Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Balcan, Băeșu și Popescu pleacă

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Balcan, Băeșu și Popescu pleacă

În sfîrșit s-a luat o hotărîre! Lotul de handbal feminin al CSM Unirea Slobozia se adună pe 18 iulie. Astfel, avînd în vedere că ediția 2011-2012 a Campionatului din eșalonul secund va debuta pe 17 septembrie 2011, fetele vor avea la dispoziție două luni de pregătire. În privința antrenorului un lucru e sigur. Nu va fi din Slobozia. (n. red.: Singurele două variante locale existente Marian Simion și Gheorghe Neagu nu au fost, se pare, pe placul Consiliului de Administrație!). Al doilea lucru sigur este că trei dintre jucătoarele aflate la final de contract nu vor mai juca din toamnă la Slobozia. Astfel, pivotul Simona Balcan este tentată de o experiență peste hotare. «Momentan am mai multe variante... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2011, 08:36 (11543 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Bolnavii, obligați să-și plătească consultațiile

Derivă în Sănătatea ialomițeană

Bolnavii, obligați să-și plătească consultațiile

În timp ce Casa Județeană de Asigurări de Sănătate anunță finalizarea procesului de contractare, Spitalul Județean de Urgență Slobozia introduce coplata. Asta pe cînd laboratoarele de analize fac programări peste cîteva luni, iar farmaciile eliberează medicamente gratuite cu țîrîita. Acestea fiind spuse, diagnosticul general al Sănătății ialomițene prezintă clar simptome de moarte clinică...

Politică pe spinarea bolnavilor: La Spitalul Slobozia boala e taxată la casierie
Începînd cu săptămîna trecută, toți cei care trec pragul Spitalului Județean de Urgență Slobozia sînt obligați să plătească de la 3 la 35 lei, în funcție de serviciile medicale solicitate. ... [citește_tot_articolul]

15 Iulie 2011, 12:53 (10964 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Alexia Gândac, campioana României la tenis de câmp

Un succes mare pentru un oraș mic

Alexia Gîndac, campioana României la tenis de cîmp

După cum știți din ziarul nostru, săptămîna trecută s-a desfășurat la București Campionatul Național Individual la tenis de cîmp adresat categoriei 10 ani. La feminin, Alexia Gîndac, eleva profesorului Ion Savu de la CSS Slobozia, a cucerit titlul de Campioană Națională într-o manieră categorică: în cele 6 meciuri disputate nu a pierdut niciun set!

Savu anticipase performanța
Joi, 7 iulie, ora 11,00, primim vestea: Alexia cîștiga finala. Opt ore mai tîrziu ne îndreptăm către terenurile de tenis ale CSS pentru a o felicita și noi pe micuța jucătoare de tenis. Deși căldura toropitoare nu te îmbia nici măcar să ieși din casă, am dat la baza de tenis peste cel puțin 10 copii... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2011, 17:13 (13067 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Unirea Slobozia, aceeași oameni, alte funcții

Numirea lui Constantin Prepeliță în funcția de director general al CSM Unirea Slobozia a lăsat liber postul de antrenor principal pe banca tehnică a echipei de fotbal. După vehicularea mai multor variante, conducerea Clubului a decis să-l numească în acest post pe Ion Ionescu, fostul portar al Unirii în anii ’80. Pînă la promovarea ca «principal», Ion Ionescu a fost antrenor secund și antrenor al portarilor la galben-albaștri, pregătind totodată mai multe grupe de copii și juniori ai Unirii. Ion Ionescu îi va avea ca secunzi pe Enache Costea și Marius Milea. Miercuri, 13 iulie, se pleacă în cantonament, la Predeal. Revenirea în Slobozia este fixată pentru 21 iulie, iar sîmbătă, 23 iulie, va avea... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2011, 17:02 (6893 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ate Bombardieru sperie Hi5-ul

Pușca și cureaua lată, Pușcăria e a mea toată

Ate Bombardieru sperie Hi5-ul

După ce în urmă cu cîteva săptămîni v-am delectat cu tentativele oficialilor locali de a agăța și ei ceva prospătură pe Badoo, revenim azi în forță cu membrii altor rețele de socializare similare. Ate Bombardieru, alias Joiță Ionel este deținut în Penitenciarul Slobozia și agață fete pe Hi5 (și băieți, susține specialistul redacției în domeniu) cu instantanee din Penitenciar.

