Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Cele douăsprezece scaune de la Cosâmbești

Cele douăsprezece scaune de la Cosîmbești

Bugetarii au fost decimați! Autoritățile locale sînt în faliment! Populația suferă de salarii! Un singur lucru a rămas la fel de zeci de ani. Ședințele de consiliu local. Făcute după chipul și asemănarea aleșilor locali, aceste ședințe sînt marca exclusivă a diabolicii democrații românești a ultimilor 20 de ani. De aceea am decis ca pînă la alegerile locale din 2012 să demontăm pînă la resorturile cele ascunse acest mecanism legislativ indispensabil al existenței administrației locale. Astăzi, cel de la Cosîmbești!

Atenție, se filmează!
Ședința de Consiliu Local de la Cosîmbești a avut loc într-o vineri. Vineri, 29 noiembrie. În biroul primarului, cum intri în primărie... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2010, 06:10 (20544 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Maria Unțanu sau arta de a stăpâni PUNCTUL

Maria Unțanu sau arta de a stăpîni PUNCTUL

Cartea de vizită a artistului Maria Unțanu e prodigioasă. Un număr record de premii alături și împreună cu elevii pe care i-a îndrumat în calitate de profesor în cadrul Palatului Copiilor din Slobozia (256, dintre care 153 sînt premii internaționale obținute în toată Europa, dar și în SUA, India sau Japonia), patru expoziții personale și zeci de ani de căutare a unor forme noi de exprimare a emoției artistice, prin desen și culoare. Acestea sînt reperele sumare ale unei vieți dedicată graficii, o artă pe care Maria Unțanu a împins-o către un nou nivel, într-un banal tîrg de provincie, făcîndu-ne contemporani cu una dintre cele mai intangibile taine: taina desăvărșirii punctului.

«Una este să te uiți și alta este să vezi!»... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2010, 14:42 (20381 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Statul român nu vrea să protejeze interesul național»

«Ziua Fermierului», prima ediție

«Statul român nu vrea să protejeze interesul național»

La sfîrșitul săptămînii trecute, la Urziceni, a avut loc prima ediție a «Zilei Fermierului», manifestare al cărei scop declarat a fost să așeze la masa dialogului fermierii ialomițeni și autoritățile centrale. Considerată drept un succes, întîlnirea de sîmbătă a beneficiat de prezența a peste 80 de fermieri din zona de nord-vest a județului, precum și de reprezentanții autorităților locale și centrale din domeniu. Tema întîlnirii a fost, ca de obicei în astfel de situații, agricultura!

Patimile agriculturii
Sîmbătă, la restaurantul Royal din Urziceni, peste 80 de agricultori din zonă s-au întîlnit cu reprezentanții ministerului Agriculturii și cei ai autorităților județene... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2010, 09:16 (14619 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Administrație politică în Consiliul Local Slobozia

Administrație politică în Consiliul Local Slobozia

Joi, 28 octombrie, Slobozia a avut parte de una dintre cele mai animate ședințe de Consiliu Local din acest an. Deși banală în aparență, întîlnirea a reconfirmat tensiunile politice și lupta de orgolii din cadrul legislativului local, demonstrînd încă o dată că administrația este, înainte de toate, un act de voință politică.

Un pas înainte, doi înapoi
Dominată ca de fiecare dată de mașina de vot PSD a celor 13 consilieri PSD, ședința din luna octombrie a Consiliului Local Slobozia a statuat cîteva inițative demne de atenția opiniei publice locale. Cea mai importantă dintre acestea este, fără îndoială, proiectul privind creșterea tarifelor pentru activitatea de colectare... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2010, 10:12 (16338 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Paros, persona non grata

