Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Prima Casă» nu-i acasă

La Slobozia, programul guvernamental nu există

«Prima Casă» nu-i acasă

Luni de zile programul guvernamental «Prima Casă» a ocupat primele pagini ale ziarelor anunțînd revirimentul sectorului de profil. De o lună de zile, băncile se bat în declarații de presă promițînd dobînzi avantajoase și case «la cheie». În Ialomița însă «prima casă» n-a mai ajuns. Iar cei care încă mai visează la ea vor descoperi mai curînd decît ar vrea că, și în cazul în care banca acceptă demararea unor negocieri preliminare pentru împrumut, condițiile impuse sînt atît de restrictive încît elimină din start muritorii de rînd. (A. PANAIT, D. MIHORDEA)

«Prima Casă», doar un vis bancar
Anunțat cu surle și trîmbițe, privit ca una dintre cele mai importante... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2009, 09:56 (10324 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Mihai Puia, consilier în concediu la DSV Ialomița

Mihai Puia, consilier în concediu la DSV Ialomița

Incredibil dar adevărat. Fostul șef al Direcției Sanitare Veterinare Ialomița, medicul veterinar Mihai Puia, nu este șomer. Nu credeți? Nu-i nimic. Nici nouă nu ne-a venit a crede pînă unde pot ajunge «ingineriile» veterinare în materie de funcții. Și dacă nici după ceea ce vom scrie nu ne credeți pe cuvînt mergeți la sediul instituției condusă mulți ani de Puia și verificați organigrama. Să vedeți atunci surprize.

...
Pentru început să ne amintim despre medicul Mihai Puia. Iute la vorbă dar cu o sporită capacitate de «mobilitate», fostul director al DSV Ialomița, Mihai Puia a reușit o performanță greu de imaginat pentru mulți dintre noi. Plecînd din județul de baștină... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2009, 09:46 (17937 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«La mine acasă, Ionașcu m-a pupat și mi-a mulțumit»

Cazacu Marinică, președintele Partidului Democrat-Liberal

«La mine acasă, Ionașcu m-a pupat și mi-a mulțumit»

După luptele pentru posturile călduțe la șefia deconcentratelor ialomițene, în Partidul Democrat-Liberal încep războaiele crîncene pentru mult rîvnita funcție de președinte al organizației. Nu, Cazacu Marinică, actualul șef al partidului, nu și-a dat demisia, numai că după «Era Maria Petre», funcția de președinte a stîrnit dorințe arzătoare pentru mai toată lumea... De la mic la mare toată lumea vrea să vadă alt președinte. Pînă și Ionașcu, care se jură că n-are nici în clin, nici în mînecă cu președinĂ¾ia PD-L...
Noi nu am lăsat curiozitatea să ne macine așa că l-am surprins pe Cazacu într-o după-amiază de vineri la sediul partidului său, căci, deocamdată, tronul îi aparține. Și, pe o ploaie... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2009, 09:42 (12426 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Prima zi de şcoala, prima lacrimă
(slideshow)

... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2009, 11:40 (11120 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Ciupercă conduce partidul după principiul „dezbină și stăpânește“»

Apostolul Victor se leapădă de mîntuitorul Vasile

«Ciupercă conduce partidul după principiul „dezbină și stăpînește“»

Victor Moraru este primarul orașului Amara și singurul dintre vicepreședinții organizației PSD Ialomița care a reușit o dublă performanță: a obținut (procentual vorbind) cel mai bun scor din județ la alegerile locale din 2008 pentru ca, imediat după aceea, să fie «înjunghiat» în plenul «senatului de partid și de stat», prin eliminarea sa din cursa pentru funcția de prefect. La ceva timp de la incident, cu lamele cuțitelor încă înfipte în spate, Victor Moraru continuă să își lingă rănile. Și să viseze public o social-democrație ideală, în care politicienii se află în slujba celor pe care îi reprezintă. Am profitat de această naivitate pentru a smulge una dintre cele mai interesante declarații politice... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2009, 10:24 (14494 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița lu' 416

