Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Construcția podului de la Buești costă 10 milioane de lei

Licitație publică adjudecată

Construcția podului de la Buești costă 10 milioane de lei

Administrația locală a comunei Buești a anunțat câștigătorul licitației publice, organizată pentru construcția podului peste râul Ialomița. Firma care a câștigat licitația se numește LUCONSA BM, din județul Galați. Valoarea proiectului este de 10 milioane de lei, constructorul având la dispoziție 36 de luni pentru finalizarea lucrărilor.

Un nou pod peste râul Ialomița La 31 octombrie 2023, ad­ministrația din Buești a deschis ofertele firmelor înscrise în licitația pentru construirea podului de la Buești peste râul Ialomița. În urma studierii ofertelor de­puse, la data de 10 ianuarie... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2024, 11:20 (13124 vizualizări - 2 comentarii)

POLITICĂ

Filiala PSD Manasia a rămas fără șef: Alexandru Veihemer a demisionat!

Filiala PSD Manasia a rămas fără șef: Alexandru Veihemer a demisionat!

Primarul comunei Manasia, Alexandru Veihemer, a demisionat din funcția de președinte al organizației locale a PSD. Surse politice locale susțin faptul că edilul în funcție și-ar fi pierdut sprijinul colegilor de partid. «Din câte mi-a explicat, a demisionat din motive medicale...» precizează președintele PSD Ialomița, Marian Pavel. Recent, activitatea administrativă din Primăria Manasia a fost anchetată de comisia de disciplină a Prefecturii Ialomița, ca urmare a unor sesizări ale unor consilieri locali.

Demisie rurală Viața politică de provincie a PSD e zgâlțâită săptămânile acestea... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2024, 15:20 (6338 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia câștigă procesul cu firma care a blocat finalizarea lucrărilor la stația de tratare

Investiție relansată

Primăria Slobozia câștigă procesul cu firma care a blocat finalizarea lucrărilor la stația de tratare

Administrația locală a anunțat că a câștigat procesul intentat de SIA Dynamic Solution SRL, firma care a executat lucrările de extindere a stație de tratare a apei din Slobozia. Procesul durează din 2021, dată la care administrația Soare a reziliat contractul. Reamintim că la momentul respectiv lucrările erau executate în proporție de 80%. Administrația locală susține că există soluții pentru finalizarea acestor lucrări până la sfârșitul anului 2024.

Pentru toate există «un început» În anul 2021, după 2 ani de la expirarea termenului de finalizare a lucrărilor, Primăria Slobozia reziliază... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2024, 10:10 (18024 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Tentativă de omor la Miloșești

Tentativă de omor la Miloșești

Un bărbat a fost arestat preventiv la sfârșitul săptămânii trecute, după ce l-a înjunghiat pe concubinul fiicei sale. Scandalul a izbucnit după ce atât victima, cât și agresorul au consumat băuturi alcoolice. Cercetările sunt efectuate în cadrul unui dosar penal ce are ca obiect comiterea infracțiunii de «tentativă la omor».

Verificările sunt în curs Potrivit informațiilor, tragedia s-a petrecut în sânul unei familii, care domiciliază pe raza localității Miloșești. În urma unor discuții în contradictoriu, între agresor, tatăl acestuia și victimă a izbucnit un scandal. Primul care a... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2024, 16:25 (9975 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Procurori, judecători, grefieri și polițiști, «membri» ai CAR Învățământ Slobozia

Ancheta a intrat într-un con de umbră

Procurori, judecători, grefieri și polițiști, «membri» ai CAR Învățământ Slobozia

Plimbată între Parchete și blocată din cauza unei nesfârșite expertize contabile, ancheta deschisă în cazul CAR «Învățământ» Slobozia scoate la iveală detalii uluitoare despre persoanele care au de­pus/scos bani la această entitate. O investigație realizată de Rise Project oferă un tablou complet cu privire la deponenții «privilegiați». Funcționari publici, politicieni, dar și angajați locali ai Minis­terului Justiției și Minis­terului Public se numără printre cei care au depus bani la CAR «Învățământ» Slobozia, atrași de mirajul dobânzilor mari. Unii au împrumutat sume exorbitante... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2024, 12:40 (57182 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Centre de zi pentru bătrâni la Slobozia, finanțate prin PNRR

Centre de zi pentru bătrâni la Slobozia, finanțate prin PNRR

Ministerul Muncii a făcut publică lista instituțiilor publice care vor beneficia de fonduri prin Programul Național de Redresare și Reziliență, necesare amenajării de centre destinate persoanelor în vârstă. La nivelul județului nostru au fost declarate eligibile două proiecte. Unul aparține Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, iar celălalt Direcției de Asistență Socială a Primăriei Slobozia.

