Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Atac-bombă la Finanțe

Atac-bombă la Finanțe

Miercuri, 21 aprilie, în jurul orelor 14.15, o voce de copil a anunțat, prin serviciul de urgență 112, că în sediul cu 7 etaje al Finanțelor Publice Ialomița se află o bombă. Surse din cadrul instituției susțin că apelul a fost luat în serios abia a doua oară, prima dată oficialii instituției considerînd că telefonul este o farsă. De urgență, toți angajații instituției au fost evacuați, iar pirotehniștii SRI au trecut la inspectarea clădirii. Potrivit procedurii, operațiunea putea dura pînă la 4 ore. Nu este prima dată cînd Slobozia se confruntă cu astfel de apeluri, în ultimii ani existînd cel puțin trei astfel de situații. În cazul în case se va constata că amenințarea este una falsă iar apelantul... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2010, 15:24 (26076 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Un primar italian evacuează 7 familii de rromi originare din Țăndărei

Pentru a nu dăuna turismului în Marina di Carrara

Un primar italian evacuează 7 familii de rromi originare din Țăndărei

Ordonanța semnată de primarul Zubbani, intrată în vigoare luni, 12 aprilie 2010, nu are niciun efect concret, rulotele cu rromii în cauză regăsindu-se la doar trei kilometri distanță, într-o localitate vecină Marinei di Carrara...

În loc de introducere
Italia are problemele ei sociale, interne, de secole. De exemplu, și în zilele noastre există disensiuni puternice între italienii care locuiesc în nordul țării și cei din sudul «Cizmei». Chiar dacă au trecut, la începutul anilor ’20 pînă în anii ’60, prin aceleași situații de criză cu care se confruntă România în prezent, uneori se pare că o parte a italienilor, generația tînără în special, și-a uitat propria istorie... [citește_tot_articolul]

21 Aprilie 2010, 05:42 (21579 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Clubul SATORI, abonat la podiumurile europene

Cele mai bune rezultate din istoria karateului ialomițean

Clubul SATORI, abonat la podiumurile europene

În perioada 7-11 aprilie, la Santa Rem, în Portugalia, 400 de sportivi din peste 30 de țări au participat la campionatele europene de karate pentru seniori și veterani. Satori Club, finanțată de Clubul Municipal Slobozia, a participat la această competiție cu 5 sportivi și a obținut 3 medalii: două de bronz și una de campion european la veterani. Veteranul este președintele clubului Satori, Cristian Ursu, iar cei doi sportivi sînt Cosmina Gavrilă și Răzvan Ion.

Seniorii de bronz
La 2000 de kilometri distanță de casă, într-un orășel cochet din Portugalia, cinci dintre sportivii Clubului Satori au confirmat clasa școlii locale de karate shoto-kan. Numele celor 5 sînt ... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2010, 18:35 (24935 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Handbal: CSM Ploiești-CSM Slobozia 35-29 (19-11)

A învins experiența

Andreea Dospin, Codruța Zavragiu, Alina Moroianu de la CSM Ploiești sînt nume de rezonanță în handbalul feminin românesc. Le cunosc valoarea și fetele de la CSM Slobozia și au mers la Ploiești hotărîte să facă un meci mare. Și, în oarecare măsură, au reușit. Au condus pînă la mijlocul primei reprize, dar apoi au plătit tribut tinereței și lipsei de experineță, încasînd șase goluri consecutive. Prahovencele au intrat la pauză cu un avantaj de 8 goluri (19-11). Le-a fost suficient pentru cîștigarea meciului, chiar dacă fetele noastre au pornit cursa de urmărire recuperînd pînă la sfîrșit 2 goluri. Scor final 35-29 pentru CSM Ploiești, rezultat care i se datorează în mare măsură Andreei Dospin, cea... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2010, 18:34 (27553 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Bogdan Patrianca, fotbal, CSS Slobozia

