Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Funcțiile de șef și adjunct la IPJ Ialomița, scoase la concurs

Ministerul Administrației și Internelor a scos la concurs funcțiile de șef și adjunct în cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Ialomița. Concursul urmează să se desfășoare la sediul Ministerului Administrației și Internelor la data de 24 septembrie 2009 și va consta în susținerea unei probe unice de selecție, respectiv un interviu pe subiecte profesionale. Ceea ce este interesant însă este data de depunere a înscrierilor la concurs, acestea urmînd a fi depuse la sediul Inspectoratului General al Poliției Române, pe bază de raport, pînă la data de 16 septembrie 2009. Surse din cadrul IPJ Ialomița au ținut însă să ne menționeze că data de 16 septembrie 2009, dată limită la care s-ar fi putut... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2009, 18:29 (9657 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Călin Măndică NU mai este la comanda IPJ Ialomița

Călin Măndică NU mai este la comanda IPJ Ialomița

După declanșara scandalului ce a vizat Inspectoratul de Poliție Județean, cel prin care au fost «executați în direct» Stan Bîtlan, fost șef al IPJ Ialomița, și Iosif Chirică, fost șef al Poliției Slobozia, la comanda unității a fost împuternicit comisarul șef Călin Măndică (foto), unul dintre adjuncți. Să completăm că, așa cum ziarul nostru a anunțat în urmă cu ceva timp, celor doi «executați», respectiv Bîtlan și Chirică, le-au ieșit dosarele de pensionare aproape imediat după consumarea evenimentelor. De asemenea, tot după cum anunțam în paginile ziarului nostru, un alt dosar de pensionare a vizat persoana comisarului șef Călin Măndică. Decizia de pensionare i-ar fi parvenit acestuia în cursul... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2009, 13:45 (12201 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

«Marinică Cazacu șantajează aleșii Partidului Național Liberal»

Ioana D'Arc a a liberalismului ialomițean atacă la baionetă

«Marinică Cazacu șantajează aleșii Partidului Național Liberal»

E roșcată, a devenit parlamentar înainte de măritiș și dă ora exactă în organizația PNL Ialomița de doi ani încoace. Evident, într-un județ misogin pînă în măduva coruptă a politicii, nimeni nu recunoaște asta. O facem noi, cu speranța că există politică și după Cristina Pocora și că într-o zi, păcatele ei lumești, de parlamentar de opoziție, vor fi șterse de o armată de amazoane politice care vor salva Ialomița de mediocritate. Trăiască noua revoluție a sutienelor ialomițene din România! Jos bărbații! Vivat liberalismul feminin! (A.P., D.M.)

Femeia la 30 de ani
Cristina Pocora nu are nimic balzacian. Refuză să fie obiectul plăcerii aristocrate a politicenilor locali, e activă pînă la saturație și nu se resemnează oricît de potrivnici i-ar fi sorții. Nici cu noi nu a fost mai blîndă. Și a dovedit că are stofă de politician național reușind să ofere preț de un sfert de oră, indiferent de întrebare, același răspuns. Punem pariu că și dacă am fi întrebat-o cum a fost vremea în Spania, în luna de miere, ar fi răspuns natural: «La fel de frumoasă ca în Parlamentul României, unde am promovat două legi....»... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2009, 09:42 (11298 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia profanează morminte?!

Primăria Slobozia profanează morminte?!