Bani europeni pentru vârstnicii din județ La momentul de față, în Ialomița există 5 centre destinate îngrijirii vârstnicilor, 4 dintre acestea fiind în admi­nistrarea... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2024, 09:55 (20799 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Țăndărei: Încă un deces în cazul copiilor deparazitați cu «Tomoxan»

Țăndărei: Încă un deces în cazul copiilor deparazitați cu «Tomoxan»

Autoritățile din Ialomița au raportat decesul băiețelului de 1 an și 11 luni, transportat în stare gravă la Spitalul de Copii «Grigore Alexandrescu» din București, după ce bunica l-a spălat pe cap cu «Tomoxan», ca să-l scape de păduchi. Aceeași susbstanță a fost folosită și în cazul surorii și verișoarei sale, în vârstă de 5 și, respectiv, 10 ani. Fetița de 5 ani a murit la scurt timp, iar copilul de 1 an și 11 luni a supraviețuit preț de 3 săptămâni în cadrul unității medicale din Capitală. Între timp, la nivelul Parchetului de pe lângă Judecătoria Fetești a fost constituit un dosar penal.

Cercetările sunt în curs... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2024, 16:05 (4414 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița a împărțit 36,82 milioane de lei administrațiilor locale

Consiliul Județean Ialomița a împărțit 36,82 milioane de lei administrațiilor locale

Administrația județeană a distribuit către cele 66 de administrații locale din Ialomița suma de 36,82 mi­lioane de lei. Fondurile repartizate vor sta la baza fundamentării bugetelor locale ale localităților în anul 2024. În cazul administrațiilor rurale, fondurile alocate au oscilat între 350 și 600 mii de lei, iar în cazul orașelor acestea s-au majorat până la 1,8 milioane de lei. Negocierile pentru repartizarea acestor sume au demarat la jumătatea lunii ianuarie 2024. «În calitate de președinte al Consiliului Județean Ialomița, mi-am luat angajamentul ca instituția pe care o conduc să sprijine proiectele primă­riilor din bugetul Consiliului, astfel încât județul nostru să fie într-o continuă... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2024, 12:25 (24156 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Polițiștii au protestat la Slobozia

Nemulțumiți de modificarea programului de lucru

Polițiștii au protestat la Slobozia

În urmă cu o săptămână, polițiștii ialomițeni, membri ai formațiunilor sindicale «Diamantul» și Sindicatului Național al Polițiștilor și Personalului Contrac­tual, au organizat un amplu protest în fața sediului Instituției Prefectului Județul Ialomița și al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Nemulțumirea oamenilor legii a fost generată de decizia actualei condu­ceri a Poliției ialomițene de a modifica programul de lucru. Șeful IPJ Ialomița, comisa­rul șef Mihai Adrian Aldea, a încercat să modifice programul de lucru al oamenilor legii, nemulțumit fiind de rezultatele profesionale ale acestora.

Probleme în Poliția ialomițeană... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2024, 09:55 (13364 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban SA explică majorarea facturilor în luna decembrie 2023

Umor involuntar pe banii slobozenilor

Urban SA explică majorarea facturilor în luna decembrie 2023

În luna decembrie 2023, costurile apei furnizate slo­bozenilor de către Urban SA au explodat generând nemul­țumiri. Operatorul regional ialomițean a încercat să ex­plice situația invocând «magia» Sărbătorilor de Crăciun. «Acest lucru se datorează atât numă­rului mai mare de zile libere din perioada Sărbăto­rilor, cât și obiceiurilor specifice acestei perioade a anului» se arată într-un comunicat remis pu­blicității. Conform Normelor de repartizare a consumului de apă emise de ANRSC, baremurile orientative pentru deter­minarea în sistem paușal pentru «imobilele cu instalații interioare de apă și canalizare, cu preparare locală a apei calde menajere nu pot depăși 6,3 mc/persoană/lună»... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2024, 15:05 (41979 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inaugurarea UPU Slobozia, amânată din cauza ISU Ialomița

Inaugurarea UPU Slobozia, amânată din cauza ISU Ialomița

Termenul final pentru finalizarea lucrărilor la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean Slobozia a expirat la sfârșitul lunii decembrie 2023. Și, deși constructorul a respectat acest termen, UPU Slobozia nu poate funcționa din cauza unor uși glisante care «nu pot fi deschise și normal». Lanțul responsabilităților pentru acest incident tipic românesc se întinde de la Consiliul Județean Ialomița la ISU Ialomița. Lipsa unor uși care să se deschidă conform normativelor privind «securitatea la incendiu» nu reprezintă singura problemă a acestei unități medicale...

