Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Larisa Baciu: «Vreau să fiu piesă de bază la Slobozia»

Handbal

Larisa Baciu: «Vreau să fiu piesă de bază la Slobozia»

Lari, cum o alintă noile sale colege de la Slobozia, este de o lună și jumătate în echipa noastră. Îi plac cartofii prăjiți, nu are un gen muzical preferat, stă în gazdă și o are ca idol pe Cristina Neagu. Speră să prindă rădăcini al Slobozia și să-i încînte cît mai repede pe localnici cu evoluțiile sale. Despre orașul nostru «foarte mic» nu a apucat să-și facă o impresie bine conturată pentru că timpul nu i-a permis decît două-trei ieșiri. A găsit însă cîteva minute pentru a ne răspunde la întrebări și pentru a-i zîmbi fotoreporterului nostru.

-Lari, de ce handbal?
-Pot spune că e o tradiție de familie. Mama și sora mea mai mare au fost portari la junioare... [citește_tot_articolul]

24 August 2010, 19:44 (18634 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Handbal

Turneu puternic la Craiova

La finele aceste săptămîni, handbalistele de la CSM Unirea Slobozia se vor deplasa la Craiova pentru un turneu care va aduna la start echipe puternice cum ar fi gazdele de la SCM Craiova, CSM București și CSM Ploiești. Înainte de a ajunge în capitala Olteniei, echipa antrenată de Marian Simion va face un popas la Slatina pentru o dispută amicală cu CSM din localitate. Altfel, sîmbătă 21 august, CSM Unirea a susținut un alt meci amical în deplasare cu Activ Ploiești, în care fetele noastre s-au impus cu 34-20 (16-12), cele mai multe goluri fiind marcate de către Simion, Ștefan și Drăgan cu cîte 5 reușite.
Cu acest prilej a fost testată și extrema dreaptă Carmen Palamariu, jucătoare de 22 de... [citește_tot_articolul]

24 August 2010, 19:42 (15886 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

O angajată a Casei de Pensii, în comă după ce a fost dată afară

Disponibilizările fac prima victimă

O angajată a Casei de Pensii, în comă după ce a fost dată afară

Întreg sistemul public se restructurează. De la Prefectură la ultima Agenție înființată din dorințe guvernamentale, toate instituțiile publice disponibilizează. Noile strategii guvernamentale pentru redresarea economiei românești prevăd un aspect clar: reducerea cheltuielilor bugetare prin eliminarea din schemele de angajare a unui număr considerabil de funcționari. Privită drept cea mai revoluționară măsură guvernamentală aplicată vreodată, disponibilizările din sectorul public, cel puțin ialomițean, încep să-și arate «colții». Iar «colții» sînt destul de ascuțiți. Acuzați că fac reduceri de personal preferențiale, după criterii de simpatie sau apartenențe politice, directorii de instituții publice... [citește_tot_articolul]

24 August 2010, 18:25 (25174 vizualizări - 1 comentariu)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Virgina și cei șase pitici (inclusiv Vasile)

Sex în grup la o fermă din Slobozia Nouă

Virgina și cei șase pitici (inclusiv Vasile)

Ea, o femeie-n floarea vîrstei, de 37 ani. El, un patronel de fermă agricolă cam de aceeași vîrstă. Ea, muncitoare cu ziua. El, angajator fără documente. Ea, puțin schizofrenică. El, un țînc atît de viril încît întreg cîmpul nu i-a fost de ajuns pentru dezlănțuirea amorului de fermier. Idila s-a consumat, dar finalul nu a fost chiar final. Într-o bună zi însă, fermierul nostru s-a gîndit să schimbe din îndeletnicirile de noapte ale tractoriștilor și ciobăneilor din subordine. 5 la număr, cu tot cu fratele patronașului. Așa că le-a recomandat să încerce amorul cu Ea, femeia de 37 ani. Ce-a ieșit? Orgii sexuale pe cîmpurile de la Slobozia Nouă; care orgii s-au sfîrșit unde credeți? La... la... la... [citește_tot_articolul]