Ceea ce vom încerca să conturăm în rîndurile următoare este o speță pe cît de simplă, pe atît de complicată, pe cît de tragică, pe atît de comică, pe cît de întîmplătoare, pe atît de nepermisă. Numai că (ne)implicarea unei administrații locale transformă subiectul sobru într-unul de-a dreptul... ilar.
Ipoteza sună așa: cum ar fi să te duci la cimitir și, în locul mormîntului tatălui, al mamei sau al unei rude să găsești un ditamai cavoul, pe a cărei cruce este scris numele unui proaspăt defunct? Dar cum ar fi să stăpînești, cu acte-n regulă, un loc de veci și, cînd să-ți faci un cavou, să dai peste un sicriu? Ambele situații sînt tragice și tare ne-am fi dorit ca ele să nu existe, însă cum... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2009, 09:39 (7065 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Deja-vu cu ajutoare europene

Făină și zahăr pentru electoratul «prezidențial» din noiembrie (slideshow)

Ministerul Agriculturii, Pădurilor și Dezvoltării Rurale va distribui persoanelor defavorizate făină și zahăr în valoare de circa 28 milioane de euro, din bani europeni Astfel, începînd cu luna august au fost acordate 12400 tone de zahăr din stocurile de intervenție ale Comisiei Europene, iar din luna septembrie va începe distribuirea de făină achiziționată de pe piața comunitară, în valoare de peste 20 milioane de euro. De aceste ajutoare vor beneficia circa 2,8 milioane de persoane care vor primi 4 kilograme de zahăr și 15 kilograme de făină de persoană. Astfel, vor primi familiile și persoanele singure care au dreptul la un venit minim garantat, șomerii care beneficiază de indemnizație de șomaj... [citește_tot_articolul]

16 Septembrie 2009, 09:38 (7730 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Handbal Univ. Tîrgoviște-CSM Slobozia 19-46

Fără milă!

Fetele antrenate de Marian Simion au învins sîmbătă la Tîrgoviște pe Universitatea din localitate, cu 46-19, într-un meci contînd pentru prima etapă din sezonul 2009-2010 al eșalonului secund de handbal feminin. Așa cum o arată și scorul, handbalistele noastre au condus ostilitățile de la un capăt la altul al partidei. Aproape toate componentele lotului s-au aflat printre marcatoare, chiar și portărița Elena Popovici reușind un gol superb din poartă în poartă. În etapa următoare, CSM Slobozia va primi pe propriul teren vizita lui Spartac București, într-un meci ce se va desfășura sîmbătă, de la orele 11,00.... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2009, 18:29 (9641 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fotbal Viitorul Constanța-U Slobozia, 1-0

Chiar tu, Chițule?

În turul sezonului 2008-2009, la finalul unui meci, primea o corecție fizică în vestiar de la antrenorul de atunci al Unirii, Marian Catană, pentru indolența manifestată pe teren. Venit în iarna lui 2009 la echipă, Ion Răuță îl găsește supraponderal, dar pentru că are talent cu carul îl oprește în lot, îl pune la muncă și, în scurt timp, devine om de bază în atacul Unirii Slobozia. În vară, Aurelian Chițu e ochit de însuși Gică Hagi la un amical și transferat la Viitorul Constanța. Și Regele nu s-a înșelat. În actualul început de sezon, Chițu este golgeterul constănțenilor, a marcat meci de meci și nu a făcut excepție nici vineri, cînd l-a învins pe Răuță în minutul 64 al partidei dintre Viitorul... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2009, 18:29 (7133 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ocupă simultan două funcții

Multifuncționalul STAVĂR, și director la Liceul din Urziceni, și inspector general școlar

Ocupă simultan două funcții

Anul școlar a început. Prichindeii au pășit sfioși, pentru prima dată, în băncile școlii. Ații, mai mari, au debutat în alte cicluri de învățămînt... Flori, discursuri pompoase ale directorilor de unități școlare, toate pentru a marca începutul unui nou an școlar. Și, dacă în alți ani eram de-a dreptul plictisiți de gargara fără logică a unor politicieni aterizați special prin județ pentru puțină notorietate, curiozitatea de anul acesta a fost tocmai absența lor... Ei, nu chiar a tuturor, ci doar a majorității. Marile figuri politice au lipsit însă în masă. La primele ore ale dimineții, la două dintre cele mai mari unități școlare din Ialomița, nimeni nu își făcuse simțită prezența. La Liceul... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2009, 18:14 (7386 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elevii ialomițeni, campioni naționali la chiul