«Bat și .ut ca mașina de cusut»
Pentru cei care nu știu, Hi5 este o rețea de socializare unde cromozomii X și Y se pot combina liber în mediul virtual. Încarcerat la Penitenciarul Slobozia, Ate Bombardieru, un june infractor cu mușchii lucrați în sala de detenție, a reușit performanța de a posta... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2011, 12:17 (30938 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

De veghe la gardul lui Ionașcu

De veghe la gardul lui Ionașcu

Primarul Sloboziei are o vilă de vreo 200 de metri pătrați spațiu util la marginea Sloboziei, sub liniile de înaltă tensiune. Nu vă grăbiți să-l plîngeți, edilul s-a împăcat cu neșansa. În plus, nu locuiește permanent acolo! Are apartament în oraș, așa că vila pare mai degrabă pustie. Săptămîna trecută însă, curtea domnului Ionașcu s-a animat brusc. Sau, ca să fim mai exacți, gardul...

Semne bune vara are
Tot orașul știe că domnul Ionașcu are vilă în cîmp. În cîmp electric, evident, pentru că vila domnului Ionașcu se ridică fix sub linia de înaltă tensiune. Dar și despre asta orașul știe, iar gura lumii s-a plictisit tot bîrfind. Ce nu știu decît lucrătorii DADP, relocați... [citește_tot_articolul]

14 Iulie 2011, 06:37 (22232 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ITM protejează «țepele» de pe piața locală a forței de muncă

Deși nu există, contractele de muncă pot fi reziliate!

ITM protejează «țepele» de pe piața locală a forței de muncă

Un banal conflict de muncă între firma Hoztech Sistems și cei 12 angajați ai săi confirmă un fapt incredibil. Un contract de muncă inexistent poate fi reziliat fără ca Inspectoratul Teritorial de Muncă să sesizeze această ilegalitate. Reprezentanții ITM susțin că vinovați pentru această situație sînt cei implicați în conflict și promit că vor declanșa o anchetă.

Țeapă marca Hoztech Sistems
În urmă cu o aproape 2 luni, pe 16 mai, Cosmin Hozoc, patronul firmei Hoztech Sistems SRL angaja o echipă locală de alpiniști utilitari pentru lucrări de mentenanță la antenele de emisie recepție ale firmei Vodafone. După o lună și jumătate, cei 12 angajați ai firmei constată cu surprindere... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2011, 17:17 (14267 vizualizări - 1 comentariu)

REPORTAJ

«Esența vieții este mișcarea!»

La 86 de ani, doctorul Teodoru este un exemplu pentru noi toți

«Esența vieții este mișcarea!»

Schimbul de mingi decurge sacadat dar armonios și, din cînd în cînd, se atacă înverșunat fileul deși este doar o partidă demonstrativă. Cei doi adversari lovesc mingea și se deplasează mai mult din instinct, detonînd exclamații de admirație din partea noastră, a reporterilor de pe margine. La serviciu, Dan Ștefan, fiul cel mare al lui Conașu, în vîrstă de 36 ani. La primire, doctorul Valeriu Teodoru, născut cu jumătate de secol mai devreme. Are 86 de ani! Fără doar și poate, dezinvoltura loviturilor ne face să privim spre viitor cu mult mai mult optimism. Viața e frumoasă și poate rămîne așa pînă hăt, departe!

Prima întîlnire cu racheta, la Moreni
«Mens sana in corpore... [citește_tot_articolul]

13 Iulie 2011, 13:01 (16640 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiecte de 1300 de miliarde pentru megainvestiții pe timp de criză

Slobozia se prăbușește sub povara cheltuielilor administrative

Proiecte de 1300 de miliarde pentru megainvestiții pe timp de criză

Înainte de alegerile din 2008, candidatul PDL Maria Petre promitea Sloboziei 10 megainvestiții menite să schimbe fața orașului. Amintim la repezeală portul de pe Ialomița, Champs-Elysees-ul de pe Chimiei și mega-mall-ul de la gară. Fantasmagorice la acel moment pentru a putea atrage voturi, ele au atras însă atenția învingătorilor... Iar la un an distanță au reprezentat baza de pornire pentru 3 megainvestiții care au reușit, în decurs de numai 3 ani, să facă praf bugetul și așa zdruncinat al administrației locale. Noi vom trece astăzi în revistă cele 3 proiecte. Le-am ales pentru că acestea au un numitor comun: deși sînt admirabile, chiar sublime am putea spune parafrazîndu-l pe nenea Iancu, ele... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2011, 11:58 (8415 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Băimăreanul Lucian Ghiulai, antrenor la CSM Unirea Slobozia

