Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Învierii Domnului

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Învierii Domnului

† VINCENȚIU
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor

Iubitului meu cler și popor,
Har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
Iar din parte-mi, arhierești binecuvântări!

 

Dreptmăritori creștini,

Hristos a înviat!

Cei doi Sfinți Ucenici și Apostoli, Petru și Ioan, au fost printre martorii privilegiați ai descoperirii mormântului gol al Mântuitorului și primii care au crezut că Iisus Hristos a înviat din morți. Ei reprezintă, de asemenea, și cele două atitudini sau moduri de a ne raporta la cunoașterea și experiența Învierii... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2024, 10:05 (6023 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Cursuri de parenting organizate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Cursuri de parenting organizate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Lipsa accesului la servicii medicale în zonele defavorizate din Ialomița este o realitate tot mai evidentă. Pentru multe dintre fe­meile care trăiesc în aceste comunități monitorizarea unei sarcini sau îngrijirea copiilor sunt aspecte greu de realizat. Pentru a veni în sprijinul acestor mame și a familiilor din care provin, medicii Secției Neonatologie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia organi­zează o serie de cursuri prin care îi învață pe părinți cum să-și îngrijească bebelușii proaspăt veniți pe lume. Cursurile sunt gratuite și se organizează voluntar, din dorința cadrelor medicale de a fi alături de mamele vulnerabile. «Dorim... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2024, 14:05 (12261 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Toate vechi și nouă toate

Toate vechi și nouă toate

Mircea Fechet se laudă că reciclăm 5 milioane de peturi zilnic. La Slobozia, lauda ministrului Mediului nu are rezonanță. Orașul are un cartier care trăiește de generații din colectarea deșeurilor. De orice fel, numai să plătească cineva bani pe ele. Există voci care susțin că de aceea e orașul curat. Iar de când primim 50 de bani pe pet, piața a devenit concurențială și viața mai grea. Numai promisiunile rămân aceleași!

 

Viața cu Paraschiva Mustafa Paraschiva Mustafa nu știe ce-i aia reciclare. Are 64 de ani și face asta de când se știe. Ea și toată Bora. O... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2024, 09:40 (13370 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ruina de la kilometrul «0» al orașului Slobozia

Din nou despre Casa de Cultură a Sindicatelor

Ruina de la kilometrul «0» al orașului Slobozia

La 12 ani de la ultimele spectacole pe scenă, Casa de Cultură a Sindicatelor din Slobozia continuă să reprezinte un reper cultural al orașului. Inundată, părăsită, exploatată ilegal, ignorată de autorități și de către cei care o ad­ministrează, acest vestigiu al arhitecturii comuniste din Slobozia rămâne în picioare. «Avem toată bunăvoința de a reabilita clădirea, dar nu sunt fonduri!» declară acum Elena Neagu, președintele UJSL Ialomița.

 

Imagini suprapuse Ultimele fotografii din Casa de Cultură a Sindicatelor din Slobozia au fost făcute publice î... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2024, 07:50 (19905 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gârbovi: A pierdut la pariuri banii furați prietenului de pahar

Gârbovi: A pierdut la pariuri banii furați prietenului de pahar

Un tânăr din Gârbovi este cercetat penal pentru comi­terea infracțiunii de «acces ilegal al sistemelor informa­tice» după ce i-a furat cardul de credit al prietenului său. Cu banii obținuți și-a încercat norocul la o casă de pariuri, dar a avut ghinion. Acum riscă să stea după gratii până la 5 ani.

 

Se așteaptă decizia instanței În urmă cu o săptămână, procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița l-au trimis în judecată pe un tânăr de 25 de ani, domiciliat la Gârbovi, sub acuzația de «... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2024, 12:10 (13529 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu, despre securitate cibernetică la conferința «Idei care schimbă România»

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu, despre securitate cibernetică la conferința «Idei care schimbă România»

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu a participat la sfârșitul lunii trecute la conferința «Idei care schimbă România», eveniment organizat de Comisia pentru Afaceri Europene a Camerei Deputaților. Evenimentul marchează interesul de care se bucură acest domeniu la nivel guvernamental, precum și intențiile României de a deveni un lider regional în protecția spațiului virtual.

