Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Medicina de Familie din Ialomița se bazează pe medicii pensionari

Medicina de Familie din Ialomița se bazează pe medicii pensionari

În urmă cu o lună, Direcția de Sănătate Publică Ialomița a avizat favorabil prelungirea perioadei de activitate pentru un număr de 85 de medici pensionari. Jumătate dintre aceștia sunt medici de familie care, dacă ar ieși la pensie, ar lăsa fără acces la servicii medicale peste 20 mii de ialomițeni. Asociația Medicilor de Familie din Ialomița susține faptul că s-au făcut demersuri pentru atragerea medicilor tineri, dar toate încercările au rămas fără răspuns.

 

Se caută soluții Pe listele comune ale Direcției de Sănătate Publică Ialomița și cele ale Casei Județene de... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2024, 11:50 (10340 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Apele Române așteaptă de 9 ani să obțină o baltă concesionată nelegal

La Ciocârlia

Apele Române așteaptă de 9 ani să obțină o baltă concesionată nelegal

Anul acesta se împlinesc 9 ani de la primul termen al procesului prin care Agenția Națională Apele Române, prin structura sa teritorială din județul Ialomița, Sistemul de Gospodărire a Apelor Ialomița, încearcă să obțină în patrimoniul său o baltă aflată pe teritoriul administrativ al Primăriei Ciocârlia. Potrivit informațiilor, balta ar fi fost concesionată nelegal de administrația locală, în baza unor Hotărâri de Guvern.

 

Se așteaptă decizia Curții Supreme de Justiție În anul 2015, Agenția Națională Apele Române, prin structura... [citește_tot_articolul]

18 Iunie 2024, 08:05 (2906 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

500 de lei pentru sănătatea copiilor din Ialomița

În 2023

500 de lei pentru sănătatea copiilor din Ialomița

Anual Ministerul Sănătății fi­nanțează activitățile de prevenirea îmbolnăvirii copiilor care merg la școli și grădinițe. Fondurile alocate pentru acest capitol al Sănătății pu­blice sunt însă infime. Potrivit Direcției de Sănătate Publică Ialomița, în 2023, prevenirea bolilor în colectivități s-a realizat cu doar 500 de lei.

 

Fonduri insuficiente pentru copii Educația rămâne unul dintre domeniile de activitate cel mai slab finanțate, chiar și atunci când vine vorba despre prevenirea îmbolnăvirii copiilor care merg în colectivități... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2024, 11:55 (3432 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia are de încasat peste 600 mii de lei de la SNIF Ialomița

Statul dator la Stat

Primăria Slobozia are de încasat peste 600 mii de lei de la SNIF Ialomița

bonus: RADEF «România Film», datoare la Primăria Slobozia

Structura teritorială a Societății Naționale de Îmbunătățiri Funciare, SNIF Ialomița are datorii către Primăria Slobozia. La momentul de față, administrația locală are de recuperat taxe și impozite neachitate din 2011 a căror valoare se ridică la peste 600 mii de lei. Șansele ca sumele să revină bugetului orașului sunt însă mici având în vedere că de mai bine de 10 ani SNIF Ialomița se află în procedură de insolvență.

 

Bani greu de recuperat Potrivit datelor oficiale, Primăria Slobozia are calitatea de creditor într-un număr de 53 de proceduri... [citește_tot_articolul]

17 Iunie 2024, 08:05 (7792 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

AJOFM Ialomița oferă indemnizații absolvenților de liceu

AJOFM Ialomița oferă indemnizații absolvenților de liceu

În urmă cu o săptămână, peste 1600 de elevi de clasa a XII-a au absolvit cursurile liceale. Potrivit legii, aceștia au dreptul de a beneficia de o indemnizație de la Stat, acordată prin intermediul Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița. Estimativ, în 2023, peste 350 absolvenți de liceu au primit acest stimulent financiar.

 

Sprijin financiar acordat timp de 6 luni Potrivit legii, absolvenții de liceu au posibilitatea de a beneficia de un stimulent financiar, sub forma unui ajutor de șomaj, după absolvirea cursurilor liceale. Indemnizația se... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2024, 15:05 (2727 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

La vot, la 103 ani!

La vot, la 103 ani!

