Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Învierii Domnului

Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Pastorala Preasfințitului Părinte Episcop VINCENȚIU la Sărbătoarea Învierii Domnului

† VINCENȚIU
Prin harul lui Dumnezeu
Episcopul Sloboziei și Călărașilor

Iubitului meu cler și popor,
Har și pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru,
Iar din parte-mi, arhierești binecuvântări!

 

Dreptmăritori creștini,

Hristos a înviat!

Cei doi Sfinți Ucenici și Apostoli, Petru și Ioan, au fost printre martorii privilegiați ai descoperirii mormântului gol al Mântuitorului și primii care au crezut că Iisus Hristos a înviat din morți. Ei reprezintă, de asemenea, și cele două atitudini sau moduri de a ne raporta la cunoașterea și experiența Învierii... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2024, 10:05 (6023 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Cursuri de parenting organizate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Cursuri de parenting organizate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Lipsa accesului la servicii medicale în zonele defavorizate din Ialomița este o realitate tot mai evidentă. Pentru multe dintre fe­meile care trăiesc în aceste comunități monitorizarea unei sarcini sau îngrijirea copiilor sunt aspecte greu de realizat. Pentru a veni în sprijinul acestor mame și a familiilor din care provin, medicii Secției Neonatologie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia organi­zează o serie de cursuri prin care îi învață pe părinți cum să-și îngrijească bebelușii proaspăt veniți pe lume. Cursurile sunt gratuite și se organizează voluntar, din dorința cadrelor medicale de a fi alături de mamele vulnerabile. «Dorim... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2024, 14:05 (12262 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Toate vechi și nouă toate

Toate vechi și nouă toate

Mircea Fechet se laudă că reciclăm 5 milioane de peturi zilnic. La Slobozia, lauda ministrului Mediului nu are rezonanță. Orașul are un cartier care trăiește de generații din colectarea deșeurilor. De orice fel, numai să plătească cineva bani pe ele. Există voci care susțin că de aceea e orașul curat. Iar de când primim 50 de bani pe pet, piața a devenit concurențială și viața mai grea. Numai promisiunile rămân aceleași!

 

Viața cu Paraschiva Mustafa Paraschiva Mustafa nu știe ce-i aia reciclare. Are 64 de ani și face asta de când se știe. Ea și toată Bora. O... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2024, 09:40 (13370 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ruina de la kilometrul «0» al orașului Slobozia

Din nou despre Casa de Cultură a Sindicatelor

Ruina de la kilometrul «0» al orașului Slobozia

La 12 ani de la ultimele spectacole pe scenă, Casa de Cultură a Sindicatelor din Slobozia continuă să reprezinte un reper cultural al orașului. Inundată, părăsită, exploatată ilegal, ignorată de autorități și de către cei care o ad­ministrează, acest vestigiu al arhitecturii comuniste din Slobozia rămâne în picioare. «Avem toată bunăvoința de a reabilita clădirea, dar nu sunt fonduri!» declară acum Elena Neagu, președintele UJSL Ialomița.

 

Imagini suprapuse Ultimele fotografii din Casa de Cultură a Sindicatelor din Slobozia au fost făcute publice î... [citește_tot_articolul]

3 Mai 2024, 07:50 (19906 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Gârbovi: A pierdut la pariuri banii furați prietenului de pahar

Gârbovi: A pierdut la pariuri banii furați prietenului de pahar

Un tânăr din Gârbovi este cercetat penal pentru comi­terea infracțiunii de «acces ilegal al sistemelor informa­tice» după ce i-a furat cardul de credit al prietenului său. Cu banii obținuți și-a încercat norocul la o casă de pariuri, dar a avut ghinion. Acum riscă să stea după gratii până la 5 ani.

 

Se așteaptă decizia instanței În urmă cu o săptămână, procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița l-au trimis în judecată pe un tânăr de 25 de ani, domiciliat la Gârbovi, sub acuzația de «... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2024, 12:10 (13529 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu, despre securitate cibernetică la conferința «Idei care schimbă România»

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu, despre securitate cibernetică la conferința «Idei care schimbă România»

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu a participat la sfârșitul lunii trecute la conferința «Idei care schimbă România», eveniment organizat de Comisia pentru Afaceri Europene a Camerei Deputaților. Evenimentul marchează interesul de care se bucură acest domeniu la nivel guvernamental, precum și intențiile României de a deveni un lider regional în protecția spațiului virtual.

