Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Tenis de cîmp

Cristi Andreescu în turul 2 la Naționale

Așa cum v-am anunțat în numărul precedent al ziarului, pe 28 iunie au început la București Campionatele Naționale de Tenis dedicate categoriei 12 ani. Pînă acum, surpriza competiției pentru delegația noastră o reprezintă Cristian Andreescu, cel care a trecut de primul tur pe tabloul principal, deși vine de la o categorie inferioară (10 ani). Celălalt «pitic» de la CSS Slobozia nu a trecut de calificări. Așa cum era de așteptat, în turul 2 au mai ajuns Irina Nițu și Sorin Iordache, pentru ei însă aspirațiile mergînd către fazele finale ale competiției. Rafael Nițu, Nicolae Anghel și Radu Popa, cel care și-a serbat ieri ziua de naștere, au avut ghinionul de a întîlni adversari bine cotați încă din... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2010, 19:52 (19508 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Crosul egalității de șanse la Fetești

Crosul egalității de șanse la Fetești

Peste 100 de persoane cu dizabilități au participat la finele săptămînii trecute, la Crosul egalității de șanse, competiție organizată de Liga pentru promovarea și apărarea drepturilor persoanelor cu handicap din România în colaborare cu Federația Sportul pentru toți, Primăria Fetești și Consiliul Județean Ialomița.
Prezentă la eveniment, deputatul PNL Cristina Pocora a declarat că are toate motivele pentru a permanentiza evenimentul. «Persoanele cu handicap au nevoie să participe, să fie implicate în astfel de manifestări. Competiția și socializarea le redau acestora încrederea în forțele proprii» a declarat Pocora.
Participanții au fost premiați cu diplome, trofee, medalii și alte cadouri... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2010, 19:51 (17519 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

La mulți ani PreaSfințitului Vincențiu!

La mulți ani PreaSfințitului Vincențiu!

Marți, 29 iunie, credincioșii au sărbătorit un an de la instalarea ca Episcop al Eparhiei Sloboziei și Călărașilor a Presfințitului Vincențiu. În semn de sărbătoare, slobozenii au participat la o Slujbă de Liturghie arhierească susținută de Presfințitul Vincențiu în Catedrala «Înălțarea Domnului» din Slobozia. Alături, episcopul a avut un sobor de preoți ce, la finalul Slujbei de Liturghie, au oficiat o slujbă de mulțumire pentru «purtarea de grijă și binefacerile primite de la Dumnezeu».
PS Vincențiu a fost întronizat în urmă cu un an, iar la evenimentul desfășurat atunci au participat, alături de înalții prelați ai BOR, oficiali din Guvernul Romîniei, dar și președintele Traian Băsescu. ... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2010, 12:17 (11704 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Răuță antrenează pe petrodolari

Al-Ettifaq, destinația fostului antrenor al Unirii Slobozia

Răuță antrenează pe petrodolari

Fostul antrenor al Unirii Slobozia, Ion Răuță a plecat luni, 28 iunie, la 16,30, spre Arabia Saudită, unde urmează să parafeze o înțelegere pe un sezon cu clubul Al-Ettifaq. Răuță va lucra ca antrenor secund și va colabora cu Ion Marin, fost antrenor la Dinamo. Cei doi au mai lucrat împreună cînd Săpăligă activa ca antrenor principal la Farul Constanța. «Unii ziariști au spus că nu am valoare nici de Divizia C. Prin urmare, plec în Arabia Saudită. Le urez succes fotbaliștilor de la Unirea, iar noii conduceri tehnice îi doresc să facă mai mult decît am reușit eu» a declarat Răuță în drum spre aeroport. La echipa arabă a activat pînă în această vară și actualul stelist Dorel Stoica. Răuță... [citește_tot_articolul]

29 Iunie 2010, 10:46 (17598 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Voluntariat cu de-a sila, patronat de Prefectura Ialomița

Dacă-i ordin, let’s do it!