O cheamă Victoria Ioniță și e din Cosâmbești. A împlinit 103 ani pe 4 mai 2024. Și pe 9 iunie 2024 a cerut «urna mobilă». Așa a fost și la 99 de ani... Vecinii spun că o văd uneori măturând praful curții. Iar în primăvara asta a dat cu sapa prin grădină. Am întrebat-o de ce votează. «Pentru că trebuie!» ne-a răspuns. Și, într-o fulgerare de gând, am înțeles că fiecare dintre noi trebuie să își ducă crucea până la capăt.

 

Votul nu are limită de vârstă Șade în ușa casei așteptând... [citește_tot_articolul]

16 Iunie 2024, 10:10 (2050 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Un copil și-ar fi dat foc, accidental, într-o clasă a Școlii Gimnaziale «Sfântul Andrei»

Slobozia: Un copil și-ar fi dat foc, accidental, într-o clasă a Școlii Gimnaziale «Sfântul Andrei»

Incident tragic petrecut vineri, 14 iunie 2024, într-o clasă a Școlii Gimnaziale «Sfântul Andrei» din Slobozia. Încercând să-și impresioneze colegii, un elev de clasa a VII-a și-ar fi dat foc în clasă, în timpul unei pauze. Elevul a fost transferat la Spitalul de Copii «Grigore Alexandrescu» din București. 

Se fac verificări Din primele informații, se pare că elevul de clasa a VII-a, în joacă, ar fi utilizat un produs dezinfectant, apoi a aprins o brichetă, moment în care hainele i-ar fi luat foc. Acesta s-a ales... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2024, 16:05 (46385 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Elevi amenințați cu un cuțit de un bărbat recalcitrant

Slobozia: Elevi amenințați cu un cuțit de un bărbat recalcitrant

Incident șocant la Slobozia, la începutul acestei săptămâni. Mai mulți copii care ieșeau din curtea Școlii Nr. 3, după terminarea cursurilor, au fost amenințați cu un cuțit de către un bărbat de 62 de ani. Acesta s-a enervat pentru faptul că elevii făceau gălăgie. Martorii oculari susțin că doi elevi ar fi fost îmbrânciți de către bărbatul furios. Pe numele acestuia a fost deschis un dosar penal, instrumentat de Poliția Municipiului Slobozia.

 

Siguranța elevilor, în pericol Capacitatea unităților de învățământ de a le oferi protecție elevilor... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2024, 12:10 (11105 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Slobozia cuțit elev

Click aici

EVENIMENT

Perieți: Și-a intoxicat nepoții cu o substanță folosită pentru deparazitarea animalelor

Perieți: Și-a intoxicat nepoții cu o substanță folosită pentru deparazitarea animalelor

Caz șocant în comuna Perieți. Doi frați, de 10 și, respectiv, 17 ani, au ajuns la spital după ce au fost intoxicați de bunica lor cu o substanță folosită pentru deparazitarea animalelor. În momentul în care li s-a făcut rău, familia a sunat la 112 și a cerut ajutorul medicilor. Mai multe anchete au fost deschise în acest caz de către instituțiile abilitate.

 

Intervenție a elicopterului SMURD Din primele informații, cei doi copii, un băiat de 10 ani și sora acestuia, de 17 ani, s-ar fi întors de la școală cu păduchi, iar bunica lor s-a gândit... [citește_tot_articolul]

14 Iunie 2024, 07:50 (11257 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Anul podului de la Buești

Anul podului de la Buești

La Buești au început lucrările la pod. Nu sunt lucrări electorale, că primarul candidează de unul singur, neavând contracandidat... Teoretic, anul viitor, în mai, vom trece cu mașina peste pod și vom scurta drumul cu până 20 de kilometri, în funcție de destinație. Locuitorii din Buești așteaptă minunea de pe vremea comuniștilor, când un primar «cu pile mai mari» și-a convins șefii să se facă pod la Albești. «Nimeni nu mai știe cum a fost și nici nu mai contează. Important e să fie gata la timp! Poate și înainte, dacă ne luăm după constructor!» ne spune primarul Nicolae Mihăilă.