Viitor de aur sportu’ nostru are

Bogdan Patrianca, fotbal, CSS Slobozia

Are 15 ani, este elev în clasa a VIII-a și joacă atacant. Tînăra speranță a profesorului Constantin Prepeliță joacă fotbal de 8 ani și vrea să le calce pe urme slobozenilor care au reușit: Adrian Mihalcea și Andrei Prepeliță. «Idolul meu este Messi. Vreau să ajung ca el și voi reuși!» ne asigură Bogdan. Pentru asta, la fel ca starul argentinian, va trebui să uite de nopți pierdute cu fete de tabloid și să pună serios burta pe fotbal. Sperăm să reușească pentru că Slobozia are nevoie de fotbaliști adevărați.... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2010, 18:33 (36355 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbal: junioare 2

CSS Slobozia în turneul semifinal

Echipa pregătită de Marian Simion și-a atins obiectivul de moment. În ultimul turneu din sezonul regulat disputat la București(17-18 aprilie), unde a întîlnit numai echipe din capitală a obținut următoarele rezultate: 26-21 cu CSS nr. 5, 16-28 cu CSS nr. 2, și 20-28 cu CSS nr. 6. Unica victorie obținută a fost suficientă pentru calificarea în turneul semifinal care va avea loc în perioada 26-30 mai. Echipa noastră nu a putut conta pe aportul portarului Lăcrămioara Stan care a suferit o accidentare gravă ce o va ține pe tușă 6 luni. În aceste condiții, conducerea tehnică a fost nevoită să improvizeze cu Anda Călinescu și Oana Grigore în poartă, lucru care se va repeta și în semifinale dîndu-i mari... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2010, 18:32 (22391 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal: juniori

Bune și rele cu juniorii republicani

Etapa 24 a sezonului regulat a programat pentru CSS Slobozia o dublă întîlnire pe Litoral cu Farul Constanța. Juniorii A au învins cu 6-1, în vreme ce juniorii B au pierdut cu 4-1. Pentru juniorii A au marcat George Mitrea (’3), Mihai Brebeanu și Gheorghe Marian, marinarii mici marcînd și ei un autogol. Juniorii A sînt pe locul 8 cu 43 de puncte, iar juniorii B pe 11 cu 19 puncte.... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2010, 18:31 (24521 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Fotbal: FC Viscofil-Unirea Slobozia 3-0

Unirea (Visc)ofilită

Echipa numărul 1 a Sloboziei trece prin cea mai grea perioadă din mandatul lui Ion Răuță. E greu să readuci pe linia de plutire o echipă, altfel ambițioasă, care a pierdut contactul cu primul loc și, în consecință, a ratat în mare măsură obiectivul trasat pentru acest sezon. Fără golgheterul Viorel Gheorghe și fundașul Lazăr, uniriștii au înfruntat Viscofilul avînd încă în ghete plumbul punctelor pierdute cu Ianca. Golurile ilfovenilor au venit firesc din faze fixe finalizate cu lovituri de cap în minutele 28, 45 și 48. «E dificil să motivezi jucătorii acum, cînd șansele la promovare sînt minime. Ei trebuie să conștientizeze că n-avem voie să pierdem ce am cîștigat: locul 3, jocul bun în echipă... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2010, 18:30 (21901 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal: Unirea Urziceni-Pandurii Tîrgu Jiu 3-0

Încă un pas spre Europa

Unirea nu mai cîștigase acasă din ultima etapă a turului, iar întîlnirea cu gorjenii a fost un bun prilej să o facă. Meciul a început tare, iar la prima fază de poartă, Onofraș a reluat periculos o centrare a lui Apostol (’3). Pandurii dau replica prin șutul lui Nalați, care îl remarcă pe Cătălin Grigore, surpriza dintre buturile Unirii, un portar sigur așa cum ne-a obișnuit încă de pe vremea cînd era la Timișoara.
În minutul 25, campionii deschid scorul. Apostol execută o lovitură liberă de la marginea careului, lateral stînga, Galamaz sare mai mult la intimidare și mingea zgîlțîie în premieră plasa oltenească. Oaspeții îl mai încearcă o dată pe Grigore, cap Martinovici (’36), iar în minutul... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2010, 18:29 (22823 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Corb la infractor nu-și scoate ochii!