Peste un milion de absențe într-un singur an școlar

Elevii ialomițeni, campioni naționali la chiul

Utimele statistici ale Inspectoratului Școlar Județean în materie de radiografie a învățămîntului ialomițean întăresc opiniile potrivit cărora absenteismul școlar devine, încet dar sigur, trăsătură dominantă a învățămîntului. Examene schimbate de la un an la altul, reformarea sistemului tot atît de des, greve, schimbarea programelor școlare, toate în speranța reformării învățămîntului românesc și atingerea unor performanțe europene. Statisticele și studiile specialiștilor arată însă contrariul: haosul a pus stăpînire pe școli. Absenteismul școlar, primul pas către abandon, este de necontrolat. Învățătura și educația în școli și-au pierdut permanent din valori, iar elevii de azi, adulții de mîine... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2009, 18:11 (7443 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

13 dintre calculatoarele lui Tăriceanu zac sigilate la SAM-ul Scânteia

Pierdut proiect școlar. Se declară nul!

13 dintre calculatoarele lui Tăriceanu zac sigilate la SAM-ul Scînteia

Inițiat de guvernanții liberali în toamna anului trecut, controversatul Program «Un calculator pentru fiecare elev» s-a dovedit a fi un real insucces în Ialomița. La peste un an de la demararea acestuia, Programul a rămas încă o enigmă, atît pentru reprezentanții Inspectoratului Școlar Ialomița, cît și pentru elevii ce trebuiau să devină beneficiari. La momentul demarării, Programul a stîrnit controverse, o parte a opiniei publice considerînd inițiativa Guvernului Tăriceanu fix pomană electorală pentru alegerile parlamentare. Cert este că, deși s-a dorit a fi un prim pas către învățămîntul european, «Un calculator pentru fiecare elev» nu s-a concretizat sub nicio formă.

Cele 5700 de calculatoare au fost 37... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2009, 18:06 (11250 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Alexandru Buterez, campion european la karate

Viitor de aur sportu' nostru are

Alexandru Buterez, campion european la karate

După 3 ani și jumătate de muncă, la numai 12 ani, Alexandru a cîștigat, în urmă cu două săptămîni, medalia de campion european la kata, într-o competiție în care a întîlnit 50 de sportivi din 25 de federații ale Europei. O performanță incredibilă, într-un club mic, care abia se vede pe harta sportivă a județului. Nu și în karate! Acolo, Slobozia a devenit, de pe 9 septembrie încoace, un reper. Iar Alexandru, un sportiv cu care e musai să te întîlnești. Noi am avut curiozitatea să o facem la sala de la stadion a clubului, acolo unde el se simte, firesc, cel mai bine. «Nu e greu să ajugi acolo, dacă ai voință. Eu am reușit după 3 ani și jumătate» ne explică băiatul. E un copil slăbuț, inofensiv... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2009, 17:59 (13093 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

CEA MAI/CEL MAI...

Ioana, fata care aduce toamna

Ioana are 22 de ani și este atît de dezamăgită de bărbați încît o întreagă după-amaiză de pozat nu a reușit să o clintească din ale sale. Și credeți-ne, am trecut în revistă toți actorii care ne-au venit în minte... La Brad Pitt a ezitat o secundă, apoi a izbucnit din nou, mai vulcanică: «Niște porci misogini cu toții. Nu vor și nu cer decît un singur lucru. Am ajuns să cred că fetele sînt mai bune. De fapt, asta e o idee formidabilă. De azi înainte, mă uit după fete». N-am mai contrazis-o, ca să n-o supărăm. Am profitat în schimb de confuzia ei existențială pentru a-i smulge cîteva date esențiale pentru rubrică. Are dimensiuni aproape ideale 88-63-95, este studentă, vine la Slobozia cînd și cînd... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2009, 17:54 (43336 vizualizări - 29 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Prima Casă» nu-i acasă

