Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Prima Casă» nu-i acasă

La Slobozia, programul guvernamental nu există

«Prima Casă» nu-i acasă

Luni de zile programul guvernamental «Prima Casă» a ocupat primele pagini ale ziarelor anunțînd revirimentul sectorului de profil. De o lună de zile, băncile se bat în declarații de presă promițînd dobînzi avantajoase și case «la cheie». În Ialomița însă «prima casă» n-a mai ajuns. Iar cei care încă mai visează la ea vor descoperi mai curînd decît ar vrea că, și în cazul în care banca acceptă demararea unor negocieri preliminare pentru împrumut, condițiile impuse sînt atît de restrictive încît elimină din start muritorii de rînd. (A. PANAIT, D. MIHORDEA)

«Prima Casă», doar un vis bancar
Anunțat cu surle și trîmbițe, privit ca una dintre cele mai importante... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2009, 09:56 (10324 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Mihai Puia, consilier în concediu la DSV Ialomița

Mihai Puia, consilier în concediu la DSV Ialomița

Incredibil dar adevărat. Fostul șef al Direcției Sanitare Veterinare Ialomița, medicul veterinar Mihai Puia, nu este șomer. Nu credeți? Nu-i nimic. Nici nouă nu ne-a venit a crede pînă unde pot ajunge «ingineriile» veterinare în materie de funcții. Și dacă nici după ceea ce vom scrie nu ne credeți pe cuvînt mergeți la sediul instituției condusă mulți ani de Puia și verificați organigrama. Să vedeți atunci surprize.

...
Pentru început să ne amintim despre medicul Mihai Puia. Iute la vorbă dar cu o sporită capacitate de «mobilitate», fostul director al DSV Ialomița, Mihai Puia a reușit o performanță greu de imaginat pentru mulți dintre noi. Plecînd din județul de baștină... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2009, 09:46 (17937 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«La mine acasă, Ionașcu m-a pupat și mi-a mulțumit»

Cazacu Marinică, președintele Partidului Democrat-Liberal

«La mine acasă, Ionașcu m-a pupat și mi-a mulțumit»

După luptele pentru posturile călduțe la șefia deconcentratelor ialomițene, în Partidul Democrat-Liberal încep războaiele crîncene pentru mult rîvnita funcție de președinte al organizației. Nu, Cazacu Marinică, actualul șef al partidului, nu și-a dat demisia, numai că după «Era Maria Petre», funcția de președinte a stîrnit dorințe arzătoare pentru mai toată lumea... De la mic la mare toată lumea vrea să vadă alt președinte. Pînă și Ionașcu, care se jură că n-are nici în clin, nici în mînecă cu președinĂ¾ia PD-L...
Noi nu am lăsat curiozitatea să ne macine așa că l-am surprins pe Cazacu într-o după-amiază de vineri la sediul partidului său, căci, deocamdată, tronul îi aparține. Și, pe o ploaie... [citește_tot_articolul]

15 Septembrie 2009, 09:42 (12426 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Prima zi de şcoala, prima lacrimă
(slideshow)

... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2009, 11:40 (11120 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Ciupercă conduce partidul după principiul „dezbină și stăpânește“»

Apostolul Victor se leapădă de mîntuitorul Vasile

«Ciupercă conduce partidul după principiul „dezbină și stăpînește“»

Victor Moraru este primarul orașului Amara și singurul dintre vicepreședinții organizației PSD Ialomița care a reușit o dublă performanță: a obținut (procentual vorbind) cel mai bun scor din județ la alegerile locale din 2008 pentru ca, imediat după aceea, să fie «înjunghiat» în plenul «senatului de partid și de stat», prin eliminarea sa din cursa pentru funcția de prefect. La ceva timp de la incident, cu lamele cuțitelor încă înfipte în spate, Victor Moraru continuă să își lingă rănile. Și să viseze public o social-democrație ideală, în care politicienii se află în slujba celor pe care îi reprezintă. Am profitat de această naivitate pentru a smulge una dintre cele mai interesante declarații politice... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2009, 10:24 (14494 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița lu' 416

