Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Învierii Domnului

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Învierii Domnului

† VINCENȚIU
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor

Iubitului meu cler și popor,
Har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
Iar din parte-mi, arhierești binecuvântări!

 

Dreptmăritori creștini,

Hristos a înviat!

Cei doi Sfinți Ucenici și Apostoli, Petru și Ioan, au fost printre martorii privilegiați ai descoperirii mormântului gol al Mântuitorului și primii care au crezut că Iisus Hristos a înviat din morți. Ei reprezintă, de asemenea, și cele două atitudini sau moduri de a ne raporta la cunoașterea și experiența Învierii... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2024, 10:05 (6023 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Cursuri de parenting organizate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Cursuri de parenting organizate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Lipsa accesului la servicii medicale în zonele defavorizate din Ialomița este o realitate tot mai evidentă. Pentru multe dintre fe­meile care trăiesc în aceste comunități monitorizarea unei sarcini sau îngrijirea copiilor sunt aspecte greu de realizat. Pentru a veni în sprijinul acestor mame și a familiilor din care provin, medicii Secției Neonatologie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia organi­zează o serie de cursuri prin care îi învață pe părinți cum să-și îngrijească bebelușii proaspăt veniți pe lume. Cursurile sunt gratuite și se organizează voluntar, din dorința cadrelor medicale de a fi alături de mamele vulnerabile. «Dorim... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2024, 14:05 (12260 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Toate vechi și nouă toate

Toate vechi și nouă toate

Mircea Fechet se laudă că reciclăm 5 milioane de peturi zilnic. La Slobozia, lauda ministrului Mediului nu are rezonanță. Orașul are un cartier care trăiește de generații din colectarea deșeurilor. De orice fel, numai să plătească cineva bani pe ele. Există voci care susțin că de aceea e orașul curat. Iar de când primim 50 de bani pe pet, piața a devenit concurențială și viața mai grea. Numai promisiunile rămân aceleași!

 

Viața cu Paraschiva Mustafa Paraschiva Mustafa nu știe ce-i aia reciclare. Are 64 de ani și face asta de când se știe. Ea și toată Bora. O... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2024, 09:40 (13370 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ruina de la kilometrul «0» al orașului Slobozia

Din nou despre Casa de Cultură a Sindicatelor

Ruina de la kilometrul «0» al orașului Slobozia

La 12 ani de la ultimele spectacole pe scenă, Casa de Cultură a Sindicatelor din Slobozia continuă să reprezinte un reper cultural al orașului. Inundată, părăsită, exploatată ilegal, ignorată de autorități și de către cei care o ad­ministrează, acest vestigiu al arhitecturii comuniste din Slobozia rămâne în picioare. «Avem toată bunăvoința de a reabilita clădirea, dar nu sunt fonduri!» declară acum Elena Neagu, președintele UJSL Ialomița.

 

Imagini suprapuse Ultimele fotografii din Casa de Cultură a Sindicatelor din Slobozia au fost făcute publice î... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2024, 07:50 (19905 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gârbovi: A pierdut la pariuri banii furați prietenului de pahar

Gârbovi: A pierdut la pariuri banii furați prietenului de pahar

Un tânăr din Gârbovi este cercetat penal pentru comi­terea infracțiunii de «acces ilegal al sistemelor informa­tice» după ce i-a furat cardul de credit al prietenului său. Cu banii obținuți și-a încercat norocul la o casă de pariuri, dar a avut ghinion. Acum riscă să stea după gratii până la 5 ani.

 

Se așteaptă decizia instanței În urmă cu o săptămână, procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița l-au trimis în judecată pe un tânăr de 25 de ani, domiciliat la Gârbovi, sub acuzația de «... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2024, 12:10 (13529 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu, despre securitate cibernetică la conferința «Idei care schimbă România»

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu, despre securitate cibernetică la conferința «Idei care schimbă România»

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu a participat la sfârșitul lunii trecute la conferința «Idei care schimbă România», eveniment organizat de Comisia pentru Afaceri Europene a Camerei Deputaților. Evenimentul marchează interesul de care se bucură acest domeniu la nivel guvernamental, precum și intențiile României de a deveni un lider regional în protecția spațiului virtual.