 

Un eveniment fanion În zilele de 23 și 24 aprilie 2024, la Palatul Parlamentului, s-a desfășurat conferința «Idei care schimbă România», eveniment organizat... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2024, 10:10 (12227 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Internat la spital după ce și-a agresat mama și s-a aruncat de la balcon

S-a întâmplat la Slobozia

Internat la spital după ce și-a agresat mama și s-a aruncat de la balcon

bonus: Peste 300 de copii abuzați, în 2023

Întâmplare șocantă la Slobozia. Un adolescent de 14 ani s-a aruncat de la balconul apartamentului în care locuiește, revoltat de faptul că mama sa a solicitat eliberarea unui ordin de protecție, femeia reclamând faptul că este agresată de fiul său. Se pare că este pentru a doua oară când mama solicită să primească protecție printr-un astfel de act eliberat de organele judiciare. Tânărul primește acum îngrijiri medicale la Spitalul de Copii «Grigore Alexandrescu» din București. «Va fi preluat într-un centru de plasament după externare...» susține Nicolae Badea, purtătorul de cuvânt al Direcției Generale de Asistență... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2024, 07:55 (13753 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Administrația Soare cere reducerea tarifelor de furnizare a apei în Ialomița

Administrația Soare cere reducerea tarifelor de furnizare a apei în Ialomița

bonus: Apa din Slobozia NU are nevoie de osmoză inversă

Primarul municipiului reședință de județ Slobozia, Dragoș Soare a cerut public reducerea tarifului de furnizare a apei în unitățile administrativ-teritoriale deservite de Urban SA. Solicitarea edilului din Slobozia se bazează pe alocările bugetare acordate Urban SA pentru reducerea cheltuielilor cu energia electrică în cadrul stației de epurare.

 

Țeapă între administrații Urban SA a decis să majoreze tarifele pentru furnizarea apei în două etape, de-a lungul anului 2023. La acest moment prețul pentru mc de apă furnizată și epurată de către Urban SA î... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2024, 10:20 (18595 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Plajele publice de la Amara sunt pregătite în proporție de 98%

Avem o șansă vara asta

Plajele publice de la Amara sunt pregătite în proporție de 98%

bonus: Alin Sorin Sandu candidează pentru Parlament

Închise oficial în 2021, plajele publice de la Amara ar putea fi redeschise în această vară. Conform declarațiilor oficiale, inves­tițiile existente pe Plaja «Zorilor» și Plaja «Perla» sunt finalizate în proporție de 98%. «Urmează o inspecție la fața locului. În funcție de rezulta­tele inspecției și decizia comisiei de evaluare, voi semna sau nu re­cepția acestei lucrări... Sper ca totul să fie realizat conform proiectului!» a de­clarat public primarul Alin Sorin Sandu. Re­cepția lucrărilor a fost stabilită pentru a doua jumătate a lunii aprilie 2024.

 

3 ani fără plaje publice... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2024, 12:20 (21339 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

100 mii de euro despăgubiri pentru un caz de malpraxis

Spitalul Municipal Urziceni, reclamat în instanță

100 mii de euro despăgubiri pentru un caz de malpraxis

Un fost pacient al Spitalului Municipal Urziceni acuză unitatea medicală dar și pe medicul care l-a tratat de grave abateri profesionale, solicitând plata unor despăgubiri în valoare de peste 100 mii de euro. De asemenea, același pacient cere plata contravalorii îngrijirilor medicale de care a beneficiat după ce a fost externat din spital. Spitalul Municipal Urziceni nu a dorit să comenteze situația.

 

Un proces în curs În anul 2023, bărbatul care a reclamat în instanță atât Spitalul Municipal Urziceni, cât și pe medicul care l-a... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2024, 07:55 (8638 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Soare investește 1 milion de lei în irigarea spațiilor verzi

Operațiunea «Gazonul» continuă

Administrația Soare investește 1 milion de lei în irigarea spațiilor verzi

Consiliul Local Slobozia a aprobat alocarea a aproximativ 1 milion de lei pentru construirea a două sisteme de irigații cu aspersoare în Zona Nordului și Zona Tribunalului din Slobozia. Decizia, aprobată cu majoritate de voturi, con­firmă susținerea de care se bucură acest proiect la nivelul Sloboziei.

 

De la promisiuni la realitate Administrația locală încearcă de peste 10 ani să realizeze zone de spații verzi la nivelul municipiului Slobozia. Primul proiect de acest gen, altfel ratat, a costat administrația 30000 de lei și a fost realizat în Parcul Tineretului... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2024, 12:35 (9401 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Anchetă penală la Fierbinți-Târg: Fabrică de reciclare a plasticului, acuzată că îngropa deșeuri în pământ!