23 August 2010, 22:52 (23530 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

La furat în zori de zi

Cinci spargeri în două luni

click pe poză

În dimineața zilei de luni, 23 august, un tînăr de 19 ani din Slobozia a fost prins în flagrant de patronii cîrciumii pe care încerca să o spargă. Incidentul a avut loc în jurul orelor 7,00, la barul «Macedonia» din Slobozia, acolo unde tînărul își încerca pentru a cincea oară în numai două luni abilitățile de spărgător. Din cauza alarmei însă, tînărul n-a mai putut «opera» în liniște, fiind surprins în flagrant de proprietarii cîrciumii. Îmediat după imobilizarea hoțului, proprietarii au solicitat intevenția firmei de pază și a Poliției. Potrivit primelor informații oferite de IPJ, tînărul este un client vechi al polițistilor, nu are locuință și este instituționalizat într-un centru specializat... [citește_tot_articolul]

23 August 2010, 17:13 (16452 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Deputatul Neacșu, «pampers» pentru colegii de partid

Doamne, mare e grădina ta cu parlamentari

Deputatul Neacșu, «pampers» pentru colegii de partid

Marian Neacșu, deputatul de serviciu al PSD Ialomița, continuă seria incendiară a intervențiilor în scandalurile locale de sezon. Astfel, după ce l-a susținut mai an pe Gabi Ionașcu în problema apei, negînd cu aplomb parlamentar evidența, Marian Neacșu revine în forță pentru a-l salva pe directorul Spitalului Județean Slobozia, dr Vasile Olaru, acuzat la jumătatea lunii trecute că ar fi facilitat dispariția unui stoc de «medicamente și aparatură medicală» de 85 mii de lei din magazia unității.

Soluții deputățești
Mopul cu care deputatul Neacșu a ales să-l spele pe Vasile Olaru a luat forma unui comunicat de presă. Remis redacției pe 13 august, acesta precizează pentru... [citește_tot_articolul]

20 August 2010, 19:11 (21106 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Război la DSV Ialomița

6 tone carne de porc confiscate. De polițiști

Război la DSV Ialomița

Un comunicat de presă adus în atenția mediei locale de polițiștii ialomițeni joi, 19 august a.c., era cît pe ce să rămînă la stadiul de știre banală dacă sursele noastre bine informate nu ne făceau cîteva precizări cu privire la dedesubturile unei descinderi într-un abator slobozean. Povestea cu iz de bălegar porcesc, căci în narațiune despre porci este vorba, sună mai interesant ca scenariul unui film de acțiune cu accente comice. Cît despre personaje... Citiți și vă minunați.

Oficial
Peste 6 tone de carne, subproduse din carne și organe de porc au fost confiscate de la un abator din Slobozia. Acțiunea s-a derulat în cursul zilei de miercuri, 18 august 2010. În urma... [citește_tot_articolul]

19 August 2010, 19:24 (31530 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Finanțare de 80 milioane de euro de la BERD pentru Expur

Finanțare de 80 milioane de euro de la BERD pentru Expur

Potrivit unor surse, Sofiproteol, megaconcern francez și unul dintre cei mai importanți producători de biodiesel la nivel mondial, ar fi achitat deja aproximativ 100 milioane de euro pentru achiziționarea Expur. Fabrica de la Urziceni, aflată pentru moment în conservare, și fabrica de la Slobozia vor urma procese de retehnologizare, Sofiproteol demarînd în trombă investițiile.
În acest sens, la puțin timp de la parafarea contractului de vînzare a Expur, Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD) a anunțat deja intenția de a acorda o finanțare de 80 milioane de euro procesatorului de semințe oleaginoase Expur din România, pentru dezvoltarea operațiunilor de producție.
Potrivit... [citește_tot_articolul]

19 August 2010, 08:09 (19139 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Irina Nițu, surpriza turneului de la Mamaia