 

Un eveniment fanion În zilele de 23 și 24 aprilie 2024, la Palatul Parlamentului, s-a desfășurat conferința «Idei care schimbă România», eveniment organizat... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2024, 10:10 (12227 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Internat la spital după ce și-a agresat mama și s-a aruncat de la balcon

S-a întâmplat la Slobozia

Internat la spital după ce și-a agresat mama și s-a aruncat de la balcon

bonus: Peste 300 de copii abuzați, în 2023

Întâmplare șocantă la Slobozia. Un adolescent de 14 ani s-a aruncat de la balconul apartamentului în care locuiește, revoltat de faptul că mama sa a solicitat eliberarea unui ordin de protecție, femeia reclamând faptul că este agresată de fiul său. Se pare că este pentru a doua oară când mama solicită să primească protecție printr-un astfel de act eliberat de organele judiciare. Tânărul primește acum îngrijiri medicale la Spitalul de Copii «Grigore Alexandrescu» din București. «Va fi preluat într-un centru de plasament după externare...» susține Nicolae Badea, purtătorul de cuvânt al Direcției Generale de Asistență... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2024, 07:55 (13753 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Administrația Soare cere reducerea tarifelor de furnizare a apei în Ialomița

Administrația Soare cere reducerea tarifelor de furnizare a apei în Ialomița

bonus: Apa din Slobozia NU are nevoie de osmoză inversă

Primarul municipiului reședință de județ Slobozia, Dragoș Soare a cerut public reducerea tarifului de furnizare a apei în unitățile administrativ-teritoriale deservite de Urban SA. Solicitarea edilului din Slobozia se bazează pe alocările bugetare acordate Urban SA pentru reducerea cheltuielilor cu energia electrică în cadrul stației de epurare.

 

Țeapă între administrații Urban SA a decis să majoreze tarifele pentru furnizarea apei în două etape, de-a lungul anului 2023. La acest moment prețul pentru mc de apă furnizată și epurată de către Urban SA î... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2024, 10:20 (18595 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Plajele publice de la Amara sunt pregătite în proporție de 98%

Avem o șansă vara asta

Plajele publice de la Amara sunt pregătite în proporție de 98%

bonus: Alin Sorin Sandu candidează pentru Parlament

Închise oficial în 2021, plajele publice de la Amara ar putea fi redeschise în această vară. Conform declarațiilor oficiale, inves­tițiile existente pe Plaja «Zorilor» și Plaja «Perla» sunt finalizate în proporție de 98%. «Urmează o inspecție la fața locului. În funcție de rezulta­tele inspecției și decizia comisiei de evaluare, voi semna sau nu re­cepția acestei lucrări... Sper ca totul să fie realizat conform proiectului!» a de­clarat public primarul Alin Sorin Sandu. Re­cepția lucrărilor a fost stabilită pentru a doua jumătate a lunii aprilie 2024.

 

3 ani fără plaje publice... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2024, 12:20 (21339 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

100 mii de euro despăgubiri pentru un caz de malpraxis

Spitalul Municipal Urziceni, reclamat în instanță

100 mii de euro despăgubiri pentru un caz de malpraxis

Un fost pacient al Spitalului Municipal Urziceni acuză unitatea medicală dar și pe medicul care l-a tratat de grave abateri profesionale, solicitând plata unor despăgubiri în valoare de peste 100 mii de euro. De asemenea, același pacient cere plata contravalorii îngrijirilor medicale de care a beneficiat după ce a fost externat din spital. Spitalul Municipal Urziceni nu a dorit să comenteze situația.

 

Un proces în curs În anul 2023, bărbatul care a reclamat în instanță atât Spitalul Municipal Urziceni, cât și pe medicul care l-a... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2024, 07:55 (8637 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Soare investește 1 milion de lei în irigarea spațiilor verzi

Operațiunea «Gazonul» continuă

Administrația Soare investește 1 milion de lei în irigarea spațiilor verzi

Consiliul Local Slobozia a aprobat alocarea a aproximativ 1 milion de lei pentru construirea a două sisteme de irigații cu aspersoare în Zona Nordului și Zona Tribunalului din Slobozia. Decizia, aprobată cu majoritate de voturi, con­firmă susținerea de care se bucură acest proiect la nivelul Sloboziei.

 

De la promisiuni la realitate Administrația locală încearcă de peste 10 ani să realizeze zone de spații verzi la nivelul municipiului Slobozia. Primul proiect de acest gen, altfel ratat, a costat administrația 30000 de lei și a fost realizat în Parcul Tineretului... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2024, 12:35 (9401 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Anchetă penală la Fierbinți-Târg: Fabrică de reciclare a plasticului, acuzată că îngropa deșeuri în pământ!

