Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Voluntariat cu de-a sila, patronat de Prefectura Ialomița

Dacă-i ordin, let’s do it!

Voluntariat cu de-a sila, patronat de Prefectura Ialomița

Sîmbătă, 26 iunie, Prefectura Ialomița a fost gazda lansării județene a celui mai vast proiect național de curățenie a mediului rural și zonelor verzi ale țării. Inițiatorii proiectului propun «curățarea mormanelor de gunoi din arealele naturale ale țării», într-o singură zi, pe 25 septembrie, după modelul a 8 țări europene care au reușit această performanță inedită. În Ialomița însă, organizatorii și-au luat măsuri suplimetare de siguranță, cerînd autorităților să asigure succesul proiectului conform butadei «dacă-i ordin, cu plăcere!». Iar prefectul Mădălin Teculescu a promis că va da ordin ca la data stabilită toată suflarea administrației locale să fie pregătită pentru curățenie.

Voluntariat cu de-a sila... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2010, 12:50 (19522 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Tuning, ca mod de viață

Visul de M3, dintr-un BMW 318i

Tuning, ca mod de viață

«Salut, eu sînt Cristi și asta este mașina mea. Vă place cum a ieșit? Am lucrat mult la ea...»au fost primele cuvinte ale proprietarului. Băieții îi spun MCL, după numărul de la mașină. MC sînt inițialele lui, iar L este un mister. «Nu vă spun, L este ceva secret. Este ceva ce mă caracterizează» spune Cristi Mocanu. Cristi împlinește anul acesta 28 de ani și este inginer. A absolvit, la Universitatea Politehnică București, Facultatea de Ingineria și Mecanică. E mort după mașini și după tuning. Pentru el, motoarele nu mai sînt o necunoscută: le-a «disecat» și asamblat în facultate de mii de ori. De unde atîta dragoste pentru mașini din partea lui Cristi? Evident, la început a fost un vis copilăresc... [citește_tot_articolul]

28 Iunie 2010, 09:15 (268967 vizualizări - 103 comentarii)

EVENIMENT

Dunărea a intrat în Ialomița

Dunărea a intrat în Ialomița

• prima linie de apărare depășită
• islazuri inundate la limita dintre Ialomița și Călărași
• autoritățile se bazează pe a doua linie de apărare
• cota de inundație a fost depășită cu 15 cm

În cursul dimineții de vineri, 25 iunie, Sistemul de Gospodărire a apelor Ialomița-Buzău a anunțat că Borcea a inundat și suprafețe aflate pe teritoriul județului Ialomița. Este vorba despre niște islazuri situate la limita dintre județele Ialomița și Călărași. Deși situația nu este gravă, incidentul a alertat autoritățile județene. Mariana Negoriu, directorul SGA Ialomița susține că în acest moment se fac toate eforturile pentru prevenirea unor eventuale inundații. «Ne vom concentra atenția asupra celei de-a doua linie de apărare a județului. La acest moment credem că aceasta este cea mai bună soluție pentru a evita eforturi inutile de consolidare a digurilor existente» a declarat directorul... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2010, 17:33 (21356 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

153 de minori, cercetați de Poliție

Delicvența juvenilă, fenomen incontrolabil în Ialomița

153 de minori, cercetați de Poliție

Delicvența juvenilă ialomițeană, un fenomen incontrolabil pentru autorități, revine în actualitate cu date cel puțin îngrijorătoare. Numai în primele cinci luni ale anului curent, 153 de minori au fost cercetați de polițiștii ialomițeni pentru comiterea unor infracțiuni. Datele statistice evidențiază faptul că, numărul adolescenților implicați în fapte ilegale este în creștere cu nu mai puțin de 23 de procente, comparativ cu perioada similară a anului precedent... De cele mai multe ori, cauzele ce conduc către aceste realități țin de situațiile materiale sau sociale ale familiilor acestor adolescenți, însă nici teribilismul adolescenților nu trebuie neglijat. În funcție de faptele comise și vîrsta... [citește_tot_articolul]

25 Iunie 2010, 10:29 (20538 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Preoții lui PS Vincențiu, atacați de sectanții «Rugului Aprins»

Scandal în ograda Domnului

Preoții lui PS Vincențiu, atacați de sectanții «Rugului Aprins»

