Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița: Garda Financiară a confiscat 70 tone de grâu

Ialomița: Garda Financiară a confiscat 70 tone de grîu

Sîmbătă, 23 iulie, pe DN3B, ruta Fetești-Chirana-Constanța, Garda Financiară Ialomița a confiscat 70 tone de grîu. Marfa era încărcată în trei semiremorci de transport cereale și aparținea, conform avizelor de însoțire a mărfii, unei societăți comerciale din Constanța.
Suspect pentru comisarii Gărzii Financiare a fost faptul că, pe avizele la care am făcut referire, atît furnizorul cît și beneficiarul mărfii erau firme din Constanța, mașinile de transport fiind oprite la cîțiva kilometri de Chirana. Mai mult, furnizorul grîului era o societate comercială din Constanța înființată în luna mai 2011 (!).
Încercînd să justifice proveniența mărfii, șoferii vehiculelor au prezentat cîteva borderouri... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2011, 15:39 (10030 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Agricultura ialomițeană, REVIRIMENTUL economiei locale

Agricultura ialomițeană, REVIRIMENTUL economiei locale

Într-un județ în care nimeni nu produce și nimic nu merge, primele recolte din acest an au devenit un motiv de bucurie. În spatele producțiilor bune înregistrate de marii producători se ascunde însă aceeași agricultură de subzistență, aceiași samsari de cereale instituționalizați și vînzările ilegale de cereale. Un cerc vicios din care nimeni nu poate ieși și nici măcar nu dă semne că ar vrea.

Apa a făcut diferența
În anul agricol 2010-1011 județul Ialomița a cultivat circa 150 mii de hectare de orz, orzoaică, rapiță și grîu. Deși datele statistice sînt preliminare, pentru toate culturile producția medie oscilează între 4000 și 4500 de kilograme la hectar. Cele mai mari... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2011, 12:37 (8703 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Măsura 112, fata morgana pentru tinerii fermieri

Optimism exagerat la OJPDRP Ialomița

Măsura 112, fata morgana pentru tinerii fermieri

După o sesiune semiratată, Oficiul Județean de Plăți pentru Dezvoltare Rurală și Pescuit se laudă cu un număr mare de cereri pentru sesiunea care se încheie în 29 iulie. Fermierii care au reușit să acceseze cei 25 de mii de euro spun că banii sînt insuficienți. Următoarea sesiune se va desfășura în noiembrie și este ultimul tren pentru tinerii fermieri ialomițeni.

La Oficiul lăudat...
Să nu te duci cu dosarul, ar fi urmarea logică. Numai că cei interesați să acceseze cei 25 mii de euro promiși în cadrul Măsurii 112 «Instalarea tinerilor fermieri» nu au încotro și sînt obligați să treacă prin calvarul depunerii dosarului la sediul județean de pe bulevardul Chimiei. Directorul... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2011, 08:47 (11303 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Pompierul Anghel exploatează cu japca terenul Primăriei Căzănești

Orașul-comună unde administrația șofează tractorul

Pompierul Anghel exploatează cu japca terenul Primăriei Căzănești

După ce a trecut prin vria a trei referendumuri pentru a redeveni comună, Căzănești apare din nou în atenția opiniei publice. De această dată, orașul primarului Alexandru Gavrilă își vrea înapoi palma de 28 hectare de teren agricol ce a fost luată cu japca de un om de-al locului, Dănuț Anghel. Omul care se ocupă cu succes de situațiile de urgență din oraș a reușit performanța de a exploata cele 28 de hectare fără vreun document care să-i dea acest drept. Iar asta se întîmplă de vreo 3 ani, timp în care agricultorul Anghel și-a văzut nestingherit de profitul personal sub ochii închiși ai primarului și autorităților din localitate...

30 de hectare, cadou de la Primărie
... [citește_tot_articolul]

22 Iulie 2011, 17:31 (12023 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița falimentară: Colapsul economic local se accentuează

În Ialomița, numărul firmelor funcționale este tot mai redus, iar falimentul societăților comerciale cunoaște un ritm alert. Tabloul dezastrului economic local este întregit de absența cu desăvîrșire a unor investiții străine în Ialomița.