 

Un eveniment fanion În zilele de 23 și 24 aprilie 2024, la Palatul Parlamentului, s-a desfășurat conferința «Idei care schimbă România», eveniment organizat... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2024, 10:10 (12227 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Internat la spital după ce și-a agresat mama și s-a aruncat de la balcon

S-a întâmplat la Slobozia

Internat la spital după ce și-a agresat mama și s-a aruncat de la balcon

bonus: Peste 300 de copii abuzați, în 2023

Întâmplare șocantă la Slobozia. Un adolescent de 14 ani s-a aruncat de la balconul apartamentului în care locuiește, revoltat de faptul că mama sa a solicitat eliberarea unui ordin de protecție, femeia reclamând faptul că este agresată de fiul său. Se pare că este pentru a doua oară când mama solicită să primească protecție printr-un astfel de act eliberat de organele judiciare. Tânărul primește acum îngrijiri medicale la Spitalul de Copii «Grigore Alexandrescu» din București. «Va fi preluat într-un centru de plasament după externare...» susține Nicolae Badea, purtătorul de cuvânt al Direcției Generale de Asistență... [citește_tot_articolul]

2 Mai 2024, 07:55 (13757 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Administrația Soare cere reducerea tarifelor de furnizare a apei în Ialomița

Administrația Soare cere reducerea tarifelor de furnizare a apei în Ialomița

bonus: Apa din Slobozia NU are nevoie de osmoză inversă

Primarul municipiului reședință de județ Slobozia, Dragoș Soare a cerut public reducerea tarifului de furnizare a apei în unitățile administrativ-teritoriale deservite de Urban SA. Solicitarea edilului din Slobozia se bazează pe alocările bugetare acordate Urban SA pentru reducerea cheltuielilor cu energia electrică în cadrul stației de epurare.

 

Țeapă între administrații Urban SA a decis să majoreze tarifele pentru furnizarea apei în două etape, de-a lungul anului 2023. La acest moment prețul pentru mc de apă furnizată și epurată de către Urban SA î... [citește_tot_articolul]

1 Mai 2024, 10:20 (18595 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Plajele publice de la Amara sunt pregătite în proporție de 98%

Avem o șansă vara asta

Plajele publice de la Amara sunt pregătite în proporție de 98%

bonus: Alin Sorin Sandu candidează pentru Parlament

Închise oficial în 2021, plajele publice de la Amara ar putea fi redeschise în această vară. Conform declarațiilor oficiale, inves­tițiile existente pe Plaja «Zorilor» și Plaja «Perla» sunt finalizate în proporție de 98%. «Urmează o inspecție la fața locului. În funcție de rezulta­tele inspecției și decizia comisiei de evaluare, voi semna sau nu re­cepția acestei lucrări... Sper ca totul să fie realizat conform proiectului!» a de­clarat public primarul Alin Sorin Sandu. Re­cepția lucrărilor a fost stabilită pentru a doua jumătate a lunii aprilie 2024.

 

3 ani fără plaje publice... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2024, 12:20 (21340 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

100 mii de euro despăgubiri pentru un caz de malpraxis

Spitalul Municipal Urziceni, reclamat în instanță

100 mii de euro despăgubiri pentru un caz de malpraxis

Un fost pacient al Spitalului Municipal Urziceni acuză unitatea medicală dar și pe medicul care l-a tratat de grave abateri profesionale, solicitând plata unor despăgubiri în valoare de peste 100 mii de euro. De asemenea, același pacient cere plata contravalorii îngrijirilor medicale de care a beneficiat după ce a fost externat din spital. Spitalul Municipal Urziceni nu a dorit să comenteze situația.

 

Un proces în curs În anul 2023, bărbatul care a reclamat în instanță atât Spitalul Municipal Urziceni, cât și pe medicul care l-a... [citește_tot_articolul]

30 Aprilie 2024, 07:55 (8638 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Administrația Soare investește 1 milion de lei în irigarea spațiilor verzi

Operațiunea «Gazonul» continuă

Administrația Soare investește 1 milion de lei în irigarea spațiilor verzi

Consiliul Local Slobozia a aprobat alocarea a aproximativ 1 milion de lei pentru construirea a două sisteme de irigații cu aspersoare în Zona Nordului și Zona Tribunalului din Slobozia. Decizia, aprobată cu majoritate de voturi, con­firmă susținerea de care se bucură acest proiect la nivelul Sloboziei.