Criza economică mondială bîntuie fără țintă printr-o Românie abulică, Guvernul anunță reduceri masive de personal, firmele dau faliment sau își suspendă activitatea, străinătatea refuză forța de muncă românească...În sfîrșit, totul se prăbușește înainte și în urma noastră, iar colapsul total este anunțat fatidic în fiecare minut pe sticlă, la ore de maximă audiență, ca să dea bine la rating. Dacă asculți mai mult de 10 minute orice program de știri care se respectă, ai toate motivele să crezi că sfîrșitul lumii este aproape și că Ialomița n-are nici o șansă de supraviețuire. Și totuși! În mijlocul acestui marasm economic magistral orchestrat, autoritățile locale se dovedesc imune la criză și angajează... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2009, 10:21 (9778 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Jeep-ul favorit al lui Ceaușeșcu, scos la vînzare

De trei luni de zile, în mijlocul comunei Ograda, în fața unei porți tronează una dintre stafiile comunismului. A făcut carieră în anii 60', o soră de-a ei l-a plimbat pe Ceaușescu prin vizitele de lucru din anii 80', a pus umărul la tranziția către sălbăticia capitalistă pînă în anii 2000 și acum este «de vînzare» pentru nostalgicii comunismului, cu condiția ca aceștia să se fi învîrtit suficient în ultimii 20 de ani ca să scoată din buzunare 2000 de euro, cît cere săpînul pentru a se despărți de ea. Scump, dar face! După cum vedeți și în imagine, vorbim despre primul motor al economiei socialiste multilateral dezvoltat, nemuritorul IMS 461, exportat de ruși împreună cu doctrina lui Stalin și... [citește_tot_articolul]

14 Septembrie 2009, 10:17 (24379 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Europa la picioarele karatiștilor Satori

În perioada 3-7 septembrie 2009, s-a desfășurat, la Constanța, campionatul european de karate pentru copii și juniori. La competiție au participat 25 de federații din toată Europa, însumînd peste 1000 de sportivi. Ialomița a aruncat în competiție 25 de combatanți, elevi ai clubului Satori din Slobozia, dar și elevi ai antrenorului Răcilă Viorel din Fetești.
Locurile pe podium au fost adjudecate însă detașat de sportivii antrenați de profesorul Adrian Chițu și Sandu Liviu, cei care cu o săptămînă în urmă declarau într-o conferință de presă că «vor aduce acasă un campion european». Ei bine, au adus nu unul, ci trei campioni. Buterez Alexandru, locul I la categoria 11-12 ani, kata individual,... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2009, 09:23 (11093 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Alina Moraru, lupte libere, CSM Slobozia

Viitor de aur sportu' nostru are

Alina Moraru, lupte libere, CSM Slobozia

După cum observați și din imagine, chiar avem de-a face cu o campioană. Alina Moraru a urcat pentru prima dată pe cea mai înalta treaptă a podiumului la campionatele naționale de lupte libere copii în anul 2008, la categoria 52 de kilograme. Pentru că așa cum spune antrenorul și tatăl ei, profesorul Marian Moraru, pe Alina o caracterizează perseverența, seriozitatea și tăria de caracter. De aceeea ea nu s-a culcat pe-o ureche și a continuat să își domine copios adversarele obținînd un nou titlu național în 2009, de data aceasta la categoria 57 kilograme.
Alina Moraru s-a născut în 1994 și, de mică, și-a urmat tatăl în sala de sport. La început din joacă. Apoi, la 11 ani, a început să privească... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2009, 09:22 (19868 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Tenis pentru prichindei

