Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Medicii de familie din Ialomița, «spărgători» de grevă

Medicii de familie din Ialomița, «spărgători» de grevă

De o saptămînă și mai bine, agenda publică a sistemului național de sănătate este marcată de conflictul generat de refuzul medicilor de familie de a semna noul contract cadrul cu Casa Națională de Sănătate. În cascadă și în funcție de interesele imediate sau pe termen lung, oficialii ambelor tabere reacționează, fac declarații și amenință cu blocarea sistemului. Între ciocan și nicovală, pacienții sînt obligați să tacă și să plece capul.

Sănătate pe banii medicilor de familie
Ialomița nu face nici ea excepție de la regulă. Ca peste tot în țară, reprezentanții celor două organizații locale care protejează interesele medicilor susțin refuzul de a semna contractul cadru... [citește_tot_articolul]

10 Iunie 2011, 09:07 (10277 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Judecătorii au decis: Profesorul Gheorghe Neagu rămâne arestat

Judecătorii au decis: Profesorul Gheorghe Neagu rămîne arestat

La începutul săptămînii, marți, 7 iunie, judecătorii au decis asupra cererii de liberare provizorie formulată de profesorul Gheorghe Neagu. Hotărîrea magistraților a fost însă ca profesorul să rămînă arestat.
În data de 20 mai, Gheorghe Neagu, profesor de Sport la Grupul Școlar «Mihai Eminescu» din Slobozia și antrenor al echipei de handbal feminim a Clubului Sportiv Municipal, a fost reținut. Dascălul fusese prins în flagrant în timp ce primea mită de la un grup de elevi pentru a fi promovați. Imediat, polițiștii l-au reținut, iar procurorii au decis arestarea preventivă pentru 30 de zile.
Nemulțumit de decizia anchetatorilor, profesorul Gheorghe Neagu a formulat o cerere de liberare provizorie... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2011, 13:19 (9695 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, județul investițiilor-fantomă

Fonduri de sute de miliarde în ultimii 10 ani

Ialomița, județul investițiilor-fantomă

De aproape 10 ani, administrația județeană investește sume exorbitante în infrastructura edilitară a localităților. De la apă la drumuri și de la platforme industriale la cămine culturale, totul a fost transformat în proiect european sau național, finanțat și răsfinanțat, iar apoi contabilizat drept realizare certă a administrației locale și județene. De cele mai multe ori aceste investiții au generat doar polemici politice și atît. Mai rar, ele au depășit cadrul politic și au devenit teme publice, împinse pe agenda zilnică de campanii mediatice mai mult sau mai puțin eficiente. Și, cu totul și cu totul accidental, aceleași proiecte au generat mai bine public pentru contribuabilii în numele cărora... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2011, 12:40 (11691 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

«Sărbătorile Sloboziei», ediția de colecție

«Sărbătorile Sloboziei», ediția de colecție

Timp de 4 zile Slobozia a uitat de criză, a uitat de autorități, a uitat de apă și a serbat. A serbat regește, așa cum a învățat-o Ionașcu în ultimii 2 ani, și barbar, așa cum au obișnuit-o autoritățile din toate timpurile și guvernările de mai înainte. A serbat cu mici, bere, comedii și pișoare improvizate în parc. A serbat evenimente cu oficiali plicticoși la tăieri de panglici inaugurale. A serbat tradițional la festivalul Internațional de folclor Floare de pe Bărăgan. Și s-a dus duminică la culcare convinsă că și mîine e o zi. E drept, mai săracă cu 1,5 miliarde de lei vechi, dar ce mai contează banii și orientarea primarului cînd o viață are slobozeanul și pe aia e obligat să o trăiască aici... [citește_tot_articolul]

8 Iunie 2011, 16:13 (7946 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Naționalele de bikini la Slobozia

Naționalele de bikini la Slobozia

Sîmbătă și dumincă, la Slobozia, s-a desfășurat într-un cvasianonimat regretabil primul campionat național de bikini. Evenimentul a reunit pe scena Casei de Cultură a Sindicatelor din Slobozia, pe lîngă aspirantele la acest insolit trofeu, zeci de sportivi dedicați trup și suflet (dar mai ales trup!) culturismului, bodyfitness-ului și bodybuilding-ului. Am fost acolo pentru dumneavoastră, în căutarea primei campioane de bikini din istoria României.

