CSM Unirea Slobozia și Handbal Municipal Buzău. Cu toate că echipa buzoiană evolua anul trecut în Liga Națională, actualmente aceasta traversează o... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2012, 11:54 (14168 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

Ialomița: Candidații viitoarelor administrații rămân secreți

Cu patru luni înainte de alegerile locale

Ialomița: Candidații viitoarelor administrații rămîn secreți

Am încercat mai an, prin noiembrie, și am aflat că staff-urile locale ale partidelor nu sînt publice. Cu o lună înainte, numărînd candidații pentru Parlament ai fiecărei filiale, am tras concluzia că avem nevoie de două județe pentru a satisface ambițiile politice ale aleșilor locali. Astăzi, cu patru luni înainte de alegerile locale, descoperim că principalele partide politice locale sînt paralizate de teamă. Teama ca nu cumva viitorii candidați să fie șantajați și să renunțe la intențiile de a candida... Motiv pentru care listele viitorilor candidați rămîn secrete pînă la noi ordine!

PNL are candidați pentru toate localitățile După ce cîrlanul Ponta a sfidat... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2012, 11:45 (15355 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: 2,2 milioane de lei pentru 25 de zile de viscol

Consiliul Județean a prezentat nota de plată a deszăpezirii

Ialomița: 2,2 milioane de lei pentru 25 de zile de viscol

Marți, 21 februarie, în cadrul unei conferințe de presă, conducerea Consiliului Județean a făcut bilanțul financiar al celor 25 de zile de viscol. Potrivit unei estimări inițiale, valoarea cheltuielilor pentru deszăpezirea drumurilor județene se ridică la 2,2 milioane de lei. Suma este mai mare decît în anii precedenți, în timp ce alocările guvernamentale pentru întreținerea drumurilor județene au scăzut la jumătate, respectiv 4 milioane de lei pentru anul 2012.

Drumurile noastre toate
Conform datelor statistice prezentate în cadrul conferinței, lungimea totală a drumurilor județene din Ialomița se cifrează la 507 kilometri. Dintre aceștia, 185 de kilometri... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2012, 11:30 (13733 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Zăpada continuă să afecteze peste 500 de case

Ialomița: Zăpada continuă să afecteze peste 500 de case

Peste 500 de case din 21 de localități din județul Ialomița continuă să fie afectate de zăpezile din ultima lună. Potrivit autorităților județene, pentru circa jumătate dintre aceste case autoritățile locale au nevoie de sprijin logistic sau fonduri în vederea deszăpezirii lor.

Case în pericol de inundare
Joi, 23 februarie 2012, în cadrul unei întîlniri a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, prefectul județului Ialomița a anunțat că, la nivelul județului, 525 de case sînt în continuare înconjurate de zăpezi. Situația se bazează pe datele puse la dispoziție de autoritățile locale și va fi reverificată de către reprezentanții Inspectoratului pentru... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2012, 18:37 (18583 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Razie DIICOT în celulele deținuților de la Penitenciarul Slobozia

Razie DIICOT în celulele deținuților de la Penitenciarul Slobozia

Procurori DIICOT și specialiști din cadrul Administrației Naționale a Penitenciarelor au descins în dimineața zilei de joi, 23 februarie a.c., în spațiile de detenție din Penitenciarul Slobozia. Anchetatorii au căutat mai mulți suspecți, cercetați pentru înșelătorii prin telefon.
La Slobozia au fost percheziționate trei celule, în care se aflau un număr de 43 de pușcăriași. De la aceștia anchetatorii au confiscat 18 mobile cu care infractorii ar fi înșelat telefonic mai multe persoane. În realitate, deținuții apelau diverse numere necunoscute, declinîndu-și identitatea și solicitînd diferite sume de ani sau coduri de reîncărcare, drept avansuri pentru cîștigarea unor premii.
Acțiunea... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2012, 15:26 (22334 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Răzbunare amicală