În perioada 3-6 septembrie 2009, la arenele Tenis Parc s-a desfășurat Cupa CSS Slobozia la tenis de cîmp. Copiii antrenați de profesorul Ion Savu și-au adjudecat majoritatea trofeelor. La 10 ani feminin s-a impus Alexia Gîndac, pentru ca, la 12 ani, victoria finală să-i aparțină Irinei Nițu. La 10 ani băieți a cîștigat tot un slobozean, Bogdan Corbea, iar trofeul pentru categoria 12 ani a plecat la constănțanul Andrei Alexandrescu. La dublu băieți s-a impus slobozeanul Radu Popa care a făcut echipă cu brăileanul Valy Iftincă. Turneul, unul de categoria a III-a, este un turneu de toamnă, destinat copiilor, iar organizatorii susțin că, de-a lungul anilor, cîștigătorii acestei competiții ajung nume... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2009, 09:21 (13398 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Unirea Slobozia rămîne lider

Vineri, 4 septembrie, băieții lui Ion Răuță a trecut un al treilea hop în lupta lungă și anevoioasă pentru promovare. Victima Unirii a fost de această dată Viitorul Chirnogi. Slobozenii s-au impus cu scorul de 2-1, prin golurile lui V. Gheorghe (3) și Toma (5), pentru oaspeți reducînd din handicap Iordache (22).
În ciuda victoriei, după iureșul de start au urmat, pentru Unirea, 70 de minute slabe, doar carențele tehnico-tactice ale oaspeților făcînd ca aceștia să nu plece acasă cu un punct.
«Pot spune că a fost unul dintre cele mai slabe meciuri ale noastre de cînd sînt eu antrenor aici. Bine că am obținut cele 3 puncte și putem pregăti liniștiți meciul de la Constanța unde, în ciuda valorii... [citește_tot_articolul]

9 Septembrie 2009, 09:20 (11163 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

După ce constructorii au furat cît au putut, județul face bilanțul

Ialomița a cheltuit peste 1000 de miliarde pentru (ne)reabilitarea școlilor

Mii de miliarde cheltuite, sute de zile de întîrziere pentru finalizarea lucrărilor și școli transformate în șantiere. Deși ultimii miniștri ai Educației au fost mai mult decît generoși la capitolul investiții școlare, o parte dintre unitățile de învățămînt din Ialomița nu este nici pe departe pregătită pentru începerea noului an școlar. Lucrări de reabilitare, simple investiții școlare sau utilități au transformat infrastructura unităților de învățămînt ialomițene într-un adevărat fiasco guvernamental. La început de an școlar, autoritățile județene, responsabile de proasta gestionare a banilor destinați acestor lucrări, ridică din umeri și aruncă vina de la unii la alții. O situație pe cît de... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2009, 20:21 (16997 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Primăriile ialomițene, în pragul falimentului administrativ

Primăriile ialomițene, în pragul falimentului administrativ

Restructurare în masă a administrației, orientarea cu prioritate a fondurilor existente către infrastructură, economii bugetare de 125 milioane de euro, un coeficient de angajați bugetari de 0,21 la mia de locuitori ai unei localități, 28 de măsuri anticriză, alocarea a 20 la sută din cheltuielile bugetare pentru investițiile din infrastructură... Și exemplele ar putea continua pe zeci de pagini căci, în urmă cu o lună, Guvernul Boc a avut o perioadă fastă în care previziunile zodiacale anunțau că Marte, în conjuncție cu Saturn, permite susținerea unui discurs populisto-fantastic și recomandă cu tărie gogoșile administrative pentru populație. La o lună de la alinierea planetelor cu Guvernul României... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2009, 20:02 (14545 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Împroprietărirea de la Stelnica se amână pentru calendele grecești

Prefectura Ialomița a cedat la puncte în litigiul privind retrocedarea terenurilor agricole

Împroprietărirea de la Stelnica se amînă pentru calendele grecești

Mai țineți minte scandalul retrocedărilor din 2007? Da, da, acela în care prefectul Cazacu se lua la trîntă cu balaurul ADS și promitea un nou 1864, an al reformei agrare a lui Cuza, pentru pălmașii din tot județul care n-au mai avut loc de latifundiari și arendași. Ei bine, cu aceștia, cu pălmașii, rîmîne cum am stabilit. Pentru că sub oblăduirea profesorului Știucă, iubitor mai degrabă de apă decît de pămînt, Prefectura a decis să nu mai formuleze recurs. Nu, nu așa din senin! Ci după ce a pierdut în acest an tot ce se putea pierde în materie de procese, de-a spus ADS-ul bogdaproste pentru așa schimbare de regim politic.