 

La podul lăudat... [citește_tot_articolul]

13 Iunie 2024, 11:55 (8040 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Festivalul «Trofeul Tinereții» a ajuns la ediția cu numărul 56

Și Amara se pregătește de Festival

Festivalul «Trofeul Tinereții» a ajuns la ediția cu numărul 56

Consiliul Județean Ialomița, Primăria si Consiliul Local Amara, Centrul Județean pentru Conservarea și Promo­varea Culturii Tradiționale Ialomița și Centrul Cultural «Ionel Perlea» Ialomița anunță derularea unei noi ediții a Festi­valului-concurs național de interpretare a muzicii ușoare românești «Trofeul Tinereții». Această ediție, a 56-a la număr, marchează o transformare radicală a Festivalului într-un eveniment unic care le oferă tinerilor artiști o platformă inedită de dezvoltare și afirmare.

 

Mereu nou, mereu altfel «Trofeul... [citește_tot_articolul]

13 Iunie 2024, 08:05 (6766 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elevii cu Cerințe Educaționale Speciale se pregătesc de Examenele Naționale

În Ialomița

Elevii cu Cerințe Educaționale Speciale se pregătesc de Examenele Naționale

Aproximativ 100 de elevi de clasa a VIII-a și a XII-a din județul Ialomița, cu Ce­rințe Edu­caționale Speciale (CES), pot participa la Exa­menele Naționale, Evaluarea Națională și Bacalaureat, po­trivit Inspectoratului Școlar Județean Ialomița. În funcție de deficiențele pe care le au, elevii înscriși la examene vor susține probele în prezența unor profesori asistenți.

 

Pregătiri pentru examene În evidențele Inspectoratului Șco­lar Județean Ialomița se află aproximativ 100 de elevi de clasa a VIII-a și a XII-a, cu Cerințe Educative ... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2024, 12:15 (2458 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bani europeni pentru depistarea bolilor oncologice

La Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Bani europeni pentru depistarea bolilor oncologice

Spitalul Județean de Urgență Slobozia vrea să își dezvolte infrastructura medicală astfel încât să poată diagnostica bolile oncologice. Unitatea me­dicală intenționează să aplice pe schemele de finanțare puse la dispoziție de Programul Național de Redresare și Reziliență astfel încât să obțină fonduri pentru achiziția unor aparate moderne ce pot fi folosite pentru diagnosti­cul mai multor tipuri de cancer. «Vrem să dezvol­tăm Secția Oncologie, dar și pe cea de Anatomie Patologică!» susține Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

 

Metode moderne de diagnostic... [citește_tot_articolul]

12 Iunie 2024, 07:55 (7470 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Administrațiile din Ialomița aderă la Strategia de Dezvoltare a serviciilor de salubrizare

Noi pași spre legalitate

Administrațiile din Ialomița aderă la Strategia de Dezvoltare a serviciilor de salubrizare

Cele 63 de administrații locale din Ialomița deservite de ADI ECOO 2009 SRL se pregătesc să adere la Strategia de Dezvoltare pe termen Mediu și Lung a serviciilor de salubrizare. Documentul urmează a fi votat de către reprezentanții unităților administrativ-teritoriale membre ale acestui organism județean. Adoptarea Strategiei va permite gestionarea unitară a serviciilor de salubritate și atingerea nivelului de 50% de deșeuri recupe­rate, conform angajamentelor asumate de către România în fața Uniunii Europene.

 

La un pas de legalitate Practicile neunitare privind... [citește_tot_articolul]

11 Iunie 2024, 11:55 (15827 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Local Slobozia a aprobat criteriile de repartizare a locuințelor ANL

Consiliul Local Slobozia a aprobat criteriile de repartizare a locuințelor ANL

Joi, 30 mai 2024, administrația locală din Slobozia a convocat ultima ședință de Consiliu Local a acestui mandat. Pe ordinea de zi au figurat 13 proiecte de hotărâri. Printre acestea s-a numărat și cel privind aprobarea criteriilor de repartizare a locuințelor ANL din Slobozia. Rea­mintim că administrația Soare face eforturi de mai mulți ani pentru a rezolva această pro­blemă stringentă a comu­nității. La nivelul Sloboziei au fost construite până în prezent 9 blocuri ANL.