Criza economică mondială bîntuie fără țintă printr-o Românie abulică, Guvernul anunță reduceri masive de personal, firmele dau faliment sau își suspendă activitatea, străinătatea refuză forța de muncă românească...În sfîrșit, totul se prăbușește înainte și în urma noastră, iar colapsul total este anunțat fatidic în fiecare minut pe sticlă, la ore de maximă audiență, ca să dea bine la rating. Dacă asculți mai mult de 10 minute orice program de știri care se respectă, ai toate motivele să crezi că sfîrșitul lumii este aproape și că Ialomița n-are nici o șansă de supraviețuire. Și totuși! În mijlocul acestui marasm economic magistral orchestrat, autoritățile locale se dovedesc imune la criză și angajează... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2009, 10:21 (9778 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Jeep-ul favorit al lui Ceaușeșcu, scos la vînzare

De trei luni de zile, în mijlocul comunei Ograda, în fața unei porți tronează una dintre stafiile comunismului. A făcut carieră în anii 60', o soră de-a ei l-a plimbat pe Ceaușescu prin vizitele de lucru din anii 80', a pus umărul la tranziția către sălbăticia capitalistă pînă în anii 2000 și acum este «de vînzare» pentru nostalgicii comunismului, cu condiția ca aceștia să se fi învîrtit suficient în ultimii 20 de ani ca să scoată din buzunare 2000 de euro, cît cere săpînul pentru a se despărți de ea. Scump, dar face! După cum vedeți și în imagine, vorbim despre primul motor al economiei socialiste multilateral dezvoltat, nemuritorul IMS 461, exportat de ruși împreună cu doctrina lui Stalin și... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2009, 10:17 (24379 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Europa la picioarele karatiștilor Satori

În perioada 3-7 septembrie 2009, s-a desfășurat, la Constanța, campionatul european de karate pentru copii și juniori. La competiție au participat 25 de federații din toată Europa, însumînd peste 1000 de sportivi. Ialomița a aruncat în competiție 25 de combatanți, elevi ai clubului Satori din Slobozia, dar și elevi ai antrenorului Răcilă Viorel din Fetești.
Locurile pe podium au fost adjudecate însă detașat de sportivii antrenați de profesorul Adrian Chițu și Sandu Liviu, cei care cu o săptămînă în urmă declarau într-o conferință de presă că «vor aduce acasă un campion european». Ei bine, au adus nu unul, ci trei campioni. Buterez Alexandru, locul I la categoria 11-12 ani, kata individual,... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2009, 09:23 (11093 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Alina Moraru, lupte libere, CSM Slobozia

Viitor de aur sportu' nostru are

Alina Moraru, lupte libere, CSM Slobozia

După cum observați și din imagine, chiar avem de-a face cu o campioană. Alina Moraru a urcat pentru prima dată pe cea mai înalta treaptă a podiumului la campionatele naționale de lupte libere copii în anul 2008, la categoria 52 de kilograme. Pentru că așa cum spune antrenorul și tatăl ei, profesorul Marian Moraru, pe Alina o caracterizează perseverența, seriozitatea și tăria de caracter. De aceeea ea nu s-a culcat pe-o ureche și a continuat să își domine copios adversarele obținînd un nou titlu național în 2009, de data aceasta la categoria 57 kilograme.
Alina Moraru s-a născut în 1994 și, de mică, și-a urmat tatăl în sala de sport. La început din joacă. Apoi, la 11 ani, a început să privească... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2009, 09:22 (19868 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Tenis pentru prichindei

În perioada 3-6 septembrie 2009, la arenele Tenis Parc s-a desfășurat Cupa CSS Slobozia la tenis de cîmp. Copiii antrenați de profesorul Ion Savu și-au adjudecat majoritatea trofeelor. La 10 ani feminin s-a impus Alexia Gîndac, pentru ca, la 12 ani, victoria finală să-i aparțină Irinei Nițu. La 10 ani băieți a cîștigat tot un slobozean, Bogdan Corbea, iar trofeul pentru categoria 12 ani a plecat la constănțanul Andrei Alexandrescu. La dublu băieți s-a impus slobozeanul Radu Popa care a făcut echipă cu brăileanul Valy Iftincă. Turneul, unul de categoria a III-a, este un turneu de toamnă, destinat copiilor, iar organizatorii susțin că, de-a lungul anilor, cîștigătorii acestei competiții ajung nume... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2009, 09:21 (13398 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Unirea Slobozia rămîne lider