Cazacu, «cavalerul tristei figuri» cu împroprietărirea... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2009, 19:56 (15007 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Handbalul slobozean pornește din nou la drum

Baftă, fetelor!

Handbalul slobozean pornește din nou la drum

Sîmbătă 12 septembrie se dă startul ediției 2009-2010 a campionatului Ligii secunde de handbal feminin. CSM Slobozia va activa în seria A alături de Universitatea Tîrgoviște, HCF Piatra Neamț, Galaxy Buzău, CSM București, Spartac București, CSM Ploiești și Activ Ploiești. Obiectivul realist și, totodată, realizabil al ialomițencelor este o nouă clasare pe podium. Bătălia pentru atingerea acestuia va fi dusă cu CSM București, echipă întărită serios în vară cu o bună parte din componentele primdivizionarei Rapid, CSM Ploiești, proaspăt retrogradată din prima ligă și HCF Piatra Neamț.
În pauza competițională s-a pus la un moment dat problema promovării. Din păcate, acest deziderat privit la rece... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2009, 19:46 (15304 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Legea junglei pentru taximetriștii din Slobozia

Legea junglei pentru taximetriștii din Slobozia

Începînd cu 1 septembrie, 30 dintre taximetrele aparținînd firmei «Dyno» au fost obligate să renunțe la activitatea curentă. Motivul îl reprezintă refuzul Primăriei Slobozia de a reînnoi autorizațiile de taximetrie ale firmei pînă la finalizarea licitației pentru adjudecarea celor 60 de locuri de taxi suplimentate prin hotărîre de Consiliu Local în această vară.
Joi, 3 septembrie, angajații firmei «Dyno» au protestat timp de 2 ore în fața Primăriei Slobozia, într-o ultimă încercare de a forța mîna autorităților pentru prelungirea autorizațiilor. Soluția oferită de către acestea este una absolut inedită: Primăria recomandă cumpărarea locurilor de taxi de la firmele concurente!

Dyno-nino în fața Primăriei Slobozia... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2009, 19:41 (13352 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Dame-n tango

Sala e deschisă de trei luni. Noi am aflat de existența ei săptămîna trecută. «E o sală pentru vipuri. Vin multe persoane cunoscute din oraș...» ni se explică. Argumentul ni se pare decisiv. Habar nu avem cine anume calcă pragul sălii, dar ne-a stîrnit curiozitatea. Persoane cunoscute... Așa că la opt punct, într-o zi de joi, ne-am prezentat acolo...

Transpir pentru tine
Sala e la etaj, jos sînt aparatele de forță... Sînt vreo șase, dar de lucrat, lucrează numai doi. Cel mai tînăr chinuie niște gantere mici, cu discuri detașabile. Are maiou și bicepși. Celălalt e la ultima serie de genoflexiuni cu halterele pe umeri. Are ochii atît de injectați de efort încît ne stăpînim... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2009, 19:34 (19849 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

«Eu am o vorbă! Să lași o dâră în urma ta! Pozitivă!»

Costică, farul de la Marsilieni al PSD Ialomița

«Eu am o vorbă! Să lași o dîră în urma ta! Pozitivă!»