Joi, 24 iunie, Poliția a fost sesizată despre faptul că un grup de persoane provoacă scandal în incinta bisericii «Sfîntul Gheorghe» (biserica de la ANL-uri) din Slobozia, perturbînd desfășurarea slujbei religioase. La scurt timp, grupul în cauză, format din 14 persoane, 3 bărbați și 11 femei, toate îmbrăcate în haine de culoare neagră, asemănătoare veșmintelor monahale, a fost depistat de un echipaj de poliție într-o stație de maxi-taxi din municipiul Slobozia. Persoanele depistate au fost conduse la sediul Poliției Slobozia pentru o anchetă, urmînd ca în funcție de rezultatul acesteia să se facă încadrarea juridică a faptei. Din primele cercetări rezultă că persoanele reținute fac parte dintr... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2010, 14:43 (30393 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Managementul sănătății se dictează politic

Spitalele ialomițene trec în grija primăriilor și consiliilor județene

Managementul sănătății se dictează politic

Potrivit unei noi prevederi legislative, spitalele ialomițene trec în subordinea administrațiilor publice locale. Strategiile de descentralizare sanitară lipsesc însă cu desăvîrșire. Rapid, își fac loc speculațiile privind viitorii managerii de unități medicale. Din perspectiva financiară, situația este îngrijorăroate, politic vorbind, orizontul zîmbește promițător doctorilor de partid...

Aceeași Mărie cu alți bani de portofel
Transferul managementului spitalicesc în cîrca autorităților locale sau județene face parte din controversata reformă sanitară mai mult discutată la televizor decît pusă-n practică. O dată pronunțată pentru trecerea propriu-zisă a unităților sanitare... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2010, 14:36 (24047 vizualizări - 10 comentarii)

Taguri: spitale Ialomița

ANCHETĂ

Fermele Avicola, modernizate pe lângă lege

Patronul Stănoiu vs Primarul Stelică, meci pentru o amendă de un miliard

Fermele Avicola, modernizate pe lîngă lege

De ani de zile, SC Avicola violează sistematic legile mediului, legile administrației publice locale și, mai ales, legea bunului simț. Rapturile repetate la care s-a dedat firma în lungul ultimilor 20 de ani au fost deseori mediatizate în presa locală, însă rareori au fost amendate de autorități. După cum explică primarul comunei Ciulnița, Gheorghe Stelică «Stănoiu crede că e deasupra legii și se comportă ca atare. Ca să ajungi la el, trebuie să stai de 7-8 ori la ușă, de parcă ar fi cine știe cine...». Și chiar este pentru că Avicola a reușit performanța de a construi fără autorizație, de a-și falsifica prin omisiune rapoartele interne și de a acționa în instanță administrația locală pentru că... [citește_tot_articolul]

24 Iunie 2010, 09:12 (32655 vizualizări - 9 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ce face cineva de la PNL Ialomița când ajunge împărat

Ce face cineva de la PNL Ialomița cînd ajunge împărat

Pentru ca cititorii să înțeleagă despre ce este vorba în propoziție, trebuie să precizăm întîi că locul unde cineva de la PNL a ajuns împărat este Internetul. Acolo, la adresa www.pnlslobozia.ro (Domnu’ Martin, vă așteptăm la casieria redacției! Publicitatea, fie ea și on-line, costă!), chibițu’ de imagine al PNL Ialomița a început să taie și să spînzure de vreo 10 zile tot ce mișcă prin județ.
Numai că, odihnit fiind, chibițul nostru a dat de curînd cu bîta-n oala cu reclicve istorice a partidului. Și sub un titlu de largă inspirație proletară «Mai e ceva de furat în România?» (articolul îl puteți citi pe site-ul PNL Ialomița aici... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2010, 14:55 (38994 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

