Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Judecătorii care profesează în Ialomița vor să lucreze la București

Marea migrație a magistraților

Judecătorii care profesează în Ialomița vor să lucreze la București

Consiliul Superior al Magistraturii a făcut publică lista judecătorilor care au înaintat instituției cereri de transfer către alte instanțe. În Ialomița există peste 15 astfel de solicitări, cele mai multe din partea judecătorilor din cadrul Judecătoriei Urziceni. În cazul în care toate aceste solicitări vor fi aprobate, instanța riscă să rămână doar cu un singur magistrat. Pe de altă parte, judecătorul Alin Ene, membru al Consiliului Superior al Magistraturii, a atras atenția pe rețelele de socializare cu privire la faptul că instanțele din județul nostru au acoperită doar 40% din schema de posturi dedicate magistraților. Oficialii judecăto­riilor din Ialomița au refuzat să comenteze public situația... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2023, 17:20 (14246 vizualizări - 10 comentarii)

SPORT

3 puncte mari de la Gabriel Lazăr

Fotbal, Liga a II-a, FC Argeș-Unirea Slobozia 0-1

3 puncte mari de la Gabriel Lazăr

În etapa a 11-a, Argeșul a bătut la Buzău. În etapa a 12-a, Buzăul a bătut la Slobozia. În etapa a 13-a, Slobozia a bătut acasă la FC Argeș, pe terenul din Mioveni. Traversăm o ediție nebună de campionat în Liga a II-a, cu multe rezultate neașteptate, dar aspectul cel mai important este că Unirea Slobozia este acolo unde și-a propus. Echipa noastră a trecut de perioada nefastă și s-a impus în fața unei echipe care și-a setat ca obiectiv imediat promovarea, iar pentru aceasta a transferat jucători experimentați ca Buhăcianu sau Bogdan Rusu, ca să dăm doar două exemple.

Mihalcea l-a învins pe Neagoe... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2023, 15:35 (6350 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Puncte irosite

Fotbal, Liga a III-a, FC Voluntari 2-Recolta Gheorghe Doja 1-1

Puncte irosite

Recolta Gheorghe Doja vrea cât mai multe puncte, care să o ducă în play-off sau să-i asigure un play-out cât mai liniștit. 3 dintre aceste puncte trebuiau obținute la Voluntari, dar socoteala din teren nu s-a potrivit cu cea din vestiar. Cu siguranță și din cauza absențelor... Antrenorul Mirel Condei nu s-a putut baza pe golgheterul Mihăiță Năstase, suspendat pentru cumul de cartonașe galbene. De asemenea, au lipsit căpitanul Ionel Alexe și fundașul stânga Radu Andrei. Cu atâtea absențe, e greu să te descurci la un lot de 20-21 de jucători... Condei a început meciul cu ilfovenii în următoarea formulă: Borțea-Barabaș, Ene, Ivan, Comșa-Bălan, Drăgan-Liță, Răduca, Eavaz-Anton. ... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2023, 14:10 (2020 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Încă un pas greșit pentru FC Rovine

Fotbal, Liga a IV-a

Încă un pas greșit pentru FC Rovine

După episoadele Bărcănești și Urziceni, FC Rovine s-a împiedicat și la Axintele. S-a terminat 3-3, după ce urmașa frumoasei echipe Viitorul Axintele a condus la pauză cu 2-1. Dacă au gânduri serioase de promo­vare (și nu ne îndoim că au!), cei de la Rovine n-au voie să mai facă pași greșiți. Calculând înjumătățirea punctelor, Rovine este acum la 3 lungimi în spatele celor de la CSM Fetești, echipă care va încheia sezonul regulat, aproape sigur, cu punctaj maxim. Tot în Seria Vest, Urziceniul s-a impus la Munteni Buzău și a clarificat, în mare parte, careul echipelor care vor merge în play-off. FC Rovine are 33 de puncte, Jilavele are 28, Urziceni-25 p și Bărcănești-22 p, cu 5 mai multe... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2023, 12:55 (4244 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Doi ialomițeni au cucerit argintul

Lupte, Campionatul Național «U17»