Dorin și Iosua
De-afară, Casa de Cultură pare la fel de părăsită ca de obicei. Înăuntru însă e cald și bine pentru sport. Rîndurile din față sînt ocupate toate, iar pe scenă, sub două reflectoare cam chioare, un tînăr în slip... [citește_tot_articolul]

8 Iunie 2011, 16:03 (14050 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Evoluții bune pentru sabrerii slobozeni la Cupa Ialomiței

Scrimă

Evoluții bune pentru sabrerii slobozeni la Cupa Ialomiței

După ce a găzduit handbal, K1 sau tenis de masă, Sala Sporturilor din Slobozia a fost în zilele de 4 și 5 iunie locația unde s-a derulat Cupa Ialomiței la sabie. Participarea a fost una internațională, pe lîngă sabrerii români evoluînd și sportivi din Bulgaria și Republica Moldova. Din păcate, grecii și turcii nu au mai putut onora invitația. Slobozia a obținut și la această competiție rezultate bune. La individual feminin, Loredana Dima a luat locul I, iar la masculin, Mihai Cruțu și Mădălin Bucur s-au clasat la egalitate pe locul 3. În concursul pe echipe, CSM Slobozia a obținut locul I la masculin și locul III la feminin. Municipiul reședință de județ va organiza și în perioada 11-12 iunie... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2011, 18:47 (11528 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

S-a tras cortina peste divizia județeană

Fotbal Liga a IV-a

S-a tras cortina peste divizia județeană

Vacanța de vară a venit în sfîrșit pentru fotbaliștii din Liga lui Basarab. Sîmbătă, 4 iunie, a avut loc ultima etapă a ediției 2010-2011. Meciul dintre Amara și Axintele ar fi trebuit să fie capul de afiș al acestei runde. Cele două formații au mers în tandem în fruntea clasamentului, multă vreme, însă apoi pentru amăreni au apărut sincopele care i-au îndepărtat de mult rîvnitul loc la barajul pentru Liga a III-a. Așadar, ceea ce în iarnă mulți așteptau să fie meciul sezonului, derby-ul care să decidă campioana, s-a transformat într-o confruntare anostă, încheiată cu scor alb. Viitorul Axintele cîștigă titlul la pas, absolut meritat, performanță pe care o anunțau încă din finalul sezonului precedent... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2011, 18:45 (8662 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Tenis de cîmp

Cupa Bias n-a fost cu noroc pentru slobozeni

Pe 4 iunie, la Slobozia, a debutat Cupa Bias, turneu organizat de Clubul Sportiv Școlar din orașul reședință de județ. Contrar așteptărilor, micii sportivi slobozeni n-au mai reușit să acceadă în fazele superioare ale competiției. «Să nu uităm că toți copiii de la secția de tenis a CSS Slobozia sînt acum în primul an la categoria lor de vîrstă. Unii dintre ei au avut și așa rezultate foarte bune în acest an, dar se pare că la turneul din acest week-end, oboseala și pe alocuri lipsa de inspirație și-au spus cuvîntul» a declarat profesorul Ion Savu.
Nici Radu Popa, la 14 ani, nici Cristian Andreescu sau Bogdan Corbea la 12 ani nu au reușit să iasă în evidență. Singurul care va juca o finală este... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2011, 18:44 (7608 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal Liga a III-a

Unirea a terminat cu o victorie

Unirea Slobozia a obținut în acest sezon cea mai bună clasare din ultimii 19 ani. Pare o glumă avînd în vedere ratarea promovării, dar locul II în Liga a III-a este o poziție care n-a mai fost demult la îndemîna fotbaliștilor slobozeni, chit că s-au numit Unirea, ASA, Abatorul sau Ambianța.

