Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Modernizarea plajelor din Amara se va încheia în 2026

Modernizarea plajelor din Amara se va încheia în 2026

La începutul acestei luni, administrația locală din Amara a inițiat un proiect de hotărâre ce vizează proiectul de moder­nizare a plajelor din stațiune. Potrivit actului administrativ supus votului și aprobat de aleșii locali, termenul de exe­cuție al investiției se va prelungi până în decembrie 2026, iar lucrările vor fi suportate din bugetul local. O dată cu acest proiect a fost aprobat un altul, prin care Primăria Amara se va împrumuta de la Trezoreria Statului pentru a duce acest proiect la bun sfârșit. Valoarea împrumutului se ridică la 2,8 milioane de lei.

Investiție amânată ... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2023, 16:25 (9067 vizualizări - 4 comentarii)

REPORTAJ

File din istoria patinajului administrativ local

File din istoria patinajului administrativ local

Administrația Ionașcu-Stoica a avut un patinoar cu ceară, administrația Mocioniu încă mai are unul subteran... Administrația Soare a adus unul social, «gratis pentru grupurile de elevi organizate de școală». Ne-am amintit de toate trei de Sărbători. Ce timpuri, dom’le, ce moravuri!

Primul patinoar nu se uită niciodată Vi-l mai aduceți aminte pe primul? Ăla făcut de a doua a Întâiului Secretar General pe conducta Transgaz din Oră­șelul Copiilor? Da, bravo! Aia de a ajuns ilegal șefă la PAID și acolo a rămas... Cum o chema oare, Doamne? Uite că ne scapă, dar vă promitem să ne reamin­tim... [citește_tot_articolul]

23 Decembrie 2023, 11:20 (12030 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Costurile pentru tratamentul diabetului au crescut semnificativ

Ialomița: Costurile pentru tratamentul diabetului au crescut semnificativ

Conform informațiilor oficiale, în ultimii ani, la nivelul județului Ialomița au fost diagnosticate, în medie, aproximativ 1000 de noi cazuri de diabet. Cu peste 15 mii de bolnavi în evidențe, costurile pentru tratamentul acestei afecțiuni au crescut semnificativ în ultimii 3 ani, ajungând în 2023 la peste 18 milioane de lei. Mai grav este faptul că sute de oameni care au această afecți­une sunt încă nediagnosticați. Medicii spun că cele mai multe cazuri sunt descoperite întâmplător, în urma efecturării analizelor de rutină.

Diabetul, o boală costisitoare Informațiile oficiale ale ... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2023, 14:10 (8655 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Fetiță de 5 ani, moartă după ce bunica a spălat-o cu Tomoxan ca să o scape de păduchi. Fratele și verișoara micuței, în stare gravă la Spitalul «Grigore Alexandrescu» București!

Fetiță de 5 ani, moartă după ce bunica a spălat-o cu Tomoxan ca să o scape de păduchi. Fratele și verișoara micuței, în stare gravă la Spitalul «Grigore Alexandrescu» București!

Întâmplare cu final tragic la Țăndărei. O fetiță de 5 ani a murit, iar fratele și verișoara sa, în vârstă de un an și 11 luni și 10 ani, au ajuns în stare gravă la Spitalul «Grigore Alexandrescu» București, după ce bunica lor i-a spălat la cap cu «Tomoxan», o substanță folosită pentru deparazitarea animalelor, ca să-i scape de păduchi. O anchetă penală a fost deschis în acest caz, bunica fiind suspectată de comiterea infracțiunii de «ucidere din culpă».

Cercetări în curs Potrivit informațiilor oficiale, femeia a ajuns la Spitalul Orășenesc din Țăndărei cu băiețelul în vârstă de... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2023, 12:00 (19059 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiție de 2,8 milioane de lei în terenul de sport de la Slobozia Nouă

Consiliul Județean Ialomița nu renunță la baza sportivă

Investiție de 2,8 milioane de lei în terenul de sport de la Slobozia Nouă

Administrația județeană continuă demersurile investiționale pentru realizarea unei baze sportive moderne destinată practicării fotba­lului. Consiliul Județean Ialomița a aprobat un proiect de hotărâre prin care aprobă indicatorii tehnico-economici pentru moderni­zarea terenului de fotbal de la Slobozia Nouă. Valoarea investiției este estimată la 2,8 mili­oane de lei. Banii urmează a fi alocați în anii următori din bugetul județean.

