Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Recital de final

Handbal, CSM Unirea Slobozia-HCF Piatra Neamț 34-25 (16-12)

Recital de final

Duminică, 15 mai, Sala Sporturilor din Slobozia s-a umplut dar n-a mai dat pe-afară ca în alte dăți. A fost meciul prin care fetele de la CSM Unirea Slobozia, pregătite de profesorul Gheorghe Neagu, au pus punct unui sezon foarte greu, în care au trecut repede de la agonie la extraz și invers, lucru care le-a îndepărtat în final de promovare.
Adversarul de duminică a fost HCF Piatra Neamț, echipă pregătită de Dan Valentin, cel care cu ani în urmă o trimitea în handbalul de elită pe Luminița Huțupan. Echipa noastră a preluat rapid inițiativa, iar la primul atac Mihaela Stănciulescu deschidea scorul. Fetele au pus stăpînire pe joc, iar desprinderea pe tabelă a fost doar o problemă de timp. 7... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2011, 19:02 (15969 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Primarul Ionașcu, acuzat de «abuz în serviciu»

Dosarul penal privind cabinetul stomatologic al fiicei edilului Sloboziei, la Parchet

Primarul Ionașcu, acuzat de «abuz în serviciu»

La începutul lunii octombrie 2010 un scandal rușinos și aproape penibil izbucnea în orașul primarului Ionașcu. De această dată, scenariul viza atribuirea pe lîngă lege a unui cabinet medical în sediul Policlinicii cu Plată din Slobozia chiar fiicei primarului Ionașcu. La scurt timp, povestea a ajuns să constituie un dosar penal, instrumentat de polițiștii de Investigare a Fraudelor. Actual, dosarul s-ar afla în atenția procurorilor, fiind pe cale să pășească timid în instanță. Iar pentru aceasta, primarul Gabi Ionașcu ar fi acuzat de abuz în serviciu.

Un cabinet stomatologic primit cadou
Începuturile conflictului de atribuire a cabinetului medical s-au pus în august... [citește_tot_articolul]

20 Mai 2011, 09:34 (14207 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Declarații false pentru subvențiile la vaci, capre și oi

Ialomița: Declarații false pentru subvențiile la vaci, capre și oi

• Fermierii ialomițeni sînt în pericol de a returna banii obținuți prin subvențiile la animale
• Mai mulți crescători de bovine, ovine și caprine au dat declarații false privind datoriile către bugetele locale
• Descoperirea aparține Camerei de Conturi a Județului Ialomița
• Fermierii, obligați să înapoieze banii încasați ilegal

Un recent control al Camerei de Conturi dezvăluie haos în acordarea subvențiilor pentru crescătorii de animale. Mai mulți fermieri ialomițeni și-au falsificat declarațiile pe propria răspundere pentru a deveni eligibili la acordarea subvențiilor. Reprezentanții APIA au «înghițit» falsurile pe nerăsuflate, acordînd miliarde de lei drept sprijin financiar pentru buna creștere a animalelor din exploatații.
Pe scurt, la nivelul anului 2008, an vizat pentru controlul Camerei de Conturi Ialomița, peste 1178 de fermieri ialomițeni au beneficiat de subvenții pentru creșterea bovinelor. Valoarea sprijinului pe cap de animal a fost de 145 lei, în Ialomița fermierii solicitînd subvenție pentru 12800 de... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2011, 13:28 (15200 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Record: Ialomița, ultimul loc pe țară la capitolul «comercianți activi»

În luna aprilie 2011, Ialomița a reușit să atingă un record economic negativ. Mediul de afaceri local abia mai supraviețuiește, numărul persoanelor juridice active fiind cel mai mic din țară.

Scade numărul persoanelor juridice!
Deși aparent piața economică locală înregistrează progrese, satisticile specialiștilor plasează Ialomița printre cele mai sărace județe din țară. Asta pentru că procentul de supraviețuire al persoanelor juridice active la acest moment situează Ialomița pe ultimul loc pe țară la acest capitol. Cu cei 7327 de comercianți activi, mediul de afaceri local a înregistrat în luna aprilie 2011 un trend descendent al persoanelor juridice (4637), procentul... [citește_tot_articolul]

19 Mai 2011, 13:17 (9824 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Țiganii din Țăndărei au prejudiciat statul britanic cu peste 1 milion de euro

I-am speriat din nou pe englezi! Sîntem pe prima pagină în The Sun!