Vineri, 4 septembrie, băieții lui Ion Răuță a trecut un al treilea hop în lupta lungă și anevoioasă pentru promovare. Victima Unirii a fost de această dată Viitorul Chirnogi. Slobozenii s-au impus cu scorul de 2-1, prin golurile lui V. Gheorghe (3) și Toma (5), pentru oaspeți reducînd din handicap Iordache (22).
În ciuda victoriei, după iureșul de start au urmat, pentru Unirea, 70 de minute slabe, doar carențele tehnico-tactice ale oaspeților făcînd ca aceștia să nu plece acasă cu un punct.
«Pot spune că a fost unul dintre cele mai slabe meciuri ale noastre de cînd sînt eu antrenor aici. Bine că am obținut cele 3 puncte și putem pregăti liniștiți meciul de la Constanța unde, în ciuda valorii... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2009, 09:20 (11163 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

După ce constructorii au furat cît au putut, județul face bilanțul

Ialomița a cheltuit peste 1000 de miliarde pentru (ne)reabilitarea școlilor

Mii de miliarde cheltuite, sute de zile de întîrziere pentru finalizarea lucrărilor și școli transformate în șantiere. Deși ultimii miniștri ai Educației au fost mai mult decît generoși la capitolul investiții școlare, o parte dintre unitățile de învățămînt din Ialomița nu este nici pe departe pregătită pentru începerea noului an școlar. Lucrări de reabilitare, simple investiții școlare sau utilități au transformat infrastructura unităților de învățămînt ialomițene într-un adevărat fiasco guvernamental. La început de an școlar, autoritățile județene, responsabile de proasta gestionare a banilor destinați acestor lucrări, ridică din umeri și aruncă vina de la unii la alții. O situație pe cît de... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2009, 20:21 (16997 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Primăriile ialomițene, în pragul falimentului administrativ

Primăriile ialomițene, în pragul falimentului administrativ

Restructurare în masă a administrației, orientarea cu prioritate a fondurilor existente către infrastructură, economii bugetare de 125 milioane de euro, un coeficient de angajați bugetari de 0,21 la mia de locuitori ai unei localități, 28 de măsuri anticriză, alocarea a 20 la sută din cheltuielile bugetare pentru investițiile din infrastructură... Și exemplele ar putea continua pe zeci de pagini căci, în urmă cu o lună, Guvernul Boc a avut o perioadă fastă în care previziunile zodiacale anunțau că Marte, în conjuncție cu Saturn, permite susținerea unui discurs populisto-fantastic și recomandă cu tărie gogoșile administrative pentru populație. La o lună de la alinierea planetelor cu Guvernul României... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2009, 20:02 (14545 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Împroprietărirea de la Stelnica se amână pentru calendele grecești

Prefectura Ialomița a cedat la puncte în litigiul privind retrocedarea terenurilor agricole

Împroprietărirea de la Stelnica se amînă pentru calendele grecești

Mai țineți minte scandalul retrocedărilor din 2007? Da, da, acela în care prefectul Cazacu se lua la trîntă cu balaurul ADS și promitea un nou 1864, an al reformei agrare a lui Cuza, pentru pălmașii din tot județul care n-au mai avut loc de latifundiari și arendași. Ei bine, cu aceștia, cu pălmașii, rîmîne cum am stabilit. Pentru că sub oblăduirea profesorului Știucă, iubitor mai degrabă de apă decît de pămînt, Prefectura a decis să nu mai formuleze recurs. Nu, nu așa din senin! Ci după ce a pierdut în acest an tot ce se putea pierde în materie de procese, de-a spus ADS-ul bogdaproste pentru așa schimbare de regim politic.

Cazacu, «cavalerul tristei figuri» cu împroprietărirea... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2009, 19:56 (15008 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbalul slobozean pornește din nou la drum

Baftă, fetelor!