Administrația Pavel nu renunță În anul 2021, Administrația Pavel propunea plenului Consiliului Județean Ialomița o investiție în valoare de 2,5 milioane... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2023, 09:50 (5561 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ialomița nu vrea Regionalizare

Ialomița nu vrea Regionalizare

Regionalizarea s-a amânat cu un an. Un an după Alegeri! Iar până atunci mai e... Cine știe?! Ori moare măga­rul, ori pierde samarul... Și noi, oricum, nu vrem Regionalizare! Nici acum, nici în 2025 și nici când o intra România în faliment. Murim cu ei de gât! De ce nu vrem?! Ei, da, asta e o întrebare pentru care ar trebui să vă mulțu­mească. Ei, evident! Pentru că dintre noi, ăștia 40000 care muncim, 40% suntem navetiști și n-avem timp să ne punem întrebări și să mulțumim pentru ele. Dar ei e musai să vă mulțu­mească. Cum care ei? Ăia 31 de consilieri județeni și ăia 792 de consilieri locali pentru care există Ialomița. Plus 66 de primari, din care 3 sunt de mu­nicipii și 4 de orașe. Cum ar veni... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2023, 13:55 (7704 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cifrele de afaceri ale firmelor din Ialomița au însumat peste 13,8 miliarde de lei

În 2022

Cifrele de afaceri ale firmelor din Ialomița au însumat peste 13,8 miliarde de lei

O analiză financiară, pe baza ultimelor bilanțuri depuse de firmele din Ialomița, arată că cele peste 6700 de societăți comerciale active din județul nostru au înregistrat, în 2022, o cifră de afaceri de peste 13,8 miliarde de lei. În cadrul acestor firme își desfășoară acti­vitatea 25000 de persoane. Cel mai bine poziționate societăți sunt cele care desfășoară activități în agricultură sau în domenii conexe acestui sector.

Firme de top în funcție de cifra de afaceri Estimările analiștilor financiari arată faptul că, în 2022, cifra de afaceri însumată a celor peste 6700 de firme active... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2023, 10:05 (16994 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Judecătorii din Ialomița au restanțe în redactarea hotărârilor

Judecătorii din Ialomița au restanțe în redactarea hotărârilor

Inspecția Judiciară a dat publicității un raport referitor la activitatea instanțelor din țară, în ceea ce privește redactarea și comunicarea hotărârilor jude­cătorești. Analiza a vizat actele judiciare eliberate de instanțe pe parcursul anului trecut. În Ialomița, potrivit documentului oficial, judecătorii aveau peste 1500 de hotărâri «redactate cu întârziere». Motivul principal invocat de reprezentanții instanțelor îl reprezintă numărul redus de magistrați. Numărul mic de judecători face ca termenele alocate pentru cauzele intrate pe rolul judecătoriilor ialomițene, în ultima perioadă, să fie alocate la intervale lungi de timp. Așa se face că unele cauze înregistrate în perioada octombrie-noiembrie... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2023, 12:20 (12818 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean pregătește Ialomița pentru un nou buget anual

Reglaje financiare fine

Consiliul Județean pregătește Ialomița pentru un nou buget anual

Administrația județeană face ultimele ajustări financiare legate de bugetul anului în curs. În cadrul ședinței Consiliului Județean Ialomița de vineri, 15 decembrie 2023, consilierii județeni au votat pentru aprobarea unei rectificări bugetare de 2 milioane de lei pentru bugetele orașelor județului. 1 mi­lion de lei reprezintă și cotizația anuală a instituției în cadrul Asociației ADI ECOO 2009 SRL. Un alt proiect de hotărâre de interes pentru opinia publică îl reprezintă cel care vizează investiția într-un punct de acostare fluvial la Stelnica.