Fotbal, Unirea Slobozia-Callatis Mangalia 3-1

Răzbunare amicală

Ne-au depășit oficial în sezonul trecut cînd au fost cu un pas înainte și au promovat în Liga a II-a. Ne-au depășit doar în rezultatele indirecte căci în cele directe n-au reușit să o facă. Acum a venit rîndul să le arătăm noi în mod amical cum stă treaba. Și i-am bătut de le-au mers fulgii!
S-a întîmplat miercuri, 22 februarie 2012, cînd Unirea Slobozia a întîlnit într-un meci de pregătire pe terenul de la Abatorul pe Callatis Mangalia. Jocul a fost pe toată durata lui la discreția elevilor lui Ion Ionescu. Scorul la pauză l-a stabilit Augustin Ivașcă, printr-o execuție de excepție din lovitură liberă. În a doua repriză, tot băieții noștri au marcat primii, Viorel Gheorghe transformînd... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2012, 14:24 (16438 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inițiativă cetățenească pentru retrocedarea a 8700 de hectare de teren agricol

Cetățeanul Teculescu declară război Consiliului Județean Ialomița

Inițiativă cetățenească pentru retrocedarea a 8700 de hectare de teren agricol

După 3 luni de război instituțional pentru retrocedarea celor 8700 de hectare de teren deținute de către Consiliul Județean Ialomița, prefectul Mădălin Teculescu caută o nouă soluție. El a declarat că inițiază o campanie de semnături pentru promovarea unui proiect de hotărîre local prin care instituția să retrocedeze cele 8900 de hectare de teren agricol din domeniul privat al județului proprietarilor de drept.
«Prin această inițiativă, vreau să aduc public la cunoștința consilierilor județeni faptul că un număr important de ialomițeni nu sînt puși în posesie pe terenurile din județul Ialomița» a declarat Teculescu. Terenurile revendicate de către «cetățeanul» Teculescu în numele celor ... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2012, 18:25 (23636 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Primarul din Sinești, lovit de interlopii din clanul «Duduienilor»

Ialomița: Primarul din Sinești, lovit de interlopii din clanul «Duduienilor»

Scandal pe ulițele Sineștiului la sfîrșitul săptămînii precedente. Ion Dumitru, primarul localității, a intrat în conflict cu «Duduienii», membrii unuia dintre cele mai temute clanuri de interlopi din Capitală. Potrivit unor surse, se pare că cearta dintre primarul Ion Dumitru și interlopii bucureșteni a pornit de la faptul că «Duduienii» au lăsat în plină stradă un morman de gunoi, adunat dintr-o gospodărie, pe care au refuzat să îl strîngă. În momentul în care edilul a mers să le ceară socoteală pentru acest lucru, «Duduienii» au sărit imediat la scandal. Aceleași surse susțin că Ion Dumitru a fost burscat și a încasat cîteva palme...

«A fost o simplă discuție!»... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2012, 14:27 (29281 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Ograda: Fetiță de doi ani, la spital după ce a înghițit aproape tot siropul pentru febră!

Tot mai mulți copii cad pradă neglijenței părinților. Lăsată nesupravegheată, o micuță de doar doi ani, din localitatea Ograda, a ajuns în stare gravă la spital, marți, 21 februarie a.c., după ce a luat cîteva înghițituri dintr-un sirop prescris de medici pentru a scăpa de febră.
A fost nevoie doar de cîteva secunde de neatenție din partea mamei copilei pentru ca fetița să pună mîna pe sticla de sirop și să ia cele cîteva înghițituri din respectivul medicament. În momentul în care cea care i-a dat viață a intrat în camera unde își lăsase copila, a văzut că micuța se simțea rău. Panicată, femeia a sunat imediat la 112, iar fetița sa a fost transportată de urgență la Spitalul Județean Slobozia... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2012, 14:20 (12180 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Dunărea Galați 2-1

