Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Aprilie, luna parcărilor cu plată la Slobozia

Parcările, în dezbatere publică

Aprilie, luna parcărilor cu plată la Slobozia

Ca să nu rămînă codașă și anul acesta (și să i-o ia PNL-ul înainte în campania electorală!), municipalitatea a lansat primul proiect local destinat exclusiv cetățenilor. Denumit convențional «Regulament de atribuire a locurilor de parcare de reședință pentru autovehiculele înregistrate pe raza municipiului Slobozia», noul proiect de hotărîre își propune să facă ordine în degringolada de pe străzile municipiului. Dar nu oricum, ci la prețul modic de 100 de lei pe an pentru cei care visează de-o viață la un loc de parcare în spatele blocului. Pentru cei care își vor autoturismul mai aproape, Primăria promite o licitație corectă, bazată exclusiv pe principiul: «dai un ban, dar stai sub fereastră... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2011, 16:05 (15618 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Inspector ITM, molestat de recuperatorii de fier vechi

Primăria Slobozia angajează bătăuși?

Inspector ITM, molestat de recuperatorii de fier vechi

De circa două săptămîni, Primăria Slobozia a angajat o firmă specializată în recuperarea fierului vechi pentru a dezafecta instalațiile din centralele termice nefuncționale din oraș. Operațiunea s-a desfășurat preponderent la adăpostul întunericului, situație neînțeleasă de locatarii blocurilor din jur. Independent vă oferă o explicație!

Bătăușii din centrală
Pe 8 februarie, la cererea inspectorului șef, Marian Nedelcu, unul dintre inspectorii de muncă a cerut reprezentanților firmei care dezafecta centralele termice ale Primăriei să facă dovada că angajații lucrează cu forme legale. Iritat de această solicitare (inspectorul molestat se afla la a doua tentativă de a... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2011, 09:35 (12866 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Patroana de fier vechi

Patroana de fier vechi

În port la Constanța, la ultima mînă, prețul fierului vechi a ajuns la prețul record de 2 lei kilogramul. Numai că drumul pînă acolo e lung, iar tentația unui ban cîștigat rapid e mai mare. Vasilica Cristea și-a deschis afacerea la jumătatea drumului, prin 2003. La Țăndărei, a treia casă cum intri în oraș dinspre Slobozia, pe dreapta. O cunoaște toată lumea, că după Remat e cea mai veche din oraș. Și cea mai serioasă...

De șapte ori mai puțin decît înainte
Dacă ignori placa de fier bătută în cuie de gard pe care scrie aproape ilizibil «AF Cristea, fier vechi, 0,80 kg», casa doamnei Vasilica n-are nimic special. Nici măcar cîntarul din poartă nu atrage prea mult atenția... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2011, 09:46 (56238 vizualizări - 12 comentarii)

SPORT

Ion Neacșu, o viață cât un maraton dedicată atletismului

Poveștile sportului ialomițean

Ion Neacșu, o viață cît un maraton dedicată atletismului

Sportul ialomițean are multe povești de spus. O bună parte dintre acestea au în centru atleții și, alături, profesorii care i-au șlefuit. Ion Neacșu a adunat în aproape 40 de ani de carieră, multe astfel de povești: cu amazoane care aruncă sulița hăt departe sau cu fete și băieți care aleargă ca vîntul (uneori și contra vîntului) către finalul fericit.