Țiganii din Țăndărei au prejudiciat statul britanic cu peste 1 milion de euro

După scandalul din octombrie 2010, referitor la traficul de persoane, Țăndăreiul revine pe prima pagină a ziarelor din Anglia. Celebrul tabloid «The Sun» aduce din nou în atenția opiniei publice cazul țiganilor din Țăndărei, de această dată fiind vorba despre o fraudă de peste un milion de euro din ajutoare sociale acordate de statul englez.

Arestări. «The Sun» precizează că marți, 17 mai 2011, opt țigani din Țăndărei au fost arestați, capul rețelei, Dumitru Teluș, 36 ani, fiind «săltat» chiar de pe aeroportul din Essex. Alături de acesta, au mai fost arestați și Dorina Dumitru, Ion Lincan, Ramona Dumitru, Marian Gheorghe, Adrian Radu, Ion Stoica și Claudia Radu... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2011, 13:40 (14202 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ionașcu decapitează URBAN

Directorul Valentin Cilibeanu, sacrificat pe altarul apei

Ionașcu decapitează URBAN

Directorul SC Urban, Valentin Cilibeanu, ar putea fi înlăturat joi, 19 mai, din funcția pe care o deține de aproape 7 ani. Decizia va fi adoptată în cadrul ședinței Adunării Generale a Acționarilor, la presiunile primarului Gabi Ionașcu. Semnalul privind intențiile edilului local a fost lansat în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia, de luni, 9 mai. Gabi Ionașcu a acuzat atunci staff-ul tehnic al societății de «management defectuos». Potrivit informațiilor oficiale, SC Urban mai are la dispoziție doar 4 luni pentru a furniza apă potabilă, potrivit programului de conformare impus de către Direcția de Sănătate Publică Ialomița. Un raport prezentat însă de către SC Urban la începutul lunii... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2011, 11:57 (13726 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Unirea a trecut de Rîmnicu Sărat

Elevii lui Constantin Prepeliță au mai îndulcit întrucîtva amarul ratării promovării în Liga secundă. Vineri, 13 mai, Unirea a întîlnit în cadrul etapei a 27-a din Liga a III-a, pe teren propriu, formația CSM Rîmnicu Sărat. Cu ceva emoții, dar meritat, galben-albaștrii s-au impus în fața buzoienilor cu 4-2. Golurile Unirii au fost reușite de Stan, Ivașcă și Viorel Gheorghe de două ori. Cu această dublă, Viorel a adunat impresionanta sumă de 22 de goluri marcate în acest sezon. Adversara Unirii în lupta pentru promovare, Callatis Mangalia nu a avut nicio emoție în partida cu CS Tunari, impunîndu-se cu 3-0. Callatis și Unirea au cîte 61 dar, pe lîngă avantajul meciului direct și, mai nou, al golaverajului... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2011, 11:29 (8511 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Autoritățile privatizează Spitalul Țăndărei

Autoritățile privatizează Spitalul Țăndărei

Marți, 17 mai 2011, Consiliul Local Țăndărei a fost invitat să decidă «asocierea în participațiune» pentru redeschiderea Spitalului din localitate în regim privat. Decizia survine după ce, la sfîrșitul lunii ianuarie, Ministerul Sănătății a decis închiderea a 182 de spitale din țară din considerente pecuniare. Pe lista neagră a fost inclus și Spitalul Țăndărei, singurul spital fără datorii din Ialomița. Revenind, viitorul proprietar al Spitalului este dr Filip Constantin, un neurochirurg care susține că intenționează să privatizeze 10 spitale din România. Dacă privatizarea se va dovedi un succes, administrația locală va avea dreptul la jumătate din profiturile obținute.

Privatizare la foc automat... [citește_tot_articolul]

18 Mai 2011, 11:17 (16974 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: În căutarea unui loc de veci la Cimitirul Municipal

Slobozia: În căutarea unui loc de veci la Cimitirul Municipal

La ultima ședință de Consiliu Local, Ștefan Costea, directorul DADP Slobozia a anunțat că «în cazul unei catastrofe naturale, Cimitirul Municipal nu are suficiente locuri de veci pentru populație». Anunțul a suscitat vii polemici în rîndurile consilierilor care s-au dovedit extrem de sensibili la această problemă a comunității. Pentru a evita panica, primarul Gabi Ionașcu a anunțat că are în vedere mai multe soluții practice de remediere a acestui deficit. La acest moment, 100 de persoane se află pe lista de așteptare a autorităților pentru a-și rezerva un loc de veci în Cimitirul Municipal...