Handbal

Băimăreanul Lucian Ghiulai, antrenor la CSM Unirea Slobozia

După îndelungi căutări, conducerea CSM Unirea Slobozia s-a opri în sfîrșit asupra unui nume pentru funcția de antrenor principal al echipei de handbal feminin. Este vorba despre Lucian Ghiulai, cel care pînă în prezent a fost antrenor secund la HCM Știința Baia Mare, unde s-a ocupat îndeosebi cu pregătirea portarilor. Originar din Marghita, Ghiulai va împlini 44 de ani, pe 4 octombrie. A mai antrenat pe Unirea Sînnicolau Mare, Universitatea Timișoara, Poli Timișoara și CSS nr. 2 Baia Mare. Pentru o perioadă a fost în staff-ul tehnic al Lotului Național de Cadete.... [citește_tot_articolul]

12 Iulie 2011, 11:50 (9655 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Locurile de joacă, terenuri de vânătoare pentru câinii comunitari

Slobozia: Locurile de joacă, terenuri de vînătoare pentru cîinii comunitari

În 2010, datele statistice confirmă faptul că în județul Ialomița au fost mușcați de cîinii comunitari aproape 400 de persoane. Zece procente din acest număr revin orașului Slobozia. Iar vara asta, maidanezii de municipiu au terenuri noi de vînătoare: spațiile de joacă pentru copii. Semnalul de alarmă a fost tras luni, 27 iunie, în cadrul Consiliului Local Slobozia de către consilierul Ionel Vetu: «Un cîine comunitar a atacat cu copil. Nu l-a lovit, nu l-a provocat, pur și simplu cîinele s-a repezit la el. Eram, acolo și am văzut copilul. Alb ca varul și paralizat de frică. Iar cîinele continua să atace. A fost nevoie de doi oameni ca să-l poată goni!».

Pe terenul de joacă al cîinilor... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2011, 19:00 (21704 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cu legea-n mână, sute de ialomițeni așteaptă punerea în posesie

Agenția Domeniilor Statului instaurează abuzurile naționale

Cu legea-n mînă, sute de ialomițeni așteaptă punerea în posesie

În timp ce sute de ialomițeni așteaptă să fie puși în posesie cu terenurile pe care le-au deținut înainte de reforma agrară, Agenția Domeniilor Statului este surdă. Aude și ascultă doar de cele cîteva interese imobiliare, care mai de care avantajoase pentru cei ce conduc instituția. Nu o spunem noi, ci autoritățile, locale sau județene, dar și oamenii care așteaptă de ani de zile retrocedarea terenurilor... Și dacă mai amintim că hotărîrile judecătorești, atenție!!!, definitive și irevocabile, sînt doar o dreptate animată pentru solicitanți, aveți tabloul complet al eșecului retrocedărilor ialomițene.

Povești de adormit copii
În urmă cu patru ani, Prefectura Ialomița... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2011, 09:11 (13739 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Fetele lui Simion au impresionat la Onești

Handbal, CSS Slobozia

Fetele lui Simion au impresionat la Onești

În perioada 27-29 iunie, în localitatea Onești s-a desfășurat concursul național de handbal «Cupa Onești». Competiția, adresată școlilor gimnaziale din mediul rural și urban, a reunit 40 de echipe din întreaga țară. Slobozia a fost prezentă cu echipa de handbal fete a CSS Slobozia condusă de profesorul Marian Simion. Acumulînd 5 victorii din tot atîtea jocuri, CSS Slobozia a ocupat locul I. Pe lîngă Cupă, fetele profesorului Simion s-au întors acasă cu 5 titluri de «Jucătoarea meciului» (Adriana Nicolae, Adina Nistor, Elena Andrei și Cătălina Sava), titluri de «Golgheter al competiției» și titlul de «Jucătoarea competiției», ultimul decernat pentru prima dată în istoria acestui Campionat. Evoluțiile... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2011, 09:05 (11174 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Atacantul Voinței Sibiu, Alexandru Martinescu, este ialomițean!