Paros, persona non grata

Pentru afronturile aduse în mod repetat autorităților locale și colegilor de partid ai primarului Gabi Ionașcu, consilierul Radu Paros a fost declarat persona non grata. Potrivit declarațiilor primarului Gabi Ionașcu, acesta deține concomitent și funcția de consilier local și pe aceea de director al Servicului Județean de Ambulanță, fapt interzis de legislația în vigoare. Pentru că Radu Paros nu a decis în termenul legal de 30 zile oferit de lege, susține Gabi Ionașcu, autoritatea locală și-a luat libertatea de a sesiza Autoritatea Națională de Integritate cu privire la această situație. În replică la acuzațiile care i se aduc, consilierul Radu Paros susține că este nevinovat și că Legea a fost... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2010, 17:42 (18523 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Societatea de Pază și Servicii Comunitare, visul primarului Ionașcu

Război public între Primăria Slobozia și IPJ Ialomița

Societatea de Pază și Servicii Comunitare, visul primarului Ionașcu

Război în toată regula între administrația slobozeană și Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița. Mărul discordiei îl constituie refuzul conducerii Poliției de avizare a unei societăți de pază care să presteze servicii de securitate în interes cetățenesc. Finalul conflictului nu se întrevede în viitorul apropiat și, cel mai probabil, litigiul va fi soluționat în instanță...

SRL pentru liniștea polițiștilor comunitari
Ideea înființării unei societăți de pază al cărei unic acționar să fie Consiliul Local Slobozia a aparținut în totalitate administrației municipale și a fost privită drept soluție în fața valului de disponibilizări ce viza Poliția Comunitară. Transpusă... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2010, 08:20 (23467 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Depozitul de deșeuri toxice de la Albești panichează populația

Autoritățile, depășite de evenimente

Depozitul de deșeuri toxice de la Albești panichează populația

La două săptămîni de la identificarea celor 50 de tone de deșeuri toxice depozitate ilegal la Albești, autoritățile județene continuă să ofere explicații contradictorii legate de eveniment. Nelu Găină, unul dintre reprezentanții firmei care a concesionat terenul, este cercetat penal de mai mulți ani. Populația este panicată și reclamă lipsa de implicare a autorităților locale în rezolvarea problemei. Primarul comunei, Marin Constantin, susține că nu există niciun pericol real de contaminare.

Concesiune pentru deșeuri toxice la marginea satului
În urmă cu două săptămîni, în imediata vecinătate a fostului CAP Albești, polițiștii ialomițeni în colaborare cu Garda de Mediu... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2010, 15:20 (19397 vizualizări - 2 comentarii)

ANCHETĂ

Patronul Vasile Nițescu, incriminat de dezastrul Ultex chiar de unul dintre directori

Deriva fabricii de ulei din Țăndărei continuă

Patronul Vasile Nițescu, incriminat de dezastrul Ultex chiar de unul dintre directori

Pe la începutul lunii februarie 2010, ne făceam de lucru și scriam despre fabrica de ulei din Țăndărei și al său patron Vasile Nițescu. În fapt, nu noi eram cei care deplîngeam soarta fabricii de interes strategic, ci chiar salariații. Care, la momentul respectiv, ne-au tras un semnal de alarmă. Că, drept urmare, Vasile Nițescu a interpretat că ne mînă-n luptă alte interese și, în acest sens, a alimentat și intoxicat mai toată presa locală, e cu totul altă poveste... Revenind, după cum vă spuneam, la îndemnul unor salariați ce nu-și mai primiseră lefurile de luni bune, am purces noi a scrie articole despre Nițescu și a sa fabrică de ulei din Țăndărei.

Amintirile îl chinuiesc, amintirile îl răscolesc!... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2010, 05:15 (76331 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

EXCLUSIV: Patronul unui «magazin de vise» a fugit în timpul controlului

EXCLUSIV: Patronul unui «magazin de vise» a fugit în timpul controlului

Patronul unuia dintre «magazinele de vise» din Slobozia a dat serioase bătăi de cap autorităților. În încercarea de a-l prinde în timp ce vindea ierburi interzise, polițiști și comisari ai Gărzii Financiare s-au trezit singuri în magazinul supus verificării, tînărul fugind mîncînd pămîntul... S-a întors, după aproximativ 40 de minute însoțit de mama sa, avocat de profesie.
Vineri, 29 octombrie, noaptea, polițiști ai Compartimentului de Crimă Organizată din cadrul IPJ Ialomița și comisari ai Gărzii Financiare au descins într-unul din magazinele ce comercializau produse etnobotanice din Slobozia. Locația, situată lîngă unul dintre barurile populate din municipiu, se afla în proprietatea lui ... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2010, 14:16 (16731 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ciupercă îngroapă banii în drumuri și credite bancare