Colecționarul de campioni
Finalul anului 2010 ar fi trebuit să însemne pentru profesorul Ion Neacșu trecerea la depănarea amintirilor și creionarea bilanțului unei cariere de antrenor începută la mijlocul anilor ’70. Profesorul Neacșu a ieșit la pensie, însă nu și din viața sportivă. «Am învățat drumul către stadion cu... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2011, 12:13 (17163 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița vrea să obțină 600 de megawați de energie verde

În pas cu moda eolienelor

Ialomița vrea să obțină 600 de megawați de energie verde

Pentru prima dată în ultimii ani, autoritățile locale din Ialomița reușesc să se adapteze din mers la unul dintre trendurile europene, respectiv cel privind obținerea de energie regenerabilă. După un prim succes înregistrat în zona Giurgeni-Vlădeni, acolo unde Consiliul Județean a concesionat 1600 de hectare pentru realizarea unui parc eolian, moda eolienelor cuprinde întreg județul. De la Gheorghe Doja și pînă la Mihail Kogălniceanu și de la Giurgeni pînă la Platonești, autoritățile locale se întrec în promovarea de proiecte de gen care promit, pe lîngă venituri substanțiale la buget, o nouă șansă pentru revitalizarea economică a acestor zone. Una peste alta, de la proiecte însumînd 14 megawați... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2011, 10:58 (18237 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Traficanții de copii din Țăndărei, LIBERI

EXCLUSIV: Libertate ungurească pentru mafie țigănească

Traficanții de copii din Țăndărei, LIBERI

Traficanții de minori din Țăndărei au fost puși în libertate. Decizia aparține magistraților Curții de Apel Tîrgu Mureș. Așadar, 19 dintre arestații în dosarul «Mafia din Țăndărei» sînt actual liberi, măsura judecătorilor impunînd obligația de a nu părăsi localitatea.
Reamintim faptul că, în luna aprilie a anului 2010, la Țăndărei s-a desfășurat cea mai spectaculoasă și de anvergură acțiune polițienească din ultimii ani. Bilanțul aficial al operațiunii de destructurare a grupului infracțional din Țăndărei era stabilit la 34 de percheziții domiciliare, 27 de persoane urmărite penal pentru trafic de minori, 24 de persoane reținute și 168 de victime-copii. Potrivit Rechizitoriului, rromii erau... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2011, 10:42 (18212 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: 80% din apelurile la 112 sunt false

Ialomița: 80% din apelurile la 112 sînt false

Peste 80% dintre apeluri primite la numărul de urgență 112 sînt false, ialomițenii punînd autoritățile pe jar doar de dragul de a vorbi la telefon. Cel puțin așa reliefează datele statistice ale Serviciului de Telecomunicații Speciale Ialomița, doar 20% dintre apelurile primite fiind cazuri reale.

«Alo? 112? Am sunat degeaba!»
Vineri, 11 februarie, Serviciul de Telecomunicații Speciale Ialomița aniversează Ziua Europeană a Numărului Unic de Urgență 112. Ca în fiecare an, autoritățile fac publice datele statistice vizînd utilizarea numărului de urgență 112. Potrivit datelor statistice ale Serviciului, în anul 2010 ialomițenii au sunat la 112 de peste 417 mii de ori. ... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2011, 08:37 (13096 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Baciu și Leahu au părăsit echipa

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Baciu și Leahu au părăsit echipa

Necazurile se țin scai de echipa de handbal CSM Unirea Slobozia. Înaintea meciului cu Rapid, extrema dreaptă Alina Baciu a predat echipamentul refuzînd să se mai prezinte la echipă. Handbalista care în ultimele trei luni a fost accidentată va fi suspendată. Ea nu se mai poate bucura de clemență din partea conducerii fiind recidivistă, în campionatul 2008-2009 fiind exclusă din lot pentru acte de indisciplină. Alina se adaugă astfel unei liste lungi de jucătoare care au părăsit echipa din motive extrasportive, listă care le mai cuprinde pe: Simona Striblea, Alexandra Preda și Marie-Jeane Kanda. Și Laura Leahu a anunțat că își dorește să încheie colaborarea cu Unirea. De altfel, în ultima perioadă... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2011, 08:34 (15319 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Tamponatorii auto» se reprofilează pe mașini închiriate

Ialomița, epicentrul accidentelor premeditate

«Tamponatorii auto» se reprofilează pe mașini închiriate

La începutul acestui an, Independent atrăgea atenția asupra apariției unei noi meserii, aceea de «tamponator auto». La sfîrșitul lunii ianuarie, presa națională publica povestea unui șofer accidentat premeditat de un «tamponator». Deloc întîmplător, între cele două cazuri există o legătură, iar meseria de «tamponator auto» se dovedește a fi o afacere de familie. Iar, pe lîngă șoferii ghinioniști, «tamponatorilor» le cad victime firmele de închiriat mașini din Ialomița.