3-1 la Tunari
Cu puțină șansă, sezonul 2010-2011 s-ar fi putut termina cu Unirea în trenul pentru Liga a II-a. 21 de victorii, patru egaluri și doar 3 înfrîngeri (toate în deplasare) este un bilanț la care puțini ar fi sperat la startul campionatului. Din păcate, n-a fost de ajuns pentru a ocupa fotoliul de lider. Chiar dacă pe teren au fost egalii adversarilor de la Mangalia în ambele... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2011, 18:42 (8168 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

PS Vincențiu, lăsat fără terenul din jurul Catedralei

Consiliul Local Slobozia se revoltă și respinge propunerea Episcopiei

PS Vincențiu, lăsat fără terenul din jurul Catedralei

Credincios preceptului biblic «cere și ți se va da», Prea Sfințitul Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor a solicitat Consiliului Local Slobozia 6000 de mp din jurul Catedralei. Demersul reprezintă primul pas în lungul drum al instituției către dreptul de proprietate privată asupra terenului din jurul acestui edificiu proțăpit în mijlocul unui parc în care s-au investit pînă acum 1 milion de lei. În mod surprinzător însă, Consiliul Local s-a revoltat și a respins cu majoritate de voturi aprobarea acestui proiect. O victorie mare pentru autorități, un eșec neglijabil pentru Episcopia Sloboziei și Călărașilor.

Cine cere, nu piere...
Dar nici nume bun nu are! Aflat... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2011, 10:08 (10311 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Toți la grădiniță, toți în clasa I», program pentru copiii comunităților defavorizate

«Toți la grădiniță, toți în clasa I», program pentru copiii comunităților defavorizate

Ialomița are comunități defavorizate, cu copii lipsiți de orice perspective și familii mult prea sărace pentru a-i susține financiar la școală. Una dintre localitățile unde școlile sînt, de regulă, lux pentru unii copii este Țăndărei, oraș cu populație rromă semnficativă. Aici, dacă nu posibilitățile financiare îngrădesc dreptul copiilor la școală, mentalitățile, dar mai ales obiceiurile specifice, fac de cele mai multe ori regulile.
Combaterea abandonului școlar în rîndul copiilor, acolo unde acesta există nu mai este demult o noutate. Mai nou, profesorii și reprezentanții comunițăților de rromi se luptă cu înscrierea copiilor la o formă de educație școlară. O luptă grea, susținută doar de... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2011, 13:22 (11004 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Primarul Ionașcu falsifică procesele-verbale de ședință

Slobozia: Primarul Ionașcu falsifică procesele-verbale de ședință

Nu putem trece peste ședința Consiliului Local din 26 mai înainte de a consemna încă o stare de fapt alarmantă: primarul Gabi Ionașcu falsifică procesele-verbale ale ședințelor de consiliu local. Afirmația este o concluzie logică a schimbului de replici surprins în cadrul ședinței de joi, dintre primarul Gabi Ionașcu și consilierul Radu Paros. Obiectul acestui schimb de replici îl constituie procesul-verbal al ședinței din 9 mai, dată la care primarul Gabi Ionașcu a făcut declarații incriminatorii la adresa conducerii SC Urban.
Deși nu a fost făcut public nici pînă la acest moment, se pare că documentul omite declarațiile făcute atunci de către primarul Gabi Ionașcu. «Aș vrea să-mi puneți și... [citește_tot_articolul]

6 Iunie 2011, 06:33 (10038 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Ionașcu face (și) lucruri bune

Ionașcu face (și) lucruri bune

De mai bine de o lună, cu bani puțini și resurse umane limitate, Slobozia se schimbă. Spațiile verzi sînt îngrijite, aleile parcurilor sînt curățate, băncile sînt vopsite, arbuștii ornamentali sînt tunși... Asta ne determină să apreciem, fără teama de a greși prea mult, că primarul Gabi Ionașcu reușește să facă (și) lucruri bune. De aceea ne-am hotărît să mediatizăm acest efort administrativ lăudabil, al unui primar obișnuit să fie criticat pentru inițiative costisitoare și fără finalitate. Și chiar dacă nu se face primăvară cu o floare, e bine de știut că ea există!

