Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Polițiștii au protestat la Slobozia

Nemulțumiți de modificarea programului de lucru

Polițiștii au protestat la Slobozia

În urmă cu o săptămână, polițiștii ialomițeni, membri ai formațiunilor sindicale «Diamantul» și Sindicatului Național al Polițiștilor și Personalului Contrac­tual, au organizat un amplu protest în fața sediului Instituției Prefectului Județul Ialomița și al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. Nemulțumirea oamenilor legii a fost generată de decizia actualei condu­ceri a Poliției ialomițene de a modifica programul de lucru. Șeful IPJ Ialomița, comisa­rul șef Mihai Adrian Aldea, a încercat să modifice programul de lucru al oamenilor legii, nemulțumit fiind de rezultatele profesionale ale acestora.

Probleme în Poliția ialomițeană... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2024, 09:55 (13398 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Urban SA explică majorarea facturilor în luna decembrie 2023

Umor involuntar pe banii slobozenilor

Urban SA explică majorarea facturilor în luna decembrie 2023

În luna decembrie 2023, costurile apei furnizate slo­bozenilor de către Urban SA au explodat generând nemul­țumiri. Operatorul regional ialomițean a încercat să ex­plice situația invocând «magia» Sărbătorilor de Crăciun. «Acest lucru se datorează atât numă­rului mai mare de zile libere din perioada Sărbăto­rilor, cât și obiceiurilor specifice acestei perioade a anului» se arată într-un comunicat remis pu­blicității. Conform Normelor de repartizare a consumului de apă emise de ANRSC, baremurile orientative pentru deter­minarea în sistem paușal pentru «imobilele cu instalații interioare de apă și canalizare, cu preparare locală a apei calde menajere nu pot depăși 6,3 mc/persoană/lună»... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2024, 15:05 (42075 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inaugurarea UPU Slobozia, amânată din cauza ISU Ialomița

Inaugurarea UPU Slobozia, amânată din cauza ISU Ialomița

Termenul final pentru finalizarea lucrărilor la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean Slobozia a expirat la sfârșitul lunii decembrie 2023. Și, deși constructorul a respectat acest termen, UPU Slobozia nu poate funcționa din cauza unor uși glisante care «nu pot fi deschise și normal». Lanțul responsabilităților pentru acest incident tipic românesc se întinde de la Consiliul Județean Ialomița la ISU Ialomița. Lipsa unor uși care să se deschidă conform normativelor privind «securitatea la incendiu» nu reprezintă singura problemă a acestei unități medicale...

Bani europeni, soluții românești... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2024, 09:50 (5656 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Ialomițeni executați de Fisc pentru că au încasat necuvenit ajutoare sociale

Ialomițeni executați de Fisc pentru că au încasat necuvenit ajutoare sociale

Peste 1 milion de lei este valoarea ajutoarelor sociale încasate ilegal la nivelul jude­țului Ialomița, în 2023. Potrivit Agenției Județene de Plăți și Inspecție Socială Ialomița, peste 400 de ialomițeni au primit necuvenit sprijinul financiar acordat de stat. Pe numele acestora au fost emise deja titluri executorii.

Debitori la stat Potrivit Agenției Județene de Plăți și Inspecție Socială Ialomița, în 2023, debitele acumulate de beneficiarii de ajutoare sociale au fost generate de faptul că, la momentul de­punerii dosarelor, aceștia au de­clarat că nu dețin venituri. În urma controalelor... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2024, 14:05 (24018 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Complexul de locuințe sociale din Cartierul Bora, în grafic

Slobozia: Complexul de locuințe sociale din Cartierul Bora, în grafic

Infrastructura rutieră nu reprezintă singura investiție de care va beneficia Cartierul Bora în acest an. Complexul de locuințe sociale de la ieșirea din cartier, către Cosâmbești, are o va­loare de 18,6 milioane de lei. Lucrările urmează să fie finalizate în vara acestui an.

152 de locuințe sociale Un alt proiect major de care va beneficia Car­tierul Bora este complexul de locuințe sociale. La acest moment, susțin autoritățile locale, lucrările se desfășoară conform graficului. Containerele modulare au fost ridicate, iar în următoarea perioadă se va finaliza rețeaua electrică și branșarea... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2024, 09:55 (18623 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Măsuri urgente pentru sprijinirea fermierilor!»

Solicitare la nivel european de la vicepreședintele PNL Dan Motreanu

«Măsuri urgente pentru sprijinirea fermierilor!»