Rectificări de buget pentru orașele județului... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2023, 21:05 (4958 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

«Școala are chipul societății în care trăim!»

Steluța Mitrea, inspectorul general școlar al județului Ialomița

«Școala are chipul societății în care trăim!»

Învățământul ialomițean trece printr-o perioadă fastă. După 30 de ani de investiții punctuale, haotice, ineficiente, infrastructura de învățământ a intrat într-un proces amplu de reabilitare. Profesorii sunt, în sfârșit, mulțumiți de salariile pe care le primesc, rezultate statistice ne plasează peste media națională, avem elevi olimpici. Iar inspectorul general școlar Steluța Mitrea promite public un Centru de Excelență modern, conform standardelor educaționale moderne. Pare un moment bun să tragem linie și să concluzionăm: «Avem un an școlar foarte bun, plin de provocări și oportunități!». «Iar principala noastră preocupare a fost accesarea fondurilor prin PNRR. Și am reușit!» explică inspectorul... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2023, 17:10 (7715 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

SPORT

Se reunesc pe 23 ianuarie 2024

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja

Se reunesc pe 23 ianuarie 2024

Recolta Gheorghe Doja a încheiat prima parte a sezonului pe locul 5, cu 20 de puncte. Elevii lui Mirel Condei au intrat în vacanță și vor reveni pe teren, pentru pregătirea de iarnă, peste aproximativ o lună. Antre­norul Recoltei a fixat reunirea lotului pentru ziua de marți, 23 ianuarie 2024. Pregătirea de iarnă se va face, în special, în baza proprie, va cuprinde fireștile meciuri amicale, dar și 7 zile de canto­nament la Cumpăna, în județul Constanța, în perioada 11-17 februarie 2024. Adversarii din meciurile amicale vor fi CSM Oltenița, FC Voluntari 2, Metalul Buzău, Progresul Fundulea și Unirea Slobozia «U19». În ceea ce privește lista transfe­rurilor, deocamdată nu a «transpirat» nimic nici... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2023, 15:50 (10042 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Bărcănești merge în play-off, Grivița, în play-out

Fotbal, Liga a IV-a

Bărcănești merge în play-off, Grivița, în play-out

S-a derulat și ultima etapă a sezonului regulat din Liga a IV-a ialomițeană și, firește, toate necunoscutele au fost aflate. Vom avea o primăvară interesantă, în care, aproape sigur, lupta pentru titlul de campioană a județului se va da între Fetești și Rovine. Firește, s-ar putea implica și Amara, multe depinzând de întăririle pe care le vor primi echipele în pauza de iarnă.

Axintele nu prinde locul 4 Contrar obiceiului, începem povestea cu Seria Vest, unde liderul FC Rovine a tranșat, aparent lejer, soarta celor 3 puncte. Adversară le-a fost Stăruința Broșteni, iar galben-verzii... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2023, 14:15 (3732 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Victorie la scor-fluviu pentru CSM Unirea Slobozia

Handbal, junioare 2

Victorie la scor-fluviu pentru CSM Unirea Slobozia

Junioarele 2 ale CSM Unirea Slobozia, antrenate de Alexandru Ivan, au avut o toamnă extrem de fastă, încheind anul 2023 cu o victorie la o diferență uriașă, obținută în fața celor de la Unirea Dobroești. Concret, Slobozia s-a impus cu 53-13 (23-4) în fața ilfovencelor, având practic o medie de aproape un gol marcat pe minut. Productivitatea atacului a fost o constantă în evoluția Sloboziei din acest sezon, elevele lui Ivan marcând 340 de goluri în 8 meciuri. În partida cu Dobroești, pentru CSM Unirea au marcat Sîrghi-13 goluri, Oprea-11, Chirca-7, Trifa-5, Antohi-5, Mateescu-4, Dumitrache-3, Dima-2, Tache-2, Vintilă-1. Următorul meci al junioarelor 2 de la CSM Unirea Slobozia se va juca pe 28... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2023, 12:40 (4474 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Damian Neagu, locul 3 la concursul aniversar «Oancea Emil»