Laudă-te gură!
Imediat după publicarea articolului în ziarul nostru, Ionuț Jipa, eroul postării de pe Facebook, a declarat că: «Nu este vina mea că legislația este permisivă. Eu am tamponat polițiști,... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2011, 10:21 (12235 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ionașcu strigă «Lupu’!», RAJA tace

Primarul Sloboziei, paznic la stîna apei

Ionașcu strigă «Lupu’!», RAJA tace

Vă mai amintiți domniile voastre povestea aceea cu «Petrică și lupul»? Ei, bine, domnul Ionașcu a uitat-o! Și după ce s-a jucat timp de 6 luni cu RAJA de-a asocierea, vrînd să vîndă cuiva sau oricui, datoriile uriașe ale Urban, vine în fața cetățenilor și strigă cît îl țin bojocii că «vine lupu’». Citiți și vă minunați!

Declarațiile abundă
La jumătatea lunii ianuarie 2011, Independent publică în exclusivitate primele declarații privind preluarea SC Urban de către RAJA. Gabi Ionașcu neagă vehement și furibund orice legătură cu negocierile, acuzîndu-ne de răspîndire de zvonuri false: «Periodic apare această preocupare și consider că este preocuparea „unor interesați“,... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2011, 19:08 (14502 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Prepeliță ar mai vrea un atacant

Exceptînd dubla confruntare cu Abatorul, celălalte trei meciuri amicale disputate de Unirea Slobozia s-au terminat cu două egaluri și o înfrîngere. Unirea a înscris trei goluri, niciunul nepurtînd semnătura vreunui atacant. Astfel, slobozenii au făcut 1-1cu CSO Plopeni (gol, mijlocașul Constantin Toma), 1-1 cu Conpet Ploiești (gol, fundașul Emil Cristian) și 1-2 cu Gloria Buzău (gol, mijlocașul Augustin Ivașcă). «Da, aș mai dori un atacant dar momentan nu avem nimic concret în acest sens» a declarat profesorul Constantin Prepeliță. Pînă acum au venit la Unirea mijlocașii Cosmin Chiorcău și Augustin Cătălin Ivașcă, ultimul chiar de la contracandidata la promovare Callatis Mangalia. De remarcat... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2011, 16:10 (15898 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia, bun de plată 6 miliarde de lei

Transport Privat a anulat în instanță decizia consilierilor municipali

Consiliul Local Slobozia, bun de plată 6 miliarde de lei

În ianuarie 2010, după reluarea de trei ori a licitației privind transportul de călători la Slobozia, cei 21 de consilieri municipali ai Sloboziei decideau cu majoritate de voturi eliminarea din competiție a firmei Transport Privat în favoarea contracandidatei Nick Touring. După un an de procese, firma a cîștigat în instanță anularea deciziei consilierilor locali. Paguba estimată se ridică la 6 miliarde de lei vechi, bani pe care Cristian Andrei, reprezentantul firmei, spune că îi va cere «de la cei vinovați!».