Europarlamentarii PNL Dan Motreanu și Daniel Buda cer creșterea bugetului rezervei de criză a Politicii Agricole Comune, pentru a aco­peri pierderile înregistrate de fermierii români în acest an agricol. «Uni­unea Europeană trebuie să adopte urgent mă­suri suplimentare pentru sprijinirea fermierilor!» a afirmat eurodeputatul Dan Motreanu, vicepre­ședinte al PNL.

Lobby la nivel înalt pentru majorări bugetare Europarlamentarul Dan Motreanu, vicepreședinte al PNL, a declarat că Uniunea Europeană trebuie să adopte urgent măsuri suplimentare pentru sprijinirea fermierilor: «Uniunea Europeană... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2024, 16:25 (3286 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiții de 1,5 milioane de lei în sistemul de iluminat public la Dridu

Investiții de 1,5 milioane de lei în sistemul de iluminat public la Dridu

Comuna Dridu beneficiază de un sistem de iluminat public modern. Investiția are o valoare de 1,5 milioane de lei și a fost posibilă grație accesării a două proiecte, fiind derulată prin Administrația Fondului pentru Mediu. «Am redus cheltuielile aproape la jumătate!» susține Lucian Dumitru, primarul comunei Dridu. Investiția finalizată la sfârșitul anului precedent este una dintr-un lung șir de investiții edilitare realizate de-a lungul ultimului mandat.

Uite că se poate Administrația locală din Dridu a inaugurat la sfârșitul anului trecut o investiție în valoare de 1,5 milioane de... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2024, 11:50 (15341 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Dispensar modern în comuna Bucu

Dispensar modern în comuna Bucu

Autoritățile din comuna Bucu implementează un pro­iect cu finanțare europeană pentru renovarea dispensarului din localitate. Valoarea acestui proiect este de aproximativ 1 milion de lei.

Clădire reabilitată Spațiul în care funcționează dispensarul din comuna Bucu are nevoie de reabilitare, având în vedere faptul că imobilul este unul vechi, fiind construit în anul 1975. Cu ajutorul fondurilor europene, administrația locală a reușit să realizeze un proiect pentru modernizarea acestei clădiri. Valoarea totală a proiectului este de aproximativ 1 milion de lei. Investiția presupune refacerea... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2024, 15:05 (8852 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Vrem oameni tineri și activi în fruntea administrației locale!»

Președintele PNL Ialomița, Dragoș Soare

«Vrem oameni tineri și activi în fruntea administrației locale!»

PNL Ialomița susține că va avea candidați proprii la nivelul tuturor administrațiilor locale. Dragoș Soare, președintele PNL, declară că viitorii candidați vor fi «oameni tineri și activi». Conform sondajelor de opinie realizate, în cel puțin o treime dintre localitățile județului Ialomița electoratul va înlocui actualii primari.

3 ani de «politica struțului» La început de an electoral, după 3 ani de coabitare PSD-PNL, Ialomița politică pare să se trezească la realitate. Iar realitatea, susțin surse mai bine informate decât noi, e că Alegerile Locale din Ialomița nu mai sunt o formalitate... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2024, 11:10 (10025 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Subvenții de peste 158 milioane de lei pentru fermierii ialomițeni

Subvenții de peste 158 milioane de lei pentru fermierii ialomițeni

Agricultura a fost și în 2023 domeniul de activitate prin intermediul căruia au ajuns în Ialomița cele mai multe fonduri europene. O situație statistică a Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița arată că valoarea subvențiilor de care au beneficiat fermierii ialomițeni a depășit, doar pentru sectorul vegetal, suma de 158 mi­lioane de lei.

Bani europeni pentru agricultura ialomițeană Cele mai multe fonduri alocate sectorului vegetal de Uniunea Europeană fermierilor ialomițeni, prin intermediul Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2024, 14:10 (12181 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Copiii pe care nu-i vrea nimeni

Ialomița: Copiii pe care nu-i vrea nimeni

În evidențele Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița există 55 de copii propuși pentru adopție, dar pe care familiile refuză să-i ia acasă. Motivele țin în mare parte de condiția fizică a copiilor, de vârsta pe care o au, dar și de faptul că aparțin unei anumite etnii. În lipsa unui ajutor, acești copii vor rămâne permanent în grija Statului.