Fotbal, Liga I

Atacantul Voinței Sibiu, Alexandru Martinescu, este ialomițean!

Sîmbătă, 2 iulie, a avut loc meciul tur din barajul pentru promovarea în Liga I, disputat între Săgeata Năvodari și Voința Sibiu. Partida desfășurată la Năvodari s-a încheiat indecis 0-0, așa că verdictul privind ultima componentă a primei Divizii în sezonul 2011-2012 s-a dat la Sibiu, miercuri, 6 iulie.
La echipa ardeleană evolueză și un ialomițean. Este vorba de atacantul Alexandru Martinescu, originar din Amara. Alex a fost titular în turul barajului, fiind înlocuit în minutul 72. A primit un cartonaș galben în minutul 70, iar evoluția sa a fost una modestă, în nota echipei și a jocului. Martinescu a fost juniorul Stelei, pe vremea cînd la roș-albaștri antrena Zenga și doar o accidentare... [citește_tot_articolul]

11 Iulie 2011, 09:02 (10469 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Apartament în flăcări în zona Gării

click pe poză

Vineri, 8 iulie, în jurul orelor 16.00, un apartament situat în zona Gării din Slobozia a luat foc. Din fericirie, nu au existat victime.

Incendiu la etajul 6. Un apartament din blocul U20, scara D, situat pe Matei Basarab, în imediata apropiere a Gării, a luat foc astăzi, 8 iulie. Incendiul a fost stins la mai puțin de 10 minute de la izbucnirea lui, pompierii slobozeni reușind să limiteze la perimetrul apartamentului pagubele materiale. Potrivit primelor declarații oficiale, incendiul a fost raportat chiar de către presupusul incendiator, o tînără cu dizabilități rămasă nesupravegheată. Varianta oficială a fost confirmată și de către Anghelina Chelaru, supraveghetoarea... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2011, 17:06 (8086 vizualizări - 4 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu

Click aici

EVENIMENT

Mai evreu decît evreii

Consiliul Județean Ialomița concesionează aerul de două ori

La jumătatea acestei luni, Consiliul Județean Ialomița va reuși performanța notabilă de a concesiona de două ori aerul de deasupra terenurilor agricole neproductive din zona Giurgeni-Vlădeni. Reușita este cu atît mai mare cu cît, pînă în prezent, niciunul dintre achizitori nu a făcut investiții concrete pe terenurile concesionate.

«Mina de aer» exploatată de Consiliul Județean la Giurgeni
De peste un an de zile, Consiliul Județean Ialomița exploatează o «mină de aur» în zona Giurgeni-Vlădeni. În fapt, cea mai potrivită sintagmă pentru afacerea pusă pe roate de Consiliu ar fi «mină de aer» pentru că instituția a concesionat pentru puțin peste 15 miliarde lei vechi aerul... [citește_tot_articolul]

8 Iulie 2011, 10:41 (8651 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Brazii, comuna unde legea e contra cost

Nela Sandu, secretarul care țepuiește bătrînii satului

Brazii este o comună la capătul județului unde niciodată nu se întîmplă nimic. Oamenii sînt bătrîni, bolnavi, iar administrația locală lipsită de fonduri pentru a le îmbunătăți traiul zilnic. Doar Nela animă viața de zi cu zi a localnicilor...
Se numește Nela Sandu și este secretarul comunei Brazii. De ceva vreme încoace, pe lîngă atribuțiile administrative, Nela și-a găsit o nouă ocupație. «Milostivă» din fire, Nela rezolvă orice. De la succesiuni pe genunchi, pînă la titluri de proprietate pe piept. La cap nu a ajuns încă, căci deh!, fiecare după posibilități. Oamenii vin la Primărie, iar Nela le sare-n în ajutor. În ajutorul contra cost, evident, căci dincolo de ușa Primăriei e criză, iar... [citește_tot_articolul]

7 Iulie 2011, 13:15 (11149 vizualizări - 3 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Un chioșc de ziare s-a tamponat cu mașina odraslei șefului de Serviciu Economic