Ședința Consiliului Județean Ialomița a statuat intențiile aleșilor

Ciupercă îngroapă banii în drumuri și credite bancare

După principiul «nici o masă fără pește, nici o lună fără investiții bugetare», administrația Ciupercă a pregătit o nouă ședință de Consiliu Județean în care să-și legifereze cheltuielile instituționale. Ședința s-a desfășurat joi, 28 octombrie a.c., cuprinzînd peste 15 proiecte de hotărîri. Au atras însă atenția două dintre ele: primul se referea la cheltuielile de întreținere a drumurilor, estimate pentru anul viitor la peste 1,2 milioane de lei, iar cel de-al doilea la împrumutul de 25 milioane de lei pentru contractarea unei finanțări rambursabile interne...

12 milioane pentru cîrpirea drumurilor județene
Ședința de Consiliu Județean de la jumătatea acestei săptămîni... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2010, 05:06 (14734 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Vă vrem în elită! Bateți Ploieștiul!

Handbal, Unirea Slobozia-CSM Ploiești, duminică, 7 noiembrie, orele 11,00

Vă vrem în elită! Bateți Ploieștiul!

Duminică la sala de handbal, de la Stadion, CSM Unirea Slobozia întîlnește cel mai dificil adversar din acest sezon. Este vorba de CSM Ploiești, echipă care în această toamnă a cîștigat aproape tot în Seria A. Singura înfrîngere au suferit-o la Bacău, 24-30 cu Știința, iar prahovencele conduc autoritar în clasament, cu 14 puncte față de 11 ale Unirii, făcînd ca un succes al Sloboziei să fie extrem de important.

Înfrîngeri în serie pînă acum
Unirea Slobozia a disputat pînă în prezent 4 partide oficiale împotriva lui CSM Ploiești: două la Ploiești, una la Slobozia și una în turneul de la Piatra-Neamț, toate încheiate cu succese ale prahovencelor. Dintre aceste dispute... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2010, 03:15 (14067 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga IV

Surprize, surprize!

Din cauza excesului de ceai cu lămîie din redacție, evenimentele din Liga ialomițeană de fotbal ni s-au părut atît de pașnice încît parcă și vestitul balon rotund vinovat pentru toate necazurile a început să prezinte colțuri. Cum week-endul este un sfetnic de comitet am izbutit să scăpăm la o bere rece fără lămîie și sportul rege a început să îmbrace haina neprevăzutului chiar și în cel mai cuminte județ din țară și, ca prin farmec, surprizele au invadat etapa a XI-a.
Așadar, după cum departamentul Hara al ziarului îndrăznise să intuiască, băieții de la Rapid Fetești au reușit să încurce Recolta Gheorghe Lazăr în drumul acesteia către podium. Facem o pauză la capitolul surprize și, pentru că... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2010, 03:12 (18024 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga I, Unirea Urziceni-Univ. Craiova 1-2

Înca un pas spre matineu

Unirea a practicat cu Universitatea același joc ultradefensiv pe care-l știm din momentul surprinzătoarei victorii cu Steaua. Urziceniul nu știe să joace altfel și nici nu prea are cu cine. Dovadă stă faptul că Octavian Grigore a introdus în garnitura de start 8 jucători cu profil defensiv, iar vîrf împins a jucat Semedo, de regulă mijlocaș de bandă. În aceste condiții, în prima jumătate de oră pe teren a fost o singură echipă, a Craiovei, dar șuturile juveților s-au oprit în pădurea de picioare a ialomițenilor sau departe de poarta lui Bălgrădean.
Și, cum s-a întîmplat cu Steaua sau Dinamo, lupii au mușcat o singura dată, dar temeinic. Semedo trimite o minge spre careul oltenilor, Bărboianu... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2010, 03:11 (8602 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, juniori republicani