Handbalul slobozean pornește din nou la drum

Sîmbătă 12 septembrie se dă startul ediției 2009-2010 a campionatului Ligii secunde de handbal feminin. CSM Slobozia va activa în seria A alături de Universitatea Tîrgoviște, HCF Piatra Neamț, Galaxy Buzău, CSM București, Spartac București, CSM Ploiești și Activ Ploiești. Obiectivul realist și, totodată, realizabil al ialomițencelor este o nouă clasare pe podium. Bătălia pentru atingerea acestuia va fi dusă cu CSM București, echipă întărită serios în vară cu o bună parte din componentele primdivizionarei Rapid, CSM Ploiești, proaspăt retrogradată din prima ligă și HCF Piatra Neamț.
În pauza competițională s-a pus la un moment dat problema promovării. Din păcate, acest deziderat privit la rece... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2009, 19:46 (15304 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Legea junglei pentru taximetriștii din Slobozia

Legea junglei pentru taximetriștii din Slobozia

Începînd cu 1 septembrie, 30 dintre taximetrele aparținînd firmei «Dyno» au fost obligate să renunțe la activitatea curentă. Motivul îl reprezintă refuzul Primăriei Slobozia de a reînnoi autorizațiile de taximetrie ale firmei pînă la finalizarea licitației pentru adjudecarea celor 60 de locuri de taxi suplimentate prin hotărîre de Consiliu Local în această vară.
Joi, 3 septembrie, angajații firmei «Dyno» au protestat timp de 2 ore în fața Primăriei Slobozia, într-o ultimă încercare de a forța mîna autorităților pentru prelungirea autorizațiilor. Soluția oferită de către acestea este una absolut inedită: Primăria recomandă cumpărarea locurilor de taxi de la firmele concurente!

Dyno-nino în fața Primăriei Slobozia... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2009, 19:41 (13352 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Dame-n tango

Sala e deschisă de trei luni. Noi am aflat de existența ei săptămîna trecută. «E o sală pentru vipuri. Vin multe persoane cunoscute din oraș...» ni se explică. Argumentul ni se pare decisiv. Habar nu avem cine anume calcă pragul sălii, dar ne-a stîrnit curiozitatea. Persoane cunoscute... Așa că la opt punct, într-o zi de joi, ne-am prezentat acolo...

Transpir pentru tine
Sala e la etaj, jos sînt aparatele de forță... Sînt vreo șase, dar de lucrat, lucrează numai doi. Cel mai tînăr chinuie niște gantere mici, cu discuri detașabile. Are maiou și bicepși. Celălalt e la ultima serie de genoflexiuni cu halterele pe umeri. Are ochii atît de injectați de efort încît ne stăpînim... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2009, 19:34 (19849 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

«Eu am o vorbă! Să lași o dâră în urma ta! Pozitivă!»

Costică, farul de la Marsilieni al PSD Ialomița

«Eu am o vorbă! Să lași o dîră în urma ta! Pozitivă!»

Costică este primar pe viață. Partea proastă e că e primar PSD. Am închis ochii, l-am iertat și l-am întrebat. Nu mare lucru. Ca de obicei, ne-a interesat cît de apăsat calcă Ciupercă pe grumajii primarilor din subordine, ce și cît se mai fură pe la partid în vremea din urmă și dacă primarul de partid, adică osatura organizației, are să se mulțumească la nesfîrșit cu firimiturile care cad de la masa județului. Marin Constantin, primarul de la Albești, susține că da. Noi însă nu l-am crezut. Dumneavoastră? (D. MIHORDEA, A. PANAIT)
McChicken de Albești
Ca orice primar care dă interviuri, Costică o face în biroul lui. Biroul e la sediu, la Primărie. Primăria e neschimbată de 20 de ani. Doar lîngă streașină, încuibați în reclama luminoasă a instituției, doi porumbei umanizează imaginea de casă părăsită. În lumina soarelui de septembrie, par roșu-sîngerii, precum culoarea partidului.
Îl mai iertăm o dată. În gînd!
... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2009, 19:28 (14939 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Permutări de procurori ialomițeni pe timp de grevă