 

O problemă socială fără soluții imediate Administrația locală încearcă... [citește_tot_articolul]

11 Iunie 2024, 08:05 (15378 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Expertize judiciare în dosarul «Bomba» deschis la Fetești

Expertize judiciare în dosarul «Bomba» deschis la Fetești

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița caută noi indicii în cazul bărbatului din Fetești care a murit în urma exploziei bombei artizanale pe care o construia în propria locuință. Denumit sugestiv dosarul «Bomba», acest caz a fost supus în prezent unui număr de șase expertize de specialitate pentru a descoperi natura produselor și instrumentelor pe care bărbatul le-a folosit pentru a realiza dispozitivul artizanal. Surse judiciare susțin faptul că bărbatul ar fi încercat să construiască bomba artizanală pentru a se apăra în cazul în care conflictul din Ucraina ar escalada, iar Rusia ar invada și teritoriul Româ... [citește_tot_articolul]

10 Iunie 2024, 12:05 (8338 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Curtea de Conturi a României contestă titlul de «doctor» al juristului Vasile Zamfir

După un audit la spitalul din Slobozia

Curtea de Conturi a României contestă titlul de «doctor» al juristului Vasile Zamfir

Curtea de Conturi a României a dat publicității Raportul misiunii de audit desfășurată în 2023 la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Verificarea a vizat «corectitudinea cheltuielilor de personal» efectuate de unitatea medicală pe parcursul anului trecut. Astfel, auditorii au descoperit faptul că, în perioada 2019-2023, Spitalul Județean de Urgență Slobozia i-a plătit ilegal juristului Vasile Zamfir indemnizația lunară pentru titlul științific de «doctor» în Drept Penal, obținut în urma cursurilor doc­torale pe care le-a urmat la o universitate din Republica Moldova. Curtea de Conturi a României arată în Raportul î... [citește_tot_articolul]

10 Iunie 2024, 07:55 (21617 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Programul de investiții punctuale al Urban SA continuă

Programul de investiții punctuale al Urban SA continuă

Urban SA Slobozia, operatorul regional de apă al județului Ialomița continuă programul de investiții punctuale pentru potabilizarea apei în lo­calitățile pe care le deservește. Recent, firma a fina­lizat la Perieți o investiție într-un rezervor de înmagazinare a apei. Rezervorul permite extinderea capacității de stocare a apei potabile la nivelul localității. Un proiect similar se află în execuție la Miloșești.

 

Încet, dar sigur Preluarea serviciilor de apă din mediul rural obligă Urban SA să in­vestească în extinderea și potabili... [citește_tot_articolul]

9 Iunie 2024, 10:10 (4016 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița nu dispune de stații publice pentru reîncărcarea autovehiculelor electrice

Ialomița nu dispune de stații publice pentru reîncărcarea autovehiculelor electrice

Mașinile electrice încep să devină tot mai populare în rândul posesorilor de automobile. Marea provocare pentru aceștia rămâne însă încărcarea acestui tip de autovehicule. În timp ce administrațiile locale din marile județe ale țării fac eforturi pentru a îmbunătăți accesul la stațiile de încărcare electrice, în județele mici, așa cum este și cazul Ialomiței, interesul pentru astfel de proiecte este scăzut. Administrația Fondului de Mediu a lansat încă din 2021 un proiect privind amenajarea de stații de reîncărcare a mașinilor electrice, destinat primăriilor. La nivelul județului nostru cinci administrații locale au depus... [citește_tot_articolul]

8 Iunie 2024, 09:55 (4467 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

«FreeLand» 2024-Capitolul 3

1 milion de lei pentru «identitatea muzicală a Sloboziei»

«FreeLand» 2024-Capitolul 3

Slobozia se pregătește pentru a treia ediție a Festivalului «FreeLand» Slobozia. Evenimentul se va des­fășura în perioada 12-14 iulie 2024 în Pădurea Peri. Printre noutățile acestei ediții se nu­mără construirea unei scene secundare și prezența baloanelor cu aer cald care vor purta spectatorii deasupra orașului. În cele 3 zile de spectacol vor concerta Irina Rimes, Holograf, Paraziții și Elena Gheorghe. «Încet, încet, Festivalul își ocupă locul pe care îl merită pe harta festivalulurilor muzicale din România. Slobozia a devenit un brand, iar tinerii noștri au, în sfârșit, ceva care le aparține în exclusivitate... [citește_tot_articolul]

7 Iunie 2024, 12:05 (9357 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
277 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de peste 55700 de lei