Slobozenii au (în)trecut Dunărea

Sîmbătă, 18 februarie, vremea s-a dovedit în sfîrșit prielnică pentru fotbal. Elevii lui Ion Ionescu au putut ajunge astfel la Galați, pentru amicalul cu divizionara secundă, Dunărea. Jocul galben-albaștrilor a fost unul foarte bun în ciuda numeroaselor probleme de efectiv. Încă o dată, apărătorul central Ionuț Bozean, venit în vară chiar de la Dunărea a fost utilizat fundaș dreapta pentru a suplini absența apărătorilor laterali de meserie. Dintre cei 3 nou veniți au fost utilizați din primul minut Andrei Sescioreanu și Marius Ștefan. Ultimul l-a nemulțumit pe Ionescu și a fost schimbat după 20 de minute cu Viorel Stanciu. Inspirată mișcare pentru că, la 5 minute după ce gălățenii au deschis scorul... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2012, 14:15 (13761 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Nimeni nu e singur dincolo de iad

GAL deschide pîrtii între comunitățile ialomițene

Nimeni nu e singur dincolo de iad

Duminică, 19 februarie, Protoieria Fetești, cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, în colaborare cu Grupul de Acțiune Locală «Dunărea de Jos» au organizat o acțiune de susținere a locuitorilor afectați de căderile de zăpadă din comuna Valea Ciorii. Cei 10 voluntari implicați în această campanie au oferit peste 100 de pachete cu alimente locuitorilor din zonă, dar, mai ales, au transmis tuturor, sinistrați sau nu, că nimeni nu e singur atunci cînd are nevoie de sprijin. «Nu valoarea sprijinului pe care îl acordăm este importantă. Important este să învățăm împreună despre solidaritate și voluntariat. Noi sîntem parteneri în această acțiune, însă... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2012, 14:11 (18426 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Chimia Brazii-Viitorul Axintele 0-1

Axintele a învins la Brazii

Sîmbătă, 18 februarie, Viitorul Axintele s-a deplasat la Brazii pentru un meci de verificare împotriva Chimiei din localitate, ocupanta locului II, în seria a III-a din Liga a III-a. Pe un teren care, deși acoperit cu zăpadă, a fost apreciat ca bun pentru joc, alb-verzii au arătat că lucrurile merg pe drumul cel bun și atitudinea în joc este mult peste cea din tur. Scorul final a fost 1-0 pentru ialomițeni, unicul gol fiind marcat de Novac în minutul 72, în urma unei excelente combinații între Fătu și Toader. În zilele care urmează Viitorul Axintele mai are programate două meciuri amicale: joi, 23 februarie cu Victoria Brănești și sîmbătă, 25 februarie cu Conpet Ploiești. Altfel, antrenorul Ion... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2012, 14:06 (14345 vizualizări - 1 comentariu)

Miercuri 24 Iun 2026
294 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 10:07
(9306 vizualizări - 0 comentarii)


Moș Crăciunul Social Democrat oferă cadouri copiilor nevoiași

A devenit o tradiție în ultimii cinci ani ca în perioada Sărbătorilor de Iarnă Organizația de Tineret a Partidului Social Democrat să organizeze Cupa Crăciunului TSD la fotbal. În acest an, la startul competiției ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 09:46
(11590 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 09:39
(11368 vizualizări - 0 comentarii)


Cotrabanda cu țigări de la Fetești: Șoferul mașinii, arestat

Bărbatul de 32 de ani din care a fost depistat în cursul nopții de 13/14 de decembrie a.c., în jurul orei 00.50, de către polițiștii din Fetești în timp ce transporta țigări fără documente de proveniență ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2010, 15:15
(9030 vizualizări - 0 comentarii)


«Hristos se naște! Să-l slăvim împreună!»

Vineri, 17 decembrie 2010, la orele 16,00, debutează a treia ediție a concertului anual de colinde susținut de către elevii și liceenii unităților școlare din Slobozia. Concertul va avea loc la Mînăstirea ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2010, 15:02
(10434 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia colind


Ialomița: Braconaj pe fondul de vînătoare Căbăl

La sfîrșitul săptămînii precedente, duminică, 12 decembrie, polițiștii feteșteni au acționat în zona fondurilor de vînătoare, scopul principal al acțiunii constituindu-l prevenirea braconajului cinegetic ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2010, 18:48
(12106 vizualizări - 0 comentarii)


Minoră «salvată» de polițiști

După 10 zile de căutări, o minoră din Slobozia, fugită de la domiciliu, a fost depistată de polițiști. Minora Neagu Corina Alexandra, din municipiul Slobozia, a fost dată dispărută de către familie pe ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2010, 18:30
(8596 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Țigări de contrabandă, confiscate de polițiști