Permutări de procurori ialomițeni pe timp de grevă

Săptămîna precedentă, sec și fără conținut, procurorii ialomițeni au întocmit un comunicat de presă prin care anunță publicul larg despre faptul că își micșorează sfera activităților. Motivul invocat de magistrații ialomițeni a fost însușirea unei acțiuni de protest decisă în cadrul Adunării Generale a Procurorilor. Temele principale ale întrunirii au fost «Subfinanțarea sistemului judiciar» și «Principiile unice de salarizare». Astfel, «procurorii de ședință vor participa numai în cauzele vizînd măsura arestării preventive precum și în orice alte cauze în care inculpații/petenții sînt persoane private de libertate și în cauzele privind plasamentul minorilor. Procurorii vor desfășura activitate... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2009, 19:21 (16609 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ministrul Ilie Sârbu a tratat agricultura ialomițeană cu bancuri răsuflate

Ministrul Ilie Sîrbu a tratat agricultura ialomițeană cu bancuri răsuflate

Duminică, 6 septembrie 2009, mi­ nistrul Agriculturii Ilie Sîrbu a participat, la Slobozia, la o întîlnire cu agricultorii ialomițeni. Întîlnirea a fost organizată la cererea ministrului de către oficialii locali și reprezentanții Asociației Culti­ vatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița. Acțiunea s-a desfășurat la Centrul Cultura «Ionel Perlea» din Slobozia, a durat două ore și s-a axat pe dezbaterea principalelor probleme cu care se confruntă agricultura ialomi­ țeană, respectiv subfinanțarea, accesarea fondurilor europene destinate agriculturii și irigațiile.

«Veniți luni la București și se rezolvă!»
Aceasta a fost fraza cel mai frecvent utilizată de ministrul... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2009, 19:11 (13741 vizualizări - 0 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
231 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
anunț angajare

anunț angajare

SC Carman SRL Urziceni

producător de mezeluri


angajează
-3 facturiste
(pentru fabrica din Urziceni)
-4 vînzătoare
(pentru magazin din Slobozia)

se asigură
-salariu decent
-transport (dacă este cazul)
-condiții de muncă adecvate
se solicită
-experiență
vă rugăm să trimiteți CV
la
[email protected]

26 Iunie 2014, 09:00


Slobozia: Agresorul copiilor, internat provizoriu

Tînărul care agresa copii tăindu-i cu un cutter a fost internat provizoriu. La data de 24 iunie 2014, Judecătoria Slobozia a admis propunerea Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia și a dispus luarea ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2014, 18:30
(4809 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: Evaluarea Națională, la final. 87 de elevi de clasa a VIII-a au refuzat să participe la examen!

Evaluarea Națională a elevilor de clasa a VIII-a s-a încheiat miercuri, 25 iunie 2014, cu proba la Matematică. Datele oferite de Inspectoratul Școlar Județean Ialomița arată că 87 de elevi au absentat de ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2014, 18:05
(8800 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 5 ani de la întronizarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu

Duminică, 29 iunie 2014, cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor va sărbători «Sfinții Apostoli Petru și Pavel» la Catedrala Episcopală «Înălțarea ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2014, 11:30
(7999 vizualizări - 1 comentariu)


Ciochina: Locuința unui bătrân de 69 de ani, călcată de mascați

Ciochina: Locuința unui bătrîn de 69 de ani, călcată de mascați

Percheziții la Ciochina în ograda unui bătrîn de 69 de ani, de cetățenie greacă. Polițiștii și procurorii specializați în combaterea criminalității organizate au descins în curtea omului și au ridicat mai ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2014, 10:10
(7157 vizualizări - 1 comentariu)


APIA Ialomița: Termen limită pentru depunerea cererilor de ajutor privind bunăstarea animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează că termenul limită de depunere a Cererilor de ajutor pentru Măsura 215-Plăți privind bunăstarea animalelor, pachet ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2014, 09:50
(7093 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Au fost aprobate normele anuale de venit agricol