În ultimele 24 de ore au fost controlate 27 societăți comerciale și 14 mijloace de transport în comun, totodată fiind legitimate peste 1425 de persoane. Echipele de control au depistat și sancționat 14 ...[citește_toată_știrea]

17 Decembrie 2020, 18:10
(2772 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 77 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 17 decembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 5997, cu 77 cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

17 Decembrie 2020, 15:40
(2118 vizualizări - 0 comentarii)


Cotorca: Microbuz implicat într-un accident rutier. 4 persoane au fost rănite

Cotorca: Microbuz implicat într-un accident rutier. 4 persoane au fost rănite

Un microbuz în care se aflau 9 persoane a fost implicat într-un accident rutier în seara zilei de miercuri, 16 decembrie 2020. Evenimentul rutier s-a petrecut pe raza localității Cotorca, la granița dintre ...[citește_toată_știrea]

17 Decembrie 2020, 01:15
(4104 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Ultima tranșă de subvenții acordate agricultorilor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, începând cu data de 2 decembrie 2020, a demarat autorizarea plăților finale, ca diferență între cuantumul calculat și cuantumul acordat ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2020, 17:25
(7632 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Dosar penal pentru «violență domestică»

Un tânăr de 25 de ani, din Slobozia, s-a ales cu un dosar penal după ce și-ar fi lovit soția. Astfel, în ziua de marți, 15 decembrie a.c., polițiștii au fost sesizați de către o tânără, de 20 ani, din ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2020, 17:10
(1782 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Polițiștii au verificat respectarea măsurilor de protecție sanitară

În ultimele 24 de ore, polițiștii au efectuat o serie de controale cu privire la respectarea măsurilor de protecție sanitară pe raza județului Ialomița. Cu această ocazie, au fost controlate 26 societăți ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2020, 16:15
(1819 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 78 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 16 decembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 5920, cu 78 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2020, 15:20
(2808 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Sancțiuni aplicate angajatorilor

În luna noiembrie a acestui an, inspectorii Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița au desfășurat mai multe controale tematice ce au avut ca obiect identificarea și combaterea muncii nedeclarate. ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2020, 14:50
(1631 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 65 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 15 decembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 5842, cu 65 cazuri mai mult față de ziua de luni ...[citește_toată_știrea]

15 Decembrie 2020, 15:45
(3267 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Incidența cazurilor COVID-19 se menține ridicată

Datele Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița arată faptul că la nivelul municipiului Slobozia rata incidenței cazurilor se menține ridicată. Astfel, potrivit ultimelor raportări, rata ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2020, 19:05
(3273 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,34%, rata șomajului în octombrie 2020

La sfârșitul lunii octombrie 2020, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4073 șomeri (din care 1897 femei), rata șomajului fiind de 4,34%, cu 0,04% peste ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2020, 17:25
(2686 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 99 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 14 decembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 5777, cu 99 cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2020, 17:05
(2660 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Sancțiuni aplicate pentru vânzarea ilegală de material lemnos și pomi de Crăciun

IPJ Ialomița: Sancțiuni aplicate pentru vânzarea ilegală de material lemnos și pomi de Crăciun

În perioada 11-12 decembrie a.c., polițiștii ialomițeni au desfășurat o amplă acțiune ce a vizat prevenirea și combaterea ilegalităților în domeniul silvic și pentru depistarea transporturilor ilegale de ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2020, 15:30
(5138 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 81 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 13 decembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 5678, cu 81 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2020, 15:15
(3704 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: 78 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 12 decembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 5597, cu 78 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

12 Decembrie 2020, 15:30
(2370 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

SC POLARIS M. HOLDING SRL
-Punct de lucru Slobozia
anunță cetățenii din zona de case
că serviciul de colectare al deșeurilor
menajere și al deșeurilor reciclabile
aferent zilelor de
sărbătoare legală 25.12.2020 (vineri)
și 01.01.2021 (vineri)

ce cuprinde străzile: IANACHE,
FERDINAND, PARIS, LONDRA,
BRĂILEI, MINERVA, PANDURI, OITUZ,
MĂRĂȘEȘTI, PRELUNGIREA MĂRĂȘEȘTI,
PENEȘ CURCANUL, 24 IANUARIE 1859,
COL. ION POPESCU, ION ALBEȘTEANU,
PANAIT ISTRATI, WALTER MĂRĂCINEANU,
STR. 1918, DROPIEI, POGOANE,
GHEORGHE POPESCU,
BDUL 1 DECEMBRIE 1918,
A.C. LĂZĂRESCU ION,
GHEORGHE FOLESCU și Cartierul BORA
cu toate străzile aferente
,
se va efectua în datele
de 26.12.2020 (sâmbătă),
respectiv 02.01.2021 (sâmbătă)