 

De la promisiuni la realitate Administrația locală încearcă de peste 10 ani să realizeze zone de spații verzi la nivelul municipiului Slobozia. Primul proiect de acest gen, altfel ratat, a costat administrația 30000 de lei și a fost realizat în Parcul Tineretului... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2024, 12:35 (9402 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Anchetă penală la Fierbinți-Târg: Fabrică de reciclare a plasticului, acuzată că îngropa deșeuri în pământ!

Anchetă penală la Fierbinți-Târg: Fabrică de reciclare a plasticului, acuzată că îngropa deșeuri în pământ!

Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni au deschis un dosar penal care vizează o fabrică de reciclare a plasticului cu sediul în orașul Fierbinți-Târg. Se pare că respectiva firmă îngropa în pământ resturile provenite din activitatea de reciclare. În urma unei acțiuni de amploare a Gărzii de Mediu Ialomița și Poliției ialomițene , în gropile săpate pentru a scoate deșeurile la lumină ar fi fost descoperite peste 60 tone de resturi de material plastic reciclat.

 

Sancțiuni de 160 mii de lei Acțiunea Gărzii de Mediu... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2024, 07:50 (17402 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fără pensionări anticipate pentru locuitorii zonelor poluate Slobozia-Ciulnița

De la 1 septembrie 2024

Fără pensionări anticipate pentru locuitorii zonelor poluate Slobozia-Ciulnița

De la 1 septembrie 2024, Guvernul României a decis să mo­difice Legea Pensiilor, astfel încât se va renunța la prevederea care dădea dreptul persoanelor ce au locuit în zone poluate peste 30 de ani să se pensioneze anticipat cu 2 ani, fără a mai fi penalizate. Pe lista localităților ai căror cetățeni puteau beneficia de această preve­dere legală au fost incluse Slobozia și Ciulnița. S-a considerat că loca­litățile în cauză au fost afectate de compușii chimici emanați în urma activității desfășurate de Combinatul Chimic Slobozia.

 

Pensionare anticipată cu penalizare... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2024, 09:50 (13312 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal pe bune

Fotbal, Liga a II-a, play-off, FK Csikszereda-Unirea Slobozia 0-1

Fotbal pe bune

S-a mai scris un episod glorios al Unirii în acest sezon. La Miercurea Ciuc, echipa deja promovată a Sloboziei a luat, absolut meritat, toate cele 3 puncte, lăsând nedumerită întreaga asistență harghiteană. Cel mai descumpănit a fost, de departe, vocalul președinte al Ciucului, Zoltan Szondi. Acesta declarase, înainte de startul play-off-ului, că se îndoiește de faptul că unele echipe își vor apăra corect șansele. Săgețile erau îndreptate, mai ales, către Șelimbăr și Corvinul, echipe fără drept de promovare. Probabil că mulți se așteptau ca, aflată cu sacii în căruță, Unirea să fie lipsită de motivație la Miercurea Ciuc. S-au înșelat... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2024, 16:50 (8673 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Ultimul armurier...

Ultimul armurier...

Atunci când munca se transformă în pasiune, aproape că e greu să mai simți orele petrecute la serviciu. Maistrul militar în cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean «General de brigadă Nicolae Condeescu», Cătălin Oprea a fost mereu atras de mecanisme și de felul în care acestea funcționează. De aceea, principala sa responsabilitate este să repare și să întrețină armele pe care colegii săi le folosesc în timpul misiunilor. Și este singurul angajat din cei peste 600 pe care Jandar­meria ialomițeană îi are care deține toate calificările necesare pentru a face asta. Este o meserie în care nu ai voie să greșești, pentru că orice... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2024, 10:40 (7014 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Clean Tech Ciulnița transportă apele reziduale cu vidanjele

Autorizație integrată de mediu încălcată

Clean Tech Ciulnița transportă apele reziduale cu vidanjele

Clean Tech Ciulnița transportă de 2 ani apele reziduale rezultate în urma procesului de producție cu vidanjele. Printre stațiile de epurare care preiau aceste ape reziduale se numără și cea a Sloboziei, operate de către Urban SA. Asociația AER Sud Muntenia atrage din nou public atenția asupra acestei practici, considerată ilegală și acuză conducerea societății de încălcarea legislației în vigoare. În replică, directorul Urban SA susține că nu cunoaște situația și cere intervenția instituțiilor de forță ale statului prin apelarea numărului de urgență 112.