Doi ialomițeni au cucerit argintul

În perioada 9-12 noiembrie 2023, orașul Târgu Mureș a găzduit Campio­natul Național de Lupte, adresat sporti­vilor sub 17 ani. Sub coordonarea antre­norului Marian Moraru, CSM Unirea Slobozia s-a prezentat, la această competiție, cu trei sportivi. Aceștia au pus umărul, la propriu, pentru încheierea în forță a anului competițional. Alexandru Minea a ocupat locul 2 la categoria 51 kg. Același rezultat a fost obținut și de Ștefan Stancu, acesta concurând la categoria 60 kg. Al treilea luptător prezent la competiție, Răzvan Andreiu, a ocupat locul 8. În urma acestor rezultate, CSM Unirea Slobozia s-a clasat pe locul 7 în ierarhia pe echipe. ... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2023, 10:40 (4860 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Lucrări întârziate la Școala Gimnazială Valea Ciorii

Lucrări întârziate la Școala Gimnazială Valea Ciorii

Nici anul viitor elevii din Valea Ciorii nu vor învăța în școala modernă pe care le-au promis-o autoritățile locale cu 5 ani în urmă. Început în 2018, proiectul ar fi trebuit finalizat anul trecut, însă șan­tierul este încă deschis. Administrația locală susține că gradul ridicat de complexitate al lu­crărilor a generat această întârziere și că vor solicita o prelungire a termenului de execuție Ministerului Dez­voltării, Lucrărilor Publice și Administrației. Reabilitarea Școlii Valea Ciorii este finanțată prin PNDL 1 și costă aproape 1 milion de euro. În lipsa unui spațiu adecvat pentru studiu, elevii învață în containere de PVC, neautorizate sanitar. Oficialii Primăriei Valea Ciorii par să nu... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2023, 14:05 (7029 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Energia din surse regenerabile aduce investitori în județul Ialomița

Energia din surse regenerabile aduce investitori în județul Ialomița

Chiar dacă din punct de vedere investițional Ialomița se dovedește a nu fi atractivă, energia regenerabilă rămâne însă un domeniu de activitate în care principalii jucători pe piața de profil doresc să dezvolte afaceri. Așa se face că, potrivit datelor Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița, noi parcuri fotovoltaice și eoliene se vor dezvolta în județul nostru în perioada următoare. Astfel, 5 noi parcuri fotovoltaice și unul eolian vor fi construite, în perioada următoare, pe raza județului nostru. Principalele investiții în acest domeniu se vor realiza, în mod surprinzător, la Bărbulești...

Energia verde în Ialomița... [citește_tot_articolul]

13 Noiembrie 2023, 09:55 (17460 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Trei generații în slujba gogoșarului

Trei generații în slujba gogoșarului

De 30 de ani, bazinele legumicole din Ialomița încearcă să coaguleze asociații care să ofere legumicultorilor siguranță. Și tot de 30 de ani, la Luciu, oamenii cultivă gogoșari. Mădălin Lupașcu e a treia generație. Și, cu un ochi la Asociație și celălalt la câmpurile de gogoșari încă neculese, merge mai departe. Pentru că a înțeles că singurul sprijin real pe care îl are e familia: «Până nu curge sânge sau nu mai pot să merg, nu mă opresc!».

De 30 de ani lângă drumul Moldovei Luciu e ultimul sat din Ialomița, pe drumul Moldovei. Și de 30 de ani, legumicultorii de-aici așteaptă ziua... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2023, 15:15 (7633 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

PNL a propus reducerea vârstei de pensionare pentru mame în funcție de numărul de copii

PNL a propus reducerea vârstei de pensionare pentru mame în funcție de numărul de copii

Liberalii propun reducerea vârstei de pensionare pentru mame în funcție de numărul de copii. În cadrul ședinței de Coaliție de marți, PNL a insistat ca vârsta de pensionare să scadă cu câte un an pentru fiecare copil aflat în îngrijire. Inițial, Ministerul Muncii a propus o reducere de 6 luni pentru fiecare copil. Liderul PNL, Nicolae Ciucă, a subliniat că noua lege a pensiilor reprezintă «un pas semnificativ în direcția corectitudinii și a echității».