Costică este primar pe viață. Partea proastă e că e primar PSD. Am închis ochii, l-am iertat și l-am întrebat. Nu mare lucru. Ca de obicei, ne-a interesat cît de apăsat calcă Ciupercă pe grumajii primarilor din subordine, ce și cît se mai fură pe la partid în vremea din urmă și dacă primarul de partid, adică osatura organizației, are să se mulțumească la nesfîrșit cu firimiturile care cad de la masa județului. Marin Constantin, primarul de la Albești, susține că da. Noi însă nu l-am crezut. Dumneavoastră? (D. MIHORDEA, A. PANAIT)
McChicken de Albești
Ca orice primar care dă interviuri, Costică o face în biroul lui. Biroul e la sediu, la Primărie. Primăria e neschimbată de 20 de ani. Doar lîngă streașină, încuibați în reclama luminoasă a instituției, doi porumbei umanizează imaginea de casă părăsită. În lumina soarelui de septembrie, par roșu-sîngerii, precum culoarea partidului.
Îl mai iertăm o dată. În gînd!
... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2009, 19:28 (14939 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Permutări de procurori ialomițeni pe timp de grevă

Permutări de procurori ialomițeni pe timp de grevă

Săptămîna precedentă, sec și fără conținut, procurorii ialomițeni au întocmit un comunicat de presă prin care anunță publicul larg despre faptul că își micșorează sfera activităților. Motivul invocat de magistrații ialomițeni a fost însușirea unei acțiuni de protest decisă în cadrul Adunării Generale a Procurorilor. Temele principale ale întrunirii au fost «Subfinanțarea sistemului judiciar» și «Principiile unice de salarizare». Astfel, «procurorii de ședință vor participa numai în cauzele vizînd măsura arestării preventive precum și în orice alte cauze în care inculpații/petenții sînt persoane private de libertate și în cauzele privind plasamentul minorilor. Procurorii vor desfășura activitate... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2009, 19:21 (16609 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ministrul Ilie Sârbu a tratat agricultura ialomițeană cu bancuri răsuflate

Ministrul Ilie Sîrbu a tratat agricultura ialomițeană cu bancuri răsuflate

Duminică, 6 septembrie 2009, mi­ nistrul Agriculturii Ilie Sîrbu a participat, la Slobozia, la o întîlnire cu agricultorii ialomițeni. Întîlnirea a fost organizată la cererea ministrului de către oficialii locali și reprezentanții Asociației Culti­ vatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița. Acțiunea s-a desfășurat la Centrul Cultura «Ionel Perlea» din Slobozia, a durat două ore și s-a axat pe dezbaterea principalelor probleme cu care se confruntă agricultura ialomi­ țeană, respectiv subfinanțarea, accesarea fondurilor europene destinate agriculturii și irigațiile.

«Veniți luni la București și se rezolvă!»
Aceasta a fost fraza cel mai frecvent utilizată de ministrul... [citește_tot_articolul]

8 Septembrie 2009, 19:11 (13741 vizualizări - 0 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
298 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Incendii la Ivănești, Amara și Slobozia

Flăcările au cuprins joi, 4 noiembrie, în jurul orei 8.00, o baracă metalică pe care o femeie din Ivănești o folosea ca bucătărie și în care gătea la momentul izbucnirii incendiului. Din nefericire, aceasta ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2010, 11:06
(15135 vizualizări - 0 comentarii)


1000 de pachete de țigări din Moldova, depistate în mașina unui slobozean

La primele ore ale dimineții de miercuri, 3 noiembrie, un slobozean a fost prins de polițiști cu 1000 de pachete de țigări de contrabandă. Bărbatul, de 46 de ani, a fost prins în trafic, în cartierul Bora ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2010, 17:41
(19364 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Armă deținută ilegal

Un feteștean de 34 de ani a fost prins de polițiști deținînd o armă ilegal. Bărbatul a fost depistat miercuri, 3 noiembrie, în cadrul unei acțiuni specifice a polițiștilor din cadrul Serviciului Arme, ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2010, 17:40
(15816 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești armă


Țăndărei: Cu pește la vînzare

Un comerciant «ambulant» de pește a fost prins de polițiștii din Țăndărei în timp ce încerca să vîndă «marfa» localnicilor. Bărbatul ce se deplasa la volanul unei mașini înmatriculate în Călărași avea ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2010, 17:39
(16425 vizualizări - 0 comentarii)