Victor Popa, omul lui Ionașcu
Victor Popa cosește mecanizat de trei ani de zile. Este angajat al DAD... [citește_tot_articolul]

5 Iunie 2011, 10:34 (6702 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Mircea Dinescu și «Poezia pe sticlă»

Slobozia: Mircea Dinescu și «Poezia pe sticlă»

Poetul Mircea Dinescu va reveni la Slobozia joi, 9 iunie 2011, în cadrul turneului național de promovare a proiectului «Poezia pe sticlă». Proiectul vizează producția literară, cea artistică cît și producția... viti-vinicolă, Mircea Dinescu incluzînd în cadrul turneului și orașul natal, Slobozia. Așadar, joi, 9 iunie, de la orele 17.00, la sediul Bibliotecii Județene «Ștefan Bănulescu» din Slobozia, Mircea Dinescu se va reîntîlni cu slobozenii, poetul urmînd să-și lanseze și volumul de poezii «Femeile din secolul trecut». Volumul este editat de Fundația pentru Poezie în anul 2010, grafica purtînd semnătura celebrului Dan Erceanu. Împreună cu volumul de poezii, Mircea Dinescu va lansa la Slobozia... [citește_tot_articolul]

4 Iunie 2011, 09:46 (9269 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Agentul Fulgerică violează limba română

Amendă cu perversiuni gramaticale

Agentul Fulgerică violează limba română

Doamne, mare e grădina Ta! Dar și mai mare este cea a Poliției Locale Slobozia, acolo unde și-a facut cuib și adăpost agentul Fulgerică. Adică un polițist local despre care nimeni n-ar fi auzit o iotă dacă acesta nu s-ar fi vitejit să amendeze șoferul unui autoturism parcat neregulamentar în stația de maxi-taxi de la MB-uri. Așa a rezultat fapta reprobabilă despre care amintim încă din titlu și pe care vi-o vom expune, in extenso, în rîndurile următoare.

Vina recunoscută e pe jumătate iertată
Înainte de a vă prezenta filmul violului sîntem datori cu o precizare absolut necesară. Șoferul autoturismului parcat neregulamentar își recunoaște vina și a plătit amenda fără... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2011, 15:46 (14198 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tehnologie de 1,7 milioane de euro pentru tratarea apei la Slobozia

Nu există amatori pentru potabilizarea apei din sursa subterană

Tehnologie de 1,7 milioane de euro pentru tratarea apei la Slobozia

Nota de plată a guvernării Ionașcu a mai crescut cu 1 milion de euro. În cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia de joi, 26 mai, executivul slobozean a aprobat cu o majoritate zdrobitoate propunerea primarului Gabi Ionașcu de majorare cu 1 milion de euro a cheltuielilor pentru finalizarea stației de tratare a apei. Propunerea vine după ce administrația locală a organizat trei licitații pentru demararea acestei investiții. Conform declarațiilor oficialilor locali, acestea au eșuat din cauza alocărilor bugetare insuficiente. Pentru întîrzieri însă, nu există
explicații oficiale.

Mintea de pe urmă a primarului Ionașcu
Joi, 26 mai, în cadrul ședinței ordinare a Consiliului... [citește_tot_articolul]