O nouă lege a pensiilor Liberalii au propus marți, 31 octombrie 2023, reducerea vârstei de pensionare pentru mame în funcție de numărul... [citește_tot_articolul]

12 Noiembrie 2023, 10:50 (17985 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Dialog cu Maia Sandu, președintele Republicii Moldova

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu

Dialog cu Maia Sandu, președintele Republicii Moldova

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu a participat sâmbătă, 4 noiembrie 2023, la reuniunea președinților Comisiilor pentru afaceri europene ale UE și ai Comisiilor pentru afaceri externe din aceste țări, găzduită, în premieră, de Parlamentul Republicii Moldova. Întâlnirea a fost un prilej de a stabili, împreună cu Maia Sandu, președintele Republicii Moldova, un  mecanism comun de activare a unor Grupuri Europene de Cooperare Teritorială (GECT) între cele două state. «Acest tip de instrument prezintă atât o dimensiune strategică, politică și de guvernanță multilevel, putând să genereze macrore­giuni funcționale!» a declarat parlamentarul Ștefan Mușoiu ulterior evenimentului.

Un eveniment european... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2023, 15:25 (2499 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Amintiri dulci de la Amara»

Fragmente de memorie colectivă

«Amintiri dulci de la Amara»

Amara ultimilor 150 de ani a fost pretextul unei ex­poziții găzduite de către Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia. Expoziția a fost organi­zată de către Asociația «Vira» și reprezintă o încercare de a atrage atenția publicului național asupra importanței Lacului Amara în conștiința colectivă.

Un proiect de cercetare lăudabil Vineri, 3 noiembrie 2023, Muzeul Național al Agriculturii din Slobozia a fost gazda unei expoziții intitulate «Amintiri dulci de la Amara-Turismul balnear în Stațiunea Amara, fragmente de memorie colectivă». Inițiativa, în fapt un proiect de cercetare... [citește_tot_articolul]

11 Noiembrie 2023, 10:10 (3456 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Vandalism urban sancționat de Poliția Locală Slobozia

Vandalism urban sancționat de Poliția Locală Slobozia

Mai mulți tineri din Cartierul Gării Noi au vandalizat prin incendiere locul de joacă amenajat de Primăria Slobozia în vara acestui an. Autorii minori ai faptei au fost identificați, iar părinții acestora vor fi obligați să plătească daunele.

Violență urbană gratuită La sfârșitul acestei veri, administrația locală din Slobozia a finalizat primul loc de joacă din Cartierul Gării Noi. În urmă cu două săptămâni, acesta a fost vanda­lizat prin incendiere. Valeriu Roșca, directorul DADP descrie situația: «Pur și simplu au dat foc... Au ars coșurile de gunoi și tartanul! Au făcut asta două... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2023, 13:55 (14927 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Utilizarea «Ghișeul.ro», misiune imposibilă pentru primăriile ialomițene

Utilizarea «Ghișeul.ro», misiune imposibilă pentru primăriile ialomițene

Termenul de «digitalizare» nu este comun celor mai multe pri­mării din județul Ialomița. O arată analiza Avocatului Poporului în ceea ce privește înrolarea primă­riilor din județ în aplicația «Ghișeul.ro». Deși funcționează de mai bine de 5 ani, doar un sfert dintre primăriile din județ au făcut demersuri pentru a le oferi accesul contribuabililor către această platformă informatică. Restul, au dat vina pe lipsa de personal sau pe calculatoarele vechi pe care le folosesc.

Digitalizarea lasă de dorit Platforma «Ghișeul.ro» a fost creată cu scopul de a permite contribuabililor... [citește_tot_articolul]

10 Noiembrie 2023, 10:05 (11705 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Voluntari pentru fericirea copiilor

Voluntari pentru fericirea copiilor

«Implicați în comunitate» este un proiect de voluntariat susținut de Asociația «Fratele Eremia». Coordonatorul proiectului este Adrian Cojoc, iar în cadrul acestuia sunt implicați la acest moment 90 de tineri din liceele Sloboziei. Concret, cei 90 de tineri ajută «voluntar» elevii de ciclu gimnazial la teme. În realitate, liceenii-voluntari oferă copiilor «accesul la fericire». «Aici e o lume a fericirii unde toate grijile dispar. Și ale noastre și ale celor pe care îi ajutăm...» mărturisește Daria Copăceanu, o voluntară de numai 17 ani.