 

O acuzație veche de 2 ani... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2024, 07:55 (9241 vizualizări - 7 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

ISU-Bâcu ar cam vrea să se pensioneze

ISU-Bâcu ar cam vrea să se pensioneze

Din ciclul «șefi în funcție de schimbat în preajma Alege­rilor», ne preocupă soarta șefului de la ISU. Care, auzind la rându-i ceea ce am auzit și noi, ar cam vrea la pensie. De principiu, din câte mai știți, șefii de instituții fac de toate și mai nimica. Corect, unii chiar se prefac că se strofoacă cu ale muncii. Alții, cum e Laurențiu Bâcu de la ISU Ialomița, nu știu nici măcar să joace teatru. E drept, nu ne-am născut toți actori... Și să stai la un birou de dimineață până seara nu-i chiar atât de simplu. Doar că ISU-Bâcu, spun gurile rele, chiar se «plictisește» în ulti­mul timp... Dovadă stau amenzile... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2024, 14:40 (15395 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Fără precedent: Toți președinții desemnați ai Biroului Electoral de Circumscripție al Județului Ialomița s-au retras din funcții!

Fără precedent: Toți președinții desemnați ai Biroului Electoral de Circumscripție al Județului Ialomița s-au retras din funcții!

Situație fără precedent în Ialomița. Toți președinții desemnați de Tribunalul Ialomița la conducerea Biroului Electoral de Circumscripție al Județului Ialomița au renunțat pe rând la preluarea funcțiilor, aceștia invocând motive personale. Tragerile la sorți au fost reluate încă de la începutul acestei săptămâni, după ce, la finalul săptămânii trecute, Biroul Electoral Central, pe baza mai multor contestații, a desființat toate Birourile Electorale de Circumscripție locale, inclusiv pe cel Județean.

 

Se caută președinte pentru BEJ Ialomița... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2024, 11:20 (14732 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia a accesat o investiție de 30 milioane de lei pentru sistemul de apă și apă uzată

Slobozia a accesat o investiție de 30 milioane de lei pentru sistemul de apă și apă uzată

Administrația locală din Slobozia a accesat 30 mili­oane de lei pentru extinderea și modernizarea sistemului de alimentare cu apă și canalizare. Fondurile accesate sunt puse la dispoziție de către Administrația Fondului de Mediu în cadrul Progra­mului vizând sisteme de alimentare cu apă, canalizare și epurare a apelor uzate. «Am reușit să depunem vineri (n.red.: 5 aprilie 2024), în primele 4 minute de la deschiderea apelului, cererea de finanțare pentru extinderea și modernizarea sistemului de alimentare cu apă și canalizare în va­loare de 30 milioane de lei, aplicând în cadrul Agenției Fondului de Mediu pentru valoarea... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2024, 08:05 (16681 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Calificare istorică: Unirea Slobozia, echipă promovată în SuperLiga României!

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Calificare istorică: Unirea Slobozia, echipă promovată în SuperLiga României!

Echipa Ialomiței, Unirea Slobozia, antrenată de Adrian Mihalcea, s-a impus miercuri, 24 aprilie a.c., cu scorul de 1-0 pe terenul celor de la CS Mioveni. Astfel, cu 4 etape rămase de disputat, Unirea Slobozia este prima echipă calificată matematic în SuperLiga-sezonul 2024/2025. Revenind, mijlocașul ofensiv Florin Purece a marcat golul victoriei slobozenilor cu CS Mioveni, în minutul 45+3, din lovitură de la 11 metri. Așadar, Unirea Slobozia și-a asigurat promovarea directă în SuperLigă-sezonul 2024-2025, remiza celor de la Csikszereda cu Șelimbăr, scor 2-2, ajutând suplimentar echipa slobozeană. Unirea Slobozia a acumulat 53 de puncte în clasamentul din ... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2024, 20:35 (22104 vizualizări - 7 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
287 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Explozie a unei butelii la Smirna, casă în flăcări la Fetești

Explozie a unei butelii la Smirna, casă în flăcări la Fetești

Duminică, 13 noiembrie a.c., în jurul orelor 18,45, un echipaj operativ din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia a intervenit în urma exploziei unei butelii de aragaz în locuința unui cetățean din ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2022, 15:10
(9237 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Gura Ialomiței, Movilița și Țăndărei