Voluntariat cu de-a sila, patronat de Prefectura Ialomița

Sîmbătă, 26 iunie, Prefectura Ialomița a fost gazda lansării județene a celui mai vast proiect național de curățenie a mediului rural și zonelor verzi ale țării. Inițiatorii proiectului propun «curățarea mormanelor de gunoi din arealele naturale ale țării», într-o singură zi, pe 25 septembrie, după modelul a 8 țări europene care au reușit această performanță inedită. În Ialomița însă, organizatorii și-au luat măsuri suplimetare de siguranță, cerînd autorităților să asigure succesul proiectului conform butadei «dacă-i ordin, cu plăcere!». Iar prefectul Mădălin Teculescu a promis că va da ordin ca la data stabilită toată suflarea administrației locale să fie pregătită pentru curățenie.

Voluntariat cu de-a sila... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2010, 12:50 (19522 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Tuning, ca mod de viață

Visul de M3, dintr-un BMW 318i

Tuning, ca mod de viață

«Salut, eu sînt Cristi și asta este mașina mea. Vă place cum a ieșit? Am lucrat mult la ea...»au fost primele cuvinte ale proprietarului. Băieții îi spun MCL, după numărul de la mașină. MC sînt inițialele lui, iar L este un mister. «Nu vă spun, L este ceva secret. Este ceva ce mă caracterizează» spune Cristi Mocanu. Cristi împlinește anul acesta 28 de ani și este inginer. A absolvit, la Universitatea Politehnică București, Facultatea de Ingineria și Mecanică. E mort după mașini și după tuning. Pentru el, motoarele nu mai sînt o necunoscută: le-a «disecat» și asamblat în facultate de mii de ori. De unde atîta dragoste pentru mașini din partea lui Cristi? Evident, la început a fost un vis copilăresc... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2010, 09:15 (268969 vizualizări - 103 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dunărea a intrat în Ialomița

Dunărea a intrat în Ialomița

• prima linie de apărare depășită
• islazuri inundate la limita dintre Ialomița și Călărași
• autoritățile se bazează pe a doua linie de apărare
• cota de inundație a fost depășită cu 15 cm

În cursul dimineții de vineri, 25 iunie, Sistemul de Gospodărire a apelor Ialomița-Buzău a anunțat că Borcea a inundat și suprafețe aflate pe teritoriul județului Ialomița. Este vorba despre niște islazuri situate la limita dintre județele Ialomița și Călărași. Deși situația nu este gravă, incidentul a alertat autoritățile județene. Mariana Negoriu, directorul SGA Ialomița susține că în acest moment se fac toate eforturile pentru prevenirea unor eventuale inundații. «Ne vom concentra atenția asupra celei de-a doua linie de apărare a județului. La acest moment credem că aceasta este cea mai bună soluție pentru a evita eforturi inutile de consolidare a digurilor existente» a declarat directorul... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2010, 17:33 (21357 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

153 de minori, cercetați de Poliție

Delicvența juvenilă, fenomen incontrolabil în Ialomița

153 de minori, cercetați de Poliție

Delicvența juvenilă ialomițeană, un fenomen incontrolabil pentru autorități, revine în actualitate cu date cel puțin îngrijorătoare. Numai în primele cinci luni ale anului curent, 153 de minori au fost cercetați de polițiștii ialomițeni pentru comiterea unor infracțiuni. Datele statistice evidențiază faptul că, numărul adolescenților implicați în fapte ilegale este în creștere cu nu mai puțin de 23 de procente, comparativ cu perioada similară a anului precedent... De cele mai multe ori, cauzele ce conduc către aceste realități țin de situațiile materiale sau sociale ale familiilor acestor adolescenți, însă nici teribilismul adolescenților nu trebuie neglijat. În funcție de faptele comise și vîrsta... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2010, 10:29 (20538 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Preoții lui PS Vincențiu, atacați de sectanții «Rugului Aprins»

Scandal în ograda Domnului

Preoții lui PS Vincențiu, atacați de sectanții «Rugului Aprins»

Joi, 24 iunie, Poliția a fost sesizată despre faptul că un grup de persoane provoacă scandal în incinta bisericii «Sfîntul Gheorghe» (biserica de la ANL-uri) din Slobozia, perturbînd desfășurarea slujbei religioase. La scurt timp, grupul în cauză, format din 14 persoane, 3 bărbați și 11 femei, toate îmbrăcate în haine de culoare neagră, asemănătoare veșmintelor monahale, a fost depistat de un echipaj de poliție într-o stație de maxi-taxi din municipiul Slobozia. Persoanele depistate au fost conduse la sediul Poliției Slobozia pentru o anchetă, urmînd ca în funcție de rezultatul acesteia să se facă încadrarea juridică a faptei. Din primele cercetări rezultă că persoanele reținute fac parte dintr... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2010, 14:43 (30398 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Managementul sănătății se dictează politic