Așa ceva nu există pe lume E greu să crezi că... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2023, 14:05 (4627 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița riscă să piardă o investiție de 112 milioane de lei

Finanțare europeană în pericol

Consiliul Județean Ialomița riscă să piardă o investiție de 112 milioane de lei

Consiliul Județean Ialomița a aprobat, în decembrie 2022, un proiect de hotărâre care permitea dotarea ADI ECOO 2009 SRL cu echipamente destinate colectării selective a deșeurilor municipale, în valoare de 112 milioane de lei. Procedura de licitație a fost demarată în vara anului 2023 și ar fi trebuit finalizată până la sfârșitul acestui an. Președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel, recunoaște că procedura e întârziată și că există riscul ca finanțarea să fie ratată: «La acest moment, procedura de licitație este în derulare... Dar există, într-adevăr, riscul ca finanțarea să se piardă. Facem toate eforturile care țin de noi pentru a finaliza licitația până la sfârșitul acestui... [citește_tot_articolul]

9 Noiembrie 2023, 09:55 (16283 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Despăgubiri de la Primăria Slobozia pentru inundațiile din Cărămidari

După 4 ani de procese

Despăgubiri de la Primăria Slobozia pentru inundațiile din Cărămidari

În vara anului 2018, casele din zona străzii Cărămidari din Slobozia au fost inundate ca urmare a unor ploi torențiale. În anul următor, un singur proprietar a acționat în instanță pentru recuperarea pagubelor. În vara anului 2023, Tribunalul Ialomița obligă Primăria Slobozia în solidar cu Urban SA la plata unor despăgubiri de 25000 de lei pentru Nițu Paul, de pe strada Plevnei. Investiția în relocarea celor două conducte de eva­cuare a apelor menajere și pluviale nu a fost realizată nici până în prezent.

Poveștile uitate ale administrațiilor trecute În vara anului 2018, o ploaie torențială... [citește_tot_articolul]

8 Noiembrie 2023, 12:05 (16986 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Fonduri publice pentru reabilitarea cantinei Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia

Fonduri publice pentru reabilitarea cantinei Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia

După un an și jumătate de lucrări, cantina Liceului Tehno­logic «Alexandru Ioan Cuza» din Slobozia a fost reabilitată complet. Fondurile au fost alocate de Primăria Slobozia, investiția având va­loarea de peste 500 mii de lei.

Condiții mai bune pentru prepararea hranei
Reabilitarea cantinei Liceului Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» era necesară, în condițiile în care aceasta nu a beneficiat niciodată de reparații în ultimii 30 de ani. Conform proiectului a fost modernizată întreaga structură, fondurile fiind alocate de către administrația locală a Sloboziei. «Este un proiect foarte... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2023, 17:20 (17855 vizualizări - 5 comentarii)

SPORT

Duelul slobozenilor, câștigat de Prepeliță

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Gloria Buzău 0-1

Duelul slobozenilor, câștigat de Prepeliță

Cei doi antrenori din Slobozia care activează în Liga a II-a s-au confruntat luni, 6 noiembrie 2023, pe Stadionul «1 Mai». În cadrul celei de-a 12-a etape, Unirea Slobozia a întâlnit Gloria Buzău. Cu alte cuvinte, echipa lui Adrian Mihalcea s-a duelat cu a lui Andrei Prepeliță. Câștig de cauză a avut mai tânărul Prepeliță, care astfel a dat replica, pe teren, celor care îl contestau cu câteva zile în urmă. Din păcate, Unirea nu izbutește nici de această dată să treacă de Gloria Buzău, dar ceea ce îngrijorează cel mai mult este jocul fără orizont al echipei, lipsa de soluții în linia de mijloc și de incisivitate în atac. Nici fazele fixe, punctul forte al Sloboziei, nu au dat roade în meciul cu... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2023, 14:55 (4774 vizualizări - 6 comentarii)