Suspendări, dizolvări, radieri...
Recentele date statistice ale Oficiului Național al Registrului Comerțului, instituție ce centralizează orice mișcare în mediul economic național, demonstrează încă o dată criza economică din Ialomița. Concluziile generale arată că, deși numărul firmelor ce dispar, prin diverse metode, scade, mediul de afaceri local stagnează într-o criză financiară fără precedent. Statisticile realizate de specialiști... [citește_tot_articolul]

22 Iulie 2011, 09:18 (9495 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Gașca lui Ghiulai

Noul antrenor al Unirii Slobozia vrea o echipă unită

Gașca lui Ghiulai

Tehnicianul instalat în această vară pe banca ialomițencelor nu este nici om de zahăr, dar nici nu pare zbirul despre care vorbea un comentator pe www.independentonline.ro. Băimăreanul Lucian Ghiulai este un tînăr antrenor hotărît să bifeze la Slobozia un reper important al cărții sale de vizită. Să sperăm că va reuși.

Doar 12 fete la reunire
Revenirea din vacanță s-a produs cu 4 zile mai devreme decît era stipulat pentru handbalistele de la Unirea Slobozia. «Am vrut să ne cunoaștem și să demarăm pregătirile cît mai repede pentru că avem puțin timp la dispoziție pînă la debutul Campionatului și vreau ca totul să fie bine pus la punct» explică Lucian Giulai. Așadar, joi... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2011, 17:22 (10958 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Orașul cu 4 festivaluri

Amara atacă piața turistică națională

Orașul cu 4 festivaluri

Începînd cu acest an, orașul Amara dezvoltă un proiect ambițios menit să îl repoziționeze pe harta turistică națională. Potrivit declarațiilor primarului Victor Moraru, administrația locală a accesat un proiect de 8 miliarde de lei vechi în cadrul căruia va dezvolta o serie de 3 festivaluri cu profil turistic menite să atragă atenția asupra potențialului balnear al lacului Amara. Adăugate la celebrul de-acum «Festival al Tinereții», desfășurat neîntrerupt din anul 1967, cele trei festivaluri ar putea relansa economic și turistic această stațiune celebră în perioada comunistă. Pariul pe care doresc să-l cîștige autoritățile locale este acela de a doborî recordul turistic înregistrat de stațiunea... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2011, 11:46 (20362 vizualizări - 2 comentarii)

POLITICĂ

Cronica unor sondaje anunțate

Ionașcu PRIMAR, Cazacu PREȘEDINTE

În ultimele luni v-am oferit în acest colț de pagină o serie întreagă de scenarii politice care vizau viitorul Ialomiței în mandatul 2012-2016. Ajustate în funcție de declarații și fapte concrete, dar alimentate pe alocuri și de zvonuri din culisele filialelor, previziunile noastre au ajuns să capete un grad ridicat de acuratețe. Așa că astăzi lansăm pe piață o nouă posibilitate: Ionașcu reales, Cazacu președinte de Consiliu Județean.

Dulce ca mierea e otrava sondajelor PSD
După cum poate știți, săptămîna trecută a fost finalizat primul dintre cele două sondaje comandate de USL în Ialomița în vedera desemnării viitorului candidat la fotoliul de primar al muncipiului... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2011, 08:17 (11463 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Urban nu poate asigura necesarul de apă pentru abonați

Slobozia: Urban nu poate asigura necesarul de apă pentru abonați

De 8 zile, 3500 de oameni nu au apă curentă! Primarii localităților Mărculești și Cosîmbești se revoltă, Urban susține că nu poate furniza apă, soluțiile tehnice au fost respinse...

«Apa lui Ionașcu» nu mai ajunge la consumatori
Miercuri, 20 iulie, la orele prînzului, o delegație a autorităților din comunele Mărculești și Cosîmbești a luat cu asalt sediul SC Urban, după 8 zile de întrerupere a furnizării apei potabile în localitățile amintite. Potrivit declarațiilor primarului Gheorghe Ciriblan, cei 3500 de locuitori afectați consideră situația inacceptabilă. «E a opta zi fără apă. Sînt oameni bătrîni, copii, animale... Și oamenii întreabă de ce nu au apă dacă au plătit... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2011, 17:47 (11378 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Există un sistem mafiot de distribuire a fondurilor!»