La 60 de ani, Adrian Năstase se pregătește de o nouă revoluție

La 60 de ani, Adrian Năstase se pregătește de o nouă revoluție

Adrian Năstase există. Are 60 de ani, e președintele nu contează cărui for al PSD și a fost la Slobozia la sfîrșitul săptămînii trecute, pentru a se întîlni cu agricultorii PSD din Ialomița. Întîlnirea a fost una absolut insipidă, sala a fost mai mult goală decît plină, Năstase a vorbit neîntrerupt 45 de minute, pesediștii adunați cu arcanul au dezertat pe capete... Dar am ținut cu tot dinadinsul să marcăm momentul. În fond, Năstase a fost cineva... A avut primul 4 case, o poreclă... delicioasă. De dragul lui am fost la un pas să cerem azil politic în Congo. I-am propus un set de 5 întrebări cu răspunsuri dintr-un cuvînt. Un singur cuvînt. N-o să vă vină să credeți! A acceptat! Și chiar a fost... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2010, 13:21 (25083 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița a atras doar 0,67% din fondurile europene!

Administrația județeană a ratat întîlnirea cu Măsura 322

Ialomița a atras doar 0,67% din fondurile europene!

De aproape o lună, publicația Independent duce o campanie de mediatizare a cauzelor care au determinat eșecul proiectelor europene derulate în ultimii doi ani în Ialomița prin Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurală. Concluzia materialelor de presă prezentate opiniei publice locale este că vinovatul moral pentru situația din acest moment este Consiliul Județean Ialomița, singura instituție din județ care ar fi putut sprijini coerent administrațiile locale în accesarea fondurilor comunitare. Din păcate, lipsa de expertiză (departamentul de Integrare Europeană al Consiliului Județean Ialomița are doar un angajat) și dezinteresul structurilor de conducere din cadrul instituției au dus la... [citește_tot_articolul]

23 Iunie 2010, 09:23 (21334 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Replica băștinașilor naturalizați la Unirea

Fotbal, Unirea Slobozia

Replica băștinașilor naturalizați la Unirea

Unirea se reunește pe 12 iulie avînd pe bancă, în ciuda declarațiilor rezervate, tripleta Prepeliță-Costea-Ionescu.

Prepeliță: «70% fotbaliști locali!»
Cînd celebrele vuvuzele africane vor tăcea (iertați-ne că le băgăm și noi în seamă, dar ne-a rugat o microbistă și n-o putem refuza), adică luni, 12 iulie, galben-albaștrii vor intra în focurile sezonului 2010-2011, avîndu-l la centrul terenului pe Constantin Prepeliță,
în fapt antrenorul alături de care Unirea a încheiat și campionatul precedent. «Vom începe cu o saptămînă de acomodare, urmate de alte 7 zile în regim de semi-cantonament. Pe 26 sau 27 iulie vom pleca într-un stagiu de pregătire montan, locul desfășurării... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2010, 19:39 (24105 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Claudiu Nenovici, scrimă, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu’ nostru are

Claudiu Nenovici, scrimă, CSS Slobozia

Sabia ialomițeană, sport tradițional în județul nostru, are viitor. În sprijinul acestei afirmații vine școala generală din Săveni, acolo unde sub îndrumarea profesorului Marin Cruțu s-a dezvoltat o bogată pepinieră de sabreri. Acolo a urcat prima dată pe planșă în 2007 și Claudiu Nemovici avînd în minte poveștile despre triumful lui Covaliu la Sydney 2000, idolul oricărui puști care pune mîna pe sabie. De atunci au venit rînd pe rînd performanțele: campion național cu echipa de copii (2008) și echipa de speranțe (2009) și vicecampion național individual la copii (2009).
Anul 2010 i-a adus încă o medalie de bronz la proba individuală a campionatului școlar. Și cu siguranță nu se va opri aici... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2010, 19:35 (25750 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga IV

Se caută fotbaliști pentru Victoria Amara

Sîntem în măsură să anunțăm în premieră județeană o inițiativă inedită a administrației locale din orașul Amara. În perioada 26-30 iunie și, ulterior, pe 3 iulie, antrenorul echipei de fotbal Victoria Amara, Florin Martinescu, va superviza o preselecție menită să întărească efectivul echipei de Liga a IV-a, Victoria Amara, dar și să creeze un satelit al acesteia care va activa în categoria Promoție. «Vrem să închidem cîrciumile și să deschidem porțile stadioanelor. Spunem stadioanelor pentru că Amara va avea în curînd 6 terenuri de fotbal amenajate la cele mai exigente standarde. La cîrciumă se dă băutură pe caiet. Noi vrem să oferim posibilitatea oricui este interesat de a face sport gratis.... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2010, 19:33 (22699 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Tenis de cîmp