S-a întîmplat la Urziceni

Un chioșc de ziare s-a tamponat cu mașina odraslei șefului de Serviciu Economic

În urmă cu două săptămîni, un banal eveniment rutier s-a petrecut la Urziceni. Recent investit cu statutul de șofer, fiul șefului Serviciului Economic al Poliției Urziceni s-a tamponat. Și nu oricum! În miez de noapte, odrasla polițistului, aflată în periplu nocturn în centrul municipiului, a intrat cu mașina într-un chioșc de ziare amplasat strategic în calea autovehiculului fix pe marginea trotuarului. Alarmați de incident, trecătorii au alertat Poliția, prin telefon. La capătul celălalt al firului, un polițist obosit și sătul de atîtea evenimente, recepționa apelul buclucaș. La rîndu-i, polițistul ar fi solicitat sprijinul echipei de patrulare. La locul accidentului, mașina era făcută «franjuri... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2011, 18:11 (9541 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

Harta politichiei locale se rescrie în culise

Trădare fără trădători

Harta politichiei locale se rescrie în culise

Victor Moraru, primarul orașului Amara: «Eu nu pot sta aplecat! N-am stat niciodată!»

A mai rămas un an pînă la alegerile locale și Ialomița a început să fiarbă. Dintr-un mal într-altul al politicii locale partidele spumegă, politicienii fac valuri, iar șeptarii de partid visează la noile organigrame. Ca de obicei, singurii nebăgați în seamă rămîn alegătorii. Vom încerca astăzi să ridicăm preț de o secundă perdeaua care ascunde culisele politicii locale și să vă oferim cîteva scenarii de lucru legate de viitorul politic al județului. Iar ca bonus, consemnăm un interviu cu unul dintre out-siderii politicii locale, primarul orașului Amara, Victor Moraru.

O lume minunată cu PSD la poartă. Postulat: PSD va cîștiga alegerile locale. Poate nu cu procentul... [citește_tot_articolul]

6 Iulie 2011, 10:36 (12762 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Noul împrumut de 500 de miliarde, suspendat până la noi ordine

Lovitură de teatru în Consiliul Local Slobozia

Noul împrumut de 500 de miliarde, suspendat pînă la noi ordine

Consiliul Local Slobozia s-a reunit pentru a supune aprobării proiectul de hotărîre avansat de către primarul Gabi Ionașcu. Spre surprinderea consilierilor prezenți însă, proiectul privind aprobarea împrumutului a fost retras de pe ordinea de zi sub pretextul că documentația nu este finalizată.

Ionașcu, obligat să dea înapoi
Așteptată timp de o săptămînă, ședința de Consiliu Local de luni, 27 iunie, s-a dovedit a fi o dezamăgire pentru consilierii prezenți. Înainde de dezbaterea proiectelor aflate pe ordinea de zi a ședinței, viceprimarul Valentin Băcanu, locțiitorul primarului Gabi Ionașcu (n. red.: aflat în concediu) a anunțat că proiectul privind aprobarea împrumutului... [citește_tot_articolul]

5 Iulie 2011, 17:44 (11872 vizualizări - 1 comentariu)

Sâmbătă 27 Iun 2026
283 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Polițiștii au oprit un autoturism pentru viteză excesivă și au descoperit... un țepar de cerale!

Un bărbat, de 33 de ani, din orașul Strehaia, județul Mehedinți este cercetat penal de polițiștii feteșteni pentru înșelăciune, după ce, cu ocazia unei tranzacții cu cereale, a înșelat un cetățean cu peste ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:32
(11063 vizualizări - 0 comentarii)


Sălcioara: Fără permis și cu mașina neînmatriculată a lovit un pieton, părăsind locul accidentului

În cursul dimineții de luni, 13 septembrie, Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe raza localității Sălcioara s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:31
(18469 vizualizări - 2 comentarii)


Gura Ialomiței: Fără permis la volan

Luni, 13 septembrie, polițiștii din Gura Ialomiței au încercat să oprească un autoturism înmatriculat în județul Ialomița. Întrucît șoferul nu a oprit la semnalul agentului de poliție, continuîndu-și deplasarea ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:30
(16278 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Tînăr mort într-un accident rutier

Luni, 13 septembrie, în apropierea localității Coșereni s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane. Victima, un tînăr de 23 de ani, din municipiul Focșani, județul Vrancea, conducea ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:28
(16879 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Țigări de contrabandă, confiscate