Fetești: Țigări de contrabandă, confiscate de polițiști

În cursul nopții de luni spre marți, polițistii ialomițeni au reușit să intercepteze o captură de 3000 de pachete de țigări. La miezul nopții, polițiștii din Fetești au oprit în trafic un autoturism înmatriculat ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2010, 18:10
(11719 vizualizări - 0 comentarii)


«Cei mai frumoși ani» ai deputatului Cristina Pocora

«Cei mai frumoși ani» ai deputatului Cristina Pocora

O nouă ediție a balului «Celor mai frumoși... ani» se va desfășura la acest sfîrșit de săptămînă la Fetești. Evenimentul este dedicat elevilor din liceele din Fetești și Țăndărei și se află la a doua ediție ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2010, 18:04
(11351 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan, accidente, ilegalități

Sîmbătă, 11 decembrie, Poliția Fetești a fost sesizată despre faptul că pe raza municipiului s-a produs un accident de circulație soldat cu pagube materiale. În timp ce un bărbat, de 43 de ani, din localitate ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2010, 18:02
(8753 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Cartușe cu glonț, deținute ilegal

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au depistat sîmbătă, 11 decembrie, un bărbat, de 55 de ani, din Urziceni, care deținea fără drept 158 de cartușe cu glonț de calibru 5,6 mm ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2010, 18:01
(10682 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni glonț


Slobozia: Liniștea publică, asigurată în sistem integrat

În perioada 10-12 decembrie, efective din cadrul Poliției Slobozia în colaborare cu efective ale Inspectoratului Județean de Jandarmi și Serviciului Public al Poliției Comunitare au organizat pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2010, 17:59
(7667 vizualizări - 0 comentarii)


Modificări legislative pentru șomeri

«Începînd cu data de 1 ianuarie 2011, procentul de 75% pentru calculul indemnizației de șomaj se va aplica la valoarea indicatorului social de referință în vigoare la data stabilirii dreptului și nu la ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2010, 16:04
(15163 vizualizări - 1 comentariu)


Accidente și incendii la sfîrșit de săptămînă

La sfîrșitul săptămînii precedente, vineri, 10 decembrie, locuințele sociale din cartierul Catanga al orașului Urziceni au fost în pericol. Doi plopi, înalți de aproape 20 de metri și sprijiniți de un alt ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2010, 16:03
(12712 vizualizări - 0 comentarii)


Spectacol caritabil organizat de Asociația Tinerilor din Ialomița

Joi, 16 decembrie, la orele 11,00, Asociația Tinerilor din Ialomița organizează un mini-spectacol cu scop caritabil denumit strategic «De Crăciun, împreună prin artă». Potrivit organizatorilor, scopul spectacolului ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2010, 16:01
(14803 vizualizări - 0 comentarii)


Lilieci: Accidentat pe trecerea de pietoni

Un bătrîn de 74 de ani a fost victima unui accident rutier petrecut pe raza comunei Lilieci. Pe scurt, în timp ce un bărbat, de 74 de ani, din localitatea Sinești s-a angajat în traversarea străzii pe trecerea ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2010, 10:42
(12481 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Lilieci accident


Urziceni: Șofer băut la volan

Un bărbat din Urziceni a fost prins conducînd băut. Individul de 34 de ani a fost identificat aseară, 9 decembrie, pe o stradă din localitatea Urziceni. Pentru că mirosea a băutură, bărbatul a fost testat ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2010, 09:12
(12200 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Cu permisul suspendat, la volan

Aflați în supravegherea traficului rutier, polițiștii slobozeni au oprit pentru un control de rutină o mașină, înmatriculată în județul Călărași, condusă de un bărbat, de 43 de ani. Pentru că nu avea permisul ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2010, 08:31
(13235 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Au furat plăci de azbociment cu căruța