Tenis de câmp

Irina Nițu, surpriza turneului de la Mamaia

În aceste zile, pe litoral, se desfășoară turneul de tenis de categoria a III-a, Mamaia-IDU, competiție care se adresează copiilor și juniorilor. Slobozia este reprezentată de trei sportivi: Irina Nițu și Alexia Gîndac, de la CSS Slobozia și Sorin Iordache, de la Tenis CON. Irina Nițu este cea care a obținut rezultatul surpriză al competiției. Deși pornită ca favorită nr. 8, slobozeanca a eliminat-o în sferturi pe favorita nr. 1, ieșeanca Ioana Ciobanu.Oboseala din meciul cu aceasta s-a resimțit însă in semifinale, unde Irina a fost întrecută de constănțeanca Andrada Surdeanu. Locul III pentru Irina la categoria 14 ani fete, performanță obținută și de Alexia Gîndac, însă la categoria 10 ani. ... [citește_tot_articolul]

18 August 2010, 17:17 (22100 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

PARC ASISTAT ELECTRONIC LA SLOBOZIA

Autoritățile locale se țin de cuvînt

PARC ASISTAT ELECTRONIC LA SLOBOZIA

Proiectul renovării Parcului Tineretului din Slobozia prinde contur. De o lună de zile, spațiile verzi existente sînt găurite metodic pentru a face loc instalațiilor de irigații menite să transforme acest spațiu într-o oază de verdeață în mijlocul Bărăganului. Investiția va fi finalizată pînă la sfîrșitul acestui an și costă 1,1 milioane de lei. Însă rezultatul va fi pe măsură: Slobozia va avea primul parc irigat, asistat pe calculator, din județ.

Bani de la Fondul de Mediu
Ideea reabilitării parcului Tineretului este una mai veche. Inițiativa a aparținut viceprimarului Victoria Didiță, cea care a promis la momentul respectiv că va remodela peisagistic «singurul parc... [citește_tot_articolul]

18 August 2010, 15:12 (22396 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

După disponibilizarea angajaților din primării urmează bugetarii deconcentratelor

După disponibilizarea angajaților din primării urmează bugetarii deconcentratelor

Ordonanța lui Boc prin care s-a cerut decapitarea bugetarilor, indiferent de dimensiunile organigramei, naște anomalii greu de controlat. În Ialomița, primii funcționari publici care vor fi concediați sînt cei din administrațiile locale. În spatele lor, la un pas distanță, au început să se alinieze angajații serviciilor deconcentrate ale statului. Din păcate însă, susțin reprezentații sindicatelor, costurile complementare acestor concedieri sînt la fel de mari, iar prejudiciile aduse instituțiilor sînt incomensurabile.

Panică printre bugetari
După zvonurile privind concedierile din primării, toată funcționărimea deconcentratelor a intrat în panică. Are și de ce. La ... [citește_tot_articolul]

18 August 2010, 11:24 (21497 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comandantul Dănilă vrea la Constanța

S-a finalizat controlul la Poliția Fetești

Comandantul Dănilă vrea la Constanța

Vă mai amintiți despre controlul de fond efectuat la ordinul șefului Ștefu la Poliția municipiului Fetești? În cazul în care v-a scăpat din vedere, vă amintim noi. Și, la pachet, adăugăm concluziile verificărilor. Pe surse!
Pe scurt, la finele lunii iunie 2010, Poliția Fetești a intrat în vizorul de control al inspectorului șef Viorel Ștefu. De fapt, nu Poliția era vizată în acțiunea cu pricina ci comandantul Adrian Dănilă și activitatea domniei sale. Și, așa cum precizam și în urmă cu mai bine de o lună, controlul de la Fetești o să rămînă unul de referință în scriptele IPJ Ialomița. Asta întrucît comandantul Dănilă a uimit solicitînd ca verificările să fie asistate de doi ofițeri ai Corpului... [citește_tot_articolul]

16 August 2010, 08:16 (23822 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Marea ieșeală de la I5

Marea ieșeală de la I5

De aproape doi ani, peste 200 de proprietari de apartamente din Slobozia luptă pentru redeschiderea unui pasaj pietonal de la blocul I5, din zona Central. Decizia, o bagatelă în fond, este blocată de proprietarii scării de bloc care îndeplinește și nefericita funcțiune de pasaj pietonal. În urmă cu o lună, ca urmare a unei sesizări, autoritățile locale au decis redeschiderea pasajului. Doar pe hîrtie! Oamenii au aflat și, zilele trecute, disputa a atins punctul de fierbere, cele două tabere amenințînd cu vendeta. Independent a fost acolo a doua zi, într-o sîmbătă...