Administrația Județeana a Finanțelor Publice Ialomița anunță aprobarea normelor anuale de venit agricol pentru anul 2014. Aceste norme sînt utilizate la impunerea veniturilor obținute din exploatarea terenurilor ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2014, 09:35
(5890 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Copil de 14 ani pe bicicletă, acroșat de un vehicul

Poliția Municipiului Urziceni a fost sesizată luni, 23 iunie, cu privire la faptul că pe raza comunei Ion Roată s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2014, 09:20
(4522 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița serbează «Ziua Dunării»

Consiliul Județean Ialomița marchează duminică, 29 iunie, «Ziua Dunării». Manifestarea, una de tradiție la nivel județean, își propune să atragă atenția asupra oportunităților turistice pe care le oferă ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2014, 09:10
(5793 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infracțiuni la regimul rutier

Luni, 23 iunie 2014, polițiștii rutieri și de Ordine Publică au acționat pe arterele rutiere județene pentru constatarea de contravenții și prevenirea, respectiv, combaterea infracțiunilor rutiere. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2014, 08:50
(5274 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Bacalaureatul, păzit de jandarmi

Efective din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor asigura, în perioada 30 iunie-11 iulie 2014, cu ocazia susținerii examenelor scrise de Bacalaureat, paza a 7 centre de examinare, 2 ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2014, 07:20
(6365 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

SC BUILDING ASTROM SRL Pitești
angajează pentru punctul de lucru
CENTRU DE AFACERI HAMILTON

(lîngă Combinatul Chimic)
-Dulgheri
-Fierar-betoniști
-Macaragiu
-Agent de pază
Relații la punctul de lucru
din Slobozia, jud. Ialomița
(lîngă Combinatul Chimic) sau
la tel. 0740/003.338, dl Dogaru Florin

24 Iunie 2014, 11:30


anunț angajare

SC Trota România SRL Cluj
selecționează
ȘOFERI PROFESIONIȘTI
categoriile C+E,
atît cu experiență pe TIR,
cît și tineri fără experiență,
pentru transporturi frigorifice
în Comunitatea Europeană
În curînd se vor ține interviuri
în zona dumneavoastră

Informații la tel. 0740/295.418,
între orele 9,00-14,00, 16,00-20,00,
doar după ce se trimite un CV
și copii după actele de mai jos la
[email protected]

-Buletin
-Pașaport
-Permis de conducere
-Cartelă tahograf
-Atestat de marfă
-Caziere judiciar și auto
A se abține toți cei ce nu întrunesc condițiile mai sus arătate

23 Iunie 2014, 07:20


Slobozia: Percheziții la suspecți de «evaziune fiscală» și «spălare de bani»

La primele ore ale dimineții de miercuri, 18 iunie 2014, polițiștii de Investigare a Fraudelor au efectuat 15 percheziții la sedii și puncte de lucru de societăți comerciale și la persoane bănuite de «evaziune ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2014, 08:10
(10589 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Ultex Țăndărei

ncendiu la fabrica de ulei din Țăndărei la sfîrșitul săptămînii precedente. Totul s-a petrecut din cauza unei instalații, care a cedat. Din fericire, în urma evenimentului, nu au existat victime.
...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2014, 15:45
(5086 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Minor reținut pentru furt

Un minor, de 16 ani, a fost reținut de polițiști sub acuzația de furt. El a fost prezentat instanței cu propunerea de arestare preventivă. Minorul în cauză este bănuit că ar fi sustras portofelul unei turiste ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2014, 13:25
(6312 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara furt


Ialomița: Alcoolul le-a adus dosare penale

În ultimele zile, polițiștii Serviciului Rutier au continuat activitățile de prevenire a accidentelor rutiere. Nouă conducători auto au fost depistați de oamenii legii pe șoselele din Ialomița în stare ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2014, 12:05
(7631 vizualizări - 0 comentarii)


Mihail Kogălniceanu: Sancționați după ce au încercat să vîndă ilegal fier vechi

Polițiștii au identificat pe raza comunei ialomițene Mihail Kogălniceanu doi tineri, din Fetești, în vîrstă de 15 și 25 de ani, care transportau ilegal o cantitate importantă de fier vechi. Ei au fost trași ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2014, 11:05
(7090 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Sezon estival în siguranță