Bani europeni, soluții românești... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2024, 09:50 (5655 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițeni executați de Fisc pentru că au încasat necuvenit ajutoare sociale

Ialomițeni executați de Fisc pentru că au încasat necuvenit ajutoare sociale

Peste 1 milion de lei este valoarea ajutoarelor sociale încasate ilegal la nivelul jude­țului Ialomița, în 2023. Potrivit Agenției Județene de Plăți și Inspecție Socială Ialomița, peste 400 de ialomițeni au primit necuvenit sprijinul financiar acordat de stat. Pe numele acestora au fost emise deja titluri executorii.

Debitori la stat Potrivit Agenției Județene de Plăți și Inspecție Socială Ialomița, în 2023, debitele acumulate de beneficiarii de ajutoare sociale au fost generate de faptul că, la momentul de­punerii dosarelor, aceștia au de­clarat că nu dețin venituri. În urma controalelor... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2024, 14:05 (23997 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Complexul de locuințe sociale din Cartierul Bora, în grafic

Slobozia: Complexul de locuințe sociale din Cartierul Bora, în grafic

Infrastructura rutieră nu reprezintă singura investiție de care va beneficia Cartierul Bora în acest an. Complexul de locuințe sociale de la ieșirea din cartier, către Cosâmbești, are o va­loare de 18,6 milioane de lei. Lucrările urmează să fie finalizate în vara acestui an.

152 de locuințe sociale Un alt proiect major de care va beneficia Car­tierul Bora este complexul de locuințe sociale. La acest moment, susțin autoritățile locale, lucrările se desfășoară conform graficului. Containerele modulare au fost ridicate, iar în următoarea perioadă se va finaliza rețeaua electrică și branșarea... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2024, 09:55 (18599 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Măsuri urgente pentru sprijinirea fermierilor!»

Solicitare la nivel european de la vicepreședintele PNL Dan Motreanu

«Măsuri urgente pentru sprijinirea fermierilor!»

Europarlamentarii PNL Dan Motreanu și Daniel Buda cer creșterea bugetului rezervei de criză a Politicii Agricole Comune, pentru a aco­peri pierderile înregistrate de fermierii români în acest an agricol. «Uni­unea Europeană trebuie să adopte urgent mă­suri suplimentare pentru sprijinirea fermierilor!» a afirmat eurodeputatul Dan Motreanu, vicepre­ședinte al PNL.

Lobby la nivel înalt pentru majorări bugetare Europarlamentarul Dan Motreanu, vicepreședinte al PNL, a declarat că Uniunea Europeană trebuie să adopte urgent măsuri suplimentare pentru sprijinirea fermierilor: «Uniunea Europeană... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2024, 16:25 (3286 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiții de 1,5 milioane de lei în sistemul de iluminat public la Dridu

Investiții de 1,5 milioane de lei în sistemul de iluminat public la Dridu

Comuna Dridu beneficiază de un sistem de iluminat public modern. Investiția are o valoare de 1,5 milioane de lei și a fost posibilă grație accesării a două proiecte, fiind derulată prin Administrația Fondului pentru Mediu. «Am redus cheltuielile aproape la jumătate!» susține Lucian Dumitru, primarul comunei Dridu. Investiția finalizată la sfârșitul anului precedent este una dintr-un lung șir de investiții edilitare realizate de-a lungul ultimului mandat.

Uite că se poate Administrația locală din Dridu a inaugurat la sfârșitul anului trecut o investiție în valoare de 1,5 milioane de... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2024, 11:50 (15307 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dispensar modern în comuna Bucu

Dispensar modern în comuna Bucu

Autoritățile din comuna Bucu implementează un pro­iect cu finanțare europeană pentru renovarea dispensarului din localitate. Valoarea acestui proiect este de aproximativ 1 milion de lei.