Directorul Spitalului Județean Slobozia acuză

«Există un sistem mafiot de distribuire a fondurilor!»

La sfîrșitul săptămînii precedente, directorul Spitalului Județean Slobozia, Vasile Olaru a acuzat Casa Județeană de Asigurări de Sănătate de distribuirea discriminatorie a fondurilor alocate pentru această unitate medicală. Dr Olaru a declarat că refuză semnarea contractului de finanțare propus de CJAS și a făcut apel la opinia publică locală pentru salvarea situației.

Jumătate din fondurile alocate în 2010
Joi, 7 iulie, în cadrul unei conferințe de presă, directorul Spitalului Județean Slobozia a acuzat deschis CJAS de distribuirea discriminatorie a fondurilor necesare funcționării instituției în 2011. «Fiecare topor trebuie să aibă coada lui. În Ialomița, cozile de... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2011, 13:38 (8492 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Micul Chopin» Sebastian Solomon, revelația concursului internațional «Carl Filtsch» 2011

«Micul Chopin» Sebastian Solomon, revelația concursului internațional «Carl Filtsch» 2011

Sebastian Solomon, elevul de numai 11 ani al Liceului de Artă «Ionel Perlea» Slobozia, a cîștigat Premiul I-Secțiunea Compoziție la Concursul Internațional de Interpretare Pianistică și Compoziție «Carl Filtsch» din acest an.
Evenimentul, ajuns la cea de-a XVI-a ediție, s-a desfășurat la Sibiu și a reunit pe scena Filarmonicii de Stat 40 de pianiști cu vîrste cuprinse între 8 și 31 de ani, din Germania, Bulgaria, Serbia, Republica Moldova, Belarus, Suedia, Rusia, Ungaria și România.
Competitorii au fost examinați atît pentru interpretare cît și pentru compoziție de un juriu internațional alcătuit din Peter Szaunig (Germania), Valentin Gheorghiu (România), Walter Krafft (Germania), Tatiana... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2011, 10:00 (7645 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Unirea Slobozia respiră aer de munte

Fotbaliștii pregătiți de Ion Ionescu se află în cantonament la Predeal și vor reveni în Slobozia, miercuri, 20 iulie. În lotul galben-albaștrilor au apărut deja primele noutăți, fotbaliști aflați încă în stadiul probelor. Este vorba în primul rînd de doi jucători care în campionatul trecut s-au aflat în lotul divizionarei secunde, Dunărea Galați: fundașul dreapta Vlad Judeanu și apărătorul central Ionuț Bozean. De asemenea, ca noutate îl putem nota și pe portarul Tudor Cristian, venit de la Phoenix Ulmu. Marea problemă a lui Ion Ionescu o reprezintă cei 3 jucători sub 21 de ani care trebuie să se regăsească în echipă pe tot parcursul jocului. Variante pentru această problemă pot fi cei trei juniori... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2011, 09:43 (6767 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un bărbat s-a electrocutat la oblonul chioșcului său

După ce Primăria Slobozia a produs «transformări» în Bazar

Un bărbat s-a electrocutat la oblonul chioșcului său

Intenția Primăriei Slobozia de disciplinizare a comercianților din Bazarul Municipal s-a transformat în tragedie pentru o familie din localitate. După ce le-a fost mutat chioșcul, capul familiei, Marian Fîșie s-a electrocutat, șansele de supraviețuire fiind minime. Cine va răspunde pentru tragedia familiei urmează să stabilească expertizele de specialitate dispuse de polițiștii ialomițeni.