Pe toată durata sezonului estival 2014 stațiunea Amara va fi împînzită de jandarmi. Oamenii în uniformă vor demara acțiuni prin care vor încerca să asigure un climat de ordine și liniște publică. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2014, 09:30
(5481 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Conducea cu permis fals

Un bărbat de 38 de ani este cercetat penal pentru comiterea infracțiunilor de «de fals material în înscrisuri oficiale», «uz de fals» și «conducerea unui vehicul fără permis de conducere». Oprit de oamenii ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2014, 08:20
(6135 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Finalizarea campaniei pentru depunerea cererilor de plată pe suprafață

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomita a finalizat marți, 10 iunie 2014, Campania de primire a cererilor de plată pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață pentru ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2014, 15:40
(9736 vizualizări - 0 comentarii)


Uziceni: Patron reținut pentru evaziune fiscală

Polițiștii de Investigare a Fraudelor au reținut, pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, un bărbat de 44 de ani, din Urziceni, pentru săvîrșirea infracțiunii de evaziune fiscală. Astfel, în ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2014, 10:30
(7707 vizualizări - 1 comentariu)


Marsilieni: Copilul de 13 ani a incendiat o anexă!

Acoperișul unei anexe gospodărești a unui cetățean din localitatea Marsilieni a fost cuprinsă de flăcări, după ce fiul proprietarului, în vîrstă de 13 ani, lăsat nesupravegheat, s-a jucat cu focul generînd ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2014, 08:40
(6570 vizualizări - 1 comentariu)


Doi chinezi, depistați ilegal în Ialomița

Polițiștii Inspectoratului General pentru Imigrări-Biroul  pentru Imigrări Ialomița, în cooperare cu polițiști ai Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița și cadre ale Inspectoratului de Jandarmi ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2014, 16:10
(5180 vizualizări - 1 comentariu)


Festivalul județean de folclor «Zărzărică, zărzărea», la Munteni Buzău

Festivalul județean de folclor «Zărzărică, zărzărea», la Munteni Buzău

Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița organizează vineri, 13 iunie 2014, orele 16,00, la Căminul Cultural Munteni Buzău, faza finală a celei de-a XXII-a ediții ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2014, 13:20
(10275 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Un șofer beat a acroșat un căruțaș băut!

Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DN2A a avut loc un eveniment rutier. Astfel, în timp ce un bărbat, în vîrstă de 64 de ani, din București, conducea un autoturism din direcția Slobozia ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2014, 11:05
(5524 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia accident


Ialomița: Tineri băuți și fără permise, la volan

Polițiștii au depistat un tînăr, în vîrstă 24 de ani, din județul Călărași, în timp ce se afla la volanul unui autoturism pe raza municipiului Urziceni, deși nu poseda permis de conducere pentru vreo categorie ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2014, 09:40
(5985 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Bacalaureatul, în atenția polițiștilor

Zilnic, aproximativ 50 de polițiști asigură ordinea și liniștea publică în unitățile de învățămînt din județul Ialomița în care au loc probele din cadrul examenului de Bacalaureat sesiunea iunie-iulie ...[citește_toată_știrea]

10 Iunie 2014, 08:50
(4763 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Razie pentru depistarea de vin contrafăcut!

Peste 200 de polițiști au efectuat 44 de percheziții, pe raza județelor Constanța, Tulcea, Ialomița, Dolj, Olt, Maramureș, Iași și Vrancea și a municipiului București, într-o cauză penală în care sînt efectuate cercetări sub aspectul săvîrșirii de infracțiuni economico-financiare. Prejudiciul creat depășește 50000 lei. ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2014, 17:05
(6303 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Ghicitoare» specializată în furt de bijuterii

Miercuri, 4 iunie 2014, o tînără din Slobozia a sesizat Poliția că a fost victima unei infracțiuni de înșelăciune. Fata a fost abordată de o femeie care a spus că îi poate «ghici» viitorul. Victima a relatat ...[citește_toată_știrea]

5 Iunie 2014, 16:00
(7405 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...