Clădire reabilitată Spațiul în care funcționează dispensarul din comuna Bucu are nevoie de reabilitare, având în vedere faptul că imobilul este unul vechi, fiind construit în anul 1975. Cu ajutorul fondurilor europene, administrația locală a reușit să realizeze un proiect pentru modernizarea acestei clădiri. Valoarea totală a proiectului este de aproximativ 1 milion de lei. Investiția presupune refacerea... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2024, 15:05 (8820 vizualizări - 6 comentarii)

POLITICĂ

«Vrem oameni tineri și activi în fruntea administrației locale!»

Președintele PNL Ialomița, Dragoș Soare

«Vrem oameni tineri și activi în fruntea administrației locale!»

PNL Ialomița susține că va avea candidați proprii la nivelul tuturor administrațiilor locale. Dragoș Soare, președintele PNL, declară că viitorii candidați vor fi «oameni tineri și activi». Conform sondajelor de opinie realizate, în cel puțin o treime dintre localitățile județului Ialomița electoratul va înlocui actualii primari.

3 ani de «politica struțului» La început de an electoral, după 3 ani de coabitare PSD-PNL, Ialomița politică pare să se trezească la realitate. Iar realitatea, susțin surse mai bine informate decât noi, e că Alegerile Locale din Ialomița nu mai sunt o formalitate... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2024, 11:10 (10001 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Subvenții de peste 158 milioane de lei pentru fermierii ialomițeni

Subvenții de peste 158 milioane de lei pentru fermierii ialomițeni

Agricultura a fost și în 2023 domeniul de activitate prin intermediul căruia au ajuns în Ialomița cele mai multe fonduri europene. O situație statistică a Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița arată că valoarea subvențiilor de care au beneficiat fermierii ialomițeni a depășit, doar pentru sectorul vegetal, suma de 158 mi­lioane de lei.

Bani europeni pentru agricultura ialomițeană Cele mai multe fonduri alocate sectorului vegetal de Uniunea Europeană fermierilor ialomițeni, prin intermediul Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2024, 14:10 (12143 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Copiii pe care nu-i vrea nimeni

Ialomița: Copiii pe care nu-i vrea nimeni

În evidențele Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița există 55 de copii propuși pentru adopție, dar pe care familiile refuză să-i ia acasă. Motivele țin în mare parte de condiția fizică a copiilor, de vârsta pe care o au, dar și de faptul că aparțin unei anumite etnii. În lipsa unui ajutor, acești copii vor rămâne permanent în grija Statului.

Cazuri fără speranță O analiză a Biroului de Adopții din cadrul Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița arată că aproape jumătate din cei aproximativ 100 de copii incluși în programul... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2024, 09:55 (14245 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița are 9 școli incluse în Programul «Masă Sănătoasă»

Ialomița are 9 școli incluse în Programul «Masă Sănătoasă»

Recent aprobat de Guvernul României, Programul «Masă Sănătoasă» se desfășoară și în 9 școli din județul Ialomița. Dintre acestea doar una singură este în mediul urban. Este vorba despre Școala Gimnazială «Radu Vodă» Fetești.

Se așteaptă normele de aplicare Programul «Masă Sănătoasă» înlo­cuiește practic fostul program «Masa Caldă», funcționând pe aceleași principii. Actele normative prin intermediul cărora a fost implementat prevăd ca, acolo unde nu există posibilitatea acordării de alimente calde, să fie oferite elevilor sandvișuri. «Programul se adresează preșcolarilor și elevilor... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2024, 13:50 (18838 vizualizări - 1 comentariu)

Luni 22 Iun 2026
303 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Slobozia: Au furat produse fitosanitare de 40000 lei

Slobozia: Au furat produse fitosanitare de 40000 lei

Doi tineri de 26 și 29 ani din Slobozia au fost reținuți de polițiștii ialomițeni după ce s-a stabilit că sînt autorii unui furt calificat. Pe scurt, cei doi au intrat în incinta unei societăți comerciale ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2011, 12:09
(7666 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia furt


Fetești: Infractor prins și încarcerat

Miercuri, 18 mai, un infractor din localitatea Făcăeni a fost prins și încarcerat. Bărbatul, de 25 ani, se sustrăgea executării unei pedepse privative de libertate. Pe numele acestuia, Judecătoria Fetești ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2011, 12:02
(11441 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: La furat de lucernă