Hoții au obligația de a NU părăsi localitatea

Peste un kilometru de cablu telefonic prăduit. Doi hoți prinși aproape în flagrant. Trei furturi recunoscute. Și, peste toate acestea, o decizie consternantă a Parchetului Slobozia: hoții au obligația de a nu părăsi localitatea!
Recent, procurorii slobozeni au pus batista pe țambal într-un dosar penal de furturi grosolane. Hoții, doi indivizi din localitatea Borănești, au beneficiat de o clemență mai mult decît suspectă a magistraților slobozeni. Infractorii, prinși aproape în flagrant de polițiștii din localitate, și-au recunoscut faptele vizibil antisociale. Cei doi aveau la activ nu mai puțin de trei furturi de cablu telefonic, per total însumînd peste un kilometru de fir. Prinși în noaptea... [citește_tot_articolul]

20 Aprilie 2010, 17:50 (20492 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gigi Piticu, «condamnatul» fără condamnare

Justiția ialomițeană, file de poveste

Gigi Piticu, «condamnatul» fără condamnare

Acuzat, acum mai bine de-un an, de «vătămare corporală gravă», controversatul infractor Gheorghe Toma, zis Gigi Piticu are toate șansele să scape de pușcărie. Așadar, tot de mai bine de-un an, ancheta pare să bată pasul pe loc, pronunțarea judecătorilor în dosarul lui Gigi Piticu lăsîndu-se îndelung așteptată. Procesul a avut, săptămîna precedentă, un nou termen, un termen la care instanța s-a pronunțat după o săptămînă iar condamnarea nu s-a produs nici de această dată...

Istoria unui proces tergiversat
Pentru edificarea cititorilor asupra cazului, se cuvine o revenire la faptele ce l-au aruncat pe Toma Gheorghe după gratii. În vara anului 2008, slobozenii au fost,... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2010, 18:08 (32098 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un sobor de șapte episcopi, slujbă de pomenire pentru Preasfințitul Părinte Damaschin

Un sobor de șapte episcopi, slujbă de pomenire pentru Preasfințitul Părinte Damaschin

Sîmbătă, 17 aprilie 2010, la Catedrala «Înălțarea Domnului», slobozenii au putut trăi un înalt sentiment de însemnătate creștină. Un sobor de șapte episcopi a oficiat slujba de pomenire pentru vrednicul Părinte Damaschin, cel de-al doilea ierarh al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor, trecut în cele veșnice la 23 aprilie 2009. Preoții au oficiat slujba de pomenire a Preafericitul părinte Damaschin, iar ritualul ce a depășit cadrul obișnuit s-a finalizat cu cuvîntarea fără egal a actualului episcop Vincențiu. Mormîntul ierarhului aflat în interiorul lăcașului de cult a fost înconjurat de flori, iar lacrimile credincioșilor nu au încetat să curgă pe tot parcursul slujbei. S-a împlinit un an de cînd... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2010, 11:18 (24379 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Start la promovarea magistraților

Procurorii și judecătorii ialomițeni au, din nou, posibilitatea de promovare în funcții de execuție. Asta după ce Institutul Național al Magistraturii organizează o nouă serie de avansări în funcții. Concursul urmează a se suține la începutul lunii viitorare...
Institutul Național al Magistraturii organizează, în data de 9 mai 2010, concursul de promovare efectivă a judecătorilor și procurorilor în funcții de execuție. Deloc modeste, ambele categorii de magistrați ialomițeni au participanți la examenul în cauză.
Iar dezideratele celor 7 participanți sînt, evident, pe măsura meritelor profesionale obținute pînă la acest moment. Pe scurt, la capitolul procurori, Ialomița se înscrie în rîndul... [citește_tot_articolul]

19 Aprilie 2010, 06:32 (32965 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Bubico de Slobozia

Expo-show canin la parcul de vacanță Hermes

Bubico de Slobozia

De ani buni, parcul de vacanță Hermes este, o dată-n an, epicentrul lumii canine. O expoziție internațională de anvergură care, la sfîrșitul săptămînii trecute, a adunat la start peste 300 de cîini din 7 țări. E drept că, într-o Slobozie inundată de maidanezi, ideea unui concurs canin pare hazardată. Dar cei 300 de cîini prezenți n-au știut asta și, în lipsa Brigittei Bardot, s-au bucurat de prezența unui arbitru internațional venit tocmai din Japonia precum și de atenția unui public local entuziast și eterogen. S-a aplaudat la scenă deschisă, s-au declarat campioni și s-a promis că anul viitor va fi și mai bine.