La Slobozia, programul guvernamental nu există

«Prima Casă» nu-i acasă

Luni de zile programul guvernamental «Prima Casă» a ocupat primele pagini ale ziarelor anunțînd revirimentul sectorului de profil. De o lună de zile, băncile se bat în declarații de presă promițînd dobînzi avantajoase și case «la cheie». În Ialomița însă «prima casă» n-a mai ajuns. Iar cei care încă mai visează la ea vor descoperi mai curînd decît ar vrea că, și în cazul în care banca acceptă demararea unor negocieri preliminare pentru împrumut, condițiile impuse sînt atît de restrictive încît elimină din start muritorii de rînd. (A. PANAIT, D. MIHORDEA)

«Prima Casă», doar un vis bancar
Anunțat cu surle și trîmbițe, privit ca una dintre cele mai importante... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2009, 09:56 (10326 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Mihai Puia, consilier în concediu la DSV Ialomița

Mihai Puia, consilier în concediu la DSV Ialomița

Incredibil dar adevărat. Fostul șef al Direcției Sanitare Veterinare Ialomița, medicul veterinar Mihai Puia, nu este șomer. Nu credeți? Nu-i nimic. Nici nouă nu ne-a venit a crede pînă unde pot ajunge «ingineriile» veterinare în materie de funcții. Și dacă nici după ceea ce vom scrie nu ne credeți pe cuvînt mergeți la sediul instituției condusă mulți ani de Puia și verificați organigrama. Să vedeți atunci surprize.

...
Pentru început să ne amintim despre medicul Mihai Puia. Iute la vorbă dar cu o sporită capacitate de «mobilitate», fostul director al DSV Ialomița, Mihai Puia a reușit o performanță greu de imaginat pentru mulți dintre noi. Plecînd din județul de baștină... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2009, 09:46 (17947 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«La mine acasă, Ionașcu m-a pupat și mi-a mulțumit»

Cazacu Marinică, președintele Partidului Democrat-Liberal

«La mine acasă, Ionașcu m-a pupat și mi-a mulțumit»

După luptele pentru posturile călduțe la șefia deconcentratelor ialomițene, în Partidul Democrat-Liberal încep războaiele crîncene pentru mult rîvnita funcție de președinte al organizației. Nu, Cazacu Marinică, actualul șef al partidului, nu și-a dat demisia, numai că după «Era Maria Petre», funcția de președinte a stîrnit dorințe arzătoare pentru mai toată lumea... De la mic la mare toată lumea vrea să vadă alt președinte. Pînă și Ionașcu, care se jură că n-are nici în clin, nici în mînecă cu președinĂ¾ia PD-L...
Noi nu am lăsat curiozitatea să ne macine așa că l-am surprins pe Cazacu într-o după-amiază de vineri la sediul partidului său, căci, deocamdată, tronul îi aparține. Și, pe o ploaie... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2009, 09:42 (12429 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Prima zi de şcoala, prima lacrimă
(slideshow)

... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2009, 11:40 (11122 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

«Ciupercă conduce partidul după principiul „dezbină și stăpânește“»

Apostolul Victor se leapădă de mîntuitorul Vasile

«Ciupercă conduce partidul după principiul „dezbină și stăpînește“»

Victor Moraru este primarul orașului Amara și singurul dintre vicepreședinții organizației PSD Ialomița care a reușit o dublă performanță: a obținut (procentual vorbind) cel mai bun scor din județ la alegerile locale din 2008 pentru ca, imediat după aceea, să fie «înjunghiat» în plenul «senatului de partid și de stat», prin eliminarea sa din cursa pentru funcția de prefect. La ceva timp de la incident, cu lamele cuțitelor încă înfipte în spate, Victor Moraru continuă să își lingă rănile. Și să viseze public o social-democrație ideală, în care politicienii se află în slujba celor pe care îi reprezintă. Am profitat de această naivitate pentru a smulge una dintre cele mai interesante declarații politice... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2009, 10:24 (14496 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița lu' 416