Două echipaje de pompieri din Țăndărei, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD au intervenit la un accident rutier produs pe raza localității Gura Ialomiței. În nefericitul eveniment ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2022, 14:50
(6325 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Conferința de premiere a Festivalului Național de Mentorat «Ion Ghelu Destelnica»

În organizarea Consiliului Județean Ialomița și a Centrului Cultural «Ionel Perlea» Slobozia, marți, 15 noiembrie 2022, de la orele 11,00, se va desfășura conferința de premiere a Festivalului Național ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2022, 12:40
(5330 vizualizări - 0 comentarii)


Educație Rutieră la Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia cu instructori de la Academia «Titi Aur»

Fundația «Malama Cristiana-Cosmina», cu sprijinul echipei de profesioniști ai Academiei «Titi Aur» și cu sprijinul Poliției Rutiere din cadrul IPJ Ialomita, desfășoară în perioada 15-16 noiembrie 2022, ...[citește_toată_știrea]

14 Noiembrie 2022, 11:20
(12126 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Duminică, 13 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 29766, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 12 noiembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2022, 15:25
(2519 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Sâmbătă, 12 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 29766, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de vineri, 11 noiembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2022, 15:10
(2677 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 cazuri noi de COVID-19

Vineri, 11 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29766, fiind înregistrate 4 cazuri noi față de ziua de joi, 10 noiembrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2022, 15:15
(3843 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii ialomițeni sprijină Centrul de Transfuzie Sanguină Slobozia

Activitatea jandarmilor ialomițeni nu se rezumă doar la a veghea siguranța publică, ci și de a ajuta semenii aflați în nevoie. Astfel, în ultimele luni, reprezentanții Inspectoratului de Jandarmi Județean ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2022, 13:45
(5734 vizualizări - 0 comentarii)


Caravana SMURD «Fii pregătit!» ajunge la Fetești

În perioada 15-17 noiembrie a.c., Caravana SMURD «Fii pregătit!» și Centrul mobil de instruire a populației pentru răspuns la situații de urgență vor fi prezente în Fetești, în incinta Liceului Teoretic ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2022, 13:00
(2745 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Venituri de 101,34 milioane de lei, colectate în luna octombrie 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a contabilizat, în luna octombrie a anului 2022, venituri nete la bugetul general consolidat al statului în sumă totală de 101,34 milioane de lei. ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2022, 18:05
(9824 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Stimulente financiare pentru rezultatele excepționale obținute de elevi la Examenele Naționale

În acord cu Hotărârea Guvernului nr. 1282/2022, privind aprobarea acordării de stimulente financiare absolvenților care au obținut media 10 la Evaluarea Națională pentru absolvenții clasei a VIII-a, sesiunea ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2022, 17:10
(7224 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident rutier provocat de un șofer băut

Miercuri, 9 noiembrie a.c., polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la producerea unui accident rutier, pe DC15A Răsimnicea-Maia. Oamenii legii ajunși la fața locului au stabilit că un bărbat ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2022, 16:30
(3203 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: La volan, sub influența băuturilor alcoolice

Polițiștii din cadrul Biroului Rutier Fetești au depistat în trafic, miercuri, 9 noiembrie a.c., un bărbat în vârstă de 63 de ani în timp ce conducea un autoturism aflându-se sub influența băuturilor alcoolice ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2022, 16:15
(3717 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor pe străzile din Fetești

Acțiune a polițiștilor pe străzile din Fetești

Efective mărite din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județuli Ialomița au acționat miercuri, 9 noiembrie a.c., sprijiniți de luptătorii Serviciului pentru Acțiuni Speciale, pentru prevenirea faptelor ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2022, 16:10
(3894 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Niciun caz nou de COVID-19!