Pregătiri pentru Naționale

Pe 28 iunie vor începe la București campionatele naționale de tenis dedicate copiilor sub 12 ani. Slobozia va deplasa la această competiție nu mai puțin de 6 sportivi. Cele mai mari speranțe la un loc pe podium le are Sorin Iordache, vicecampion național în sală. Nu este de neglijat nici Irina Nițu, cea care manifestă în ultima vreme o accentuată creștere de formă. Irina a cîștigat săptămîna trecută un important turneu de tenis la Cîmpina. CSS Slobozia îi mai are pe tabloul principal pe Nicolae Anghel, Rafael Nițu și Cristian Andreescu. Ultimul dintre ei și-a trecut în palmares tot săptămîna trecută locul I la un turneu desfășurat la Cîmpulung Muscel unde s-a duelat în finală cu fratele său mai... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2010, 19:32 (18998 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal

Cupa României merge la Axintele

«Viitorul» pare a fi în acest an un nume de succes pentru echipele care îl poartă. Au probat-o pe pielea lor fotbaliștii din Axintele care, sîmbătă, 19 iunie, la Amara, au cîștigat finala județeană a Cupei României, în detrimentul Recoltei Gheorghe Lazăr. Meciul a fost animat de pe margine atît de galeriile entuziaste ale celor două echipe, cît și de localnicii veniți să vadă finala. În teren, inițiativa au avut-o în prima fază cei din Gheorghe Lazăr care au deschis scorul prin fostul jucător al Unirii Slobozia, Negoiță. Revelație a returului, echipa din Axintele a revenit pe tabelă prin Grecea și a tranșat apoi disputa în favoarea ei prin dubla lui Velu. «Viitorul» Axintele va merge în faza națională... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2010, 19:31 (22137 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectorul general școlar Ilie Stavăr, «vânat» de Minister pentru haosul din învățământul ialomițean

Inspectorul general școlar Ilie Stavăr, «vînat» de Minister pentru haosul din învățămîntul ialomițean

Recent, învățămîntul ialomițean a fost din nou împins în prăpastia unui scandal de proporții. Ministerul Educației a făcut public un raport de control la instituția județeană ce demolează școlile din temelii din punct de vedere managerial și nu numai. Deficiențele grave semnalate de controlorii Ministerului sînt puse în cîrca inspectorului general Ilie Stavăr. La rîndu-i, «generalul» replichează susținînd că raportul nu este altceva decît o comandă politică... Soarta învățămîntului va fi decisă însă în toamnă, cînd o echipă de control condusă de șeful corpului de Control din cadrul Ministerului Educației va lua la puricat din nou documentele școlare în cadrul unei inspecții de revenire. Pînă atunci... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2010, 19:01 (17696 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Replica la atacurile Agenției Star Models

Agenție de modelling din Slobozia, «umbrelă» pentru prostituție de lux (III)

Replica la atacurile Agenției Star Models

Din anul 2002, de cînd ne-am început activitatea, am organizat zeci de concursuri naționale, am colaborat cu mari agenții de publicitate alături de sute de modele și designeri. Motivul adevărat al plecării în Londra a fost extinderea cunoștințelor în domeniul modei, ci nu cum s-a stipulat în presă ca s-ar fi ascuns de anchetă. Așadar, domnul Tamârjan Ion a studiat arta fotografiei la London College of Fashion și Holborn Studio, reușind să își îmbogățească, în mod profesional, sfera de cunoștințe.

Din luna mai a acestui an, Star Models a devenit ținta unor atacuri în presă fără precedent, atacuri dezinformate și calomnioase la imaginea și integritatea modelelor și a omului din spatele scenei... [citește_tot_articolul]