Chioșcuri protejate de incendii. Nu și de curent electric!
La începutul săptămînii precedente, Bazarul Municipal s-a reorganizat. Decizia a aparținut administrației slobozene, la solicitarea Inspectoratului pentru Situații de Urgență. Potrivit autorităților, vechea organizare a tonetelor... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2011, 19:25 (9979 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Viitorul Axintele

Încă 5 nume noi

După achiziționarea lui Ionică și Florea de la Comprest, conducerea Viitorului Axintele mai parafează în aceste zile alte 5 transferuri. Este vorba de fundașul stînga Adrian Pepeleu și mijlocașul central Alexandru Ștefan, ambii veniți de la Cernica, precum și de portarul Ovidiu Trandafir, fundașul central Florentin Andrei și atacantul Ștefan Matache, toți de la Victoria Amara. Miercuri, 20 iulie, la Amara, Viitorul Axintele întîlnește Viitorul Chirnogi într-un meci contînd pentru Cupa României care va începe la orele 17,30. Pe 24 iulie, elevii lui Ion Nica pleacă într-un cantonament montan de o săptămînă la Moeciu.... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2011, 18:42 (9594 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

Trei slobozeni, învingători la «Cupa Naparis»

Între 16 și 18 iulie a avut loc, la Slobozia, în organizarea Clubului Sportiv Școlar, «Cupa Naparis», turneu de categoria a II-a. La această competiție, unde au fost prezenți în jur de 40 de sportivi, am consemnat cîteva premiere în ceea ce-i privește pe tenismenii slobozeni. Astfel, la 14 ani, s-a impus Bogdan Corbea, aflat la primul turneu în cadrul acestei categorii. Pe locul al III-lea s-a clasat Cristian Andreescu. La 12 ani, turneul fetelor a fost cîștigat de Alexia Gîndac, «micul fenomen din Slobozia» bifînd, de asemenea, prima competiție cîștigată la această categorie. La băieți, Ștefan Andreescu a luat locul al III-lea. A treia victorie pentru CSS Slobozia i-a aparținut lui Liviu Tonț... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2011, 18:40 (10587 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Personalul de la Ambulanță, fără salarii

Ialomița: Personalul de la Ambulanță, fără salarii

Spitalul Județean de Urgență Slobozia nu este singura unitate medicală care pune în pericol sănătatea pacienților din lipsa finanțării. La rîndu-i, Serviciul Județean de Ambulanță refuză să semneze contractul de finanțare cu CJAS. Managerul Radu Paros invocă «impunerea finanțării de către Casă», care nu poate să asigure funcționalitatea instituției pe care o conduce. Prima dintre urmări, de-a dreptul revoltătoare, este că personalul medical al Serviciului de Ambulanță nu își va mai primi salariile pînă cînd negocierea impusă de managerul Paros nu va da rezultate.
«Este revoltător! Există un ordin al Ministrului Sănătății care stabilește un tarif de 32,5 lei pe cap de locuitor. Serviciului de... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2011, 09:13 (10741 vizualizări - 5 comentarii)

POLITICĂ

Demagogul Ciupercă și vânzătorii de iluzii electorale

A început campania pentru localele din 2012

Demagogul Ciupercă și vînzătorii de iluzii electorale

Vise! Hai la vise! Ieftine, proaspete, aburinde! Acesta este mesajul titularilor de filiale locale ale celor două partide care-și adjudecă viitorul politic al Ialomiței. Dacă sînteți interesat, în colțul drept al județului îl avem pe vînzătorul de iluzii electorale Cazacu, președintele PD-L. Lefegiu al unei instituții publice falimentare, Poșta Română, protagonist al unor dosare penale epopeice și moștenitor politic al unei organizații abulice și plină de toate păcatele, Cazacu visează cu ochii larg deschiși la ziua cînd va conduce el județul. În colțul din stînga, la costum și cravată social democrată, președintele în exercițiu, Silvian Ciupercă. Demagog de formație și neînvins de două mandate... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2011, 09:06 (7837 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Reparații second-hand pentru polițele Carpatica și Euroins

Piața asigurărilor auto din Ialomița naște monștri

Reparații second-hand pentru polițele Carpatica și Euroins

În lunia ianuarie a anului 2011, Independent publica un amplu articol care demasca faptul că firmele de asigurări Carpatica, Euroins și Astra refuză sistematic să onoreze plata daunelor rezultate din accidente, atît în cazul asigurărilor RCA, cît și al celor CASCO. Continuăm astăzi tirul acuzelor, cu o serie de fapte și declarații care confirmă o practică scandaloasă și iresponsabilă: în puținele cazuri cînd acceptă plata daunelor, firmele de asigurări impun păgubiților reparații cu piese second-hand care afectează nu doar durata de exploatare a autovehiculului, ci chiar siguranța în trafic!