O poveste veche despre transportul în comun
În luna ianuarie a anului trecut, Independent consemna epilogul războiului public dintre Transport Privat și Nick... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2011, 06:46 (17555 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

30 de milioane pentru trei luni de Sănătate

30 de milioane pentru trei luni de Sănătate

30 de milioane pentru sănătatea ialomițenilor. Acesta este bugetul oferit de Casa Județeană de Asigurări de Sănătate pentru plata serviciilor medicale prestate în relațiile cu furnizorii pentru primele trei luni ale anului în curs. Președintele CJAS, Mihai Geantă apreciază că aceste sume de bani vor asigura fără sincope desfășurarea actelor medicale în Ialomița...
Pentru asistența medicală primară sau de specialitate, spitale, programe naționale sau medicamente, se vor plăti 30 milioane de lei în primele trei luni ale anului. Casa Județeană de Asigurări de Sănătate a primit bugetul detaliat pentru asigurarea continuității medicale în primele trei luni ale anului 2011. «Vom continua contractul... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2011, 13:42 (13051 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

În oraș circulă taximetre fără autorizație

Pirateria salvează Slobozia

În oraș circulă taximetre fără autorizație

La mai bine de un an de la stingerea acestuia, scandalul suplimentării numărului de taximetre la Slobozia a devenit o amintire. Nu și efectele acestuia. Potrivit unor estimări neoficiale, în acest moment în oraș circulă circa 50 de taximetre fără autorizație. Majoritatea lor aparțin firmelor care, la sfîrșitul anului 2009, au primit ilegal din partea administrației locale dreptul de a suplimenta numărul de taximetre în circulație pînă la 210. O afacere de partid prin care administrația locală a plătit serviciile electorale din 2008 și 2009.

Administrația locală a inventat taximetria-pirat
În anul 2009 piața locală de taximetrie a fost zguduită de scandalul suplimentării... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2011, 05:38 (21210 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Costa Mina, profesor începător de greacă și bulgară

Costa Mina, profesor începător de greacă și bulgară

Anunțul l-am cules de la rubrica de mica publicitate. Cu domnul Costa Mina ne-am întîlnit la sediul redacției... Greaca și bulgara n-o s-o învățăm niciodată! Dar am descoperit că meseria de profesor începător există. Rămîne doar să vă convingeți și dumneavoastră...

Moștenirea greco-bulgară
Îl cheamă Mina Constantin Ivanciu. Mina este nume aromân, moștenit de la bunicul, ajuns din Macedonia în Cadrilater acum o sută și mai bine de ani. Ivanciu este numele bunicii, bulgăroaică get-beget. Iar Constantin, Costa cum îi place să se prezinte, este nume neaoș românesc. Și e român, dar în el s-au amestecat, de mic, sîngele neamurilor și limbile Balcanilor. Multă vreme n-a știut... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2011, 10:22 (24034 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrațiile locale reclamă alocarea ilegală a fondurilor publice

Jaf ca-n codrul bugetului județean

Administrațiile locale reclamă alocarea ilegală a fondurilor publice

După 6 luni de război administrativ, Consiliul Județean nu renunță la practicile privind alocarea ilegală a fondurilor publice către administrațiile locale. Atenția acordată de către Instituția Prefectului acestei practici modifică însă maniera oficială de alocare a fondurilor. Oficial, în anul 2011 alocările bugetare se vor face în funcție de proiectele prezentate de reprezentanții administrației locale. Neoficial însă, Consiliul Județean a «sfătuit» primarii invitați la negocieri să ceară doar cît li se va da.

Buget de subzistență vs buget de dezvoltare
Filosofia bugetară a anului 2011, trîmbițată de Guvernul Boc la început de an, se mulează mînușă pe ambițiile politice... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2011, 11:24 (8804 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a IV-a

Amara, în cantonament la Eforie Nord

Începînd cu ziua de duminică, 30 ianuarie, Victoria Amara, echipă aflată pe locul III în Liga a IV-a Ialomița este într-un cantonament de 5 zile în stațiunea Eforie Nord. La această acțiune s-a deplasat întregul lot folosit în turul campionatului, mai puțin fundașul Florin Avram, plecat la Rapid Fetești și mijlocașul Vintilă, exclus din lot din motive disciplinare. La capitolul noutăți poate fi trecut Ion Avram, fost fotbalist al Dunării Călărași, care se află în probe. «Mai avem cu noi doi juniori care sperăm să confirme și avem în vedere transferul a doi fundași centrali din Buzău» a declarat, pentru Independent, profesorul Florin Martinescu, antrenorul Amarei. Victoria dispută, miercuri, 2... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2011, 08:13 (7330 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Și cu câinii cum rămâne?