Anchetă penală la Fierbinți-Târg: Fabrică de reciclare a plasticului, acuzată că îngropa deșeuri în pământ!

Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni au deschis un dosar penal care vizează o fabrică de reciclare a plasticului cu sediul în orașul Fierbinți-Târg. Se pare că respectiva firmă îngropa în pământ resturile provenite din activitatea de reciclare. În urma unei acțiuni de amploare a Gărzii de Mediu Ialomița și Poliției ialomițene , în gropile săpate pentru a scoate deșeurile la lumină ar fi fost descoperite peste 60 tone de resturi de material plastic reciclat.

 

Sancțiuni de 160 mii de lei Acțiunea Gărzii de Mediu... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2024, 07:50 (17399 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fără pensionări anticipate pentru locuitorii zonelor poluate Slobozia-Ciulnița

De la 1 septembrie 2024

Fără pensionări anticipate pentru locuitorii zonelor poluate Slobozia-Ciulnița

De la 1 septembrie 2024, Guvernul României a decis să mo­difice Legea Pensiilor, astfel încât se va renunța la prevederea care dădea dreptul persoanelor ce au locuit în zone poluate peste 30 de ani să se pensioneze anticipat cu 2 ani, fără a mai fi penalizate. Pe lista localităților ai căror cetățeni puteau beneficia de această preve­dere legală au fost incluse Slobozia și Ciulnița. S-a considerat că loca­litățile în cauză au fost afectate de compușii chimici emanați în urma activității desfășurate de Combinatul Chimic Slobozia.

 

Pensionare anticipată cu penalizare... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2024, 09:50 (13311 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal pe bune

Fotbal, Liga a II-a, play-off, FK Csikszereda-Unirea Slobozia 0-1

Fotbal pe bune

S-a mai scris un episod glorios al Unirii în acest sezon. La Miercurea Ciuc, echipa deja promovată a Sloboziei a luat, absolut meritat, toate cele 3 puncte, lăsând nedumerită întreaga asistență harghiteană. Cel mai descumpănit a fost, de departe, vocalul președinte al Ciucului, Zoltan Szondi. Acesta declarase, înainte de startul play-off-ului, că se îndoiește de faptul că unele echipe își vor apăra corect șansele. Săgețile erau îndreptate, mai ales, către Șelimbăr și Corvinul, echipe fără drept de promovare. Probabil că mulți se așteptau ca, aflată cu sacii în căruță, Unirea să fie lipsită de motivație la Miercurea Ciuc. S-au înșelat... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2024, 16:50 (8673 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Ultimul armurier...

Ultimul armurier...

Atunci când munca se transformă în pasiune, aproape că e greu să mai simți orele petrecute la serviciu. Maistrul militar în cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean «General de brigadă Nicolae Condeescu», Cătălin Oprea a fost mereu atras de mecanisme și de felul în care acestea funcționează. De aceea, principala sa responsabilitate este să repare și să întrețină armele pe care colegii săi le folosesc în timpul misiunilor. Și este singurul angajat din cei peste 600 pe care Jandar­meria ialomițeană îi are care deține toate calificările necesare pentru a face asta. Este o meserie în care nu ai voie să greșești, pentru că orice... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2024, 10:40 (7014 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Clean Tech Ciulnița transportă apele reziduale cu vidanjele

Autorizație integrată de mediu încălcată

Clean Tech Ciulnița transportă apele reziduale cu vidanjele

Clean Tech Ciulnița transportă de 2 ani apele reziduale rezultate în urma procesului de producție cu vidanjele. Printre stațiile de epurare care preiau aceste ape reziduale se numără și cea a Sloboziei, operate de către Urban SA. Asociația AER Sud Muntenia atrage din nou public atenția asupra acestei practici, considerată ilegală și acuză conducerea societății de încălcarea legislației în vigoare. În replică, directorul Urban SA susține că nu cunoaște situația și cere intervenția instituțiilor de forță ale statului prin apelarea numărului de urgență 112.