Cazuri fără speranță O analiză a Biroului de Adopții din cadrul Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița arată că aproape jumătate din cei aproximativ 100 de copii incluși în programul... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2024, 09:55 (14275 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are 9 școli incluse în Programul «Masă Sănătoasă»

Ialomița are 9 școli incluse în Programul «Masă Sănătoasă»

Recent aprobat de Guvernul României, Programul «Masă Sănătoasă» se desfășoară și în 9 școli din județul Ialomița. Dintre acestea doar una singură este în mediul urban. Este vorba despre Școala Gimnazială «Radu Vodă» Fetești.

Se așteaptă normele de aplicare Programul «Masă Sănătoasă» înlo­cuiește practic fostul program «Masa Caldă», funcționând pe aceleași principii. Actele normative prin intermediul cărora a fost implementat prevăd ca, acolo unde nu există posibilitatea acordării de alimente calde, să fie oferite elevilor sandvișuri. «Programul se adresează preșcolarilor și elevilor... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2024, 13:50 (18858 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Parohia Alexeni cere judecătorilor scoaterea de pe lista monumentelor istorice a bisericii din sat

Parohia Alexeni cere judecătorilor scoaterea de pe lista monumentelor istorice a bisericii din sat

Război în instanță pentru scoaterea unei biserici de pe lista bunurilor de patrimoiu ale județului Ialomița. Este vorba despre Biserica «Sfântul Nicolae» din comuna Alexeni ai căror reprezentanți reclamă faptul că a fost trecută eronat în inventarul monumentelor istorice din județ. Deși cei vizați de solicitarea înaintată instanței de judecată sunt reprezentanții Direcției Județene pentru Cultură Ialomița, oficialii instituției nu au putut fi contactați pentru un punct de vedere public.

Experții s-au încurcat în documente Potrivit izvoarelor istorice, comuna Alexeni este una dintre... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2024, 10:05 (26215 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Muntele de deșeuri al Ialomiței

Muntele de deșeuri al Ialomiței

De ani de zile, la marginea orașului Țăndărei, înspre Platonești, își face veacul platforma de gunoi a ADI ECOO 2009 SRL. De anul trecut însă, mormanele de deșeuri din curtea firmei a devenit deal. Iar apoi un munte... Un munte alimentat de 61 de localități din județ care promit că nu vor mai îngropa gunoiul sub preșul islazurilor. Și ale căror primari se jură că își vor plăti cotizațiile anuale, în loc să plătească amenzi le aplicație de Garda de Mediu... Iar acum, în ianuarie 2024, muntele stă să se reverse!

De două ori capacitatea proiectată E sfârșit de săptămână și vântul face... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2024, 15:55 (17284 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

A murit după ce a fost înjunghiat cu un cuțit

Crimă în zona Pieței Mari din Slobozia

A murit după ce a fost înjunghiat cu un cuțit

Un bărbat de 36 de ani a murit noaptea trecută (marți spre miercuri, 23/24 ianuarie 2024), după ce a fost înjunghiat într-o zonă vitală a corpului. Întâmplarea s-a petrecut în zona Pieței Mari din Slobozia. Autorul este în prezent audiat la Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița. Cel mai probabil, procurorii vor solicita arestarea preventivă.

Cercetări în curs Din primele informații, se pare că între victimă și agresor ar fi izbucnit un conflict spontan. Enervat la culme din cauza discuției contradictorii, agresorul a pus mâna pe un cuțit și a înjunghiat victima, un bărbat de... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2024, 11:00 (126918 vizualizări - 70 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Abandonul școlar, problema nerezolvată a școlilor ialomițene

Abandonul școlar, problema nerezolvată a școlilor ialomițene

O statistică oficială a Institutului Național de Statistică arată faptul că, în perioada 2013-2023, rata abandonului școlar înregistrată în Ialomița a fost peste media națio­nală. Toate acestea în condițiile în care școlile din județ au primit bani europeni pentru a-i chema pe elevi înapoi la școală.

Statistici îngrijorătoare Institutul Național de Statistică a făcut o analiză a ratei abandonului școlar, luând ca reper perioada 2013-2023. Deși la nivel național s-a constatat o scădere de la 1,6% (în 2013) la 1,3% (în 2023), în Ialomița fenomenul a continuat să înre­gistreze valori peste... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2024, 10:05 (6506 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

Senatorul Costea întărește «Forța Dreptei» în Ialomița

Ofertă de nerefuzat de la ADU

Senatorul Costea întărește «Forța Dreptei» în Ialomița

Viitoarea Alianță Dreapta Unită, anunțată în decembrie 2023, vălurește apele liniștite ale bălții politicii locale. Pri­mul transfer al sezonului ar putea fi cel al senatorului AUR Adrian Costea, care s-a anunțat «liber de contract» încă de prin luna septembrie 2023, așteptând oferte. Senatorul Adrian Costea a confirmat pentru ziarul nostru că ar putea termina mandatul drept senator al formațiunii Forța Dreptei. În același timp susține că nu se grăbește... Pentru că așa-i în politică,trebuie să te faci frate cu dracu’ ca să treci puntea Alegerilor!