Anchetă penală la Fierbinți-Târg: Fabrică de reciclare a plasticului, acuzată că îngropa deșeuri în pământ!

Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni au deschis un dosar penal care vizează o fabrică de reciclare a plasticului cu sediul în orașul Fierbinți-Târg. Se pare că respectiva firmă îngropa în pământ resturile provenite din activitatea de reciclare. În urma unei acțiuni de amploare a Gărzii de Mediu Ialomița și Poliției ialomițene , în gropile săpate pentru a scoate deșeurile la lumină ar fi fost descoperite peste 60 tone de resturi de material plastic reciclat.

 

Sancțiuni de 160 mii de lei Acțiunea Gărzii de Mediu... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2024, 07:50 (17400 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fără pensionări anticipate pentru locuitorii zonelor poluate Slobozia-Ciulnița

De la 1 septembrie 2024

Fără pensionări anticipate pentru locuitorii zonelor poluate Slobozia-Ciulnița

De la 1 septembrie 2024, Guvernul României a decis să mo­difice Legea Pensiilor, astfel încât se va renunța la prevederea care dădea dreptul persoanelor ce au locuit în zone poluate peste 30 de ani să se pensioneze anticipat cu 2 ani, fără a mai fi penalizate. Pe lista localităților ai căror cetățeni puteau beneficia de această preve­dere legală au fost incluse Slobozia și Ciulnița. S-a considerat că loca­litățile în cauză au fost afectate de compușii chimici emanați în urma activității desfășurate de Combinatul Chimic Slobozia.

 

Pensionare anticipată cu penalizare... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2024, 09:50 (13312 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal pe bune

Fotbal, Liga a II-a, play-off, FK Csikszereda-Unirea Slobozia 0-1

Fotbal pe bune

S-a mai scris un episod glorios al Unirii în acest sezon. La Miercurea Ciuc, echipa deja promovată a Sloboziei a luat, absolut meritat, toate cele 3 puncte, lăsând nedumerită întreaga asistență harghiteană. Cel mai descumpănit a fost, de departe, vocalul președinte al Ciucului, Zoltan Szondi. Acesta declarase, înainte de startul play-off-ului, că se îndoiește de faptul că unele echipe își vor apăra corect șansele. Săgețile erau îndreptate, mai ales, către Șelimbăr și Corvinul, echipe fără drept de promovare. Probabil că mulți se așteptau ca, aflată cu sacii în căruță, Unirea să fie lipsită de motivație la Miercurea Ciuc. S-au înșelat... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2024, 16:50 (8673 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Ultimul armurier...

Ultimul armurier...

Atunci când munca se transformă în pasiune, aproape că e greu să mai simți orele petrecute la serviciu. Maistrul militar în cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean «General de brigadă Nicolae Condeescu», Cătălin Oprea a fost mereu atras de mecanisme și de felul în care acestea funcționează. De aceea, principala sa responsabilitate este să repare și să întrețină armele pe care colegii săi le folosesc în timpul misiunilor. Și este singurul angajat din cei peste 600 pe care Jandar­meria ialomițeană îi are care deține toate calificările necesare pentru a face asta. Este o meserie în care nu ai voie să greșești, pentru că orice... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2024, 10:40 (7014 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Clean Tech Ciulnița transportă apele reziduale cu vidanjele

Autorizație integrată de mediu încălcată

Clean Tech Ciulnița transportă apele reziduale cu vidanjele

Clean Tech Ciulnița transportă de 2 ani apele reziduale rezultate în urma procesului de producție cu vidanjele. Printre stațiile de epurare care preiau aceste ape reziduale se numără și cea a Sloboziei, operate de către Urban SA. Asociația AER Sud Muntenia atrage din nou public atenția asupra acestei practici, considerată ilegală și acuză conducerea societății de încălcarea legislației în vigoare. În replică, directorul Urban SA susține că nu cunoaște situația și cere intervenția instituțiilor de forță ale statului prin apelarea numărului de urgență 112.