 

O acuzație veche de 2 ani... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2024, 07:55 (9240 vizualizări - 7 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

ISU-Bâcu ar cam vrea să se pensioneze

ISU-Bâcu ar cam vrea să se pensioneze

Din ciclul «șefi în funcție de schimbat în preajma Alege­rilor», ne preocupă soarta șefului de la ISU. Care, auzind la rându-i ceea ce am auzit și noi, ar cam vrea la pensie. De principiu, din câte mai știți, șefii de instituții fac de toate și mai nimica. Corect, unii chiar se prefac că se strofoacă cu ale muncii. Alții, cum e Laurențiu Bâcu de la ISU Ialomița, nu știu nici măcar să joace teatru. E drept, nu ne-am născut toți actori... Și să stai la un birou de dimineață până seara nu-i chiar atât de simplu. Doar că ISU-Bâcu, spun gurile rele, chiar se «plictisește» în ulti­mul timp... Dovadă stau amenzile... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2024, 14:40 (15391 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Fără precedent: Toți președinții desemnați ai Biroului Electoral de Circumscripție al Județului Ialomița s-au retras din funcții!

Fără precedent: Toți președinții desemnați ai Biroului Electoral de Circumscripție al Județului Ialomița s-au retras din funcții!

Situație fără precedent în Ialomița. Toți președinții desemnați de Tribunalul Ialomița la conducerea Biroului Electoral de Circumscripție al Județului Ialomița au renunțat pe rând la preluarea funcțiilor, aceștia invocând motive personale. Tragerile la sorți au fost reluate încă de la începutul acestei săptămâni, după ce, la finalul săptămânii trecute, Biroul Electoral Central, pe baza mai multor contestații, a desființat toate Birourile Electorale de Circumscripție locale, inclusiv pe cel Județean.

 

Se caută președinte pentru BEJ Ialomița... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2024, 11:20 (14731 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia a accesat o investiție de 30 milioane de lei pentru sistemul de apă și apă uzată

Slobozia a accesat o investiție de 30 milioane de lei pentru sistemul de apă și apă uzată

Administrația locală din Slobozia a accesat 30 mili­oane de lei pentru extinderea și modernizarea sistemului de alimentare cu apă și canalizare. Fondurile accesate sunt puse la dispoziție de către Administrația Fondului de Mediu în cadrul Progra­mului vizând sisteme de alimentare cu apă, canalizare și epurare a apelor uzate. «Am reușit să depunem vineri (n.red.: 5 aprilie 2024), în primele 4 minute de la deschiderea apelului, cererea de finanțare pentru extinderea și modernizarea sistemului de alimentare cu apă și canalizare în va­loare de 30 milioane de lei, aplicând în cadrul Agenției Fondului de Mediu pentru valoarea... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2024, 08:05 (16676 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Calificare istorică: Unirea Slobozia, echipă promovată în SuperLiga României!

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Calificare istorică: Unirea Slobozia, echipă promovată în SuperLiga României!

Echipa Ialomiței, Unirea Slobozia, antrenată de Adrian Mihalcea, s-a impus miercuri, 24 aprilie a.c., cu scorul de 1-0 pe terenul celor de la CS Mioveni. Astfel, cu 4 etape rămase de disputat, Unirea Slobozia este prima echipă calificată matematic în SuperLiga-sezonul 2024/2025. Revenind, mijlocașul ofensiv Florin Purece a marcat golul victoriei slobozenilor cu CS Mioveni, în minutul 45+3, din lovitură de la 11 metri. Așadar, Unirea Slobozia și-a asigurat promovarea directă în SuperLigă-sezonul 2024-2025, remiza celor de la Csikszereda cu Șelimbăr, scor 2-2, ajutând suplimentar echipa slobozeană. Unirea Slobozia a acumulat 53 de puncte în clasamentul din ... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2024, 20:35 (22103 vizualizări - 7 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
310 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Făcăeni: I-a furat motorina din casă!

Poliția a fost sesizată sîmbătă, 4 februarie a.c., de către administratorul unei întreprinderi individuale, un bărbat de 37 ani, din comuna Făcăeni, cu privire la faptul că persoane necunoscute au pătruns ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2012, 13:45
(14716 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi pentru șoferii nepregătiți de iarnă

În perioada 3-5 februarie a.c., efectivele de Poliție Rutieră au acționat pentru asigurarea fluenței traficului rutier, precum și pentru dirijarea și supravegherea utilajelor de deszăpezire pentru înlăturarea ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2012, 13:44
(13278 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiune preventivă pe raza municipiului Fetești și a comunelor arondate