Scrimă

Damian Neagu, locul 3 la concursul aniversar «Oancea Emil»

Sala «Floreasca» din București a găzduit sâmbătă, 16 decembrie 2023, o interesantă competiție juvenilă de sabie, dedicată reputatului antrenor Emil Oancea, cu prilejul împlinirii vârstei de 70 de ani. La această competiție au participat sportivi de la mai multe cluburi din țară, printre aceștia numărându-se și micii sabreri antrenați de profesorul Marin Cruțu, la CSS Slobozia. Damian Neagu a concurat la categoria «U13» și a obținut un apreciabil loc 3. La aceeași categorie, Petre Marin Stelică a ocupat locul 6. Sunt nume noi, copii care se află la început de drum, dar de care, cu siguranță, vom mai auzi. În concursul feminin, cea mai bine clasată a fost Delia Drăgan, care a ocupat locul 9, într... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2023, 11:05 (2694 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are aproximativ 66% din suprafață cadastrată

Programul Național de Cadastru și Carte Funciară

Ialomița are aproximativ 66% din suprafață cadastrată

Început oficial în anul 2016, Programul Național de Cadastru și Carte Funciară se află în plină desfășurare la nivelul județului Ialomița. Estimările oficiale arată că aproape 66% din suprafața totală a județului a fost cadastrată. Costurile se ridică la peste 20 milioane de lei, fondurile fiind asigurate atât din bugetul Agenției Naționale de Cadastru și Publicitate Imobiliară, cât și din cel al Uniunii Europene.

Fonduri naționale și europene pentru cadastrare Pentru a avea o imagine cât mai clară asupra proprietăților deținute de populație, Guvernul României a implementat, începând... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2023, 14:10 (7971 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

Partidul Național Liberal dorește comasarea Alegerilor Locale cu primul tur al Prezidențialelor

Partidul Național Liberal dorește comasarea Alegerilor Locale cu primul tur al Prezidențialelor

Partidul Național Liberal dorește comasarea Alegerilor Locale cu primul tur al Prezidențialelor, care să fie devansate în luna septembrie. Liberalii consideră că aceasta ar fi «singura variabilă constituțională» de comasare a Alegerilor, având în vedere că cele parlamentare nu pot fi mutate.

Propunerea se dezbate încă Decizia ar putea să fie luată până în februarie anul viitor, au susținut sursele menționate. Potrivit calculelor liberalilor, în aceste condiții, turul doi al Alegerilor Prezidențiale s-ar putea desfășura în luna octombrie. În acest fel, noul președinte își va prelua mandatul... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2023, 12:40 (3963 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Infracțiuni de serviciu sesizate la Parchet în cazul Spitalului Municipal Urziceni

Demers al Avocatului Poporului

Infracțiuni de serviciu sesizate la Parchet în cazul Spitalului Municipal Urziceni

Spitalul Municipal Urziceni este vizat de o nouă plângere penală. De această dată sesizarea orga­nelor judiciare a fost făcută de Biroul Teritorial Slobozia al Avocatului Poporului. Pornind de la cazul tinerei de 24 de ani care a născut pe trotuarul din fața unității medicale, funcționarii instituției au concluzionat că există suspiciunea rezonabilă cu privire la comiterea unor infracțiuni de serviciu. Este a doua anchetă deschisă în acest caz, după sesizarea din oficiu a organelor judiciare imediat după producerea incidentului. La aproape jumătate de an de la întâmplare, procurorii și polițiștii din Urziceni încă investighează cazul, fără a ajunge la o concluzie preliminară. Singurele dovezi... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2023, 09:55 (12820 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Stelnica asfaltează 5 kilometri de străzi