De la Bismark la Buria, în umbra turnului Eiffel
La vremea... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2010, 14:32 (38913 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medicii de familie se iau la trântă cu contractul-cadru

Medicii de familie se iau la trîntă cu contractul-cadru

Recent aprobat, noul contract-cadru pentru medicina anului 2010 aduce surprize nebănuite furnizorilor de servicii medicale. De la spitale și cabinete particulare la medicină de familie, contractarea de servicii medicale la fiecare unitate sanitară va suferi modificări. Cel mai contestat punct vizează medicii de familie, văduviți de venituri și puși, uneori, în imposibilitatea de a-și consulta pacienții. Cel puțin acestea sînt motivațiile pentru care o parte dintre doctorii de familie contestă prevederile noului contract-cadru. De cealaltă parte, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate se arată împăciuitoare și optimistă, bazîndu-se pe un buget aprobat în aceleași limite ca anul precedent... Peste... [citește_tot_articolul]

18 Aprilie 2010, 08:33 (23524 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Paștele Blajinilor de la Fundata

Memoria vie a deportaților pe Bărăgan

Paștele Blajinilor de la Fundata

Prin tradiție, la Fundata, prima duminică după Paști aparține deportaților. Din ce în ce mai puțini, din ce în ce mai singuri și mai uitați, aceștia continuă să se întoarcă an de an acolo, în cimitirul sărac al unui sat uitat într-un fund de cîmpie, satul unde comuniștii au îngropat, alături de morți, tinerețea și speranțele unei întregi generații. Uitați 364 de zile pe an, risipiți în toate colțurile țării, amintesc cui mai are răbdarea să-i asculte că ei au fost bănățenii lepădați pe 18 iunie 1951, în dimineața Rusaliilor, pe pămîntul uscat al Bărăganului. Acolo au trăit în bordeie îngropate, acolo și-au născut copiii și acolo au învățat carte unii de la alții. Deși prigoana a durat doar 5 ani... [citește_tot_articolul]

17 Aprilie 2010, 11:14 (30755 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Apa lui Ionașcu nu are pesticide, dar rămâne menajeră

Cîntarea cîntărilor

Apa lui Ionașcu nu are pesticide, dar rămîne menajeră

SC Urban a organizat o conferință de presă în care a anunțat rezultatele paralele ale analizelor realizate realizate în trei laboratoare diferite. Potrivit acestor rezultate, apa provenită din sursa subterană nu conține pesticide, dar continuă să înregistreze depășiri semnificative la fier și amoniu. Vlentin Cilibeanu, directorul SC Urban a declarat că face eforturi susținute pentru reautorizarea SC Urban, iar primarul Gabi Ionașcu a declarat că toate problemele semnalate vor dispărea după înlocuirea rețelei de apă a orașului.

Aceeași Mărie, cu alte pălării
Vineri, 16 aprilie, la sediul SC Urban din Slobozia au fost făcute publice rezultatele ultimelor seturi de analize... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2010, 16:31 (22234 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Polițistul Tilimon face legea în taximetrie pe ruta Slobozia-Amara

Cosa Nostra în uniformă

Polițistul Tilimon face legea în taximetrie pe ruta Slobozia-Amara

Un inspector al serviciului economic din cadrul Poliției Ialomița este acuzat că a înscenat un flagrant unui taximetrist din Amara. Potrivit declarațiilor taximetristului Alexandru Mihalcea, polițistul i-a cerut acestuia să se dezbrace în plină stradă pentru a găsi trei bancnote de un leu «plantate» de o colegă a acestuia. Lezat de solicitarea exagerată a polițistului, taximetristul l-a amenințat cu reclamații «în presă». Speriat, Tilimon a renunțat la percheziția corporală și a fugit. Taximetristul susține că polițistul a făcut acest lucru la solicitarea patronului uneia dintre firmele concurente de pe traseul Amara-Slobozia.