Spitalele ialomițene trec în grija primăriilor și consiliilor județene

Managementul sănătății se dictează politic

Potrivit unei noi prevederi legislative, spitalele ialomițene trec în subordinea administrațiilor publice locale. Strategiile de descentralizare sanitară lipsesc însă cu desăvîrșire. Rapid, își fac loc speculațiile privind viitorii managerii de unități medicale. Din perspectiva financiară, situația este îngrijorăroate, politic vorbind, orizontul zîmbește promițător doctorilor de partid...

Aceeași Mărie cu alți bani de portofel
Transferul managementului spitalicesc în cîrca autorităților locale sau județene face parte din controversata reformă sanitară mai mult discutată la televizor decît pusă-n practică. O dată pronunțată pentru trecerea propriu-zisă a unităților sanitare... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2010, 14:36 (24050 vizualizări - 10 comentarii)

Taguri: spitale Ialomița

Click aici

ANCHETĂ

Fermele Avicola, modernizate pe lângă lege

Patronul Stănoiu vs Primarul Stelică, meci pentru o amendă de un miliard

Fermele Avicola, modernizate pe lîngă lege

De ani de zile, SC Avicola violează sistematic legile mediului, legile administrației publice locale și, mai ales, legea bunului simț. Rapturile repetate la care s-a dedat firma în lungul ultimilor 20 de ani au fost deseori mediatizate în presa locală, însă rareori au fost amendate de autorități. După cum explică primarul comunei Ciulnița, Gheorghe Stelică «Stănoiu crede că e deasupra legii și se comportă ca atare. Ca să ajungi la el, trebuie să stai de 7-8 ori la ușă, de parcă ar fi cine știe cine...». Și chiar este pentru că Avicola a reușit performanța de a construi fără autorizație, de a-și falsifica prin omisiune rapoartele interne și de a acționa în instanță administrația locală pentru că... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2010, 09:12 (32657 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ce face cineva de la PNL Ialomița când ajunge împărat

Ce face cineva de la PNL Ialomița cînd ajunge împărat

Pentru ca cititorii să înțeleagă despre ce este vorba în propoziție, trebuie să precizăm întîi că locul unde cineva de la PNL a ajuns împărat este Internetul. Acolo, la adresa www.pnlslobozia.ro (Domnu’ Martin, vă așteptăm la casieria redacției! Publicitatea, fie ea și on-line, costă!), chibițu’ de imagine al PNL Ialomița a început să taie și să spînzure de vreo 10 zile tot ce mișcă prin județ.
Numai că, odihnit fiind, chibițul nostru a dat de curînd cu bîta-n oala cu reclicve istorice a partidului. Și sub un titlu de largă inspirație proletară «Mai e ceva de furat în România?» (articolul îl puteți citi pe site-ul PNL Ialomița aici... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2010, 14:55 (38997 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

La 60 de ani, Adrian Năstase se pregătește de o nouă revoluție

La 60 de ani, Adrian Năstase se pregătește de o nouă revoluție

Adrian Năstase există. Are 60 de ani, e președintele nu contează cărui for al PSD și a fost la Slobozia la sfîrșitul săptămînii trecute, pentru a se întîlni cu agricultorii PSD din Ialomița. Întîlnirea a fost una absolut insipidă, sala a fost mai mult goală decît plină, Năstase a vorbit neîntrerupt 45 de minute, pesediștii adunați cu arcanul au dezertat pe capete... Dar am ținut cu tot dinadinsul să marcăm momentul. În fond, Năstase a fost cineva... A avut primul 4 case, o poreclă... delicioasă. De dragul lui am fost la un pas să cerem azil politic în Congo. I-am propus un set de 5 întrebări cu răspunsuri dintr-un cuvînt. Un singur cuvînt. N-o să vă vină să credeți! A acceptat! Și chiar a fost... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2010, 13:21 (25091 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița a atras doar 0,67% din fondurile europene!