3 Iunie 2011, 07:04 (10884 vizualizări - 12 comentarii)

SPORT

Tenis de cîmp

Toți slobozenii au atins sferturile la Naționale

Așa cum v-am informat în numărul precedent, săptămîna trecută au avut loc Campionatele Naționale de Tenis de Cîmp categoria 14 ani. Din cei trei slobozeni prezenți la competiție, cel mai bun rezultat la simplu l-a obținut Sorin Iordache, de la Tenis Con. Acesta și-a atins obiectivul, trecînd de primele 3 tururi și oprindu-se în sferturi, unde a fost stopat de constănțeanul Sergiu Bucur. «Cel mai bun meci al lui Sorin a fost în turul 3, cînd l-a bătut pe sătmăreanul Daniel Cosma. Nivelul atins la această competiție este unul foarte bun. Acum rămîne să ne pregătim pentru anul viitor, cînd țintim titlul național pentru că, să nu uităm, Sorin este numărul 1 la anul lui de naștere» ne-a declarat tatăl... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2011, 19:11 (7639 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Doja iese din nou în față

Etapa a 29-a din Liga a IV-a a fost una cuminte. Sau mai degrabă ar fi fost dacă cei de la Recolta Gheorghe Doja nu făceau boroboațe la Axintele. Mai exact, dojenii au venit acasă la lider cu un efectiv de doar 8 jucători. Pînă să se așeze în ghete, doi dintre ei s-au accidentat. Cum raportul de forțe din teren a devenit 11 la 6, arbitrul a fost nevoit să fluiere finalul în minutul 26, cînd scorul era deja 6-0 pentru Axintele. «Cei de la Doja nu pot fi sancționați. Regulamentul spune că la seniori, dacă o echipă aliniază minim 7 jucători, arbitrul trebuie să dea startul meciului» a lămurit problema șeful AJF Ialomița, Mihai Basarab. Recolta Gheorghe Doja a surprins în acest campionat prin evoluțiile... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2011, 14:57 (12606 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

Gabriela Petre: «Sunt un soldat disciplinat! Partidul m-a vrut mai sus și eu m-am supus!»

Gabriela Petre: «Sînt un soldat disciplinat! Partidul m-a vrut mai sus și eu m-am supus!»

Avocatul Gabriela Petre, consilier local al municipiului Slobozia și-a consumat joi, 27 mai, ultima prestație în cadrul executivului slobozean. Consilierul PD-L a devenit consilier județean. Decizia, una strict politică, survine în urma scandalului public al avocatului cu consilierul local și coleg de partid Paros Radu.
La începutul anului, consilierii locali Gabriela Petre și Paros Radu au izbucnit într-un scandal public ce a făcut deliciul slobozenilor preț de cîteva săptămîni. Paros a acuzat-o pe Gabriela Petre despre faptul că nu ar mai reprezenta interesele partidului în Consiliul Local Slobozia, motivîndu-și declarațiile prin existența unui contract de asistență juridică pe care avocatul... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2011, 11:08 (15499 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Muzeele lumii vin la Slobozia în septembrie

Consiliul Județean a aprobat finanțarea celui de-al XVI-lea Congres al AIMA

Muzeele lumii vin la Slobozia în septembrie

Marți, 31 mai, Consiliul Județean Ialomița a aprobat alocarea a 5000 de euro pentru organizarea unui Congres internațional al muzeelor. Congresul va avea loc la începutul lunii septembrie, la Slobozia, și va fi organizat de Muzeul Național al Agriculturii. Decizia este una extrem de controversată în condițiile în care organizatorii nu dețin informații legate de statutul acestei Asociații Internaționale a Muzeelor de Agricultură. Dincolo de aspectele logistice ale viitorului Congres, există și probleme legislative pentru care organizatorii nu au soluții.

Congresul fantomelor din muzee
Interesul pentru Asociația Internațională a Muzeelor de Agricultură (și, implicit, pentru... [citește_tot_articolul]

2 Iunie 2011, 06:41 (10290 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
279 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița sub Cod Portocaliu de viscol și ninsori

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, în intervalul 26 februarie 2018, orele 10,00-27 februarie 2018, orele 14,00, se vor produce intensificări susținute ale vântului, temporar ninsori puternic ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2018, 10:20
(4922 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Doja: A smuls din pământ un stâlp de electricitate cu mașina