O victorie și o înfrîngere în Deltă

Duminică, 31 octombrie, s-a derulat etapa a VIII-a a Campionatului juniorilor republicani. Tinerii fotbaliști de la Unirea Slobozia, repartizați în cea de-a doua serie, s-au deplasat la Tulcea pentru dubla confruntare cu Delta din localitate. Juniorii A au pierdut cu 0-1 și ocupă în acest moment locul 5 din clasament, cu 17 puncte. Juniorii B au izbutit o frumoasă victorie cu 3-1, grație golurilor înscrise de Bogdan Patrianca, David Șolcănea și Sorin Avram, ultimul din penalty. Cu acest succes ei ocupă locul 10, cu 8 puncte.... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2010, 03:10 (18389 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Vodafone a răsturnat carul cu Maximia la Slobozia

Vodafone a răsturnat carul cu Maximia la Slobozia

În cursul acestei dimineți, mai exact la orele 8.33 trecute fix, sediul Vodafone din centrul Sloboziei a fost luat cu asalt de echipe mixte de pompieri și polițiști comunitari. Plus Ambulanța și Poliția! În total, vreo 20 de oameni care au viermuit înnebuniți încercînd să identifice sursa incendiului anunțat de senzorii de alarmă ai filialei celei mai mari corporații din România. După vreo două minute eroice de luptă cu fumul gros din jurul senzorilor, pompierii au înțeles care este motivul pentru care au fost mobilizați cu cățel și purcel să salveze Maximia. Angajații filialei, dornici să scape de țînțarii aciuați prin cartelele de 1000 de minute, i-au afumat cu insecticid pîn-au crăpat senzorii... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2010, 15:22 (17859 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Răscoala de la Sudiți (II)

Războiul feudelor a intrat în atenția DGA via Prefectura Ialomița

Răscoala de la Sudiți (II)

În urmă cu trei săptămîni, ziarul nostru relata despre conflictul dintre administrația locală din Sudiți și o firmă din Cluj, aceasta din urmă acuzîndu-l pe primarul localității că refuză să înregistreze contractele de arendă ale firmei. Declarațiile neoficiale de atunci s-au transformat acum într-un memoriu depus la Prefectura Ialomița, iar aceasta și-a declinat competența propunînd cazul Direcției Generale Anticorupție Ialomița. Un conflict care confirmă că lupta pentru acapararea feudelor agricole în Ialomița nu a încetat niciodată, iar interesele din jurul suprafețelor agricole compacte justifică orice ilegalitate.

Toți vor pămînt!
Litigiul dintre primarul Emil ... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2010, 14:06 (24923 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Amara, la un pas de apă potabilă

Cu o o investiție de 900 mii de euro într-o sursă subterană

Amara, la un pas de apă potabilă

În condițiile în care unul din trei locuitori din Ialomița primește apă din sursa subterană a orașului Slobozia, autoritățile din zona periurbană caută permanent noi soluții de potabilizarea a apei. Prima dintre administrațiile locale care a reușit performanța de a se desprinde de sursa de apă a Sloboziei este Amara. În mai puțin de o lună, comunitatea de aici va beneficia de propria sursă de apă subterană, la un preț mai mic decît cel oferit de către SC Urban. Valoarea investiției, derulată prin programul PHARE 2006, este de 907612 euro, iar numărul beneficiarilor depășeste cifra de 8000.