Lemne «fără documente» la Perieți și Adîncata, confiscate

Comerț cu lemne la drumul mare. Asta au constatat polițiștii ialomițeni miercuri, 3 noiembrie, în localitățile Perieți și Adîncata. Lemnele erau vîndute de doi bărbați, de 29 respectiv 36 de ani, ambii ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2010, 17:37
(13559 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Moaște sfinte pentru sărbătorirea hramului Mînăstirii «Sfinții Voievozi»

«În perioada 5-8 noiembrie 2010, cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului Mînăstirii ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:46
(15524 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pecheziții în cartierul Bora

Locuințele a nouă persoane din cartierul slobozean Bora au fost percheziționate, miercuri, 3 noiembrie. 9 bărbați și 7 femei erau suspecții principali în mai multe dosare de furt aflate în evidențele Poliției ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:35
(15484 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Au furat gardul cimitirului din Urziceni și au fost prinși... după doi ani!

60 de panouri de gard furate de la cimitirul municipal din Urziceni au fost găsite de polițiști. Gardul a fost descoperit la locuința unui bărbat, de 38 de ani, din Grindu. Bunurile fuseseră furate de alți ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:33
(8417 vizualizări - 0 comentarii)


TIR în flăcări pe autostradă

O țigare aprinsă aruncată la întîmplare a fost sursa aprindere a unei rezerve de furaje în localitatea Gimbășani. Flăcările s-au aprins marți, 2 noiembrie și amenințau casa unui cetățean din localitate ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:32
(13302 vizualizări - 0 comentarii)


Luciu: Copil de 4 ani, victima unui accident rutier

Un copil de doar 4 ani, din localitatea Luciu, a fost marți, 2 noiembrie, victima unui accident rutier. Incidentul s-a produs din cauza faptului că minorul, lăsat nesupravegheat, a încercat să traverseze ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:30
(13091 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Luciu accident


Slobozia: Tînăr prins la volan cu permisul suspendat

Deși avea permisul de conducere suspendat, asta nu l-a împiedicat să conducă mașina. Este vorba de un tînăr slobozean, de 24 de ani, prins de polițiști conducînd fără permis, în noaptea de 2 spre 3 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:28
(13088 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Lemn vîndut ilegal

Temperaturile scăzute scot la iveală tot mai multe infracțiuni la regimul silvic. Ultima dintre acestea s-a produs marți, 2 noiembrie, în comuna Gheorghe Lazăr, unde polițiștii din localitate au prins în ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:24
(14286 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 03:20
(9563 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 03:04
(8213 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Armă din primul război mondial, deținută de un localnic

Descoperire inedită la Făcăeni: o armă folosită în primul război mondial a fost găsită de polițiști la un localnic. Arma a fost găsită în posesia unui bărbat, de 45 de ani, din localitate, care a povestit ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:47
(16443 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Făcăeni armă


Gheorghe Doja: Băut și fără permis, la volan

Din ce în ce mai des, pe șoselele ialomițene sînt înregistrate cazuri de consum de alcool la volan sau conducere fără permis. De această dată, la Gheorghe Doja, noaptea trecută, polițiștii au depistat în ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:47
(14487 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: A încercat să-și întoarcă mașina în șosea și a lovit un scuter

A vrut să-și întoarcă mașina în mijlocul străzii și a sfîrșit provocînd un accident rutier. Victima, un tînăr de 22 de ani, a fost dusă de urgență la Spital fiind rănită... Marți, 1 noiembrie, o șoferiță ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:46
(13647 vizualizări - 0 comentarii)


Miloșești: Tineri reținuți pentru furt

După ce au furat 500 de lei dintr-o societate comercială, doi tineri de 20 de ani au fost reținuți pe bază de ordonanță pentru 24 de ore de către polițiști. Capetele de acuzare pe numele celor doi indivizi ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:46
(16777 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Miloșești furt