22 Iunie 2010, 09:31 (102461 vizualizări - 33 comentarii)

EVENIMENT

Dezvoltarea turismului, în atenția strategiilor prefectului Teculescu

Dezvoltarea turismului, în atenția strategiilor prefectului Teculescu

În pauzele dintre două atacuri împotriva administrație publice locale și județene, prefectul Teculescu are și preocupări mai pașnice.Miercuri, 23 iunie, de exemplu, domnia sa va prezida un seminar în cadrul căruia se va dezbate viitoarea strategie turistică a județului Ialomița.
Denumit «Forumul pentru Promovarea și Dezvoltarea Turistică Ialomița», urmat de o dezbatere-eveniment, seminarul își propune să elaboreze o strategie de dezvoltare a turismului în Județul Ialomița, pentru «realizarea unui concept unitar în acest domeniu economic atît de timid abordat».
Potrivit comunicatului remis redacției, la seminar ar trebui să participe toate instituțiile statului direct interesate în dezvoltarea... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2010, 17:11 (20027 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Nea Gabi mai vrea o tură la Primărie. INDEPENDENT

Batman-Batman!

Nea Gabi mai vrea o tură la Primărie. INDEPENDENT

Pe nea Gabi l-a bătut din nou gîndul cu mătura-n freză și-și mai dorește o tură. Adică, în 2012, își dorește din nou să se joace de-a primaru’ Sloboziei pentru 4 ani. Chiar dacă cei mai mulți dintre noi nu-l mai vrem (el, nu și nu! Batman-Batman!), partidul de social-democrați nu-l mai suportă (Batman-Batman!), iar tanti aceea de i-a dat cu ceva produse în cap cînd primarul nostru cumpăra apă plată de la supermarket îl așteaptă la aceeași intrare cu aceeași sacoșă (Batman!). El vrea din nou. Acum, cică vrea chiar independent. Ca Rapidu’ împotriva tuturor vrăjmașilor, nea Gabi se pregătește intens de o nouă candidatură.
Metodic, noi am lansat deja o serie de sondaje.
Iar acestea ne-au arătat... [citește_tot_articolul]

21 Iunie 2010, 10:09 (13717 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Sebastian Solomon, micul Chopin de la Liceul de Artă

Sebastian Solomon, micul Chopin de la Liceul de Artă

Ajunși în curtea Liceului de Artă «Ionel Perlea» din Slobozia, ne-am întrebat care ar fi elevul ce excelează la toate materiile în această unitate școlară? Răspunsul, desigur, l-am primit de la directorul liceului, profesorul de matematică Dumitru Cioboată.
«Solomon, Sebastian Solomon, din clasa a IV-a. El excelează și la pian, dar și la învățătură. Este un copil deosebit» ne spune directorul. Și ne îndrumă către fosta clădire a Școlii nr. 1, acolo unde se desfășoară cursurile pentru ciclul primar. Pierdut parcă printre puștii de-o șchiopă, îl observăm pe Solomon. Stă cuminte, cu toate că este pauză și exersează o compoziție proprie la pian. Alături îi stă învățătoarea, dar și cel... [citește_tot_articolul]

20 Iunie 2010, 08:32 (68868 vizualizări - 17 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
277 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

«Firicel de primăvară» la Muzeul Județean Ialomița

Joi, 1 martie 2012, orele 13,00, la sediul Muzeului Județean Ialomița va fi vernisată cea de-a doua ediție a expoziției «Firicel de primăvară». Acțiunea continuă tradiția colaborării dintre Muzeul Județean ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2012, 18:48
(16476 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Înșelată prin telefon

Luni, 27 februarie a.c., o femeie de 65 ani a sesizat Poliția Fetești cu privire la faptul că a fost înșelată prin telefonul mobil. Victima a povestit anchetatorilor că a primit un apel telefonic de la ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2012, 17:47
(11680 vizualizări - 0 comentarii)


Scandal la un bar din Dridu

Ultraj contra bunelor moravuri la Dridu. Trei tineri, cu vîrste cuprinse între 25 și 32 ani, toți din localitate, au fost reținuți luni, 27 februarie, pe bază de ordonanță de reținere pentru o perioadă ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2012, 17:46
(20721 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu scandal bar


Andrășești: Hoți din locuințe, prinși de polițiști

Luni, 27 februarie, Poliția a fost sesizată despre faptul că persoane necunoscute au pătruns în curtea unui bărbat de 87 ani, din Andrășești, de unde au furat un bazin metalic. Cercetările polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2012, 17:45
(12937 vizualizări - 1 comentariu)