Avatarurile senatorului Costea Prin... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2024, 12:20 (10685 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Caravana «George&Comp» a corupt alegătorii!

Țățica Rodica și-a asumat paternitatea denunțului

Caravana «George&Comp» a corupt alegătorii!

O mai țineți minte pe țățica Rodica, cu ochii șiroindă de lacrimi și suspinând că ea nu-l mai poate iubi pe George?! Ei, bine, să te fe­rească Dumnezeu de ura unei femei înșelate în dragostea politică... Mai ales când e măritată și soțul iubit știe să facă plângeri la DNA.

Voi m-ați făcut, eu vă omor! Mai an, țățica Rodica vărsa lacrimile râu pentru că George a înșelat-o politic. Iar la ceva săptămâni distanță, convalescentă încă, se refugia on-line în brațele soțului întrebându-se retoric: «Auzi, iubitule, ce zice lumea... Că de unde avem noi banii?! Păi, de unde avem noi bani, iubitule... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2024, 14:05 (11917 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Medicii sunt «de gardă» în clinicile private, în timpul programului din spitale

Ialomița: Medicii sunt «de gardă» în clinicile private, în timpul programului din spitale

Consultații în cabinetele clinicilor private în timpul programului de lucru din spitale. Este rezultatul unui control rea­lizat recent în unitățile medicale din Ialomița și care îi vizează pe medicii care au contracte de colaborare cu furnizorii de servicii medicale private. Totul în condițiile în care salariile specia­liștilor sunt plătite de spitalele care i-au angajat. Fenomenul nu poate fi controlat de autorități, întrucât clinicile private, deși beneficiază de fonduri de la Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița, nu au obligativitatea de a raporta informații cu privire la programul de lucru al medicilor. Teoretic, aceste colaborări pot fi posibile, dar după încheierea programului... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2024, 09:50 (24256 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, printre județele cu cele mai mici salarii medii din țară

Ialomița, printre județele cu cele mai mici salarii medii din țară

Potrivit Institutu­lui Național de Sta­tistică, în 2023, va­loarea salariului mediu brut pe economie a fost de 7942 de lei, iar a celui net de 4543 de lei. Analiza specialiștilor arată faptul că între județele țării există diferențe din punct de vedere al acestui indicator. Fără să mai surprindă pe nimeni, Ialomița se situează în topul județelor cu cele mai mici salarii medii brute și nete din România.

Ialomițenii preferă să lucreze în marile orașe Discrepanțele în ceea ce privește dezvoltarea economică a județelor din România se reflectă și asupra modului în care sunt remunerați salariații... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2024, 12:10 (17008 vizualizări - 3 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
275 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Minori de 8 și 10 ani, suspecți de furt dintr-o locuință

În după-amiaza zilei de vineri, 13 noiembrie 2009, în jurul orelor 16,00, un bărbat de 79 ani, din Miloșești, a sesizat Poliția asupra faptului că, în cursul zilei, persoane necunoscute au pătruns în casa ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2009, 17:12
(9411 vizualizări - 0 comentarii)


La volan fără permis

Un tînăr în vîrstă de 20 ani, din Căzănești, este cercetat de polițiști pentru săvîrșirea infracțiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul fără a deține permis. Iar socrul său, de 40 ani ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2009, 16:38
(10748 vizualizări - 0 comentarii)


Scandal la Urziceni

Sîmbătă, 14 noiembrie 2009, în jurul orelor 15.20, prin 112, Poliția a fost sesizată asupra unui scandal la Urziceni. Astfel, Ionel C., pe de o parte și frații Eugen și Daniel B., pe de altă parte, s-au ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2009, 16:01
(10767 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii

Incendii

• Unei persoane din comuna Gura Ialomiței, sat Luciu, vineri, 13.11.2009, i-au ars cca 2000 de baloți de paie de grîu din rezerva proprie. Incendiul a fost anunțat la dispeceratul Inspectoratului pentru ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2009, 15:02
(10739 vizualizări - 0 comentarii)