Gheorghe Doja: A smuls din pământ un stâlp de electricitate cu mașina

Grav accident rutier în această seară, la intrarea în localitatea Gheorghe Doja. Șoferul unei mașini a pierdut controlul volanului, a pătruns cu autoturismul pe câmp și a smuls din pământ un stâlp de electricitate ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2018, 23:30
(9811 vizualizări - 1 comentariu)


Percheziții la Ion Roată și Axintele la contrabandiștii de țigări

Percheziții domiciliare în comunele Ion Roată și Axintele. Polițiștii au ridicat din locuința unui bărbat, de 42 de ani, din Ion Roată, peste 8000 de țigarete de contrabandă. Cel în cauză s-a ales cu un ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2018, 20:50
(7608 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Avea asupra sa un cuțit

În timpul unei razii desfășurată de polițiști într-un bar din oraș, un bărbat de 37 de ani din Urziceni s-a ales cu un dosar penal după ce asupra sa a fost descoperit un cuțit. El este cercetat pentru ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2018, 20:35
(5798 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate la rețeaua de energie electrică

Din cauza lucrărilor de reparații ale rețelelor de distribuție a energiei electrice, Enel Dobrogea anunță faptul că, în perioada 26 februarie-2 martie 2018, în localitățile Munteni Buzău, Săveni, Slobozia ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2018, 20:20
(6777 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru «tâlhărie calificată»

Polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui tânăr, de 22 de ani, din comuna Axintele, care se sustrăgea executării unei pedepse privative de libertate. Acesta a fost condamnat la 3 ani de închisoare ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2018, 20:05
(4973 vizualizări - 0 comentarii)


Metoda «Loverboy»: Proxenet din Bucu, reținut

Un proxenet care acționa prin metoda «loverboy» a fost reținut joi, 22 februarie 2018, de polițiștii din Slobozia. Tânărul, domiciliat în localitatea Bucu, ar fi convins trei tinere, niciuna mai mare de ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2018, 18:55
(7450 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Și-a înjunghiat concubina cu un cuțit

Căzănești: Și-a înjunghiat concubina cu un cuțit

Conflict casnic într-o familie din localitatea ialomițeană Căzănești. O femeie de 50 de ani a ajuns la Spitalul Județean de Urgență din Slobozia după ce a fost înjunghiată în spate, cu un cuțit de bucătărie ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2018, 12:30
(7574 vizualizări - 0 comentarii)


Ioan Becali s-a predat la sediul IPJ Ialomița și va fi încarcerat la Penitenciarul Slobozia

Potrivit Mediafax, Ioan Becali, condamnat la 3 ani de închisoare cu executare în dosarul Transferurilor, s-a predat marți seara, 20 februarie 2018, la sediul IPJ Ialomița. El urmează ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2018, 10:10
(7998 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Adolescent de 16 ani, reținut după ce a spart un magazin

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Ion Roată cercetează un tânăr, de 16 ani, pentru «furt calificat», cel în cauză fiind reținut pentru 24 de ore. Bănuitul a fost reținut pe bază de ordonanță de reținere ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 19:10
(7165 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

depozit materiale de construcții
din București, Șos. Alexandriei
angajează
muncitori, vânzătoare magazin,
șofer cu categoria B, C, E
eventual și posesor atestat
de macaragiu, doar curse locale

Oferim cazare
Relații la telefon 0722/678.956

20 Februarie 2018, 18:20


Fetești: Se oprește gazul!

Din cauza unor lucrări de reparație a rețelelor, Distrigaz Sud Rețele anunță întreruperea temporară a furnizării gazelor naturale, în data de miercuri, 21 februarie 2018, între orele 8,00-14,00, pe străzile ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 18:05
(4387 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Campanie de informare pentru depunerea Cererii Unice de Plată

Agenția pentru Plăți și Intervenție în Agricultură anunță public faptul că începând cu 1 martie 2018 fermierii pot depune Cererile Unice de Plată pentru acordarea subvențiilor pe suprafață ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 17:50
(12967 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 28 mii de lei, 5 permise de conducere reținute