Stelnica asfaltează 5 kilometri de străzi

Administrația din comuna Stelnica a accesat în cadrul Programului «Anghel Saligny», o investiție în va­loare de 7,4 milioane de lei care permite asfaltarea a 5 kilometri de străzi. Investiția, în curs de finalizare, ridică la 90% procentul de străzi mo­dernizate în comuna Stelnica. «Este o investiție care îmbunătățește semnificativ infrastructura rutieră locală și aduce beneficii certe comunității!» susține public primarul comunei, Costel Brateș. În acest context reamintim că Stelnica este una dintre comunele care va beneficia de o investiție majoră în construcția unei rețele de gaze naturale, în cadrul unui proiect de investiții derulat de orașul Fetești. Valoarea acestei investiții este estimată... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2023, 16:10 (3428 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Gropile de gunoi neconforme, problema nerezolvată a primăriilor ialomițene

Gropile de gunoi neconforme, problema nerezolvată a primăriilor ialomițene

Depozitele necontrolate de deșeuri reprezintă încă o realitate în cele mai multe localități din județul Ialomița. Garda de Mediu a aplicat sancțiuni admi­nistrațiilor locale care tratează cu indiferență protecția mediului.

Amenzi aplicate, nicio soluție Cu mai bine de 5 ani în urmă, Garda de Mediu Ialomița estima că gropile de gunoi neconforme ocupau peste 33 hectare de teren la nivelul județului. În prezent, situația a rămas neschimbată, iar gunoaiele aruncate la marginea localităților sunt încă o realitate. Datele Gărzii de Mediu Ialomița arată că mai bine de un sfert din localitățile... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2023, 11:10 (16677 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Sistem video de 1,4 milioane de lei la Perieți

Sistem video de 1,4 milioane de lei la Perieți

Comuna Perieți va benefica de o investiție de 1,4 milioane de lei pentru realizarea unui sistem de monitorizare video la nivelul comunei. Pro­iectul are drept scop creșterea siguranței și prevenirea criminalității în comuna Perieți, prin realizarea unui sistem de supraveghere video stradală a localității. Sistemul video public din comuna Perieți va presupune achiziționarea și instalarea a 150 de camere de supraveghere video în comună și în satele componente. Scopul este de a înregistra și stoca imaginile video a persoanelor, auto­vehiculelor și utilajelor care trec prin zona res­pectivă, cu posibilitatea identificării ulterioare a acestora. Prin realizarea acestui proiect se urmă­rește descurajarea... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2023, 16:20 (3156 vizualizări - 4 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
297 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Sărățeni: Țigări de contrabandă, confiscate

În cursul zilei de luni, 13 septembrie polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor au oprit pentru control, pe raza comunei Sărățeni, un autoturism înmatriculat în județul Ialomița, condus de un bărbat ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2010, 18:26
(16386 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți Tîrg: A intrat cu mașina în pom și a fost proiectat pe gardul unei case

În noaptea de sîmbătă spre duminică, respectiv 11/12 septembrie, Poliția Orașului Fierbinți-Tîrg a fost sesizată despre faptul că pe raza localității s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 16:03
(21500 vizualizări - 1 comentariu)


«Șoferi» fără permis sau băuți la volan

La sfîrșitul săptămînii trecute, sîmbătă, 11 septembrie, un echipaj de poliție din Urziceni, aflat în serviciul de patrulare și control al traficului rutier, a depistat în trafic pe raza localității Maia ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 16:01
(18639 vizualizări - 4 comentarii)


Urziceni: Comerțul ilicit, în atenția polițiștilor

Sîmbătă, 11 septembrie, polițiștii din Urziceni au executat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii activităților de comerț ilicit în zona Pieței și a Oborului din municipiu. În cadrul acțiunilor au ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 16:00
(17102 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Se fură capace de canalizare

În noaptea de duminică spre luni, respectiv 12 spre 13 septembrie, o echipă de siguranță publică mixtă polițist-jandarm-polițist comunitar a depistat, pe strada Independenței din Fetești, un tînăr de 2 ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 15:58
(18478 vizualizări - 0 comentarii)


«Biblionet» la Stelnica

«Biblionet» la Stelnica

Primăria și Consiliul Local Stelnica, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița și Biblioteca Comunală «Ion Ghelu Destelnica» vor inaugura oficial noul serviciu gratuit de bibliotecă «Biblionet-lumea ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 12:04
(19744 vizualizări - 0 comentarii)