Banii europeni fac minuni
Amara este unul dintre orașele privilegiate ale județului... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2010, 08:36 (22539 vizualizări - 13 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Tahal a dat copy-paste la proiectul tehnic din creierul primarului Gabi Ionașcu

Furt de intelect edilitar

Tahal a dat copy-paste la proiectul tehnic din creierul primarului Gabi Ionașcu

Departamentul nostru de umblat în creierul primarului Gabi Ionașcu a făcut o descoperire crucială pentru viitorul comunității locale. În urma unui laborios proces de verificare am descoperit că Tahal Consulting Engineers LTD, angajată în iunie 2008 «pentru reabilitarea sectorului de apă și apă uzată din județul Ialomița», ar fi accesat ilegal emisfera dreaptă a creierului primarului Ionașcu, respectiv cea care controlează stînga social-democrată. În urma acestei fraude intelectuale, proiectul tehnic în baza căruia sînt executate lucrările de înlocuire a rețelei de apă a orașului a fost trecut cu copy-paste din circumvoluțiunile edilitare în documentația prin intermediul căreia sînt executate acum... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2010, 14:27 (20327 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Hyundai livrează autovehiculele oficiale pentru Summitul G20

Hyundai livrează autovehiculele oficiale pentru Summitul G20

• Hyundai livrează 129 de autovehicule pentru Summitul G20 din Seul.
• Printre acestea se numără cel mai performant model de lux Equus și autovehiculele electrice BlueOn.

Hyundai Motor Company, cel mai mare producător de autovehicule din Coreea de Sud, a predat autovehiculele oficiale pentru Summitul G20 din Seul în fața Coex Center din Seul, locație care va găzdui evenimentul. Hyundai Motor Company va pune la dispoziția organizatorilor 129 de autovehicule pe perioada Summitului, dintre acestea evidențiindu-se limuzina Equus, care va transporta liderii G20.
«Sîntem mîndri să furnizăm autovehiculele oficiale pentru un eveniment internațional de o asemenea anvergură» a afirmat vice-președintele Hyundai Motor Company... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2010, 14:25 (8674 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Pază necondiționată pentru firmele de securitate din Ialomița

Ultima afacere de sezon a județului

Pază necondiționată pentru firmele de securitate din Ialomița

La 5 ani de la punctul de maximă expansiune a firmelor de securitate, această afacere continuă să creeze zone de inflorescență pe piața de profil. Iar cînd acest aspect se întîmplă în Ialomița, pe banii contribuabililor, iar în afacere ajung să fie implicate zeci de instituții publice, afacerea începe să miroasă a trafic de influență, fonduri direcționate și contracte încheiate fără niciun criteriu justificativ. Totul într-un județ în care instituțiile concediază angajați, firmele care fac producție dau faliment, iar lipsa banilor lasă an de an tot mai multe suprafețe de teren agricol necultivate...

Poliția Comunitară Slobozia, declanșatorul exploziei
Pentru conformitate... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2010, 10:05 (15640 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: pază Ialomița

Marți 23 Iun 2026
264 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Slobozia: «Rețetă de taifas», expoziție la Muzeul Județean

Vineri, 27 mai, la Muzeul Județean Ialomița se va vernisa expoziția de pictură «Rețetă de taifas». Aflată în organizarea Consiliului Județean și a Muzeului Județean, expoziția va cuprinde lucrările Iolandei ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2011, 23:04
(12060 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Țigări de contrabandă vîndute la piață

Piața Agroalimentară din Slobozia a fost marți, 24 mai ținta polițiștilor slobozeni. În timpul controalelor polițiștii au găsit, într-o tarabă, un rucsac ce conținea 80 de pachete de țigări ce aveau aplicate ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2011, 23:02
(9502 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Șofer fără permis și cu mandat de arestare

Marți, 24 mai, la Țăndărei, polițiștii aflați într-un filtru rutier au oprit pentru un control de rutină o autoutilitară ce se deplasa pe direcția Hîrșova către Slobozia. În urma vrificărilor, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2011, 23:01
(9065 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Acțiuni în trafic

Marți, 24 mai, polițiștii din Țăndărei au desfășurat, timp de două ore, o acțiune pentru siguranța traficului rutier. Astfel, au fost legitimate 70 de persoane și controlate 58 de autovehicule. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2011, 22:59
(11392 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi aunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2011, 20:09
(6163 vizualizări - 0 comentarii)


Copiii ialomițeni fug de acasă

Ziua Internațională a copiilor dispăruți, 25 mai, este marcată și în Ialomița. Polițiștii ialomițeni oferă publicătății o serie de date legate de disparițiile voluntare sau nu ale copiilor. Statisticile ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2011, 16:51
(11589 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A mințit-o că-i vindecă soțul și i-a furat banii și bijuteriile!