Miercuri, 18 mai, polițiștii din Urziceni au organizat o acțiune pentru prevenirea furturilor. În timpul activităților a fost prins un tînăr, de 23 ani, care furase 300 kg de lucernă verde de pe terenul ...[citește_toată_știrea]

19 Mai 2011, 11:56
(7576 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton accidentat grav pe varianta Sloboziei

O persoană necunoscută a fost grav accidentată, miercuri, 18 mai, pe varianta ocolitoare a municipiului Slobozia. Accidentul s-a produs din cauza unei traversări neregulamentare.
Miercuri, în jurul prînzului ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2011, 16:50
(8050 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia accident


Anunț angajare

SC INTERCEREAL SA angajează
tractoriști (combainieri)
Selecția va avea loc în data de 27.05.2011, orele 10.00, la sediul din comuna Bordușani (fostul IAS), județul Ialomița.
Solicitanții ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2011, 14:59
(9303 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Copil de 12 ani, bătut cu bestialitate de doi huligani

Teroare pentru un minor de 12 ani din Fetești. Copilul a fost luat de pe stradă, legat și bătut pentru o acuzație închipuită. Agresorii, doi tineri de 17 și 25 ani, din localitate, au fost arestați.
...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2011, 11:03
(8135 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Minoră dispărută

Marți, 17 mai, polițiștii din Urziceni au fost sesizați asupra dispariției de la domiciliu a unei minore. Similia Cosmina Toma, de 13 ani, a plecat în aceeași zi în jurul prînzului de acasă și nu s-a mai ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2011, 10:55
(12755 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Un șofer beat a intrat cu mașina în gard

Un șofer băut a reușit performanța de a distruge aproximativ 6 m din gardul unei locuințe. S-a întîmplat la Fetești, marți, 17 mai, cînd un bărbat de 52 ani a pierdut controlul volanului într-o intersecție ...[citește_toată_știrea]

18 Mai 2011, 10:50
(7915 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2011, 19:07
(4628 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: S-au ciocnit cu scuterul de un copil pe bicicletă!

Polițiștii din Țăndărei au fost sesizați luni, 16 mai a.c. în jurul orei 16.30, despre producerea unui accident rutier soldat cu rănirea a trei persoane. Din cercetările efectuate s-a stabilit că în timp ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2011, 11:16
(8152 vizualizări - 0 comentarii)


Armășești: Bucureștean depistat conducînd fără permis

În cursul zilei de luni, 16 mai a.c. în jurul orei 11.30, agenții Postului de Poliție Armășești au depistat pe raza localității un autoturism ce se deplasa în direcția Armășești către Malu Roșu. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2011, 11:14
(8348 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a Poliției Urziceni pe raza comunelor Jilavele, Adîncata și Manasia

Efective din cadrul Poliției Municipiului Urziceni au acționat luni, 16 mai a.c., pe raza a trei comune arondate municipiului. Polițiștii au acționat pe raza comunelor Jilavele, Adîncata și Manasia, verificînd ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2011, 11:14
(7828 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractori după gratii

Polițiștii din Țăndărei au acționat luni, 16 mai a.c. pe raza localității, pentru punerea în executare a mandatelor. Astfel, a fost identificat un bărbat în vîrstă de 41 ani, din orașul Țăndărei, pe numele ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2011, 11:13
(8580 vizualizări - 0 comentarii)


Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița recrutează

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița recrutează și selecționează candidați pentru admiterea în instituțiile militare de învățămînt. Începînd cu data de 16 mai a.c., Inspectoratul de Poliție al ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2011, 10:30
(9239 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Un șofer băut nu a oprit la semnalele polițiștilor. A fost urmărit și prins după mai bine de un kilometru de urmărire!

Pe numele unui șofer, de 31 ani, din București a fost întocmit dosar penal după ce aceasta nu a oprit la semnalele acustice și sonore ale polițiștilor întrucît consumase alcool. Așadar, sîmbătă, 14 mai ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2011, 17:11
(8535 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Tineri și fără permise, la volan

Un bărbat de 25 ani, din Fetești, a fost depistat de polițiști sîmbătă 14 mai a.c., în timp ce se deplasa la volanul unui autoturism deși nu poseda permis de conducere. Pe numele conducătorului auto a fost ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2011, 16:37
(7314 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: 87 de sancțiuni, peste 72000 lei amenzi, 13 permise suspendate