Administrația județeană a ratat întîlnirea cu Măsura 322

Ialomița a atras doar 0,67% din fondurile europene!

De aproape o lună, publicația Independent duce o campanie de mediatizare a cauzelor care au determinat eșecul proiectelor europene derulate în ultimii doi ani în Ialomița prin Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurală. Concluzia materialelor de presă prezentate opiniei publice locale este că vinovatul moral pentru situația din acest moment este Consiliul Județean Ialomița, singura instituție din județ care ar fi putut sprijini coerent administrațiile locale în accesarea fondurilor comunitare. Din păcate, lipsa de expertiză (departamentul de Integrare Europeană al Consiliului Județean Ialomița are doar un angajat) și dezinteresul structurilor de conducere din cadrul instituției au dus la... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2010, 09:23 (21336 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Replica băștinașilor naturalizați la Unirea

Fotbal, Unirea Slobozia

Replica băștinașilor naturalizați la Unirea

Unirea se reunește pe 12 iulie avînd pe bancă, în ciuda declarațiilor rezervate, tripleta Prepeliță-Costea-Ionescu.

Prepeliță: «70% fotbaliști locali!»
Cînd celebrele vuvuzele africane vor tăcea (iertați-ne că le băgăm și noi în seamă, dar ne-a rugat o microbistă și n-o putem refuza), adică luni, 12 iulie, galben-albaștrii vor intra în focurile sezonului 2010-2011, avîndu-l la centrul terenului pe Constantin Prepeliță,
în fapt antrenorul alături de care Unirea a încheiat și campionatul precedent. «Vom începe cu o saptămînă de acomodare, urmate de alte 7 zile în regim de semi-cantonament. Pe 26 sau 27 iulie vom pleca într-un stagiu de pregătire montan, locul desfășurării... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2010, 19:39 (24111 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Claudiu Nenovici, scrimă, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu’ nostru are

Claudiu Nenovici, scrimă, CSS Slobozia

Sabia ialomițeană, sport tradițional în județul nostru, are viitor. În sprijinul acestei afirmații vine școala generală din Săveni, acolo unde sub îndrumarea profesorului Marin Cruțu s-a dezvoltat o bogată pepinieră de sabreri. Acolo a urcat prima dată pe planșă în 2007 și Claudiu Nemovici avînd în minte poveștile despre triumful lui Covaliu la Sydney 2000, idolul oricărui puști care pune mîna pe sabie. De atunci au venit rînd pe rînd performanțele: campion național cu echipa de copii (2008) și echipa de speranțe (2009) și vicecampion național individual la copii (2009).
Anul 2010 i-a adus încă o medalie de bronz la proba individuală a campionatului școlar. Și cu siguranță nu se va opri aici... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2010, 19:35 (25751 vizualizări - 5 comentarii)

SPORT

Fotbal, Liga IV

Se caută fotbaliști pentru Victoria Amara

Sîntem în măsură să anunțăm în premieră județeană o inițiativă inedită a administrației locale din orașul Amara. În perioada 26-30 iunie și, ulterior, pe 3 iulie, antrenorul echipei de fotbal Victoria Amara, Florin Martinescu, va superviza o preselecție menită să întărească efectivul echipei de Liga a IV-a, Victoria Amara, dar și să creeze un satelit al acesteia care va activa în categoria Promoție. «Vrem să închidem cîrciumile și să deschidem porțile stadioanelor. Spunem stadioanelor pentru că Amara va avea în curînd 6 terenuri de fotbal amenajate la cele mai exigente standarde. La cîrciumă se dă băutură pe caiet. Noi vrem să oferim posibilitatea oricui este interesat de a face sport gratis.... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2010, 19:33 (22699 vizualizări - 7 comentarii)