Efective din cadrul Poliției Fetești, în colaborare cu cadre ale Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița au acționat, în noaptea de 4/5 februarie a.c., în intervalul orar 22,00-02,00, pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2012, 13:43
(14354 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accidentat în timp ce încerca să traverseze

Duminică, 5 februarie a.c., un bărbat de 55 ani, din comuna Bărcănești, aflat la volanul unui autoturism, a accidentat un pieton care s-a angajat în traversarea DJ201 prin loc nepermis și fără să se asigure ...[citește_toată_știrea]

6 Februarie 2012, 13:42
(12618 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cercetați pentru contrabandă cu țigări

Polițiștii ialomițeni au reținut joi, 2 februarie a.c., pe bază de ordonanță de reținere pentru o perioadă de 24 ore, un bărbat de 45 ani, din comuna Rovine, pentru săvîrșirea infracțiunii de deținere și ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2012, 07:38
(16935 vizualizări - 5 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permis, la volan

Un tînăr de 24 ani a fost depistat de către polițiști pe strada Ion Creangă din Fetești în timp ce conducea un autoturism fără să dețină permis de conducere și avînd o îmbibație alcoolică peste limita legală ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2012, 07:37
(14037 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendii la Slobozia și Glodeanu Siliștea, bucată de tablă desprinsă de pe un bloc din Urziceni

În dimineața zilei de joi, 2 februarie a.c, în urma supraîncălzirii unei sobe, locuința unui cetățean din localitatea Glodeanu Siliștea a fost cuprinsă de flăcări. Pompierii Secției Urziceni au intervenit ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2012, 07:32
(16869 vizualizări - 1 comentariu)


Axintele: I-a furat banii după ce au băut împreună

Miercuri, 1 februarie, polițiștii din Urziceni a fost alertați de către un bărbat de 85 ani, din Axintele, despre faptul că un consătean i-a furat din locuință 700 lei. Ulterior, polițiștii au stabilit ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2012, 15:08
(13134 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Axintele furt


Grindu: Au furat din curtea unui localnic

Doi tineri de 15, respectiv 19 ani, sînt cercetați pe polițiști pentru furt calificat. Pe scurt, la data de 22 ianuarie, cei doi tineri au intrat în curtea locuinței unui bărbat de 77 ani, din comuna Grindu ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2012, 15:06
(13081 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Grindu furt


Ialomița: Mașină furată, restituită proprietarului

«Polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale, Compartimentul Trafic și Furturi Auto au pus în executare, conform rezoluției procurorului de caz miercuri, 1 februarie, măsura de restituire ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2012, 15:05
(13006 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Fără permis, la volan

Un bărbat de 41 ani a fost prins, miercuri, 1 februarie, de polițiști, în timp ce conducea o mașină pe strada Călărași, din Fetești, fără a avea permis de conducere. Pentru imprudența sa, individului i ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2012, 15:04
(10968 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiuni preventive la Fetești și Urziceni

Miercuri, 1 februarie, în intervalul orar 18,00-21,00, polițiștii din Fetești și posturile de poliție arondate au organizat și desfășurat o serie de acțiuni pentru a identifica autorii de fapte penale, ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2012, 15:01
(14722 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Coșul de fum, cauza unui incendiu

Un coș de fum deteriorat și neizolat corespunzător a fost cauza izbucnirii unui incendiu la o locuință din localitatea Manasia. Incidentul s-a produs marți, 31 ianuarie a.c., în jurul orei 10,30, iar la ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2012, 15:45
(12367 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Manasia incendiu


DGFP Ialomița: Peste 69 milioane lei, datorii la bugetul de stat

Marți, 31 ianuarie 2011, Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița a publicat pe site-ul ANAF 1907 agenți economici care figurau cu obligații restante la bugetul general consolidat la data de decembrie ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2012, 15:39
(12329 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DGFP Ialomița


ITM Ialomița: Ceai pentru angajații care lucrează în aer liber

«Avînd în vedere prognozele pe care Institutul Național de Meteorologie și Hidrologie le estimează cu referire la perioadele cu temperaturi scăzute care vor fi prezente în perioada următoare, Inspectoratul ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2012, 15:32
(14279 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2012, 17:51
(5160 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A luat foc cabina unui TIR!

Slobozia: A luat foc cabina unui TIR!