Flagrant marca Tilimon Grigoraș
Povestea... [citește_tot_articolul]

16 Aprilie 2010, 11:36 (32091 vizualizări - 9 comentarii)

ANCHETĂ

Clanurile Bocioc și Poligrad au speriat Europa cu sprijinul autorităților locale

Țapi ispășitori ai traficului de minori din Marea Britanie

Clanurile Bocioc și Poligrad au speriat Europa cu sprijinul autorităților locale

34 de percheziții domiciliare, 27 de persoane urmărite penal pentru «trafic de minori» și «constituire de grup infracțional», 17 persoane reținute, 168 de victime-copii... Acesta este bilanțul oficial al celei mai ample operațiuni de destructurare a unui grup infracțional organizat, specializat în activități de crimă organizată pe linia migrației ilegale și a traficului de minori, spre țări din Europa Occidentală. Pentru cei care au lipsit din țară săptămîna trecută vom preciza că acțiunea s-a desfășurat la Țăndărei și a mobilizat, pe lîngă procurorii din cadrul Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism, peste 120 de ofițeri de poliție din cadrul IGPR-D... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2010, 10:14 (131491 vizualizări - 25 comentarii)

EVENIMENT

Parcuri sigure pentru copiii din Slobozia

Nota 10 pentru autorități

Parcuri sigure pentru copiii din Slobozia

Deși rar, ni se întîmplă uneori să descoperim că autoritățile reușesc să facă și lucruri în folosul comunității. Unul dintre acestea a fost inaugurat joi, 15 aprilie, în parcul din spatele fostului cinematograf Ialomița. Investiția, în valoare de 13 mii de euro, a fost asigurată de Raiffeisen Bank, iar locul de joacă a fost declarat cel mai modern din cele 32 existente la nivelul orașului.

Nu dați banii pe prostii, luați leagăne la copii
Joi, 15 aprilie, la orele 10,00, în parcul din spatele cinematografului Ialomița, peste 100 de copii de grădiniță au fost invitați să inaugureze cel mai nou spațiu de joacă din oraș, un complex modern format din leagăne, balansoare și... [citește_tot_articolul]

15 Aprilie 2010, 10:08 (33901 vizualizări - 3 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
231 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Polițiștii au oprit un autoturism pentru viteză excesivă și au descoperit... un țepar de cerale!

Un bărbat, de 33 de ani, din orașul Strehaia, județul Mehedinți este cercetat penal de polițiștii feteșteni pentru înșelăciune, după ce, cu ocazia unei tranzacții cu cereale, a înșelat un cetățean cu peste ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:32
(11063 vizualizări - 0 comentarii)


Sălcioara: Fără permis și cu mașina neînmatriculată a lovit un pieton, părăsind locul accidentului

În cursul dimineții de luni, 13 septembrie, Poliția Urziceni a fost sesizată despre faptul că pe raza localității Sălcioara s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:31
(18474 vizualizări - 2 comentarii)


Gura Ialomiței: Fără permis la volan

Luni, 13 septembrie, polițiștii din Gura Ialomiței au încercat să oprească un autoturism înmatriculat în județul Ialomița. Întrucît șoferul nu a oprit la semnalul agentului de poliție, continuîndu-și deplasarea ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:30
(16279 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Tînăr mort într-un accident rutier

Luni, 13 septembrie, în apropierea localității Coșereni s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane. Victima, un tînăr de 23 de ani, din municipiul Focșani, județul Vrancea, conducea ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:28
(16879 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Țigări de contrabandă, confiscate

În cursul zilei de luni, 13 septembrie polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor au oprit pentru control, pe raza comunei Sărățeni, un autoturism înmatriculat în județul Ialomița, condus de un bărbat ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:26
(16387 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți Tîrg: A intrat cu mașina în pom și a fost proiectat pe gardul unei case