SPORT

Meritau mai mult

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja-LPS HD Clinceni 2-2

Meritau mai mult

Recolta Gheorghe Doja traver­sează un sezon mai bun decât pre­cedentele, cu un joc peste așteptări, mai ales pe faza ofensivă. Din păcate, ialomițenii ratează mult, pierzând astfel puncte importante, așa cum s-a întâmplat și la meciul cu LPS HD Clinceni, jucat sâmbătă, 4 noiembrie 2023. A plouat cu găleata la Gheorghe Doja, atât înainte, cât și în timpul meciului. O fi bine pentru pepeni sau alte culturi, dar nu și pentru fotbal. Noroc că la Gheorghe Doja avem un gazon excelent care a mai ate­nuat din ravagiile pe care le-ar fi putut produce ploaia. Pentru duelul cu ilfovenii, antrenorul Mirel Condei a trimis în teren următoarea garnitură de start: Borțea-Barabaș, Ivan, Ene, Andrei-Comșa, Drăgan... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2023, 12:20 (2099 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

Fără surprize în etapa a 12-a

Fotbal, Liga a IV-a

Fără surprize în etapa a 12-a

S-au scurs două treimi din sezonul regulat al Ligii a IV-a ialomițene și avem deja multe certitudini. Feteștiul a obținut, în etapa de sâmbătă, 4 noiembrie 2023, a 12-a victorie în 12 meciuri și, la cum merg lucrurile, punem rămășag («pariu» e un cuvânt prea sensibil în aceste zile) că va intra în play-off cu maxim de puncte. Tot în Seria Est, Victoria Țăndărei și Spartacus Iazu au obținut încă 3 puncte și se gândesc tot mai serios la play-off. În aceste calcule, foarte important este rezultatul meciului dintre Abatorul Slobozia și CS Amara, care se va disputa miercuri, 8 noiembrie 2023. Nici în Seria Vest nu am avut mari surprize. FC Rovine a trecut fără probleme de Recolta... [citește_tot_articolul]

7 Noiembrie 2023, 10:40 (2203 vizualizări - 0 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
290 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Sudiți: Proiectile găsite în curte

Un tînăr de 25 ani din comuna ialomițeană Sudiți a alertat polițiștii din localitate, speriat fiind că în curtea locuinței sale a descoperit două proiectile. Potrivit polițiștilor, la fața locului s-a deplasat ...[citește_toată_știrea]

17 August 2011, 19:59
(9074 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sudiți proiectil


Luciu: S-au bătut zdravăn pe islaz

Marți, 16 august, la Luciu s-a produs un scandal de proporții. Un bărbat de 36 ani a alertat Poliția pentru faptul că în timp ce se afla pe islazul din localitate a fost bătut cu bîtele de două perosane ...[citește_toată_știrea]

17 August 2011, 19:57
(9014 vizualizări - 0 comentarii)


Secția 3 Stelnica: Lemne de foc furate

Peste 30 de autovehicule au fost oprite marți, 16 august, în cele două filtre instituite de polițiștii Secției 3 Poliție Rurală Stelnica. Acțiunea a avut ca scop prevenirea și comercializarea ilegală de ...[citește_toată_știrea]

17 August 2011, 19:56
(8674 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Furturile din locuințe, în atenția polițiștilor

Polițiștii din Urziceni au organizat marți, 16 august, o acțiune pentru prevenirea și combaterea furturilor din locuințe și societăți comerciale. În cadrul verificărilor, polițiștii au legitimat peste ...[citește_toată_știrea]

17 August 2011, 19:56
(6781 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

16 August 2011, 17:58
(4691 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accidentată în timp ce traversa regulamentar

Luni, 15 august, în Slobozia s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea ușoară a unui pieton. Astfel, în timp ce o femeie, de 55 ani, din Slobozia, s-a angajat în traversarea regulamentară a ...[citește_toată_știrea]

16 August 2011, 17:49
(6978 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Ograda: Biciclistul beat a căzut peste parbrizul unei mașini

Polițiștii Biroului Rutier Slobozia au fost sesizați duminică, 14 august, adespre producerea pe raza comunei Ograda a unui accident rutier soldat cu rănirea ușoară a unei persoane. În urma cercetării la ...[citește_toată_știrea]