Cu Florin, la cimitir
Cimitirul Municipal din Slobozia are 12,5 hectare și... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2011, 19:20 (16199 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița a reabilitat 20 la sută din rețeaua județeană de drumuri

Miliarde pentru drumuri de milioane

Ialomița a reabilitat 20 la sută din rețeaua județeană de drumuri

Datele statistice legate de Ialomița consemnează faptul că rețeaua județeană de transport însumează 1138 de kilometri, în care sînt incluse drumuri naționale, județene și comunale, 20 de kilometri de autostradă și 276 de kilometri de rețea feroviară și fluvială. Din această cifră, puțin peste o treime, respectiv 437 de kilometri, este reprezentată de drumurile județene. Reabilitarea acestor drumuri a fost declarată una dintre prioritățile administrației ialomițene și continuă să reprezinte o preocupare constantă pentru oficialii Consiliului Județean.

80 de kilometri de Drumuri Județene, două mandate
Saga drumurilor județene a început prin 2005, anul în care administrația... [citește_tot_articolul]

17 Mai 2011, 10:22 (13049 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Murim de cancer și inimă rea

Ialomița: Murim de cancer și inimă rea

Conform datelor statistice oferite de către Direcția de Sănătate Publică Ialomița, murim de cancer și inimă rea. Situația e cu atît mai paradoxală cu cît ocupăm un loc fruntaș la capitolul tratamente. Potrivit unei alte statistici, de această dată a Casei Județene de Asigurări de Sănătate, în primul semestru al anului 2011 ialomițenii au folosit 15 milioane doze de tratament (!?).

68 la sută din populație suferă de boli ale aparatului circulator
În județul Ialomița, atît în mediul rural, cît și în cel urban bolile de inimă sînt cele care afectează cu precădere populația. Anual, peste 2000 ialomițeni mor doar din această cauză. Potrivit datelor oficiale, imediat după... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2011, 13:47 (8978 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Sorin Iordache, în finala de dublu la Turneul din Bulgaria

Tenis de cîmp

Sorin Iordache, în finala de dublu la Turneul din Bulgaria

Începînd cu 9 mai 2011, Sorin Iordache, tenismen legitimat la Tenis Con Slobozia, a participat la primul turneu din străinătate din cadrul Tennis Europe Junior Tour (ETA) aferent juniorilor pîna în 14 ani, la Svilengrad (Bulgaria).
Plecat din postura de favorit 2, Sorin a trecut în primul tur de bulgarul Zdravko Chandrev, cu scorul de 6-1, 6-4, l-a depășit pe rusul Dionis Polikhronidi, văzut inițial ca unul dintre favoriții la titlu, cu scorul de 7-6 (tiebreak cîștigat cu 7-0), 6-0. În sferturile de finală, Sorin nu a reușit să treacă de un bulgar jucător cu mîna stîngă, cu un stil aparte de a lovi mingea-Veliki Cholakov, fiind învins dupa 2 ore de joc cu scorul de 4-6, 2-6.
Făcînd pereche... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2011, 10:25 (9753 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Generația de sacrificiu se pregătește de «clasa 0»

Ialomița are peste 3000 de copii care vor fi obligați să meargă la școală înainte de vreme

Generația de sacrificiu se pregătește de «clasa 0»

Legea 1 din 2011 este pe cale să producă o nouă generație de sacrificiu. Este vorba despre copiii care la începutul anului școlar 2012/2013 vor avea vîrsta cuprinsă în intervalul 6-7 ani și care, potrivit noii Legi a Educației, vor fi obligați să meargă la școală în «clasa 0». Conform estimărilor Inspectoratului Școlar Ialomița, la acest moment sînt 3081 de copii care vor fi cuprinși în această formă de învățămînt. Inspectorul general școlar, Ilie Stavăr susține că necesarul de cadre didactice va fi completat cu personal necalificat.