Shit Happens
În ciuda crizei, automobilele continuă să circule în număr tot... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2011, 08:42 (16041 vizualizări - 6 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Mișcări de trupe la Axintele

Marți, 5 iulie, antrenorul Ion Nica a dat startul pentru pregătirea sezonului 2011-2012 pe care Viitorul Axintele îl va disputa în Liga a III-a. Conducerea tehnică a renunțat deja la 4 jucători: Ionuț Enache, Gabriel Mititiuc, Marius Stan și Bogdan Constantinescu. La capitolul achiziții certe sînt trecuți doi jucători, ambii de la Conprest București: Mariuș Ionică (fundaș, 24 ani) și Dan Florea (mijlocaș de bandă, 26 ani). De asemenea, Ion Nica are în probe o serie de jucători printre care Babagearu (Slobozia), Matache, Buzoianu, Trandafir (Amara), Iordache (Conprest), Crăciun (Rocar), Dincă, Peteleu (Cernica). Marți, 12 iulie, Viitorul a început seria amicalelor cu echipa din Fundulea, urmînd... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2011, 08:39 (6643 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Balcan, Băeșu și Popescu pleacă

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Balcan, Băeșu și Popescu pleacă

În sfîrșit s-a luat o hotărîre! Lotul de handbal feminin al CSM Unirea Slobozia se adună pe 18 iulie. Astfel, avînd în vedere că ediția 2011-2012 a Campionatului din eșalonul secund va debuta pe 17 septembrie 2011, fetele vor avea la dispoziție două luni de pregătire. În privința antrenorului un lucru e sigur. Nu va fi din Slobozia. (n. red.: Singurele două variante locale existente Marian Simion și Gheorghe Neagu nu au fost, se pare, pe placul Consiliului de Administrație!). Al doilea lucru sigur este că trei dintre jucătoarele aflate la final de contract nu vor mai juca din toamnă la Slobozia. Astfel, pivotul Simona Balcan este tentată de o experiență peste hotare. «Momentan am mai multe variante... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2011, 08:36 (11543 vizualizări - 8 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
304 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Polițiștii au oprit un autoturism pentru viteză excesivă și au descoperit... un țepar de cerale!

Un bărbat, de 33 de ani, din orașul Strehaia, județul Mehedinți este cercetat penal de polițiștii feteșteni pentru înșelăciune, după ce, cu ocazia unei tranzacții cu cereale, a înșelat un cetățean cu peste ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:32
(11062 vizualizări - 0 comentarii)


Sălcioara: Fără permis și cu mașina neînmatriculată a lovit un pieton, părăsind locul accidentului

În cursul dimineții de luni, 13 septembrie, Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe raza localității Sălcioara s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:31
(18468 vizualizări - 2 comentarii)


Gura Ialomiței: Fără permis la volan

Luni, 13 septembrie, polițiștii din Gura Ialomiței au încercat să oprească un autoturism înmatriculat în județul Ialomița. Întrucît șoferul nu a oprit la semnalul agentului de poliție, continuîndu-și deplasarea ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:30
(16278 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Tînăr mort într-un accident rutier

Luni, 13 septembrie, în apropierea localității Coșereni s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane. Victima, un tînăr de 23 de ani, din municipiul Focșani, județul Vrancea, conducea ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:28
(16878 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Țigări de contrabandă, confiscate

În cursul zilei de luni, 13 septembrie polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor au oprit pentru control, pe raza comunei Sărățeni, un autoturism înmatriculat în județul Ialomița, condus de un bărbat ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:26
(16387 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți Tîrg: A intrat cu mașina în pom și a fost proiectat pe gardul unei case