 

O acuzație veche de 2 ani... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2024, 07:55 (9240 vizualizări - 7 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

ISU-Bâcu ar cam vrea să se pensioneze

ISU-Bâcu ar cam vrea să se pensioneze

Din ciclul «șefi în funcție de schimbat în preajma Alege­rilor», ne preocupă soarta șefului de la ISU. Care, auzind la rându-i ceea ce am auzit și noi, ar cam vrea la pensie. De principiu, din câte mai știți, șefii de instituții fac de toate și mai nimica. Corect, unii chiar se prefac că se strofoacă cu ale muncii. Alții, cum e Laurențiu Bâcu de la ISU Ialomița, nu știu nici măcar să joace teatru. E drept, nu ne-am născut toți actori... Și să stai la un birou de dimineață până seara nu-i chiar atât de simplu. Doar că ISU-Bâcu, spun gurile rele, chiar se «plictisește» în ulti­mul timp... Dovadă stau amenzile... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2024, 14:40 (15391 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Fără precedent: Toți președinții desemnați ai Biroului Electoral de Circumscripție al Județului Ialomița s-au retras din funcții!

Fără precedent: Toți președinții desemnați ai Biroului Electoral de Circumscripție al Județului Ialomița s-au retras din funcții!

Situație fără precedent în Ialomița. Toți președinții desemnați de Tribunalul Ialomița la conducerea Biroului Electoral de Circumscripție al Județului Ialomița au renunțat pe rând la preluarea funcțiilor, aceștia invocând motive personale. Tragerile la sorți au fost reluate încă de la începutul acestei săptămâni, după ce, la finalul săptămânii trecute, Biroul Electoral Central, pe baza mai multor contestații, a desființat toate Birourile Electorale de Circumscripție locale, inclusiv pe cel Județean.

 

Se caută președinte pentru BEJ Ialomița... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2024, 11:20 (14731 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia a accesat o investiție de 30 milioane de lei pentru sistemul de apă și apă uzată

Slobozia a accesat o investiție de 30 milioane de lei pentru sistemul de apă și apă uzată

Administrația locală din Slobozia a accesat 30 mili­oane de lei pentru extinderea și modernizarea sistemului de alimentare cu apă și canalizare. Fondurile accesate sunt puse la dispoziție de către Administrația Fondului de Mediu în cadrul Progra­mului vizând sisteme de alimentare cu apă, canalizare și epurare a apelor uzate. «Am reușit să depunem vineri (n.red.: 5 aprilie 2024), în primele 4 minute de la deschiderea apelului, cererea de finanțare pentru extinderea și modernizarea sistemului de alimentare cu apă și canalizare în va­loare de 30 milioane de lei, aplicând în cadrul Agenției Fondului de Mediu pentru valoarea... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2024, 08:05 (16677 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Calificare istorică: Unirea Slobozia, echipă promovată în SuperLiga României!

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Calificare istorică: Unirea Slobozia, echipă promovată în SuperLiga României!

Echipa Ialomiței, Unirea Slobozia, antrenată de Adrian Mihalcea, s-a impus miercuri, 24 aprilie a.c., cu scorul de 1-0 pe terenul celor de la CS Mioveni. Astfel, cu 4 etape rămase de disputat, Unirea Slobozia este prima echipă calificată matematic în SuperLiga-sezonul 2024/2025. Revenind, mijlocașul ofensiv Florin Purece a marcat golul victoriei slobozenilor cu CS Mioveni, în minutul 45+3, din lovitură de la 11 metri. Așadar, Unirea Slobozia și-a asigurat promovarea directă în SuperLigă-sezonul 2024-2025, remiza celor de la Csikszereda cu Șelimbăr, scor 2-2, ajutând suplimentar echipa slobozeană. Unirea Slobozia a acumulat 53 de puncte în clasamentul din ... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2024, 20:35 (22103 vizualizări - 7 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
286 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

A furat gazolină de la firma unde era angajat

Un bărbat de 38 de ani din comuna Grindu a fost surprins de jandarmi, marți, 24 martie a.c., în timp ce își încărca autoturismul proprietate personală cu gazolină furată. Ulterior, după cercetări, s-a constatat ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2010, 13:28
(23696 vizualizări - 0 comentarii)


Concursul de Interpretare Instrumentală «Ionel Perlea», la a IV-a ediție

Concursul de Interpretare Instrumentală «Ionel Perlea» va debuta sîmbătă, 27 martie a.c., începînd cu orele 9,00. Astfel, la Sala de concerte a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» din Slobozia, cea ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2010, 13:24
(31944 vizualizări - 1 comentariu)