Slobozia: A mințit-o că-i vindecă soțul și i-a furat banii și bijuteriile!

O persoană vîrstnică din Slobozia a sesizat Poliția că a fost victima unei infracțiuni de înșelăciune. Victima a fost abordată de o femeie care a spus că o poate ajuta ca soțul ei bolnav să se vindece. ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2011, 16:44
(7416 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița, locul 7 pe țară la venituri colectate

Județul Ialomița se situează pe locul 7 în țară la capitolul «colectare venituri bugetare». Potrivit reprezentanților Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița, în luna aprilie 2011, la nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2011, 16:21
(7613 vizualizări - 0 comentarii)


ISUJ Ialomița: Concursuri în spirit educativ

Pentru cunoașterea și respectarea regulilor de apărare împotriva incendiilor, pompierii ialomițeni organizează două concursuri școlare în scop educativ. Astfel, miercuri, 25 mai, va debuta faza județeană ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2011, 16:02
(8055 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Salonul de Tehnologii și Echipamente pentru Energii Regenerabile», «Salonul de Construcții și Arhitectură», «Salonul Cercetării-pentru energii regenerabile și protecția muncii»

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Ialomița, în parteneriat cu Vivani Salubritate SA Slobozia , Constrif SA Slobozia, Consiliul Județean Ialomița și Primăria Municipiului Slobozia ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2011, 17:54
(11173 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: A plecat la școală și nu s-a mai întors

Urziceni: A plecat la școală și nu s-a mai întors

Luni, 23 mai a.c., Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că Matache Gabriel-Leonard, de 14 ani, a plecat de la domiciliu către școală în data de 16 mai 2011 și nu a mai revenit pînă în prezent ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2011, 16:26
(10608 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Copil acroșat de o mașină

Duminică, 22 mai a.c., pe raza orașului Țăndărei s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea ușoară a unui copil. Astfel, în timp ce un bărbat, din București, conducea un autoturism pe DN2A, ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2011, 16:12
(7101 vizualizări - 0 comentarii)


Ciulnița: Nu avea permis, a băut și s-a suit la volanul mașinii tatălui său

Un tînăr de 22 ani, din comuna Ciulnița, a decis să ia autovehiculul tatălui său, fără știrea acestuia, deși nu poseda permis de conducere. Acesta a fost depistat de polițiști pe DJ201 și, întrucît emana ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2011, 16:06
(10806 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Beat la volan, a intrat într-o autoutilitară

Poliția Orașului Amara a fost sesizată sîmbătă, 21 mai a.c., cu privire la producerea unui accident de circulație. Astfel, în timp ce un localnic, de 43 ani, conducea un vehicul agricol artizanal pe strada ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2011, 16:02
(9012 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Poliția Rutieră a aplicat 297 de sancțiuni în două zile!

Polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au acționat, la sfîrșit de săptămînă, pe principalele artere din județ. În cadrul acțiunilor, polițiștii rutieri au aplicat 297 sancțiuni contravenționale, au reținut ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2011, 15:57
(8777 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plata Națională Directă Complementară pentru sectorul zootehnie

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, în perioada 16 mai-15 iunie 2011, crescătorii de ovine/caprine pot solicita Plata Națională Directă Complementară pentru sectorul ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2011, 15:48
(8395 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Intervenție SMURD la accidentul de la Movilița

Echipajul SMURD de la Detașamentul Urziceni a intervenit în ultimele două zile la două urgențe medicale. Sîmbătă, 21 mai, în jurul orei 11.00, paramedicii au acordat primul ajutor medical unui bărbat, în ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2011, 13:39
(9048 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 87 locuri de muncă vacante

Potrivit AJOFM Ialomița, la nivelul județului sînt vacante 87 locuri de muncă. Astfel, 10 dintre acestea sînt pentru absolvenți de studii superioare, 18 pentru cei cu studii medii, 56 pentru muncitori calificați ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2011, 13:36
(8712 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Jandarmii i-au sancționat pe cei care au apelat la «doamnele» de pe Centură

Peste 1900 lei au însumat sancțiunile aplicate de jandarmi celor care, la sfîrșit de săptămînă, au consumat băuturi alcoolice în locuri publice sau au apelat la serviciile unor «doamne» de pe șoseaua de ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2011, 13:19
(8693 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Tîrgurile din Maia și Grindu funcționau fără autorizație sanitară-veterinară!