În noaptea de sîmbătă spre duminică, respectiv 11/12 septembrie, Poliția Orașului Fierbinți-Tîrg a fost sesizată despre faptul că pe raza localității s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 16:03
(21510 vizualizări - 1 comentariu)


«Șoferi» fără permis sau băuți la volan

La sfîrșitul săptămînii trecute, sîmbătă, 11 septembrie, un echipaj de poliție din Urziceni, aflat în serviciul de patrulare și control al traficului rutier, a depistat în trafic pe raza localității Maia ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 16:01
(18641 vizualizări - 4 comentarii)


Urziceni: Comerțul ilicit, în atenția polițiștilor

Sîmbătă, 11 septembrie, polițiștii din Urziceni au executat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii activităților de comerț ilicit în zona Pieței și a Oborului din municipiu. În cadrul acțiunilor au ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 16:00
(17102 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Se fură capace de canalizare

În noaptea de duminică spre luni, respectiv 12 spre 13 septembrie, o echipă de siguranță publică mixtă polițist-jandarm-polițist comunitar a depistat, pe strada Independenței din Fetești, un tînăr de 2 ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 15:58
(18480 vizualizări - 0 comentarii)


«Biblionet» la Stelnica

«Biblionet» la Stelnica

Primăria și Consiliul Local Stelnica, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița și Biblioteca Comunală «Ion Ghelu Destelnica» vor inaugura oficial noul serviciu gratuit de bibliotecă «Biblionet-lumea ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 12:04
(19748 vizualizări - 0 comentarii)


Fiscul ialomițean raportează evaziunea pentru luna august 2010

Potrivit unei informări a Direcției Genrale a Finanțelor Publice Ialomița, în cursul lunii august inspectorii instituției au efectuat 180 verificări ale bazei de impozitare, ale legalității și conformității ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 11:35
(11108 vizualizări - 0 comentarii)


Prinsă în flagrant în timp ce dădea șpagă

Vineri, 10 septembrie, ofițerii Direcției Generale Anticorupție Ialomița, în colaborare cu polițiști din cadrul IPJ Ialomița, au prins în flagrant o persoană din Ciulnița în timp ce încerca să mituiască ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 11:34
(21388 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Ciulnița șpagă


Accidente: Începător la volan, a intrat într-o căruță. S-a izbit de un tractor și a murit pe loc. Biciclistă băută, acroșată de o mașină

O persoană și-a pierdut viața și alte două au fost ușor rănite în urma a trei accidente produse pe arterele județului.
Primul eveniment rutier a fost sesizat Poliției prin 112, vineri, 10 septembrie ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:44
(18470 vizualizări - 1 comentariu)


Depistat fără permis la volanul unui autoturism neînmatriculat și cu număr fals

Polițiștii Serviciului Rutier aflați în activitatea de supraveghere și control al traficului rutier pe DN2A, pe raza localității Misleanu, au oprit pentru control un autoturism cu număr de înmatriculare ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:44
(16469 vizualizări - 0 comentarii)


Rablele, afară de pe șosele!

Efective ale Biroului Rutier Fetești, în colaborare cu reprezentanții RAR filiala Ialomița au acționat pe raza municipiului Fetești avînd drept scop scoaterea în afara părții carosabile a autovehiculelor ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:42
(13297 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești rable


Țăndărei: Tînăr arestat

Polițiștii din Țăndărei au identificat și reținut un tînăr de 21 de ani, din localitate, pe numele căruia Judecătoria Fetești a emis la data de 3 septembrie a.c. un mandat de executare a pedepsei de 1 an ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:42
(17475 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiuni de prevenire și combatere a infracționalității

Polițiștii feteșteni au acționat pe raza municipiului, activitățile întreprinse urmărind prevenirea și combaterea infracțiunilor comise cu violență în zona barurilor, discotecilor și a altor locuri pretabile ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:41
(16341 vizualizări - 0 comentarii)


Comandantul Poliției Slobozia, Cristian Ivan, prezent la «Convocarea șefilor polițiilor municipiilor reședință de județ» de la Sibiu