În cursul zilei de luni, 13 septembrie polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor au oprit pentru control, pe raza comunei Sărățeni, un autoturism înmatriculat în județul Ialomița, condus de un bărbat ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:26
(16387 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți Tîrg: A intrat cu mașina în pom și a fost proiectat pe gardul unei case

În noaptea de sîmbătă spre duminică, respectiv 11/12 septembrie, Poliția Orașului Fierbinți-Tîrg a fost sesizată despre faptul că pe raza localității s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 16:03
(21507 vizualizări - 1 comentariu)


«Șoferi» fără permis sau băuți la volan

La sfîrșitul săptămînii trecute, sîmbătă, 11 septembrie, un echipaj de poliție din Urziceni, aflat în serviciul de patrulare și control al traficului rutier, a depistat în trafic pe raza localității Maia ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 16:01
(18640 vizualizări - 4 comentarii)


Urziceni: Comerțul ilicit, în atenția polițiștilor

Sîmbătă, 11 septembrie, polițiștii din Urziceni au executat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii activităților de comerț ilicit în zona Pieței și a Oborului din municipiu. În cadrul acțiunilor au ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 16:00
(17102 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Se fură capace de canalizare

În noaptea de duminică spre luni, respectiv 12 spre 13 septembrie, o echipă de siguranță publică mixtă polițist-jandarm-polițist comunitar a depistat, pe strada Independenței din Fetești, un tînăr de 2 ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 15:58
(18479 vizualizări - 0 comentarii)


«Biblionet» la Stelnica

«Biblionet» la Stelnica

Primăria și Consiliul Local Stelnica, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița și Biblioteca Comunală «Ion Ghelu Destelnica» vor inaugura oficial noul serviciu gratuit de bibliotecă «Biblionet-lumea ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 12:04
(19747 vizualizări - 0 comentarii)


Fiscul ialomițean raportează evaziunea pentru luna august 2010

Potrivit unei informări a Direcției Genrale a Finanțelor Publice Ialomița, în cursul lunii august inspectorii instituției au efectuat 180 verificări ale bazei de impozitare, ale legalității și conformității ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 11:35
(11108 vizualizări - 0 comentarii)


Prinsă în flagrant în timp ce dădea șpagă

Vineri, 10 septembrie, ofițerii Direcției Generale Anticorupție Ialomița, în colaborare cu polițiști din cadrul IPJ Ialomița, au prins în flagrant o persoană din Ciulnița în timp ce încerca să mituiască ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 11:34
(21387 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Ciulnița șpagă


Accidente: Începător la volan, a intrat într-o căruță. S-a izbit de un tractor și a murit pe loc. Biciclistă băută, acroșată de o mașină

O persoană și-a pierdut viața și alte două au fost ușor rănite în urma a trei accidente produse pe arterele județului.
Primul eveniment rutier a fost sesizat Poliției prin 112, vineri, 10 septembrie ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:44
(18470 vizualizări - 1 comentariu)


Depistat fără permis la volanul unui autoturism neînmatriculat și cu număr fals

Polițiștii Serviciului Rutier aflați în activitatea de supraveghere și control al traficului rutier pe DN2A, pe raza localității Misleanu, au oprit pentru control un autoturism cu număr de înmatriculare ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:44
(16469 vizualizări - 0 comentarii)


Rablele, afară de pe șosele!

Efective ale Biroului Rutier Fetești, în colaborare cu reprezentanții RAR filiala Ialomița au acționat pe raza municipiului Fetești avînd drept scop scoaterea în afara părții carosabile a autovehiculelor ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:42
(13297 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești rable


Țăndărei: Tînăr arestat

Polițiștii din Țăndărei au identificat și reținut un tînăr de 21 de ani, din localitate, pe numele căruia Judecătoria Fetești a emis la data de 3 septembrie a.c. un mandat de executare a pedepsei de 1 an ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:42
(17474 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiuni de prevenire și combatere a infracționalității

Polițiștii feteșteni au acționat pe raza municipiului, activitățile întreprinse urmărind prevenirea și combaterea infracțiunilor comise cu violență în zona barurilor, discotecilor și a altor locuri pretabile ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:41
(16341 vizualizări - 0 comentarii)


Comandantul Poliției Slobozia, Cristian Ivan, prezent la «Convocarea șefilor polițiilor municipiilor reședință de județ» de la Sibiu