«Clasa 0», coșmarul părinților
Teoretic, «clasa 0» nu este o noutate. Ea există în acest moment la nivelul grădinițelor sub denumirea de... [citește_tot_articolul]

16 Mai 2011, 07:09 (14338 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Programul Național de Dezvoltare Rurală, ultima speranță pentru Ialomița

Proiectele europene, în atenția autorităților județene

Programul Național de Dezvoltare Rurală, ultima speranță pentru Ialomița

Săptămîna precedentă, Prefectura Ialomița a organizat o dezbatere informală în cadrul căreia cele două Grupuri de Acțiune Locală existente în Ialomița și-au prezentat rezutatele activității desfășurate în ultimii ani. Potrivit prefectului Mădălin Teculescu, întîlnirea a avut drept scop identificarea și eliminarea oricăror disfucționalități administrative care ar putea periclita accesarea fondurilor europene în cadrul Programul Național de Dezvoltare Rurală (PNDR). Reamintim că PNDR este metodologia pe baza căreia poate fi accesat Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurală și care respectă liniile directoare strategice de dezvoltare rurală ale Uniunii Europene.

Grupurile de Acțiune Locală, scoase la tablă... [citește_tot_articolul]

15 Mai 2011, 11:48 (13911 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

General Magheru, nr. 73

General Magheru, nr. 73

Sînt peste 200! Unii trăiesc aici de 30 de ani. Alții abia s-au mutat! Toți au însă un numitor comun: locuiesc pe strada General Magheru, la numărul 73. Dacă nu credeți, rugați-i să vă arate un buletin! Dacă au, că nu toți și-au permis luxul unui buletin, vă vor demonstra că în anul de grație 2011 autoritățile locale din Slobozia ar putea intra lejer într-o carte a recordurilor administrative pentru această performanță unică.

La pas pe Gen. Magheru
Teoretic, la Gen. Magheru, nr. 73 e sediul fostului IAS Slobozia. Același sediu vechi pe a cărui poartă stă scris, pe post de avertisment, «proprietate privată». Practic însă, nr. 73 înseamnă tot ce se întinde dincolo de curtea... [citește_tot_articolul]

14 Mai 2011, 09:24 (7300 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șeful Poliției de Frontieră Ialomița, urmărit penal

Comandantul Tîrsănoagă și indemnizațiile ilegale de chirie

Șeful Poliției de Frontieră Ialomița, urmărit penal

Un butoi cu pulbere penală este gata să explodeze la Poliția de Frontieră Ialomița. Scandalul îl aduce în centrul atenției pe șeful instituției, Costel Tîrsănoagă și oarece indemnizații ilegale de chirie încasate de angajații instituției... Dosarul s-ar afla la Parchetul Județean, iar procurorii tocmai ar fi îndrăznit să înceapă urmărirea penală pe numele lui Costel Tîrsănoagă.

Unde-i lege, nu-i tocmeală!
Mai mulți angajați ai Inspectoratului Poliției de Frontieră Ialomița întind mîna. Și nu oricum! Polițiștii așteaptă ca, lună de lună, statul să le deconteze cheltuielile cu chiriile căci, deh!, sînt apărători ai patriei, neamului și frontierelor românești. Doar că cei... [citește_tot_articolul]

13 Mai 2011, 06:14 (58740 vizualizări - 23 comentarii)

EVENIMENT

Directorul Grupului Școlar «A.I. Cuza» a câștigat în instanță

Strezoiu-Stavăr 1-0

Directorul Grupului Școlar «A.I. Cuza» a cîștigat în instanță

Directorul Costică Strezoiu a cîștigat procesul intentat Inspectoratului Școlar Județean la Tribunalul Ialomița, miza judecății fiind funcția de director al Grupului Școlar «A.I. Cuza». Judecătorii s-au pronunțat miercuri, 11 mai, iar decizia îl propulsează pe Strezoiu din nou la șefia instituției școlare.

Demitere cu scîntei
La jumătatea lunii februarie, directorul Grupului Școlar «A.I. Cuza» a fost demis. Decizia, catalogată de dascălii ialomițeni drept una dintre cele mai controversate, aparținea inspectorului general școlar, Ilie Stavăr. Argumentul principal al măsurii viza o decizie haotică a directorului Strezoiu de a introduce în școală o a doua condică de prezență... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2011, 13:14 (42891 vizualizări - 47 comentarii)

EVENIMENT

Caloianul a venit la Slobozia

click pe poză

Joi, 12 mai, Caloianul a ajuns și la Slobozia. Evenimentul a fost organizat de Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia, gazdă tradițională a tradițiilor agrare de pe Bărăgan. Ca în fiecare an, au participat elevii școlilor din Cegani, Giurgeni, Smirna, Miloșești, dar și preșcolarii Grădiniței cu program normal Slobozia. Cei peste 100 de participanți și-au început procesiunea în curtea Muzeului și s-au oprit pentru a arunca în apă Caloianul la fîntîna din centrul orașului. Procesiunea a fost remarcată de slobozenii prezenți pe stradă la acea oră, mulți dintre ei amintindu-și că au fost cîndva parte a acestor obiceiuri tradiționale de primăvară.