Fiscul ialomițean raportează evaziunea pentru luna august 2010

Potrivit unei informări a Direcției Genrale a Finanțelor Publice Ialomița, în cursul lunii august inspectorii instituției au efectuat 180 verificări ale bazei de impozitare, ale legalității și conformității ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 11:35
(11105 vizualizări - 0 comentarii)


Prinsă în flagrant în timp ce dădea șpagă

Vineri, 10 septembrie, ofițerii Direcției Generale Anticorupție Ialomița, în colaborare cu polițiști din cadrul IPJ Ialomița, au prins în flagrant o persoană din Ciulnița în timp ce încerca să mituiască ...[citește_toată_știrea]

13 Septembrie 2010, 11:34
(21386 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Ciulnița șpagă


Accidente: Începător la volan, a intrat într-o căruță. S-a izbit de un tractor și a murit pe loc. Biciclistă băută, acroșată de o mașină

O persoană și-a pierdut viața și alte două au fost ușor rănite în urma a trei accidente produse pe arterele județului.
Primul eveniment rutier a fost sesizat Poliției prin 112, vineri, 10 septembrie ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:44
(18467 vizualizări - 1 comentariu)


Depistat fără permis la volanul unui autoturism neînmatriculat și cu număr fals

Polițiștii Serviciului Rutier aflați în activitatea de supraveghere și control al traficului rutier pe DN2A, pe raza localității Misleanu, au oprit pentru control un autoturism cu număr de înmatriculare ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:44
(16467 vizualizări - 0 comentarii)


Rablele, afară de pe șosele!

Efective ale Biroului Rutier Fetești, în colaborare cu reprezentanții RAR filiala Ialomița au acționat pe raza municipiului Fetești avînd drept scop scoaterea în afara părții carosabile a autovehiculelor ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:42
(13294 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești rable


Țăndărei: Tînăr arestat

Polițiștii din Țăndărei au identificat și reținut un tînăr de 21 de ani, din localitate, pe numele căruia Judecătoria Fetești a emis la data de 3 septembrie a.c. un mandat de executare a pedepsei de 1 an ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:42
(17473 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiuni de prevenire și combatere a infracționalității

Polițiștii feteșteni au acționat pe raza municipiului, activitățile întreprinse urmărind prevenirea și combaterea infracțiunilor comise cu violență în zona barurilor, discotecilor și a altor locuri pretabile ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2010, 14:41
(16339 vizualizări - 0 comentarii)


Comandantul Poliției Slobozia, Cristian Ivan, prezent la «Convocarea șefilor polițiilor municipiilor reședință de județ» de la Sibiu

Vineri, 10 septembrie a.c., s-a încheiat la Sibiu Convocarea șefilor polițiilor municipiilor reședință de județ din cadrul inspectoratelor de poliție județene. La întîlnire a participat, din partea Ministerului ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2010, 14:22
(17666 vizualizări - 0 comentarii)


Rechizite gratuite de la Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Copiii proveniți din familii nevoiașe vor primi rechizite cu titlu gratuit oferite de Centrul de consiliere și sprijin pentru familiile aflate în dificultate din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2010, 09:02
(18727 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Un polițist la fiecare școală

Peste 200 de polițiști ialomițeni vor participa în cele 120 de unități de învățămînt la deschiderea noului an școlar. «Zona unităților de învățămînt va fi supravegheată de patrulele de siguranță publică ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 16:48
(17720 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: S-au intoxicat în pivniță cu monoxid de carbon rezultat din fermentarea mustului. O femeie a murit!

Trei persoane s-au intoxicat cu monoxid de carbon rezultat din fermentarea mustului. Tragedia s-a petrecut la Fetești, în cartierul Fetești-Gară, vineri, 10 septembrie. Proprietarul, în vîrstă de 62 de ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 16:29
(11892 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești tragedie


13 septembrie-Ziua Pompierilor se desfășoară la liceul «Al. I. Cuza»

În fiecare an, la 13 septembrie, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița sărbătorește Ziua Pompierilor din România. Pentru că anul acesta sărbătoarea coincide cu ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 16:15
(10512 vizualizări - 0 comentarii)


Ciupercă reclamă evaziunea fiscală: «În Port la Constanța ajung prin Ialomița, în fiecare noapte, sute de mii de tone de cereale!»