La Consiliul lăudat

Și cu cîinii cum rămîne?

Isteria mediatică ce se desfășoară cu talent în aceste zile, privind cîinii comunitari, și-a găsit loc și la Slobozia. Și încă ce loc! În ședința de Consiliu Local. Asta după ce, cu o seară înainte de întrunirea Consiliului Local, o femeia murea sfîșiată de cîinii vagabonzi bucureșteni. Și deh!, la politică, fotbal și... cîini comunitari se pricepe toate lumea. Și ca să vedeți cîtă dreptate avem, redăm integral o parte din discuțiile purtate pe marginea unui proiect de hotărîre ce viza aprobarea taxelor de revendicare, adopție și cazare a cîinilor fără stăpîn... Și dacă nu înțelegeți nimic, nu vă îngrijorați. Problema cîinilor comunitari este una de actualitate, rămasă nerezolvată de ani de zile... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2011, 12:32 (13554 vizualizări - 9 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga a III-a

Unirea Slobozia, amical cu Gloria Buzău

Liderul seriei a doua din Liga a III-a, Unirea Slobozia a încheiat cantonamentul din Predeal cu un meci amical împotriva echipei Conpet Ploiești. Partida s-a încheiat cu scorul de 1-1, golul slobozenilor fiind reușit de Constantin Toma. «Nu ne-a interesat rezultatul și am luat meciurile amicale ca simple teste. Importantă a fost pregătirea centrală, unde băieții au făcut două antrenamente și au parcurs 20 de kilometri zilnic» a explicat profesorul Constantin Prepeliță.
Telenovela Florin Anghel continuă, jucătorul prezentîndu-se la echipă. Despre acest subiect, Prepeliță a declarat: «Eu l-am învoit pentru o perioadă scurtă, iar el a întîrziat și de aceea, din punctul meu de vedere, nu mai face... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2011, 12:07 (12645 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

A născut după o sarcină dezvoltată în abdomen

Premieră în medicina ialomițeană

A născut după o sarcină dezvoltată în abdomen

Caz fără precedent la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Doi medici slobozeni au reușit o performanță medicală. Doctorii au operat o mămică a cărei sarcină s-a dezvoltat (atenție!) în abdomen! Atît mămica cît și copilul sînt bine, aflîndu-se actual sub atenta supraveghere a medicilor.
Luni, 24 ianuarie, pe Secția de Obstretică-Ginecologie a Spitalului Județean, doi medici ginecologi au intrat în sala de operații unde urmau să dea viață unui copil printr-o operație de cezariană. Intervenția chirurgicală se decisese ca urmare a faptului că fătul era așezat transvers, iar mămica nu putea naște în condiții normale. Ceea ce avea să fie o banală operație de cezariană s-a transformat într-o adevărată... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2011, 09:24 (25916 vizualizări - 14 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
290 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Smirna: Polițiștii ialomițeni, printre copii

Smirna: Polițiștii ialomițeni, printre copii

Marți, 30 august a.c., polițiștii din cadrul Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității, împreună cu polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au desfășurat în localitatea Smirna activități ...[citește_toată_știrea]

31 August 2022, 18:50
(3395 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Evenimente la Centrul Cultural «Ionel Perlea»

Vineri, 2 septembrie 2022, de la orele 13,00, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» se va vernisa expoziția artiștilor Daniela Frumușeanu, Georgeta Hlihor, Maria Manceanu Bogatu și Mihai Hlihor. În continuare ...[citește_toată_știrea]