Caloianul. ... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2011, 13:02 (17199 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Promovarea s-a înecat în Dunăre

Fotbal, Liga III, Dunărea Călărași-Unirea Slobozia 2-0

Promovarea s-a înecat în Dunăre

Călărașiul a primit cum se cuvine liderul la zi al Seriei a II-a din Liga a III-a, Unirea Slobozia. Vineri, 6 mai, Dunărea a fost susținută de un stadion aproape plin, cum Slobozia n-a mai văzut demult. Dunărenii, care în etapa precedentă se făcuseră mici-mici de tot, în meciul cu Mangalia au scos în partida cu elevii lui Prepeliță toate armele din dotare, de parcă de acest joc ar fi depins întreaga istorie a fotbalului călărășean.
În prima repriză, jocul a fost tăios de ambele părți, dar niciuna dintre echipe nu a mușcat decisiv. A doua parte a început cum nu se poate mai prost pentru Unirea. După ce Viorel Gheorghe execută peste poartă o lovitură liberă de la 11 metri, Dunărea deschide scorul... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2011, 18:41 (12810 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Ne-a rămas doar lupta pentru podium

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Ne-a rămas doar lupta pentru podium

Așa cum era de așteptat, CSM Unirea Slobozia a depășit-o duminică, 8 mai, de-o manieră categorică pe lanterna roșie a Seriei A din Liga secundă, Universitatea Tîrgoviște. 45-17 (20-8) pentru Unirea a fost scorul cu care s-a terminat această partidă contînd pentru etapa a XXVII-a, penultima a Campionatului.
A fost a treia victorie a deocamdată interimarului Gheorghe Neagu, cel care mai are de trecut un hop pentru a-și realiza obiectivul propus. Duminică, 15 mai, vine la Slobozia, HCF Piatra Neamț, o echipă imprevizibilă care alternează evoluțiile slabe cu prestațiile remarcabile. Ultimul meci al Campionatului este totodată cel mai dificil din scurtul mandat al profesorului Neagu, cel care printr... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2011, 15:36 (11816 vizualizări - 2 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
246 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Prefectura recomandă slobozenilor apa plată

Luni, 5 octombrie, la Prefectura Ialomița a avut loc o întîlnire legată de situația apei potabile în Slobozia. La aceasta au participat, alături de responsabilii locali implicați în monitorizarea calității ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2009, 13:51
(12837 vizualizări - 2 comentarii)


Societățile de construcții, la control

Potrivit Inspectoratului Teritorial de Muncă, în perioada 23-30 septembrie, la nivelul județului Ialomița s-a desfășurat cea de-a cincea Campanie națională privind identificarea cazurilor de muncă fără ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2009, 13:13
(13082 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier grav la Movilița

Marți, 6 octombrie, la primele ore ale dimineții, în apropiere de comuna Movilița s-a produs un grav accident rutier. O persoană și-a pierdut viața și o alta a fost rănită, după primele verificări polițiștii ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2009, 13:09
(14385 vizualizări - 0 comentarii)


Sorin Oprescu își anunță azi candidatura la Președinție

Sorin Oprescu își anunță azi candidatura la Președinție

Dr Sorin Oprescu, actual primar al Capitalei, își va anunța luni, de la orele 16,00, candidatura la funcția de președinte al României. După ce a declarat că «discuțiile cu prietenii vor decide o eventuală ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 10:46
(12768 vizualizări - 3 comentarii)


Furt de energie electrică în Strachina

Furt de energie electrică în Strachina

Jandarmii au executat o acțiune pentru depistarea furturilor de energie electrică în cartierul Strachina din Tăndărei. În timpul raziei, au fost descoperite 11 locuințe ce aveau branșamente ilegale la rețeaua ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 08:58
(15422 vizualizări - 2 comentarii)