SPORT

Tenis de cîmp

Pregătiri pentru Naționale

Pe 28 iunie vor începe la București campionatele naționale de tenis dedicate copiilor sub 12 ani. Slobozia va deplasa la această competiție nu mai puțin de 6 sportivi. Cele mai mari speranțe la un loc pe podium le are Sorin Iordache, vicecampion național în sală. Nu este de neglijat nici Irina Nițu, cea care manifestă în ultima vreme o accentuată creștere de formă. Irina a cîștigat săptămîna trecută un important turneu de tenis la Cîmpina. CSS Slobozia îi mai are pe tabloul principal pe Nicolae Anghel, Rafael Nițu și Cristian Andreescu. Ultimul dintre ei și-a trecut în palmares tot săptămîna trecută locul I la un turneu desfășurat la Cîmpulung Muscel unde s-a duelat în finală cu fratele său mai... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2010, 19:32 (18999 vizualizări - 9 comentarii)

SPORT

Fotbal

Cupa României merge la Axintele

«Viitorul» pare a fi în acest an un nume de succes pentru echipele care îl poartă. Au probat-o pe pielea lor fotbaliștii din Axintele care, sîmbătă, 19 iunie, la Amara, au cîștigat finala județeană a Cupei României, în detrimentul Recoltei Gheorghe Lazăr. Meciul a fost animat de pe margine atît de galeriile entuziaste ale celor două echipe, cît și de localnicii veniți să vadă finala. În teren, inițiativa au avut-o în prima fază cei din Gheorghe Lazăr care au deschis scorul prin fostul jucător al Unirii Slobozia, Negoiță. Revelație a returului, echipa din Axintele a revenit pe tabelă prin Grecea și a tranșat apoi disputa în favoarea ei prin dubla lui Velu. «Viitorul» Axintele va merge în faza națională... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2010, 19:31 (22137 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Inspectorul general școlar Ilie Stavăr, «vânat» de Minister pentru haosul din învățământul ialomițean

Inspectorul general școlar Ilie Stavăr, «vînat» de Minister pentru haosul din învățămîntul ialomițean

Recent, învățămîntul ialomițean a fost din nou împins în prăpastia unui scandal de proporții. Ministerul Educației a făcut public un raport de control la instituția județeană ce demolează școlile din temelii din punct de vedere managerial și nu numai. Deficiențele grave semnalate de controlorii Ministerului sînt puse în cîrca inspectorului general Ilie Stavăr. La rîndu-i, «generalul» replichează susținînd că raportul nu este altceva decît o comandă politică... Soarta învățămîntului va fi decisă însă în toamnă, cînd o echipă de control condusă de șeful corpului de Control din cadrul Ministerului Educației va lua la puricat din nou documentele școlare în cadrul unei inspecții de revenire. Pînă atunci... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2010, 19:01 (17697 vizualizări - 5 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
279 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJOFM Ialomița: Anunț pentru absolvenții 2014

Pentru a beneficia de măsurile de stimulare a ocupării forței de muncă, respectiv de indemnizația de șomaj, absolvenții promoției 2014 trebuie să se prezinte la AJOFM Ialomița/Agenția Locală Slobozia/Punctele ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2014, 13:30
(4913 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Prins cu sturionii în portbagaj

În cursul unei acțiuni ample de combatere a braconajuli piscicol, polițiștii au oprit pentru control, în trafic, pe raza comunei Giurgeni, un autoturism condus de un bărbat de 38 de ani, din județul Constanța ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2014, 12:25
(5685 vizualizări - 1 comentariu)


Tovărășia: Incendiu de la o clocitoare

Un incendiu a izbucnit noaptea trecută, miercuri spre joi, 26/27 martie 2014, în jurul orei 1,50, la locuința unui cetățean din localitatea Tovărășia. Cel mai probabil, flăcările au fost generate de un ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2014, 10:30
(4294 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 105 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, joi, 27 martie 2014, sînt disponibile 105 locuri de muncă. Cele mai multe posturi sînt rezervate ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2014, 09:20
(5080 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Patron cercetat pentru evaziune fiscală

Efectivele Serviciului de Investigare a Fraudelor cercetează administratorul unei societăți comerciale cu obiect de activitate construcții, un bărbat, de 42 de ani, din Căzănești, care este bănuit de comiterea ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2014, 15:15
(7789 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Dispărută de la domiciliu

Ialomița: Dispărută de la domiciliu

Polițiștii de Investigații Criminale au fost sesizați cu privire la faptul că o tînără de 20 de ani a dispărut de la domiciliu. Din cercetările efectuate de polițiști s-a stabilit că persoana dispărută ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2014, 13:50
(7157 vizualizări - 3 comentarii)