Vineri, 10 septembrie a.c., s-a încheiat la Sibiu Convocarea șefilor polițiilor municipiilor reședință de județ din cadrul inspectoratelor de poliție județene. La întîlnire a participat, din partea Ministerului ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2010, 14:22
(17672 vizualizări - 0 comentarii)


Rechizite gratuite de la Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Copiii proveniți din familii nevoiașe vor primi rechizite cu titlu gratuit oferite de Centrul de consiliere și sprijin pentru familiile aflate în dificultate din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2010, 09:02
(18729 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Un polițist la fiecare școală

Peste 200 de polițiști ialomițeni vor participa în cele 120 de unități de învățămînt la deschiderea noului an școlar. «Zona unităților de învățămînt va fi supravegheată de patrulele de siguranță publică ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 16:48
(17725 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: S-au intoxicat în pivniță cu monoxid de carbon rezultat din fermentarea mustului. O femeie a murit!

Trei persoane s-au intoxicat cu monoxid de carbon rezultat din fermentarea mustului. Tragedia s-a petrecut la Fetești, în cartierul Fetești-Gară, vineri, 10 septembrie. Proprietarul, în vîrstă de 62 de ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 16:29
(11893 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești tragedie


13 septembrie-Ziua Pompierilor se desfășoară la liceul «Al. I. Cuza»

În fiecare an, la 13 septembrie, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița sărbătorește Ziua Pompierilor din România. Pentru că anul acesta sărbătoarea coincide cu ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 16:15
(10514 vizualizări - 0 comentarii)


Ciupercă reclamă evaziunea fiscală: «În Port la Constanța ajung prin Ialomița, în fiecare noapte, sute de mii de tone de cereale!»

Joi, 9 septembrie, după-amiază, autoritățile locale și județene s-au întrunit în ședința lunară de lucru a Colegiului Prefectural. De această dată lucrările Colegiului s-au axat pe infracționalitatea înregistrată ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 06:14
(19513 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Bucu, Ograda și Colelia

Trei incendii la gospodăriile populației s-au petrecut în cursul zilei de miercuri, 8 septembrie a.c., începînd cu ora 10.15, cînd la dispeceratul Inspectoratului s-a anunțat faptul că anexa unei gospodării ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 13:18
(19647 vizualizări - 1 comentariu)


Au furat fier de la o stație de irigații

Marți, 7 septembrie, în jurul orei 16.30, jandarmii grupei de intervenție Urziceni, aflîndu-se în patrulare pe un tronson al conductelor magistrale de transport produse petroliere din zona comunei Lilieci ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 13:03
(18227 vizualizări - 0 comentarii)


Instalarea noului preot la Armășești

Instalarea noului preot la Armășești

Duminică, 5 septembrie 2010, preacucernicul părinte Stancu Bogdan Ionuț, protoiereu de Urziceni, a participat în comuna Armășești la slujba de instalare a noului preot paroh, Munteanu Cristian Ionuț. La ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:55
(25140 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Bătrînă dispărută de la domiciliu, găsită în mai puțin de patru ore de la sesizare

Miercuri, 8 septembrie, la ora 16.00, agenții Postului de Poliție Maia au fost sesizați de către un localnic de 57 de ani, despre faptul că mama sa, în vîrstă de 87 de ani, diagnosticată cu amnezie temporară ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:51
(17994 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Maia dispărută


Furturile de pe cîmp, în atenția polițiștilor

În cursul nopții de 8/9 septembrie a.c., efectivele Biroului de Ordine Publică Fetești, în colaborare cu lucrători ai Inspectoratului Județean al Poliției de Frontieră Ialomița și Inspectoratului Județean ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:49
(15215 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit internațional, depistat la Țăndărei

În cursul zilei de ieri, polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Țăndărei au organizat și executat o acțiune ocazie cu care a fost prins și reținut un bărbat de 37 de ani, din localitate ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:47
(20633 vizualizări - 3 comentarii)


350 de carnete reținute ca urmare a consumului de alcool la volan

În primele opt luni ale anului 2010, în urma acțiunilor desfășurate de polițiști pentru combaterea conducerii autovehiculelor sub influența alcoolului, au fost reținute 350 de permise de conducere. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:45
(17455 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...