Grenadă găsită în grădină

În timp ce-și săpa grădina, un bărbat din Urziceni a descoperit o grenadă de mînă activă. Pirotehniștii Inspectoratului pentru Situații de Urgențe au ridicat grenada, stabilindu-se că provine din timpul ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 08:56
(12248 vizualizări - 1 comentariu)


Taxe pentru eliberarea pașapoartelor

Începînd de luni, 5 octombrie, Serviciul de Eliberarea Pașapoartelor va soluționa doar cereri pentru eliberarea pașapoartelor simple electronice și simple temporare. Taxele pentru eliberarea pașapoartelor ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 08:55
(14381 vizualizări - 2 comentarii)


Plafon pentru plățile naționale în sectorul zootehnic

Potrivit unui comunicat de presă, reprezentanții APIA informează că a fost stabilit plafonul alocat României pentru plățile naționale în sectorul zootehnic. Astfel, prima de exploatație pentru bovine a ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 08:55
(13558 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Adîncata

Echipajul de descarcerare ale Detașamentului de Pompieri Urziceni a intervenit joi, 1 octombrie, pentru salvarea a două victime,implicate într-un accident rutier. Incidentul s-a petrecut în comuna Adîncata ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 08:54
(13545 vizualizări - 0 comentarii)


Prins după ce a încercat să spargă un bancomat

Joi, 1 octombrie, polițiștii din Urziceni au fost sesizați asupra faptului că persoane necunoscute încercau să sustragă bani dintr-un bancomat. În urma cercetărilor, s-a stabilit că hoții intraseră în sediul ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2009, 08:52
(15930 vizualizări - 0 comentarii)


Teculescu, instalat cu «viteza luminii»

Teculescu, instalat cu «viteza luminii»

Mădălin Teculescu, fost primar al comunei Sf. Gheorghe și fost subprefect al județului Ialomița, a fost instalat în funcția de prefect vineri, 2 octombrie 2009. În prezența părții democrat-liberale a directorilor ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2009, 19:23
(16073 vizualizări - 7 comentarii)


Știucă moare dar nu se predă: «Rămân la Prefectură»

Știucă moare dar nu se predă: «Rămîn la Prefectură»

Cu toate că nominalizarea sa ca prefect a fost făcută de social-democrați, iar miniștrii PSD din Guvernul Boc au demisionat în bloc, prefectul Știucă ne-a declarat că va rămîne la Prefectură. «Alături de ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2009, 15:08
(31455 vizualizări - 22 comentarii)


Procurorii ialomițeni renunță la grevă

Procurorii ialomițeni renunță la grevă

Începînd de astăzi, 1 octombrie, procurorii ialomițeni au decis renunțarea la grevă. Hotărîrea a fost adoptată în cadrul Adunării Generale a Procurorilor din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2009, 09:45
(13980 vizualizări - 0 comentarii)


Noi generații de karatiști, așteptate pe tatami

Clubul Satori din Slobozia anunță inaugurarea unei noi perioade de căutări a tinerelor talente din Slobozia. Înscrierile se vor finaliza pe 10 octombrie, iar vîrsta minimă de participare e 7 ani. Antrenamentele ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2009, 17:48
(14898 vizualizări - 0 comentarii)


Luna cărții

În perioada 1-31 octombrie, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» inaugurează Salonul anual de carte. Potrivit organizatorilor, anul acesta Salonul anual de carte a ajuns la ediția a șaptesprezecea și ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2009, 17:48
(17983 vizualizări - 3 comentarii)


Foto Splendid Axinte

Luni, 28 spetembrie, la Muzeul Județean Ialomița, Costică Axinte, artistul fotograf născut acum 100 de ani a fost serbat, încă o dată, prin vernisarea unei expoziții de fotografie. Vernisajul a fost prilejuit ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2009, 17:47
(17257 vizualizări - 0 comentarii)


Adolescentă dispărută de acasă

Adolescentă dispărută de acasă

Duminică, 27 septembrie 2009, a dispărut de la domiciliu TINCU CORINA-GEORGIANA, în vîrstă de 17 ani, din municipiul Fetești, bolnavă psihic. Potrivit polițiștilor din localitate, adolescenta ar fi plecat ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2009, 13:00
(14666 vizualizări - 0 comentarii)