Copil de 3 ani lăsat nesupravegheat, victima unui accident rutier

Luni, 22 martie a.c., în jurul orei 17.00, la Slobozia, un copil de numai 3 ani a fost victimă a unui accident rutier. Potrivit primelor cercetări a rezultat că, în timp ce un tînăr, de 24 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2010, 11:16
(29583 vizualizări - 0 comentarii)


Arestat după ce a băgat un om în spital

Un bărbat în vîrstă de 39 de ani, din județul Brașov, a fost reținut de polițiști pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore și încarcerat în arestul Inspectoratului, după ce duminică, 21 martie ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2010, 10:21
(20827 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți sau suspecți, arestați și identificați de polițiști

Doi tineri, în vîrstă de 29, respectiv 20 de ani, din comuna ialomițeană Ciochina, reținuți duminică, 21 martie a.c., pentru săvîrșirea unei infracțiuni de furt, au fost arestați preventiv pentru 29 de ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2010, 09:32
(15283 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2010, 02:30
(17693 vizualizări - 0 comentarii)


Accident UPDATE: 6 răniți și doi morți

În ceea ce privește accidentul petrecut marți seara, 23 martie a.c., în jurul orelor 19.00, numărul răniților este de șase persoane, alte două persoane fiind decedate. În groaznicul accident au fost implicate ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2010, 22:59
(19753 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2010, 18:02
(15498 vizualizări - 0 comentarii)


Aplicație a pompierilor la Urziceni

Aplicație a pompierilor la Urziceni

Marți, 23 martie, începînd cu ora 10,00, la sediul Romgaz Mediași-sucursala Ploiești-Formația Urziceni pompierii din localitate au desfășurat un exercițiu de cooperare cu trupe în teren avînd ca scop verificarea ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2010, 17:17
(30581 vizualizări - 0 comentarii)


Senatul a aprobat ca TVA să fie plătită în 30 de zile de la încasarea facturii

Senatul a aprobat un proiect legislativ de modificare a Codului Fiscal, care prevede ca TVA să se plătească în maximum 30 de zile de la data încasării facturii, în acest moment plata TVA făcîndu-se la momentul ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2010, 13:06
(20120 vizualizări - 0 comentarii)


«Marea Debarasare» continuă

«Datorită numărului tot mai mic de Deșeuri din Echipamente Electrice și Electronice colectate în cadrul campaniilor lunare „Marea Debarasare“, Ministrul Mediului și Padurilor, Laszla Borbely, a propus modificarea ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2010, 10:21
(18571 vizualizări - 0 comentarii)


O autoutilitară a ars în întregime

O autoutilitară a ars în întregime în noaptea de luni spre marți, 22/23 martie a.c., în jurul orei 23.00, pe DN21, pe raza comunei Scînteia, sat Iazu. Incendiul a izbucnit de la un scurtcircuit produs la ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2010, 09:06
(20206 vizualizări - 0 comentarii)


Flăcări la Roșiori

În noaptea de luni spre marți, 22/23 martie a.c., în jurul orei 22.30, în localitatea Roșiori a izbucnit un incendiu. Proprietarul unei case a legat un burlan de evacuare a fumului din tablă de o grindă ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2010, 09:06
(22184 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Minuta de Sănătate a fost actualizată!

Deficitul de atenție însoțit de tulburare hiperkinetică-ADHD. ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2010, 20:37
(21102 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Ion Ghica

Incendiu la Ion Ghica

O anexă gospodărească și depozitul de furaje ale unui cetățean din localitatea Ion Ghica au fost distruse de flăcări. În urma unui apel pe 112 luni, 22 martie, pompierii militari slobozeni s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2010, 16:52
(20078 vizualizări - 0 comentarii)


Pompierii avertizează

«Una dintre cauzele de incendiu cel mai des întîlnită în perioada de primăvară este folosirea focului deschis pentru igienizare, prin arderea deșeurilor și resturilor vegetale adunate peste iarnă în gospodării ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2010, 16:49
(20126 vizualizări - 0 comentarii)


Scandal cu lopeți și bîte între două grupări de la Bora

Duminică, 21 martie, în jurul orelor 20,40, un agent de poliție rutieră aflat în serviciul de supraveghere și control al traficului rutier pe Strada General Magheru din cartierul Bora a sesizat și solicitat ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2010, 16:47
(25209 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor

Sîmbătă, 20 martie, în intervalul orar 22,00-04,00, efective din cadrul Poliției Municipiului Urziceni, Inspectoratului Județean de Jandarmi și din cadrul Poliției Comunitare au desfășurat o acțiune intercomunală ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2010, 16:47
(18821 vizualizări - 0 comentarii)


Prinși în flagrant la furat

În noaptea de sîmbătă spre duminică, respectiv 21 spre 22 martie, polițiștii slobozeni au surprins un tînăr, de 19 ani, din municipiul Slobozia și un bărbat, de 32 de ani, din județul Teleorman, avînd asupra ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2010, 16:46
(31976 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți prinși de polițiști

Sîmbătă, 20 martie, agenții Postului de Poliție Ciochina au fost sesizați de un bucureștean despre faptul că, în perioada ianuarie-martie, persoane necunoscute i-au sustras din garajul aflat în curtea locuinței ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2010, 16:45
(21970 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii recrutează elevi

Jandarmeria Română scoate la concurs, pentru sesiunea de admitere 2010, 405 de locuri pentru bărbați și femei. «La Academia de Poliție „Alexandru Ioan Cuza“ București sînt libere 100 de locuri la zi, specializarea ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2010, 16:27
(18580 vizualizări - 0 comentarii)


PSD a câștigat la Traian

PSD a cîștigat la Traian

Duminică, 21 martie a.c., în comuna Traian, cetățenii și-au votat componența Consiliului Local. Asta întrucît vechiul legislativ local a fost dizolvat urmare a unei hotărîri judecătorești. Alegerile parțiale ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2010, 12:02
(19401 vizualizări - 0 comentarii)


La Munteni Buzău: Elev de 14 ani, bătut de profesor

În seara zilei de vineri, 19 martie a.c., în jurul orei 20.30, la Spitalul de Urgență din Slobozia a fost adus cu Ambulanța un minor în vîrstă de 14 ani, din comuna Munteni Buzău. Copilului i s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2010, 15:53
(29164 vizualizări - 0 comentarii)


Cilindrul compactor s-a răsturnat peste șoferul băut

Prin 112, Poliția a fost sesizată despre un accident de muncă produs pe strada Nordului, din Slobozia. Incidentul s-a petrecut vineri, la orele prînzului, pe marginea drumului răsturnîndu-se un cilindru ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2010, 15:51
(15427 vizualizări - 0 comentarii)


A amenințat o persoană cu un pistol cu gaze

Vineri, 19 martie a.c., în jurul orei 16.00, Poliția a fost sesizată prin 112 despre faptul că un bărbat din comuna Albești a folosit un pistol cu gaze in incinta unei societăți comerciale din comuna Andrășești ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2010, 15:50
(25374 vizualizări - 0 comentarii)


Prinși la scurt timp după ce au furat motorină

O echipă de siguranță publică din cadrul Poliției Municipiului Urziceni a oprit pe strada Regiei, din localitate, o căruță în care se aflau doi tineri, în vîrstă de 17, respectiv 21 de ani, ambii din comuna ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2010, 15:49
(15402 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 6 tone de deșeuri feroase, confiscate

În cursul zilei de vineri, 19 martie, o echipă a Poliției Municipiului Fetești a oprit în trafic un autotractor înmatriculat în județul Constanța, ce tracta o semiremorcă încărcată cu fier vechi. Șoferul ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2010, 15:48
(28899 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecții unui furt, identificați

Polițiștii din Bărcănești au fost sesizați de o femeie din localitate, despre faptul că în noaptea de 17/18 martie a.c., din curtea locuinței i s-au sustras mai multe bunuri. Bătrîna a declarat polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2010, 15:47
(14915 vizualizări - 0 comentarii)


Securitatea băncilor, în atenția polițiștilor

Vineri, 19 martie 2010, reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au organizat o conferință de presă, intenția organizatorilor fiind aceea de a aduce la cunoștința publicului larg ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2010, 08:21
(17274 vizualizări - 0 comentarii)


Autoturism suspect, indisponibilizat de polițiști

Vineri, 19 martie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Investigații Criminale au depistat pe raza municipiului Slobozia un bărbat, în vîrstă de 30 de ani, în timp ce conducea un autoturism de proveniență ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2010, 08:00
(15402 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...