Cabina unui autotractor ce aparținea unei societăți comerciale din Slobozia a luat foc în după-amiaza zilei de luni, 30 ianuarie. Potrivit pompierilor, incendiul s-a produs cel mai probabil în urma unui ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2012, 17:34
(14450 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Frigul face primele victime

Luni, 30 ianuarie a.c., polițiștii din Țăndărei au încercat să salveze de la îngheț un bărbat de 57 ani, care locuia într-un adăpost improvizat din bucăți de tablă și cartoane. Imediat polițiștii au anunțat ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2012, 17:32
(16395 vizualizări - 1 comentariu)


Jandarmii ialomițeni au deszăpezit peste 200 de mașini

În perioada 25-27 ianuarie, cele trei zile critice de viscol și ninsori abundente, jandarmii din cadrul Detașamentelor Slobozia și Urziceni au desfășurat acțiuni de deszăpezire a autovehiculelor ramase ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2012, 15:38
(8523 vizualizări - 0 comentarii)


Groaznic accident între Coșereni și Movilița: Trei morți și patru răniți. Printre morți, un bebeluș de doar o lună!

Trei persoane au murit, iar patru bărbați, între care trei polițiști de la IPJ Iași, au fost răniți, într-un accident petrecut între localitățile Coșereni și Movilița. Accidentul s-a produs după ce un autoturism ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2012, 08:59
(10706 vizualizări - 4 comentarii)


Consiliul Județean Ialomița: Dezbatere publică pe buget

Potrivit prevederilor legale, Consiliul Județean va iniția o serie de dezbateri publice asupra proiectului bugetului propriu al județului Ialomița pe anul 2012. Drept urmare, despre repartizările bugetare ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2012, 19:28
(14965 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: I-a furat din curtea casei

O femeie de 56 ani, din Fetești, a reclamat polițiștilor sîmbătă, 28 ianuarie a.c., că persoane necunoscute au intrat în curtea locuinței sale de unde au furat mai multe țevi metalice și plasă din sîrmă ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2012, 14:32
(13090 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Ialomița: Băuți, la volan

Vineri, 27 ianuarie, polițiștii din Urziceni au oprit pentru control, în trafic, un microbuz condus de un localnic, de 38 ani. Pentru că mirosea a alcool, șoferul a fost testat cu aparatul Drager, care ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2012, 14:31
(12484 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 115 amenzi în traficul rutier

Peste 115 sancțiuni contravenționale, 2 certificate de înmatriculare retrase și două permise reținute este bilanțul, pe scurt, al acțiunii polițiștilor ialomițeni, în traficul rutier județean, la sfîrșitul ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2012, 14:30
(12090 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Portocaliu de ger

Ialomița: Cod Portocaliu de ger

Atenționarea Cod Galben de ger emisă de Administrația Națională de Meteorologie a fost schimbată în atenționare Cod Portocaliu. Astfel, în intervalul 30 ianuarie-3 februarie 2012, în Moldova, Muntenia, ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2012, 11:32
(12512 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cod Galben de ger

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, «în intervalul 28 ianuarie-3 februarie 2012, în Moldova, Muntenia, Oltenia, Dobrogea, Transilvania și Maramureș, vremea va fi geroasă, mai ales în cursul ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2012, 12:06
(11267 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Traficul rutier revine la normal. Se circulă în condiții de iarnă!

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că sîmbătă, 28 ianuarie 2012, orele 18,00, traficul este în continuare blocat pe Autostrada A2 intre km 136 si km 159 ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2012, 19:32
(7446 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Evaziune de 3,5 milioane lei cu produse petroliere

Un bărbat de 44 ani, din Fundata, administrator al unei societăți comerciale este cercetat penal pentru o evaziune de peste 3,5 milioane lei. Polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor au reținut ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2012, 12:49
(13464 vizualizări - 4 comentarii)


ISU Ialomița: Zăpadă, foc și urgențe medicale

Joi, 26 ianuarie, pompierii Secției Urziceni au acționat timp de mai bine de 8 ore pe DN2, în apropierea comunei Movilița pentru deszăpezire. În urma intervențiilor, 33 de autoturisme, un microbuz și un ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2012, 12:47
(15708 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Informare privind normele de venit

«Pînă la 31 ianuarie 2012, persoanele fizice care obțin venituri a căror impunere au la bază normele anuale de venit au dreptul să opteze pentru determinarea venitului net în sistem real» informează Direcția ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2012, 12:46
(13455 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...