Interfonul din pasaj
Sîmbătă, la orele prînzului, în fața pasajului de la I5 nici țipenie de om. Apăsăm... [citește_tot_articolul]

15 August 2010, 10:22 (16320 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dezbateri publice pentru realizarea planului de dezvoltare locală

Asociația Grupul de Acțiune Locală «Dunărea de Jos» Subregiunea Bordușani-Giurgeni

Dezbateri publice pentru realizarea planului de dezvoltare locală

După cum v-am precizat și în numărul precedent, Asociația Grupul de Acțiune Locală «Dunărea de Jos» Subregiunea Bordușani-Giurgeni și-a început activitatea. În rîndurile următoare, vom continua să discutăm cu domnul Dănuț Alexandru Potor, președintele Asociației Grupul de Acțiune Locală «Dunărea de Jos» Subregiunea Bordușani-Giurgeni, asupra entității proaspăt constituite.

-Domnule Alexandru Potor, ne puteți preciza în ce stadiu sînteți cu proiectul «Constituirea Parteneriatului GAL Dunărea de Jos și pregătirea planului de dezvoltare locală», proiect finanțat pe Măsura 431.1, știut fiind faptul că în 23 august 2010 se termină perioada de implementare?
-Asociația... [citește_tot_articolul]

14 August 2010, 11:16 (21003 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ministerul Finanțelor lasă administrațiile locale în fundul gol

Sub presiunea FMI

Ministerul Finanțelor lasă administrațiile locale în fundul gol

Ca urmare a discuțiilor pe care staful FMI le-a avut cu Guvernul Românie în luna mai, acesta a decis ajustarea deficitului bugetar printr-o serie de măsuri suplimentare, menite să reechilibreze situația economică la nivel național. Printre acestea se numără și reducerea sumelor alocate de la bugetul de stat către administrațiile locale sau, mai precis, transferarea unor sume din trimestrul III în trimestrul IV. Măsura a fost aplicată prin intermediul Ministerului Finanțelor Publice (art. 50 din Legea 273/2006, privind finanțele publice locale) și are efecte devastatoare la nivelul județului. Potrivit primelor estimări, administrațiile locale pierd 5,5 milioane de lei, iar administrația județeană... [citește_tot_articolul]

13 August 2010, 10:12 (22964 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Prefectul Teculescu face porturi pe Dunăre

De dragul guvernării Boc

Prefectul Teculescu face porturi pe Dunăre

Ca să nu mai cînte plozii rromilor din cartierul Vlașca al Feteștilor «Portul de piatră s-a dărîmat», prefectul Teculescă promite județului dezvoltare regională pe apă. Promisiunea este urmarea firească a unei directive guvernamentale a cabinetului Boc care a promis prefecților silitori o nominalizare în Cartea Albă a absorbției fondurilor comunitare. Socoteala din birourile Prefecturii nu se potrivește însă deloc cu cea din dulcele tîrg al Feteștilor, unde administrația locală susține că portul nu este decît o fată morgană numai bună de folosit pe post de drapel electoral în 2012.

Dormi liniștit, Teculescu visează pentru tine
Ca să nu fim, Doamne Ferește!, înțeleși... [citește_tot_articolul]

12 August 2010, 09:23 (22998 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Doctori cu prestări servicii în locul contractelor de muncă

Spitalul Județean Slobozia a inventat o nouă formă de angajare

Doctori cu prestări servicii în locul contractelor de muncă

La sesizarea cititorilor, Independent a realizat o documentare în ceea ce privește noua invenție a Spitalului Județean. Invenția, utilă, ce-i drept, mai ales în vremuri de criză, cînd toate posturile sînt blocate, se numește «angajare cu contract de prestări servicii»... Dar cu decontare din fondul deficitar al Spitalului.