Joi, 9 septembrie, după-amiază, autoritățile locale și județene s-au întrunit în ședința lunară de lucru a Colegiului Prefectural. De această dată lucrările Colegiului s-au axat pe infracționalitatea înregistrată ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2010, 06:14
(19508 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Bucu, Ograda și Colelia

Trei incendii la gospodăriile populației s-au petrecut în cursul zilei de miercuri, 8 septembrie a.c., începînd cu ora 10.15, cînd la dispeceratul Inspectoratului s-a anunțat faptul că anexa unei gospodării ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 13:18
(19637 vizualizări - 1 comentariu)


Au furat fier de la o stație de irigații

Marți, 7 septembrie, în jurul orei 16.30, jandarmii grupei de intervenție Urziceni, aflîndu-se în patrulare pe un tronson al conductelor magistrale de transport produse petroliere din zona comunei Lilieci ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 13:03
(18226 vizualizări - 0 comentarii)


Instalarea noului preot la Armășești

Instalarea noului preot la Armășești

Duminică, 5 septembrie 2010, preacucernicul părinte Stancu Bogdan Ionuț, protoiereu de Urziceni, a participat în comuna Armășești la slujba de instalare a noului preot paroh, Munteanu Cristian Ionuț. La ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:55
(25138 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Bătrînă dispărută de la domiciliu, găsită în mai puțin de patru ore de la sesizare

Miercuri, 8 septembrie, la ora 16.00, agenții Postului de Poliție Maia au fost sesizați de către un localnic de 57 de ani, despre faptul că mama sa, în vîrstă de 87 de ani, diagnosticată cu amnezie temporară ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:51
(17977 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Maia dispărută


Furturile de pe cîmp, în atenția polițiștilor

În cursul nopții de 8/9 septembrie a.c., efectivele Biroului de Ordine Publică Fetești, în colaborare cu lucrători ai Inspectoratului Județean al Poliției de Frontieră Ialomița și Inspectoratului Județean ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:49
(15212 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit internațional, depistat la Țăndărei

În cursul zilei de ieri, polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Țăndărei au organizat și executat o acțiune ocazie cu care a fost prins și reținut un bărbat de 37 de ani, din localitate ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:47
(20631 vizualizări - 3 comentarii)


350 de carnete reținute ca urmare a consumului de alcool la volan

În primele opt luni ale anului 2010, în urma acțiunilor desfășurate de polițiști pentru combaterea conducerii autovehiculelor sub influența alcoolului, au fost reținute 350 de permise de conducere. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:45
(17449 vizualizări - 0 comentarii)


Atenționare a Finanțelor

Direcția Generală a Finanțelor Publice a Județului Ialomița reamintește contribuabililor, persoane fizice organizați ca întreprinderi individuale, întreprinderi familiale, persoane fizice autorizate, care ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:44
(17604 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trei șoferi beți la volan depistați doar în 24 de ore!

În numai 24 de ore, polițiștii ialomițeni au depistat trei șoferi băuți la vola. Astfel, miercuri, 8 septembrie a.c., în jurul orei 6.20, un echipaj de poliție rutieră aflat în serviciul de supraveghere ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:43
(15764 vizualizări - 0 comentarii)


1 Septembrie 2010 la Urziceni

1 Septembrie 2010 la Urziceni

1 Septembrie este începutul anului bisericesc. Dacă în anul trecut această sărbătoare a fost prăznuită la Urziceni în Catedrala orașului, anul acesta slujba s-a săvîrșit la biserica Volna- Adormirea Maicii ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2010, 12:40
(19659 vizualizări - 0 comentarii)


Tenisul MAI s-a încheiat

Etapa finală a Campionatului de Tenis de Cîmp, organizat de Ministerul Administrației și Internelor, și-a deschis porțile în cursul dimineții de marți, 7 septembrie, la orele 9,00, la Baza Sportivă Tenis ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2010, 18:46
(19266 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...