Campania «Hai pe net! 2014»

Campania națională de incluziune digitală «HAI PE NET! 2014», organizată de Fundația EOS Romania (www.eos.ro.) în parteneriat cu telecentre, biblioteci publice, școli, Puncte de Acces Public la Informație ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2014, 12:45
(7060 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 98 de infracțiuni într-o singură zi

Marți, 25 martie 2014, polițiștii rutieri și de ordine publică au acționat pe arterele rutiere județene pentru constatarea de contravenții și prevenirea, respectiv combaterea infracțiunilor rutiere. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2014, 12:20
(7610 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Braconieri prinși cu peștele în sac

Marți, 25 martie 2014, efectivele Secției Rurale Stelnica au organizat și desfășurat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii infracțiunilor ce se pot comite în domeniul pisciculturii. Cu această ocazie ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2014, 11:20
(8459 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Hoți de cablu telefonic

Polițiștii cercetează patru bărbați, cu vîrste cuprinse între 19 și 43 de ani, toți domiciliați pe raza comunei Mihail Kogălniceanu, bănuiți de comiterea infracțiunii de furt calificat. În fapt, în cursul ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2014, 10:15
(16055 vizualizări - 20 comentarii)


Incendiu la Gheorghe Lazăr

Incendiu la Gheorghe Lazăr

Un incendiu a izbucnit în dimineața zilei de joi, 20 martie 2014, în jurul orei 9,30, la locuința unui cetățean din localitatea Gheorghe Lazăr. Alertați, pompierii de la Garda Slobozia s-au deplasat la ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2014, 11:25
(6590 vizualizări - 0 comentarii)


«Artă populară și tradiție folclorică» la Săveni

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, în colaborare cu Consiliul Local Săveni organizează marți, 25 martie 2014, ora 12,30, la Căminul Cultural din satul Frățilești ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2014, 10:20
(8960 vizualizări - 0 comentarii)


50 locuri de muncă pentru lucrători în agricultură, la recoltarea de mazăre în Danemarca și Portugalia

În luna aprilie 2014, la Slatina, un angajator danez va organiza o preselecție pentru sectorul agricol din Danemarca și Portugalia, pentru o perioadă de 3 luni. În ceea ce privește Danemarca, cazarea se ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2014, 09:15
(7754 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șoferul beat a intrat cu mașina în pom!

Marți, 18 martie a.c., Poliția Fetești a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN3B s-a produs un accident de circulație, în urma căruia o persoană a fost vătămată corporal. Din primele verificări, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2014, 14:50
(5301 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Program de activități prilejuite de «25 Martie-Ziua Poliției Române»

Sărbătorită în fiecare an la data de 25 martie, Ziua Poliției Române va fi marcată la nivelul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița printr-un program de activități de apropiere a cetățeanului ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2014, 11:15
(8361 vizualizări - 1 comentariu)


Moaștele Sfântului Gheorghe, la Catedrala din Urziceni

Moaștele Sfîntului Gheorghe, la Catedrala din Urziceni

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, în perioada 27-30 martie 2014, vor fi aduse spre închinare Moaștele Sfîntului Mare Mucenic Gheorghe, la Catedrala ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2014, 09:50
(6255 vizualizări - 2 comentarii)


Slobozia: Prins la furat în flagrant

Un slobozean a fost prins de jandarmi în timp ce sustrăgea componente metalice. Duminică, 16 martie a.c., în jurul orei 11,00, jandarmii din cadrul grupei de intervenție Slobozia au fost sesizați de un ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2014, 09:20
(7930 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


AJOFM Ialomița: Peste 9000 de șomeri înregistrați

La sfîrșitul lunii februarie 2014, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 9015 șomeri, din care 3354 șomeri indemnizați, respectiv 5671 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2014, 08:40
(4915 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Întrunire a Comitetului pentru Situații de Urgență

Săveni: Întrunire a Comitetului pentru Situații de Urgență

La solicitarea prefectului Gigi Petre, în dimineața zilei de marți, 18 martie 2014, membrii Grupului de Suport Tehnic nr. 1-Inundații, fenomene meteorologice periculoase și accidente la construcțiile hidrotehnice ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2014, 08:15
(5426 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trupurile neînsuflețite a doi bărbați înecați, recuperate de pompieri