Trei doctori PFA
«Și cîte alte afaceri face Zamfir, împreună cu Nuțy de la RUNOS. Angajări cu contract de prestări servicii. Persoanele respective sînt învățate să-și deschidă activitate de persoană fizică. Să vină Auditul Consiliului Județean să vadă unde se duc banii spitalului» ne sugerează un anonim pe site-ul publicației. La mai bine de o săptămînă... [citește_tot_articolul]

11 August 2010, 15:49 (82162 vizualizări - 21 comentarii)

EVENIMENT

Expur, din nou în război cu angajații

Sindicatul acuză patronatul de «practici mafiote»

Expur, din nou în război cu angajații

În plină criză economică, cînd sute de societăți își închid porțile, cînd bugetarii plîng după micșorările salariale, cînd disponibilizările în sectorul public se fac după bunul plac al șefilor de instituții, un lider de sindicat din Ialomița acuză patronii uneia dintre cele mai mari companii din județul nostru de «practici mafiote». Războiul este cu atît mai interesant cu cît în scenă intră și un sindicat «galben», fidel și devotat angajatorului...

Două sindicate și-un singur angajator
Conflictele între sindicatele angajaților și conducerea fabricii Expur SA nu (mai) sînt de actualitate. Acestea au existat dintotdeuna, dar în 2010 s-au acutizat; iar revendicările salariaților... [citește_tot_articolul]

11 August 2010, 08:12 (91518 vizualizări - 19 comentarii)

SPORT

Unirea Slobozia, în seria «sateliților»

Fotbal

Unirea Slobozia, în seria «sateliților»

Trupa lui Constantin Prepeliță nu și-a propus lucruri mari pentru sezonul 2010-2011. Formarea unei echipe care să atace promovarea abia anul viitor părea un obiectiv de bun simț care, după ce am văzut componența seriei din care facem parte, tinde să devină unul extrem de realist. Unirea a fost plasată tot în seria a doua din liga a III-a, dar de data aceasta într-o companie mult mai valoroasă, cu toate că numărul formațiilor s-a redus de la 18 la 16. Dinamo II și Rapid II, «sateliți» ai granzilor bucureșteni, sînt numele care atrag în primul rînd atenția. Revenită după 3 ani în aceeași serie cu Unirea, echipa cățelandrilor pare mai degrabă interesată să profite de iarmarocul deschis de FRF și... [citește_tot_articolul]

10 August 2010, 19:08 (21601 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Bogdan Corbea a câștigat Cupa Municipiului Slobozia

Tenis de cîmp

Bogdan Corbea a cîștigat Cupa Municipiului Slobozia

Începînd de sîmbătă, 7 august a.c., la Slobozia s-a desfășurat Cupa Municipiului, turneu de tenis care se adresează deopotrivă copiilor și seniorilor. Tenismenii de la CSS Slobozia și Tenis Con au obținut și de această dată rezultate bune. Performerul acestei ediții este Bogdan Corbea, cel care a cîștigat titlul la categoria 10 ani.
Deși învins în primul set cu 7-6, «Bogdan a înțeles că trebuie să practice jocul lui și nu al adversarului», după cum ne explică profesorul Ion Savu și a revenit în setul 2 de la 1 la trei cîștigînd cu 6-3. În setul 3 s-a impus la pas cu 6-2.
La aceeași categorie de vîrstă, Alexia Gîndac a ocupat locul III, iar Cristian Andreescu s-a oprit în sferturi. La 14... [citește_tot_articolul]

10 August 2010, 19:03 (19077 vizualizări - 0 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
250 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Fetiță de 8 ani, acroșată de un autoturism

Poliția a fost sesizată miercuri, 8 iulie a.c., în jurul orei 19,30, cu privire la faptul că pe raza municipiului Fetești s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2015, 17:10
(5537 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Slobozia: A refuzat etilotestul, s-a urcat la volan și a tamponat două autoturisme!