Vineri, 10 septembrie a.c., s-a încheiat la Sibiu Convocarea șefilor polițiilor municipiilor reședință de județ din cadrul inspectoratelor de poliție județene. La întîlnire a participat, din partea Ministerului ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2010, 14:22
(17672 vizualizări - 0 comentarii)


Rechizite gratuite de la Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Copiii proveniți din familii nevoiașe vor primi rechizite cu titlu gratuit oferite de Centrul de consiliere și sprijin pentru familiile aflate în dificultate din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2010, 09:02
(18730 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Un polițist la fiecare școală

Peste 200 de polițiști ialomițeni vor participa în cele 120 de unități de învățămînt la deschiderea noului an școlar. «Zona unităților de învățămînt va fi supravegheată de patrulele de siguranță publică ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 16:48
(17727 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: S-au intoxicat în pivniță cu monoxid de carbon rezultat din fermentarea mustului. O femeie a murit!

Trei persoane s-au intoxicat cu monoxid de carbon rezultat din fermentarea mustului. Tragedia s-a petrecut la Fetești, în cartierul Fetești-Gară, vineri, 10 septembrie. Proprietarul, în vîrstă de 62 de ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 16:29
(11893 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești tragedie


13 septembrie-Ziua Pompierilor se desfășoară la liceul «Al. I. Cuza»

În fiecare an, la 13 septembrie, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița sărbătorește Ziua Pompierilor din România. Pentru că anul acesta sărbătoarea coincide cu ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 16:15
(10514 vizualizări - 0 comentarii)


Ciupercă reclamă evaziunea fiscală: «În Port la Constanța ajung prin Ialomița, în fiecare noapte, sute de mii de tone de cereale!»

Joi, 9 septembrie, după-amiază, autoritățile locale și județene s-au întrunit în ședința lunară de lucru a Colegiului Prefectural. De această dată lucrările Colegiului s-au axat pe infracționalitatea înregistrată ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 06:14
(19513 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Bucu, Ograda și Colelia

Trei incendii la gospodăriile populației s-au petrecut în cursul zilei de miercuri, 8 septembrie a.c., începînd cu ora 10.15, cînd la dispeceratul Inspectoratului s-a anunțat faptul că anexa unei gospodării ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 13:18
(19648 vizualizări - 1 comentariu)


Au furat fier de la o stație de irigații

Marți, 7 septembrie, în jurul orei 16.30, jandarmii grupei de intervenție Urziceni, aflîndu-se în patrulare pe un tronson al conductelor magistrale de transport produse petroliere din zona comunei Lilieci ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 13:03
(18229 vizualizări - 0 comentarii)


Instalarea noului preot la Armășești

Instalarea noului preot la Armășești

Duminică, 5 septembrie 2010, preacucernicul părinte Stancu Bogdan Ionuț, protoiereu de Urziceni, a participat în comuna Armășești la slujba de instalare a noului preot paroh, Munteanu Cristian Ionuț. La ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:55
(25140 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Bătrînă dispărută de la domiciliu, găsită în mai puțin de patru ore de la sesizare

Miercuri, 8 septembrie, la ora 16.00, agenții Postului de Poliție Maia au fost sesizați de către un localnic de 57 de ani, despre faptul că mama sa, în vîrstă de 87 de ani, diagnosticată cu amnezie temporară ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:51
(17995 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Maia dispărută


Furturile de pe cîmp, în atenția polițiștilor

În cursul nopții de 8/9 septembrie a.c., efectivele Biroului de Ordine Publică Fetești, în colaborare cu lucrători ai Inspectoratului Județean al Poliției de Frontieră Ialomița și Inspectoratului Județean ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:49
(15215 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit internațional, depistat la Țăndărei

În cursul zilei de ieri, polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Țăndărei au organizat și executat o acțiune ocazie cu care a fost prins și reținut un bărbat de 37 de ani, din localitate ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:47
(20633 vizualizări - 3 comentarii)


350 de carnete reținute ca urmare a consumului de alcool la volan

În primele opt luni ale anului 2010, în urma acțiunilor desfășurate de polițiști pentru combaterea conducerii autovehiculelor sub influența alcoolului, au fost reținute 350 de permise de conducere. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:45
(17458 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...