Gârbovi: Condamnat la închisoare, încarcerat

Un bărbat de 38 de ani, condamnat de magistrații ialomițeni la închisoare, a fost prins de polițiștii din Urziceni. Bărbatul se sustrăgea executării pedepsei dar a fost prins luni, 1 octombrie, aflîndu ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:45
(17195 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi arestare


Bordușani: Dosare penale pentru furt de cereale

Cinci bărbați și două femei din Bordușani sînt acuzați de furt de cereale. Asta după ce în cadrul unei acțiuni intercomunale polițiștii din Bordușani și Făcăeni i-au prins în flagrant la furat de cereale ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:43
(15583 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Căruță lovită de o mașină

La sfîrșitul săptămînii trecute, vineri, 29 octombrie, la Bordușani, o căruță a fost lovită din spate de o mașină. Atelajul hipo, condus de o femeie de 56 de ani nu era semnalizat, motiv pentru care nu ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:09
(14155 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: «Șofer» fără permis, la plimbare

Inconștiența și teribilismul tinerilor produc multiple evenimente în traficul ialomițean. Iar acestea nu sînt deloc rare. Ultimul dintre acestea vizează un tînăr de 28 de ani, din Țăndărei, ce a avut ghinionul ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:08
(16283 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Atenție comercianți! Lipsa documentelor justificative se transformă în amenzi

Comercianții de ocazie au intrat la sfîrșitul săptămînii trecute în vizorul polițiștilor feteșteni angrenați într-o acțiune al cărei scop l-a constituit prevenirea și combaterea activităților de comerț ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:07
(15187 vizualizări - 0 comentarii)


Ciochina: Pieton accidentat

Sîmbătă, 30 octombrie, la Ciochina s-a petrecut un accident rutier. În urma evenimentului un bătrîn de 76 ani din localitate a fost rănit. Potrivit polițiștilor, victima a vrut să traverseze șoseaua prin ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:07
(13307 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciochina accident


Ialomița: Șoferi băuți sau vitezomani, amendați de polițiști cu 85000 de lei

343 amenzi, 9 certificate de înmatriculare retrase și 19 permise de conducere reținute este rezumatul activităților polițiștilor rutieriști de week-endul trecut. Acțiunile s-au desfășurat pe principalele ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:06
(12955 vizualizări - 0 comentarii)


Adîncata: Viteza a făcut două victime

Întrucît nu a condus cu viteză regulamentară, un bărbat, de 28 de ani, din Prahova a provocat un accident rutier, duminică, 31 octombrie, în apropierea localității Adîncata. Prahoveanul se afla la volanul ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:06
(14239 vizualizări - 0 comentarii)


«Un plus de Siguranță», Campanie pentru siguranța locuințelor

În ultimele două luni ale anului, respectiv în perioada noiembrie-decembrie 2010, Inspectoratul General al Poliției Române derulează campania națională «Un plus de Siguranță». «Campania se încadrează în ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:05
(13016 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai a prezentat patru noi modele destinate pieței europene la Salonul Auto de la Paris

Hyundai a prezentat patru noi modele destinate pieței europene la Salonul Auto de la Paris

Hyundai a prezentat patru noi modele cu ocazia Salonului Auto de la Paris, ediția 2010. Două dintre modele -ix20 și noul i10- au debutat la Paris, în timp ce incredibilul Genesis Coupe și ix35 Blue vor ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:02
(15782 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Bătrînă de 74 de ani, găsită moartă în apartament

Sîmbătă, 30 octombrie a.c., echipajul de descarcerare al Gărzii Slobozia s-a deplasat în municipiul reședință de județ pentru deblocarea ușii de la apartamentul unei femei în vîrstă de 74 de ani, situat ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 12:58
(13786 vizualizări - 0 comentarii)


Noapte de foc pentru pompierii ialomițeni: 3 incendii în 4 ore

Este vorba de noaptea de vineri spre sîmbătă, 29/30 octombrie, cînd, în mai puțin de 4 ore, militarii au fost solicitați să intervină la stingerea a trei incendii izbucnite pe raza județului.
Astfel ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 12:57
(14152 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...