Balaciu: I-au furat aracii din curte

Un bărbat de 65 ani, din București, a alertat Poliția cu privire la faptul că, în perioada 13-27 februarie, persoane necunoscute i-au furat din curtea locuinței sale, din Balaciu, 100 araci din țeavă metalică ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2012, 17:43
(14851 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Balaciu furt araci


Urziceni: Hoți de fier vechi, prinși

Doi bărbați de 19, respectiv 43 ani, din Urziceni, au fost prinși luni, 27 februarie, în flagrant, în timp ce încercau să predea la un centru de colectare deșeuri metalice 100 kg fier vechi. Din verificările ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2012, 17:41
(15832 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Accident rutier cu două victime

Un moment de neatenție a fost suficient ca un tînăr de 26 ani să producă un accident rutier. S-a întîmplat vineri, 24 februarie a.c., la Sinești, cînd un șofer de 26 ani din Buzău, deplasîndu-se la volanul ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2012, 11:50
(14318 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Coșereni: Minor prins la furat

Un minor de 15 ani a fost prins de polițiștii din Coșereni în timp ce transporta cu o căruță mai mulți copaci tăiați. S-a întîmplat vineri, 24 februarie a.c., cînd adolescentul își încărcase căruța cu ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2012, 11:49
(17189 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Coșereni furt


Movilița: Șofer băut, la volan

Aparatul radar al polițiștilor ialomițeni au surprins în trafic duminică, 26 februarie a.c., un autoturism ce se deplasa cu 82 km/h în localitatea Movilița. Oprind mașina, polițiștii au decis testatea alcooltest ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2012, 11:48
(12100 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 280 de amenzi în trafic

În perioada 24-26 februarie, polițiștii Serviciului Rutier au derulat o serie de acțiuni pe șoselele județului. Astfel, pentru neregulile constatate au fost aplicate 280 de sancțiuni contravenționale, ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2012, 11:47
(13619 vizualizări - 0 comentarii)


Lilieci: I-a furat mașina din curte

Un bărbat de 32 ani din Lilieci a alertat polițiștii, vineri, 24 februarie a.c., despre faptul că persoane necunoscute i-au furat mașina din curtea locuinței. În urma verificărilor, polițiștii au stabilit ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2012, 18:16
(15197 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Înșelată pe internet

Joi, 23 februarie a.c., o tînără de 24 ani, din Slobozia, a sesizat Poliția despre faptul că a fost înșelată pe internet, de un tînăr de 18 ani, pe care nu-l cunoaște, domiciliat în județul Mureș. Potrivit ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2012, 18:15
(14289 vizualizări - 2 comentarii)


Grindu: Tăiau copaci de pe marginea șoselei

Doi bărbați de 35, respectiv 36 ani, ambii din comuna Grindu, au fost prinși în flagrant de către polițiști, joi, 23 februarie a.c., în timp ce tăiau arbori de pe aliniamentul Drumului Județean 203 B Grindu ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2012, 18:14
(12776 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Sămînță de lucernă confiscată

Un tînăr de 27 ani, din Vrancea, a fost prins joi, 23 februarie a.c., de polițiștii din Urziceni în timp ce transporta cantitatea de 1140 kg sămînță de lucernă ambalată în saci de rafie. Potrivit polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2012, 18:12
(12718 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Femeie înșelată prin telefon

Miercuri, 22 februarie a.c., o femeie de 74 ani a sesizat polițiștii Secției Poliție Rurală Jilavele cu privire la faptul că a fost înșelată cu 20 euro, după ce a dat curs solicitării unei persoane necunoscute ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2012, 16:17
(15696 vizualizări - 0 comentarii)


Tînăr din Borănești, arestat după ce a intrat într-o casă și a furat 10000 lei

Un tînăr de 26 ani, din Borănești, a fost reținut marți, 21 februarie, pentru furt calificat. Potrivit anchetatorilor, acesta, în noaptea de 19/20 februarie a intrat în locuința unui bărbat de 76 ani, din ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2012, 16:16
(14486 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Adolescenta de 16 ani dispărută de la domiciliu, găsită în București!

Slobozia: Adolescenta de 16 ani dispărută de la domiciliu, găsită în București!