31 August 2022, 16:55
(6110 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 19 noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 31 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29200, fiind înregistrate 19 cazuri noi față de ziua de marți, 30 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

31 August 2022, 16:45
(1892 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Sancțiuni la unitățile de învățământ

Premergător începerii anului școlar, specialiștii Inspecției de Prevenire din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița au desfășurat controale de prevenire ...[citește_toată_știrea]

31 August 2022, 16:30
(11322 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Ședința Colegiului Prefectural

Instituția Prefectului Ialomița: Ședința Colegiului Prefectural

Miercuri, 31 august 2022, prefectul județului Ialomița a convocat ședința Colegiului Prefectural. Astfel, în cadrul ședinței, a fost adusă la cunoștință o informare privind siguranța elevilor și personalului ...[citește_toată_știrea]

31 August 2022, 15:20
(9637 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 24 de noi cazuri de COVID-19

Marți, 30 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29181, fiind înregistrate 24 de cazuri noi față de ziua de luni, 29 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

30 August 2022, 16:40
(3930 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Incendiu la o boxă din subsolul unui bloc

Două echipaje de pompieri din Urziceni au intervenit cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă pentru lichidarea unui incendiu produs la o boxă aflată la subsolul unui bloc de locuințe, în Urziceni ...[citește_toată_știrea]

30 August 2022, 15:55
(10614 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni incendiu


Accident pe Autostrada A2

Un accident soldat cu două victime s-a produs luni, 29 august a.c., în jurul orelor 14,20, pe Autostrada A2, km 144. Un echipaj de pompieri din Fetești a intervenit în scurt timp, în accident fiind implicate ...[citește_toată_știrea]

30 August 2022, 15:50
(2084 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA de peste 51,59 milioane de lei, în primele 7 luni din 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile fiscal-teritoriale, a rambursat în perioada ianuarie-iulie 2022, conform selecției naționale, TVA în valoare de 51,59 milioane de ...[citește_toată_știrea]

29 August 2022, 17:50
(8503 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 29 de noi cazuri de COVID-19

Luni, 29 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29157, fiind înregistrate 29 de cazuri noi față de ziua de duminică, 28 august a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

29 August 2022, 16:25
(5073 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Gura Ialomiței

Duminică, 28 august 2022, un echipaj de pompieri din Țăndărei a intervenit la un accident rutier produs între un autoturism și o motocicletă, în comuna Gura Ialomiței. În sprijin a intervenit și un echipaj ...[citește_toată_știrea]

29 August 2022, 15:20
(7517 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu la o hală în Ograda, combină în flăcări la Jilavele

Trei echipaje de pompieri din Țăndărei au intervenit cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD pentru lichidarea unui incendiu produs la o hală de producție în comuna Ograda ...[citește_toată_știrea]

29 August 2022, 15:10
(4718 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Miercuri, 31 august 2021, termen limită pentru depunerea Formularului 398

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor, persoane impozabile care sunt înregistrate în România pentru utilizarea regimului special pentru vânzarea la distanță ...[citește_toată_știrea]

29 August 2022, 14:40
(5586 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Constructorii de pe Unirii au spart un hidrant

Slobozia: Constructorii de pe Unirii au spart un hidrant

În dimineața zilei de luni, 29 august 2022, constructorii care reabilitează bulevardul Unirii din Slobozia au spart un hidrant aparținând firmei Urban SA. Lucrările de execuție au fost sistate temporar ...[citește_toată_știrea]

29 August 2022, 14:20
(11759 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 12 noi cazuri de COVID-19

Duminică, 28 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29128, fiind înregistrate 12 cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 27 august a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

28 August 2022, 17:05
(2531 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 9 noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 27 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29116, fiind înregistrate 9 cazuri noi față de ziua de vineri, 26 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