În noaptea de sîmbătă spre duminică, respectiv 11/12 septembrie, Poliția Orașului Fierbinți-Tîrg a fost sesizată despre faptul că pe raza localității s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 16:03
(21506 vizualizări - 1 comentariu)


«Șoferi» fără permis sau băuți la volan

La sfîrșitul săptămînii trecute, sîmbătă, 11 septembrie, un echipaj de poliție din Urziceni, aflat în serviciul de patrulare și control al traficului rutier, a depistat în trafic pe raza localității Maia ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 16:01
(18640 vizualizări - 4 comentarii)


Urziceni: Comerțul ilicit, în atenția polițiștilor

Sîmbătă, 11 septembrie, polițiștii din Urziceni au executat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii activităților de comerț ilicit în zona Pieței și a Oborului din municipiu. În cadrul acțiunilor au ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 16:00
(17102 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Se fură capace de canalizare

În noaptea de duminică spre luni, respectiv 12 spre 13 septembrie, o echipă de siguranță publică mixtă polițist-jandarm-polițist comunitar a depistat, pe strada Independenței din Fetești, un tînăr de 2 ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 15:58
(18479 vizualizări - 0 comentarii)


«Biblionet» la Stelnica

«Biblionet» la Stelnica

Primăria și Consiliul Local Stelnica, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița și Biblioteca Comunală «Ion Ghelu Destelnica» vor inaugura oficial noul serviciu gratuit de bibliotecă «Biblionet-lumea ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 12:04
(19747 vizualizări - 0 comentarii)


Fiscul ialomițean raportează evaziunea pentru luna august 2010

Potrivit unei informări a Direcției Genrale a Finanțelor Publice Ialomița, în cursul lunii august inspectorii instituției au efectuat 180 verificări ale bazei de impozitare, ale legalității și conformității ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 11:35
(11108 vizualizări - 0 comentarii)


Prinsă în flagrant în timp ce dădea șpagă

Vineri, 10 septembrie, ofițerii Direcției Generale Anticorupție Ialomița, în colaborare cu polițiști din cadrul IPJ Ialomița, au prins în flagrant o persoană din Ciulnița în timp ce încerca să mituiască ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 11:34
(21387 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Ciulnița șpagă


Accidente: Începător la volan, a intrat într-o căruță. S-a izbit de un tractor și a murit pe loc. Biciclistă băută, acroșată de o mașină

O persoană și-a pierdut viața și alte două au fost ușor rănite în urma a trei accidente produse pe arterele județului.
Primul eveniment rutier a fost sesizat Poliției prin 112, vineri, 10 septembrie ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:44
(18470 vizualizări - 1 comentariu)


Depistat fără permis la volanul unui autoturism neînmatriculat și cu număr fals

Polițiștii Serviciului Rutier aflați în activitatea de supraveghere și control al traficului rutier pe DN2A, pe raza localității Misleanu, au oprit pentru control un autoturism cu număr de înmatriculare ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:44
(16469 vizualizări - 0 comentarii)


Rablele, afară de pe șosele!

Efective ale Biroului Rutier Fetești, în colaborare cu reprezentanții RAR filiala Ialomița au acționat pe raza municipiului Fetești avînd drept scop scoaterea în afara părții carosabile a autovehiculelor ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:42
(13296 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești rable


Țăndărei: Tînăr arestat

Polițiștii din Țăndărei au identificat și reținut un tînăr de 21 de ani, din localitate, pe numele căruia Judecătoria Fetești a emis la data de 3 septembrie a.c. un mandat de executare a pedepsei de 1 an ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:42
(17474 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiuni de prevenire și combatere a infracționalității

Polițiștii feteșteni au acționat pe raza municipiului, activitățile întreprinse urmărind prevenirea și combaterea infracțiunilor comise cu violență în zona barurilor, discotecilor și a altor locuri pretabile ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:41
(16341 vizualizări - 0 comentarii)


Comandantul Poliției Slobozia, Cristian Ivan, prezent la «Convocarea șefilor polițiilor municipiilor reședință de județ» de la Sibiu