16 August 2011, 17:46
(5630 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ograda accident


Ialomița: Accident în lanț pe DN2A în zona Chirana

Ialomița: Accident în lanț pe DN2A în zona Chirana

Marți, 16 august, în jurul orei 07.25, lîngă popasul Chirana a avut loc un accident soldat cu rănirea a cinci persoane și avarierea a nouă autoturisme și mașini de mare tonaj. Potrivit cercetărilor preliminare ...[citește_toată_știrea]

16 August 2011, 17:43
(9171 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: De la Cluj, fără permis

Duminică după amiaza, 14 august a.c., o patrulă de siguranță publică a depistat în trafic, pe Drumul Național 21, un autoturism la volanul căruia se deplasa un bărbat, de 45 de ani, din Cluj Napoca. În ...[citește_toată_știrea]

16 August 2011, 17:37
(5880 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Încasări de 114,95% la bugetul general consolidat

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că, în decursul lunii iulie 2011, a colectat peste 50 milioane lei la bugetul consolidat de stat. 84,12% din totalul încasărilor au fost realizate ...[citește_toată_știrea]

16 August 2011, 16:38
(7340 vizualizări - 0 comentarii)


Murgeanca: Prin sat cu mașina, beat

Polițiștii rutieri au depistat duminică, 14 august a.c., în cadrul unui control de rutină, un autoturism condus de un bărbat, de 29 ani, pe raza satului Murgeanca. Întrucît acesta emana halenă alcoolică ...[citește_toată_știrea]

16 August 2011, 16:36
(8170 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița organizează cursuri pentru șomeri

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă anunță redeschiderea sezonului de cursuri pentru șomeri. După studierea atentă a cererii existente pe piața locală, oficialii instituției au decis că cele ...[citește_toată_știrea]

16 August 2011, 16:35
(7294 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: La 16 ani, cercetat penal după ce a furat dintr-un autoturism

Un minor de 16 ani este cercetat penal de polițiști pentru un furt dintr-un autoturism. În acest sens, Poliția a fost sesizată sîmbătă, 13 august, de către o tînără de 29 ani, din București, despre faptul ...[citește_toată_știrea]

16 August 2011, 15:40
(6261 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movilița furt


Ialomița: 140 de polițiști, în acțiune

În perioada 12-15 august, polițiștii ialomițeni, dar și alte forțe de ordine, au desfășurat o serie de acțiuni în mediul urban și rural din județ. Astfel, cei peste 140 de polițiști au legitimat 250 de ...[citește_toată_știrea]

16 August 2011, 15:39
(7089 vizualizări - 0 comentarii)


Orboiești: Hoți de fier vechi prinși de polițiști

Sîmbătă, 13 august, un bărbat din Orboiești a reclamat polițiștilor că cinci persoane au încercat să îi fure fier vechi din curtea locuinței. Bărbații, cu vîrste cuprinse între 18 și 45 de ani, toți din ...[citește_toată_știrea]

16 August 2011, 15:39
(8404 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Formularul 200 a intrat la prelucrare

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii persoane fizice că a început prelucrarea Formularului 200 «Declarație privind veniturile realizate din România», pentru anul 20 ...[citește_toată_știrea]

16 August 2011, 15:39
(7951 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

Vineri, 5 august a.c., polițiștii au depistat în trafic, pe bulevardul Matei Basarab, din Slobozia, un tînăr feteștean, de 21 ani, care emana halenă alcoolică. Șoferul a fost testat alcoolscop, valoarea ...[citește_toată_știrea]

16 August 2011, 07:33
(9476 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Alcool confiscat

Un bărbat de 36 ani, din Fetești, a fost oprit în trafic joi, 11 august, de polițiști, pentru un control de rutină. Verificările sumare în autovehiculul bărbatului au scos la iveală mai multe bidoane de ...[citește_toată_știrea]

12 August 2011, 18:41
(7351 vizualizări - 0 comentarii)


Valea Ciorii: Hoț prins de polițiști

Un tînăr de 20 ani din comuna ialomițeană Valea Ciorii este cercetat de polițiști pentru furt. Tînărul este acuzat că în noaptea de 9 spre 10 august a furat mai multe panouri de lemn de la gardul unui cetățean ...[citește_toată_știrea]