Criza economică mondială bîntuie fără țintă printr-o Românie abulică, Guvernul anunță reduceri masive de personal, firmele dau faliment sau își suspendă activitatea, străinătatea refuză forța de muncă românească...În sfîrșit, totul se prăbușește înainte și în urma noastră, iar colapsul total este anunțat fatidic în fiecare minut pe sticlă, la ore de maximă audiență, ca să dea bine la rating. Dacă asculți mai mult de 10 minute orice program de știri care se respectă, ai toate motivele să crezi că sfîrșitul lumii este aproape și că Ialomița n-are nici o șansă de supraviețuire. Și totuși! În mijlocul acestui marasm economic magistral orchestrat, autoritățile locale se dovedesc imune la criză și angajează... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2009, 10:21 (9782 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Jeep-ul favorit al lui Ceaușeșcu, scos la vînzare

De trei luni de zile, în mijlocul comunei Ograda, în fața unei porți tronează una dintre stafiile comunismului. A făcut carieră în anii 60', o soră de-a ei l-a plimbat pe Ceaușescu prin vizitele de lucru din anii 80', a pus umărul la tranziția către sălbăticia capitalistă pînă în anii 2000 și acum este «de vînzare» pentru nostalgicii comunismului, cu condiția ca aceștia să se fi învîrtit suficient în ultimii 20 de ani ca să scoată din buzunare 2000 de euro, cît cere săpînul pentru a se despărți de ea. Scump, dar face! După cum vedeți și în imagine, vorbim despre primul motor al economiei socialiste multilateral dezvoltat, nemuritorul IMS 461, exportat de ruși împreună cu doctrina lui Stalin și... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2009, 10:17 (24383 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Europa la picioarele karatiștilor Satori

În perioada 3-7 septembrie 2009, s-a desfășurat, la Constanța, campionatul european de karate pentru copii și juniori. La competiție au participat 25 de federații din toată Europa, însumînd peste 1000 de sportivi. Ialomița a aruncat în competiție 25 de combatanți, elevi ai clubului Satori din Slobozia, dar și elevi ai antrenorului Răcilă Viorel din Fetești.
Locurile pe podium au fost adjudecate însă detașat de sportivii antrenați de profesorul Adrian Chițu și Sandu Liviu, cei care cu o săptămînă în urmă declarau într-o conferință de presă că «vor aduce acasă un campion european». Ei bine, au adus nu unul, ci trei campioni. Buterez Alexandru, locul I la categoria 11-12 ani, kata individual,... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2009, 09:23 (11093 vizualizări - 0 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
280 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Movilița: O bătrână a murit sub roțile unei mașini

Accident mortal la Movilița în seara zilei de miercuri, 18 iulie 2018. O bătrână de 70 de ani a fost călcată de mașina condusă de un tânăr de 21 de ani. În urma accidentului, femeia a murit pe loc. La fața ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 01:58
(11253 vizualizări - 0 comentarii)


Ciocârlia: Șofer mort într-un accident rutier

Un tânăr de 32 de ani din Galați a murit miercuri, 18 iulie 2018, pe DN2, în apropiere de localitatea Ciocârlia. Acesta a intrat cu mașina pe care o conducea într-un cap de pod din beton. Trupul neînsuflețit ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2018, 20:20
(7142 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Sprijin financiar pentru absolvenții care se angajează

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița anunță faptul că absolvenții promoției 2018 vor beneficia de un ajutor financiar, denumit «sprijin de inserție», în valoare de 1500 de lei. Condiția ...[citește_toată_știrea]

18 Iulie 2018, 20:05
(6236 vizualizări - 0 comentarii)


Distrigaz Sud Rețele: Atenție, se închide gazul!