Vineri, 10 septembrie a.c., s-a încheiat la Sibiu Convocarea șefilor polițiilor municipiilor reședință de județ din cadrul inspectoratelor de poliție județene. La întîlnire a participat, din partea Ministerului ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2010, 14:22
(17671 vizualizări - 0 comentarii)


Rechizite gratuite de la Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Copiii proveniți din familii nevoiașe vor primi rechizite cu titlu gratuit oferite de Centrul de consiliere și sprijin pentru familiile aflate în dificultate din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2010, 09:02
(18729 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Un polițist la fiecare școală

Peste 200 de polițiști ialomițeni vor participa în cele 120 de unități de învățămînt la deschiderea noului an școlar. «Zona unităților de învățămînt va fi supravegheată de patrulele de siguranță publică ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 16:48
(17725 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: S-au intoxicat în pivniță cu monoxid de carbon rezultat din fermentarea mustului. O femeie a murit!

Trei persoane s-au intoxicat cu monoxid de carbon rezultat din fermentarea mustului. Tragedia s-a petrecut la Fetești, în cartierul Fetești-Gară, vineri, 10 septembrie. Proprietarul, în vîrstă de 62 de ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 16:29
(11893 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești tragedie


13 septembrie-Ziua Pompierilor se desfășoară la liceul «Al. I. Cuza»

În fiecare an, la 13 septembrie, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița sărbătorește Ziua Pompierilor din România. Pentru că anul acesta sărbătoarea coincide cu ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 16:15
(10513 vizualizări - 0 comentarii)


Ciupercă reclamă evaziunea fiscală: «În Port la Constanța ajung prin Ialomița, în fiecare noapte, sute de mii de tone de cereale!»

Joi, 9 septembrie, după-amiază, autoritățile locale și județene s-au întrunit în ședința lunară de lucru a Colegiului Prefectural. De această dată lucrările Colegiului s-au axat pe infracționalitatea înregistrată ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 06:14
(19513 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Bucu, Ograda și Colelia

Trei incendii la gospodăriile populației s-au petrecut în cursul zilei de miercuri, 8 septembrie a.c., începînd cu ora 10.15, cînd la dispeceratul Inspectoratului s-a anunțat faptul că anexa unei gospodării ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 13:18
(19647 vizualizări - 1 comentariu)


Au furat fier de la o stație de irigații

Marți, 7 septembrie, în jurul orei 16.30, jandarmii grupei de intervenție Urziceni, aflîndu-se în patrulare pe un tronson al conductelor magistrale de transport produse petroliere din zona comunei Lilieci ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 13:03
(18227 vizualizări - 0 comentarii)


Instalarea noului preot la Armășești

Instalarea noului preot la Armășești

Duminică, 5 septembrie 2010, preacucernicul părinte Stancu Bogdan Ionuț, protoiereu de Urziceni, a participat în comuna Armășești la slujba de instalare a noului preot paroh, Munteanu Cristian Ionuț. La ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:55
(25140 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Bătrînă dispărută de la domiciliu, găsită în mai puțin de patru ore de la sesizare

Miercuri, 8 septembrie, la ora 16.00, agenții Postului de Poliție Maia au fost sesizați de către un localnic de 57 de ani, despre faptul că mama sa, în vîrstă de 87 de ani, diagnosticată cu amnezie temporară ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:51
(17993 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Maia dispărută


Furturile de pe cîmp, în atenția polițiștilor

În cursul nopții de 8/9 septembrie a.c., efectivele Biroului de Ordine Publică Fetești, în colaborare cu lucrători ai Inspectoratului Județean al Poliției de Frontieră Ialomița și Inspectoratului Județean ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:49
(15215 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit internațional, depistat la Țăndărei

În cursul zilei de ieri, polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Țăndărei au organizat și executat o acțiune ocazie cu care a fost prins și reținut un bărbat de 37 de ani, din localitate ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:47
(20633 vizualizări - 3 comentarii)


350 de carnete reținute ca urmare a consumului de alcool la volan

În primele opt luni ale anului 2010, în urma acțiunilor desfășurate de polițiști pentru combaterea conducerii autovehiculelor sub influența alcoolului, au fost reținute 350 de permise de conducere. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:45
(17453 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...