12 August 2011, 18:41
(7009 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Valea Ciorii furt


Fetești: Acțiune pentru legalitatea forței de muncă

Polițiștii feteșteni, în colaborare cu inspectori ITM, au desfășurat joi, 11 august, o acțiune pentru prevenirea și combaterea ilegalităților care se comit în domeniul forței de muncă. În acest sens au ...[citește_toată_știrea]

12 August 2011, 18:40
(7142 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Comerț ilegal cu lemne de foc

În perioada 9-11 august, polițiștii ialomițeni au desfășurat pe raza mai multor comune o acțiune ce a vizat combaterea faptelor de comercializare ilegală de material lemnos. Pe parcursul întregii acțiuni ...[citește_toată_știrea]

12 August 2011, 18:40
(10428 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Prostituată de meserie

Deși a fost amendată în nenumărate rînduri pentru prostituție, o tînără de 23 ani, din Slobozia, nu s-a dezis de meserie și joi, 11 august, jandarmii slobozeni au amendat-o din nou pe prostituată. Mihaela ...[citește_toată_știrea]

12 August 2011, 10:47
(8429 vizualizări - 1 comentariu)


Sărățeni: Arestată după ce și-a omorît bărbatul

O femeie de 36 ani din Sărățeni a fost arestată preventiv pentru 29 de zile pentru «omor». Femeia este acuzată că și-a ucis bărbatul cu un cuțit. Potrivit anchetatorilor, între victimă, un bărbat de 51 ...[citește_toată_știrea]

11 August 2011, 16:59
(11830 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Amenzi de peste 450000 lei pentru muncă «la negru»

In baza Planului de acțiune privind reducerea incidenței muncii nedeclarate pentru perioada mai-iulie 2011, Inspectoratul Teritorial de Muncă, în colaborare cu Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

11 August 2011, 16:55
(11821 vizualizări - 2 comentarii)


Un tînăr de 26 ani și-a pierdut viața într-un accident rutier

Un tînăr de 26 ani și-a pierdut viața în această dimineață, joi, 11 august, într-un accident rutier. Incidentul s-a petrecut între Urziceni și Coșereni, cînd un autoturism s-a izbit frontal de un TIR. ...[citește_toată_știrea]

11 August 2011, 16:17
(7644 vizualizări - 5 comentarii)


Căzănești: Colecta fier vechi fără autorizație

10 societăți comerciale de colectare a deșeurilor feroase de pe raza orașului Căzănești au fost verificate miercuri, 10 august, de către polițiști și comisari ai Gărzii Financiare Ialomița. În timpul verificărilor ...[citește_toată_știrea]

11 August 2011, 16:16
(9232 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Comerț ilegal cu cereale

Miercuri, 10 august, polițiștii din Urziceni au desfășurat o acțiune pentru prevenirea și combaterea comerțului ilicit. În acest sens au fost verificați 6 agenți economici și 4 persoane fizice, aplicîndu ...[citește_toată_știrea]

11 August 2011, 16:16
(8087 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Fructe și legume, vîndute ilegal

Miercuri, 10 august, la Movilița, polițiștii ialomițeni în colaborare cu reprezentanții Serviciului Județean de Metrologie au verificat legalitatea comerțului cu produse agroalimentare din localitate. ...[citește_toată_știrea]

11 August 2011, 16:15
(9238 vizualizări - 0 comentarii)


Mărculești: Polițiștii și pompierii, întîlnire cu localnicii pe tema «descoperirea unor elemente de muniție»

Avînd în vedere evenimentul produs în seara zilei de 8 august a.c., cînd un bărbat în vârstă de 39 ani și-a pierdut viața în urma deflagrației produsă de secționarea cu flexul a unui proiectil de artilerie ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 16:14
(9066 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Copil de 13 ani, hoț de biciclete

Fetești: Copil de 13 ani, hoț de biciclete

Alarmant! Un minor de doar 13 ani este autorul principal în șase furturi de biciclete. Copilul cu domiciliul în Cosîmbești este bănuit de furtul a 6 biciclete de pe raza municipiului Fetești, în perioada ...[citește_toată_știrea]

10 August 2011, 14:59
(9898 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...