Vineri, 20 mai a.c., Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița și Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița au demarat o serie de controale în tîrgurile din localitățile ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2011, 13:15
(21163 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Normele de venit din activități agricole pentru 2011, aprobate

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii care obțin venituri din activități agricole că a fost emisă Decizia nr. 134 din 19.05.2011, pentru aprobarea Normelor anuale de ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2011, 12:52
(9387 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Fiul concubinei i-a furat bicicleta din curte

Agenții Postului de Poliție Mihail Kogălniceanu au fost sesizați de un bărbat, de 48 ani, din comuna Gura Ialomiței despre faptul că persoane necunoscute i-au sustras din curtea locuinței o bicicletă. ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2011, 12:44
(8601 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: I-au furat cazanul din cupru și au vrut să-l vîndă la fier vechi

Pe raza comunei Alexeni, polițiștii au depistat în flagrant doi tineri de 19 și 26 ani, ambii din comuna Borănești, care încercau să predea la un centru de colectare deșeuri feroase un cazan de cupru, de ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2011, 12:41
(8085 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni furt


Ialomița: Acțiuni preventive ale Poliției

Pentru creșterea gradului de siguranță publică, efective din toate structurile operative ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au fost angrenate sîmbătă, 21 mai a.c., în executarea unor acțiuni ...[citește_toată_știrea]

23 Mai 2011, 12:40
(7719 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Un șofer băut a intrat cu mașina în gard

Joi, 19 mai, la Fetești, un șofer a intrat cu mașina în gardul unui imobil din localitate, avariindu-și serios autoturismul. Conducătorul auto, un bărbat de 37 ani, din Fetești, a pierdut controlul direcției ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2011, 18:07
(8387 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 intervenții SMURD într-o singură zi

Într-o singură zi, paramedicii SMURD din formațiunile Fetești și Urziceni au intervenit pentru salvarea a 4 vieți. Astfel, ieri, 19 mai, un bătrîn de 73 ani, din Moldoveni, a solicitat ajutorul pentru că ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2011, 18:03
(9497 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Au dat foc la 50 de cauciucuri

50 de cauciucuri de dimensiuni mari au fost incendiate, joi, 19 mai, pe un teren viran din Cartierul Vlașca al municipiului Fetești. Speriați de fumul dens, cetățenii au solicitat sprijinul pompierilor ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2011, 18:02
(11183 vizualizări - 1 comentariu)


Giurgeni: Accident de la o depășire neregulamentară

Depășirea neregulamentară a fost principala cauză a producerii unui accident rutier în apropierea localității Giurgeni. Incidentul s-a produs joi, 19 mai, în timp ce un bărbat, de 29 ani, din Hîrșova, deplasîndu ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2011, 18:02
(6740 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Giurgeni accident


Stelnica: Braconaj piscicol

Doi bărbați din Fetești sînt cercetați penal pentru braconaj piscicol. Cei doi au fost prinși joi, 19 mai, de polițiștii din Stelnica pescuind cu unelte de tip halău cu plasă monofilament, deși nu aveau ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2011, 17:59
(9135 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Stelnica braconaj


Amara: Prins cu fier vechi fără documente

Un slobozean de 19 ani a fost prins joi, 19 mai, la Amara, în timp ce transporta, cu o căruță, 140 kg de fier vechi. În urma verificărilor, polițiștii au stabilit că individul nu deținea documente de proveniență ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2011, 17:57
(8440 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara fier vechi


Ultimele comentarii
vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...