Accident cu o autospecială SPIR

Echipajul de descarcerare de la Detașamentul Slobozia a intervenit sîmbătă dimineață, în jurul orelor 4.45, la intersecția DN2C cu DJ203F, în localitatea Grivița, la un accident rutier produs cu implicarea ...[citește_toată_știrea]

16 Noiembrie 2009, 14:59
(12036 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți din Țăndărei, prinși de polițiști

Recent, polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale Țăndărei au reușit să soluționeze trei dosare penale de furt calificat, aflate în evidențele instituției cu autori necunoscuți. Pe scurt ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2009, 18:32
(11118 vizualizări - 0 comentarii)


Bunuri de uz casnic vîndute ilegal, confiscate

Polițiștii slobozeni au confiscat joi, 12 noiembrie, bunuri de uz casnic în valoare de aproximativ 1500 lei. Asta după ce în zona Spitalului Județean Slobozia au fost depistate 3 persoane din județul Mureș ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2009, 17:18
(11876 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune amplă a polițiștilor la Urziceni

Joi, 12 noiembrie, polițiștii din Urziceni au desfășurat o amplă acțiune în localitate. În timpul activităților derulate, polițiștii au verificat 171 de autovehicule, au legitimat 218 persoane, 31 dintre ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2009, 16:21
(11982 vizualizări - 0 comentarii)


După ce a furat mai multe animale, un tînăr din Reviga a fost arestat

După ce joi, 12 noiembrie, a fost considerat suspectul principal în comiterea mai multor furturi, un tînăr de 18 ani din comuna Reviga a fost arestat preventiv pentru 29 de zile. În sarcina acestuia s-a ...[citește_toată_știrea]

13 Noiembrie 2009, 15:41
(11422 vizualizări - 0 comentarii)


A vrut să-l lovească pe polițist cu toporul

Un bărbat din Smirna a reușit aseară «să pună pe jar» întreaga comunitate după ce a amenințat persoanele care mergeau pe stradă cu un topor. Deși a intervenit imediat ce a fost sesizat, polițistul din localitate ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2009, 17:29
(12752 vizualizări - 0 comentarii)


Minore, racolate pentru prostituție

Miercuri, 11 noiembrie, dimineața, a fost desfășurată o acțiune în două blocuri de garsoniere din Slobozia, unde existau suspiciuni că ar locui diverse persoane suspecte. În cadrul activităților desfășurate ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2009, 17:28
(11893 vizualizări - 0 comentarii)


Hoț de animale, arestat

Un tînăr de 18 ani, din comuna Reviga, a fost arestat pentru săvîrșirea infracțiunii de furt, trei infracțiuni de violare de domiciliu și o infracțiune de maltratare și schingiuire a animalelor. Polițiștii ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2009, 17:27
(9459 vizualizări - 0 comentarii)


Suspect de furturi, prins de polițiști

Un tînăr în vîrstă de 31 ani, din Slobozia, «client» mai vechi al polițiștilor, a «picat» din nou în mîna anchetatorilor fiind suspectul principal în comiterea unei infracțiuni. Potrivit unui comunicat ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2009, 17:26
(10611 vizualizări - 0 comentarii)


Accident al Urziceni

Alertă în după-amiaza zilei de miercuri, 11 noiembrie, la Urziceni. Polițiștii din localitate au fost anunțați asupra producerii unui accident de circulație în urma căruia s-ar fi distrus o conductă de ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2009, 17:25
(12697 vizualizări - 0 comentarii)


Infractor reținut

Miercuri, 11 noiembrie, polițiștii din Urziceni au prins și încarcerat un bărbat în vîrstă de 42 ani, din Galați. Pe numele bărbatului exista un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea de 1 an, Judecătoria ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2009, 17:25
(13617 vizualizări - 0 comentarii)


«Votul ilegal înseamnă închisoare», la Ciulnița, Mărculești și Cosâmbești

«Votul ilegal înseamnă închisoare», la Ciulnița, Mărculești și Cosîmbești

În cadrul campaniei de informare și conștientizare a cetățenilor, intitulată «Votul ilegal înseamnă închisoare», acțiune inițiată de Ministerul Administrașiei și Internelor, la nivelul județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

12 Noiembrie 2009, 10:12
(12447 vizualizări - 0 comentarii)


Razii la Fetești și Făcăeni

Razii la Fetești și Făcăeni

În ultimele 24 de ore, la nivelul județului Ialomița au fost desfășurate multiple acțiuni, razii și controale menite să crească gradul de siguranță publică al cetățenilor. Peste 100 de polițiști și jandarmi ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2009, 17:26
(10681 vizualizări - 0 comentarii)