Polițiștii rutieri oprit pentru control, pe raza municipiului Slobozia, un bărbat de 35 de ani, din localitate, care se afla la volanul unui autoturism. La solicitarea polițiștilor de a fi testat cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2015, 15:05
(6309 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trei persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale din cauza căldurii

Echipajele de prim ajutor calificat SMURD din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență au fost solicitate să intervină, în ultimele 24 de ore, în cazul a trei persoane afectate de temperaturile ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2015, 14:20
(4932 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR deschide o nouă sesiune de primire a cererilor de finanțare prin PNDR 2020

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) anunță deschiderea a patru noi sesiuni anuale continue de primire a proiectelor de investiții finanțate din fonduri europene nerambursabile pentru agricultură ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2015, 13:10
(4795 vizualizări - 0 comentarii)


Atenționare ANAF

În urma sesizărilor primite de la contribuabili, cu privire la recepționarea unor apeluri telefonice de la diverse persoane care, sub pretextul desfășurării unui sondaj de opinie de către ANAF, le solicită ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2015, 16:10
(3482 vizualizări - 1 comentariu)


DSVSA Ialomița: Peste 35 tone de produse, confiscate

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, prin personalul de specialitate, a efectuat în luna iunie o serie de acțiuni cu scopul de a verifica implementarea corectă a  ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2015, 15:55
(5077 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Gimbășani

Marți, 7 iulie a.c., în jurul orei 19,25, două autoturisme au fost implicate într-un accident rutier, pe DJ201, pe raza localității Gimbășani. În urma impactului, un bărbat în vîrstă de 70 de ani a rămas ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2015, 15:25
(6899 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la un TIR, între Chirana și Giurgeni

Un scurtcircuit produs la instalația electrică a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la un autotren. Evenimentul s-a produs marți, 7 iulie a.c., în jurul orei 18,00, pe DN2A, între ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2015, 15:10
(4548 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN2A incendiu


Slobozia: Minor de 14 ani, furt dintr-o mașină lăsată descuiată

Polițiștii cercetează un minor de 14 ani, bănuit de furt calificat. Prejudiciul a fost recuperat în totalitate. Astfel, Poliția a fost sesizată la data de sîmbătă, 4 iulie a.c., de către o femeie în vîrstă ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2015, 14:55
(2710 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Slobozia: Și beat, și fără permis, la volan!

Marți, 7 iulie a.c., în jurul orei 4,00, polițiștii au oprit pentru control, pe raza municipiului Slobozia, un autoturism condus de un tînăr, de 21 de ani, din județul Călărași. Din verificările efctuate ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2015, 14:40
(3360 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident cu trei răniți

Poliția a fost sesizată luni, 6 iulie 2015, în jurul orei 15,30, cu privire la faptul că pe DJ313 s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea a trei persoane. Din primele verificări, polițiștii deplasați ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2015, 14:25
(2008 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Comandant nou cu concurs

În urma promovării examenului organizat de Inspectoratul General pentru Situații de Urgență în data de 2 iulie 2015, colonelul Popa Adrian Vasile este noul inspector șef al Inspectoratului pentru Situații ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2015, 14:10
(5377 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Stimulente pentru angajarea de elevi și studenți

Angajatorii care încadrează elevi sau studenți pe perioada vacanței de vară beneficiază, pentru fiecare elev și student, de un stimulent lunar în cuantum de 250 lei/lună. Perioada maximă de acordare a stimulentului ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2015, 13:40
(5408 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 292 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, marți, 7 iulie 2015, sînt disponibile 292 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt rezervate ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2015, 13:05
(4169 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Cererile unice de plată, termen final de depunere

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomita  informează fermierii, precum și pe toți cei interesați, că termenul limită pentru depunerea cererilor unice de plată este ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2015, 12:25
(4721 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție! Se oprește apa în localitatea Căzănești!