Adolescenta dispărută a fost găsită Fata de 16 ani, Rebeca Alexandra Oprea, din Slobozia, dispărută de la domiciliu, miercuri, 22 februarie a.c., a fost găsită. Adolescenta de 16 ani plecase la ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2012, 16:12
(21039 vizualizări - 9 comentarii)


DGFP Ialomița: Termene pentru plata obligațiilor fiscale

Potrivit unei informări a reprezentanților Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița, pînă luni, 27 februarie 2012 inclusiv, va fi plătită contribuția trimestrială pentru medicamente-trimestrul ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2012, 16:08
(10608 vizualizări - 0 comentarii)


Secția Poliție Rurală Jilavele: Arestat pentru infracțiuni la regimul circulației

Un bărbat de 35 ani, din Andrășești, a fost prins și încarcerat miercuri, 22 februarie a.c., de polițiștii Secției Poliție Rurală Jilavele. Pe numele individului instanța de judecată a emis un mandat de ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2012, 16:06
(12928 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Peste 90 de persoane, legitimate de polițiști

Peste 90 de persoane au fost legitimate miercuri, 22 februarie a.c., la Fetești, în cadrul unor activități preventive derulate de polițiștii din localitate. De asemenea, în cadrul acelorași activități au ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2012, 15:48
(12657 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Pericol de explozie la Urziceni

Un țurțure de gheață s-a desprins de pe o clădire din Urziceni și a căzut pe o conductă de alimentare cu gaze, în urma avarierii rezultînd scurgeri de gaze. S-a întîmplat miercuri, 22 februarie a.c., iar ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2012, 15:43
(12499 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Biciclist lovit de o mașină

A încercat să depășească o mașină și a lovit un biciclist. Accidentul a fost provocat marți, 21 februarie a.c., de un șofer în vîrstă de 53 ani, care conducea un autoturism pe drumul care leagă satele ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2012, 17:22
(12965 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești, Urziceni: Hoți de fier vechi, prinși în flagrant

Trei bărbați, cu vîrste cuprinse între 16 și 52 de ani, din Fetești și Căzănești, au fost prinși în dimineața zilei de 21 februarie a.c. în timp ce încercau să fure fier armătura de fier a unor hale, aflate ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2012, 17:20
(11606 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Beat mangă la volan

Cea mai mare poftă de condus vine atunci cînd uiți numărul paharelor cu băutură date pe gît. Acest lucru l-a simțit și un bărbat de 47 ani care, în noaptea de 21 spre 22 februarie a.c., nu a ezitat să urce ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2012, 17:19
(12519 vizualizări - 2 comentarii)


DGFP Ialomița: Somații pentru datornici

Încă din prima lună a anului, contribuabilii care nu și-au plătit taxele și impozitele către stat au intrat în atenția reprezentanților Direcției Generale a Finațelor Publice Ialomița. Fără să mai stea ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2012, 17:17
(14685 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DGFP Ialomița


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2012, 12:20
(5030 vizualizări - 0 comentarii)


Expoziție inedită la Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia

Expoziție inedită la Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia

«O nouă incursiune în lumea satului». Sub această egidă a fost lansată marți, 21 februarie a.c., prima expoziție din acest an organizată de muzeografii de la Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2012, 19:04
(11493 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița a primit de la Guvern 2,582 milioane lei pentru acoperirea cheltuielilor cu deszăpezirea

Guvernul a aprobat alocarea sumei totale de 20 milioane lei din Fondul de intervenție aflat la dispoziția Guvernului din bugetul pe 2012, în scopul limitării efectelor calamităților naturale în localități ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2012, 18:58
(13909 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A intrat cu mașina în tren

Un bărbat de 47 ani, din Amara, a produs un accident rutier soldat cu avarierea autoturismului pe care îl conducea. Astfel, sîmbătă, 18 februarie, în timp ce individul se deplasa la volanul unui autoturism ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2012, 18:44
(14489 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: 8 milioane lei, cuantumul evaziunii fiscale în ianuarie 2012!

Peste 8 milioane lei reprezintă veniturile suplimentare la bugetul de stat stabilite de inspectorii Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița în prima lună a anului 2012. Sumele au fost stabilite ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2012, 11:17
(8269 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! ozzy ada în Lipsa fondurilor întârzie reparația podurilor din județul Ialomița Gigel în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetățean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Cetatean în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! patrik în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...