Polițiștii au intervenit, în ultimele 24 de ore, la 8 evenimente, toate sesizate prin 112. Au aplicat peste 80 de sancțiuni contravenționale, iar în urma acțiunilor și intervențiilor, au constatat aproape ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 17:45
(7016 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Precizări privind aplicarea Legii Prevenirii de către polițiști

O dată cu intrarea în vigoare a Legii Prevenirii nr. 270/2017, atunci când polițiștii constată o faptă care intră sub incidența de reglementare a acesteia nu vor aplica amendă, ci vor acorda un termen de ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 11:10
(5419 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Arestat pentru șofat sub influența alcoolului

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat, la acest sfârșit de săptămână, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 10:35
(7402 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Cu cuțitul în magazin

Un bărbat de 45 de ani, din comuna Ion Roată, este cercetat de polițiști sub aspectul comiterii infracțiunii de «portul fără drept de obiecte periculoase», după ce a fost depistat în timp ce avea asupra ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 10:25
(5060 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ion Roată cuțit


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii au depistat doi bărbați de 30 și 49 de ani, din județul Călărași și localitatea Sfântu Gheporghe, în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși aveau acest drept suspendat. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 10:20
(6133 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți pentru motorina subvenționată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că începând de marți, 20 februarie 2018, va efectua plata ajutorului de stat pentru reducerea accizei la motorină utilizată în agricultură, ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 10:05
(5914 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendii la Copuzu și Poiana, accident la Jilavele

Un grajd în care erau adăpostite 12 animale a fost cuprins de flăcări în seara zilei de sâmbătă, 17 februarie 2018. Proprietarii gospodăriei din satul Copuzu, comuna Balaciu, au alertat pompierii în jurul ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 09:40
(6305 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 50 mii de lei, 9 permise de conducere reținute

Miercuri și joi, 14 și 15 februarie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. S-a intervenit la 23 de ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 19:05
(7314 vizualizări - 0 comentarii)


Gospodării inundate la Bărbulești

Gospodării inundate la Bărbulești

Pompierii Detașamentului Urziceni au intervenit în cursul zilei de joi, 15 februarie 2018, pentru scoaterea apei din curțile a 5 gospodării din comuna Bărbulești. Căderile semnificative de precipitații ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 18:40
(4276 vizualizări - 0 comentarii)


Lansare de carte regală la Slobozia

«Curtea Veche Publishing» și Librăria «Casa Cărților» din Slobozia invită iubitorii de carte din Slobozia, joi, 22 februarie 2018, începând cu orele 11,45, la o dublă lansare de carte regală: albumul « ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 18:30
(3897 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică

Enel Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în zonele și în ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 18:15
(4998 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Prins în flagrant în timp ce încerca să fure dintr-o mașină

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Urziceni au identificat un bărbat, în vârstă de 31 de ani, din localitatea Sinești, acesta fiind bănuit de săvârșirea infracțiunii de «furt», faptă ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 18:10
(7733 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Se oprește gazul!

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Astfel, Distrigaz ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 18:05
(4792 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere

La sfârșitul lunii ianuarie 2018, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6829 șomeri, din care 1519 șomeri indemnizați, respectiv 5310 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2018, 15:10
(4787 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Vaccinare la cabaline

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță deținătorii de cabaline că, în perioada februarie-aprilie 2018, desfășoară prin medicii veterinari de liberă practică împuterniciți ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2018, 15:05
(4222 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plata subvențiilor pentru bunăstarea animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că miercuri, 14.02.2018, a demarat plata cererilor care au fost autorizate pentru Măsura 215 «Plăți privind Bunăstarea animalelor», Pachet ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2018, 14:30
(6346 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: Conducea o mașină fără permis

Tras pe dreapta de polițiști, un tânăr de 20 de ani din Bărbulești s-a ales cu un dosar penal după ce oamenii legii au constatat faptul că acesta nu deține permis de conducere. De asemenea, un bărbat de ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2018, 18:50
(4889 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...