Miercuri, 18 iulie 2017, Distrigaz Sud Rețele anunță sistarea furnizării gazelor naturale în Țăndărei, pe strada București, ca urmare a lucrărilor de reparații și întreținere a rețelelor. Intervenția se ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2018, 19:17
(6414 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Făcea contrabandă cu arme aduse din Europa

Țăndărei: Făcea contrabandă cu arme aduse din Europa

Un bărbat de etnie romă, în vârstă de 46 de ani, domiciliat în Țăndărei este principalul suspect al unui dosar penal privind fapte de «contrabandă calificată cu arme». În urma unei percheziții desfășurată ...[citește_toată_știrea]

17 Iulie 2018, 19:09
(6716 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A murit în urma unui infarct

Un bărbat de 55 de ani a murit luni, 16 iulie 2018, în timp ce mergea pe bicicletă, în municipiul Slobozia. Cel mai probabil, omul a suferit un infarct. El a fost descoperit în stare de inconștiență, căzut ...[citește_toată_știrea]

16 Iulie 2018, 17:45
(9153 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: Prins în flagrant în timp ce încerca să fure dintr-o mașină

Un tânăr de 17 ani, din Urziceni, a fost surprins de către polițiști în timp ce încerca să pătrundă într-un autoturism parcat. Marți, 10 iulie a.c., Poliția a fost sesizată, în miezul nopții, cu privire ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2018, 17:25
(10056 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Reținut pentru că încercat să vândă tutun

Urziceni: Reținut pentru că încercat să vândă tutun

Marți, 10 iulie a.c., polițiștii din Urziceni au depistat în flagrant un bărbat din Urziceni, bănuit că ar fi încercat să comercializeze o cantitate de tutun transportată cu ajutorul autoturismului propriu ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2018, 17:20
(7688 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii iunie 2018, în evidențele  Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 5317 șomeri, din care 702 șomeri indemnizați, respectiv 4615 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2018, 20:20
(5349 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Marea Unire în viziunea celor mici»

Luni, 9 iulie 2018, Protopopiatul Slobozia a desfășurat prima activitate din proiectul educațional «Clubul de vară», aflat la cea de a IV-a ediție. Astfel, în parteneriat cu Biblioteca Județeană «Ștefan ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2018, 19:05
(6868 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale ITM Ialomița

Având în vedere obiectivele specifice ale Inspecției Muncii stabilite prin lege, cât și prin Programul Cadru de Acțiuni al Inspecției Muncii pentru anul 2018, în perioada 18-29 iunie 2018 , s-a desfășurat ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2018, 18:50
(6159 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 176000 de lei, 18 permise de conducere reținute

La acest sfârșit de săptămână, 29 iunie-1 iulie a.c., polițiștii au intervenit la 72 de evenimente și au aplicat peste 600 de sancțiuni contravenționale, în valoare de aproximativ 176500 de lei, iar pentru ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2018, 18:05
(6539 vizualizări - 1 comentariu)


Pompierii ialomițeni s-au luptat cu apele în județul Bacău

Pompierii ialomițeni s-au luptat cu apele în județul Bacău

Șase subofițeri din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița au fost mobilizați să intervină în localitățile din Moldova, afectate de inundațiile din ultimele săptămâni. ...[citește_toată_știrea]

3 Iulie 2018, 17:05
(6046 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: A murit din cauza extenuării

Un bărbat de 49 de ani, angajat ca maseur în cadrul Hotelului «Lebăda» din stațiunea Amara a murit la serviciu, din cauza oboselii. Bărbatului i s-a făcut rău în timp ce făcea un masaj unei persoane și ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2018, 18:05
(7402 vizualizări - 8 comentarii)


Ialomița: Atenție, se întrerupe curentul!