Populația județului scade încet, dar sigur

O statistică a Direcției Județene de Statistică Ialomița confirmă faptul că populația județului Ialomița scade anual cu peste 1000 de locuitori. Astfel, în ultimii 5 ani, populația totală a județului a ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2009, 09:08
(15864 vizualizări - 2 comentarii)


Angajatorii, neinteresați de Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița a organizat vineri, 25 septembrie, Bursa locurilor de muncă pentru absolvenții ialomițeni. Pentru desfășurarea acțiunii, la nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

25 Septembrie 2009, 15:46
(16934 vizualizări - 1 comentariu)


Mircea Geoană a confundat Făureiul cu Țăndăreiul

Mircea Geoană a confundat Făureiul cu Țăndăreiul

Mircea Geoană, prezent astăzi la Slobozia la Conferința Județeană Extraordinară a PSD Ialomița, a transformat evenimentul într-o circotecă ieftină, interesul vădit al acestuia pentru apariția în presa ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2009, 18:36
(22493 vizualizări - 26 comentarii)


Conferința Județeană a PSD Ialomița

Conferința Județeană a PSD Ialomița

Joi, 24 septembrie 2009, începînd cu orele 15,00, la Casa de Cultură a Sindicatelor din Slobozia se desfășoară Conferința Județeană a PSD Ialomița. Evenimentul, de fapt, se va înscrie în seria de «lansări ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2009, 09:44
(16995 vizualizări - 0 comentarii)


A încercat să mituiască un polițist

În urma unui flagrant, ofițerii Direcției Generale Anticorupție au prins în flagrant un cetățean în timp ce încerca să mituiască un agent de poliție cu suma de 300 lei. Flagrantul a fost organizat marți ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2009, 09:43
(17679 vizualizări - 2 comentarii)


Accidente auto

Marți, 22 seprembrie, în timp ce un tînăr în vîrstă de 22 ani, din Slobozia, conducea un autoturism spre Urziceni, nu s-a asigurat la efectuarea virajului la stînga pentru a schimba direcția de mers pe ...[citește_toată_știrea]

24 Septembrie 2009, 09:42
(16999 vizualizări - 3 comentarii)


Șapte proiecte administrative pentru un județ sărac

Prefectura județului Ialomița anunță în cadrul unei informări de presă remise la începutul acestei săptămîni că la nivelul instituției există 7 proiecte administrative aflate în diferite stadii de derulare ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2009, 17:11
(18571 vizualizări - 2 comentarii)


Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă va organiza vineri, 25 septembrie 2009, la orele 9,00, «Bursa locurilor de muncă pentru absolvenți». Acțiunea se va desfășura la sediul instituției din ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2009, 17:11
(17043 vizualizări - 1 comentariu)


Depunerea declarațiilor la Fisc

Potrivit unui comunicat de presă, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița atrage atenția contribuabililor persoane juridice sau fizice, plătitori de salarii și de venituri asimilate salariilor, ...[citește_toată_știrea]

22 Septembrie 2009, 12:23
(17382 vizualizări - 3 comentarii)


Primăriile, la raport

Marți, 22 septembrie, primarii județului se vor întîlni cu reprezentanții Prefecturii Ialomița pentru a dezbate principalele probleme cu care se confruntă administrațiile locale. Întîlnirea va avea loc ...[citește_toată_știrea]

20 Septembrie 2009, 07:55
(16799 vizualizări - 1 comentariu)


La volan fără permis

La acțiunile organizate în cursul zilei de joi, 18 septembrie 2009, în baza planului național de acțiune «Tunetul», au participat 245 de polițiști din toate structurile operative ale Inspectoratului de ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2009, 17:59
(18183 vizualizări - 0 comentarii)


Directorii de școli, în alertă

Directorii școlilor din județul Ialomița au fost convocați în această dimineață la Prefectură pentru stabilirea unui plan comun de prevenire a răspîndirii virusului gripei procine. Potrivit declarațiilor ...[citește_toată_știrea]

18 Septembrie 2009, 14:57
(16893 vizualizări - 0 comentarii)


PD-L vrea sa rupă protocolul cu PSD

PD-L vrea sa rupă protocolul cu PSD

PD-L Ialomița ar putea rupe în următoarea perioadă protocolul încheiat cu PSD la nivel local. Liderul PD-L, Cazacu Marinică a declarat public că acest protocol este unul mai degrabă inexistent și că filialele ...[citește_toată_știrea]

17 Septembrie 2009, 12:24
(16668 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...