Pentru executarea unor lucrări de reabilitare și igienizare a rezervorului din incinta Complexului de pompare-înmagazinare «Căzănești», SC RAJA SA va întrerupe furnizarea apei potabile joi, 9 iulie 201 ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2015, 12:15
(4730 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Gheorghe Doja

Un incendiu la care a fost solicitată intervenția pompierilor s-a produsduminică, 5 iulie 2015, în jurul orei 13,30, cînd o terasă a unei societăți comerciale din localitatea Gheorghe Doja, învelită cu ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2015, 11:20
(4027 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive ale polițiștilor ialomițeni

Pentru creșterea gradului de siguranță publică a cetățenilor, polițiști din toate structurile operative ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au fost angrenați, în perioada 3-5 iulie a.c ...[citește_toată_știrea]

8 Iulie 2015, 10:40
(3630 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

anunț

de vînzare
culegător
de porumb

fără tocător,
6 rînduri,
stare
impecabilă,
25000 lei, negociabil
tel. 0728/908.832

1 Iulie 2015, 19:50


Ialomița: Reținut pentru trafic de influență

«Procurori din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpatul MITACU MIHAI, sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2015, 19:30
(6208 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Conturi IBAN pentru plăți la buget

În vederea creării unui climat de lucru destins și a dezvoltării unui parteneriat viabil contribuabil-funcționar public, aducem în atenția contribuabililor interesați (persoanele fizice autorizate, întreprinderile ...[citește_toată_știrea]

1 Iulie 2015, 19:05
(5981 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Fetiță de 8 ani, dispărută

Fetești: Fetiță de 8 ani, dispărută

Luni, 29 iunie 2015, polițiștii au fost alertați cu privire la dispariția unei fetițe din Fetești. Copila, pe numele său MIHAI DENISA, de 8 ani, a dispărut în jurul orei 19,00, de pe un ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2015, 19:10
(5858 vizualizări - 0 comentarii)


Crunți: Și-a incendiat locuința

Sîmbătă, 27 iunie a.c., locuința unui cetățean din satul Crunți, comuna Reviga a fost incendiată. Potrivit pompierilor ialomițeni, solicitați să stingă incendiul, focul ca izbucnit după ce proprietarul ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2015, 17:20
(4188 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Crunți incendiu


Cotorca: Accident mortal după ce o mașină a lovit un cal

Sîmbătă, 27 iunie a.c., un șofer s-a răsturnat cu mașina în apropierea localității Bucu. Evenimentul rutier s-a produs ca urmare a faptului că șoferul a pierdut controlul direcției de mers. Bărbatul, în ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2015, 15:05
(4783 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șoferi băuți, la volan

La sfîrșitul săptămînii precedente, polițiștii ialomițeni au prins în trafic patru bărbați, cu vîrstele cuprinse între 22 și 59 ani, care conduceau autovehicule deși erau băuți. Valorile rezultate ca urmare ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2015, 12:55
(3220 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Peste 320 de amenzi aplicate

Peste 320 de amenzi rutiere au fost aplicate de polițiștii ialomițeni la sfîrșitul săptămînii recent încheiate, respectiv în perioada 26-28 iunie 2015. Mai mult, ca urmare a acțiunilor întreprinse în scopul ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2015, 11:45
(4279 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Percheziții la hoții din mașini

Miercuri, 24 iunie 2015, la primele ore ale dimineții, polițiștii efectuează 20 de percheziții, în 4 județe, la persoane bănuite de savîrșirea infracțiunilor de furt și  furt calificat. Astfel, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2015, 10:20
(6523 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Drapelului», sărbătorită la Slobozia

Autoritățile din Slobozia vor serba și anul acesta «Ziua Drapelului». Evenimentul se va desfășura vineri, 26 iunie 2015, în Piața Unirii din oraș. Momentul va fi marcat printr-o slujbă religioasă, dar și ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2015, 20:15
(2619 vizualizări - 0 comentarii)


Tabără de vară în stațiunea Amara

Eveniment inedit la Amara. Reprezentanții Clubului Montan Excelsior Slobozia îi invită pe toți pasionații de aventură să petreacă un week-end de neuitat pe plajele din stațiune. Astfel, între 31 iulie- ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2015, 19:10
(7161 vizualizări - 3 comentarii)


Jandarm ialomițean, campion la tenis de câmp

Jandarm ialomițean, campion la tenis de cîmp

Finala campionatului de tenis de cîmp organizată în cadrul Ministerului Afacerilor Interne în municipiul Cluj-Napoca, în perioada 15-20 iunie 2015, a fost cîștigată la categoria «sub 35 de ani» de plutonierul ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2015, 18:40
(4461 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...