E-distribuție Dobrogea anunță pentru săptămâna viitoare, 2-6 iulie 2018, mai multe intervenții la rețeaua de distribuție și alimentare cu energie electrică din județul Ialomița. Astfel, energia electrică ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2018, 19:40
(8143 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Coșereni și Movilița

Joi, 28 iunie 2018, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza județului s-au produs două accidente rutiere, soldate cu victime. Primul accident rutier s-a produs în jurul orei 9,00, pe DN ...[citește_toată_știrea]

29 Iunie 2018, 19:25
(8133 vizualizări - 0 comentarii)


Contractele colective de muncă, în vizorul ITM Ialomița

Potrivit Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița, numărul unităților din județul Ialomița cu peste 21 de salariați, la 31.05.2018,
era de 427, din care cu capital de stat (inclusiv bugetari) ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2018, 19:20
(5119 vizualizări - 0 comentarii)


«O viață cât un Centenar»: O ialomițeancă, sărbătorită de reprezentanții MAI

Joi, 28 iunie 2018, s-a desfășurat la Valea Măcrișului acțiunea locală a proiectului, derulat la nivel național de Ministerul Afacerilor Interne, «O viață cât un Centenar». Campania are ca scop omagierea ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2018, 16:55
(6620 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Infractor arestat

Polițiștii din Ialomița au identificat un tânăr, de 28 de ani, din localitatea Borănești, care se sustrăgea executării unei pedepse de 3 ani pentru comiterea infracțiunii de «tâlhărie calificată». Acesta ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2018, 20:40
(5478 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beat la volan

În urma unei acțiuni desfășurată de polițiștii din Ialomița pe șoselele județului, a fost identificat un tânăr de 29 de ani care conducea în stare de ebrietate. Acesta a refuzat testarea cu aparatul Drager ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2018, 20:15
(4493 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Măsuri preventive împotriva incendiilor de vegetație uscată

Reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița trag un semnal de alarmă cu privire la modul în care fermierii trebuie să protejeze terenurile agricole de riscul izbucnirii ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2018, 20:05
(7173 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: A murit strivit de un copac

Este anchetă la Postul de Poliție Vlădeni după ce un bărbat, de 60 de ani, a murit miercuri, 20 iunie 2018, strivit de un copac, într-o pădure de la marginea localității. În momentul de față se fac cercetări ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2018, 13:55
(5431 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în scădere ușoară

La sfârșitul lunii mai 2018, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 5447 șomeri, din care 678 șomeri indemnizați, respectiv 4769 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2018, 21:10
(4677 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiști din Ialomița, la «Cupa Zâmbetelor»

Polițiști din cadrul IPJ Ialomița s-au alăturat campaniei umanitare «Cupa Zâmbetelor», care a fost inițiată de un localnic din Ciulnița și se află la a doua ediție. Scopul campaniei este ajutorarea copiilor ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2018, 20:25
(3994 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit internațional din Săveni, reținut

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au depistat un bărbat de 31 de ani, din Săveni, pe numele căruia exista un mandat european de arestare emis de autoritățile franceze. Cel în ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2018, 19:35
(6524 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 160000 de lei, 18 permise reținute

La acest sfârșit de săptămână, 15-17 iunie a.c., polițiștii au intervenit la 100 de evenimente și au aplicat 499 de sancțiuni contravenționale, în valoare de aproape 160000 de lei. De asemenea, au constatat ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2018, 19:15
(6228 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Hoț arestat

Un bărbat de 33 de ani, din Slobozia, bănuit de comiterea infracțiunilor de «furt» și «furt calificat», a fost reținut de polițiști pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore. Astfel, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2018, 20:15
(5278 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Ialomița: Întreruperi programate la rețeaua de energie electrică

E-Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în zonele și în intervalele ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2018, 19:05
(6831 vizualizări - 0 comentarii)


Lilieci: Furt comis după metoda «Sinești»

Doi tineri 20 și 25 de ani, ambii din Urziceni, au fost arestați după ce au furat bunuri dintr-o mașină parcată pe DN2A, în zona localității Lilieci, după metoda «Sinești». Polițiștii nu exclud varianta ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2018, 18:48
(5825 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Adolescentă de 13 ani, înghițită de apele Brațului Borcea

Pompierii din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița intervin în momentul de față pentru a scoate din apele Brațului Borcea o adolescentă de 13 ani, din zona municipiului Fetești, care ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2018, 19:46
(7803 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...