Joi, 9 decembrie, polițiștii slobozeni au observat o căruță ce se deplasa pe DN2A, în atelaj aflîndu-se 7 bărbați. Mai mult, controlînd căruța, polițiștii au descoperit mai multe plăci de azbociment și ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2010, 07:22
(9963 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Mașină furată din Italia, găsită la Urziceni

Mașină furată din Italia, găsită la Urziceni

Autoturismele furate din străinătate și ajunse pe teritoriul județului nostru au fost din nou «ținta» polițiștilor ialomițeni. În acest sens, polițiștii au organizat o acțiune în Urziceni, în noaptea de ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2010, 17:42
(12801 vizualizări - 0 comentarii)


Tinerii angajați în sistemul medical și în învățămînt pot cumpăra locuințe potrivit legii ANL

Tinerii angajați în sistemul medical și în învățămînt vor putea achiziționa locuințe ANL conform prevederilor Legii 152/1998, privind înființarea Agenției Naționale pentru Locuințe cu modificările și completările ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2010, 10:05
(15817 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Elena Udrea ANL


Slobozia: Recital dedicat memoriei poetului Adrian Păunescu

Slobozia: Recital dedicat memoriei poetului Adrian Păunescu

În organizarea Consiliului Județean Ialomița și a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea», miercuri, 15 decembrie 2010, va fi organizat evenimentul «Oameni de zăpadă». În fapt, acțiunea va fi dedicată ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2010, 09:00
(13280 vizualizări - 1 comentariu)


Avertizare Cod Galben

Pentru intervalul 9 decembrie, orele 20.00-10 decembrie, orele 12.00, Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare Cod Galben în întreaga țară. Potrivit ANM, în intervalul ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2010, 18:48
(14027 vizualizări - 1 comentariu)


Autoturism furat din Italia, identificat de polițiștii ialomițeni

Miercuri, 8 decembrie a.c., polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale-Compartimentul Trafic și Furturi Auto au identificat un autoturism care figura ca sustras din Italia. Deținătorul autoturismului ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2010, 18:17
(12888 vizualizări - 3 comentarii)


Urziceni: Peste 7300 pachete de țigări cu timbre de Republica Moldova, confiscate. Șoferul «transportator», arestat

Urziceni: Peste 7300 pachete de țigări cu timbre de Republica Moldova, confiscate. Șoferul «transportator», arestat

În cursul zilei de miercuri, 8 decembrie a.c. în jurul orei 11.00, polițiștii din Urziceni au oprit pentru control, pe raza comunei Sinești, un autoturism înmatriculat în județul Botoșani, condus de un ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2010, 17:12
(10249 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Tînăr fără permis, prins de polițiști în trafic

În cursul dimineții de miercuri, 8 decembrie a.c., în jurul orei 7.30, polițiștii din Căzănești au identificat în trafic un autoturism înmatriculat în străinătate la volanul căruia se afla un tânăr de ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2010, 17:11
(13630 vizualizări - 1 comentariu)


Handbal: Spartac București-CSM Unirea Slobozia 20-42 (13-21)

Handbal: Spartac București-CSM Unirea Slobozia 20-42 (13-21)

Unirea Slobozia a depășit miercuri, 8 decembrie, de o manieră categorică pe Spartac București. Așa cum de altfel ne așteptam, în meciul contînd pentru etapa a XII-a din campionatul eșalonului secund de ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2010, 17:01
(7672 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor la Țăndărei

În cursul nopții trecute, în intervalul orar 22.00-02.30, efective din cadrul Poliției Orașului Țăndărei au organizat o acțiune ce a avut drept scop prevenirea și combaterea furturilor de și din autoturisme ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2010, 17:00
(14243 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Incendiu de la o lumînare

O lumînare aprinsă lăsată nesupravegheată în imediata apropiere a unor materiale combustibile a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu miercuri, 8 decembrie a.c., în jurul orei 19. ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2010, 10:22
(14335 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele incendiu


Fetești: Intervenții SMURD

Echipajul SMURD de la Garda de Intervenție Fetești a fost solicitat să intervină miercuri, 8 decembrie 2010, în jurul orei 12.00, pentru a acorda primul ajutor medical unei femei în vârstă de 55 de ani ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2010, 10:22
(11071 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...