În ultimele 48 de ore, polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au acționat pe principalele artere din județul Ialomița. În cadrul acțiunilor desfășurate la sfîrșit de săptămînă, polițiștii rutieri au aplicat ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2011, 16:32
(7433 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Producătorii agricoli, la control

Sîmbătă, 14 mai a.c., efective din cadrul Poliției Municipiului Urziceni au acționat în intervalul orar 08.00-12.00 pe linia prevenirii faptelor antisociale și menținerea climatului de ordine și siguranță ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2011, 16:23
(11200 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Reținuți pentru furt de motorină

Ialomița: Reținuți pentru furt de motorină

Polițiștii au reținut trei tineri, cu vîrste cuprinse între 19 și 29 ani, pentru săvîrșirea infracțiunii de furt calificat. Vineri, 13 mai a.c. polițiștii au oprit pentru control în trafic un autoturism ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2011, 16:23
(11003 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Un tînăr de 18 ani a intrat în pom cu mașina

În cursul zilei de duminică, 15 mai a.c. polițiștii au fost sesizați despre producerea unui accident rutier ce s-a petrecut în localitatea Ograda. În timp ce un tînăr, de 18 ani, din localitate, se deplasa ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2011, 16:22
(8596 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ograda accident


Acțiune preventivă pe raza municipiului Fetești

Pe raza municipiului Fetești și a comunelor arondate, sîmbătă 14 mai a.c., în intervalul orar 21.00-01.00 a fost desfășurată o acțiune pentru prevenirea și combaterea traficului și consumului ilicit de ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2011, 16:21
(8796 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: 15 mai, ziua veterinarilor

În fiecare an, pe 15 mai, este serbată «Ziua Națională a Medicului Veterinar». Sărbătoarea a fost stabilită în cadrul celui de-al VI-lea Congres Național de Medicină Veterinară din 1994. S-a marcat astfel ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 17:08
(9729 vizualizări - 2 comentarii)


Unul dintre copii dispăruți din Urziceni, găsit în Gara de Nord

Minorul Matache Gabriel-Leonard, din Urziceni, sesizat ca dispărut la data de 6 mai a.c., a fost depistat și încredințat familiei. În urma cercetărilor efectuate, băiatul, în vîrstă de 14 ani, a fost depistat ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 16:53
(13853 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: «Povești digitale» pentru vîrstnici

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» organizează cursuri de «Povești digitale» pentru vîrstnici, avînd drept grup țintă persoanele de vîrsta a treia din județul nostru. Cursurile se vor desfășura în ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 16:47
(11502 vizualizări - 0 comentarii)


Patru jandarmi ialomițeni decorați în Kosovo

70 de jandarmi români detașați în Kosovo, în cadrul miniunii UE au fost distinși, joi, 12 mai, cu medalia «Common Security and Defence Policy». Printre aceștia de numără și patru subofițeri din cadrul ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 16:39
(9742 vizualizări - 2 comentarii)


Fetești: Prins în flagrant în timp ce bracona

Prevenirea și combaterea braconajului piscicol a reprezentat în această perioadă o prioritate pentru polițiștii ialomițeni, avînd în vedere faptul că s-a înregistrat o creștere a faptelor de acest gen. ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 16:14
(8507 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești braconaj


Grivița: Fier vechi, confiscat

Polițiștii din Grivița au prins joi, 12 mai, un bărbat de 43 ani din localitate care transporta cu căruța fier vechi, fără a deține documente de proveniență. Fierul vechi a fost confiscat și predat unei ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 16:12
(10580 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Condamnați încarcerați

Joi, 12 mai, un bărbat de 38 ani din Coșereni a fost prins de polițiștii din localitate și încarcerat. Pe numele individului, Judecătoria Urziceni emisese un mandat de executare a pedepsei de un an închisoare ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 16:11
(9059 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Combaterea violenței

Efective din cadrul Poliției Urziceni au acționat joi, 12 mai a.c., în sistem integrat cu jandarmii pentru prevenirea și combaterea violenței stradale. Polițiștii au legitimat peste 50 de persoane, pentru ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 16:10
(8418 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Atenție fermieri! Declarația pentru cota de lapte, la final

Termenul de depunere a declarațiilor anuale de cotă de lapte se apropie. În acest sens, reprezentanții Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură atenționează fermierii că ultima zi va fi 16 mai ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2011, 12:49
(10345 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...