11 Decembrie 2020, 19:05


Grupul de Comunicare Strategică: 106 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 11 decembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 5521, cu 106 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2020, 16:15
(2863 vizualizări - 2 comentarii)


Tânăr din Ciulnița, reținut pentru «tâlhărie»

Un tânăr de 32 de ani din comuna Ciulnița a fost reținut pentru 24 de ore în ziua de joi, 10 decembrie 2020. Acesta este principalul suspect al unei fapte de «tâlhărie» comisă la Slobozia, pe data de 2 ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2020, 16:10
(2831 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 22 mii de lei aplicate de polițiști

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au desfășurat ample acțiuni de prevenire a faptelor antisociale dar și cu scopul de a verifica modul în care cetățenii respectă măsurile de protecție sanitară ...[citește_toată_știrea]

11 Decembrie 2020, 16:05
(1670 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: I-a furat portofelul din geantă

Polițiștii ialomițeni au depistat o femeie, de 42 de ani, din Fetești, bănuită că ar fi sustras un portofel cu bani și acte. Bunurile au fost recuperate și predate persoanei vătămate. În cursul zilei de ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2020, 15:55
(2040 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Beți la volan, pe străzile Sloboziei

Miercuri, 9 decembrie a.c., în jurul orelor 16,00, polițiștii din Slobozia au depistat în flagrant un bărbat, în vârstă de 40 de ani, în timp ce conducea un autoturism pe raza municipiului Slobozia sub ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2020, 15:50
(2826 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Acțiuni pentru combaterea răspândirii COVID-19, amenzi de peste 27700 de lei

Pe fondul numărului de cazuri de COVID-19 înregistrate, pentru prevenirea și combaterea infectării, sub autoritatea Instituției Prefectului, polițiștii din cadrul IPJ Ialomița, împreună cu celelalte forțe ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2020, 15:45
(3818 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 37 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 10 decembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 5415, cu 37 cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

10 Decembrie 2020, 15:35
(2428 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Ordin de protecție emis pe numele unui bărbat care și-a bătut soția

Marți, 8 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Slobozia au fost sesizați de o femeie, de 35 de ani, cu privire la faptul că ar fi fost lovită și amenințată de concubinul său. În ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2020, 17:05
(11443 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Stelnica, arestat pentru «violență în familie»

Marți, 8 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 3 Poliție Rurală Stelnica au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2020, 16:40
(1878 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: Participanți la o înmormântare, amendați de polițiști

În ultimele 24 de ore, sub autoritatea Instituției Prefectului Județului Ialomița, au fost desfășurate acțiuni de verificare a respectării măsurilor impuse în contextul stării de alertă, în zone aglomerate ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2020, 16:20
(2663 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 58 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 9 decembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 5378, cu 58 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

9 Decembrie 2020, 15:50
(2646 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Incidența cazurilor se menține ridicată

Datele Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița arată faptul că la nivelul municipiului Slobozia rata incidenței cazurilor se menține ridicată. Astfel, potrivit ultimelor raportări, rata ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2020, 17:35
(3289 vizualizări - 4 comentarii)


IPJ Ialomița: Respectarea măsurilor de protecție sanitară, verificată de polițiști

În ultimele 24 de ore, 83 de polițiști și polițiști locali au acționat pentru verificarea respectării măsurilor impuse în contextul Stării de Alertă, în zonele aglomerate dar și în mijloacele de transport ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2020, 17:25
(2272 vizualizări - 1 comentariu)


DSVSA Ialomița: Controale în piețe și abatoare

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița va desfășura în perioada următoare mai multe controale cu scopul de a preveni răspândirea virusului Pestei Porcine Africane și apariției ...[citește_toată_știrea]

8 Decembrie 2020, 17:20
(2368 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...