Doar 2500 kg deșeuri electrice și electronice

Potrivit unui comunicat de presă al Agenției Regionale pentru Protecția Mediului Pitești, după reluarea campaniei naționale Marea Debarasare din 7 noiembrie 2009, la nivelul Regiunii Sud Muntenia s-a colectat ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2009, 17:21
(11898 vizualizări - 0 comentarii)


Alarmare publică la Țăndărei

Miercuri, 11 noiembrie, începînd cu orele 10,00, în orașul Țăndărei, se desfășoară un exercițiu de alarmare publică. Coordonată de Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița, acțiunea se derulează ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2009, 13:32
(11065 vizualizări - 0 comentarii)


«Minte sănătoasă în corp sănătos»

Duminică, 8 noiembrie 2009, s-a desfășurat, la Centrul de Agrement «Pavilioane» din Amara, faza finală a Concursului Interliceal «Minte sănătoasă în corp sănătos». În organizarea Asociației Județene «Sportul ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2009, 13:24
(12821 vizualizări - 0 comentarii)


Elevi cercetați pentru furtul unui telefon mobil

Vineri, în jurul orelor 13,30, o femeie în vîrstă de 37 de ani, din Slobozia, a sesizat Poliția despre faptul că, în urmă cu aproximativ 3 ore, fiicei sale, în vîrstă de 14 ani, elevă în clasa a IX-a la ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2009, 13:13
(11420 vizualizări - 0 comentarii)


Prevenirea accidentelor rutiere

Prevenirea accidentelor rutiere și combaterea cauzelor generatoare de evenimente rutiere rămîne și în această perioadă o prioritate pentru polițiștii ialomițeni. Astfel, în perioada 6-8 noiembrie 2009, ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2009, 13:13
(11345 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecți de furt, identificați la scurt timp de la sesizarea faptei

Doi ialomițeni, în vîrstă de 24, respectiv 40 de ani, sînt cercetați de polițiști sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de furt calificat. Asta după ce au sustras din incinta Căminului Cultural din localitatea ...[citește_toată_știrea]

11 Noiembrie 2009, 13:13
(13957 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii, accidente și sinucideri de weekend

Echipajul de prim-ajutor al Inspectoratului pentru Situații de Urgență a fost solicitat în municipiul Fetești la două tentative de suicid, una dintre acestea fiind anunțată vineri, 6 noiembrie, iar celalaltă ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2009, 13:21
(9227 vizualizări - 0 comentarii)


Controale ale inspectorilor DSV

Inspectorii din cadrul Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au desfășurat, în luna octombrie 2009, 78 de controale în cantinele unităților școlare. În mare, verificările ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2009, 13:13
(10625 vizualizări - 0 comentarii)


Liber la credite în zootehnie

Începînd de vineri, 6 noiembrie 2009, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură eliberează adeverințe pentru beneficiarii Plăților Naționale Directe Complementare în sectorul zootehnic care intenționează ...[citește_toată_știrea]

9 Noiembrie 2009, 13:10
(9883 vizualizări - 0 comentarii)


Bătrîn dispărut din Centrul de la Balaciu

Miercuri, în jurul orelor 10,30, polițiștii din cadrul Postului de Poliție Balaciu au fost sesizați de un reprezentant al Căminului de Persoane Vîrstnice din localitate despre faptul că Neagu Andrei, de ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2009, 18:14
(10745 vizualizări - 0 comentarii)


Bătrînă accidentată pe trecerea de pietoni

O femeie în vîrstă de 73 ani a fost victima unui accident rutier petrecut, miercuri, 4 noiembrie, în Slobozia. Bătrîna se angajase în traversarea străzii pe trecerea de pietoni, pe culoarea verde a semaforului ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2009, 18:14
(11699 vizualizări - 0 comentarii)


Cu sabia în mașină

În continuare, un tînăr de 30 ani din Țăndărei este cercetat penal de polițiștii ialomițeni după ce în autoturismul pe care acesta îl conducea a fost găsită o sabie. Mașina a fost oprită pentru control ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2009, 18:13
(11643 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 4 tone fier vechi confiscate de polițiști

Miercuri, 4 noiembrie, polițiștii din Țăndărei au executat o acțiune pe linia respectării prevederilor legale privind colectarea deșeurilor reciclabile. Urmare a acțiunii la un punct de lucru din localitate ...[citește_toată_știrea]

6 Noiembrie 2009, 18:12
(10788 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...