Joi, 9 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 29762, nefiind înregistrate cazuri noi față de ziua de miercuri, 9 noiembrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2022, 15:15
(2635 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF: Obiecte din pietre și metale prețioase, scoase la licitație

ANAF organizează, în perioada imediat următoare, licitații publice pentru vânzarea de obiecte din metale și/sau pietre prețioase care au un preț cumulat de pornire a licitațiilor de aproape 2 milioane de ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2022, 12:15
(8360 vizualizări - 0 comentarii)


Serviciile de mentenanță ale portalului ANAF se amână pentru luna decembrie 2022

Serviciile de mentenanță ale portalului ANAF, anunțate anterior, se amână pentru luna decembrie 2022. Unul dintre obiectivele principale ale ANAF este de a asigura pentru contribuabili cadrul optim de îndeplinire ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2022, 12:00
(17243 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 3 kg de aur au fost confiscate de către inspectorii Direcției Generale Antifraudă Fiscală

Pentru prevenirea și combaterea fraudei fiscale și vamale, inspectorii Direcției Generale Antifraudă Fiscală din cadrul ANAF au verificat în ultima perioadă activitatea a 86 firme specializate în creditare ...[citește_toată_știrea]

10 Noiembrie 2022, 11:44
(13071 vizualizări - 0 comentarii)


Iazu: Convoi militar, implicat într-un accident rutier

Potrivit unui comunicat de presă al Ministerului Apărării Naționale, miercuri, 9 noiembrie a.c.,  un convoi format din opt camioane militare a fost implicat într-un accident rutier în zona localității ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2022, 19:15
(3298 vizualizări - 0 comentarii)


Portalul ANAF, în mentenanță vineri, 11 noiembrie 2022

Unul dintre obiectivele principale ale ANAF este de a asigura pentru contribuabili cadrul optim de îndeplinire a obligațiilor fiscale, prin adaptarea la mediul în permanentă schimbare și la tehnologiile ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2022, 15:35
(9861 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 cazuri noi de COVID-19

Miercuri, 9 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29762, fiind înregistrate 2 cazuri noi față de ziua de marți, 8 noiembrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2022, 15:20
(2908 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lucrare programată la Țăndărei

Pentru realizarea lucrărilor de conectare a instalațiilor hidraulice la sistemul de alimentare cu apă de la nivelul Stației de Pompare Țăndărei, RAJA Constanța va întrerupe furnizarea apei potabile de joi ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2022, 12:15
(2938 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în mai multe zone din Fetești!

În vederea executării lucrărilor de conectare a noilor rețele de alimentare cu apă potabilă la sistemul centralizat din Fetești, se va întrerupe furnizarea apei de miercuri, 9 noiembrie 2022, orele 23, ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2022, 11:20
(4081 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 cazuri noi de COVID-19

Marți, 8 noiembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29760, fiind înregistrate 4 cazuri noi față de ziua de luni, 7 noiembrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2022, 15:15
(2740 vizualizări - 0 comentarii)


S-a încheiat campania arheologică desfășurată la Piscul Crăsani

S-a încheiat campania arheologică desfășurată la Piscul Crăsani

Muzeul Județean Ialomița anunță încheierea campaniei arheologice anuale desfășurată în cadrul sitului arheologic de la Piscul Crăsani. În cadrul activităților de anul acesta, arheologii au descoperit vase ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2022, 13:20
(7627 vizualizări - 0 comentarii)


DN2A: Două persoane rănite în urma unui accident rutier

DN2A: Două persoane rănite în urma unui accident rutier

Luni, 7 noiembrie a.c., pompierii din Slobozia au intervenit în cazul unui accident rutier produs pe DN2A, în zona lacului Iezer. În evenimentul rutier au fost implicate două autoturisme, în urma impactului ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2022, 12:45
(4024 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Incendiu la o societate de dezmembrări auto

Pompierii din Slobozia au intervenit luni, 7 noiembrie a.c., pentru stingerea unui incendiu produs în incinta unei societăți de dezmembrări auto de pe raza municipiului Slobozia. Flăcările au distrus două ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2022, 12:30
(5086 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Joi, 10 noiembrie 2022, termen limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii, persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA, care optează pentru aplicarea regimului special pentru agricultori ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2022, 12:05
(4584 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Acțiune «Door 2 Door» desfășurată de membrii locali ai USR

Slobozia: Acțiune «Door 2 Door» desfășurată de membrii locali ai USR

Sâmbătă, 5 noiembrie a.c., la Slobozia, reprezentanții locali ai USR, alături de parlamentarii Diana Buzoianu și Alin Apostol, au desfășurat o acțiune «Door 2 Door» pentru a afla de la cetățeni cele mai ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2022, 11:30
(8861 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Vaccinare împotriva turbării la câini și pisici

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de câini și pisici că, în conformitate cu prevederile Ordinului Autorității Naționale Sanitare ...[citește_toată_știrea]

7 Noiembrie 2022, 17:50
(6047 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...