În dimineața zilei de sîmbătă, 15 martie 2014, pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină pentru recuperarea trupului unui bărbat din apele rîului Ialomița, de pe raza comunei Balaciu, sat Crăsanii ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2014, 08:05
(9970 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Interlopi arestați preventiv la solicitarea procurorilor

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lîngă Judecătoria Urziceni au reușit să probeze activitatea infracțională a numiților RUPIȚĂ VIOREL, zis Viscal, RUPIȚĂ CONSTANTIN ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2014, 14:20
(8583 vizualizări - 1 comentariu)


anunț angajare

Consiliul Local al comunei Ograda, județul Ialomița, organizează la data de joi, 17 aprilie 2014, orele 10,00, concurs pentru ocuparea unui post de șofer pentru microbuzul transport elevi .
Condițiile de participare:
-candidatul să fie cetățean român;
-candidatul să nu fi suferit vreo condamnare pentru fapte care l-ar face incompatibil cu exercitarea atribuțiilor scoase la concurs;
-candidatul să dețină permis de conducere categoriile B, C, D, E;
-candidatul  să dețină atestat de transport persoane;
-vechimea în specialitate de minim 10 ani.
Dosarul se va depune la sediul Consiliului Local al comunei Ograda pîna la data de 15 aprilie 2014, orele 16,00, și va cuprinde:
-cerere de participare la concurs;
-copii de pe actele de studii și carnetul de muncă;
-copie de pe actul de identitate și permisul de conducere;
-cazier judiciar ;
-adeverință medicală de la medicul de familie (apt medical);
-curriculum vitae.

14 Martie 2014, 13:10


Alege o carieră în cadrul Administrației Naționale a Penitenciarelor

În perioada 17-28 martie 2014, Administrația Națională a Penitenciarelor va demara campania de informare și recrutare privind înscrierea la instituțiile de învățămînt pentru formarea angajaților din sistemul ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2014, 11:15
(5794 vizualizări - 2 comentarii)


Munca la negru, amendată de inspectorii ITM Ialomița

În perioada ianuarie-februarie 2014, inspectorii Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița au demarat ample acțiuni de control pe linia prevenirii muncii la negru și securității și sănătății în muncă ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2014, 10:10
(7930 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Proiectil descoperit în curtea casei

Descoperire mai puțin obișnuită în curtea unui localnic din Țăndărei. Omul săpa în grădină moment în care a scos din pămînt un proiectil de calibrul 85 de mm. Speriat, a sunat imediat la 112. La fața locului ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2014, 09:02
(6590 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune de amploare a polițiștilor

Activitățile preventive organizate de polițiștii ialomițeni au continuat în această perioadă. Oamenii legii au supravegheat traficul rutier și au asigurat un climat de ordine și liniște publică pe toată ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2014, 08:00
(5489 vizualizări - 1 comentariu)


Movila: Tragedie pe șosea

Doi tineri, de 27 și 31 de ani, și-au pierdut viața într-un accident rutier în dimineața zilei de miercuri, 5 martie 2014. Autoturismul în care se aflau a intrat într-un pom de pe marginea drumului... ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2014, 15:40
(7780 vizualizări - 7 comentarii)

Taguri: Movila accident


Urziceni: Conducea cu o alcoolemie de 1,33 miligrame alcool pur în aerul expirat

Un șofer din Bărcănești s-a ales cu dosar penal după ce a fost prins băut la volan. Bărbatul avea o alcoolemie de 1,33 miligrame alcool pur în aerul expirat. Bărbatul a fost identificat în urma unei acțiuni ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2014, 14:15
(9305 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi record aplicate de polițiști

Polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au continuat acțiunile de prevenire a evenimentelor în trafic. În urma verificărilor, oamenii legii au amendat cu 95000 de lei peste 400 de șoferi prinși în ilegalitate ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2014, 13:05
(5102 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «Restul», o nouă metodă pusă în practică de escroci

După metoda «Accidentul», escrocii apelează la o nouă practică prin care încearcă să-și păcălească victimele. Denumită de anchetatori «Restul», prin această metodă infractorii merg în magazine, doresc să ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2014, 12:10
(9408 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...