27 August 2022, 16:40
(2277 vizualizări - 0 comentarii)


Iazu: Accident rutier cu patru victime

Un accident rutier s-a produs sâmbătă, 27 august a.c. în apropiere de localitatea Iazu. Din primele informații este vorba despre o mașină care s-a răsturnat în afara părții carosabile. În urma accidentului ...[citește_toată_știrea]

27 August 2022, 14:15
(7301 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Iazu accident


Agresorul medicului din Fetești, supravegheat sub control judiciar

Agresorul medicului Ioana Costandache, din cadrul Spitalului Municipal «Anghel Saligny», va fi supravegheat, sub control judiciar, pentru o perioadă de 60 de zile. Această măsură a fost dispusă de către ...[citește_toată_știrea]

26 August 2022, 18:30
(15532 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Venituri de 657,84 milioane de lei, colectate în primele 7 luni

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a colectat, în primele 7 luni ale anului 2022, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 657,84 milioane de lei, cu ...[citește_toată_știrea]

26 August 2022, 17:20
(7545 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 23 de noi cazuri de COVID-19

Vineri, 26 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29107, fiind înregistrate 23 de cazuri noi față de ziua de joi, 25 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

26 August 2022, 16:15
(3855 vizualizări - 0 comentarii)


Întâlnire cu Istoria sub patronajul Ligii Aeriene Române

În urma protocolului de colaborare între Liga Aeriană Romană și Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, în data de 21 august a.c., 16 beneficiari ai Centrului de Plasament ...[citește_toată_știrea]

25 August 2022, 17:15
(7961 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 30 de noi cazuri de COVID-19

Joi, 25 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29084, fiind înregistrate 30 de cazuri noi față de ziua de miercuri, 24 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

25 August 2022, 16:15
(5687 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Restituirea taxei auto

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomita informează contribuabilii care au achitat taxele auto (taxa specială, taxa pentru emisiile poluante, timbrul de mediu) și care nu au beneficiat de restituire ...[citește_toată_știrea]

25 August 2022, 12:30
(7015 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: În iulie 2022, s-a rambursat TVA de peste 14,73 milioane de lei

Prin structurile sale fiscal-teritoriale, Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a rambursat în iulie 2022, conform selecției naționale, TVA în valoare de 14,73 milioane de lei, cu 9,49 milioanei ...[citește_toată_știrea]

25 August 2022, 12:15
(19355 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 31 de noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 24 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29054, fiind înregistrate 31 de cazuri noi față de ziua de marți, 23 august a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

24 August 2022, 16:40
(2545 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 5 incendii în 24 de ore

În cursul zilei de luni, 22 august 2022, pompierii ialomițeni au raportat 5 intervenții pentru stingerea unor incendii pe teritoriul județului Ialomița. Primul dintre acestea a fost stins în satul Piteșteanu ...[citește_toată_știrea]

23 August 2022, 17:50
(6480 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident cu 3 autoturisme pe A2

O intervenție soldată cu victime a avut loc luni, în jurul orei 8,00, pe Autostrada A2, la km 156. Două echipaje din cadrul Stației de Pompieri Fetești au intervenit la un accident rutier produs între ...[citește_toată_știrea]

23 August 2022, 17:40
(10367 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 38 de noi cazuri de COVID-19

Marti, 23 august a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29023, fiind înregistrate 38 de cazuri noi față de ziua de luni, 22 august a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

23 August 2022, 17:20
(6228 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 25 august 2022, termenul de depunere a unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că joi, 25 august 2022, este termenul de depunere a următoarelor declarații, pentru perioada de raportare încheiată: Formularul ...[citește_toată_știrea]

23 August 2022, 16:45
(7465 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Recrutare și selecție candidați

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița desfășoară în perioada următoare activități de recrutare și selecție a candidaților pentru participarea la concursul de admitere-programul de studii universitare ...[citește_toată_știrea]

23 August 2022, 14:10
(21267 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...